Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2017., 09:16   #1
Lanci sprijeda i straga

Kupio sam zimske gume, ali me zanima općenito o vožnji s lancima. Ovako je to kod mene izgledalo:

Stavio sam lance sprijeda, točno onako kako zakon propisuje. Sve je bilo dobro dok sam vozio po snijegu. Ali naletio sam na led koji se nije mogao vidjeti jer je taman snijeg počeo padati pa je led bio prekriven tankim slojem.

Zadnji kraj mi je pobjegao desno. Ja sam okrenuo volan desno i lagano dao gas da ispravim zadnji kraj. Onda je odjednom počeo bježati lijevo. Ja opet okrenem volan lijevo, lagano dam gas, kad ono zadnji kraj opet bježi desno. I tako cijelo vijeme guzica ide lijevo-desno, kao da pleše brejk-dens.

Onda sam vidio da se uskoro približavam provaliji pa sam morao nekako stati, makar se razbio, ali bolje i to nego otplesati do provalije.

Što mislite kako bi izgledalo da se stavi lance sprijeda i straga. Da li bi zadnji kraj držao ili bi isto lesao zbog manje težine na zadnjoj osovini?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 10:01   #2
Zaboravih napisati kako je izgledalo zaustavljanje. Nakon plesanja brake-dancea, stisnuo sam skroz lagano kočnicu, a auto se zarotiralo za 210 stupnjeva. Potom sam opalio sa zadnjim krajem u rub. Srećom bili su nanosi snijega pa nisam stukao auto. Da je bila provalija, odletio bi dolje.

Znači li ovo da je vrlo opasno staviti lance samo na pogonske kotače?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 11:20   #3
Po mom iskustvu, lanci te ne bi spasili.

Da oni imaju takvu prednost, stavljali bi se obavezno na prednje kotače auta sa stražnjim pogonom.

Led je, relativno govoreći, ekstremni uvjet. Pretpostavka je da se ceste održavaju tj. posipaju što bi trebalo spriječiti nastanak leda. U svim ostalim uvjetima snijega (tvrdog/nabijenog, svježeg, bljuzgavog...) zimske gume imaju dovoljnu trakciju.
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 11:28   #4
Quote:
frenchman kaže: Pogledaj post
Po mom iskustvu, lanci te ne bi spasili.

Da oni imaju takvu prednost, stavljali bi se obavezno na prednje kotače auta sa stražnjim pogonom.

Led je, relativno govoreći, ekstremni uvjet. Pretpostavka je da se ceste održavaju tj. posipaju što bi trebalo spriječiti nastanak leda. U svim ostalim uvjetima snijega (tvrdog/nabijenog, svježeg, bljuzgavog...) zimske gume imaju dovoljnu trakciju.
Slažem se, ako imaš dobre zimske gume, one bi trebale biti dovoljne za voznju u takvim uvjetima. Za teren na kojima ne mozes voziti sa zimskim gumama, nece ti bas ni lanci pomoci, pa ti je tada bolje ne voziti, ako bas ne moras...
lientery is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 11:39   #5
Quote:
lientery kaže: Pogledaj post
Slažem se, ako imaš dobre zimske gume, one bi trebale biti dovoljne za voznju u takvim uvjetima. Za teren na kojima ne mozes voziti sa zimskim gumama, nece ti bas ni lanci pomoci, pa ti je tada bolje ne voziti, ako bas ne moras...
Ja imam zimske gume, nego samo pitam općenito jer dosta ljudi vozi na lance.

Naime, meni su u toj situaciji prednji kotači držali i nije bilo proklizavanja, ali zadnji kotači na kojima su bile ljetne gume bez lanaca nisu držali i zadnji kraj je plesao.

Pretpostavljam da su prednji kotači držali jer su lanci grebali o led i tako se stvaralo kakvo-takvo trenje. Pitanje je da li bi pomogli lanci na zadnjim kotačima u toj situaciji?

Da li su umjesto občnih lanaca bolji ovakvi:

http://www.plastics.gl/wp-content/up...in-990x714.jpg

https://i.pinimg.com/736x/8e/69/a4/8...ins-device.jpg

http://mediad.publicbroadcasting.net.../145422612.jpg
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 11:45   #6
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Ja imam zimske gume, nego samo pitam općenito jer dosta ljudi vozi na lance.

