Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2017., 22:49   #681
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nećeš vjerovati, ali najbolje stvari u životu dobivala sam gola, i to kad sam ih izravno tražila. Da sam vjernica, rekla bih da mi ih je sam Bog poslao.
S time se mnoge žene slažu

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nećeš vjerovat, ali i ja sam ponekad gol.
Ali rituale izvoditi gol je po meni svetogrđe, kako nešto možeš tražiti od Bog gola
Zašto ne ? Kao ovi: http://www.inaagency.se/data/media/0406/INA04061503.jpg

Ili ovaj: http://www.jutarnji.hr/viral/bizarre...uo-gol/861817/

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nije bog nego kapitalizam.

Da se mene pitalo, lijepo bih bila šamanka ko moja prapraprababa. Inače, u njenim su se krajevima za magiju interesirale samo pičke i pederi.

Što je tebe privuklo ovoj temi?
Baba Konstanta: https://www.antenazadar.hr/clanak/20...aravnih-prica/

Jedna od najpoznatijih iščanskih priča je ona o nani Konstanti. Bila je to stvarna žena, umrla 1957. godine, a vjerovalo se da posjeduje nadnaravne moći, odnosno da je “štriga” ili “mora”. Prema predaji, takve su žene mogle nauditi djeci, trudnicama i ribarima.

Zadnje uređivanje krena : 19.03.2017. at 23:00.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:13   #682
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nitko te nece zatvoriti u vrapce zbog toga. Odrezati ce ti prekrsajnu prijavu i kaznu zbog remecenja javnog reda i mira. U vrapce ce te zatvorit ako si se setao gol jer su ti tako rekli andjeli, apsare i jednorozi

Uvijek se možeš pravdati da si umjetnik: http://www.index.hr/black/clanak/zag...18/843085.aspx
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:31   #683
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Prošeći gola po gradu i kad te zatvore u vrapče objasni doktoru da nešto s njim nije u redu
Čitao si previše bajki. To što sam vještica ne znači da sam zla - imam špigl i jasno mi je da takav prizor ne bi bio prikladan za oči smrtnika.

Palicu ću stoga rado prepustiti mladim snagama koje će uredno najaviti umjetnički performance. Dapače, bit ću u blizini i čuvati im osobne, zlu ne trebalo, jer je vrlo neugodno držati komad plastike na mjestima gdje sunce ne sija. A reda mora bit - zakon jasno kaže da bez osobne ne možeš prošetat ni psa, a kamoli golu guzicu.

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 12:20   #684
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Uvijek se možeš pravdati da si umjetnik: http://www.index.hr/black/clanak/zag...18/843085.aspx
Ili da voziš bicikl...


https://www.google.hr/search?q=londo...iw=948&bih=943
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 14:13   #685
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ili da radiš u Zrinjevcu.


http://www.telegraph.co.uk/gardening/gardening-events/world-naked-gardening-day-gardeners-around-the-globe-strip-off/
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 20:59   #686
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Zanimljiv i lijep izraz... uostalom, golotinja zaista nema isključivo erotski predznak.
Dobro objašnjavaš...

U Bibliji se golotinja spominje u Knjizi Stvaranja sa dvojakim značenjem, prijelazom iz stanja prvotnog jedinstva Adama i Eve sa Bogom i prirodom u stanje stida, straha i otuđenosti... nakon što su okusili plod sa Stabla spoznaje dobra i zla.
Hvala ti
Da, to je vrlo lijepa paralela


Btw, svima koji danas slave Ostaru kao i ja, želim uspješan ritual, vedre proljetne dane i mnogo svakog drugog blagoslova
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 08:18   #687
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Btw, svima koji danas slave Ostaru kao i ja, želim uspješan ritual, vedre proljetne dane i mnogo svakog drugog blagoslova
Pridružujem se u čestitkama za Ostaru i blagoslovima
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 07:59   #688
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Pridružujem se u čestitkama za Ostaru i blagoslovima
Hvala ti
Ove godine kasnim s izradom pisanica jer sam uhvatila gripu, tako da ako netko ima prijedloge za dizajn, još uvijek ih primam.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 15:55   #689
Pitanjce: jesu li ovo dvoje ekvivalent Boginje i Rogatog Boga?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 21:41   #690
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pitanjce: jesu li ovo dvoje ekvivalent Boginje i Rogatog Boga?
Ovako kad čovjek čita opise i gleda čisto na simboličnoj razini (ne povijesnoj), elementi su tu. Mada mnogi bogovi/boginje imaju slične atribute čak i u istoj mito-religijskoj kulturi.

