Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2008., 06:15   #121
Quote:
Aminta kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma o tome ali ovo je presmjesno pa vam moram ispricati:

Prijateljica mi se furala na to kad je imala 14 - 15 godina.

Nabavila si je brdo biljaka, stavila ih u sobu i pocela pricati s njima.

Nakupovala si brdo knjiga sto imaju ikakve veze s wiccom, napravila si je neke vrecice s brdo nekih runa (na nekakve kamencice sa plaze je nacrtala nekakve simbole) i govorila mi da ih bacuka uokolo pa da joj davaju neke odgovore

Nesto je govorila da iskusni ljudi mogu micati oblake

Crtala je neke krugove po sobi pa sjedila u njima i meditirala, pocela jer kupvati mirisne stapice, svijece i takve stvari u onim cudnim ducanima.

U roku od godine dana soba joj je sva smrdila po tim mirisima, na zidovima su visile neke marame, biljaka kao u prici, svijeca da ne govorim, i onda nakon godine i pol je odlucila da joj to vise nije fora pa je vecinu stvari pobacala iz sobe i pocela se oblaciti kao metalka, slusat tu muziku i sve sto vec ide s tim. Sto ljudi sto cudi

*Pričanje s biljkama=GLUPOST, nemoguće!
*Ljudi ne mogu micati oblake!
*Rune=jedan vid proricanja i traženja odgovora, to je potpuno ok, kao i tarot i sl.
*Meditacija=nešto predivno, povratak energije, predobar osjećaj...
*Mirisni štapići su potrebni za kvalitetniju meditaciju...

E ta tvoja frendica je bila premlada da bi ju Wicca privukla na našto više od godine dana i shvaćala ju kao neku foru...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 06:20   #122
Quote:
Gaz kaže: Pogledaj post
znači, tebe su knjge privukle prirodi? ček, jel tu nekaj smrdi na submisivnost?

usput, wicca nije religija nego konzumerizam pod plaštom new agea.
Gle, pričaj ti šta hoćeš, al wicca nema veze sa new ageom...
To je drevna religija... Jebote, pa znam ja valjda kad me ta tematika interesira već 3,4 godine, sve živo sam iskopala... A vaše razmišljanje stalno kazuje NEW AGE, e pa nije... Neda mi se više ovu temu tu voditi kad me svi napadate sa stalno istim jebenim pitanjima... Odrastite više...
Priznajem da na internetu piše stalno WICCA=NEW AGE, al jebote ako te ta tema toliko zanima, proučit ćeš je bolje, i nać istinite odgovore, a ne otić na Google, pogledat nešto o toj temi, i doć tu meni solit pamet...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 08:05   #123
''Premda se ponekad smatraju sinonimima, Wicca i suvremene vještice nisu isto. Wicca se odnosi na religiju, okvirni sustav uvjerenja, štovanje Božice (i Boga) i proslavu Wicca praznika. Vještičarstvo se, s druge strane, odnosi na umijeće bacanja čini i magijsku praksu; ono se ne temelji na štovanju bogova ili božica i nije poseban duhovni put, te ima vještica čija vjera nije paganska, nego kršćanska ili židovska...''
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 08:46   #124
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
''Premda se ponekad smatraju sinonimima, Wicca i suvremene vještice nisu isto. Wicca se odnosi na religiju, okvirni sustav uvjerenja, štovanje Božice (i Boga) i proslavu Wicca praznika. Vještičarstvo se, s druge strane, odnosi na umijeće bacanja čini i magijsku praksu; ono se ne temelji na štovanju bogova ili božica i nije poseban duhovni put, te ima vještica čija vjera nije paganska, nego kršćanska ili židovska...''
Ovdje nitko niti ne tvrdi da su Wicca i "vještičarenje" jedno te isto. Što se tiče Wicce - daj, molim te, kloni se krivotvorenja povijesti: Wicca je nastala 60-ih godina 20. stoljeća, duuugo nakon nestanka europskih poganskih religija na kojima se, navodno, temelji nauk Wicce. I točka. Baj d vej, vještičarenje je praznovjerje.

Uostalom, ako Wicca nije newageovska religija, zašto ne postoji "domaći" naziv za tu vjeru na ostalim jezicima, nego samo na engleskom?

