Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2004., 13:13   #1
Katolicizam-pravoslavlje-protestantizam

I Katolička i Pravoslavna crkva polažu pravo na tzv. tradiciju rukopolaganja gdje se lanac apostolskog naslijeđa može pratiti sve do Isusa. I KC priznaje PC apostolsko naslijeđe, i svetost sakramentalnog života. Obratno nije slučaj generalno, već ovisi, IMHO, od nacionalnih crkava.
PC se naziva i ortodoksna crkva jer njeguje izvorno, nepromjenjeno kršćanstvo. I primjetio sam da je u svojim kritikama oštrija prema Reformatorskim crkvama nego prema Katoličanstvu. Pitam se zašto?
Zašto i KC kritizira Reformirane kršćane kad je i sama na neki način reformirana u odnosu na Pravoslavlje?
I zašto KC ne priznaje apostolsko naslijeđe reformiranima a pravoslavcima da. Nisu mi jasna ta višestruka mjerila....
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2004., 18:59   #2
Quote:
I zašto KC ne priznaje apostolsko naslijeđe reformiranima a pravoslavcima da. Nisu mi jasna ta višestruka mjerila....

Krivo misliš. Od kuda ti to?

Koliko ja znam KC priznaje apostolsko naslijeđe i reformiranima i to od zadnjeg vatikanskog ekumenskog koncila.

Do tada su se sve kršćanske crkve jednako međusobno tretirale.

Postoje načela po kojima su svi uzajamno priznali apostolsko naslijeđe.

Koja su točno, to nisam sigurna...ali znam da po tim načelima Jehovine svjedoke ne smatraju kršćanima.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2004., 19:12   #3
Re: Katolicizam-pravoslavlje-protestantizam

Quote:
*010# kaže:
PC se naziva i ortodoksna crkva jer njeguje izvorno, nepromjenjeno kršćanstvo. I primjetio sam da je u svojim kritikama oštrija prema Reformatorskim crkvama nego prema Katoličanstvu. Pitam se zašto?
Nije točno da PC njeguje izvorno nepromijnjeno kršćanstvo. Imali su i oni svoje unutarnje reforme.

Ono što oni smatraju nepromijenjenim odnosi se na Vjerovanje i na famozni filioq...koji ni KC uopće ne osporava! Niti je to bio stvarni predmet spora. Povod da, ali ne i stvarni uzrok raskola.


A zašto je PC oštrija prema reformiranim crkvama?.Hm....pa i nije bila, bar ne oduvijek. Jedino na čemu su bili složni bilo je antipapstvo. A tu su i danas složni.

Manje više radi se o politici. Reformirane crkve su izbacile PC iz Svjetskog saveza (reformiranih?) crkava. Taj je savez valjda i bio složen da budu zajedno jači protiv KC. Nije dugo trajalo.

Mogu još nagađati....recimo da je razlog i to što PC štuje Bogorodicu...i tu je bliža KC, za razliku od reformiranih....

Zadnje uređivanje Dunj@ : 14.11.2004. at 22:19.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 10:04   #4
Quote:
Simona kaže:
Krivo misliš. Od kuda ti to?

Koliko ja znam KC priznaje apostolsko naslijeđe i reformiranima i to od zadnjeg vatikanskog ekumenskog koncila.

KC u dokumentu "Dominus Jesus" ne priznaje Euharistijsku puninu reformiranim kršćanima, na to sam mislio....
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 10:10   #5
Re: Katolicizam-pravoslavlje-protestantizam

Quote:
*010# kaže:
I Katolička i Pravoslavna crkva polažu pravo na tzv. tradiciju rukopolaganja gdje se lanac apostolskog naslijeđa može pratiti sve do Isusa. I KC priznaje PC apostolsko naslijeđe, i svetost sakramentalnog života. Obratno nije slučaj generalno, već ovisi, IMHO, od nacionalnih crkava.
PC se naziva i ortodoksna crkva jer njeguje izvorno, nepromjenjeno kršćanstvo. I primjetio sam da je u svojim kritikama oštrija prema Reformatorskim crkvama nego prema Katoličanstvu. Pitam se zašto?
Zašto i KC kritizira Reformirane kršćane kad je i sama na neki način reformirana u odnosu na Pravoslavlje?
I zašto KC ne priznaje apostolsko naslijeđe reformiranima a pravoslavcima da. Nisu mi jasna ta višestruka mjerila....
Sve te vjerske organizacije su se vremenom iskvarile i samo im je važan što veći broj članova i bolji položaj u društvu. Oni više nemaju veze s Bogom. Postoje vjerovatno iskreni pojedinci u svim tim grupacijama, ali oni će shvatiti da ne mogu rasti i napredovati u takvom okruženju i morat će kad tad krenuti vlastitim putem.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2004., 17:43   #6
Quote:
*010# kaže:
KC u dokumentu "Dominus Jesus" ne priznaje Euharistijsku puninu reformiranim kršćanima, na to sam mislio....
što je tu čudno? Nitko nikome ne priznaje baš sve. Inače bi bili jedna crkva, a nisu.

Činjenica je da priznaju osnovno -apostolsko naslijeđe (a to je i bilo pitanje). Ostalo su više pitanje obreda, a tu se nitko nikom ne miješa. To su davno odlučili da se ne može riješiti.
Jest da su za tu odluku najprije jedni drugima puštali krv kao dokaz ispravnog kršćanskog milosrđa, ali kad su se skoro međusobno uništili, prepustili su se očito Božem sudu!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 00:01   #7
pa pravoslavci, koliko znam, mogu nabrojati sve svoje "praoce", zato kazu da imaju apostolsko naslijeđe... a s obzirom na to da do 1054. to nasljeđe s njima dijeli RKC, onda priznaju to nasljeđe i njoj. pa tako i rimljani pravoslavnima.
reformirane crkve su se od svega toga, koliko mi je poznato, odvojile otkrivši načela "samo vjera, samo milost, samo Pismo" i zbog svega što se dešavalo u tadašnjoj crkvi, svih krivih učenja i praksi koje su se u nju uvukle, željele su se vratiti natrag na izvore... malo su i one fulale u tom nastojanju, ali u principu ja mislim da je Bog posve iznad svih naših formi, struja, sljedbi i sl. i da kada gleda na svoju crkvu dolje na zemlji, ne gleda ju kao "RKC" ili "Pravoslavnu" ili "Protestante" kao svoje vjerne, već gleda na jednu svetu apostolsku i sveopću crkvu kojoj pripadaju svi oni koji imaju osoban odnos s Isusom Kristom i priznaju Ga za svog Spasitelja i Gospoda te žive za Njega, gdje god bili i kako se god zvali.

my two cents
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:58.