Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2017., 20:21   #141
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Znaci ilirski korjeni, nordijska mitologija, neonazi ideologija i romanski jezik (dalmatski valjda?)?

Da, zvuci genuine i izvorno
on valjda ni sam ne zna što hoće.sad bih si ja trebao dati truda i potražiti različite njegove tekstove na netu.mislim da je pisao i na youtube.pod različitim nickovima je pisao očito. kako on to misli uvesti dalmatski jezik kao službeni jezik dalmacije a nijednom današnjem dalmatincu to nije bio materinji jezik.btw--zanimalo bi me je li u 20 stoljeću u dalmaciji(odnosno dalmatinskim gradovima) bilo romana koji nisu bili talijani? ako ih je i bilo,svi su oni valjda postali talijani.to samo nagađam. a vidio sam na netu da postoje neki brat i sestra koji žive u parizu i čini se da su etnički srbi a furaju se na dalmatinstvo i smatraju se nekakvim dalmotima. oni se bave dalmatistikom i tvrde da se dalmatski jezik održao tijekom 20 stoljeća i da ga je vlast banovine hrvatske zabranila a do tada se učio u školama.
benedeiktus is offline  
Old 20.10.2017., 07:40   #142
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
on valjda ni sam ne zna što hoće.sad bih si ja trebao dati truda i potražiti različite njegove tekstove na netu.mislim da je pisao i na youtube.pod različitim nickovima je pisao očito. kako on to misli uvesti dalmatski jezik kao službeni jezik dalmacije a nijednom današnjem dalmatincu to nije bio materinji jezik.btw--zanimalo bi me je li u 20 stoljeću u dalmaciji(odnosno dalmatinskim gradovima) bilo romana koji nisu bili talijani? ako ih je i bilo,svi su oni valjda postali talijani.to samo nagađam. a vidio sam na netu da postoje neki brat i sestra koji žive u parizu i čini se da su etnički srbi a furaju se na dalmatinstvo i smatraju se nekakvim dalmotima. oni se bave dalmatistikom i tvrde da se dalmatski jezik održao tijekom 20 stoljeća i da ga je vlast banovine hrvatske zabranila a do tada se učio u školama.
Ha, bas sam nedavno govorio o tome sa jednim lingvistom. Navodno je zadnji (polu?)govornik preminuo u 19.st, a i on nije bio cist i pouzdan (mislim da je samo jedan roditelj bio govornik te da receni nije bas uobicajeno komunicirao na njemu i csto ga upotrebljavao, niti imao sa kime, pa je upitno koliko ga je ikad precizno naucio i koliko je na to sto i jest naucio utjecaja imao dominantni govor).

Jezik je nestao, a ako je i bilo necega sto bi imalo potencijala u modernim okvirima biti percipirano kao etnicitet odavno je u potpunosti asimilirano.

Danas se neke cudne ekipe mogu pokusat furat na takve stvari, a koje etnicki sa tim grupama nemaju nikakve veze, ali to je sve djecija igra.

Jedini opstali ne-talijanski romani su u istri. Pri tome je istroromanski (istriot) iako vulgarno-latinskog podrijetla prilicno talianiziran (tj venecianiziran) pa je upitno koliko se moze smatrati ne talijanskom romanskom skupinom. Drugi su istro-rumunji koji su vjerojatno dosta cakavizirani/slavenizirani (medutim ne znam nesto previse o njima).

U dalmaciji vise niceg nema niti ima ikakve sanse (niti uvjeta ni interesa ni potrebe) da se rekonstruira i vrati.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 20.10.2017., 09:09   #143
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ništa nas ne priječi da na ruševinama ove teme podignemo još stariju i poganiju crkvu. Svinja nam može ostati sveta životinja. Imam štelu za one turopoljske, možda i slavonske (one su više za mast i čvarke). Možda nabavim i koju djevicu koja se je voljna klanjati kurcu, pa ih sve potrpam u kamion da malo zaorgijamo i konačno oberemo tu vašu maslinu.
Napravit ćemo takvu religiju da će nam svi zaviditi. Imam ludilo ideja.
Uzet ćemo otok, npr Babina Guzica u kornatima. Ogradit žicom.
Imam lipu ideju za napravit dvoranu za iskupljivanje grijeha, .
Onda, ritual iniciacije. Molitve, žrtvovanja, tajni pozdrav, djevice, kolektivno samoubojstvo... Samo nebo nam je granica.
Upordown is offline  
Old 20.10.2017., 11:50   #144
Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Napravit ćemo takvu religiju da će nam svi zaviditi. Imam ludilo ideja.
Uzet ćemo otok, npr Babina Guzica u kornatima. Ogradit žicom.
Imam lipu ideju za napravit dvoranu za iskupljivanje grijeha, .
Onda, ritual iniciacije. Molitve, žrtvovanja, tajni pozdrav, djevice, kolektivno samoubojstvo... Samo nebo nam je granica.
Babina Guzica! Predivno.

