Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2004., 23:04   #1
Pentekostalne crkve

Konkretno, interesira me tzv. Crkva Božja koja IMHO pripada pentekostalnim crkvama, koje je učenje te crkve, ima li gdje na netu, u čemu se razlikuje od Katoličke, ili Pravoslavne....
Nadalje, bio sam na jednom predavanju koje je držao propovjednik Paul Veres iz USA/Kanade, nisam ziher, pa ako tko zna nešto o njemu, zahvalan sam unaprijed.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 23:51   #2
pentekostalci (prema grčkom) Pedesetnica, Duhovi

Pentekostalni pokret, u protestantizmu, eshatološki usmjerene vjerske zajenice koje drže da su doživjele novi silazak Duha Svetoga i ponovo otkrile prve kršćanske karizme.

Nastao je u SAD-u u 19.st. Ime mu se veže uz poimanje prvih članova, koji su očekivli dolazak Duha Svetoga na način istovjetan onomu na prve Duhove (DJ2,1). "Duhovno krštenje" drže trećim korakom (nakon obraćenja i posvećenja), uz koji se vežu duhovni darovi (dar jezika, proricanja, ozdravljenja bolesnika i dr.).

Pokret karakterizira doslovno shvaćanje Biblije, spontanost molitve, ekstatična stanja, moralni rigorizam, misionarski žar. Zbog posebno shvaćenog misijskog poslanja pokret se u 20.st. veoma proširio. Od 1906. širi se među ugroženim skupinama diljem svijeta, posebno naglašavajući socijalnu dimenziju (Latinska Amerika, osobito Gvatemala i Brazil; Afrika, Azija, osobito Južna Koreja).

Uz tradicionalne pentekostalne crkve, brojne u Europi i SAD-u, nastaju i mnoge nezavisne i neopentekostalne zajednice i skupine.

Od 1947. svake treće godin održava se Svjetska pentekostlna konferencija. Ipak, većina njezinih članica obija članstvo u
-Ekumenskom vijeću crkava. Drži se da je pentekostlni utjecaj zahvatio oko 170 milijuna kršćana.

Ovo je sve iz Religijskog leksikona. Možda se još netko javi od članova za odgovore na konkretna pitanja.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2004., 09:27   #3
Quote:
Simona kaže:

Pokret karakterizira doslovno shvaćanje Biblije, spontanost molitve, ekstatična stanja, moralni rigorizam, misionarski žar.
Hvala na odgovoru.
Ja sam imao direktnog iskustva s pentekostalnim vjernicima, naime, najdraža mi je pripadnik te zajednice. Ono što mi je prihvatljivo jest to da se vjera mora pokazati, očitovati, dakle, ako netko ima Duha Svetog, onda se to očituje kroz razne njegove darove, zatim kroz društveni angažman, misionarstvo...

No, moralni rigorizam je ok ako je izraz nutrine, a ne fanatički prihvaćeno...nadalje, to doslovno shvaćanje Biblije mi donekle govori da osoba nije zašla dublje u Riječ već ju shvaća na površini, i to bi bilo ok da se to ne nameće nametno drugima.

Eto, volio bih čuti iz prve ruke više, od samih pripadnika pokreta....

Pozdrav,
Siniša
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2004., 09:46   #4
Ima jedna uvažena forumašica ovdje, možda ju udobrovoljimo pa nam se javi.
Bio je jedan stari njezin, mislim, topic o evanđeoskom kršćanstvu, idem to pronaći. Kao poticaj.

Edit:
Evo ga!
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2004., 15:00   #5
Quote:
Blaise kaže:
Ima jedna uvažena forumašica ovdje, možda ju udobrovoljimo pa nam se javi.
Bio je jedan stari njezin, mislim, topic o evanđeoskom kršćanstvu, idem to pronaći. Kao poticaj.

