Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2004., 10:11   #41
Quote:
Chloe kaže:
Aj mi daj svoju adresu da ti mogu poslati ili da se nademo jedan dan... imam jednu knjigu koja bi te mogla zanimati. Zove se "I govore drugim jezicima"

Što se tice govorenja u drugim jezicima... Piše na jednom mjestu da ce to biti znak onih koji vjeruju... Da, negdje to previše naglašavaju... Zapravo, teolozi kažu, a cini mi se da bi to moglo biti zaista istina, da postoji razlika izmedu dara jezika (1. Kor) i govorenja u jezicima. Naime, da je govorenje jezicima vanjski znak krštenja Duhom Svetim i služi za izgradivanje unutarnjeg covjeka; dakle kad govoriš drugim jezicima, izgraduješ sam sebe; dok je dar jezika - poruka za crkvu - i služi za izgrađivanje crkve.
Koja je onda razlika u govorenju u jezicima, i dara jezika?
To jest je li govorenje u jezicima govorenje nekim živim jezikom, dok je dar jezika govor anđeoskim jezikom?
*010# is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 16:11   #42
Obrnuto, rekla bih...

Ima slučajeva gdje je netko imao poruku za crkvu u jezicima i da se kasnije uspostavilo da je ta osoba govorila nekim postojećim jezikom. Npr., da je Bog nekome na taj način nešto rekao (npr., da se pokaje i obrati) na njegovom materinjem jeziku, a osoba koja je govorila tim jezikom je mislila da samo "govori u jezicima" i inače nema veze s tim jezikom...

Ima u toj knjizi opisa takvih slučajeva.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 17:21   #43
Exclamation

Quote:
Simona kaže:
pentekostalci (prema grčkom) Pedesetnica, Duhovi

Pentekostalni pokret, u protestantizmu, eshatološki usmjerene vjerske zajenice koje drže da su doživjele novi silazak Duha Svetoga i ponovo otkrile prve kršćanske karizme.

Nastao je u SAD-u u 19.st. Ime mu se veže uz poimanje prvih članova, koji su očekivli dolazak Duha Svetoga na način istovjetan onomu na prve Duhove (DJ2,1). "Duhovno krštenje" drže trećim korakom (nakon obraćenja i posvećenja), uz koji se vežu duhovni darovi (dar jezika, proricanja, ozdravljenja bolesnika i dr.).

Pokret karakterizira doslovno shvaćanje Biblije, spontanost molitve, ekstatična stanja, moralni rigorizam, misionarski žar. Zbog posebno shvaćenog misijskog poslanja pokret se u 20.st. veoma proširio. Od 1906. širi se među ugroženim skupinama diljem svijeta, posebno naglašavajući socijalnu dimenziju (Latinska Amerika, osobito Gvatemala i Brazil; Afrika, Azija, osobito Južna Koreja).

Uz tradicionalne pentekostalne crkve, brojne u Europi i SAD-u, nastaju i mnoge nezavisne i neopentekostalne zajednice i skupine.

Od 1947. svake treće godin održava se Svjetska pentekostlna konferencija. Ipak, većina njezinih članica obija članstvo u
-Ekumenskom vijeću crkava. Drži se da je pentekostlni utjecaj zahvatio oko 170 milijuna kršćana.

Ovo je sve iz Religijskog leksikona. Možda se još netko javi od članova za odgovore na konkretna pitanja.

A zašto ti stalno citiraš iz religijskog leksikona? Imaš li ti svoj stav? Iz glupog leksikona možemo svi citirati!! Ili to, samo da se pokažeš - pametnom????
Tragach is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 17:44   #44
Quote:
Tragach kaže:
A zašto ti stalno citiraš iz religijskog leksikona? Imaš li ti svoj stav? Iz glupog leksikona možemo svi citirati!! Ili to, samo da se pokažeš - pametnom????
Kako ti to znaš, a tek si se pojavio ovdje?

A nije ni točno. Jer je bilo u skladu s početnom temom. Ovom:


Quote:
Konkretno, interesira me tzv. Crkva Božja koja IMHO pripada pentekostalnim crkvama, koje je učenje te crkve, ima li gdje na netu, u čemu se razlikuje od Katoličke, ili Pravoslavne....
Nadalje, bio sam na jednom predavanju koje je držao propovjednik Paul Veres iz USA/Kanade, nisam ziher, pa ako tko zna nešto o njemu, zahvalan sam unaprijed.
Na kraju samo ovo. Da bi se imalo o nečem mišljenje, valjda je o tome potrebno nešto i znati. Bar osnovne faktografsdke podatke.