Razradi malo te ideje - što luđe, to bolje. Mogli bismo se još i obogatiti na tome - vidi kakve pizdarije ljudi sve puše.

Pod hitno nam treba neprijatelj - moćan i impresivan, ali opet takav da nam ne može ništa. Recimo, borimo se protiv reptila s Oriona. Normalno da se njima (čak i u slučaju da postoje) neće dati paliti nadsvjetlosni pogon da bi stigli do Babine Guzice. Bilo bi ih malo sram. A mi možemo tu i tamo udaviti kojeg poskoka i tako opravdati svoj ratničko-svećenički status.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 21.10.2017., 15:36   #145
istina je da je dalminizam totalna izmišljotina i da je nastao samo i isključivo u reklamiranja tzv. dalmatinske nacionalnosti. za tu svrhu se naravno koriste različite ideologije , pa tako imate lijeve , desne , kršćanske , ateističke , židovske , pederske , muslimanske , anarhističke i ove i one dalmatince , uglavnom samo na internetu jer se većini takvih osoba ne da javno sramotiti pričajuči takve gluposti. u stvarnosti dalmatinsku politiku vodi sveukupno 10 osoba od kojih su većina prikriveni hdz-ovci kojima je cilj spriječiti bilo kakvi pokre za autonomiju dalmacije u čemu su jako uspješni.
samoodbrana is offline  
Old 21.10.2017., 15:38   #146
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
istina je da je dalminizam totalna izmišljotina i da je nastao samo i isključivo u reklamiranja tzv. dalmatinske nacionalnosti. za tu svrhu se naravno koriste različite ideologije , pa tako imate lijeve , desne , kršćanske , ateističke , židovske , pederske , muslimanske , anarhističke i ove i one dalmatince , uglavnom samo na internetu jer se većini takvih osoba ne da javno sramotiti pričajuči takve gluposti. u stvarnosti dalmatinsku politiku vodi sveukupno 10 osoba od kojih su većina prikriveni hdz-ovci kojima je cilj spriječiti bilo kakvi pokre za autonomiju dalmacije u čemu su jako uspješni.
Ne postoji dalmatinska nacionalnost. Dalmatinci su Hrvati.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 21.10.2017., 16:05   #147
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
istina je da je dalminizam totalna izmišljotina i da je nastao samo i isključivo u reklamiranja tzv. dalmatinske nacionalnosti. za tu svrhu se naravno koriste različite ideologije , pa tako imate lijeve , desne , kršćanske , ateističke , židovske , pederske , muslimanske , anarhističke i ove i one dalmatince , uglavnom samo na internetu jer se većini takvih osoba ne da javno sramotiti pričajuči takve gluposti. u stvarnosti dalmatinsku politiku vodi sveukupno 10 osoba od kojih su većina prikriveni hdz-ovci kojima je cilj spriječiti bilo kakvi pokre za autonomiju dalmacije u čemu su jako uspješni.
vidio sam blog od karla morosina.on je,kako lijepo piše na njegovom profilu,dalmatin. pročitao sam i da su mu žena,kćer i sin stradali i zbog toga mi je jako žao. isto tako sam pročitao da su mu neoustaše ubili roditelje a njega silovali što ne vjerujem i tako nešto si ne mogu zamisliti. dakle,autonomaši su lijeovo orijentirani(dotični gospodin se zauzima i za prava lgbt ljudi),međutim,meni bi bilo logičnije da budu desno orijentirani jer mi se čini da je cijeli taj koncept dalmatinske nacije u biti blut und boden ideologija(ideologija krvi i tla).
benedeiktus is offline  
Old 21.10.2017., 16:21   #148
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ne postoji dalmatinska nacionalnost. Dalmatinci su Hrvati.
da.međutim marita vastić i vjeran vastić se deklariraju kao dalmatini a to čini i karlo morosin.tvrdi se da je šubašić 1939 zabranio dalmatski jezik(langa dalmatun)koji se do tada učio u školama u dalmaciji kao materinji jezik.tvrdi se i to da su nekako dalmatini bili prisiljeni smatrati se talijanima.komplicirano.
benedeiktus is offline  
Old 21.10.2017., 16:54   #149
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
da.međutim marita vastić i vjeran vastić se deklariraju kao dalmatini a to čini i karlo morosin.tvrdi se da je šubašić 1939 zabranio dalmatski jezik(langa dalmatun)koji se do tada učio u školama u dalmaciji kao materinji jezik.tvrdi se i to da su nekako dalmatini bili prisiljeni smatrati se talijanima.komplicirano.
Ma izmišljaju pizdarije. Nema tu nikakvih starosjedioca, osim nešto sitno što se asimiliralo dolaskom slavena.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 21.10.2017., 17:01   #150
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
da.međutim marita vastić i vjeran vastić se deklariraju kao dalmatini a to čini i karlo morosin.tvrdi se da je šubašić 1939 zabranio dalmatski jezik(langa dalmatun)koji se do tada učio u školama u dalmaciji kao materinji jezik.tvrdi se i to da su nekako dalmatini bili prisiljeni smatrati se talijanima.komplicirano.
S obzirom da u vrijeme koje spominje nije bilo vise niti jednog zivuceg govornika dalmatskog jezika (zadnji poznati je umro u 19 st, a ni njemu nije bio materinji) ne vidim kako se mogao uciti u skolama kao materinji, a i sama ideja ucenja materinjeg u skolama je besmislica posto taj izraz oznacava upravo ono sto se nauci doma prije skolovanja. Vjerojatno gomila potpuno neutemeljenih gluposti.

