Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 10:59   #1
Vrijeme dana - 1 ili 13, 2 ili 14 sati itd.

Bok svima! Ja uvijek govorim npr. "Sad je 13 sati", "Srest ćemo se u 17 sati" it. - koristim brojeve od 0 do 24 neovisno o situaciji. Je li vama to u redu? Ili bi mislio netko koji me ne poznaje da nisam potpuno normalan?
Hvala na odgovorima!
Maloumni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 11:12   #2
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Bok svima! Ja uvijek govorim npr. "Sad je 13 sati", "Srest ćemo se u 17 sati" it. - koristim brojeve od 0 do 24 neovisno o situaciji. Je li vama to u redu? Ili bi mislio netko koji me ne poznaje da nisam potpuno normalan?
Hvala na odgovorima!
Bok! U svim situacijama? Da te upoznam, pomislio bih da imaš metlu u guzici ili barem problema s ejakulacijom. Opusti se, nismo u Zemunu. "Nađemo se u pet" sasvim je dobro.
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 11:20   #3
A što znači "imati metlu u guzici"? Kako bi problemi s ejakulacijom mogli biti vezani uz nečiji stil govorenja?
Maloumni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 12:58   #4
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
A što znači "imati metlu u guzici"? Kako bi problemi s ejakulacijom mogli biti vezani uz nečiji stil govorenja?
U slučaju da ne trolaš, mislio je reći da ne trebaš biti uštogljen u vezi toga.

Ne vjerujem da je zabranjeno reći "Vidimo se u pet", ako se podrazumijeva iz konteksta da je popodne ili ujutro. Ako ne, dodaš "popodne" ili "ujutro". Sistem 1-24 mi je više za tehničke potrebe, 1-12 više za normalnu komunikaciju.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 13:35   #5
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
U slučaju da ne trolaš, mislio je reći da ne trebaš biti uštogljen u vezi toga.
Hrvatski mi nije maternji jezik, pa ja stvarno nisam razumio tu sintagmu.
Maloumni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 20:49   #6
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Hrvatski mi nije maternji jezik, pa ja stvarno nisam razumio tu sintagmu.
Maloumni je ovo već negdje napisao, a nadala sam se da nisam samo ja to zapamtila. Čini se da jesam.

Termini za oznaku vremena odnosno sata doista se upotrebljavaju onako kako je leMONZoo objasnio. Dodala bih, međutim, da se oznake od 0 do 24 ne primjenjuju samo za tehničke potrebe, nego i u brojnim službenim slučajevima - pozivnicama, rasporedu programa, plakatima... U svakodnevnome govoru doista se kaže u pet, u sedam, u jedanaest, a kao dodatak može i ne mora stajati točnija odrednica.

Uzgred, najveći problem nastaje u komunikaciji između kontinentalne i primorske Hrvatske. Uspoređujem Zagreb i Rijeku jer te govore poznajem, ali ni drugdje, mislim, nije puno drukčije. Recimo, ako u Zagrebu kažem nekome da ćemo se naći u pola pet, onda je to 16.30 - osim ako oboje nismo jutarnji manijaci. Nedajbože da to isto kažem u Rijeci - ili me neće razumjeti ili će doći u 17.30 odnosno "pet i po(l)". O tri manje kvarat i trifrtalj tri bolje da i ne govorimo, a vidimo se u uru i po neću ni spominjati.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 04:52   #7
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Maloumni je ovo već negdje napisao, a nadala sam se da nisam samo ja to zapamtila. Čini se da jesam.

Termini za oznaku vremena odnosno sata doista se upotrebljavaju onako kako je leMONZoo objasnio. Dodala bih, međutim, da se oznake od 0 do 24 ne primjenjuju samo za tehničke potrebe, nego i u brojnim službenim slučajevima - pozivnicama, rasporedu programa, plakatima... U svakodnevnome govoru doista se kaže u pet, u sedam, u jedanaest, a kao dodatak može i ne mora stajati točnija odrednica.

Uzgred, najveći problem nastaje u komunikaciji između kontinentalne i primorske Hrvatske. Uspoređujem Zagreb i Rijeku jer te govore poznajem, ali ni drugdje, mislim, nije puno drukčije. Recimo, ako u Zagrebu kažem nekome da ćemo se naći u pola pet, onda je to 16.30 - osim ako oboje nismo jutarnji manijaci. Nedajbože da to isto kažem u Rijeci - ili me neće razumjeti ili će doći u 17.30 odnosno "pet i po(l)". O tri manje kvarat i trifrtalj tri bolje da i ne govorimo, a vidimo se u uru i po neću ni spominjati.
Ha ha, frtalj tri, pola tri, trifrtlja tri, tako samo u Hrvatskoj i vjerovatno nigdje drugdje. Ni naše komšije pojma nemaju što to znači.

Baš me zanima da li tako govore na nekom drugom jeziku?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 12:36   #8
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ha ha, frtalj tri, pola tri, trifrtlja tri, tako samo u Hrvatskoj i vjerovatno nigdje drugdje. Ni naše komšije pojma nemaju što to znači.

Baš me zanima da li tako govore na nekom drugom jeziku?
To je germanizam. U njemačkom se može reći "Viertel drei". Premda se sve više koristi 24-satno označavanje doba dana.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 12:47   #9
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ha ha, frtalj tri, pola tri, trifrtlja tri, tako samo u Hrvatskoj i vjerovatno nigdje drugdje. Ni naše komšije pojma nemaju što to znači.

Baš me zanima da li tako govore na nekom drugom jeziku?
Zagreb je to pokupio iz njemačkoga, zapravo austrijskoga, Rijeka svoj način izražavanja iz talijanskoga. Prevedeno s njemačkoga ušlo je i u standard kao pola dva, tričetvrt dva. I Slovenci na isti način preciziraju vrijeme: link. Sami Nijemci nisu se definitivno opredijelili: link.

P. S. Za desert: što znači naći ćemo se u po bota ili vidimo se pet do trifrtalj pet?
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 18:59   #10
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Zagreb je to pokupio iz njemačkoga, zapravo austrijskoga, Rijeka svoj način izražavanja iz talijanskoga. Prevedeno s njemačkoga ušlo je i u standard kao pola dva, tričetvrt dva. I Slovenci na isti način preciziraju vrijeme: link. Sami Nijemci nisu se definitivno opredijelili: link.

P. S. Za desert: što znači naći ćemo se u po bota ili vidimo se pet do trifrtalj pet?
OK, to sve objašnjava. I meni je prva pomisao bila da je to nekakav germanizam, ali koliko god sam nekad davno dobro govorio njemački, to mi nije palo u oči. Sad znam i zašto. Živio sam u sjeverozapadnoj "žutoj zoni".

Moj odgovor na tvoj desert bi bio, naći ćemo se negdje između tri frtalja pet i pet, ali nisam siguran.

Što je točan odgovor?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 19:38   #11
4.40?

Sent from CocoNut Galaxy using Tapatalk
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 07:49   #12
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Što je točan odgovor?
Ovo što kaže Coco_Nut:

Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
4.40?
A može biti i 16.40, ovisno o nesanici.

A u po bota?
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 11:42   #13
U podne?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:16   #14
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
U podne?
Pola jedan. 12.30. Moglo bi biti i 0.30, ali mislim da bi onda dodali po ponoći. Ništa ne tvrdim. To je južniji jezik od onoga koji ja poznajem.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.