Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2006., 21:18   #1
Rodoslovlje Isusa Krista

Evo, najavljena tema izlazi na vidjelo, detaljno opisano i istraženo rodoslovlje NEMA kontradikcija u sebi tako da bilo kakvo poimanje kontradikcije izaziva samo uvjeravanje pojedinca u neistinost Isusovog mesijanstva...

neka vam Bog pomogne u razumijevanju toga...

Nepisati ću samo Josipovo Rodoslovlje po Mateju a Marijino ću samo spomenuti po Luci...

Abraham (Budući da si poslušao moju zapovijed svi će se narodi zemlje blagoslivljati tvojim potomstvom, Post 22:18) Krist je nasljednik i potomak, po Mariji, Abrahama i svi narodi zemlje se blagoslivljaju po Njegovom Imenu
Izak (Ali Bog reče Abrahamu: "Nemoj se uznemiravati zbog dječaka i zbog svoje sluškinje; sve što ti kaže Sara poslušaj, jer će Izakovo potomstvo tebi ovjekovječiti ime., Post 21:12) Opet ne po Josipu nego po Mariji je potomak koji će ovjekovječiti ime Abrahamu
Jakov
Juda
Fares
Esrom
Aram
Aminabad
Naason
Salmon
Booz
Obed
Jesej
David (Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je: Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mirosni (isto tako vrlo dobro objašnjenje Trojstva) Nadaleko vlast će mu se sterat, i miru neće biti kraja nad prijestoljem Davidovim, Iza 9:5-6 Isklijat će mladica iz panja Jišajeva, izdanak će izbit iz njegova korijena. Na njemu će duh Jahvin počivati, duh mudrosti i umnosti, duh savjeta i jakosti, duh znanja i straha Gospodnjeg. , Iza 11:1-2 On će sagraditi dom imenu mojemu, a ja ću utvrditi njegovo prijestolje zauvijek. 2Sam 7:13 Evo dolaze dani - riječ je Jahvina - podići ću Davidu izdanak pravedni. On će vladati kao kralj i biti mudar, i činit će pravo i pravicu u zemlji., Jer 23:5 Od tuda počinje legalno nasljedstvo Krista po Josipu jer je od ovdje po Njegovoj majci se zadržava potomstvo, dok po Solomonu nasljedstvo
Salomon
Roboam
Abija
Asa
Jošafat
Joram
Ozija
Joatam
Abaz
Ezekija
Manasija
Amon
Jozija
Jehonija Ovako govori Jahve: Upišite za ovog čovjeka: "Bez djece. Život mu se nije posrećio. Nitko od potomstva njegova neće sjesti na prijesto Davidov ni vladati Judejom., Jer 22:30, Ključna riječ je ovdje POTOMSTVA, ali lako objašnjivo...naime Isus NIJE potomak Jehonije, jer nije potomak Josipov, on je Sin Božji, Jahve Mu je Otac, tako da jednostvana navodna kontradikcija zapravo ni ne postoji...
Salatiel
Zorobabel
Abijuda
Elijakim
Azor
Sadok
Ahim
Elijuda
Eleazar
Matan
Jakov
Josip

Iz ovoga možemo zaključiti jedno - Isus PRATI Liniju Kraljeva Izraela koja se kulminira u Njemu, ali to je ono što ljude zbunjuje - On je legalni sin Josipa tada ALI pravi Sin Božji, nigdje ne piše da će izaći iz potomstva Salomona nego samo iz linije kraljeva...što i JE

nadalje, rodoslovlje Marije i Josipa se razilazi u Davidu, odnosno Marija je potomak Davidovog sina Natana dok Josip Salomona...to je zato da se IZBJEGNE kletva Jekonije u kojoj Bog govori da nitko od potomstva neće zasjesti na Prijestolje Judeje

Savršeno odrađeno, samo po Božjem Planu, kontradikcije nema

ako sam nešto zaboravio samo recite, objasniti ćemo...

God bless...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 17:05   #2
Quote:
-Daniel- kaže:
Evo, najavljena tema izlazi na vidjelo, detaljno opisano i istraženo rodoslovlje NEMA kontradikcija u sebi tako da bilo kakvo poimanje kontradikcije izaziva samo uvjeravanje pojedinca u neistinost Isusovog mesijanstva...

neka vam Bog pomogne u razumijevanju toga...

Nepisati ću samo Josipovo Rodoslovlje po Mateju a Marijino ću samo spomenuti po Luci...
Prvo, nema usvajanja u Tori. Sin Cohena kojeg je usvojio levi ne postaje levi. Sin levija kojeg je usvojio izrael ne postaje izrael. Cohen kojeg je usvojio izrael se ne moze ozeniti razvedenicom. I obrnuto, sve kombinacije. Nezidovska beba koju su usvojili zidovi mora konvertirati. Djete oca iz jednog plemena, recimo benjamin, kojeg je usvojio ocuh iz drugog, recimo juda, ne moze nasljediti zemlju iz plemena juda, nego iz plemena benjamin. Usvajanje u Tori ne postoji. U cijeloj bibliji nema niti jedan primjer usvajanja koje ima legalni znacaj.

Ako je isus bezgrijesno zacet, ne pripada niti jednom plemenu. Upitno je jel uopce ima status covjeka, jer, recimo, tele stvoreno cudom, a ne rodjeno od oca bika i majke krave, nema status teleta, ne moze ga se prinjeti na zrtvu u hramu, niti nema status mesa, ne mora se zaklati, moze se jesti sa mljekom, itd.

Cak i da pretpostavimo suprotno, da se sijeme (zera) prenosi usvajanjem, prokleto je jehonijino sjeme (ista rijec, zera) tako da se prenosi i prokletstvo, tako da potomci jehonije ne mogu sjediti na davidovom tronu.

Postoje tri mogucnosti:
1) Isus je josipov sin, ne moze sjediti na davidovom tronu
2) isus je rezultat bluda, josip je sakrio cinjenicu iz samilosti prema mariji (cime je prekrsio zapovjed svjedociti na sudu), pa josipova linija nije relevantna
3) isus je rezultat bezgrijesnog zaceca, pa josipova linija nije relelvantna (iako luka i matej navode skroz druge linije, i da, luka ekspilicitno kaze da se radi o josipovoj liniji), pa je upitno jel isus uopce ima status nezive prirode, stolca, kamena, oklagije

citat:
Kad je Isus započeo, imao je oko trideset godina. Držali su ga za sina Josipova. Ovaj je bio sin Helijev, sin Matatov.
Καὶ αὐτὸς ἦν Ἰησοῦς ἀρχόμενος ὡσεὶ ἐτῶν τριάκοντα, ὢν υἱός, ὡς ἐνομίζετο, Ἰωσὴφ τοῦ Ἠλὶ

Ocigledno je da se navodi josipova loza a ne marijina.

Ali, pitanje isusove loze je nebitno, jer nije bio mesija. Nije ostvario ono sto mesija treba ostvariti. Dok god ima ratova u svijetu, jasno je da mesija nije dosao. Mesija nije hipi cudotvorac. Mesija je politicki vodja. A takvih hipi cudotvoraca je u to vrijeme bilo koliko hoces. Zasto vjerujes u isusa a ne u simona magusa? Ili apolonija od tijane? Apolonije od tijane je pricao o potpuno istim stvarima kao i isus. Apolonije od tijane je ljecio bolesne i dizao mrtve. Ljecenje bolesnih i dizanje mrtvih nije posao mesije, nego doktora. Mogo je prodavati kokoice pred kinom kosmaj, a ni onda ne bi bio mesija.

