Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2010., 00:09   #21
Quote:
theodora kaže: Pogledaj post
Eto nas vec neko vrijeme u drugom polugodistu i stigle su nam ocjene, na moju veliku zalost . Ono sto kod nas primjecujem je da su kriteriji ocjenjivanja dosta rigorozni i bome se ne sjecam da je tako bilo u moje vrijeme. U razredu mog sineka jedinice pljuste sve u sesnaest, dvice i trojke nisu rijetke, petica je jako malo. Koliko cujem, prosla generacija ove nase uciteljice je brojila svega tri odlikasa u razredu. Hebemu misa, u mojem razredu smo gotovo svi barem prva dva razreda prolazili s pohvalnicama, a bome nismo bili iber pametni ni genijalci, i da mi je netko rekao da ce mi danas dijete donijeti trojku iz citanja ne bih mu vjerovala. Kakva crna trojka u prvom razredu Ajde, ne zamaram se previse s ocjenama, naucit ce citati bolje, ali pitam se moze li drugacije. Testovi se ne donose doma, kad nesto fali nemam pojma sto je falio, pa kako da provjezbam to s njim.
Eto, kako je kod vas.
1-nedovoljan
2-dovoljan
3 - dobar
4.vrlo dobar
5-odlican

meni je zao kaj se djeci ocjene daju kao brojevi...kada nekom djetetu das 1, saljes mu poruku da nije dovoljno naucio i to mu tak ttreba rec. i nije mi jasno zakaj je 3 tak grozna ocjena-pa to znaci da je dijete dobro savladalo gradivo. za sve ostalo potreban je dodatan trud.

i da, dijete kojemu se sakom i kapom dijele petice (a nije dobro naucilo), osim kaj ima rupe u znanju pa mu je teze pratiti gradivo, s godinama sve teze prihvaca ocjenu manju od 5, a mora pocet dobivat ocjene manje od 5 jer ima rupe u znanju i tako u krug ( a da ne spominjem da nema radne navike)

tak da, uciteljici
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:12   #22
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
Učiteljica sam i u do sada sam podijelila hrpu trojki iz čitanja u prvom razredu...uopće ne razumijem što je tu čudno....ne može svako dijete dobiti 5 iz čitanja. Uostalom,ocjene su od 1-5.... kada dijete dobije 3 iz čitanja,roditelj treba s njim više poraditi i vježbati čitanje pa će i uspjeh biti bolji....

Ovdje je samo problem u ocjeni iz čitanja i učiteljici,koliko sam ja shvatila....gradiva je puno,brzim tempm se obrađuje i potrebno je s djecom više raditi....

Ne opterećujte se s ocjenama jer tako opterećujete i dijete....a to stvara veliki pritisak i frustracije....svaka ocjena je zaslužena po zaslugama i znanju,a uostalom svaku ocjenu se može i ispraviti....

Ja sam poznata kao dosta stroga učiteljica i roditelji u zadnjoj generaciji(prije trudnoće) su ponekad bili bijesni zbog strogog načina ocjenjivanja itd....kada sam ih kasnije srela dok sam bila na porodiljnom vikali su da žale zamnom jer da je moja zamjena preblaga i da su se klinci totalno opustili....da su izgubili želju za učenjem,motivaciju,znatiželju jer znaju da će lako dobiti dobru ocjenu....

tek ste u prvom razredu,pomozite svom djetetu da se snače i da doživi školu u najljepšem izdanju i svijetlu....škola nije bauk ako samo to od nje ne napravimo
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:17   #23
Quote:
theodora kaže: Pogledaj post
Testovi se ne donose doma, kad nesto fali nemam pojma sto je falio
ma i bolje, jednom mi je mala donijela diktat iz -ije i -je i kaže: mama, mama, dobila sam 5, imala sam samo jednu greškicu!, kad ono dijete riječ napisalo ispravno a pogriješila učiteljica...uh, bila sam na sto muka reći djetetu ili ne...
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 00:29   #24
Quote:
theodora kaže: Pogledaj post
Eto nas vec neko vrijeme u drugom polugodistu i stigle su nam ocjene, na moju veliku zalost . Ono sto kod nas primjecujem je da su kriteriji ocjenjivanja dosta rigorozni i bome se ne sjecam da je tako bilo u moje vrijeme. U razredu mog sineka jedinice pljuste sve u sesnaest, dvice i trojke nisu rijetke, petica je jako malo. Koliko cujem, prosla generacija ove nase uciteljice je brojila svega tri odlikasa u razredu. Hebemu misa, u mojem razredu smo gotovo svi barem prva dva razreda prolazili s pohvalnicama, a bome nismo bili iber pametni ni genijalci, i da mi je netko rekao da ce mi danas dijete donijeti trojku iz citanja ne bih mu vjerovala. Kakva crna trojka u prvom razredu Ajde, ne zamaram se previse s ocjenama, naucit ce citati bolje, ali pitam se moze li drugacije. Testovi se ne donose doma, kad nesto fali nemam pojma sto je falio, pa kako da provjezbam to s njim.
Eto, kako je kod vas.
Kakvo znanje i zalaganje-takva i ocjena.
Uci i vjezbaj sa djetetom,pa ce i ocjene biti bolje.
Nisu sva djeca prirodno nadarena za odlikase-neke treba i pogurati.
Osobno volim strozije uciteljice-sto znace cetvorke i petice,ako iza njih ne stoji znanje?!