A sad nacionalnost je pitanje kulturne samo-identifikacije pa ako se ljudi osjecaju kao dalmati ili, ne znam, saturno-marsovci njihova stvar. Nema nekog smisla navoditi takve pojedinacne egzoticne primjere, da bi na nivou drustva nesto bilo relevantnom pojavom trebalo bi ih biti puno vise.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 21.10.2017., 17:04   #151
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ma izmišljaju pizdarije. Nema tu nikakvih starosjedioca, osim nešto sitno što se asimiliralo dolaskom slavena.
ne bih ja rekao da tu nema nikakvih starosjedioca.ivan mužić je pisao o tom antropološkom kontinuitetu. međutim u postojanje dalmatinske nacionalnosti ni ja ne vjerujem.ali opet..taj gospodin se vjerojatno ne osjeća kao hrvat.hahaha
benedeiktus is offline  
Old 21.10.2017., 17:13   #152
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
S obzirom da u vrijeme koje spominje nije bilo vise niti jednog zivuceg govornika dalmatskog jezika (zadnji poznati je umro u 19 st, a ni njemu nije bio materinji) ne vidim kako se mogao uciti u skolama kao materinji, a i sama ideja ucenja materinjeg u skolama je besmislica posto taj izraz oznacava upravo ono sto se nauci doma prije skolovanja. Vjerojatno gomila potpuno neutemeljenih gluposti.