Nabavi Philostratusov Apolonijev Zivot. Cisto evandjelje.
Rezime zivota mozes naci ovdje: http://www.livius.org/ap-ark/apollon...nius_life.html

Krscanska prica o isusu je skroz izvan konteksta biblije i zidovskog svijeta, ali i te kako ima smisla u kontekstu grcke.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 17:32   #3
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Prvo, nema usvajanja u Tori. Sin Cohena kojeg je usvojio levi ne postaje levi. Sin levija kojeg je usvojio izrael ne postaje izrael. Cohen kojeg je usvojio izrael se ne moze ozeniti razvedenicom. I obrnuto, sve kombinacije. Nezidovska beba koju su usvojili zidovi mora konvertirati. Djete oca iz jednog plemena, recimo benjamin, kojeg je usvojio ocuh iz drugog, recimo juda, ne moze nasljediti zemlju iz plemena juda, nego iz plemena benjamin. Usvajanje u Tori ne postoji. U cijeloj bibliji nema niti jedan primjer usvajanja koje ima legalni znacaj.
to što nema u Bibliji je stvoreno za kušnju baš vama, židovima...kako ne razumiješ to...

Quote:
Ako je isus bezgrijesno zacet, ne pripada niti jednom plemenu. Upitno je jel uopce ima status covjeka, jer, recimo, tele stvoreno cudom, a ne rodjeno od oca bika i majke krave, nema status teleta, ne moze ga se prinjeti na zrtvu u hramu, niti nema status mesa, ne mora se zaklati, moze se jesti sa mljekom, itd.
citati...zašto ne bi pripadao niti jednom plemenu? Rođeno je od majke iz Judinog plemena...

Quote:
Cak i da pretpostavimo suprotno, da se sijeme (zera) prenosi usvajanjem, prokleto je jehonijino sjeme (ista rijec, zera) tako da se prenosi i prokletstvo, tako da potomci jehonije ne mogu sjediti na davidovom tronu.
kako ne razumiješ, Isus NIJE od biološkog sjemena Jekonije, therefore, izbjegnuto je prokletstvo...

Quote:
3) isus je rezultat bezgrijesnog zaceca, pa josipova linija nije relelvantna (iako luka i matej navode skroz druge linije, i da, luka ekspilicitno kaze da se radi o josipovoj liniji), pa je upitno jel isus uopce ima status nezive prirode, stolca, kamena, oklagije
Relevantna je Josipova linija jer je to linija kraljeva, Mesija mora biti iz linje kraljeva, therefore, linija Jospiova je važna...

Quote:
Ocigledno je da se navodi josipova loza a ne marijina.
da li je bio i je običaj u Izraelu da se navodi loza žene? Ja mislim da ne. Stoga Luka prvo stavlja Josipa kao Marijinog muža, pa onda njene pretke...isto tako reci da li ta riječ "sin" ima više značenja?

Quote:
Ali, pitanje isusove loze je nebitno, jer nije bio mesija. Nije ostvario ono sto mesija treba ostvariti. Dok god ima ratova u svijetu, jasno je da mesija nije dosao. Mesija nije hipi cudotvorac. Mesija je politicki vodja. A takvih hipi cudotvoraca je u to vrijeme bilo koliko hoces. Zasto vjerujes u isusa a ne u simona magusa? Ili apolonija od tijane? Apolonije od tijane je pricao o potpuno istim stvarima kao i isus. Apolonije od tijane je ljecio bolesne i dizao mrtve. Ljecenje bolesnih i dizanje mrtvih nije posao mesije, nego doktora. Mogo je prodavati kokoice pred kinom kosmaj, a ni onda ne bi bio mesija.
zašto si tako siguran? Da li u Tori piše koliko će puta Mesija doći? Jer kad malo bolje pogledaš Isus za dva svoja Dolaska ispunjava sva mesijnaska proročanstva, jer tako?

nemoj biti toliko siguran u svoje mišljenje...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 17:47   #4
Quote:
-Daniel- kaže:
to što nema u Bibliji je stvoreno za kušnju baš vama, židovima...kako ne razumiješ to...
Aha
Quote:
-Daniel- kaže:
citati...zašto ne bi pripadao niti jednom plemenu? Rođeno je od majke iz Judinog plemena...
Brojevi 1:18, Ezra 2:59
Quote:
-Daniel- kaže:
kako ne razumiješ, Isus NIJE od biološkog sjemena Jekonije, therefore, izbjegnuto je prokletstvo...
Onda nije. Pa ni onda ne moze sjediti na davidovom tronu jer nije davidovog sjemena.
Quote:
-Daniel- kaže:
Relevantna je Josipova linija jer je to linija kraljeva, Mesija mora biti iz linje kraljeva, therefore, linija Jospiova je važna...
Mora biti direktni bioloski muski potomak. Ako je bezgresno zacet, onda nije.
Quote:
-Daniel- kaže:
da li je bio i je običaj u Izraelu da se navodi loza žene? Ja mislim da ne. Stoga Luka prvo stavlja Josipa kao Marijinog muža, pa onda njene pretke...isto tako reci da li ta riječ "sin" ima više značenja?
Aha
"Držali su ga za sina Josipova. Ovaj je bio sin Helijev, sin Matatov."
Ok, iz te recenice su moguca dva zakljucka. Josip je sin helijev, ili isus je sin helijev. Gdje je tu marija?
Quote:
-Daniel- kaže:
zašto si tako siguran? Da li u Tori piše koliko će puta Mesija doći? Jer kad malo bolje pogledaš Isus za dva svoja Dolaska ispunjava sva mesijnaska proročanstva, jer tako?
U Tori ne pise nista osim "kraj dana" u singularu (a ne krajevi dana). Aherit jamim, a ne aherijot jamim. U prorocima isto tako pise u singularu. Ali nema veze, ti se slazes da isus u prvom dolasku nije mesija. Ok, nema vise razloga za raspravu. Ako dodje drugi put, mozemo opet otvoriti raspravu.
Quote:
-Daniel- kaže:
nemoj biti toliko siguran u svoje mišljenje...
Ja sam 100% siguran u svoje misljenje, a ti imas problema sa shvacanjem osnovnih ideja, poput, da rijec zera, sjeme, znaci isto svaki put. Biolosko sjeme.

Ajd bok, ulazi sabat...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2006., 18:25   #5
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Brojevi 1:18, Ezra 2:59
Brojevi 1:18 te prvog dana drugog mjeseca sazovu svu zajednicu. Tada se popis prema rodovima i porodicama po redu unosio broj osoba starijih od dvadeset godina.

Ezra 2:59 Oni koji su pošli iz Tel Melaha, Tel Harše, Keruba, Adana, Imera, a nisu mogli dokazati da li je njihov dom i njihovo sjeme izraelskog potrijetla:

piše i njihov dom i njihovo sjeme, što li znači sjeme Umpa za tebe? SPERMA??????

Quote:
Onda nije. Pa ni onda ne moze sjediti na davidovom tronu jer nije davidovog sjemena.
previše gledaš tu riječ "sjeme" tjelesno...misliš da znači samo ono što izlazi iz tvog piše?

Quote:
Mora biti direktni bioloski muski potomak. Ako je bezgresno zacet, onda nije.
citat

Quote:
Aha
"Držali su ga za sina Josipova. Ovaj je bio sin Helijev, sin Matatov."
Ok, iz te recenice su moguca dva zakljucka. Josip je sin helijev, ili isus je sin helijev. Gdje je tu marija?
daj mi značenje riječi "sin", jer znači riječ "sin" isto tako riječ "šurjak ili zet"? ovo moram objsnit zato editiram, znači da li sin Josipa, sin Helijev može isto značit da je Josip šurjak ili zet Helijev?

Quote:
U Tori ne pise nista osim "kraj dana" u singularu (a ne krajevi dana). Aherit jamim, a ne aherijot jamim. U prorocima isto tako pise u singularu. Ali nema veze, ti se slazes da isus u prvom dolasku nije mesija. Ok, nema vise razloga za raspravu. Ako dodje drugi put, mozemo opet otvoriti raspravu.
navedi citat...

Quote:
Ja sam 100% siguran u svoje misljenje, a ti imas problema sa shvacanjem osnovnih ideja, poput, da rijec zera, sjeme, znaci isto svaki put. Biolosko sjeme.
kao što rekoh Isus JE Davidovo sjeme preko Marije, On je Marijino potomstvo...