Uvijek se iznova zacudim kako vecina roditelja od ucitelja ocekuje petice bez pokrica...
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 01:04   #25
eto na što nam je izašlo školstvo, hajdemo roditelji, sjednimo i učimo s djecom, i to ne samo u prvom razredu nego tijekom cijelog njihovog školovanja , pa jel to tako prije bilo?! većina djece danas nisu u stanju sama svladavati program, osobno poznam odlikaše koji redovito pohađaju instrukcije iz ponekoliko predmeta
juhica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 10:55   #26
Quote:
juhica kaže: Pogledaj post
eto na što nam je izašlo školstvo, hajdemo roditelji, sjednimo i učimo s djecom, i to ne samo u prvom razredu nego tijekom cijelog njihovog školovanja , pa jel to tako prije bilo?! većina djece danas nisu u stanju sama svladavati program, osobno poznam odlikaše koji redovito pohađaju instrukcije iz ponekoliko predmeta
Naravno da tako prije nije bilo. Nekada su djeca učila samostalno, od 1. razreda. Pomaganje i instrukcije bili su izuzeci. Danas je to pravilo, ali sigurno ne zato što su današnja djeca gluplja i nesposobnija od prethodnih generacija njihovih roditelja, nego očito zato što se nešto jako pogrešno radi u tom sustavu.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 15:36   #27
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
sad ću vjerojatno otići u off ...

ja sam to napisala ... zašto? ta osoba koja je s njima bila po završetku nastave je bila i ostala KATASTROFALNA ... što je ona s njima radila, nemam pojma ... mogu samo reći što mi je sin znao reći, a to je da je u principu nema, da su oni u principu sami ... kad je s njima, stalno viče ... u nekoliko navrata sam zatražila da i s njom popričam, da vidimo gdje je problem ... ona nikada nije imala vremena ilimi je zatvarala vrata pred nosom jer ima posla ... žalila sam se i učiteljici koja je samo slijegala s ramenima, tražila sam da i ona bude, bar ponekad prisutna na informacijama, to sam jedva uspjela u drugom razredu kad sam se s njom na noževe posvađala jer je između ostalog rekla da ju je moj muž jednom prilikom htio lupiti o tome sam negdje bila i pisala ... u glavnom na kraju sam poslala mail ravnatelju u nadi da će se nešto promijeniti ... čuli smo se u nekoliko navrata, obečavao je da će se pozabaviti "slučajem" ... do njegovog trećeg razreda nije ... svi roditelji su nešto imali protiv nje, ali kad je trebalo nešto reći/napraviti svi su se (u strahu od nje ) povlačili kako im ne bi dijete ispaštalo ...

jednom je moja mama došla po njega u školi na prvom polugodištu prvog razreda ... cijeli razred na igralištu, njega nema ... kaže ona pa vjerojatno je u razredu ... moja mama u razred, njega nema ... kaže pa onda je vjerojatno otišao doma ... onda je moja mama poludila, digla školu na noge jer sin je znao da doma ide SAMO kad netko dođe po njega ... na kraju su ga našli u razredu, iza ormara ... što je bilo? igrali su nogomet i njega ne neki mali dosta jako opalio po nozi, on se rasplakao i ova ga je sterala u razred ...

ta osoba još uvijek je u školi, na ostom radnom mjestu i ne možeš joj ništa ... samo se nadam da kad kćer krene u školu, ona više neće biti tu jer svakako ću promijeniti razred
ovo da se događa u mojoj školi,ta učitejica bi sigurno dobila opomenu pred otkaz. Da sam ja roditelj učenika te učiteljica sigurno bih nazvala prosvjetnu inspekciju i požalila se ministarstvu.....zbog takvih učiteljica nas trpaju sve u isti koš...