A sad nacionalnost je pitanje kulturne samo-identifikacije pa ako se ljudi osjecaju kao dalmati ili, ne znam, saturno-marsovci njihova stvar. Nema nekog smisla navoditi takve pojedinacne egzoticne primjere, da bi na nivou drustva nesto bilo relevantnom pojavom trebalo bi ih biti puno vise.
oni tvrde da to nije prava istina da je dalmatski jezik izumro u 19 stoljeću.
pa je li u dalmaciji bilo tih kako kažu dalmatina(kako se već zovu) i onda su ih komunisti protjerali i smatrali ih talijanima? dakle-dalmatinci su hrvati.ali bilo je i talijana u dalmaciji.a je li bilo dalmatinaca koji nisu bili ni hrvati ni talijani ni srbi nego samo dalmatinci?i to s dalmatskim jezikom kao materinjim.langa dalmatun.
benedeiktus is offline  
Old 21.10.2017., 17:40   #153
Quote:
samoodbrana kaže: Pogledaj post
istina je da je dalminizam totalna izmišljotina i da je nastao samo i isključivo u reklamiranja tzv. dalmatinske nacionalnosti. za tu svrhu se naravno koriste različite ideologije , pa tako imate lijeve , desne , kršćanske , ateističke , židovske , pederske , muslimanske , anarhističke i ove i one dalmatince , uglavnom samo na internetu jer se većini takvih osoba ne da javno sramotiti pričajuči takve gluposti. u stvarnosti dalmatinsku politiku vodi sveukupno 10 osoba od kojih su većina prikriveni hdz-ovci kojima je cilj spriječiti bilo kakvi pokre za autonomiju dalmacije u čemu su jako uspješni.
Lažeš lotjudu! Ali nećeš nas zavaditi. Mi Dalmoti izborit ćemo se za svoja ljudožderska i majmunska prava, a ti ideš u lonac s poskocima!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 21.10.2017., 17:49   #154
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
oni tvrde da to nije prava istina da je dalmatski jezik izumro u 19 stoljeću.
pa je li u dalmaciji bilo tih kako kažu dalmatina(kako se već zovu) i onda su ih komunisti protjerali i smatrali ih talijanima? dakle-dalmatinci su hrvati.ali bilo je i talijana u dalmaciji.a je li bilo dalmatinaca koji nisu bili ni hrvati ni talijani ni srbi nego samo dalmatinci?i to s dalmatskim jezikom kao materinjim.langa dalmatun.
Mogu oni tvrditi i da su marsovci. To sto netko nesto lupa ne cini lupnuto istinitim

Ili zaista mislis da su svi lingvisti i povjesnicari u nekakvoj mraznoj masonsko-ustaskoj zavjeri protiv pravih dalmata pa skrivaju prave informacije?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 21.10.2017., 22:51   #155
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ha, bas sam nedavno govorio o tome sa jednim lingvistom. Navodno je zadnji (polu?)govornik preminuo u 19.st, a i on nije bio cist i pouzdan (mislim da je samo jedan roditelj bio govornik te da receni nije bas uobicajeno komunicirao na njemu i csto ga upotrebljavao, niti imao sa kime, pa je upitno koliko ga je ikad precizno naucio i koliko je na to sto i jest naucio utjecaja imao dominantni govor).
lingvisti rade na državnim fakultetima i raznim institucijama i dobivaju pare od države da promiču partijsku liniju. nijedna knjiga izdana u hrvatskoj nije nepristrana ne samo o tome nego o bilo kojemu kontroverznom pitanju. ako je jezik izumro zašto su ga mačekovci zabranili. i kako to da ima danas nekoliko desetaka ljudi koji se s njime prilično dobro služe. dalmatski jezik je jedan od rjetkih djelova dalmatinske nacionalne ideologije koji nije izmišljen. činjenica je da su dalmatinci izmješani sa svime i svačim i da nema smisla tražiti "čistokrvne" dalmatince , ali isto tako nisu niti "čisti" hrvati kako tvrdi režim. ja bi reko da su više dalmatinci nego hrvati. prema tome pitanje nacionalnosti je osobni izbor. do 19. stoljeća više se ljudi u dalmaciji deklariralo kao dalmatinci/dalmati nego kao hrvati. i ne vidim u čemu je problem. hrvati se kao boje da ako nam omoguće javno djelovanje da ćemo ih "preobratit" na dalmatinstvo. kakav je to onda njihov nacionalni identitet ako se moraju toliko bojati da ih netko n uvjeri da nisu to što misle da jesu nego nešto drugo , i zašto žele u svoju naciju uključiti skupinu koja se nikad neće dobrovoljno integrirati. već nas više od 150 godina maltretiraju na ovaj ili onaj način , pa nas još nisu uspjeli uvjeriti da treba biti "za dom spreman" . ljudi u dalmaciji koji se identificiraju s hrvatskom nacijom ne prihvaćaju da ih se naziva dalmatincima jer vide taj izraz kao nešto tuđe. prema tome reći "dalmatinci su hrvati" nije točno jer se hrvati u geografskom području dalmacije NE identificiraju kao dalmatinci
samoodbrana is offline  
Old 21.10.2017., 22:55   #156
Današnji dalmatinci i jesu Hrvati i usprotivit će se svakom cijepanju hrvatske zemlje koje bi pokretali kojekakvi sektaši.
USAisfreedom is offline  
Old 21.10.2017., 22:58   #157
Ma jasno. Ne samo partija nego i iluminati, a mozda i reptili

