Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2007., 09:59   #1
Now or never eko proizvodnja - ima li smisla?

Vec jako dugo nisam u HR .Pronadjem i procitam tu i tamo da HR razvija 'Ekolosku proizvodnju' smatram da je Hrvatska jos uvjek zaostala u eko proizvodnji za drugim EU zemljama. Stvarno tuzno'jer mogla je biti jedna od vodecih .Ja bi ipak da se vratim ,idea mi je da negdje na Zumberku,G. Kotaru ili Karlovackoj Zupaniji napravim farmu koza sa mini mljekarom na samoj farmi u stlu 'Provence Cheese ' puno vremena sam provela na tom podruciju u raznim manjim i vecim mljekaricama. I uvjek kad bi se vracala od tamo 'rekla bi sebi ! OK' Now Or Never" ovu se godinu vracam u Hrvatsku i pocinjem. Po zanimanju sam 'Daity food technologist' sa 20 god radnog iskustva ,sa te strane nemam nikakvog straha stim sto se vec 7 godina bavim iskljucivo organskom proizvodnjom ' kao savjetnik' sin mi takodje predaje na srednjoj skoli organsku agrokulturu ,ako odlucim za povratak i on je spreman krenuti samnom.Jos uvjek se predomisljam ,iz samo jednog razliga 'BIROKRATIJA' imam neke prijatelje koi su tamo ulozili i zapetljali se do grla u birokratske zavrzlame .Misljenja forumasa bit ce mi od velike koristi' .....
hana_romi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 17:34   #2
Quote:
hana_romi kaže: Pogledaj post
Vec jako dugo nisam u HR .Pronadjem i procitam tu i tamo da HR razvija 'Ekolosku proizvodnju' smatram da je Hrvatska jos uvjek zaostala u eko proizvodnji za drugim EU zemljama. Stvarno tuzno'jer mogla je biti jedna od vodecih .Ja bi ipak da se vratim ,idea mi je da negdje na Zumberku,G. Kotaru ili Karlovackoj Zupaniji napravim farmu koza sa mini mljekarom na samoj farmi u stlu 'Provence Cheese ' puno vremena sam provela na tom podruciju u raznim manjim i vecim mljekaricama. I uvjek kad bi se vracala od tamo 'rekla bi sebi ! OK' Now Or Never" ovu se godinu vracam u Hrvatsku i pocinjem. Po zanimanju sam 'Daity food technologist' sa 20 god radnog iskustva ,sa te strane nemam nikakvog straha stim sto se vec 7 godina bavim iskljucivo organskom proizvodnjom ' kao savjetnik' sin mi takodje predaje na srednjoj skoli organsku agrokulturu ,ako odlucim za povratak i on je spreman krenuti samnom.Jos uvjek se predomisljam ,iz samo jednog razliga 'BIROKRATIJA' imam neke prijatelje koi su tamo ulozili i zapetljali se do grla u birokratske zavrzlame .Misljenja forumasa bit ce mi od velike koristi' .....

ja bi bio zainteresiran za poslovnu suradnju

(sto bi znacilo DA na tvoje pitanje)
 
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 21:10   #3
Jako se isplati i jako originalna ideja,bravo 5 sjedni
pilula is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 22:40   #4
U pravu si, BIROKRATIJA je jedan veliki problem, možda i najveći ali ne i jedini. Pod birokratija ne podrazumijeva se samo otvaranje obrta/firme nego i dobivanje tog ECO certifikata, koliko sam čuo jako je komplicirano.
Tržište postoji, koliko je veliko ne znam. Znam neke koji rade tako nešto u nekoj "sivoj ekonomiji" dobro im ide ali im je to dodatno zanimanje a i oni su ti "nelojalna konkurencija". Pretpostavljam da sve misliš raditi legalno.
Plačanje je slijedeći veliki problem u ovoj zemlji. U "sivoj ekonomiji" to ide jer je "sunčano plačanje"- lova na sunce. Ako misliš plasirati svoju robu kroz maloprodajnu mrežu, veliki lanci imaju svoje uvjete a male moraš kreditirati tj. uzmu ti robu a plačanje tko zna kada, ako uopće...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 12:40   #5
Zašto svijet ne prijeđe na organski uzgoj hrane???