Ili ne mora?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 17:54   #45
Arrow znam čitati, nisi valjda ti jedina pismena?

Quote:
Simona kaže:
Kako ti to znaš, a tek si se pojavio ovdje?

Pismen sam, znam čitati. Prije nego sam se registrirao, čitao sam i pratio zbivanja na forumu. Pišem ponekad i na nekim drugim hrvatskim forumima.
Tragach is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 18:28   #46
Očito nisi dovoljno.


Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2005., 23:16   #47
DA BOG JE TAKO LJUBIO OVAJ SVIJET DA JE DAO SVOG JEDINORODJENOG SINA DA NE POGINE NI JEDAN KOJI U NJEGA VJERUJE, VEĆ DA IMA ŽIVOT VJEČNI (Ivan 3; 16-17)
Ljudi citajte Bibliju, pa cete vidjeti sta jest, spasenje. Kada priznas Krista svojim Gospodarom zivota, kada se kajes za svoje grijehe, jer svaki covjek je grijesan i nikako se covjek sam ne moze vratiti u stanje prije istocnjackog grijeha. Sto se tice Duha Svetog, ni jedna osoba koja se rodi tjelesno, nema Duha Svetog u sebi, vec kada se nanovo rodi, onda i prima Duha Svetog, govorenje jezicima je pecat toga. Govorenje i molitva u jezicima, jest za izgradnju vjernika, onaj koji prorokuje izgradjuje crkvu (1 korincanima 14; 4).
Zasto se bas ilzlice dogodilo prije stotinjak godina, je zato sto su vjernici trazili ono sto u ostalim crkvama je falilio, a to je govorenje u jezicima. Rijec Pentekost ti dolazi od grcke rijeci,a znaci pedesetnica. Jer se na taj dan dogodilo prvo izlice Duha Svetog na prvu crkvu (Djela Apostolska 2, 1-4). Krstenje prvih nezidova je dokaz o govorenju u jezicima( Dj. Apostolska 10:44-48). Sam Isus je govorio Nikodemu (Ivan 3: 1-8) da se covjek mora odozgo nanovo roditi, o to jest od Duha Svetog I Boga, jer ni jedan koji ne primi Krista Za Spasitelja nece vidjeti Kraljestva Bozjeg. Isus je rekao da je On Istina Put I Zivot, i da nitko ne moze doci Ocu osim po vjerovanju u Isusa krista. Ne vodi islam, budizam, hinduizam, pravoslavlje i katolicizam, cak ni pentekostalizam, vec samo pokajanje i primanje Isusa Krista u zivot. Postoji mnogo svjedocanstva ljudi koji su primili Krista u zivot. Krist je jedini posrednik iznedju neba i ljudi, a ne razni sveci. Vjernici, koji su primili Krista u svoj zivot, ne kroz hostiju, vec kroz pokajanje, su puk svecenika i sveci Bozji. To moze biti svako na ovom forumu, koji Priznaje Krista kao jedinog spasitelja i sina Bozjeg. U Rimljanima 6; 23 pise: jer je placa za grijeh smrt (pakao), a milosni dar Bozji jest život vjecni u Kristu Isusu, Gospodinu našemu. Jos u Rimljanima 3: 23-24 pise; jer svi su sagriješili i lišeni su Božje slave i svi su opravdnani darom njegove milosti, otkupljenjem u Kristu Isusu. Ljudi Isus svakog ljubi, bio on toliko grijesan ili grijesna da covjek ni sam ne moze zamisliti, On je umo za sve nas gresnike. Covjek sam po sebi moze biti dobar, ali ga to ne spašav, jer smo rodjeni sa grijesnom naravi. Jedino kroz pokajanje i vjerovanje u Krista Isusa, čovjek može biti spašen. Ako je tako onda je Krist uzalud umro. Kada primiš Isusa u svoj život, e onda se i sam možeš uvjeriti šta je spasenje. U mnogim drugim crkvama i vjerskim organizacijama ne postoji Božansko iscjeljenje, jer mnogi kažu da su to radili prvi apostoli. Isus u Markovom evandjelju kaze 16: 17-18. Ova ce cudesa pratiti one koji budu vjerovali: pomocu mog imena (ne imena bude, brahme, ili drugih ljudi, vec imenom ISUS),izgonit ce zle duhove; govorit će novim jezicima, (Isus i sam govori o daru u jezicima. Nije izmisljotina ljudi.)zmije će uzimati rukama; ako popiju što smrtonosno, neće im nauditi; na bolesnike stavljat će ruke, i oni će ozdravljati. To se odnosi i na ovo vrijeme, a ne samo na prvu crjvu i laž je da Bog daje bolesti da bi nekoga prekorio, đavo je donositelj bolesti. Isus i sam zapovijeda da idemo po svem svijetui da propovijedamo Radosnu vijest svakom stvorenju! Tko bude vjerova i pokrstio se spasit će se. Tko ne bude vjerovao, osuditi će se (Marko 16; 15-16). Zidovi i jesu izabrani Bozji narod, i nisu oni razapeli krista , vec svaciji grijeh od postanja svijeta i do svršetka svijeta, tvoj, moj i svciji grijeh. Oni se vracaju po Bozjem obecanju i Bozji je dolazak blizu, vejrovali vi to ili ne, ali znaci vremena govore sve. Zelim svakom koji ovo bude procitao Bozji Blagoslov u njegovom životu.
ctodorov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2005., 11:25   #48
bravo, brate!
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 17:09   #49
Quote:
Chloe kaže:
Aj mi daj svoju adresu da ti mogu poslati ili da se nademo jedan dan... imam jednu knjigu koja bi te mogla zanimati. Zove se "I govore drugim jezicima"
možeš to meni poslati?