Lingvisti se sami medju sobom politicki bitno razlikuju i oko nekih stvari ne mogu dogovorit. Lingvist je Kapovic koji je celnih ekstremno lijeve stranke starog revolucionarnog kova kao i gomila desnicara. Lingvisti se ne mogu od samostalnosti odluciti niti sa jedan univerzalni pravopis. Ali oko nekih temeljnih stvari koje su pitanje znanstvenog postenja, a ne interpretacije, ce se vecina slozit, kao sto se npr cak i Hasanbegovic kao povjesnicar morao slozit da je ZDS ustaski pozdrav.

Jel, koji su to ljudi, imas neku snimku da cujemo taj njihov dalmatski?
A ako ga i govore je li to neki pokusaj rekonstrukcije ili je zaista naucen od roditelja?

Mozes dati neku referencu na tu macekovu zabranu?

A netko vam brani javno djelovanje? Predlazem tuzu sudu za ljudska prava u strazburu
Ili ce bit da vas samo nitko ne xxx

Jos nisam sreo niti jednog dalmatinca koji se ne identificira kao hrvat i koji pri tome nije ponosan na regionalnu pripadnost i ne naziva se dalmatincem, kakvo neprihvacanje. Stovise, oni su jedni od najtvrdokornijih regionasa koji ne prilagodjavaju jezik i identitet drugom unutarhrvatskom lokalitetu ni nakon desetljeca zivota u datom kraju. Recimo jednog gorana koji zivi u zagrebu ili rijeci neces ni po cemu prepoznat kao takvog dok ti sam ne kaze odakle je. Dalmatincu ce pak na celu pisat da je dalmatinac. U prenesenom znacenju, a cesto i doslovnom
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 21.10.2017. at 23:19.
Beljki is offline  
Old 21.10.2017., 23:33   #158
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Današnji dalmatinci i jesu Hrvati i usprotivit će se svakom cijepanju hrvatske zemlje koje bi pokretali kojekakvi sektaši.
ja uopće ne dovodim u pitanje činjenicu da velika većina stanovnika "dalmacije" su hrvati i tako se osiječaju. ali oni se ne identificiraju kao dalmatinci , i naziv dalmacija i dalmatinci doživljavaju kao "orjunašku" i "iredentističku" izmišljotinu. nasuprot njima postoji jedna mala manjina (nekoliko stotina ili nekoliko tisuča ljudi) koji se identificiraju s nazivom dalmatinci i protive se ideji hrvatskog nacionalizma. naziv dalmatinci bi se trebao koristiti samo za tu drugu skupinu , dok prva skupina preferira naziv "južni hrvati" i to je jedini pravi naziv za njih , koji podržaje i HDZ , stranka koja ih u većini predstavlja. zašto ljudima nametati naziv koji ne vole ako postoji puno bolji i točniji naziv koji neće stvarati zabune. u dalmaciji prema tome živi većina "južnih hrvata" i manjina "dalmatinaca" i ta dva pojma treba razlikovati
samoodbrana is offline  
Old 21.10.2017., 23:47   #159
Pretpostavjam da za takvu tvrdnju koja je suprotna svakodnevnom iskustvu sa dalmatincima vecine nas imas i neko zaledje, recimo u vidu statistike terenskog istrazivanja ili sa popisa stanovnistva
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 22.10.2017., 13:12   #160
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pretpostavjam da za takvu tvrdnju koja je suprotna svakodnevnom iskustvu sa dalmatincima vecine nas imas i neko zaledje, recimo u vidu statistike terenskog istrazivanja ili sa popisa stanovnistva
prema popisu stanovništva preko 90% stanovnika dalmacije se izjašnjavaju kao HRVATI i prema tome je bolje zvati ih tim imenom kako su se izjasnili , dok se naziv dalmatinci treba koristiti samo za one koji se tako izjašnjavaju a to je samo 0.1% stanovnika dalmacije
samoodbrana is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.