Tako, skupili se hippyji, bilo im je pun kufer oficijelnih religija stoga što su ih doživljavali kao dio sustava kontra kojeg su bili, što je donekle točno, pa su odlučili skrpati vlastitu vjeru jer, hebga, kada malo bolje pogledaš, imaju i budizam te holding zvani hinduizam također svojih mrlja...

Mislim, nemam ja niš protiv Wicce, koga veseli, nek mu je, samo nemojmo krivotvoriti povijest. Uostalom, svaka je religija jednom, u svojim počecima, bila "newageovska".
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 09:01   #125
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Ovo je najsilnija stvar koja je izravno odgovorna za sve na Zemlji.
Gotovo 2×10e30 kilograma bijesno usijane plazme.
I svejedno, iako se divim njenoj složenosti i snazi, ne smatram da joj se trebam klanjati i štovati je.
A što sve religije drugo rade nego štuju Sunce, neke u prikrivenom (kršćanstvo npr.) a neke u neskrivenom obliku (paganizam npr.).
btw. u povezivanju s prirodom ne vidim ništa loše, dapače da smo svi povezani s prirodom ne bismo ju uništavali i poštovali bi ju; samim tim bismo i više cijenili sebe...
__________________
--> Guns don't kill people, Chuck Norris kills people <--
Gruvy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 09:21   #126
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
E ta tvoja frendica je bila premlada da bi ju Wicca privukla na našto više od godine dana i shvaćala ju kao neku foru...
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Jebote, pa znam ja valjda kad me ta tematika interesira već 3,4 godine, sve živo sam iskopala...
Zar nisi prije 3-4 godine i ti imala godina ko njena frendica?
Tak da ti argument baš i nije neki...
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 09:48   #127
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Gle, pričaj ti šta hoćeš, al wicca nema veze sa new ageom...
To je drevna religija... Jebote, pa znam ja valjda kad me ta tematika interesira već 3,4 godine, sve živo sam iskopala... A vaše razmišljanje stalno kazuje NEW AGE, e pa nije... Neda mi se više ovu temu tu voditi kad me svi napadate sa stalno istim jebenim pitanjima... Odrastite više...
Priznajem da na internetu piše stalno WICCA=NEW AGE, al jebote ako te ta tema toliko zanima, proučit ćeš je bolje, i nać istinite odgovore, a ne otić na Google, pogledat nešto o toj temi, i doć tu meni solit pamet...
Utoliko je drevna religija, ako drevnim smatraš 50-te/60-te godine 20 stoljeća, kada je Gerald Gardner ustoličio naziv 'Wicca' za religijski pokret kojim je kroz splet predkršćanskih, paganskih religija (stari Egipat, Grčka, predkršćanska Europa), mitova, ezoterije a la Blavatska, želio obnoviti stara vjerovanja kojima se štuje priroda, kroz primjenu magije i rituala raznih okultističkih loža. Do tad relativno nepoznatu, novu religiju, popularizirao je Scott Cunningham svojom knjigom 'Wicca: A Guide for the Solitary Practitioner' negdje 80-tih godina, i tako je Wicca postala opće poznata religija. Ako si istraživala korjene Wicce, sa svim ovim podacima si se morala susresti.
Dakle, ne radi se o nikakvoj drevnoj religiji, nego o miš - mašu različitih sustava vjerovanja, od kojih su neki malo stariji, a neki novi i izmišljeni.
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 10:07   #128
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Nije on utemeljitelj, on je to samo preradio i prilagodio zahtjevima čitatelja novijeg doba...
Utemeljitelja nema, religija je stara kao i kršćanstvo i sl. od davnina...
Kako se nemože nać utemeljitelja kršćanstva, iako ljudi misle da ga znaju, tako ne može ni od wicce...
Sad sam se malo vratila unatrag po postovima, i naišla na ovo..

Kako se ne zna utemeljitelj kršćanstva? jesi li čula za Isusa?
Bio on izmišljen ili stvaran lik, smatra ga se utemeljiteljem..