Edit:
Evo ga!
Hvala na linku, pročitao sam raspravu i mogu ti reći da je iskustvo Chloe kada je doživjela prisustvo Božje u redu. I da joj stavovi nisu izraz fanatizma nego nađenog Boga. Prije bih rekao da su Maran Ata i još neki fanatici. Po meni, Crkva koju je ustanovio Krist je Zajednica vjerujućih jer na osnovi Petrovog ispovijedanja Krista kao Sina Božjeg nastaje Crkva, dakle, na osnovi ISTE vjere, istog obrasca kojim je Petar posvjedočio i ispovjedio vjeru, ispovijeda se i dan danas istinska predanost Bogu. Kad čovjek doživi uistinu u sebi da Isus jest Bog, Sin Božji, na on postaje ucjepljen u Zajednicu vjerujućih. TAKVA Zajednica čini Crkvu, ne nikakva tradicija ili naslijeđe Apostola. Naslijeđe ide duhovnim putem, i njime se prenosi te nema veze s zemaljskim linijama rukopolaganja. Apostolom postaje onaj na kojeg Bog položi svoje ruke, a to se MORA odraziti njegovim životom. Ne može meni ikakvi svećenik, pastor pričati o Božjem kad je kao čovjek daleko od poštivanja onog što priča. I katolici i pravoslavci se mogu pokriti.

No, što je kod pentekostalnih crkava meni osobno strano, ta plitkoća i prvenstveno emocionalni izljevi. Ne vidim dubine uma, razumijevanja ZAŠTO je Isus Spasitelj i slično. No, Bog gleda usmjerenost srca a ne te stvari.
Ipak, volio bih da se konačno i u kršćanstvu "ponudi" nešto što bi mnogi tragaoci za istočnim mudrostima mogli naći i doma. Mislim da štofa ima ohoho, jer po mom osobnom iskustvu kršćanstvo po filozofiji nadilazi cijeli istok kao što je faks nadilazi osnovnu školu.

Doista bih volio da i kršćanstvo izađe iz okvira da je ono plod neke zaostalosti ili fanatizma i da se vidi istina da kršćanstvo nije religija nego način života, život u Bogu živome, koji je ovdje i sada oduvijek i zauvijek.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 11:47   #6
Zvali ste?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2004., 12:25   #7
Quote:
Chloe kaže:
Zvali ste?
Jesmo, reci koju...
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2004., 19:56   #8
Quote:
Chloe kaže:
Zvali ste?
She loooooves to be begged.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2004., 14:23   #9
Obecajem da cu nesto napisati cim prođe strka oko vjenčanja mog pastora i njegove zaručnice. A vjenčanje će biti sutra!

__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2004., 14:41   #10
Quote:
Chloe kaže:
Obecajem da cu nesto napisati cim prođe strka oko vjenčanja mog pastora i njegove zaručnice. A vjenčanje će biti sutra!


Super! Moram doći da se najedem mesa i napijem vina, a možda bude i još nečeg...
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 11:12   #11
Evo mene!

Vjenčanje je bilo jako lijepo! Proveselili smo se s mladencima

E, sad... pitanje je bilo o Crkvi Božjoj... ako se ne varam.

Kod nas najrasprostranjenija je Evanđeoska pentekostna crkva (to bi u, recimo, Americi i drugdje, bila Assemblies of God), a Crkva Božja isto postoji, ali samo mislim jedna zajednica (u Vinkovcima). Te dvije denominacije, uz "Foursquare", su najveće denominacije proizašle iz pentekostnog pokreta koji je počeo izlićem Duha Svetoga u ulici Azusa 1906. (mislim) u Los Angelesu.

Razlike među tim crkvama su minimalne... Također, Crkva Božja je u savezu EPC u Hrvatskoj.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 18:28   #12
Quote:
Chloe kaže:
Evo mene!

Vjenčanje je bilo jako lijepo! Proveselili smo se s mladencima

E, sad... pitanje je bilo o Crkvi Božjoj... ako se ne varam.