Naime, meni su u toj situaciji prednji kotači držali i nije bilo proklizavanja, ali zadnji kotači na kojima su bile ljetne gume bez lanaca nisu držali i zadnji kraj je plesao.

Pretpostavljam da su prednji kotači držali jer su lanci grebali o led i tako se stvaralo kakvo-takvo trenje. Pitanje je da li bi pomogli lanci na zadnjim kotačima u toj situaciji?

Da li su umjesto občnih lanaca bolji ovakvi:

http://www.plastics.gl/wp-content/up...in-990x714.jpg

https://i.pinimg.com/736x/8e/69/a4/8...ins-device.jpg

http://mediad.publicbroadcasting.net.../145422612.jpg
Zimske gume stavljaš samo na prednje kotače
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 11:50   #7
Quote:
lientery kaže: Pogledaj post
Slažem se, ako imaš dobre zimske gume, one bi trebale biti dovoljne za voznju u takvim uvjetima. Za teren na kojima ne mozes voziti sa zimskim gumama, nece ti bas ni lanci pomoci, pa ti je tada bolje ne voziti, ako bas ne moras...
Dodao bih samo da lanci mogu pomoći svladati uspon na kojem je svježe pao snijeg ili konstantno pada neko vrijeme, pa ralice ne uspijevaju "osvojit", prilaz nekom sporednom ulicom, prilaz nekoj vikendici ili nešto tome slično.

Osobno moram priznati (nije baš za pohvalu zapravo) nisam u životu nikad lance stavio na auto.
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 12:40   #8
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Kupio sam zimske gume, ali me zanima općenito o vožnji s lancima. Ovako je to kod mene izgledalo:

Stavio sam lance sprijeda, točno onako kako zakon propisuje. Sve je bilo dobro dok sam vozio po snijegu. Ali naletio sam na led koji se nije mogao vidjeti jer je taman snijeg počeo padati pa je led bio prekriven tankim slojem.

Zadnji kraj mi je pobjegao desno. Ja sam okrenuo volan desno i lagano dao gas da ispravim zadnji kraj. Onda je odjednom počeo bježati lijevo. Ja opet okrenem volan lijevo, lagano dam gas, kad ono zadnji kraj opet bježi desno. I tako cijelo vijeme guzica ide lijevo-desno, kao da pleše brejk-dens.

Onda sam vidio da se uskoro približavam provaliji pa sam morao nekako stati, makar se razbio, ali bolje i to nego otplesati do provalije.

Što mislite kako bi izgledalo da se stavi lance sprijeda i straga. Da li bi zadnji kraj držao ili bi isto lesao zbog manje težine na zadnjoj osovini?
Stražnji kraj bi bolje držao jer bi se lanci utisnuli u ledenu podlogu i napravili koliko-toliko trenje. No to nema smisla jer ti prilagodbom brzine i pravilnim reakcijama možeš spriječiti i korigirati zanošenje vozila. No tvoj problem je u tome što nisi u stanju adekvatno korigirati zanošenje vozila niti prilagoditi brzinu, malo tko to vježba pa ljude iznenadi. Dakle zanošenje recimo stražnjeg kraja u desno korigiraš upravljačem u istu stranu- okretanjem udesno kako bi korigirao zanošenje i vratio trakciju stražnjih kotača, slijedeći moment je jako važan, stražnji kraj prestaje s klizanjem i u trenutku postizanja trenja automobil ima automatsku tendenciju zanošenja stražnjeg kraja u suprotnu lijevu stranu (jer su prednji kotači usmjereni udesno), tu moraš imati jako fin osjećaj trenutka korekcije volanom, ako zakasniš vozilo se zanosi previše ulijevo, ti opet pokušavaš korigirati okretanjem volana u lijevo, dolazi do trakcije, ti kasniš u povratku i opet imaš zanošenje u desno i tako non stop. Na kraju si stisnuo kočnicu i time doveo vozilo u stanje izvođenja piruete dok trakcija prednjih kotača i kočenje nije zaustavilo vozilo..
Nauči voziti po snijegu i ledu, nauči korigirati zanošenje vozila (pravilna korekcija volanom, pravilno ocjeniti povrat, koristiti pomoć snage motora i slično) i onda idi na snijeg i led jer ćeš u suprtnom ubiti i sebe i drugoga...