plizz ?
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2006., 22:42   #50
konačno nekaj normalno ,pozdrav u kristu isusu.
riječ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2006., 23:05   #51
pozdrav pentakostalče
-Daniel- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 11:11   #52
Quote:
*010# kaže:
Darovi Duha Svetog su pokazatelj ispravnog života.
Matej, 7: 21-23
"21. neće ući u carstvo nebesko svaki koji mi govori: Gospode, Gospode, nego koji čini volju Oca moga koji je na nebesima. 22. mnogi će mi reći u onaj dan: Gospode, nismo li prorokovali u tvoje ime, i u tvoje ime izgnali demone, i u tvoje ime mnoga čuda učinili? 23. i tada ću im izjaviti: nikada vas nisam upoznao; odlazite od mene vi koji činite bezakonje."

dakle, darovi ne moraju da budu pokazatelj ispravnog života. a zašto i oni koji ne žive ispravnom životom dobijaju duhovne darove? matej, 22: 14 jer su mnogi zvani, ali je malo odabranih. dakle, sve treba shvatiti ne kao zaslugu za dobar život, nego kao milost od Boga. a time se ne završava tvoj put, nego i dalje treba da rasteš i da se trudiš. nažalost, znam ljude koji govore u jezicima ali ne žive ispravnim životom. u trenutku kada su dobili taj dar, oni su bili sigurni da je to ono što žele, bili su snažni u veri, ali je vremenom to slabilo i oni skoro da ne vide koliko je njihov današnji život daleko od ispravnog. ne kažem da nije nemoguće da se vrate na pravi put, ali to je stvar uviđanja problema i volje da se nešto promeni...
zoka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 11:27   #53
Quote:
*010# kaže:
No, moralni rigorizam je ok ako je izraz nutrine, a ne fanatički prihvaćeno...nadalje, to doslovno shvaćanje Biblije mi donekle govori da osoba nije zašla dublje u Riječ već ju shvaća na površini, i to bi bilo ok da se to ne nameće nametno drugima.

Eto, volio bih čuti iz prve ruke više, od samih pripadnika pokreta....

Pozdrav,
Siniša
pa, sad, svaki pripadnik će ti reći da to jeste duboko ulaženje u reč i shvatanje suštine, a ne površine.

ipak, ono što se misli pod doslovnim shvatanjem biblije nije da ti treba da ideš okolo i pereš noge članovima svoje crkve zato što je to i Isus radio (mada postoje i takve crkve... ). to je recimo, doslovno shvatanje biblije.
tako da je "doslovno" pogrešan izraz. pentekostalna crkva se drži samo onoga što piše u Bibliji i drži se svega, ne izuzimajući, npr, delove o darovima duha, kao što rade oni koji smatraju da je to bilo samo u vreme prve crkve (što je, koliko je meni poznato, stav pravoslavne i katoličke crkve).

ono što se meni ne sviđa jeste to padanje u trans i gluposti (što se dešava u nekim crkvama, ne svim, hvala Bogu), a što nema baš puno veze sa onim što piše u Bibliji. no dobro, 100 ljudi, 100 ćudi.
recimo, pročitajte Prvu Korinćanima 14.
zoka27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.