Roughly speaking, da, mada je Odin odnosno Odr (u slučaju da je riječ o nekom derivatu imena Odinn) puno više osoban i nasty krvolok u odnosu na fluffy new agey Rogatog koji je više polovica panteističke jednadžbe modernijih koncepcija boga prirode.

Ako dobro razumijem staro-nordijski mito-religijski kontekst, oni nisu toliko personificirali cijele ekosustave niti su im se klanjali na taj način, već su mnogo pragmatičnije prilazili štovanju. Za njih su bogovi bili doslovno superjunaci bez modernih gadgeta koji ispunjavaju želje. Nije mi poznato da su se nordijski izvorni pagani klanjali nekoj apstraktnoj cijelini ili približno nečem ekvivalentnom tome.

Možda sam u krivu, no čini mi se da je konceptualizacija starih bogova u neo-paganskim krugovima znatno drugačija od njihove izvorne percepcije u izvornom kontekstu. Čak bih rekao i radikalno drugačija, bogovi postaju praktički apstraktni principi dok je za drevne Kelte i Vikinge jedan gromovnik bio puno više od simbolične personifikacije, iako ultradesničarski neopagani vole misliti da su izvorni sljedbenici bili mnogo sofisticiraniji nego što mislimo.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 10.04.2017. at 21:56.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 09:22   #691
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pitanjce: jesu li ovo dvoje ekvivalent Boginje i Rogatog Boga?
Ne bih rekla. Boginja i Rogati u neopaganskoj Wicci su ženski i muški aspekt prirode, sa svim obilježjima što žensko i muško predstavlja nama ljudima. Mogu biti sve što ti zamisliš, naravno u uzvišenom smislu.
Općeniti pojmovi, kao kaos i red.
Freya i Odin su osobe iz nordijske mitologije, i sumnjam da predstavljaju išta osim sebe.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 09:33   #692
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Možda sam u krivu, no čini mi se da je konceptualizacija starih bogova u neo-paganskim krugovima znatno drugačija od njihove izvorne percepcije u izvornom kontekstu. Čak bih rekao i radikalno drugačija, bogovi postaju praktički apstraktni principi dok je za drevne Kelte i Vikinge jedan gromovnik bio puno više od simbolične personifikacije, iako ultradesničarski neopagani vole misliti da su izvorni sljedbenici bili mnogo sofisticiraniji nego što mislimo.
Drugačije vrijeme nosi drugačije zamisli o bogovima. Ne treba zaboraviti ni znanost, tako danas nitko neće misliti da Thor udara čekićem po nebu.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 11:26   #693
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ovako kad čovjek čita opise i gleda čisto na simboličnoj razini (ne povijesnoj), elementi su tu. Mada mnogi bogovi/boginje imaju slične atribute čak i u istoj mito-religijskoj kulturi.

Roughly speaking, da, mada je Odin odnosno Odr (u slučaju da je riječ o nekom derivatu imena Odinn) puno više osoban i nasty krvolok u odnosu na fluffy new agey Rogatog koji je više polovica panteističke jednadžbe modernijih koncepcija boga prirode.

Ako dobro razumijem staro-nordijski mito-religijski kontekst, oni nisu toliko personificirali cijele ekosustave niti su im se klanjali na taj način, već su mnogo pragmatičnije prilazili štovanju. Za njih su bogovi bili doslovno superjunaci bez modernih gadgeta koji ispunjavaju želje. Nije mi poznato da su se nordijski izvorni pagani klanjali nekoj apstraktnoj cijelini ili približno nečem ekvivalentnom tome.

Možda sam u krivu, no čini mi se da je konceptualizacija starih bogova u neo-paganskim krugovima znatno drugačija od njihove izvorne percepcije u izvornom kontekstu. Čak bih rekao i radikalno drugačija, bogovi postaju praktički apstraktni principi dok je za drevne Kelte i Vikinge jedan gromovnik bio puno više od simbolične personifikacije, iako ultradesničarski neopagani vole misliti da su izvorni sljedbenici bili mnogo sofisticiraniji nego što mislimo.
Hej!

Ne kužim kako netko tko trči šumom s uzdignutim hm, topuzom može biti fluffy, ali u svajde. U svakom je slučaju suptilniji od suvremenog ultradesničara koji je inteligentan otprilike kao čekić iz Peveca.

Što se tiče povijesti, tu namjerno žmirim na jedno oko jer se svaki pokušaj rekonstruiranja neke lovačko-sakupljačke svijesti u konačnici svodi na arheologiju iz guzice. A prije toga iz iste treba izvaditi metlu i malo se zajebavati kao što je to činio neshvaćeni umetnik Aco, a i mnogi drugi. Campbell, recimo.