Kod nas najrasprostranjenija je Evanđeoska pentekostna crkva (to bi u, recimo, Americi i drugdje, bila Assemblies of God), a Crkva Božja isto postoji, ali samo mislim jedna zajednica (u Vinkovcima). Te dvije denominacije, uz "Foursquare", su najveće denominacije proizašle iz pentekostnog pokreta koji je počeo izlićem Duha Svetoga u ulici Azusa 1906. (mislim) u Los Angelesu.

Razlike među tim crkvama su minimalne... Također, Crkva Božja je u savezu EPC u Hrvatskoj.
Drago mi je da su svatovi bili dobri, nek im je sa srećom.
Da, Crkva Božja, zanimljivo da postoji samo u vinkovačkom kraju, zapravo u Srijemu, s obje strane Dunava. Baš sam s njima i bio u kontaktu u VK.
Imaš li negdje link, ili nekakvu usporedvu vjerovanja pentekostnih crkava u odnosu na katoličku ili pravoslavnu crkvu? Odnosno u čemu se razlikuju u odnosu na matični protestantizam iz kojeg potječu?

Ja sam također pristalica mističnog kršćanstva, odnosno toga da se Isus mora osobno doživjeti i upoznati, te kroz PROMJENJENI život svjedočiti dubinu svog susreta.
Iako sam doduše pristalica tihog kršćanstva, a ne ekstatičnog koje često zna biti odglumljeno, priznajem da se s postavkama pentekostalne teologije (koje sam uspio naći na Netu) slažem.
Naime, ja sam se počeo vraćati kršćanstvu nakon iskustva s tzv. Isusovom molitvom, hesihastičkom tradicijom Svete gore Atos. To je tihovanje, i odnos s Bogom u Tišini duše, gdje se kasnije životom svjedoči dubina svoje Molitve, kroz svakodnevne susrete s bližnjim. Iako neki teže samoći samostana i pećina, mislim da je put negdje u sredini.
E da, znaš li za misionara Paul Veresa?
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 23:17   #13
Quote:
Chloe kaže:
pentekostnog pokreta koji je počeo izlićem Duha Svetoga u ulici Azusa 1906. (mislim) u Los Angelesu.
Moram primjetiti da su s pocetka proslog stoljeca u Americi nastale i prosirile se po svjetu brojne vjerske skupine kao sto su npr. Pentekostalci, jehovini svjedoci itd. I sve mi je to nekako.....cudno!

Kada gledam Pentekostalce sa kojima sam imao priliku cesto se druziti cini mi se da su to zapravo ljudi koji uopce ne vjeruju da Bog postoji. Jer da vjeruju nebi imali potrebu izmisljati boga.
A zasto kazem izmisljati?? E pa zato sto sam primjetio da darovi duha koje navodno posjeduju i kojima se naveliko hvale, mi se cine totalno fejkani i sve mi oni lice na gomilu ljudi oboljelih od kojekakvih psihoza koji sebe beskrajno mrze i ocajnicki se trude ispasti svetima tj. samopravednoscu postici spasenje.

U svakom slucaju cinjenica je da je jedini pravi ucitelj Duh sveti samo ga treba znati slusati i uopce imati vjeru da on postoji a ne samo proklamirati tu cinjenicu.

Spasenje je zapravo postupak koji traje dok je covjek ziv cilj spasenja je da covjek postane kao Adam prije sto je sagrijesio a to je naravno jedino moguce kroz vjeru u Krista kao spasitelja dakle opravdatelja za nase grijehe pred Bogom.

jedina korist koju sam ja imao od druzenja sa Pentekostalcima je ta da sam se teoloski dobro potkovao jer oni stavljaju velik akcent na proucavanje Biblije sto je vrlo dobro ali problem je u tome sto od silne zelje da postanu sveti doslovno tumace Biblijske navode a to vodi u religioznost i udaljava od duhovnosti a rligioznost i duhovnost su kao sto vjerujem svi znaju nebo i zemlja.