šalom

Zadnje uređivanje -Daniel- : 12.05.2006. at 19:54.
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 22:22   #6
Quote:
-Daniel- kaže:
Brojevi 1:18 te prvog dana drugog mjeseca sazovu svu zajednicu. Tada se popis prema rodovima i porodicama po redu unosio broj osoba starijih od dvadeset godina.

Ezra 2:59 Oni koji su pošli iz Tel Melaha, Tel Harše, Keruba, Adana, Imera, a nisu mogli dokazati da li je njihov dom i njihovo sjeme izraelskog potrijetla:

piše i njihov dom i njihovo sjeme, što li znači sjeme Umpa za tebe? SPERMA??????
brojevi 1:18
ואת כל-העדה הקהילו, באחד לחודש השני, ויתיילדו על-משפחותם, לבית אבותם
Krscanski prijevod je "slucajno" preskocio "po ocevima"
Ezra 2:59
ואלה, העולים מתל מלח תל חרשא, כרוב אדן, אימר; ולא יכלו, להגיד בית-אבותם וזרעם--אם מישראל, הם
Opet krscanski prijevod "slucajno" mijenja. Zavrsava sa "... nisu mogli reci kucu oceva i njihovo sjeme, jel iz izraela..."
Quote:
-Daniel- kaže:
previše gledaš tu riječ "sjeme" tjelesno...misliš da znači samo ono što izlazi iz tvog piše?
To je prijevod rijeci zera. Tezina dokaza je na tebi. Dokazi da bilo gdje u bibliji zera znaci bilo sto drugo.
Quote:
-Daniel- kaže:
citat
Bezgresno zacece je krscanska nonsens izmisljotina. Ono ne postoji u stvarnom svijetu. Tezina dokaza je na tebi. jel bi ti citat da sunce izlazi na istoku i zalazi na zapadu?
Quote:
-Daniel- kaže:
daj mi značenje riječi "sin", jer znači riječ "sin" isto tako riječ "šurjak ili zet"? ovo moram objsnit zato editiram, znači da li sin Josipa, sin Helijev može isto značit da je Josip šurjak ili zet Helijev?
za to postoje posebne rijeci. Porodicni odnosi su vrlo precizni u hebrejskom.
Quote:
-Daniel- kaže:
navedi citat...
Izaija 2:2, zapravo, evo, jedan vrlo direktan, isto iz izaijie 11:11, tog dana, a ne tih dana. Pa recimo, jos jedan vrlo direktan... Hoshea 3:4, pred isusov dolazak zidovi nisu dugo vremena bili bez hramske zrtve, dapace, nisu uopce. Miha 4:1. Zeharija 14:4. Itd, itd, itd.
Quote:
-Daniel- kaže:
kao što rekoh Isus JE Davidovo sjeme preko Marije, On je Marijino potomstvo...

šalom
Sjeme majke se ne broji. Nema niti jednog mjesta u bibliji gdje se broji po pitanju porodice, plemena, ili nasljedja.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 23:25   #7
vas dva ste ludi. koji vam je vrag. otkud vi znate rodoslovlje? jer piše u knjigama? Dali osobno poznajete Zorobabela, Matana, Josipa, Jekoniju??? Daj više... ko da je bitno rodoslovlje!
D a r II 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 23:32   #8
zašto ne bi diskutirali? pa ima ljudi koje to zanima pa čitaju. Ne znam zašto ti smeta.
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 23:43   #9
Quote:
D a r II 0 kaže:
vas dva ste ludi. koji vam je vrag. otkud vi znate rodoslovlje? jer piše u knjigama? Dali osobno poznajete Zorobabela, Matana, Josipa, Jekoniju??? Daj više... ko da je bitno rodoslovlje!
Bitno je krscanima, jer mesija mora biti iz odredjene porodice. Tako kazu proroci. A za isusa se pozivaju na to rodoslovlje. Ja sam osporio tvdnje na topicu koji nije za chatanje, pa smo se prebacili ovdje.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 13:30   #10
Quote:
UmpaUmpa kaže:
brojevi 1:18
ואת כל-העדה הקהילו, באחד לחודש השני, ויתיילדו על-משפחותם, לביתאבותם
Krscanski prijevod je "slucajno" preskocio "po ocevima"
Ezra 2:59
ואלה, העולים מתל מלח תל חרשא, כרוב אדן, אימר; ולא יכלו, להגיד בית-אבותם וזרעם--אם מישראל, הם
Opet krscanski prijevod "slucajno" mijenja. Zavrsava sa "... nisu mogli reci kucu oceva i njihovo sjeme, jel iz izraela..."
napiši molim cijele citate, ovako me zbunjuješ...

Quote:
To je prijevod rijeci zera. Tezina dokaza je na tebi. Dokazi da bilo gdje u bibliji zera znaci bilo sto drugo.
pitao sam te što točno po tebi znači ZERA - SJEME, da li je to samo sperma?

Quote:
Bezgresno zacece je krscanska nonsens izmisljotina. Ono ne postoji u stvarnom svijetu. Tezina dokaza je na tebi. jel bi ti citat da sunce izlazi na istoku i zalazi na zapadu?
A postoji odvajanje Crvenog mora, razna čudesa u Egiptu, nekim slučajem pretvorena voda u krv, Elizejeva čudesa, Ilijina čudesa - recimo dizanje iz mrtvih???????

razmisli malo, zar ćeš negirati Božju svemogućnost a vjeruješ u Nju.

Quote:
za to postoje posebne rijeci. Porodicni odnosi su vrlo precizni u hebrejskom.
na ovo ćemo se vratiti jer ću malo proučii to što kažeš...

Quote:
Izaija 2:2, zapravo, evo, jedan vrlo direktan, isto iz izaijie 11:11, tog dana, a ne tih dana. Pa recimo, jos jedan vrlo direktan... Hoshea 3:4, pred isusov dolazak zidovi nisu dugo vremena bili bez hramske zrtve, dapace, nisu uopce. Miha 4:1. Zeharija 14:4. Itd, itd, itd.
Izaija 11:11, U dan onaj: Jahve će drugi put ruku pružiti da otkupi Ostatak svoga naroda,

usporediti sa Rimljanima poglavlje 11

Hošea 3:4, "na kraju dana", što to znači, to znači "na kraju vremena", "u posljednjem danu ili danima", zar misliš da mudraci nisu imali metafore kao cijela povijest je jedan dan a kraj dana su završeci povijesti????
samo što se tu isprepliću 2 Isusova Dolaska, jedan "kraj dana" je za Mojsijev Zakon (Mihej) , drugi "kraj dana" su posljednja vremena...(Hošea) (Zaharija)

Quote:
Sjeme majke se ne broji. Nema niti jednog mjesta u bibliji gdje se broji po pitanju porodice, plemena, ili nasljedja.
protumači Postanak 3:15
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 13:49   #11
Quote:
L.Nimoy kaže:
zašto ne bi diskutirali? pa ima ljudi koje to zanima pa čitaju. Ne znam zašto ti smeta.
ma ne smeta meni. nego Krist reče: okanite se besmislenih rodoslovlja, i tako tih priča oko kojih nemate pojma. neki dan gledam kako na nekoj temi pokušavaju Boga stavit u jednadžbu. jebote, koji umovi. .... eato, to ti je forum: teme za početnike, tipa : Bog je dikatator... Otkud zmija u Raju. Ja mislim da je glupo a eto ako vi hoćete, nastavite vi... bolje bi bilo da ste otvorili temu: ISUSOVA UNIVERZALNA LJUBAV. e, niko se toga nije sjetio. svi se hoće svađat. a niko neće da sjedne u krug oko vatre pa da donese ljubav. Pozdrav!!! OFF
D a r II 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 20:17   #12
Quote:
-Daniel- kaže:
napiši molim cijele citate, ovako me zbunjuješ...
Tesko je prevesti tocno... Naprosto fali pojmova. Ajde odi uci hebrejski. Pliiiiz.

