Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2014., 21:38   #21
Hvala na savjetima uputama. Kako danas nisam našla kameno brašno odustajem do jeseni, što je ustvari i dobro, kako kažete.
Mozda nije ni potrebno jer sam stavila stajski gnjoj.
Znam da bi i stajski gnjojivo trebalo stavljati u jesen al ja sam ga nabavila tek u proljeće. Rekli su da je staro 2 godine, pa valjda ne smeta da ga ukopavam u zemlju sad prije sjetve. Gore još nasipavam 10-tak cm zemlje za koju nisam sigurna kakva je ( kupljena, valjda je sa nekog iskopa), al izgleda kvalitetna. Nije glinasta kao moja nego sitna, crna sa malo pijeska. Kad se napravi gruda lako se razmrvi. Sad da li takva zemlja drzi hranjive tvari? Jel dovoljno što je gnjojivo samo u donjem sloju ili bih trevala staviti i gore u tu novu zemlju. Ove godine nisam frezala jer mi je zao glista. Mucim se i kopam al uzivam. Planirala sam u jesen sve prekriti slamom ili cak zelenu gnjojidbu tak da napravim prijelaz u vrt bez motike.
Smjernice, savjeti a i kritike dobrodošle.
forumama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 21:39   #22
Pa naravno, zašto bi ostali govorili ili čak mislili drugačije. Tiče se SIR 123, presvetlog u poljoprivredi
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 22:04   #23
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Pa naravno, zašto bi ostali govorili ili čak mislili drugačije. Tiče se SIR 123, presvetlog u poljoprivredi
Koji dio o kalcifikaciji ne stoji kolega'
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 22:12   #24
Quote:
forumama kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima uputama. Kako danas nisam našla kameno brašno odustajem do jeseni, što je ustvari i dobro, kako kažete.
Mozda nije ni potrebno jer sam stavila stajski gnjoj.
Znam da bi i stajski gnjojivo trebalo stavljati u jesen al ja sam ga nabavila tek u proljeće. Rekli su da je staro 2 godine, pa valjda ne smeta da ga ukopavam u zemlju sad prije sjetve. Gore još nasipavam 10-tak cm zemlje za koju nisam sigurna kakva je ( kupljena, valjda je sa nekog iskopa), al izgleda kvalitetna. Nije glinasta kao moja nego sitna, crna sa malo pijeska. Kad se napravi gruda lako se razmrvi. Sad da li takva zemlja drzi hranjive tvari? Jel dovoljno što je gnjojivo samo u donjem sloju ili bih trevala staviti i gore u tu novu zemlju. Ove godine nisam frezala jer mi je zao glista. Mucim se i kopam al uzivam. Planirala sam u jesen sve prekriti slamom ili cak zelenu gnjojidbu tak da napravim prijelaz u vrt bez motike.
Smjernice, savjeti a i kritike dobrodošle.
Stajski gnoj je zreo, kad je star 2 godine, ide u tlo i to je OK.
Vjerojatno ćete imati nešto više korova od ove zemlje sa iskopa. U njoj vjerojatno ima "spavajućeg" sjemena korova. To ne možete izbjeći.
Po Vašem opisu to je sasvim OK zemlja za vrt.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 21:08   #25
Analiza?

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
kameno brašno možeš naći i u kamenolomima ako imaš koji u blizini. moguće je i kod klesara naći finu kamenu prašinu koju ionako bacaju...

prije korištenja kamenog brašna svakako bi bilo poželjno napraviti analizu zemlje
Na kiselom tlu rastu:
Calluna vulgaris
Holcus mollias
Rumex acetosella

Na vapnenom tlu rastu:
Pulsatila
Consolida regalis
Dupor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 22:53   #26
Ma najbolji vam je stajski gnoj npr preporučuje se nekih 50 t po hektaru iliti 5 kg po m2 , samo kaj stajski gnoj ima vele vode i org. Hranjiva a malo NPK pa moraš opet baciti tonu umjetnoga još to većinom vrijedi za ratarske kulture i znam da tak ide krumpir cca tonu mineralnog al nije to bez stajskog bas ipak je zemlja rahlija gdje se svake godine baca stajali gnoj ili gnojovka
Podravec19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 08:08   #27
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Ma najbolji vam je stajski gnoj npr preporučuje se nekih 50 t po hektaru iliti 5 kg po m2 , samo kaj stajski gnoj ima vele vode i org. Hranjiva a malo NPK pa moraš opet baciti tonu umjetnoga još to većinom vrijedi za ratarske kulture i znam da tak ide krumpir cca tonu mineralnog al nije to bez stajskog bas ipak je zemlja rahlija gdje se svake godine baca stajali gnoj ili gnojovka
Ovdje su pobrkani lončići.
Stajski gnoj ima veliku vrijenost u povećanju boniteta tla kao izvor organske tvari i hranjiva. No ipak, stajski gnoj sigurno ne rješava problem aciditeta tla.
Za to postoje materijali za kalcifikaciju - sadrže više od 1% Ca koliko ima obično u stajskom gnoju.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 08:55   #28
Tak mi bacamo pa idu prinosi u nebo. Samo ne u tim kolicinima nešto manje umjetnoga jer je skup da ga baviš tonu pa ide 500 kg na ha i gnoj ili gnojovka
Podravec19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 09:15   #29
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Tak mi bacamo pa idu prinosi u nebo. Samo ne u tim kolicinima nešto manje umjetnoga jer je skup da ga baviš tonu pa ide 500 kg na ha i gnoj ili gnojovka
Ovdje govorimo o kalcifikaciji kao mjeri za smanjenje kiselosti tla. U Podravini, više-manje, nisu kisela tla.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 09:39   #30
Quote:
Podravec19 kaže: Pogledaj post
Ma najbolji vam je stajski gnoj npr preporučuje se nekih 50 t po hektaru iliti 5 kg po m2
Mogu se složiti sa ovom tvrdnjom ali danas je teško prikupiti 50 tona stajnjaka jer nema krava...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 09:52   #31
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Mogu se složiti sa ovom tvrdnjom ali danas je teško prikupiti 50 tona stajnjaka jer nema krava...
Na žalost, ovo je točno da mi nemamo dosta stajskog gnojiva zbog devastiranog stočarstva.
Isto tako, stajski gnoj sigurno ne rješava problem kiselih tala, ali da pomaže - to stoji.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 13:30   #32
Ma ima gnoja ja ga imam uvijek i stajskog gnoja i gnojovke ali to većinom mi stočari čuvamo za svoje potrebe i vidi se razlika i na oranicima i u vrtu dok se lepo zagnoji , ali treba staviti i umjetnoga gnoja .. Ima i u Podravini ljudi koji bacaju vapno
Podravec19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.