Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2008., 12:56   #41
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Nisam prigovarala , nego sam sve napravila. Bilo smo studenti , nije bilo puno posla , klinaca , jurnjave i nije mi bio bed. Čak mi je bilo i zabavno kuhati , spremati u VLASTITOM stanu. Eh , da sam znala....
Znači... ti si ta koja si promijenila stav.

On je, u stvari, isti kao kad ste bili na početku. I tada si znala kakav je.

Ovo ti ne govorim u smislu osude, već samo da shvatiš - ljudi se mijenjaju. Ne onako kako očekujemo da će se promijeniti, nego u nekom svom smjeru. I ti si tada sigurno, onakva kakva si bila, njemu više odgovarala nego danas kada si sva ronjgava. Barem vjerujem da te on vidi takvu.
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:10   #42
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Rečenica "što bi ja mogao napraviti da ženi olakšam život?" proizlazi iz ljubavi prema ženi bez obzira na odgoj. No da bi čovjek to pomislio, žena mu mora reći da joj je teško, a žene često to prešućuju i čekaju da im muž pročita misli, a velika većina muškaraca, zamisli, nema telepatske sposobnosti.
ma daj molim te, taj čovjek gleda već godinama kako mu žena sve radi.
koliko sam razumijela iz anuškinih postova, ona pokušava njemu nametnut neke obaveze, ali on neće raditi.
prema tome, OK da još jednom pokuša s njim razgovarati, ali ovaj dio s telepatskim sposobnostima je stvarno pretjeran
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:13   #43
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Znači... ti si ta koja si promijenila stav.
dok sam ja studirala a dečko je radio bilo je normalno, i meni i njemu, da ja vodim računa o kućanskim poslovima. sada, kada oboje radimo, ne pada mi na pamet preuzeti sve obaveze na sebe.
s druge strane, kada on radi vikendom, a ja ne, također sama pospremim stan.
znači, nije to promjena stava, to je promjena okolnosti.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:17   #44
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
ma daj molim te, taj čovjek gleda već godinama kako mu žena sve radi.
koliko sam razumijela iz anuškinih postova, ona pokušava njemu nametnut neke obaveze, ali on neće raditi.
prema tome, OK da još jednom pokuša s njim razgovarati, ali ovaj dio s telepatskim sposobnostima je stvarno pretjeran
Nisam mislio na Anušku, to je više bila općenita primjedba.

To što on godinama gleda kako ona sve radi nema nikakve veze, upravo zbog patrijarhalnog odgoja: I njegova je mama sve radila, pa mu je vjerojatno normalno da sve radi i njegova žena. Zato mu je potrebno eksplicitno reći i vrlo jasno staviti do znanja da ona nema nikakvu namjeru sve raditi. Ako nema.
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:19   #45
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
dok sam ja studirala a dečko je radio bilo je normalno, i meni i njemu, da ja vodim računa o kućanskim poslovima. sada, kada oboje radimo, ne pada mi na pamet preuzeti sve obaveze na sebe.
s druge strane, kada on radi vikendom, a ja ne, također sama pospremim stan.
znači, nije to promjena stava, to je promjena okolnosti.
No, dobro... nije to sada ni bitno. Pitanje je - što sad?

Koliko god okretali i komentirali, ne ostaje ti ništa drugo osim jasnog stava hoćeš li to trpjeti ili ne - i aktivnosti u smjeru u kojem želiš. Ma kakve bile posljedice.
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:28   #46
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na Anušku, to je više bila općenita primjedba.

To što on godinama gleda kako ona sve radi nema nikakve veze, upravo zbog patrijarhalnog odgoja: I njegova je mama sve radila, pa mu je vjerojatno normalno da sve radi i njegova žena. Zato mu je potrebno eksplicitno reći i vrlo jasno staviti do znanja da ona nema nikakvu namjeru sve raditi. Ako nema.
petljaš ivice petljaš, pobijaš sam sebe
te nije do odgoja, te je do odgoja.
mislim da većina žena vrlo eksplicitno kuka i vrlo eksplicitno daje do znanja da ne želi sve raditi sama, samo je pitanje do koje su se mjere spremne inzistirati.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 13:53   #47
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
petljaš ivice petljaš, pobijaš sam sebe
te nije do odgoja, te je do odgoja.
mislim da većina žena vrlo eksplicitno kuka i vrlo eksplicitno daje do znanja da ne želi sve raditi sama, samo je pitanje do koje su se mjere spremne inzistirati.
OK, da ti onda pojasnim:

Naravno da odgoj utječe na nas, pogotovo dok smo mladi. No čovjek njie apsolutni rob svog odgoja, već u nekoj odrasloj dobi može učiniti i nešto suprotno onom kako je odgojen, ne iz inata prema roditeljima, nego zbog vlastite procjene da mu neki odgojem utisnut stav nije OK. Promjeni tog stava biti će naročito sklon ako voli osobu s kojom jest, jer će njene potrebe biti prioritetnije od zadržavanja starog stava.