I cjeli rod su uzajednicili, prvog drugog mjeseca, i odjecili (od korjena djete, veitjaldu) prema porodicama, prema porjeklima otaca, prema broju imena, stariji od dvadeset godina na vise, po lubanjama.

ovi penju se iz tel melaha prema tel haresha, keruv, adan, imer, i nisu mogli reci kuce svojih otaca i svoje sjeme, je li iz izraela ili ne.
Quote:
-Daniel- kaže:
pitao sam te što točno po tebi znači ZERA - SJEME, da li je to samo sperma?
Ne nuzno. moze biti i biljno sjeme. Jao ne, sad ce isus ispasti matovilac
Quote:
-Daniel- kaže:
A postoji odvajanje Crvenog mora, razna čudesa u Egiptu, nekim slučajem pretvorena voda u krv, Elizejeva čudesa, Ilijina čudesa - recimo dizanje iz mrtvih???????

malo, zar ćeš negirati Božju svemogućnost a vjeruješ u Nju.
Kao sto sam ti rekao, osoba rodjena kroz cudo nema status osobe i ne moze obavljati rituale. Inace, kad smo kod toga, od kuda isusu Y kromosom?

A sto se tice svemogucnosti, bog je ogranicio svoje djelovanje odredjenim obecanjima, prorocanstvima i zapovjedima.

Quote:
Pazite dakle dobro na se, za život vam je! Onda, kad vam je Gospod na Horebu govorio isred ognja, ne vidjeste nikakva lika.
Prilicno je jasno naglaseno. Ali, izgleda, krscanska vizija boga je vizija prakticnog saljivcinu, prvo upozori, da ne pomislis na boga koji ima lik, pa postane tjelesni bog koji je istovremeno mesija, koji bi zapravo trebao biti covjek, ali ipak nije, a nije ni davidove loze, i koji umre na krizu. I time se protivi svim prijasnjim relevantnim prorocanstvima i zakonima. Dobro za isusa da nije tvrdio sto danas krscani tvrde jer bi bio kamenovan istog trena, a ne bi bio razapet od rimljana za pobunu. Doduse, ne bi mogao biti sudski gonjen jer je sanhedrin prestao suditi smrtne kazne nesto prije te price, ali bi ga vjerojatno ljudi lincovali da je to proglasio u hramu, kao sto su se digli na ustanak protiv grka, ili protiv hadrijana, kada su se poceli igrat sa idolatrijom. Doduse, mozda bi ga porodica spasila jer su svi bili uvjereni da je lud, pa bi ga ljecili tadasnjim psihijatrijskim metodama, zavezali bi ga i stavili na njega pijavice dok se malo ne skulira.
Quote:
-Daniel- kaže:
na ovo ćemo se vratiti jer ću malo proučii to što kažeš...
samo ti proucavaj.
Quote:
-Daniel- kaže:
Izaija 11:11, U dan onaj: Jahve će drugi put ruku pružiti da otkupi Ostatak svoga naroda,
Eh, kako volis lomiti stihove na pola, izvlaciti iz konteksta, izvrdati, ali ajde, nisi ti kriv, to je standardna praksa evandjelista...
Quote:
11 U onaj dan pruža Svemogući po drugi put ruku svoju, da otkupi ostatak naroda svojega, što je preostao od Asirije i od Egipta i od Patrosa, od Kuša, Elama, Šineara, od Hamata i od otoka morskih
Apsolutno nema nikakve veze sa nicim osim procesom koji se danas desava. Prvi puta u vrijeme ezre i nehemije, i drugi puta danas. Kad je to isus vracao zidove u izrael, i to jos iz babilona, etiopije, grcke...
Quote:
12 Zasadit će zastavu narodima, skupiti razagnane od Izraela i skupiti razasute Judine s četiri kraja zemlje.
13 Tada će nestati ljubomornosti Efraimove. Neprijatelji Judini istrijebit će se. Efraim neće više zavidjeti Judi, a Juda neće više pobijati Efraima.
14 Ne, letjet će k moru na pleća Filistejima. Zajedno će oplijeniti sinove Istoka, zaposjest će Edom i Moab. Sinovi Amonovi podložni su njima.
Zemlju filisteja cemo jos malo sredit, iako vlada cini sve da se to ne ostvari, hamas bas inzistira da se ispuni prorocanstvo, a edom i moav je jordan. Nemamo pretenzija prema jordanu, ali iz nedavnih iskustava, Bog ce nas natjerati, vjerojatno tako da dovede neki hamas ili zarkavija na vlast u jordanu koji ce nas napasti.
Quote:
-Daniel- kaže:
usporediti sa Rimljanima poglavlje 11
Nije relevantno. To je cirkularni dokaz. Cijeli grcki zavjet je pisan post factum.
Quote:
-Daniel- kaže:
Hošea 3:4, "na kraju dana", što to znači, to znači "na kraju vremena", "u posljednjem danu ili danima", zar misliš da mudraci nisu imali metafore kao cijela povijest je jedan dan a kraj dana su završeci povijesti????
samo što se tu isprepliću 2 Isusova Dolaska, jedan "kraj dana" je za Mojsijev Zakon (Mihej) , drugi "kraj dana" su posljednja vremena...(Hošea) (Zaharija)
ima samo jedan kraj dana, a ne misli se na kraj vremena, da ce svijet biti unisten, nego kraj povjesti, vrijeme kada vise nece biti sukoba u svijetu.
Quote:
-Daniel- kaže:
protumači Postanak 3:15
kako je to relevantno za pitanje nasljedja? I rekao sam ti, postanak do potopa je skroz alegorican.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 20:34   #13
Izigravaš me budalom Umpa...

ako imaš 62 godine onda se počni ponašat tako, do tada ova tema je zatvorena za mene...

do tada mislit ću samo da si klinac koji brije da je najpametniji na svijetu...
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 21:02   #14
Quote:
-Daniel- kaže:
Izigravaš me budalom Umpa...

ako imaš 62 godine onda se počni ponašat tako, do tada ova tema je zatvorena za mene...
62? od kuda ti to? Imam 30. Brkas me sa feniksom.
Quote:
-Daniel- kaže:
do tada mislit ću samo da si klinac koji brije da je najpametniji na svijetu...
Ne, uopce ne. Samo imam nepobjedivu metodu debate. Odat cu ti "tajnu", jer sam vec nepobjediv, pa ako obojica budemo nepobjedivi, doci cemo do kraja debate. Nikada ne tvrdi ono sto ne mozes argumentirati. I to je to. Osim toga trebas zdravu logiku i podatke. Logika ti je ok, podatci ti bas nisu (ok, ne znas hebrejski, ali i to se da premostiti), a i tvrdis neke stvari koje nisi ni pokusao argumentirati, a presudne su za cijelu pricu.

Najbitnija neargumentirana tvrdnja je da se sjeme i nasljedjuje i ne nasljedjuje usvajanjem. Nisi naveo niti jedan argument da je to tako, a ja sam naveo vise argumenata da to nije tako.

A sto se tice hebrejskog, imas ovdje paralelno hebrejsko englesku bibliju:
http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0.htm
sa relativno ok prijevodom. Za bolji prijevod petoknjizja sa kratkim komentarima (vrlo dobrim) vidi http://bible.ort.org/books/pentd2.asp

Inace, te stvari ti nece pomoc glede gramatike. Za to treba uciti jezik. A imam feeling da cu morat pribjec gramatici na topicu krscanstvo, jer mislim da znam sto ces tvrditi, poznam standardna krscanska problematicna tumacenja.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 21:26   #15
kao prvo kada ideš debatirati ovako ozbiljnu temu onda svako izgiravanje budale iliti ismijavanje drugih zadrži za sebe jer nitko neće debatirati sa seljakom...kužš buraz? a?