i drage mame,možete puno toga napraviti....postoji gradski ured koji financira i nadležan je za uliteljice u p.boravku,ministarstvo,prosvjetnu inspekciju....danas učitelj uopće nije zaštićen kao nekada.....
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 17:02   #28
Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
ovo da se događa u mojoj školi,ta učitejica bi sigurno dobila opomenu pred otkaz. Da sam ja roditelj učenika te učiteljica sigurno bih nazvala prosvjetnu inspekciju i požalila se ministarstvu.....zbog takvih učiteljica nas trpaju sve u isti koš...
žalosno je ako se zbog takvih slučajeva sve trpa u isti koš ... učiteljica koja je vodila nastavu bila je korektna u odnosu s djecom, po meni je mogla biti i stroža, ali dobro ... no nikako nisu (kod mene ) mogle ići u isti koš

Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
i drage mame,možete puno toga napraviti....postoji gradski ured koji financira i nadležan je za uliteljice u p.boravku,ministarstvo,prosvjetnu inspekciju....danas učitelj uopće nije zaštićen kao nekada.....
znam da to sve postoji i zvala sam prijateljicu koja radi na dosta visokom mjestu da se s njom konzultiram ... rekla mi je da nije problem poslati inspekciju, ali napraviti ću samo veće zlo ... ona je sa učiteljicom imala dosta velikih problema i nikako nije mogla na zelenu granu (učiteljica je imala 100 godina i išla je čizmom na djecu) ... kada je ona zvala za svoj slučaj (dakle moj je bio daleko benigniji od njezinog) rečeno joj je da bolje ništa ne poduzima ...


da, kad sam ja išla u školu moji roditelji nikada tokom mog školovanja ništa sa mnom po pitanju škole nisu radili ... nije bilo potrebe ... gradiva je, u odnosu na dašnje, bilo daleko manje ... išlo se nekim polaganijim tempom ... danas djeci moraš pomoći jer se ide brže, gradiva je više ...

no razlike u ocjenjivanju su ogromne ... ne samo od učitelja do učitelja već i od škole do škole. od mjesta do mjesta... ujednačiti te kriterije je užasno teško ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 17:26   #29
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post

da, kad sam ja išla u školu moji roditelji nikada tokom mog školovanja ništa sa mnom po pitanju škole nisu radili ... nije bilo potrebe ... gradiva je, u odnosu na dašnje, bilo daleko manje ... išlo se nekim polaganijim tempom ... danas djeci moraš pomoći jer se ide brže, gradiva je više ...
kad smo moja braća i ja išli u školu, mama je s nama obavezno morala raditi.. e, sad- ne sjećam se točno zašto.. glupi nismo- to sigurno , e sad- je'l to bilo zbog gradiva ili naše lijenosti, morat ću ju pitati..
ja nemam dijete u školi, -ali vidim da djeca u prvom razredu cijelo prvo polugodište uče tiskana slova, i brojeve do 5, a drugo polugodište su mala tiskana i brojevi do deset...

meni to uopće ne izgleda strašno teško, i ne kužim koji laganiji tempo bi to trebao biti...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 19:46   #30
Nasi su u prvom polugodistu obradili sva velika i mala tiskana slova i brojke do 8, a sada pocinju pisana slova i brojke do 10, te zadaci rijecima. Moj mali sve to zna, ali je malo lijen pisati pa svaki dan vjezbamo pisanje. To bas ne voli, ali ja vidim napredak. I meni se ne cini pretesko, samo je stvar u redovitom vjezbanju.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 20:00   #31
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
gradiva je, u odnosu na dašnje, bilo daleko manje ... išlo se nekim polaganijim tempom ... danas djeci moraš pomoći jer se ide brže, gradiva je više ...
Ili baš i ne. Gradiva je ili jednako ili manje.
Ti sigurno nisi koristila kalkulator u osnovnoj školi, eno ga sad koriste.

A logika... imam tatinu, svoju i bratovu knjigu... boje se na koricama mijenjaju, a unutra sve do u znak isto.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:23   #32
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ili baš i ne. Gradiva je ili jednako ili manje.
Ti sigurno nisi koristila kalkulator u osnovnoj školi, eno ga sad koriste.

A logika... imam tatinu, svoju i bratovu knjigu... boje se na koricama mijenjaju, a unutra sve do u znak isto.
Točno!!!