Covjek mora shvatiti da sam vlastitim trudom nemoze nikada postati slican prvom covjku (Adamu) jedino po vjeri i potpunom pouzdanju u Boga je moguce postici spasenje i ispuniti smisao zivota na zemlji.
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 20:33   #14
E pa zato sto sam primjetio da darovi duha koje navodno posjeduju i kojima se naveliko hvale, mi se cine totalno fejkani i sve mi oni lice na gomilu ljudi oboljelih od kojekakvih psihoza koji sebe beskrajno mrze i ocajnicki se trude ispasti svetima tj. samopravednoscu postici spasenje.

Neću ulaziti u to jel' fejkaju i iz kojih razloga, no život najbolje pokazuje nečije iskustvo. Osobno, i ja sam vidio dosta sumnjivih ekstaza.

U svakom slucaju cinjenica je da je jedini pravi ucitelj Duh sveti samo ga treba znati slusati i uopce imati vjeru da on postoji a ne samo proklamirati tu cinjenicu.

Istina! No, ja vjerujem da se darovi Duha Svetog moraju očitovati. To stoji i u NZ. Inzistirati na nekom pojedinom daru pak, je opet radikalizam svoje vrste. Jer, netko dobije dar mudrosti, a netko dar jezika. Zašto bi jedan dar bio ispred drugog?
A koliko sam vidio dosta se forsira govorenje u jezicima.

Spasenje je zapravo postupak koji traje dok je covjek ziv cilj spasenja je da covjek postane kao Adam prije sto je sagrijesio a to je naravno jedino moguce kroz vjeru u Krista kao spasitelja dakle opravdatelja za nase grijehe pred Bogom.

Hm, nešto iznutra mi govori da si u pravu. I većina katoličkih i pravoslavnih mistika govori da je onaj koji tvrdi da je 100% spašen ili 100% izgubljen u biti u obmani vraga. No, isto tako u NZ stoji da je spašen onaj koji se uvjeri da Isus jest Gospod. To su pak tvrdili razni «heretički» mistici, poput Meister Eckharta, Margaret Poiret, i još nekih…
Ali uz taj 'glas' koji mi kaže da si pravu, postoji i onaj kontra.
Vjerovatno nemam dovoljno iskustva da bih rekao da sam u potpunosti spašen.
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 22:32   #15
Quote:
Chloe kaže:
Evo mene!

Vjenčanje je bilo jako lijepo! Proveselili smo se s mladencima

E, sad... pitanje je bilo o Crkvi Božjoj... ako se ne varam.

Kod nas najrasprostranjenija je Evanđeoska pentekostna crkva (to bi u, recimo, Americi i drugdje, bila Assemblies of God), a Crkva Božja isto postoji, ali samo mislim jedna zajednica (u Vinkovcima). Te dvije denominacije, uz "Foursquare", su najveće denominacije proizašle iz pentekostnog pokreta koji je počeo izlićem Duha Svetoga u ulici Azusa 1906. (mislim) u Los Angelesu.

Razlike među tim crkvama su minimalne... Također, Crkva Božja je u savezu EPC u Hrvatskoj.
Ma da, i ja sam na svadbi bila. Jako je lijepo vjencanje bilo. E Chloe pocisti si pm-ove, nemogu ti nista poslati.