Quote:
UmpaUmpa kaže:
ovi penju se iz tel melaha prema tel haresha, keruv, adan, imer, i nisu mogli reci kuce svojih otaca i svoje sjeme, je li iz izraela ili ne.
"svoje sjeme" - ovo baš govori o potomstvu, točno, nema nikave veze sa Isusom koliko ja vidim

Quote:
Ne nuzno. moze biti i biljno sjeme. Jao ne, sad ce isus ispasti matovilac
a može biti i potomstvo, isto tako sjeme u Bibliji simbolizira Riječ Božju, Božje sjeme

Quote:
Kao sto sam ti rekao, osoba rodjena kroz cudo nema status osobe i ne moze obavljati rituale. Inace, kad smo kod toga, od kuda isusu Y kromosom?

A sto se tice svemogucnosti, bog je ogranicio svoje djelovanje odredjenim obecanjima, prorocanstvima i zapovjedima.
zar ti ograničavaš Boga? i nazivaš se vjernikom?
Mojsije se sad okreće negdje u grobu

Quote:
Prilicno je jasno naglaseno. Ali, izgleda, krscanska vizija boga je vizija prakticnog saljivcinu, prvo upozori, da ne pomislis na boga koji ima lik, pa postane tjelesni bog koji je istovremeno mesija, koji bi zapravo trebao biti covjek, ali ipak nije, a nije ni davidove loze, i koji umre na krizu. I time se protivi svim prijasnjim relevantnim prorocanstvima i zakonima. Dobro za isusa da nije tvrdio sto danas krscani tvrde jer bi bio kamenovan istog trena, a ne bi bio razapet od rimljana za pobunu. Doduse, ne bi mogao biti sudski gonjen jer je sanhedrin prestao suditi smrtne kazne nesto prije te price, ali bi ga vjerojatno ljudi lincovali da je to proglasio u hramu, kao sto su se digli na ustanak protiv grka, ili protiv hadrijana, kada su se poceli igrat sa idolatrijom. Doduse, mozda bi ga porodica spasila jer su svi bili uvjereni da je lud, pa bi ga ljecili tadasnjim psihijatrijskim metodama, zavezali bi ga i stavili na njega pijavice dok se malo ne skulira.
1. Davidove loze je
2. Lik je Čovjekov, poniižen radi spasenja od grijeha za sve ljude
3. ne protivi se
4. nije govori to da se ispune proročanstva, "mrzili su me bez ijednog razloga"


Quote:
Eh, kako volis lomiti stihove na pola, izvlaciti iz konteksta, izvrdati, ali ajde, nisi ti kriv, to je standardna praksa evandjelista...
to nije odgovor

Quote:
Apsolutno nema nikakve veze sa nicim osim procesom koji se danas desava. Prvi puta u vrijeme ezre i nehemije, i drugi puta danas. Kad je to isus vracao zidove u izrael, i to jos iz babilona, etiopije, grcke...
Točno, bliži se čas Njegovog drugog dolaska

Quote:
Zemlju filisteja cemo jos malo sredit, iako vlada cini sve da se to ne ostvari, hamas bas inzistira da se ispuni prorocanstvo, a edom i moav je jordan. Nemamo pretenzija prema jordanu, ali iz nedavnih iskustava, Bog ce nas natjerati, vjerojatno tako da dovede neki hamas ili zarkavija na vlast u jordanu koji ce nas napasti.
nećete vi ništa sređivat ako Bog to ne dopusti, a kad Mu se vratite konačno onda počinju zadnja posljednja vremena...

Quote:
Nije relevantno. To je cirkularni dokaz. Cijeli grcki zavjet je pisan post factum.
relevantno je...to što ti mrziš Pavla i smatraš ga odpadnikom uopće nema veze s onim što je napisao, a napisao je istinu

Quote:
ima samo jedan kraj dana, a ne misli se na kraj vremena, da ce svijet biti unisten, nego kraj povjesti, vrijeme kada vise nece biti sukoba u svijetu.
sukoba neće biti u svijetu ni za vladavine Antikrista kao i za 1000 godišnjeg kraljevanja, pazi se Umpa tu je zamka onih koji nemaju mudrosti...

Quote:
kako je to relevantno za pitanje nasljedja? I rekao sam ti, postanak do potopa je skroz alegorican
što to tebe briga? ako odgvoriš objasniti ću ti nešto ako ne, ajm sori ali opet nisi ozbiljan za ovu ozbilju tematiku nego i dalje tjeraš svoju "intelektualnu superiornost"

-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 21:54   #16
Quote:
-Daniel- kaže:
kao prvo kada ideš debatirati ovako ozbiljnu temu onda svako izgiravanje budale iliti ismijavanje drugih zadrži za sebe jer nitko neće debatirati sa seljakom...kužš buraz? a?
Ma daaaj, ja pokusao malo oziviti mrtvu mehanicku raspravu, a ti si se odmah isao vrijedjati.
Quote:
-Daniel- kaže:
"svoje sjeme" - ovo baš govori o potomstvu, točno, nema nikave veze sa Isusom koliko ja vidim

a može biti i potomstvo, isto tako sjeme u Bibliji simbolizira Riječ Božju, Božje sjeme
Argumentiraj. Bestjelesni Bog nema sjeme. Ideja da ima nesto fizicki implicira promjenjivog Boga, sto je kontradikcija.
Quote:
-Daniel- kaže:
zar ti ograničavaš Boga? i nazivaš se vjernikom?
Mojsije se sad okreće negdje u grobu
Ne, nego ono sto je rekao uzimam za ozbiljno. Ocekujem da nece poceti pricat nesto sasvim deseto.
Quote:
-Daniel- kaže:
1. Davidove loze je
2. Lik je Čovjekov, poniižen radi spasenja od grijeha za sve ljude
3. ne protivi se
4. nije govori to da se ispune proročanstva, "mrzili su me bez ijednog razloga"
1,2,3, nisi naveo argumente.

Kak sam znao da ces potegnut pateceg slugu. Ok, znao sam jer mi to nije prvi put da debatiram s krscanima. Ti si otvarac teme, jel da tu dokazujem da se to prorocanstvo ne moze odnositi na Isusa, ili da otvaramo novu? Mozda bi ovu trebalo preimenovati... U kratko, to prorocanstvo se odnosi na narod Izraela, a stih po stih se moze vrlo jasno pokazati, sa citatima iz evandjelja, da isusovo djelovanje ne odgovara djelovanju pateceg sluge.
Quote:
-Daniel- kaže:
to nije odgovor
Je, isus nije skupio nikoga, pa ne moze biti rijec o njemu, niti prvi put niti drugi. Osim nesto ucenika, ali nije vratio narod u zemlju izraela, kao sto su to napravili ezra i nehemija. Pritom, to prorocanstvo savrseno odgovara trenutnoj politickoj situaciji na bliskom istoku, a tako nesto se nikad prije nije desilo u povjesti. Nikad prije u povjesti nisu etiopski zidovi (kush) emigrirali u izrael.
Quote:
-Daniel- kaže:
Točno, bliži se čas Njegovog drugog dolaska
Ahhhh, staro razilazenje misljenja. I mi i vi cekamo nekog, a niti neces ti mene uvjeriti niti cu ja tebe. Ok, bumo ga pitali kad dodje.
Quote:
-Daniel- kaže:
nećete vi ništa sređivat ako Bog to ne dopusti, a kad Mu se vratite konačno onda počinju zadnja posljednja vremena...
Koliko mi se cini prema trenutnom vodstvu, necemo nis sredjivat dok nas Bog ne prisili. Narod je previse opsjednit uspostavljanjem mira sa onima kojima se mir ne moze sklopiti. "Vicu mir, mir, a nema mira". Zlo se treba poraziti da bi moglo biti mira.
Quote:
-Daniel- kaže:
relevantno je...to što ti mrziš Pavla i smatraš ga odpadnikom uopće nema veze s onim što je napisao, a napisao je istinu
Ne mrzim ga, i ne smatram ga otpadnikom. Opet, prica o njemu je off topic. Ako hoces, mogu rezimirati svoje vidjenje pavla, koje mogu potkrijepiti citatima. Ali opet, ti njega smatras velikim svetcem i prorokom, i necu te uvjeriti, niti te ne namjeravam uvjeriti u nesto. Nema potrebe za tim. Ako hoces, mogi iskazati svoje misljenje. A moje vidjenje tadasnje povjesti je prilicno drugacije od tvog.