Svi smo u prvom razredu morali naučiti pisati tiskana i pisana slova i zbrajati i oduzimati do 20...u drugom je išla tablica množenja,imenice i glagoli itd...danas su imenice i glagoli tek u trećem razredu...a mi smo u trećem dobili još jedno pismo-ćirilicu koje sada naravno nema....itd

kad se samo sjetim povjesti grada Zagreba u trećem razredu kad sam ja bila učenika....Matija Gubec,Ilicom na zapad,Ilicom na istok...seljačka buna....itd....danas djeca moraju znati samo nešto o Gradecu I Kaptolu,Matiji Gupcu,Zlatnoj buli i još neke sitnice....a mi učili svakakva čudesa

nešto je čak i smanjeno od gradiva,al neke stvari se ne mogu smanjiti ili ukinuti.....moraju znati zbrajati,oduzimati,množti,dijeliti,vrste riječi,padeže,vrste rečenica,osnove pravopisa....

ja ne kužim po čemu je gradiva više nego kad smo mi bili djeca....

gradivo je isto samo što smo mi onda bili učenici pa nismo razmišljali na način kako danas razmišljamo kao roditelji....mislim da je današnji problem što su roditelji ko kobci nad djecom od rođenja i štite ih od svega i svačega i djeca kada dođu u školu su totalno nesamostalna....a roditelji zahtjevni i očekuju same petice.....na bilo koji način pa makar bila i poklonjena

gradivo se uči istim tempom kao i nekada....trajanje jedne šk.godine je ostalo isto....

moj savjet, mame i tate....ako dijete ne dobije odličnu ocjenu,a smatrate da može,sjednite sa svojim djetetom i poradite na zadacima i gradivu gdje je griješilo....uspjeh će sigurno biti bolji.....

i naučiti dijete da vas traži pomoć.....

za dijete školarca treba puno vremena,razumijevanja,strpljenja i tolerancije....

sretno svima!!
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:50   #33
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ti sigurno nisi koristila kalkulator u osnovnoj školi, eno ga sad koriste.
ovo uoće neću komentirati ... samo ću ti reći da odrasteš

Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
A logika... imam tatinu, svoju i bratovu knjigu... boje se na koricama mijenjaju, a unutra sve do u znak isto.
ovo zaista ne znam kako bi moglo imalo biti točno ...
mi da se sada preselimo i da mi dijete krene u drugu školu, morala bi nabaviti nove knjige (drugih izdavača) ...

Quote:
dobrica31 kaže: Pogledaj post
ja ne kužim po čemu je gradiva više nego kad smo mi bili djeca....
pa ja se baš ne sjećam da sam u nižem razredima imala po 2 knjige + 2 radne bilježnice iz npr hrvatskog; iz matematike svaka knjiga ( i to ne mala i tanka) za po jedno polugodiše ...
sad je jezik od prvog razreda (prije je bio od četvrtog) ...

u obitelji imam učiteljicu pa i sama kaže da je gradivo u odnosu na prije cca 10 godina više i da se od djece traži veći angažman (sin stalno radi neke prezentacije u p.point-u)


i da se razumijemo, ja nemam problem s učiteljima/profesorima koji su strogi i traže puno, ukoliko i daju puno i sukladno tome ocjenjuju
tko uči, radi i zna neka za to bude nagrađen ... onaj tko ne radi niti se trudi neka i za to bude "nagrađen"
ali realno danas je teže nego što je bilo prije 15, 20 ... godina
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:53   #34
Ne slažem se nikako sa dobricom. Današnji program u školi je koma, to je za njih preteško, ja kad sam išla u školu od 1.-4. razreda nisam nikad učila doma nego samo pisala zadaće, učiti sam počela onako baš za pravo tek u 5. razredu i to ne puno, pravo učenje je tek uslijedilo u srednjoj školi a da ne govorim o fakultetu...mama samnom nikad nije sjela i pokazivala mi bilo što, sve sam radila sama, dok moja sestra sa mojom nećakinjom radi od njezinog 1. razreda, nije dijete ništa manje inteligentno od mene i sestre nego je program koma, i ne radi se samo s njom nego sa svom djecom, s nekim više nekim manje. Nećakinja mi je sada 5. razred i sad je već lakše, odlikaš je ali ta mala po cijeli dan uči, meni to nije normalno da se toliko u 5. razredu mora učiti, a tako je s njom od 1. razreda. Sve sestrine prijateljice uče i rade sa svojom djecom. Ja kad sam vidila neke podatke iz knjige iz povijesti za 5. razred nisam mogla vjerovati, to su podaci koje ja niti u srednjoj nisam učila nego tek na pravnom fakultetu na ispitu iz nacionalne povijesti sam se susrela sa takvim podacima.

