Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2017., 01:27   #1
Kriminalni pojam "Izvlacenje novca"

Pojam "izvlacenja novca" je meni cudan. Takav pojam ne postoji u normalnom poslovnom svijetu. Ne razumijem, od kuda netko moze profitirati, ako mora PLATITI, pa makar i za nepostojecu uslugu?! U normalnom poslovnom svijetu, mozes se tako naplacati, dok ne crknes. I onda te nema, ni tebe, ni kapitala, ni firme. Jedino, sto je u poslovnom svijetu moguce, to je utaja poreza. Ali, i to je moguce SAMO mjesec dana (Njemacka, Austrija). I to, opet, samo onim firmama, koje imaju dozvolu od Ministarstva Financija za odgodu placanja poreza. No, takve pak moraju imati besprijekornu bilancu godinama, da bi tu dozvolu dobile.
Koji je to bolestan sistem, da je tako nesto moguce ?!

(´ajd´ me educirajte)
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 09:55   #2
Mislim da se tu radi vise o utaji poreza.

Druga varijanta:

Ako si npr direktor neke firme (npr drzavne ili te netko postavio - dakle nisi vlasnik) onda sa frendom koji ima drugu neku firmu dogovoris da ti ovaj fakturira neke gluposti koje ti platis, a onda ti frend kasnije na kavi da kuvertu sa parama. Na taj si nacin izvukao pare iz firme za koju radis i uzeo ih sebi. Porezi su naravno svi placeni

Ili npr sef sluzbe za javnu nabavu, pa uvijek pobjedjuju odredjni dobavljaci s kojima se kasnije na kavi nadjes a oni ti daju kovertu....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:52   #3
Dakle, a tko plati porez za prihode tog frenda?
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:56   #4
Pa plate oni poreze, samo što im je netko namjestio posao.

Sjećate se možda ono kad su bojali 3 puta tunele?

3 puta više posla za firmu, 3 puta to naplate, firma zaradi, plati poreze, svakako su profitirali.

Tko je na kraju u minusu? Pa proračun, tj novac koji su porezni obveznici uplatili u proračun.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 03:11   #5
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Pa plate oni poreze, samo što im je netko namjestio posao.

Sjećate se možda ono kad su bojali 3 puta tunele?

3 puta više posla za firmu, 3 puta to naplate, firma zaradi, plati poreze, svakako su profitirali.

Tko je na kraju u minusu? Pa proračun, tj novac koji su porezni obveznici uplatili u proračun.
Tako je.

A da toga nema vani to nije istina. Itekako ima, samo je finije složeno. Npr. kroz outsourcing poslova ili usluga čak i kada isti uopće nije potreban. Legalno da, sasvim, no korisno? Samo za par njih.

