Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2009., 09:11   #1
Slavonska šljivovica - kako je registrirati

Pozdrav svima,
potrebna mi je pomoć oko registracije rakije.
Naime, moja obitelj u Slavoniji posjeduje odredjenu površinu sa sljivama i već godinama od tih šljiva proizvodimo rakiju (naravno kvalitetnu) cca 1000 l godišnje. Imamo registrirano OPG, ali što i kako dalje??
Zanima me da li ima tko iskustva u slijedećem:
- na koji način dobiti markice Ministarstva financija (procedura i što sve predhodi prije zahtjeva za markice);
- da li kao OPG mogu izdavati račun (ako nisam u sustavu PDVa);
- općenito na koji sve način zadovoljiti državu prije nego krenem u distribuciju rakije;
- da li proizvodnja rakije, konkretno u mom slučaju, može proći kao tradicijski proizvod;
Možda će se nekome ova pitanja činiti smiješna, ali od savjetodavne službe u županiji nikakve koristi više odmognu, nego što savjetuju, stoga se nadam da će ova tema pomoći ne samo meni, nego i drugima.
P.S.
Na ovogodišnjem natjecanju voćnih rakija i voćnih likera u sklopu Vinkovačkih jeseni Slavonska šljivovica moje obitelji osvojila je brončanu medalju, možda nije puno, ali mene veseli
glock19.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 10:48   #2
Za proizvodnju alkohola i alkoholnih pića nadležna ti je Carinska uprava i oni izdaju dozvolu za proizvodnju, promet te naplaćuju porez. S obzirom da si (negdje) u Slavoniji, najbolje ti je kontaktirati Carinu u Osijeku.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 14:31   #3
Hvala.
Reci mi znaš li što i da li, treba prethoditi zahtjevu prema carinarnici (neke analize, potvrde ili dr.)?
Inače ja sam iz zagreba, a roditelji su iz St. Jankovci, kod Vinkovaca!
glock19.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 09:28   #4
O tome ne znam puno jer to ne radim. Jednom prilikom me zanimalo pa sam malo proučio zakon, ali najbolje ti je ipak kontaktirati carinu. Ako si u Zagrebu, pripremi si sve tamo na carini (znači pokupiš kod njih sve informacije) a registraciju obaviš gdje ti odgovara. To je onaj dio vezan uz legalizaciju posla. A onda ideš dalje štititi rakiju kao nekakav brand (naziv), ideš po sajmovima, učlaniš se u neku od udruga proizvođača šljivovice i sl.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 10:01   #5
Hvala kopneni02
glock19.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 16:01   #6
Evo poslao sam ti nešto dodatnih informacija na privatne poruke.
kopneni02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 18:31   #7
Što sam doznao, a da čuju i drugi:
kontaktirao Upravu carine u Zagrebu, uputili me u carinarnicu Vukovar.
Nakon nekoliko pokušaja (nismo mi zaduženi, spojit ćemo vas s kolegom/kolegicom, pokušajte na ovaj broj) uspio sam razgovarati s donekle kompetentnom osobom za moj problem. Uglavnom, njima se svakako s prijavljenim OPG-om treba posebno prijaviti djelatnost proizvodnje rakije (iako mi nije jasno - pa zar s današnjom tehnologijom ne bi trebali biti povezani s Uredom koji je registrirao OPG i odmah imati sve informacije) al dobro, i sukladno Zakonu o prometu alkoholnih pića (il kako već) voditi evidencije proizvedenog alkohola, te im podnositi mjeseča izvješća o ostvarenom prometu (prodao, ne prodao, obveza vođenja evidencija), a što se tiče markica, podnositi zahtjev do 15.-og u mjesecu za idući mjesec, a iste bi trebale stići u roku 2 tjedna na kućnu adresu, trošarina se plaća tek nakon izvršene prodaje (ne zvuči loše) i to 60 Kuna po litri apsolutnog alkohola, što bi bilo cca 25 Kuna po litri rakije i to bi bilo to. Zvuči jednostavno, medjutim treba voditi i nekakvo knjigovodstvo (odkuda šljive, voće - osobno, susjedovo, kupljeno.... koliko toga i sl.), medjutim službenica s kojom sam razgovarao (moram priznati da je bila strpljiva i ljubazna) mi to nije znala reći već me uputila da pokušam preko nekoga tko to već radi, jer nisu ni oni baš u sve upućeni najbolje.
Tako da moram priznati da sam danas dobio neke polovične odgovore, ali idem dalje, tj. službenica mi je još napomenula da je najbolje da svratim k njima u ured radi detaljnijih obavijesti, jer preko telefona, maila.. to nije najpotpunije. A dobro, ćemo da svratimo.
I na kraju što se tiče analize, mislim da je potrebna, gđa mi ništa nije rekla, tj. nije znala (a kako utvrditi postotak alkohola nego nekom stručnom analizom i naravno od nekoga tko je ovlašten za to).
Ako tko ima iskustva neka pomaže.
glock19.hr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.