Inače, vidim ovdje da spominješ ljetne gume na stražnjim kotačima, što je na ledu ravno samoubojstvu. Ljetne gume ne drže ništa po snijegu i ledu i stražnji kraj želi pobjeći kao blesav. Istina ti ćeš prikočiti na ravnom jer prednje zimske gume drže ali ćeš u zavoju izletjeti sa ceste. Pravilo kod miješanja novih i potrošenih guma (ni slučajno ljetnih i zimskih na snijegu i ledu) jest da za zaustavljanje (gradska vožnja) bolje pneumatik stavljaš sprijeda zbog boljeg kočenja, a pri vožnji otvorenom cestom stavljaš ih straga da spriječiš zanošenje stražnjeg kraja u zavojima i skliskoj cesti. Na vozilima se inače preupravljanje pri konstrukciji vozila nastoji spriječiti jer je to jako neugodna pojava za prosječnog vozača, naročito jer su ljudi skloni u panici prikočiti i trakciju dodatno prenijeti na prednje kotače i povećati zanošenje stražnjeg kraja. Ako prednji kraj malo pobjegne i prokliže to se mnogo lakše korigira (oduzimamnje gasa, kočenje), no ako se stvarno pretjera pogibeljno je jer nemaš mogućnost korekcije, vozilo jednostavno otkriže prednjim krajem iz zavoja..
__________________
Daj Mare pizde....

Zadnje uređivanje radical change : 20.10.2017. at 12:53.
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 12:48   #9
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Nauči voziti po snijegu i ledu, nauči korigirati zanošenje vozila (pravilna korekcija volanom, pravilno ocjeniti povrat, koristiti pomoć snage motora i slično) i onda idi na snijeg i led jer ćeš tako ubiti i sebe i drugoga...
Ili još bolje, staviti zimske gume . Zimske gume sam stavio i to na sva 4 kotača. Da sam stavio samo sprijeda, sumnjam da bi mi na ledu išta pomoglo "učenje" zimske vožnje.

Brzina klizanja zadnjeg kraja je bila takva da je bilo praktički nemoguće procijeniti djelić sekunde kada okrenuti volan suprotno, koliko dozirati gas, dakle bilo je nemoguće dovesti zadnji kraj u putanju. Takve metode koje spominješ možda pomažu ako imaš sprijeda nove zimske gume, a zada starije ili neke lošije marke. Ali ako sprijeda imaš zimske guma, a zada ljetne ili sprijeda lance, a zada ljetne bez lanaca, tada možeš pjevati borbene na ledu.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:05   #10
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Ili još bolje, staviti zimske gume . Zimske gume sam stavio i to na sva 4 kotača. Da sam stavio samo sprijeda, sumnjam da bi mi na ledu išta pomoglo "učenje" zimske vožnje.

Brzina klizanja zadnjeg kraja je bila takva da je bilo praktički nemoguće procijeniti djelić sekunde kada okrenuti volan suprotno, koliko dozirati gas, dakle bilo je nemoguće dovesti zadnji kraj u putanju. Takve metode koje spominješ možda pomažu ako imaš sprijeda nove zimske gume, a zada starije ili neke lošije marke. Ali ako sprijeda imaš zimske guma, a zada ljetne ili sprijeda lance, a zada ljetne bez lanaca, tada možeš pjevati borbene na ledu.
Da ti je stražni kraj pobjegao previše ne bi ga uopće mogao korigirati, zavrtio bi se na cesti.. stvar je znanja i iskustva, a ima tu i sreće..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 13:32   #11
Po meni su lanci dobra stvar samo za dublji snijeg i neočišćene ceste. Ovako nešto:

Ne zaboravi da se s njima ne može voziti brzo (40ak km/h) i da uništavaju gume ako voziš po asfaltu.
Tako da 4 zimske ipak
Ernest Fulir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 14:23   #12
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Ja imam zimske gume, nego samo pitam općenito jer dosta ljudi vozi na lance.