Jel shvaćate koliko bi problema potpuno ili barem dijelom tako riješili? Energetskih, ekoloških, zdravstvenih...?
http://gristmill.grist.org/story/2007/6/26/151024/638
Ili, možda bi bolje pitanje bilo - zašto i dalje nastavljamo tu nevjerojatno energetski rastrošnu, ekološki devastirajuću, neučinkovitu i neodrživu poljoprivrednu praksu?
http://anthropik.com/2007/05/answering-the-archdruid/
Meursault is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:18   #6
Quote:
Meursault kaže: Pogledaj post
Jel shvaćate koliko bi problema potpuno ili barem dijelom tako riješili? Energetskih, ekoloških, zdravstvenih...?
http://gristmill.grist.org/story/2007/6/26/151024/638
Ili, možda bi bolje pitanje bilo - zašto i dalje nastavljamo tu nevjerojatno energetski rastrošnu, ekološki devastirajuću, neučinkovitu i neodrživu poljoprivrednu praksu?
http://anthropik.com/2007/05/answering-the-archdruid/
tužno ali istinito:

MONEY MAKES THE WORLD GOES ROUND

...i još pokoja sitnica...
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 08:28   #7
Quote:
SamuraJura kaže: Pogledaj post
tužno ali istinito:

MONEY MAKES THE WORLD GOES ROUND

...i još pokoja sitnica...
Ja uzgajam sam skoro pa svu svoju hranu, i zasadio sam sumu od 400 drvece onako iz gusta, sve na prije devastiranom poljoprivrednom zemljistu.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 11:28   #8
Čitao sam nekidan da je organska hrana oko 15% skuplja, međutim ako gledaš meso, razlika nije u postotcima, već ponekad u faktorima E sad, ako ti nije lova do krova, što ćeš uzeti? Mislim, treba i za mobitel i leasing, možda se ima i stambeni kredit ...
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 11:43   #9
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Čitao sam nekidan da je organska hrana oko 15% skuplja, međutim ako gledaš meso, razlika nije u postotcima, već ponekad u faktorima E sad, ako ti nije lova do krova, što ćeš uzeti? Mislim, treba i za mobitel i leasing, možda se ima i stambeni kredit ...
Nije ako je sam proizvodis, jer tad te hrana dođe gotovo badava.

E da, mobiteli, mali grozni gratski automobili kupljeni na kredit koji bespostedno truju okolis... to su zbilja vazne stvari danas. Zato se klonim ljudi koji zive za svoje MOBITELE.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 10:12   #10
Quote:
Blashyrkh kaže: Pogledaj post
Ja uzgajam sam skoro pa svu svoju hranu, i zasadio sam sumu od 400 drvece onako iz gusta, sve na prije devastiranom poljoprivrednom zemljistu.
bravo da je barem vise ljudi pput tebe
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 11:20   #11
Cudi me kako su ekoloski aktivisti neinformirani. Zasto svi ne jedu organski? Pa mozda zato sto je intenzivnija proizvodnje hrane nuzna za prehranu 7 milijardi ljudi na planeti. Cijena organske hrane je visa zato sto su prinosi po jedinici obradive zemlje manji pa logicki organska hrana kosta vise. Kada bi veci dio ljudi poceo konzumirati organsku hranu vjerojatno bi razlika u cijena u usporedbi sa ostalom hranom bila jos veca od spomenutih 15% jer bi se vise zemlje koja trenutacno intenzivnom proizvodnjom prebacilo na organsko prehranjivanje manjeg broja ljudi. Negdje sam procitao da se svega polovica danasnje populacije moze prehraniti organski sto znaci da bi trebalo pobiti cca 3.5 milijardi ljudi da bi svi preostali jeli organsku prehranu. Tko zna, mozda bi to zadovoljilo 'ekoloski svjesne' mizantrope. Manje ljudi, manji ekoloski footprint. Na taj nacin bismo diskontinuirali "tu nevjerojatno energetski rastrošnu, ekološki devastirajuću, neučinkovitu i neodrživu poljoprivrednu praksu".
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 11:33   #12
zasto ja ne zivimu u pragu? bar me ne bi brinulo za nac plavusu...
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:06   #13
Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Cudi me kako su ekoloski aktivisti neinformirani. Zasto svi ne jedu organski? Pa mozda zato sto je intenzivnija proizvodnje hrane nuzna za prehranu 7 milijardi ljudi na planeti. Cijena organske hrane je visa zato sto su prinosi po jedinici obradive zemlje manji pa logicki organska hrana kosta vise. Kada bi veci dio ljudi poceo konzumirati organsku hranu vjerojatno bi razlika u cijena u usporedbi sa ostalom hranom bila jos veca od spomenutih 15% jer bi se vise zemlje koja trenutacno intenzivnom proizvodnjom prebacilo na organsko prehranjivanje manjeg broja ljudi. Negdje sam procitao da se svega polovica danasnje populacije moze prehraniti organski sto znaci da bi trebalo pobiti cca 3.5 milijardi ljudi da bi svi preostali jeli organsku prehranu. Tko zna, mozda bi to zadovoljilo 'ekoloski svjesne' mizantrope. Manje ljudi, manji ekoloski footprint. Na taj nacin bismo diskontinuirali "tu nevjerojatno energetski rastrošnu, ekološki devastirajuću, neučinkovitu i neodrživu poljoprivrednu praksu".
To nije istina, permakultura dokazuje suprotno.