Da, u pravu si. Većina žena vrlo eksplicitno kuka, kritična je, napada... Malo ih o tome razgovara.
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:03   #48
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Da, u pravu si. Većina žena vrlo eksplicitno kuka, kritična je, napada... Malo ih o tome razgovara.
misliš li da bi mušakrci možda više voljeli komunikaciju u pisanoj formi možda da mu složi kakvu power point prezentaciju
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:07   #49
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
misliš li da bi mušakrci možda više voljeli komunikaciju u pisanoj formi možda da mu složi kakvu power point prezentaciju


Čemu sarkazam?

Misliš li da je kukanje jedina moguća komunikacija?
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:30   #50
Nije baš bio power point , ali sam na veliki papir stavila u jedan stupac - moj posao , a u drugi njegov. Pogađate kako je to izgledalo? Moj popis je bio desetak puta duži. I , onda pitam ja: Misliš li ti da je to fer? On kaže , pa nije , al ti to sve brzo napraviš , a meni treba cijelo popodne da ogulim tri krumpira , mene klinci ne slušaju , ne znam kaj bi kupio u dućanu ...I ja sam tak umoran kad dođem s posla , pa se legnem i zaspem . Razgovor ne pomaže .
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 14:31   #51
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post

Čemu sarkazam?
Misliš li da je kukanje jedina moguća komunikacija?
sarkazam je zbog toga što se muškarci, tipično muški, prave blesavi kad god im nekaj ne odgovara.
ne vidim razloga, ako žena godinama kuka, govori da ne stiže sve sama, žali se, zašto bi sada na sve to trebao još jedan razgovor ?!? razgovor, u kojemu bi se po tko zna koji put iznijeli isti problemi.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:02   #52
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Nije baš bio power point , ali sam na veliki papir stavila u jedan stupac - moj posao , a u drugi njegov. Pogađate kako je to izgledalo? Moj popis je bio desetak puta duži. I , onda pitam ja: Misliš li ti da je to fer? On kaže , pa nije , al ti to sve brzo napraviš , a meni treba cijelo popodne da ogulim tri krumpira , mene klinci ne slušaju , ne znam kaj bi kupio u dućanu ...I ja sam tak umoran kad dođem s posla , pa se legnem i zaspem . Razgovor ne pomaže .
I što ćeš sad?

Ja vidim tri moguće opcije:

1. Probaj razgovarati na drukčiji način od gore opisanog
2. Razvedi se
3. Budi nesretna do kraja života

Koji je tvoj izbor?
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:03   #53
Quote:
jongerica kaže: Pogledaj post
sarkazam je zbog toga što se muškarci, tipično muški, prave blesavi kad god im nekaj ne odgovara.
ne vidim razloga, ako žena godinama kuka, govori da ne stiže sve sama, žali se, zašto bi sada na sve to trebao još jedan razgovor ?!? razgovor, u kojemu bi se po tko zna koji put iznijeli isti problemi.
Ne postoji nešto što je "tipično muški". Ili "tipično ženski".

Recimo da razgovor zaista više nema smisla, ima muškaraca s kojima zaista nema smisla razgovarati. Koje je rješenje?
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:12   #54
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
Nisam prigovarala , nego sam sve napravila. Bilo smo studenti , nije bilo puno posla , klinaca , jurnjave i nije mi bio bed. Čak mi je bilo i zabavno kuhati , spremati u VLASTITOM stanu. Eh , da sam znala....
nisam čitala baš sve, ali ima jedna zgodna pričica koja se taman tu uklapa:

nakon vjenčanja, mladenci krenu na bračno putovanje. topla večer, more, mjesečina, oni leže u ležaljkama na palubi prekrasnog broda. i onda ON kaže: dušo, možeš li mi donijeti čašu šampanjca?
a ženica odgovara: mogu, dušo, ali NEĆU. jer ako ti je donesem sada, morat ću ti je donositi čitav život.....