Naime, meni su u toj situaciji prednji kotači držali i nije bilo proklizavanja, ali zadnji kotači na kojima su bile ljetne gume bez lanaca nisu držali i zadnji kraj je plesao.
Lanci pomažu na snijegu, na ledu su samo opterećenje za vozilo.
Tu su problem ljetne gume.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 14:38   #13
U toj situaciji može pomoći jedino upotreba mozga u smislu kupovine zimskih guma.
Možda da kontaktiraš genijalca, kolegu wifi-a koji tvrdi da po zimi ne trebaju zimske gume, pa možete zajedno raspravljati o vožnji po snijegu na ljetnim gumama
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 14:55   #14
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
U toj situaciji može pomoći jedino upotreba mozga u smislu kupovine zimskih guma.
Možda da kontaktiraš genijalca, kolegu wifi-a koji tvrdi da po zimi ne trebaju zimske gume, pa možete zajedno raspravljati o vožnji po snijegu na ljetnim gumama
Opet ti hebeš. Pa jesam rekao da sam kupio zimske gume. Kupio sam Fulda Kristall Montero. S lancima sam vozio u stara vremena.

NEgo vidim da pun qratz ekipe vozi zimi na ljetne gue i misle ako imaju lance u gepeku da su spremni za zimu. S druge strane vidim da su Njemci zabranili vožnju na lance. Zato i raspravljam o tome, da vidim mišljenje ljudi o vožnji na lance, tj. da li je s ljetnim gumama potrebno staviti lance na sva 4 kotača ili samo na 2.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 15:14   #15
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
NEgo vidim da pun qratz ekipe vozi zimi na ljetne gue i misle ako imaju lance u gepeku da su spremni za zimu. S druge strane vidim da su Njemci zabranili vožnju na lance. Zato i raspravljam o tome, da vidim mišljenje ljudi o vožnji na lance, tj. da li je s ljetnim gumama potrebno staviti lance na sva 4 kotača ili samo na 2.
Lanci su za dobar snijeg. Dobar. Znači, utaban, ali ne led.
Realno su jako rijetke situacije kad lanci pomažu više nego odmažu. Ako si u situaciji da trebaš lance, a imaš ljetne, stani sa strane.
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:06   #16
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Opet ti hebeš. Pa jesam rekao da sam kupio zimske gume. Kupio sam Fulda Kristall Montero. S lancima sam vozio u stara vremena.

NEgo vidim da pun qratz ekipe vozi zimi na ljetne gue i misle ako imaju lance u gepeku da su spremni za zimu. S druge strane vidim da su Njemci zabranili vožnju na lance. Zato i raspravljam o tome, da vidim mišljenje ljudi o vožnji na lance, tj. da li je s ljetnim gumama potrebno staviti lance na sva 4 kotača ili samo na 2.
Najprije negdje su ljetne gume zimi potpuno zabranjene. Postoji i razlog zašto, bez lanaca se ne možeš mrdnut ali doslovno, ubojica si na cesti, kočiš ionako ugušen promet, ako se nešto desi netko mora platiti štetu.
Pametni ljudi voze na dobrim zimskim gumama.
Netko iz Splita nemam para za zimske gume pa stavi lance i bude smetalo svima kroz Liku.. al šta ćeš tako je kako je..
Ustvari lažem, ja recimo vozim zimske gume čitavu godinu iako sam iz Splita...jer mi na autu traju 50 000 km i mijenjam ih svako 2 godine, osim nešto većeg zaustavnog puta na suhom i mrvicu slabijeg držanja nemaju neke veće mane pa mi se ne da mijenjati lj/z.
Zimske gume volim iz još jednog razloga, zbog svoje dublje i lamelaste konstrukcije imaš bolji osjećaj točke u kojoj guma gubi svoju trakciju, ljetne gume mi ne pružaju takav osjećaj pa ih zbog toga ne volim...
__________________
Daj Mare pizde....

Zadnje uređivanje radical change : 20.10.2017. at 16:17.
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:11   #17
Ali ga komplicirat,znaci u njegovom slucaju trebao je ljetne naprijed i na njih lance,a zimske straga.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:21   #18
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Ali ga komplicirat,znaci u njegovom slucaju trebao je ljetne naprijed i na njih lance,a zimske straga.
Pa ne drže ljetne gume nego lanci zar ne..?
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:36   #19
Pa rekao je snjeg sa ledom ispod,znaci prvo gazi snjeg.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 16:46   #20
Možda za početak naučiti voziti? Ja tu vidim 2 amaterske greške.

1) on je fino povjerovao gripu prednjeg kraja i zaboravio da otraga gripa nema, umjesto da je prilagodio vožnju stražnjem kraju
2) prvo izvlačenje iz bježanja zadnjeg kraja je još bilo i OK, ali je u nekom trenutku opalio kočnicu.
Lyman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.