Cak i u mrtvom moru uspjevaju uzgojiti gljive uz pomoc permakulture, i kad je znanost smatrala da su ludi jedan covjek je dokazao suprotno. Na devastiranim zemljistima u Australiji vise nije moguce bilo uzgajati goveda i konje pa je jedan covjek uz pomoce permakulture totalnu pustinju pretvorio u zelenu oazu.


Vi ekonomisti narocito volite band-aid sranja, umjsto da uradite dugorocnu stvar. To je zato sto ste navodno osjetljive dusice.

Organsko povrce i meso je jedino sto nas moze izvuci iz pakla gladi.

Inace, Gekko moderna ekoloska proizvodnja podrazumjeva najmoderniju tehnologiju koja djeluje u skladu sa okolisem, nije to konj i plug. A mogu ti naci i tabelu produktivnosti ako hoces pa se uvjeri koliko se hrane tako proizvede po jedinici zemljista. Cuo si za infracrvenu tehnologiju,? Nisi, steta.

A zasto se vise ljudi ne prebaci na to... i zasto je organska hrana skuplja. Ne zato sto su prinosi manji, nego zato sto je potrebno vise rada uloziti u organsku rajcicu, a to ekonomima nije u inetresu, njima je u interesu brzi profit i ostavljanje devastiranog zemljista buducim gladnim narastajima od kojih smo tu zemlju posudili. Covjece ja svojim malenim imanjem prakticki hranim susjedstvo.


http://www.youtube.com/watch?v=hlbIlXN6ntg

Spas.

Ko nema novca evo kako se moze izvuci ako samo ima zemlje oko kuce.

Budite neovisni sto je vise moguce.

http://www.youtube.com/watch?v=avQliiEhexo
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...

Zadnje uređivanje Blashyrkh : 03.07.2007. at 13:00.
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:20   #14
Ekonomisti vole band-aid??

Ja ne znam sto ti uopce vise argumentirano odgovaram. Ti si nepresusno vrelo gluposti. Prvo ono da je hrana gotovo besplatna ako je sam uzgojis. Pa je besplatna ako si neobrazovani choban koji volom ore polje i ciji rad ne vrijedi nista vise od hrane koju sam sebi proizvede. Ali ako si kojim slucajem visoko obrazovana osoba iskusna u vrlo specijaliziranom polju tada tvoj rad vrijedi puno vise od pet kila paradajza za koje sjedis sagnut u polju od jutra do sutra. Ja u svome poslu u tri dana stvorim produkt cija marginalna vrijednost je dovoljna da kupim od tebe svu hranu oko koje se ti znojis mjesec dana. Kada bih ja proizvodio hranu za sebe i svoju obitelj ta hrana bi bila daleko od toga da je besplatna. Imala bi vrlo visoku cijenu propustenog stvaranja dodatne vrijednosti drustvu. Zato jedna takva rajcica koju bih ja proizveo kosta daleko vise ne samo mene nego i drustvo.