... uglavnom ja sam zaključila da dijete koje prije škole nije naučilo čitati teško će pohvatati tempo u 1. razredu, tako je bilo u razredu moje nećakinje, tko je znao čittati prije škole s njima su roditelji manje radili a tko nije znao čitati prije škole roditelji su morali nakon škole sjediti s djecom doma i učiti s njima... poanta, to nije fer, ni ja nisam znala čitati prije škole i sve sam to naučila u školi, to je i posao učitelja da nas nauče...današnji program je prebrz,pretežak i ima puno više gradiva i podataka i dijete koje nezna čitati prije škole-roditelji oprez-morat ćete s njim sjediti i raditi
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 21:59   #35
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ali realno danas je teže nego što je bilo prije 15, 20 ... godina
Ne da je danas teže nego uber teže
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:12   #36
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Ne da je danas teže nego uber teže
pa vidiš da je po nekima sad to pjesma u odnosu na prije
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:18   #37
Drago mi je da se otvorila ova tema.I mi smo prvašići i baš zadnjih dana razmišljam kako je ocjenjivanje uistinu strogo.dakle kod nas su se već u prvom polugodištu počele djeliti ocjene (onako u tekicu).I sad u drugom polugodištu idu u dnevnik.Recimo neki dam je bio test iz matematike, od 20 bodova maleni je imao 19 i to je 4.Dakle petica je jedino za 100%.
Inače nama su ocjene manje više ok ali on je jako živahno i nemirno djete.Muči nas koncentracijas jedne strane.Doik on počne nešto da radi,ja uglavnom posjedim a kad krene radit sve je gotovo za tren.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:20   #38
Da, to govore oni koji nemaju djecu u osnovnoj školi. Nemam ni ja ali imam dijete u bližoj obitelji pa znam.

...već znam unaprijed da ću s djetetom od četiri godine doma učiti čitati i pisati da mi bude spremno za školu


edit:quotiram lavicu
libe2404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:23   #39
Definitivno je program sad zahtjeviji nego kad sam ja išla u školu ali i djeca su drugačija.Mislilm da s nima treba vježbati prvenstveno grafomotoriku,sintezu i ananlizu riječi a onda se slova i čitanje lako svlada.
lorena3242 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 22:31   #40
Quote:
libetoži kaže: Pogledaj post
Ne slažem se nikako sa dobricom. Današnji program u školi je koma, to je za njih preteško, ja kad sam išla u školu od 1.-4. razreda nisam nikad učila doma nego samo pisala zadaće, učiti sam počela onako baš za pravo tek u 5. razredu i to ne puno, pravo učenje je tek uslijedilo u srednjoj školi a da ne govorim o fakultetu...mama samnom nikad nije sjela i pokazivala mi bilo što, sve sam radila sama, dok moja sestra sa mojom nećakinjom radi od njezinog 1. razreda, nije dijete ništa manje inteligentno od mene i sestre nego je program koma, i ne radi se samo s njom nego sa svom djecom, s nekim više nekim manje. Nećakinja mi je sada 5. razred i sad je već lakše, odlikaš je ali ta mala po cijeli dan uči, meni to nije normalno da se toliko u 5. razredu mora učiti, a tako je s njom od 1. razreda. Sve sestrine prijateljice uče i rade sa svojom djecom. Ja kad sam vidila neke podatke iz knjige iz povijesti za 5. razred nisam mogla vjerovati, to su podaci koje ja niti u srednjoj nisam učila nego tek na pravnom fakultetu na ispitu iz nacionalne povijesti sam se susrela sa takvim podacima.

... uglavnom ja sam zaključila da dijete koje prije škole nije naučilo čitati teško će pohvatati tempo u 1. razredu, tako je bilo u razredu moje nećakinje, tko je znao čittati prije škole s njima su roditelji manje radili a tko nije znao čitati prije škole roditelji su morali nakon škole sjediti s djecom doma i učiti s njima... poanta, to nije fer, ni ja nisam znala čitati prije škole i sve sam to naučila u školi, to je i posao učitelja da nas nauče...današnji program je prebrz,pretežak i ima puno više gradiva i podataka i dijete koje nezna čitati prije škole-roditelji oprez-morat ćete s njim sjediti i raditi
Navedi mi jedan primjer što tvoja nećakinja uči u 1.razredu,a da ti nisi učila????
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.