Kršćanstvo religija stara od davnina..? Što to znaći? 4000, 5000 ili 50 000 tisuća godina...?
Pa ono, slučajno se zna da je kršćanstvo započelo prije 2000 godina rođenjem Isusa Krista, gdje se dogovorno uzima 0-ta (nulta) godina za početak nove ere, kao godina njegovog rođenja, a sve prije toga se kaže 'prije nove ere - pr. n. e'. Nije li ti to poznato iz škole?

Ajme, koliko neznanja..
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 12:36   #129
Quote:
Aminta kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma o tome ali ovo je presmjesno pa vam moram ispricati:

Prijateljica mi se furala na to kad je imala 14 - 15 godina.

Nabavila si je brdo biljaka, stavila ih u sobu i pocela pricati s njima.

Nakupovala si brdo knjiga sto imaju ikakve veze s wiccom, napravila si je neke vrecice s brdo nekih runa (na nekakve kamencice sa plaze je nacrtala nekakve simbole) i govorila mi da ih bacuka uokolo pa da joj davaju neke odgovore

Nesto je govorila da iskusni ljudi mogu micati oblake

Crtala je neke krugove po sobi pa sjedila u njima i meditirala, pocela jer kupvati mirisne stapice, svijece i takve stvari u onim cudnim ducanima.

U roku od godine dana soba joj je sva smrdila po tim mirisima, na zidovima su visile neke marame, biljaka kao u prici, svijeca da ne govorim, i onda nakon godine i pol je odlucila da joj to vise nije fora pa je vecinu stvari pobacala iz sobe i pocela se oblaciti kao metalka, slusat tu muziku i sve sto vec ide s tim. Sto ljudi sto cudi
Pa, to tako najčešće i ide. Samo se ubrzalo u razdoblju (okvirno) 1995-... zbog silne poplave Buffyja, Čarobnica i ostalih sličnih serija.
A onda kad im dopizdi, skrenu u goth, pa metal... Ili odmah metal.
Ma sve je to za ljude, ali kad netko sebi uvrti u glavu pa se počne zvati "metalcem" ili "gothom" i drži se kao da je dio grupe, onda znaš da je neozbiljnost u pitanju.


Quote:
Gruvy kaže: Pogledaj post
A što sve religije drugo rade nego štuju Sunce, neke u prikrivenom (kršćanstvo npr.) a neke u neskrivenom obliku (paganizam npr.).
Da, to je istina. I?

Quote:
btw. u povezivanju s prirodom ne vidim ništa loše, dapače da smo svi povezani s prirodom ne bismo ju uništavali i poštovali bi ju; samim tim bismo i više cijenili sebe...
OK, prirodu treba poštivati. S tim se slažem. No poštivati i štovati nije isti glagol.
poštivati = to respect
štovati = to worship


Ne razumijem, zašto bih ja štovao Sunce? To je plazmena termonuklearna peć. WTF
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 14:15   #130
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
.
.
.

Ne razumijem, zašto bih ja štovao Sunce? To je plazmena termonuklearna peć. WTF
Pa koliko sam razumio, nitko od tebe ne traži da štuješ Sunce. Ni plazmenu termonuklearnu peć.

Ali nemaš obvezu ni da razumiješ zašto to isto - netko štuje.

Možeš se čuditi tome - ali čak ni na čuđenje nisi obvezan.


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 15:32   #131
Kad si vec spomenuo prezivljavanje, je li netko citao S.M. Sterlinga, tj. Dies the fire?
Radnja pocinje trenutkom u kojem iz nepoznatog i nebitnog razloga prestanu funkcionirati elektricni uredjaji bilo koje vrste te da sve ono sto na ovom svijetu moze eksplodirati od datog trenutka radi u najboljem slucaju slabasni puf, cime je iz price uklonjeno i konvencionalno naoruzanje te motori s unutarnjim izgaranjem.

Radnja se vrti oko razlicitih ljudi/skupina i sposobnosti, vjerojatnosti i nacina prezivljavanja u datim uvjetima, i to na kratke, srednje i duge staze.
Izvrstan komad beletristike.

Bilo kako bilo, jedna od uspjesnijih konklava razvije se iz jezgre male ekipe wiccana. Kroz svoje re-enactors sastanke iz vremena prije "promjene" oni su vec imali tako reci razvijen set-up, imali su osnovna zanimanja, do tog trenutka kao hobby, recimo kovaci, potkivaci, tesari, znaju izradjivati lukove i strijele, tkaninu od stabljike lana i slicno.