poanta je u tome da ljudi na početku veze nesvjesno "sklapaju ugovore" i određuju tko će što raditi. žene (na početku veze) se obično pretrgavaju od kuhanja (i to ne kuhanja bažula s repom, nego sve nekih finoća), pospremanja, čišćenja, UGAĐANJA svom partneru. naravno, s vremenom posustanu. a jako je teško mijenjati ustaljene navike. na jednom topicu se raspravlja o potpisivanju predbračnog ugovora. mislim da bi takav ugovor fakat trebalo potpisati, ali ne toliko radi reguliranja imovine (ona je ionako zakonom regulirana), nego radi dogovora o tome tko će nositi koje prezime, koliko djece žele (a ne da se kasnije ispostavi da jedno od njih želi petero djece, a drugo od njih samo jedno - pa se radi toga pokolju), na koji način žele odgajati djece (tj. kakvom sustavu vrijednosti ih se želi naučiti), tko će kuhati, tko pospremati, tko iznositi smeće, a tko prati suđe.......
ali jebi ga, tko na TO misli kad se udaje/ženi....
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:28   #55
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Od đona ništa.

Zašto tako puno ljudi pristaje biti s nekim tko nije zainteresiran za njih?
Ne znaci nuzno da partneri nisu zainteresirani. Nego da su krivo odgojeni. I da imaju pogresna ocekivanja od suzivota. Koja treba, lagano korigirati.

Quote:
Ali ni ja nisam odgajana da provjeravam ulje u autu ,
Ali si vjerojatno odgajana da ne pustas mozak na pasu a i bioloski su zene sklonije popravljati situacije i ljude, brinuti za harmoniju.

Ima jos jedna metoda - pusti sudje i ves i sve i dobro se poseksajte. Onda ce odraditi sve odmah lakse.

Quote:
Nisam prigovarala , nego sam sve napravila.
Greska. Velika.

Sjecam se kad sam zivjela solo, a tada decko, sadasnji muz k meni dolazio samo preko vikenda. I to ovako - dolazi u subotu dopodne ili jos u petak navecer, u subotu skupa cistimo (a nismo bili posebno dugo skupa) tad je jos bio mucho zaljubljen i nis mu nije bilo tesko - zeljezo se kuje dok je vruce i ostale narodne - i onda ostatak vikenda uzivancija. Danas ja bila na sportu citavo dopodne, on skuhao rucak. Sutra kuham ja.

I ja mislim da vecina zena vrlo ekspliticno kuka, SAMO - od kukanja nema nista. Kroz jedno uho unutra a kroz drugo van. Zasutite i poduzmite nesto.

Quote:
Moj popis je bio desetak puta duži. I , onda pitam ja: Misliš li ti da je to fer? On kaže , pa nije , al ti to sve brzo napraviš , a meni treba cijelo popodne da ogulim tri krumpira
Pa reci mu - vjezbom do savrsenstva.

A sto ga vlastita djeca ne slusaju je tuzno , to samo znaci da su ga i oni percipirali kao osobu sa strane, u obitelji, kao sporednu figuru. To mora hitno ispraviti.

Quote:
.I ja sam tak umoran kad dođem s posla , pa se legnem i zaspem .
Ovo je prestrasno. Ja ne znam ljude koji nakon posla idu spavati da bi dosli k sebi. Ako ga posao TAKo iscrpljuje, mozda da ga promijeni?

Nakon posla pocinje OBITELJSKI zivot, za one koji obitelj imaju. Dakle kuhanje, bavljenje djecom itd. Vazi za oba spola.

Quote:
poanta je u tome da ljudi na početku veze nesvjesno "sklapaju ugovore" i određuju tko će što raditi.
A zene zaljubljene kokosi, ucine to na svoju stetu. Ja sam svoj trnoviti put prosla i bas zato znam, pola sam sama skrivila. Bila sam poradi tehnikalija jedno krace vrijeme bez posla (cekala na papire) i preuzal SVE, ono stepford pure. Oh koja greska. Poslije vam treba duplo vremena nego ste stvarali nezdravu naivku, da ju ispravite.

Quote:
na jednom topicu se raspravlja o potpisivanju predbračnog ugovora. mislim da bi takav ugovor fakat trebalo potpisati, ali ne toliko radi reguliranja imovine (ona je ionako zakonom regulirana), nego radi dogovora o tome tko će nositi koje prezime, koliko djece žele (a ne da se kasnije ispostavi da jedno od njih želi petero djece, a drugo od njih samo jedno - pa se radi toga pokolju), na koji način žele odgajati djece (tj. kakvom sustavu vrijednosti ih se želi naučiti), tko će kuhati, tko pospremati, tko iznositi smeće, a tko prati suđe.......