Poanta je da je pavao napisao svoju literaturu nakon sto se desila cijela prica o Isusu, tako da nije nikakav dokaz za to da on ispunjava neko prorocanstvo. To moras dokazati koristeci samo literaturu koja je trebala prorokovati o njemu. Ako koristis kao argument literaturu koja je nastala kasnije, to je cirkularni argument, moram ju prvo prihvatiti, a da bi ju prihvatio moram prihvatiti da je o isusu prorokovano, a to je tocka koju trebams dokazati.
Quote:
-Daniel- kaže:
sukoba neće biti u svijetu ni za vladavine Antikrista kao i za 1000 godišnjeg kraljevanja, pazi se Umpa tu je zamka onih koji nemaju mudrosti...
Dokazi antikrista, ali iz relevantne literature. Dokaz iz otkrivenja meni nije dokaz.
Quote:
-Daniel- kaže:
što to tebe briga? ako odgvoriš objasniti ću ti nešto ako ne, ajm sori ali opet nisi ozbiljan za ovu ozbilju tematiku nego i dalje tjeraš svoju "intelektualnu superiornost"

Uopce ne tjeram intelektualnu superiornost. Zasto? Zato jer imam argumente za ono u sto vjerujem? Ako je to tjeranje intelektualne superiornosti, onda sam "kriv". Sto ocekujes, ako imam argumente da ih presutim? To bi bilo neposteno, prvenstveno prema tebi. Patronizirajuce.

Ja sam vec par puta prosao ovu argumentaciju sa raznim krscanima, osnova je ista, ima nekih varijacija u detaljima, ali osnova je ista. Practice makes better

Neprijateljstvo ću staviti između tebe i žene, između roda tvojega i roda njezina. On će ti satrti glavu; a ti ćeš ga raniti na peti."

zadovoljan?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2006., 22:23   #17
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Ma daaaj, ja pokusao malo oziviti mrtvu mehanicku raspravu, a ti si se odmah isao vrijedjati.
da super sad ću ja ispast negativac , ne preozbiljna tema je ovo za tako nešto...ovo ne čitamo samo ja i ti...

Quote:
Argumentiraj. Bestjelesni Bog nema sjeme. Ideja da ima nesto fizicki implicira promjenjivog Boga, sto je kontradikcija.
Nije kontradikcija, pazi Bog je stvorio tjelesno, odnosno nas na svoju sliku. Adama je stvorio, a kao što je i grijeh došao s Adamom (čovjekom) tako je morao otići s Čovjekom (Kristom), ali nijedan čovjek nije postojao niti ne postoji koji je dostojan to naraviti...

Zato bestjelesni Krist je motao postati čovjekom, pogledaj taj "Big Picture" a ne to što Bestjelesan Bog može imati fizičko potomstvo...naime Krist je oduvijek bio kao i Jahve, stoga njegov bestjelesan Duh je oduvijek

Quote:
Ne, nego ono sto je rekao uzimam za ozbiljno. Ocekujem da nece poceti pricat nesto sasvim deseto.
nađi citat koji kaže da Jahve nema Sina

Quote:
1,2,3, nisi naveo argumente.
već smo to prošli, iz Davidove loze po Josipu i Mariji, potomstvo (zera, sjeme) od Marije. Što se tiče ovog drugog, pazi jednu stvar, sve nije prorokovano, svaki detalj Isusovog Života nije prorokovan...

Quote:
Ahhhh, staro razilazenje misljenja. I mi i vi cekamo nekog, a niti neces ti mene uvjeriti niti cu ja tebe. Ok, bumo ga pitali kad dodje.
u tome je stvar, kada dođe sa svojim anđelima i svetima upoznat ćete Ga u Njegovoj punini i samo što ja se nadam da ćeš kada nas počnu progoniti zbog Krista vidjet da onaj koji je stvorio mir na zemlji nije Mesija nego Antikrist...

Quote:
Koliko mi se cini prema trenutnom vodstvu, necemo nis sredjivat dok nas Bog ne prisili. Narod je previse opsjednit uspostavljanjem mira sa onima kojima se mir ne moze sklopiti. "Vicu mir, mir, a nema mira". Zlo se treba poraziti da bi moglo biti mira.
uskoro

Quote:
Dokazi antikrista, ali iz relevantne literature. Dokaz iz otkrivenja meni nije dokaz.
što je relevantna literatura? Tora? ne, to će biti ja mislim velika kušnja za Izrael kao i za kršćane koji nisu dovoljno spremni na njega...

Quote:
Neprijateljstvo ću staviti između tebe i žene, između roda tvojega i roda njezina. On će ti satrti glavu; a ti ćeš ga raniti na peti."
tko je njezin rod, iliti njezino sjeme po tebi?
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 00:14   #18
Isprika za dugacki post, vecina su citati, koji ce ionako nestati kada me quotas. Ali morao sam te zasuti citatima, da shvatis koliko je apsolutni monoteizam osnova. Osnova bez koje se ne moze.
Quote:
-Daniel- kaže:
da super sad ću ja ispast negativac , ne preozbiljna tema je ovo za tako nešto...ovo ne čitamo samo ja i ti...
Ne, nego osjetljiv. Vidis negativne namjere gdje njih nema.
Quote:
-Daniel- kaže:
Nije kontradikcija, pazi Bog je stvorio tjelesno, odnosno nas na svoju sliku. Adama je stvorio, a kao što je i grijeh došao s Adamom (čovjekom) tako je morao otići s Čovjekom (Kristom), ali nijedan čovjek nije postojao niti ne postoji koji je dostojan to naraviti...

Zato bestjelesni Krist je motao postati čovjekom, pogledaj taj "Big Picture" a ne to što Bestjelesan Bog može imati fizičko potomstvo...naime Krist je oduvijek bio kao i Jahve, stoga njegov bestjelesan Duh je oduvijek
Ok, ali ako ima vise od jednog, cak i ako su dijelovi istog, to stavlja granice izmedju jednog i drugog entiteta. To je vec kompromis sa apsolutnim jednistvom Boga. Zato ja ne mogu prihvatiti nista sto smrdi na trojstvo.