O samoj wicci nema sad nekih teoloskih rasprava. Postoji kao glavna svecenica, koja se manje vise protiv svoje volje iskristalizirala iz pocetne jezgre covena, koja vodi obrede i kasnije pregovara s drugim zajednicama. Uglavnom, zajednica ostavlja jako ugodan dojam, nesto kao hipi komuna samo sto nitko ne duva nego tesko rade, kreativni su i slobodni, generalno dobre volje i entuzijasticni, tako nesto. Nema neke crne magije, duhova, prisile, straha, gromova, pet puta dnevno molitve, ucenja molitvenika unaprijed i unazad....

Druga uspjesna zajednica okupila se oko jednog ateista

S druge strane, jedan od zacetnika wicce, religije, kazu, jednakih i jednakovrijednih, je Aleister Crowley, covjek cija je miziginija usporediva s Muhamedovom.
Ta cinjenica daje pomalo falshi, da ne kazem sarlatanski flaire cijeloj prici.
__________________
I fully agree with you. Nevertheless, i feel differently.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 15:37   #132
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Gle, pričaj ti šta hoćeš, al wicca nema veze sa new ageom...
To je drevna religija... Jebote, pa znam ja valjda kad me ta tematika interesira već 3,4 godine, sve živo sam iskopala... A vaše razmišljanje stalno kazuje NEW AGE, e pa nije... Neda mi se više ovu temu tu voditi kad me svi napadate sa stalno istim jebenim pitanjima... Odrastite više...
Priznajem da na internetu piše stalno WICCA=NEW AGE, al jebote ako te ta tema toliko zanima, proučit ćeš je bolje, i nać istinite odgovore, a ne otić na Google, pogledat nešto o toj temi, i doć tu meni solit pamet...
kao što rekoh, wicca nije religija a još manje "drevna", molio bih da raspravljamo racionalno. samouvjerenost ti je na nivou ali može brzo okopnjeti. što se tiče wicce, molio bi argumente i činjenice kada se raspravlja ili dokazuje. ukratko, wicca je new age pokret koji je svoju strukturu preuzeo iz već postojećih konstrukcija religija, etnologija, folklora, spojio to sa ezoterijom i mistikom i napravio pravi bućkuriš svega i svačega. ništa od toga nije autentično u samoj wicci nego isključivo tamo gdje orginalno pripada. usto,ljudi ne smatraju da je wicca new age zato jer tako "piše na internetu" nego zato što to je new age. internet istraživanje ipak ostavljam tebi, jer meni je new age već odavno poznat.
Gaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 16:04   #133
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
..I svejedno, iako se divim njenoj složenosti i snazi, ne smatram da joj se trebam klanjati i štovati je.
Baš si neznalica.. ne štuje se plazmena termonuklearna peć, nego ono što Sunce simbolički predstavlja; u cikličkom kretanju prirodnih ciklusa, pobjedu svjetla nad tamom, život koji se iznova stvara, buđenje prirode nakon hladnog i tamnog dijela godine, zime. Sunce tu predstavlja značajan, glavni faktor, slažeš se? Paganske religije preko Sunca simboliziraju Boga, nasuprot Zemlje i Mjeseca kao simbola Božice. Dakle, stvar je u simbolici
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 17:52   #134
Quote:
Bruna kaže: Pogledaj post
Baš si neznalica.. ne štuje se plazmena termonuklearna peć, nego ono što Sunce simbolički predstavlja; u cikličkom kretanju prirodnih ciklusa, pobjedu svjetla nad tamom, život koji se iznova stvara, buđenje prirode nakon hladnog i tamnog dijela godine, zime. Sunce tu predstavlja značajan, glavni faktor, slažeš se? Paganske religije preko Sunca simboliziraju Boga, nasuprot Zemlje i Mjeseca kao simbola Božice. Dakle, stvar je u simbolici
O ne. Ne može se štovati značenje. To se jedino može poštivati. Da, ja poštivam ono što naša zvijezda nama predstavlja. Ona je na Zemlji bila izvor života, te ga i podržava. Da ju je zastrijeti nečim, ne bi dugo trebalo da svi pomremo.