Drugo su pak izvlačenja novca kroz brendiranje. Ali ne bih radije puno o tome.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 10:00   #6
Nema kaznenog djela "izvlačenja novca". Postoji pronevjera. I e2s je ljepo objasnio kako to funkcionira. Frend mi je ispričao kako je njemu zaposlenik mrknuo skoro milju kuna iz firme. Muljažom sa računima i zaokruživanjem. Dobavljač prodaje firmi po npr 3,98,on uknjiži da je firma platila 4,a ovih 0,02 spremi sebi. Na velikim količinama se nakupi novca. Naravno,tu su uvijek fiktivni poslovi,dogovori sa dobavljačima i slično. Naravno da se na fiktivne poslove plati porez,međutim,budući da ga firma nije obavila,zapravo i nema trošak osim tog poreza,tako da im se isplati. Pogotovo rašireno u državno privatnoj kombinaciji.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 10:42   #7
"Izvlačenje novca" je hrvatska kovanica od strane neosocijalističkih medija. Kao npr ekstra profit.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 12:43   #8
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
Na velikim količinama se nakupi novca. Naravno,tu su uvijek fiktivni poslovi,dogovori sa dobavljačima i slično. Naravno da se na fiktivne poslove plati porez,međutim,budući da ga firma nije obavila,zapravo i nema trošak osim tog poreza,tako da im se isplati. Pogotovo rašireno u državno privatnoj kombinaciji.
Da jedino je i tesko to dokazati. Npr ja sam dizajner interijera i ti mene angaziras da ti ja kazem u koje boje da ofarbas zidove i koje tepihe da stavis po podu. E sada ako ti ja moj savjet fakturiram 1000 kuna - ne bi izazvalo sumlju. Ako ti svoj savjet fakturiram 1,000,000 kuna - izazvalo bi sumlju da je to fiktivan posao. E sada zasto je fiktivan? Ja sam rekao milion kuna i ti si pristao. Ja sam svoj posao uredno obavio i naplatio. To sto si ti pristao na milion kuna nije moj problem. Da si angazirao svjetskog arhitekta onda bi to bilo kao OK. E pa nemoj. Isto tako za studije; pa nije isto ako ti studiju pise neki klinac sa faksa ili ako angaziras profesionalca koji to napravi u krace vremena za puno vise para. Zato ga i jesi platio vise da napravi brze. Tako da kod tih intelektualnih usluga je tesko dokazati da je netko izvlacio novac ili nije i da li je nesto fiktivno ili nije. Ako je studija posjecenosti West Gate-a; posaljes ljude, oni pogledaju malo, naprave par anketa, ti napises izvjestaj i fakturiras. I zasto taj izvjestaj ne bih skupo naplatio ako narucioc na to pristane?

Glavni problem je da direktori koji nisu vlasnici firme to namjerno rade da podebljaju svoje djepove. Ili jos bolje direktori drzavnih firmi sa privatnim firmama s kojima su u talu.

No i vani imas na zapadu razno razne direktore privatnih firmi ili managere na visokim pozicijama koji donose odluke koje se ticu financija pa ne vidis da je on u dogovoro sa dobavljacem sarafa da ovaj fakturira vise a onda mu kasnije daje lovu. Po toj logici da to svi rade bi sve firme o kojima cujemo multinacionalke propale. Tamo radi ekipa koja fakat radi da ustedi lovu za firmu; dobije onda bonuse, unapredjenje itd. Ocito je na Balkanu drugacije...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 12:52   #9
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Glavni problem je da direktori koji nisu vlasnici firme to namjerno rade da podebljaju svoje djepove. Ili jos bolje direktori drzavnih firmi sa privatnim firmama s kojima su u talu.
To je direktna krađa, pod "izvlačenje novca" se smatra neplaćanje poreza.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 13:21   #10
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To je direktna krađa, pod "izvlačenje novca" se smatra neplaćanje poreza.
Ne.

Pomocu fiktivnih racuna ti izvlacis novac iz firme koja nije tvoja npr drzavna i stavljas sebi u djep.

pogledaj si malo trenutnu aferu uskoka za to sto je valjda dalo inspiraciju temi.

ovo sto ti pricas je utaja poreza.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 13:46   #11
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
To je direktna krađa, pod "izvlačenje novca" se smatra neplaćanje poreza.
Kako se zove izbjegavanje plaćanje poreza u RH, te božićnice , K15 ... a da bi platio puno manje negdje u Liechtensteinu:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=279

Ali u što se potrošio toliki minus firme ?? Normalno, vlasnici će reći za plaće radnicima. Ali je to djelomično istina. Glavna je istina da SAS-strojogradnja većinu poslova radi s rusima i bjelorusima. A posao ugovara RIKO koji ima 5-6 zaposlenih. Novac što šalju rusi ide u Liechtenstein jer je tamo sjedište firme. A ova država nema tako velika porezna opterećenja privrednika. Tako da vlasnici veliki dio novca stavljaju u svoj džep, a svojoj firmi u zadru daju novac na kapaljku. Tako da je SAS-strojogradnja u vječitom minusu.
Ali nisu vlasnici u minusu. Oni zgrču pare i grade svoja velebna zdanja. Ili žive na visokoj nozi. Radnicima to teško pada, ali ne mogu ništa jer je takav zakon.