Par citata koji zahtjevaju _APSOLUTNI_ monoteizam... Da ne bi ispalo da se sve vrti oko interpretacije jednog ili dva stiha...
Quote:
Ti si smio to doživjeti, da znaš, da je Gospod pravi Bog i da nema drugoga osim njega. ponovljeni zakon 4:35
Quote:
Spoznaj dakle danas i uzmi to k srcu, da je Gospod pravi Bog, gore u nebu i dolje na zemlji, drugoga nema. isto 39
Quote:
čuj, Izraele! Gospod je Bog naš, Gospod jedini!
ist 6:4
I ovo je zvaki zidov obavezan reci tri puta dnevno, kada ustaje, navecer i prije nego sto ljeze, i obicaj je da ako moze da mu to budu zadnje rijeci u zivotu
Quote:
Ipak vidite, da sam ja, i samo ja, i da nema boga osim mene! Ja sam, koji ubija i opet oživljava; ja sam, koji rane zadaje i opet iscjeljuje. Ništa se ne ote mojoj ruci. isto 32:39
Quote:
Zato si tako velik, Gospode i Bože! Nitko ti nije jednak. Osim tebe nema Boga po svemu, što smo čuli. 2. samuel 7:22
Quote:
Da svi narodi na zemlji dođu do spoznanja, da je Gospod Bog i nitko drugi. 1. kraljev 8:60
Quote:
Tada se vrati k čovjeku Božjemu sa svom pratnjom svojom. Kad dođe, stupi pred njega i reče: "Sad znam, da na svoj zemlji nema Boga nego samo u Izraelu. Pa uzmi dar od sluge svojega!" 2. kraljevi 5:15
Quote:
Tada se pomoli Ezekija pred Gospodom ovako: "Gospode, Bože Izraelov! Ti imaš prijestolje nad kerubinima. Ti si jedino Bog nad svima kraljevstvima na zemlji. Ti si onaj, koji je stvorio nebo i zemlju.
isto 19:15
Quote:
Ti si jedini, Gospode! Ti si, koji si stvorio nebo, nebo nad nebesima sa svom vojskom njegovom, zemlju i sve, što je na njoj, mora sa svim, što živi u njima. Svemu tomu daješ ti život. Tebi se klanja vojska nebeska. Nehemija 9:6
Quote:
Jer tko je Bog još osim Gospoda; tko je još hridina, ako ne naš Bog?!
Psalam 18:31
Quote:
Jer si ti vekik i tvoriš čudesa velika: jedini si ti Bog!
Psalam 86:10
Quote:
Gospode nad vojskama, Bože Izraelov, koji imaš prijestolje nad kerubinima! Ti si jedino Bog nad svima kraljevstvima na zemlji. Ti si stvorio nebo i zemlju.
Izaija 37:16
Quote:
A sad, Gospode, Bože naš, izbavi nas iz ruke njegove, da spoznaju sva kraljevstva na zemlji, da si ti jedino Gospod!" isto 20
Quote:
Vi ste moji svjedoci, veli Gospod, i sluga moj, kojega sam izabrao, da spoznate i vjerujete mi i uvidite, da sam ja, prije mene nije bilo boga, niti će ga poslije mene biti. Ja, jedino ja jesam Gospod, osim mene nema pomoćnika. isto 43:10-11
Quote:
Ovako veli Gospod, kralj Izraelov i otkupitelj njegov, Gospod nad vojskama: "Ja sam prvi i ja posljednji, osim mene nema boga. Ili tko je meni jednak? Neka samo izađe! Neka objavi i predloži mi, što se je dogodilo, otkako sam ja u davno doba stvorio čovječanstvo! I buduće, što će još doći, neka nam se objavi! Ne bojte se i ne plašite se! Nijesam li ja to davno rekao i objavio, vi ste mi svjedoci: ima li bog osim mene? Ne, nema drugoga boga. Ne znam nijednoga. Izaija 44:6-8
Quote:
Predložite, iznesite, neka se vijeća zajedno: "Tko je to od starine rekao, tko je javio još onda? Nijesam li ja to to bio, Gospod? Nema osim mene boga, osim mene nema boga pravednoga i spasitelja. Izaija 45:21
Quote:
Mislite na prijašnje od starine, da sam ja jedino Bog, i nitko drugi, pravi Bog, kojemu nije ništa jednako, Izajia 49:9
Quote:
ja, Gospod, jesam Bog tvoj od Egipta. Ne poznaš Boga osim mene. Osim mene nema pomoćnika. Hosea 13:4
Quote:
Tada ćete spoznati, da ja boravim usred Izraela i da sam ja, Gospod, Bog vaš, a inače nitko. I nikada se više neće osramotiti narod moj.
Joel 2:27
Quote:
I Gospod će biti kralj nad svom zemljom. U onaj će dan biti Gospod jedini Bog. Njegovo će ime jedino ime biti. Zeharija 14:9
Zapravo, cijela biblija, od postanka do nehemije, je jedna velika izjava apsolutnog monoteizma. Ideja da ima vise od jednog, ili da ima sastavne djelove nijece komplet tekst od prvog do zadnjeg slova. Dva najosnovnija postulata i izvor svega ostalog su da postoji Bog i da nema drugog.
Quote:
-Daniel- kaže:
nađi citat koji kaže da Jahve nema Sina
Ima sinova koliko hoces. Danas preko 6.5 milijardi sinova.
Par primjera...
Quote:
Tada reci faraonu: 'Ovako veli Gospod: Izrael je prvorođeni sin moj. Izlazak 4:22
Quote:
Kad je bio Izrael mlad, zavolio sam ga i pozvao sina svojega iz Egipta Hosea 11:1
Quote:
On će sagraditi hram imenu mojemu. On će mi biti sin, a ja ću mu biti otac. Njegov kraljevsko prijestolje utvrdit ću dovijeka nad Izraelom. 1. dnevnici 22:10
Quote:
"Objavljujem krepku riječ Gospodnju; on mi reče: "Ti si Sin moj, ja te rodih danas. Psalam 2:7
Quote:
On me smije zvati: Otac moj ti si! Bog moj, branik spasenja mojega! A ja ću ga učiniti prvorođencem, najvišim među kraljevima zemaljskim. Dovijeka ću mu sačuvati milost svoju; zavjet moj s njim stajat će čvrsto. Psalam 89:26-28
Dakle, ima puno sinova. Sad mi ne pada biblijski citat na pamet, ali cijelo covjecanstvo su Bozji sinovi. I nitko nije bolji od drugog po nicemu osim po djelima.
Quote:
-Daniel- kaže:
već smo to prošli, iz Davidove loze po Josipu i Mariji, potomstvo (zera, sjeme) od Marije. Što se tiče ovog drugog, pazi jednu stvar, sve nije prorokovano, svaki detalj Isusovog Života nije prorokovan...
Ali to je presedan, da se takvo nasljede prenosi usvajanjem. Kao sto sam ti objasnio, sin cohena kojeg je usvojio levi, nek ga je usvojio cim je rodjen, on ostaje cohen. Sin covjeka iz plemena naftali, kojeg je usvojio covjek iz plemena dan, ne moze nasljediti zemlju u podrucju plemena dan, nego samo iz naftalija, jer postoji biblijska zabrana prenosenja vlasnistva zemlje izraela iz plemena u pleme, ili prodavanja bilo kome drugom. Ti tvrdis presedan. Daj ga potkrijepi necim osim tvojom vjerom u njega.
Quote:
-Daniel- kaže:
u tome je stvar, kada dođe sa svojim anđelima i svetima upoznat ćete Ga u Njegovoj punini i samo što ja se nadam da ćeš kada nas počnu progoniti zbog Krista vidjet da onaj koji je stvorio mir na zemlji nije Mesija nego Antikrist...
Sama ideja dolaska antikrista ne postoji nigdje u grckom zavjetu. To je stvar katehezisa i interpretacije. Rijec se spominje 5 puta, u ivanovoj poslanici 1 i 2, i odnosi se na svakog tko ne vjeruje u tjelesni drugi dolazak isusa, u trojstvo, u bozansko porjeklo isusa, itd. Onda se odnosi i na mene. I na svakog zidova i muslimana. Tj, na sve nekrscane. Ok, onda danas na planeti imas 4.5 milijarde antikristova. Inace, car konstantnin je napisao da ce antikrist biti zidov iz plemena dan. Dakle, ne radi se o mesiji. On je iz plemena juda. Postoji i usmena predaja o jednom tko ce doc prije mesije, ima aluzija u biliji, ali nista ne znam kako jako, mesijah ben josef, ali on bi trebao biti iz plemena efrajim. Bas ti stihovi na koje se ta predaja oslanja su o pomirenju jude i efrajima. Tako da nije ni on. Etiopski zidovi kazu da su oni iz plemena dan, tako da ocekujte crnca. Iako ne vidim kako bi etiopljan bio neki negativac, jako su fini, pristojni, tihi i povuceni ljudi.
Quote:
-Daniel- kaže:
što je relevantna literatura? Tora? ne, to će biti ja mislim velika kušnja za Izrael kao i za kršćane koji nisu dovoljno spremni na njega...
Literatura koja je trebala pricati o njemu. Tora, proroci, zapisi. I u novom zavjetu se tek 5 puta spominje, i to nikad kao neki sotonist koji ce vladati na kraju svijeta, nego kao obicna osoba koja nije krscan. A ostalo je interpretacija. Znam tu standardnu pricu, ali nju ces nac u crkvenim ocima, koji su mi jos manje relevantni od otkrivenja.
Quote:
-Daniel- kaže:
tko je njezin rod, iliti njezino sjeme po tebi?
Pise zera. Ali opet nije relevantno za nas slucaj, iako, priznam, ono sa matovilcem sam se malo zaletio Mea culpa mea culpa mea maxima culpa. Ali nastavi sa linijom rezoniranja. Na kraju cu te pretvorit u farizeja
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 00:39   #19
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Ne, nego osjetljiv. Vidis negativne namjere gdje njih nema.
dobro, ti si u pravu, ja u krivu...ok ne želim se više vraćat na tu temu...