Anuska ajmo korak po korak. Sto sad radis? Prestani s time. Obuci se ljepse, uzmi psa i djecu i otidjite na sladoled. Vratie za za 2-3 sata, siti jer ste usput vani pojeli nesto. Onda se poigras sa djecom i tad slijedi vrijeme za tebe. U kuhinju i do ves masine ne idi.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:52   #56
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
... na jednom topicu se raspravlja o potpisivanju predbračnog ugovora. mislim da bi takav ugovor fakat trebalo potpisati, ali ne toliko radi reguliranja imovine (ona je ionako zakonom regulirana), nego radi dogovora o tome tko će nositi koje prezime, koliko djece žele (a ne da se kasnije ispostavi da jedno od njih želi petero djece, a drugo od njih samo jedno - pa se radi toga pokolju), na koji način žele odgajati djece (tj. kakvom sustavu vrijednosti ih se želi naučiti), tko će kuhati, tko pospremati, tko iznositi smeće, a tko prati suđe.......
ali jebi ga, tko na TO misli kad se udaje/ženi....
Hm... Mislim da to ne bi funkcioniralo iz jednostavnog razloga jer se s godinama mijenjamo, pa mijenjamo svoje potrebe, želje i prioritete. Kao mladi za neke stvari i ne znamo što želimo, a trebali bi potpisati neki takav ugovor.

Nikakav ugovor ne može zamijeniti međusobno prilagođavanje i toleranciju kojima je u korijenu ljubav. Ako prilagođavanja i tolerancije nema, trebamo shvatiti da nema ni ljubavi. I zapitati se želimo li biti s osobom koja nas ne voli.
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:06   #57
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Hm... Mislim da to ne bi funkcioniralo iz jednostavnog razloga jer se s godinama mijenjamo, pa mijenjamo svoje potrebe, želje i prioritete. Kao mladi za neke stvari i ne znamo što želimo, a trebali bi potpisati neki takav ugovor.

Nikakav ugovor ne može zamijeniti međusobno prilagođavanje i toleranciju kojima je u korijenu ljubav. Ako prilagođavanja i tolerancije nema, trebamo shvatiti da nema ni ljubavi. I zapitati se želimo li biti s osobom koja nas ne voli.
ma naravno da se ljudi mijenjaju, ali ne bitno.
i nisam mislila na neki pravni ugovor, nego na otvoreni razgovor i DOGOVOR o tome tko što očekuje od svog partnera i kako, okvirno, zamišlja zajednički život. ali kad se ljudi žene obično ne razmišljaju o svakodnevnim stvarima, pa ih onda upravo te svakodnevne stvari s vremenom počnu mučiti - toliko da se čak i rastaju zbog toga.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:12   #58
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ma naravno da se ljudi mijenjaju, ali ne bitno.
i nisam mislila na neki pravni ugovor, nego na otvoreni razgovor i DOGOVOR o tome tko što očekuje od svog partnera i kako, okvirno, zamišlja zajednički život. ali kad se ljudi žene obično ne razmišljaju o svakodnevnim stvarima, pa ih onda upravo te svakodnevne stvari s vremenom počnu mučiti - toliko da se čak i rastaju zbog toga.
Mislim da se ljudi općenito žene previše nezreli, nespremni za zajednički život, previše očekujući da će i oni i supružnik ispunjavati neke klasične patrijarhalne uloge.

Vjerujem da bi svatko prije braka morao jedno vrijeme živjeti potpuno samostalno. Zarađivati za svoj život. Raditi sve ono što je neophodno po kući. Naučiti biti dobro sam sa samim sobom. Prvo postati samosvjesni i svjesni da mogu i sami, pa tek onda odabrati nekog, ne zato jer mu je to "druga polovica", nego zato jer je s njim/njom jedostavno ljepše.
Mali_Ivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:14   #59
pukel bi da jednu svoju ne velim.bile ste lepe dok ste bile mlade.i zato smo pizdili za vamaisti čas kad pred matičarom veliš da raskraviš se i više ne ličiš na ženu(alkohol pomaže odma ste ljepše)
 
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:23   #60
Quote:
Mali_Ivica kaže: Pogledaj post
Vjerujem da bi svatko prije braka morao jedno vrijeme živjeti potpuno samostalno. Zarađivati za svoj život. Raditi sve ono što je neophodno po kući. Naučiti biti dobro sam sa samim sobom. Prvo postati samosvjesni i svjesni da mogu i sami, pa tek onda odabrati nekog, ne zato jer mu je to "druga polovica", nego zato jer je s njim/njom jedostavno ljepše.
Amen. Ovo ja neumorno propagiram.

rifer - sve bi bilo ljepse da se samo zene raskrave.

ombia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:40.