Zadnje uređivanje krena : 03.02.2017. at 14:05.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 14:02   #12
Neplaćanje poreza je neplaćanje poreza. Utaja. Izvlačenje novca iz firme spada pod pronevjeru ili pod čistu krađu.

Na nekoj najnižoj razini,to je kad konobar ode u vrutak i kupi bocu žestice. I onda toči svoju cugu umjesto vlasnikove. Uredno ti naplati,samo ne otkuca ili stornira račun. Na inventuri sve paše. Davno mi je jedan poznanik objašnjavao te sitne muljaže.

@europe2seoul

Pričamo zapravo o istoj stvari. Baš te intelektualne usluge su dušu dale za takve stvari. Ti nabiješ cijenu do ibera,ja pristanem,firma plati tebi,ti meni poslje daš moj kolač. Zato mi je smješno kad Zdravkeca peru oko love za prodaju igrača. Nije on vadio lovu na prodaji,nego na kupovini. Npr Ja radim kao direktor nabave u firmi A,ti imaš firmu B koja mi je dobavljač. Dogovorimo se da ja od tebe kupim proizvod po puno većoj cijeni od tvoje normalne prodajne,a onda ti meni dio isplatiš na ruke. Država uzme svoj dio kod plaćanja poreza na tu kupovinu i na tvoju dobit kad ju vadiš,ali ti si ionako prodao po puno većoj cijeni nego inače pa ti se isplati dati meni moj dio. I time sam ja izvukao lovu od firme A u kojoj radim i čiji sam zaposlenik. Stvar je da je takav deal teško dokazati,država zapravo nije nigdje oštećena (tj je,jer ja ne platim na svoj dio ništa),jedina oštećena strana je firma A. Vađenje love 101.

Na tu šemu smo imali skupe autoceste,farbanja,nadstrešnice,stupiće i wce. Naravno funkcionira jedino kad onaj koji vadi lovu nije vlasnik firme. Vlasnik nije glup da sam sebi puca u nogu.

Da,ekipa koja radi tako da uštedi novce firme dobije bonus,napredovanje i slično. No i vani ima muljanja. Svugdje gdje ima toga,samo negdje manje,a negdje više. I negdje se radi pametnije,a negdje gluplje. A kod nas u državnoj firmi ako aktivno radiš na uštedi jedino što možeš dobiti je da ti srežu proračun odjela za iduću godinu,jer očito je da ti ionako ne treba. Frend je u privatnoj firmi na kraju kurio lovu na projekte samo da potroši budžet jer su mu nakon prve godine ušteda,skresali budžet odjela za iznos koji je uštedio.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 14:12   #13
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Pojam "izvlacenja novca" je meni cudan. Takav pojam ne postoji u normalnom poslovnom svijetu. Ne razumijem, od kuda netko moze profitirati, ako mora PLATITI, pa makar i za nepostojecu uslugu?! U normalnom poslovnom svijetu, mozes se tako naplacati, dok ne crknes. I onda te nema, ni tebe, ni kapitala, ni firme. Jedino, sto je u poslovnom svijetu moguce, to je utaja poreza. Ali, i to je moguce SAMO mjesec dana (Njemacka, Austrija). I to, opet, samo onim firmama, koje imaju dozvolu od Ministarstva Financija za odgodu placanja poreza. No, takve pak moraju imati besprijekornu bilancu godinama, da bi tu dozvolu dobile.
Koji je to bolestan sistem, da je tako nesto moguce ?!

(´ajd´ me educirajte)


Kako su to radili. Npr.
http://www.vecernji.hr/crna-kronika/...tvrtke-1048566

Tužiteljstvo Premilovca tereti da je McCann Ericksonu isporučivao fiktivne naloge, a nakon što bi mu bili plaćeni, novac je uplaćivao na račun svoje tvrtke Remorker te ga potom uz proviziju od 10 posto predavao drugim optuženicima.