No štovanje (worshiping) se aplicira ne na značenje, nego na konkretne pojave.


Što se tiče prijenosa bog->Sunce, besmisleno je. Bog je nekakav koncept kojeg je nemoguće ni opisati. "Višnji", ajmo tako reći.
Još je bilo i donekle prihvatljivo shvaćati ga kroz Sunce kada nismo znali što je to. Da, razumni um je oduvijek (stari Grci!) pokušavao proniknuti i ne mistificirati nepoznato, pa zbog toga čak ni onda nije bilo opravdano mistificirati. No bilo je shvatljivo što su neki to činili.

No danas znamo što Sunce jest, a oni koji ne znaju mogu naučiti. To je plazmena termonuklearna peć i središte našeg planetarnog sustava. Idiotski je štovati plazmenu termonuklearnu peć. Diviti se i poštivati njeno značenje - to je ok.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 17:55   #135
Evo vam link pa si čitajte:
http://funkymem.com/index.php?option...d=442&Itemid=8

Ovo šta cijelo vrijeme pričam, istinito je, hteli vi to nehtjeli...

''Wicca je najpoznatija neopaganistička religija, raširena najviše u SAD-u. Wiccu je osnovao Gerald Brosseau Gardner, engleski pisac, antropolog-amater, te štovatelj okultnog, još 1954. godine. On je tvrdio da je samo oživio stari vještičji kult koji postoji još od paganističkog doba prije kršćanstva, a održao se u tajnosti do danas. Od osnivanja do danas razvili su se različiti oblici wicce poput gardnerijanske, aleksandrijanske, Dijaničke wicce ili pak feminističke wicce koja svetkuje ženu i okuplja samo žene ili pak samo lezbijke. Svim vrstama wicce zajednička je briga o prirodi, ekološki aktivizam, obožavanje božice i/ili rogatog boga, vjerovanje u drevnu mitologiju, prakticiranje magije te u ponekim strujama wicce vjerovanje u reinkarnaciju i karmu.''
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 18:00   #136
"on je tvrdio" - vidiš, to je zanimljivo. Njegova riječ protiv povijesti, arheologije, ...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 18:11   #137
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
"on je tvrdio" - vidiš, to je zanimljivo. Njegova riječ protiv povijesti, arheologije, ...
Nabavi ti neki konkretniji dokaz, nego samo bla bla na forumu...
On je tvrdio, i mnogi se s njim slažu, iako sam ja dosta knjiga od njega pročitala, i ne mislim da je neki 'velikan'... Ne sviđa mi se dosta tematike...
Al to da vještice sežu u daleku prošlost istinito je... I svi pravi poklonici Wicce reći će ti to... Samo nažalost na ovom forumu nema takvih...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 18:36   #138
Quote:
Velvet_Dreams kaže: Pogledaj post
Nabavi ti neki konkretniji dokaz, nego samo bla bla na forumu...
On je tvrdio, i mnogi se s njim slažu, iako sam ja dosta knjiga od njega pročitala, i ne mislim da je neki 'velikan'... Ne sviđa mi se dosta tematike...
Al to da vještice sežu u daleku prošlost istinito je... I svi pravi poklonici Wicce reći će ti to... Samo nažalost na ovom forumu nema takvih...
Ali vještice i Wicca nisu isto.
Vještica je bilo oduvijek u barem nekom obliku. Wicca - to je New Age konglomerat proizveden u 20. stoljeću.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 18:46   #139
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ali vještice i Wicca nisu isto.
Vještica je bilo oduvijek u barem nekom obliku. Wicca - to je New Age konglomerat proizveden u 20. stoljeću.
Vještice i Wicca su isto...
Samo često dolazi do zabune te ljudi poistovjećuju zle vještice(koje se bave crnom magijom i sl. Takve ne vjerujuju u Wiccu, nego u crnu magiju) i Wiccu kao isto...
U Wicci se pojam 'vještica', odnosi na jednu žensku osobu, koja štuje tu religiju, i ne čini ništa loše drugim osobama...
__________________
...Love Will Never Tear Us Apart...
Velvet_Dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 19:29   #140
OK, čekam Baphometa da ti odgovori.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.