Morat ću odvojiti malo vremena da počupam neke linkove i citate. Onak, za početak mi se čini da su prvi bogovi bili medvjed i divlja krmača. Gromovnik i zmija isto su bili tu negdje, ali s njima je čovjek izbjegavao interakciju iz razumljivih razloga. Poslije je krenuo nešto malo pregovarati s njima, a s vremenom je to metastaziralo u sluganski odnos.

Wicca je vrlo simpatičan pokušaj iskopavanja starih bogova, baš kao i njuejđerske unutarnje boginje. Poganizam krvi i tla baš i nije. Ali, eto, moram se držati Germana jer sa Slavenima jednostavno nije išlo. (Sestre su me još u školici učile da ne čeprkam po muškoj liniji, ali ja sam se išla praviti pametna. Dobro da sam živu glavu izvukla.)
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 13:50   #694
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
...
Cut
...
Cut
...

Moj nick znači da sam previše lijen da bih nakon više od 15 godina išao mjenjati nick
Cccc... a mene si prije 10 znao nazvati - "lijenom dalmatinskom beštijom"

“If you wait by the river long enough, the bodies of your enemies will float by.”
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 14:39   #695
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Ne bih rekla. Boginja i Rogati u neopaganskoj Wicci su ženski i muški aspekt prirode, sa svim obilježjima što žensko i muško predstavlja nama ljudima. Mogu biti sve što ti zamisliš, naravno u uzvišenom smislu.
Općeniti pojmovi, kao kaos i red.
Freya i Odin su osobe iz nordijske mitologije, i sumnjam da predstavljaju išta osim sebe.
Pazi, nisam spominjala Odina. Pandan Rogatom bi bio Odr:

Quote:
Odr (pronounced “O-der,” from Old Norse Óðr, “ecstasy, inspiration, fury, frenzy;”
Tu mi odmah na pamet pada Dioniz, recimo.

Odr u jednom trenutku nestaje s karte svijeta. Vjerojatno s prelaskom na sjedilački način života. Tek tada se pojavljuje Odin koji je prilično civiliziran tip. Kao takav, više se ne može povezivati s divljakušom Freyjom, pa na scenu stupa Frigg koja je njezina puno pitomija i kućevnija verzija.

Odr i Freyja (ne ova koju danas poznajemo, nego neka njezina davna preteča) bez problema mogu obuhvatiti ženski i muški aspekt prirode, ali ne i suvremeni doživljaj ženstvenosti i muževnosti (jer je na to uvelike utjecala kultura).

Clarissa Pinkola Estes posvetila se proučavanju arhetipa divlje žene, tako da nam je on koliko-toliko poznat. Ali što je s divljim muškarcem? Gdje je nestao Odr? Tu mogu samo teoretizirati u prazno jer nemam baš nikakvu referentnu točku.


Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
“If you wait by the river long enough, the bodies of your enemies will float by.”
Lajkam. Zvuči puno ljepše nego "svaka rit dođe na šekret".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 10:18   #696
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Cccc... a mene si prije 10 znao nazvati - "lijenom dalmatinskom beštijom"

“If you wait by the river long enough, the bodies of your enemies will float by.”
Prigodno si uskrsnuo

Ili vještice i vješci nemaju uskršnje praznike?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 11:48   #697
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Prigodno si uskrsnuo

Ili vještice i vješci nemaju uskršnje praznike?
Uskrs???

Upit u Googleu me je doveo na ovaj topic, nisam odmah primjetio da je na podforumu Religije a ne na Duhovnosti - slobodnim stilom...

Sto se katolickog Uskrsa tiče, uvijek sam se divio toj priči, izvanredna je taktičko pokazna vježba.

Bog onima koje držao pod kontrolom obećanjem vječnoga života, radi kršenja njegove zabrane uskraćuje obećanje vječnoga života.

Neposlušni par jepri tom spoznao da su možda izgubilli to obećanje vječnog života za pojedinca, ali su novo-otkrivenom seksualnošću, a bez osjećaja krivice pronašli rješenje za vječni život - ljudske vrste.

Što je, zanimljivo Bog nesebično inicijalno podario i dozvolio svim živim bićima, - osim njima .

Pojedinac je smrtan, ali čovječanstvo se počelo množiti, a Bog je ostao bez svojega najačeg oružja za kontrolu čovjačanstva. Obećanja vječnoga života.

Nije jednostavno pljuniti sebi u lice i jednostavno oprostiti neposluh, i ponovno obećati čovječanstvu mogućnost vječnog života jer time će izgubiti nekdašnji autoritet svemoćnog strogog ali pravednog Boga.