Optuženi su i zbog utaje poreza čime su oštetili državni proračun za oko 6,8 milijuna kuna te proračun Grada Zagreba za oko 921.900 kuna. Tereti ih se i da su još jednoj tvrtki nelegalno pribavili 1,8 milijuna kuna


Najlakše je izvlačiti novac od države. Samo moraš biti političar oko kojeg se sve vrti. I on daje poslove svojim pajdašima, a oni njemu provizijiu.
Zato ovaj ima nadimak "mister 10 % " : http://www.zdnews.hr/zadar-preplavil...r-kaljmeta-10/

A obične firme koje ne rade sa državom žele što manje platiti poreza na svoju dobit. Oni obično nabijaju troškove ili imaju neku firmu vani sa kojom posluju.

Zadnje uređivanje krena : 03.02.2017. at 14:24.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 16:50   #14
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Mislim da se tu radi vise o utaji poreza.

Druga varijanta:

Ako si npr direktor neke firme (npr drzavne ili te netko postavio - dakle nisi vlasnik) onda sa frendom koji ima drugu neku firmu dogovoris da ti ovaj fakturira neke gluposti koje ti platis, a onda ti frend kasnije na kavi da kuvertu sa parama. Na taj si nacin izvukao pare iz firme za koju radis i uzeo ih sebi. Porezi su naravno svi placeni

Ili npr sef sluzbe za javnu nabavu, pa uvijek pobjedjuju odredjni dobavljaci s kojima se kasnije na kavi nadjes a oni ti daju kovertu....
Da, ali onda je na vlasniku ili revizoru da konstatira krađu i napravi prijavu. S time da si je i vlasnik sam kriv jer je postavio lopova ili nesposobnog na čelo firme.

Kažu u novinama: "Oštetili su deset firmi, među sobom su podijelili desetke milijuna, na popisu su brojni direktori" Meni nije jasno još uvijek što su ovi optuženi zgriješili, ne razumijem hapšenja od strane države po osnovi "štetnih poslova". Je li država počela procjenjivati koji su poslovi u privatnim firmama štetni, a koji dobri, pa hapse ako netko napravi grešku u poslovanju?
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 17:11   #15
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Kažu u novinama: "Oštetili su deset firmi, među sobom su podijelili desetke milijuna, na popisu su brojni direktori" Meni nije jasno još uvijek što su ovi optuženi zgriješili, ne razumijem hapšenja od strane države po osnovi "štetnih poslova". Je li država počela procjenjivati koji su poslovi u privatnim firmama štetni, a koji dobri, pa hapse ako netko napravi grešku u poslovanju?
Nije ti jasno što su zgriješili
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 17:46   #16
Pa nije. Što znači izvukli su novce? Koje je to krivično djelo? Isplatili si dobit? Platili neke fakture? Što?
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:06   #17
A kad pogledaš firme u kojima se to događalo,vidiš da su to obično državne firme ili firme u kojima država ima udio. Imaš tu od utaje,pronevjere,nesavjesnog poslovanja,zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju itd. Ne postoji kazneno djelo izvlačenje novca. To je kolokvijalni naziv jedno ili više kaznenih djela kojima je svrha izvuć novce iz firme u kojoj nisi vlasnik i prebacit ga na vlastiti račun. Ljudi su tu naveli na koje načine se sve to radi.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:16   #18
Ovdje se radi o privatnim firmama, Okltal Pharma, Span, Emporium, mislim da tu nema države.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:28   #19
Normalno da može biti kriminal. Recimo, javna nabava, 80 kn za wc papir koji u maloprodaji košta 13-15 kn.

A toga ima koliko hoćeš, i pogađaš, nikad nije ni pokrenut proces.



Recimo, meni iz naslova i prvog posta uopće nije jasno što autor teme pita.
rocker1987 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:36   #20
Kakva javna nabava, kažem ti da je riječ o privatnim firmama. A ako se radi o privatnoj firmi, slobodna volja direktora i vlasnika je hoće li kupovati papir po 13 ili po 80 kuna, baš kao i tebi kad odeš u dućan.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:21.