Quote:
Par citata koji zahtjevaju _APSOLUTNI_ monoteizam... Da ne bi ispalo da se sve vrti oko interpretacije jednog ili dva stiha...
i to je sve točno, i vjerujem u to...izgleda da nikako ne možeš prihvatiti ono 3 u 1, a 2 u 9 si sigurno gledao

apsolutno Jedan je Jedan, no 3 osobe u Jednom Bogu je isto apsolutni monoteizam, to nisu 3 Boga, to je jedan Bog u Tri Osobe...

Quote:
I ovo je zvaki zidov obavezan reci tri puta dnevno, kada ustaje, navecer i prije nego sto ljeze, i obicaj je da ako moze da mu to budu zadnje rijeci u zivotu
God bless u

Quote:
Ima sinova koliko hoces. Danas preko 6.5 milijardi sinova.
Par primjera...
ti svi citati koje si naveo se tiču Isusa Krista, svi do jednog...

jer znaš zašto je Jakov nazvan - Izrael?

ali to je točno što kažeš da smo svi mi sinovi Božji, ali ja sam te pitao u jednini - Sina, jer piše da Bog ima Sina a ne sinove...



Quote:
Ali to je presedan, da se takvo nasljede prenosi usvajanjem. Kao sto sam ti objasnio, sin cohena kojeg je usvojio levi, nek ga je usvojio cim je rodjen, on ostaje cohen. Sin covjeka iz plemena naftali, kojeg je usvojio covjek iz plemena dan, ne moze nasljediti zemlju u podrucju plemena dan, nego samo iz naftalija, jer postoji biblijska zabrana prenosenja vlasnistva zemlje izraela iz plemena u pleme, ili prodavanja bilo kome drugom. Ti tvrdis presedan. Daj ga potkrijepi necim osim tvojom vjerom u njega.
pokušati ću sutra...

ovo za Antikrista iz plemena Dan je pitanje, a i ako je onda mora biti samo potomak Dana a to može biti svatko u svijetu...

Quote:
Pise zera. Ali opet nije relevantno za nas slucaj, iako, priznam, ono sa matovilcem sam se malo zaletio Mea culpa mea culpa mea maxima culpa. Ali nastavi sa linijom rezoniranja. Na kraju cu te pretvorit u farizeja
no frx, svi smo grešnici i ja sam se puno puta zaletio...farizej? nikada...

kako nije relevantno? piše dobro o sjemenu žene i da je to - On koji satrti glavu đavlu...on će mu gledati petu - zar nije to asocijacija na Križ?
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 15:11   #20
Quote:
-Daniel- kaže:
i to je sve točno, i vjerujem u to...izgleda da nikako ne možeš prihvatiti ono 3 u 1, a 2 u 9 si sigurno gledao

apsolutno Jedan je Jedan, no 3 osobe u Jednom Bogu je isto apsolutni monoteizam, to nisu 3 Boga, to je jedan Bog u Tri Osobe...
sam si rekao, da vjerujes da je sin postojao prije stvaranja. Dakle, ti Boga dijelis na djelove. Znam vec sto sljedi, kabalistickih 12 sefirot. Postoji jedna veeeelika razlika. Kabalisti ne vjeruju da Bog ima 12 djelova, 12 sefirot je naprosto 12 aspekata Bozje interakcije sa stvorenim svijetom. Samo sistematizacija tih interakcija, a ne dijeljenje boga, jer ljudi ne mogu pojmiti Boga, samo mogu pojmiti neke stvari koje Bog nije, i neke stvari koje Bog radi. Dok 3 osobe koje su postojale prije stvaranja nisu apsolutni monoteizam. 12 sefirot postoji samo u nasoj glavi, produkt su ljudske sistematizacije, a ne nekog aspekta Bozjeg postojanja.
Quote:
-Daniel- kaže:
ti svi citati koje si naveo se tiču Isusa Krista, svi do jednog...
ti citati se ticu odredjenih ljudi, ili grupa ljudi, kojima su izreceni. Ako smatras suprotno, argumentiraj.
Quote:
-Daniel- kaže:
jer znaš zašto je Jakov nazvan - Izrael?
To je duga prica. Najkrace sto se moze, Jaakov znaci "zaobici ce", a israel od dvije rijeci, jashar, ili uspravan, ravan, i El, sto je jedno od Bozjih imena. Kroz cijelu bibliju se Jaakov odnosi na zidove kada nisu bas u savrsenom stanju, a Izrael kada idu Bozjim putem kak spada. I u psalmima se cesto koristi fraza, ili parafraza iste, "Elohe Jaakov, JHWH Israel", ili ti Jakovljev Sudija, Izraelov Milostivi Kralj. Ta dva, najcesca Bozja imena oznacavaju dva aspekta Bozjeg djelovanja, Sudiju i Milostivog Kralja.
Quote:
-Daniel- kaže:
ali to je točno što kažeš da smo svi mi sinovi Božji, ali ja sam te pitao u jednini - Sina, jer piše da Bog ima Sina a ne sinove...
Kada se odnosi na jednu osobu, u jednini je, kada se odnosi na grupu, u mnozini je (recimo, postanak 6:1-4).
Quote:
-Daniel- kaže:
pokušati ću sutra...

ovo za Antikrista iz plemena Dan je pitanje, a i ako je onda mora biti samo potomak Dana a to može biti svatko u svijetu...
Ta cijela prica koja veze zvijer iz otkrivenja za antikrista je stvar interpretacije. Ako pogledamo gdje je sama rijec upotrebljena, odnosi se na 4.5 milijardu ljudi na ovoj planeti.
Quote:
-Daniel- kaže:
kako nije relevantno? piše dobro o sjemenu žene i da je to - On koji satrti glavu đavlu...on će mu gledati petu - zar nije to asocijacija na Križ?
Vrlo, vrlo slobodna interpretacija. Prvo, ideja djavola ne postoji u samoj bibliji, i ideja andjela koji se pobunio protiv Boga pretpostavlja da su andjeli neka bica sa slobodnom voljom. O tome sam vodio debatu sa muslimanima. Andjeli mozda ontoloski jesu neka bica, stvorenja, ali su, prvo bestjelesni, drugo, nemaju slobodnu volju, pa nemaju sposobnosti da se pobune. Rambam u More Nevuhim (vodic za zabludjele) direkt kaze za andjele da su oni prirodne sile. Prirodne sile koje Bog manipulira u interakciji sa svijetom. A kada netko vidi andjele u Bibliji, to je siguran znak da se prica desava u prorockoj viziji, a ne u fizickom svijetu. Za objasnjenje o Satanu, vidi More Nevuhim, 3. dio, poglavlje 22. Za andjele vidi 2. dio, poglavlje 6. Nema smisla da ga parafraziram i rezimiram. Mozes naci cijeli tekst knjige (public domain) na http://www.sacred-texts.com/jud/gfp/gfp.htm

Tekst ima gresaka jer je skeniran i OCRovan, a nije posteno ispravljen. Nemoj obratit paznju na te sitne i ocigledne OCR greske.

Jedino gdje se ne slazem s Rambamom u navedenim poglavljima, je zakljucak da Job nije postojao, jer je nemoguce utvrditi gdje i kada je zivio. Danas je moguce, zahvaljujuci radu arheologa, povjesnicara i lingvista. Egipat, pred sami izlazak iz egipta bi bio moj guess, iako je moguce da je zivio malo ranije. To sam obrazlozio na topicu o islamu. Ipak je Rambam zivio u 12 stoljecu, 600 godina prije nastanka arheologije i lingvistike.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.