Osima ako priču.... malo zamaglimo i ustvrdimo da je taj Bog i cjeloviti Bog i višeddjelni, trojedini Bog...

Istovremeni i Strogi Otac i Blagi Sin a obojca zaogrnuti istim Duhom svetim.

Tada njegov Blagi Sin može odigrati sveti igrokaz, u kojemu mu je svaki slijedeći korak i konačni ishod bio poznat...

U cijeloj toj priči, Sin je u samo jednom trenutku za kratko posumnjao u genijalni Plan svojega Oca, u samoga sebe:

"Eli Eli lama sabachthani?"

Izuzetan dramaturški element!


Ishod:

Bog je ostao autoritet, strog i pravedan jer je Otac ostao na distanci i nije pljunuo sebi u lice, ponovno obećanje vječnog života je plasirao preko Blagoga Sina.

Blagog Sina je narod prihvatio kao spasitelja , kreditora koji mu je omogućio ponovno obećanje vječnoga života, alo sad po nešto povoljnijim uvjetima nego inicijalno, naime u ograničenoj svrsi seks je dozvoljen i čak - nužan, uz malo obaveznog nametanja krivice.

Istina, to je imalo svoju cijenu, u monoteističku religiju uvedena je misterija trojedinog Boga koja i dan danas zbunjuje većinu vjernika.

Za mnoge je zato Islam prihvatljiviji jer je puno jednostavniji, ne komplicira s trojedinim bogom , otkupom grijeha i nametanjem krivice.

U njemu je Bog, indirektno preko ljudskih, smrtnih poslanika ipak oprostio istočni grijeh i ponovno obećao vječni život, uz uvjet krajnje poslušnosti...


Vidiš, ovo sve gore, i jedno i drugo je ipak prekomplicirano za mene, vjerovatno sam ja nešto manje inteligentan od ostalih, moguće je da sam i kako se to danas uvijeno kaže "osoba sa posebnim potrebama". A da i ne govorimo o tome da sam prelijen da idem redovito na svete službe a i da se klanjam 5 puta dnevno.

Mome jednostavnom, ograničenom umu , onakvome kakav je, ovdje i sada prihvatljivije je slijeđenje i slavljenje ona tri od brojnih prirodnih ciklusa Svemira.

- Mjesečev ciklus njegovih mjena.
- Solarni ciklus izmjena solsticija i ekvinocija.
- Ciklus mjena prirode, izmjena energetskih minimuma i maksimuma.


A bez ikakvih obećanja i uvjeta.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 13:19   #698
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Bog onima koje držao pod kontrolom obećanjem vječnoga života, radi kršenja njegove zabrane uskraćuje obećanje vječnoga života.

Neposlušni par jepri tom spoznao da su možda izgubilli to obećanje vječnog života za pojedinca, ali su novo-otkrivenom seksualnošću, a bez osjećaja krivice pronašli rješenje za vječni život - ljudske vrste.
Rekla bih da su njih dvoje zapravo Rogati Bog i Boginja. Ovaj koji ucjenjuje vječnim životom samo je neki bezvezni uzurpator.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 15:46   #699
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pitanjce: jesu li ovo dvoje ekvivalent Boginje i Rogatog Boga?
Ne. Ovdje govorimo ne o ekvivalentima Boginje i Boga, nego o nekima od njihovih mogućih izraza (aspekata). Ti izrazi imaju svoju razrađenu mitološku dimenziju koja je igrala važniju ulogu u nekadašnjem no u suvremenom poganstvu.
Boginja i Rogati Bog su daleko sveobuhvatniji principi, ali mogu biti štovani i pod tim imenima, dok smo god svjesni da Oni imaju još mnogo imena i obličja.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 11:56   #700
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Rekla bih da su njih dvoje zapravo Rogati Bog i Boginja. Ovaj koji ucjenjuje vječnim životom samo je neki bezvezni uzurpator.
Boginja i Bog su svaki ljubavni par koji odbaci bilo kakav autoritet izvan njih samih.

No ako ćemo ostati u okvirima taktičko pokazne vježbe, definitivno Uskrs nije dan koji bih ja trebao slaviti.

Nažalost nisam pronašao nigdje podatke o spomenu na dan kad su ono dvoje "spoznali" jedno drugoga.

Eh, taj dan treba slaviti kao početak ljudske vrste, jer da nisu "zgriješili" i "spoznali" se , ni mene ni tebe ni čovječanstva ne bi bilo...

Već bi i dan danas Zemlja bila životnim ali smrtnim biljkama i životinjama napučena, a nih dvoje u svojoj poslušnosti zauvijek životarili u blaženstvu...



Kakve li jezive sudbine!!!
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.