Druga stvar koja ti nije jasna jest da ne moze 7 milijardi ljudi sami sebi uzgajati hranu i da istovremeno svijet zadrzi danasnji standard zivota. To je apsurdan i regresivan prijedlog jer podrazumijeva da se visoko produktivni ljudi bave nisko produktivnom djelatnoscu. Cak i kada bi taj prijedlog bio validan, ljudi tu ideju ne kupuju. Sorry stari al vi ste manjina, vecini trne kita. Ok, ti mislis da ce planeta otici u klinac. Ok, taman i da je to tako, a mislim da dosta informacija nakon ekoloske histerije posljednjih desetak godina (koincidentno sa padom komunizma - trotsi i ini anti-kapitalisti su nasli novu zanimaciju) ima u javnosti da svako moze donijeti odluku za sebe. I ako vecina odluci da nema nikakvih problema s tim da ce planeta otici u klinac ili ako vecina odluci da ta teorija ne drzi vodu onda stari sorry, al vi pusite demokratske izbore. Vase misljenje je samo jedno od competing misljenja, teorija, lifestylova i sorry al je u manjini. Ali evo ja tebi dozvoljavam da ti u permakulturu vjerujes religioznom odanoscu jednog fundamentaliste. Niti me smeta sto ti tako zivis, stovise mora da je izuzetno zabavno tako zivjeti. Dok sam jos nekad davno zivio u RH isao sam cesto u ono eko-selo kod Zumberka i cesto sam isao planinariti. Da li me to veselilo? Da, kao hobi. Da li bih zelio tako zivjeti? Ne bih jer me vise veseli raditi ovo sto radim. I tko si ti da mi kazes drugacije? I jel me zaboli za planetu? Zaboli me. Kad ju rasturimo (u sto sumnjam, eko-tipovi pate od ego-poremecaja i precjenjuju utjecaj covjeka IMHO) sjesti cemo u svemirske brodove i otici negdje drugdje.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:21   #15
I daj prestani vise spamat s YuBiTom.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:24   #16
E a ovo 'budite neovisni' me isto zabavlja. Sto ces ti kad ti se rasprsne hipertrofirana prostata sam sebe zraciti? Zena ce ti napraviti MRI tako da te gurne u pecnicu i potom te operirati satarom za bifteke? Haha. Dok su ljudi bili 'neovisni' life expectancy je bio 25 godina, zene su bile krezube i smrdile su na svinjski drek. Sretno.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:47   #17
Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Ja ne znam sto ti uopce vise argumentirano odgovaram. Ti si nepresusno vrelo gluposti. Prvo ono da je hrana gotovo besplatna ako je sam uzgojis. Pa je besplatna ako si neobrazovani choban koji volom ore polje i ciji rad ne vrijedi nista vise od hrane koju sam sebi proizvede. Ali ako si kojim slucajem visoko obrazovana osoba iskusna u vrlo specijaliziranom polju tada tvoj rad vrijedi puno vise od pet kila paradajza za koje sjedis sagnut u polju od jutra do sutra. Ja u svome poslu u tri dana stvorim produkt cija marginalna vrijednost je dovoljna da kupim od tebe svu hranu oko koje se ti znojis mjesec dana. Kada bih ja proizvodio hranu za sebe i svoju obitelj ta hrana bi bila daleko od toga da je besplatna. Imala bi vrlo visoku cijenu propustenog stvaranja dodatne vrijednosti drustvu. Zato jedna takva rajcica koju bih ja proizveo kosta daleko vise ne samo mene nego i drustvo.
Covjece, ja radim u firmi kao i ti. A dnevno u vrtu radim 3 sata i sve proizvedem sam. JA se ne znojim.

Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Druga stvar koja ti nije jasna jest da ne moze 7 milijardi ljudi sami sebi uzgajati hranu i da istovremeno svijet zadrzi danasnji standard zivota.
Hahahah. Kako ne moze kad ja to radim, mogu onda i svi. A odkad to radim povecao mi se standard zivota, jerbo ne trosim novce na hranu... pa ih mogu trositi na nesto drugo. I zasto bi nas bilo 7 milijardi, jerbo kad bi svak sebi poceo uzgajati broj bi nam se prirodno smanjio sto je dobro.

Inace, cak nemam ni plug, imam samo motiku koju vecinom ne koristim jer imam vrt pod steljom. Razumijes postoje razne tehnike uzgoja bilja.


Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
To je apsurdan i regresivan prijedlog jer podrazumijeva da se visoko produktivni ljudi bave nisko produktivnom djelatnoscu. Cak i kada bi taj prijedlog bio validan, ljudi tu ideju ne kupuju.
Ma nije covjece, znanstvenici se i dalje mogu baviti znanoscu, poduzetnici poduzecima i tako to.

Vrlo brzo ce svi morati kupovati tu ideju, jerbo resursi nestaju.

A u Australiji vec kupuju tu ideju, idi fino na neke linkove koje sam dao na "svijet oko nas".

I nije nuzno sve gdje je profit i razmjena dobara lose, ja samo kazem da prosjecan građanin moze puno uciniti za sebe i svijet permakulturom, kako god okrenes imat ce vise novca.

Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Sorry stari al vi ste manjina, vecini trne kita. Ok, ti mislis da ce planeta otici u klinac. Ok, taman i da je to tako, a mislim da dosta informacija nakon ekoloske histerije posljednjih desetak godina (koincidentno sa padom komunizma - trotsi i ini anti-kapitalisti su nasli novu zanimaciju) ima u javnosti da svako moze donijeti odluku za sebe. I ako vecina odluci da nema nikakvih problema s tim da ce planeta otici u klinac ili ako vecina odluci da ta teorija ne drzi vodu onda stari sorry, al vi pusite demokratske izbore. Vase misljenje je samo jedno od competing misljenja, teorija, lifestylova i sorry al je u manjini. Ali evo ja tebi dozvoljavam da ti u permakulturu vjerujes religioznom odanoscu jednog fundamentaliste. Niti me smeta sto ti tako zivis, stovise mora da je izuzetno zabavno tako zivjeti. Dok sam jos nekad davno zivio u RH isao sam cesto u ono eko-selo kod Zumberka i cesto sam isao planinariti. Da li me to veselilo? Da, kao hobi. Da li bih zelio tako zivjeti? Ne bih jer me vise veseli raditi ovo sto radim. I tko si ti da mi kazes drugacije? I jel me zaboli za planetu? Zaboli me. Kad ju rasturimo (u sto sumnjam, eko-tipovi pate od ego-poremecaja i precjenjuju utjecaj covjeka IMHO) sjesti cemo u svemirske brodove i otici negdje drugdje.
Ja ti ne zamjeram, radi ti sto zelis, samo ti kazem da mozes raditi to sto radis i jos unaprijediti svoj zivot i zivote drugih. Nekako sumnjam da cemo imati priliku otici u svemir... A i da postoji mogucnost da odem pred apokalipsu ipak ne bi otisao... sto ce svemiru ovakvih klipana kao sto smo mi. Ako naucimo odrzivo zivjeti ovdje na zemlji onda vrijedimo nesto, a ako ne ima ko ce nas nasljediti... najsavrseniji i najneunistiviji organizam je dakako Zohar, a iz njega fantasticnim cudom evolucije ce se razviti milijune vrsta. Zivot na zemlji moze unistiti samo SUNCE. Covjek nikada to ne moze uciniti, moze samo sebe. To me tjesi.


Uz to, pokusaj biti malo nesebican, i mudar a ne samo da trabunjas ko je u vecini, a ko u manjini... ovo sto ja zagovaram raste, mudro je, dokazivo, odrzivo, a ovo sto ti govoris je samo kratkovidan pogled u zid. Pokusaj malo misliti sto su istinske vrjednosti.



Svi smo mi na istoj strani, samo ti ne razumijes to. Nadam se da smo na istoj strani. Na strani Zivota a ne na strani Smrti.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 13:52   #18
Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
E a ovo 'budite neovisni' me isto zabavlja. Sto ces ti kad ti se rasprsne hipertrofirana prostata sam sebe zraciti? Zena ce ti napraviti MRI tako da te gurne u pecnicu i potom te operirati satarom za bifteke? Haha.
Malo je vjerojatno da cu se ja ikad razboliti, svojim nacinom zivota to postizem. A ako me zaboli braca ljudi ce mi pomoci. Zasto ne, rekao sam da nije svaka razmjena dobara zla, nije znanost zla, nije tehnologija zla. Sve te stvari nam omogucuju da bolje zivimo. Međutim, one se danas tako koriste da nam omogucuju da losije zivimo. Vecinom.

Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Dok su ljudi bili 'neovisni' life expectancy je bio 25 godina, zene su bile krezube i smrdile su na svinjski drek. Sretno.
To nije istina. Ljudi u mazoniji zive do 70 godina. 50-60 je prosjek, a to su potpuno neovisni ljudi.


30 godina su ziveli ljudi u losim zivotnim sustavima, tipa feudalizam gdje je kmet zivio kratko... a to nije bilo zato sto je bio "neovisan" nego zato sto je imao lose zivotne uvjete. Tako i nasi stari, pod ovim, pod onim rezimom, u ovakvim i onakvim uvjetima...

Nije to bas tako kao sto ti gledas, imas ti tu puno puno faktora koji utjecu na duljinu ljudskog zivota, a recimo da je najvazniji faktor HRana, pa onda navike, pa okolis, a medicina ti dođe pred kraj negdje.
__________________
Eternally through the noctambulant grimness...
Blashyrkh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 14:01   #19
Dakle 8 sati odradis u firmi i onda jos 3 na farmi. Kaj si ono reko o kmetovima?
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 14:03   #20
Ajde ne seri, zivotni vijek brazilskih indijanaca je 45, 25 godina ispod brazilskog prosjeka. Sirotinja u favellasima zivi dulje od njih.

http://www.travelotica.com/travelgui...ance-52207.htm
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.