Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2012., 00:08   #1
Ekstrasolarni planeti

Ekstrasolarni planet (ili egzoplanet) je planet koji kruži oko neke druge zvijezde, a ne oko Sunca te prema tome pripada nekom drugom solarnom sustavu. Egzoplaneti se mogu nalaziti i u orbitama oko smeđih patuljaka kao i oko pulsara.

Izvor: http://www.znanost.com/clanak/ekstra...#ixzz1lGTWoitE

Zadnje uređivanje Astrobobo : 03.02.2012. at 06:42. Reason: Kopiranje tuđeg teksta
Tex Willer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 06:46   #2
Forum služi za raspravu, a ne kopiranje tekstova sa web portala. Dovoljno je napisati par opisnih rečenica o temi i staviti link na izvor.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 23:32   #3
Smile

Definitivno, slažem se sa kotangensom 1942.
sodade90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 23:34   #4
totalka
sodade90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 19:06   #5
Otkrivena druga Zemlja?!

Planeta ima skoro sedam puta veću masu od Zemlje, ali kruži oko zvezde na skoro istoj udaljenosti, što znači da dobija sličnu količinu solarne energije kao i Zemlja...

http://www.kurir-info.rs/komentari/o...-clanak-499758

Pitanje: Kako to misle da na istoj udaljenosti planeta prima istu količinu zračenja ako kruži oko patuljka (a ne oko zvijezde iste klase)?

Valjda bi to bilo tačnio da ona kruži oko zvijezde G2 klase, a patuljak (valjda bijeli) zrači drugačiji spektar i drugim (valjda manjim) intenzitetom (pa bi trebala biti bliža). Bar koliko se ja sjećam priče o zvijezdama, davno sam o tome čitao...
Laplace is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 01:20   #6
HD 40307 je narančasta zvijezda otprilike iste veličine kao Sunce, samo malo hladnija (K-tip).
cave troll is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:07   #7
Ako divovska plinovita planeta kruži u blizini zvijezde što je čest slučaj, pitam se ja di su stjenovite planete i ima li ih uopće
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2012., 15:18   #8
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ako divovska plinovita planeta kruži u blizini zvijezde što je čest slučaj, pitam se ja di su stjenovite planete i ima li ih uopće

Tko zna ali ako idemo logikom sunceva sustava sve velike te ujedno plinovite planete imaju podosta satelita koji se komotno po velicini mogu usporediti sa malim stijenovitim planetama. Stoga ako planet nije ful do zvijezde moguce je da sateliti imaju stabilnu putanju oko tog planeta.
Mr. Twilight is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 22:13   #9
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Ako divovska plinovita planeta kruži u blizini zvijezde što je čest slučaj, pitam se ja di su stjenovite planete i ima li ih uopće
Tamo su, ima ih sigurno puno vise nego divovskih planeta, samo sto ih mi ne mozemo vidjeti. Drugim rijecima, tehnoloski jos uvijek nismo dovoljno napredovali da bi planete velicine zemlje mogli lagano otkrivati, a i razvoj i osjetljivost opazackih metoda jos uvijek nije dovoljno visoka za takvo nesto. Naime, vecina planeta se otkriva mjerenjem promjene brzine gibanja zvijezde putem Dopplerovog pomaka, a sto je uzrokovano prisustvom dodatne mase planeta. Dakle, radi se o posrednoj detekciji planeta, a metoda je najosjetljivija za velike mase na maloj udaljenosti od zvijezde za koje je gravitacijska sila najveca (pogledajte Newtonov zakon gravitacije i izraz za gravitacijsku silu), pa je tako i promjena brzine zvijezde u tom slucaju najveca. Osim toga, za planete na putanjama slicnim zemlji potrebno je opazati promjene brzine zvijezde barem godinu dana kako bi se dobio kompletni ciklus revolucije i sa sigurnoscu odredila svojstva planete i putanje.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 00:17   #10
Po svemu sudeći Kepler je doživio težak kvar.

NASA

Quote:
This is a clear indication that there has been an internal failure within the reaction wheel, likely a structural failure of the wheel bearing
Problem je u ovim "reaction wheel" (neka vrsta žiroskopa?) koji služe za stabilizaciju teleskopa. Od četiri postojeća, tri su minimalno potrebna za normalno funkcioniranje. Prvi je otkazao u srpnju 2012. a drugi sada.

Uz pokušaje da se treći reaction wheel vrati u normalu planira se i nekakav hibridni način rada uz potisnike i preostala dva.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 11:33   #11
http://www.nasa.gov/sites/default/fi...?itok=Um1Tna6h

Jel ovo realna slika odnosno prava što se tiće Keplera ili je ovo neki umjetnički dojam, ilustracija. Jer ovdje se baš prekrasno vide planeti.
Glavinjara is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 11:46   #12
Quote:
Glavinjara kaže: Pogledaj post
http://www.nasa.gov/sites/default/fi...?itok=Um1Tna6h

Jel ovo realna slika odnosno prava što se tiće Keplera ili je ovo neki umjetnički dojam, ilustracija. Jer ovdje se baš prekrasno vide planeti.
to je umjetnicka ilustracija da bi se usporedila velicina pronadjenih planeta... Kepler ne moze izravno vidjeti te planete radi svjetlosti zvijezde ispred koje prolaze.


EDIT: U biti, nkon sto sam maalo dulje pogledaao sliku, ovu su zvijezde, a ne planeti. Planeti su sjene, ove crne tockice, koje se nalaze na zvijezdama.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 12:57   #13
Pa to te i pitam. Znam i ja da su to zvijezde a te sjene planeti (toliko sam obrazovan glede astronomije) ali me zanima dali je ovo realna slika, uslikana ili ilustracija. Nevidim razlog zašto nebi vidio kad se sjaj može riješit možda određenim filterima.
Glavinjara is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 13:00   #14
Koliko ja vidim, to su ilustracije...
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 13:27   #15
Ok, hvala na odgovoru
Glavinjara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 07:33   #16
Quote:
Glavinjara kaže: Pogledaj post
Pa to te i pitam. Znam i ja da su to zvijezde a te sjene planeti (toliko sam obrazovan glede astronomije) ali me zanima dali je ovo realna slika, uslikana ili ilustracija. Nevidim razlog zašto nebi vidio kad se sjaj može riješit možda određenim filterima.
Zvijezde su toliko daleko da bi bio potreban enormno velik teleskop da bi dobili takve snimke. Do sada je razlučeno tek nekoliko zvijezda, među njima i Betelgez, jedna od najvećih poznatih zvijezda, oko 600x većeg promjera od Sunca. Na Wikipediji imaš snimke koje je napravio Hubble i VLT.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 13:59   #17
Hvala. A i lijepo ispod slike piše da je ilustracija... čorav sam
Glavinjara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.