Evo malo o izlicu Duha Svetog u ulici Azusa iz knjige Rona McIntosha "U potrazi za probudjenjem": "Jedan ocevidac je napisao: "Nalazili smo se na svetom tlu. Atmosfera je bila nepodnosljiva za tjelesnog covjeka. Tog petka, 15. lipnja, Duh Sveti je na moju dusu stavio "nebeski refren". Bila je to "nova pjesma" u Duhu - dar svemogucega Boga, u kojem smo poceli djelovati na samom pocetku rada u Ulici Azusa. Nitko nam o tome nije propovijedao. Bog je na nas izlio taj prekrasni dar zajedno sa kasnom kisom - pomazanjem Duha Svetog. Na nekim sastancima smo pjevali melodije bez rijeci, a na nekima smo obozavali u drugim jezicima. Ucinak takvog slavljenja je bio velicanstven. Ono nam je stvaralo nebesku atmosferu - kao da su zajedno s nama pjevali bezbrojni andjeli. A mozda su i bili medju nama. To je usutkalo mnoge kritizere i protivnike onoga sto je Bog cinio u Ulici Azusa. Zli ljudi su prestali ismijavati Bozje djelo...."

To je samo jedan dio o tome u ovoj knjizi, slucajno sam nabasala na taj dio pa sam vam prepisala da steknete dojam o atmosferi koja je tamo tada bila.
Mashenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 00:00   #16
Quote:
Mashenka kaže:
sa kasnom kisom - pomazanjem Duha Svetog. Na nekim sastancima smo pjevali melodije bez rijeci, a na nekima smo obozavali u drugim jezicima.
Dali ima u 2000 godina pisane povjesti krščanstva zabilježeno nešto slično tome što se desilo u Americi s početkom prošlog stoljeća??

Zanima me zašto takvih izlića Duha nije bilo prije i zašto je Bog čekao skoro 2000 godina od vremena kada su živjeli apostoli.

Npr. Toma Kempenac koji se smatra velikim vjerskim autoritetom i njegovo djelo "nasljeduj krista" koje je čitano gotovo kao i biblija a napisano je u 14st. ne govori da je u vrijeme kada je pisano bilo primjer izlića i djelovanja Duha kakvog danas ima kod pentekostalaca.

Stvarno me zanima zašto je to tako. Sve što sam gore napisao je bilo bez imalo sarkazma i to naglasavam da me nebi ko krivo shvatio
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 10:35   #17
beebop, mozda zato što u Bibliji piše: "U posljednje dane, izlit ću Duha svoga na svako tijelo..."
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 11:00   #18
Quote:
Chloe kaže:
beebop, mozda zato što u Bibliji piše: "U posljednje dane, izlit ću Duha svoga na svako tijelo..."
Pa zar se pod posljednjim danima ne podrazumjeva cijelo razdoblje od kada je Kristu uskrsnuo i uzasao na nebo pa do njegovog ponovnog dolaska?!

Nekako mi se cini da Pentekostalci ne cine baš 99% svjetske populacije pa da bi se mogli oni prepoznati u tom biblijkom navodu tj . tvrditi da je posljednje vrijeme pocelo sa nastankom Pentekostalnog pokreta.

Sve to skupa bi moglo otvorit nove teme za razgovor kojem bi bilo tesko nazrijet kraja...........
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 11:53   #19
haha... a ma ne da pentekostalni pokret oznacava pocetak posljednjih vremena.

da, imas pravo da smo u posljednjim vremenima otkako je Isus uskrsnuo i uzasao na Nebo, ali sad su jos vise posljednja vremena jer nikad u povijesti nije bilo bas ovako, zar ne? Država Izrael, umnoženo znanje, ohladnjela ljubav prema Bogu, te mnogi drugi znakovi posljednjih vremena koji se spominju u Bibliji.

Bog je izlio svog Duha na te ljude tamo u ulici Azusa... Zapravo, vec je bio i prije izlijevao svog Duha, ali - što se Pentekostnog pokreta tiče - to tada postalo je prekretnicom .
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 11:56   #20
beebop, samo usput, pentekostalni pokret (a tu ukljucujem općenito karizmatski pokret i neopentekostalne pokrete; nakon onoga sto je bilo u Azusa ulici, u mnogim je denominacijama pocela karizmatska obnova i sve su to u neku ruku "pentekostalci" ako su doživjeli to iskustvo Božje prisutnosti, krštenje Duhom Svetim), je najbrze rastuci kršćanski pokret na svijetu.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.