Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2012., 12:42   #61
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
E ovo četvrto što si napisao je ne mala nego velika neistina An-32 B 727 otkada se prije godinu i šest miseci vratio s generalnog remonta je letio dosta skoro pa je bilo dana da je letio svaki dan.

Zgreb-Pula
Pula-Zemunik
Zagreb-Split
Zagreb-Priština
Zagreb-Dubrovik-Pula-Zagreb
Zemunik-Danska
Zagreb-Njemačka

Leti je i za vrime vojne vježbe Jackal stone 2012 prije dva miseca tada je bio u par navrta u Splitu.
Treba još dodati da je bio u Češkoj i Belgiji

Belgium, June 25, 2012 - prelijepa slika koja opet budi ponos

http://www.airliners.net/photo/Croat...e69f0afeaef71e

Češka nedugo prije "gašenja" Hradec Kralove (LKHK)
Czech Republic, September 7, 2012

http://www.airliners.net/photo/Croat...e69f0afeaef71e

Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:21   #62
Evo kako su Talijani od zrakoplova ATR-42 napravili zrakoplov za obalnu stražu. Na našim An-32B se to moglo isto napravi a ne da pilot s PC-9 i digitalcem u ruci glumi ovakav ATR-42MP.

an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:26   #63
ATR-42 se trebalo sjetiti kada se Croatia Airlines rješavao svojih pa ih prepraviti u MPA verziju.
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:33   #64
Slažem se, ali An-32B ima npr. još neke stvari stražnju rampu, snažnije motore, lakše manipuliranje s teretom kroz stražnji ulaz itd. Uz to naš na sebi ima već i IC-mamce, navigatorski prozor u obliku kapaljke radi boljeg pogleda kroz isti.

Svakako ima rješenja a najgore je prodaja istog zrakoplova koji se još dosta godina mogao koristiti u RH.

Mislim da bi nam gospodin Sova77 svakako ovdi mogli napisati još po neku stvar jer ipak je on radio na ATR-42.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:35   #65
Navodno nekako ovako glasi službeno "objašnjenje".....

Quote:
Odluka o otpisu donesena je temeljem mišljenja Vojno tehničkog savjeta.
Zbog velikih troškova održavanja nisu razmatrane mogućnosti prenamjene
zrakoplova za SAR ili sekundarne medicinske zadaće, niti za protupožarnu namjenu.
Navedeni zrakoplov konstrukcijski i dimenzijski za navedene zadaće nije povoljan.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:39   #66
Ma to su gluposti 9aplus.

Koliko si nam kazao da je sat leta An-32B?

A ima sto primjera kako se mogao iskoristiti u RH. I za SAR i obalnu stražu i PP itd.

http://www.antonov.com/aircraft/spec...t/an-32p/photo
http://www.antonov.com/aircraft/spec...ircraft/an-32p
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:49   #67
Meni je ispalo malo preko 2000 eura, uz vojnu cijenu Jet A1, te potrosnju 600 kg / h
Što je manje od 1/3 cijene Mi8MTV helikoptera.....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 14:59   #68
Angry

Micanje ovih aviona iz sastava HRZ je još veći idiotiztam od prizemljenja Mil Mi 24......... ovi strojevi su u resursu, remontirani, "modernizirani" i potpuno ispravni, imamo ih svega 2 tako da to i nije neki veliki trošak, uostalom mogli su ih iznajmiti skupa s posadama UN-u, UNHCR-u ili kome već, mislim da je netko sebi već dogovorio % tako da
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 15:10   #69
Ma da ih se konzervira i stavi u hangar ima DONEKLE smisla. Ovo je veleizdaja. Još jedna u nizu.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 16:08   #70
da je mozga,doslovno pola hrz bi trebalo rasprodati....

-prodati 15 komada pc-9,od tih novaca kupiti jedan pc-12,ostatak u fond za obnovu nadzvučne komponente
-prodati sve bell-206 i za te novce kupiti bell-206 long ranger, koliko komada može
-prodati 2 canadaira i za te novce kupiti 8 ili 10 air tractora, ostatak u fond za obnovu nadzvučne komponente

- an-32 prizemljiti i konzervirati

koliko znam, nikad na tim zrakoplovima nismo probali ono za što su namijenjeni ( cargo drop, sarajevo approach, stol, operacije na travi ili zemlji),

ono za što smo ih mi koristili mogao je odraditi svaki civilni dash ili atr...

ali to ne znači da ih treba prodati jer za njih možemo dobiti siću, a ako nam jednog dana budu trebali zapadni koštaju ko suho zlato
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 16:13   #71
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
da je mozga,doslovno pola hrz bi trebalo rasprodati....

-prodati 15 komada pc-9,od tih novaca kupiti jedan pc-12,ostatak u fond za obnovu nadzvučne komponente
-prodati sve bell-206 i za te novce kupiti bell-206 long ranger, koliko komada može
-prodati 2 canadaira i za te novce kupiti 8 ili 10 air tractora, ostatak u fond za obnovu nadzvučne komponente

- an-32 prizemljiti i konzervirati

koliko znam, nikad na tim zrakoplovima nismo probali ono za što su namijenjeni ( cargo drop, sarajevo approach, stol, operacije na travi ili zemlji),

ono za što smo ih mi koristili mogao je odraditi svaki civilni dash ili atr...

ali to ne znači da ih treba prodati jer za njih možemo dobiti siću, a ako nam jednog dana budu trebali zapadni koštaju ko suho zlato
Slažem se uvezi canadaira, samo umjesto 2 treba se prodati 4 najstarija a ova dva nova ostaviti i dokupiti još air tractora jer su jeftiniji za letiti i održavati.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 17:00   #72
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Meni je ispalo malo preko 2000 eura, uz vojnu cijenu Jet A1, te potrosnju 600 kg / h
Što je manje od 1/3 cijene Mi8MTV helikoptera.....

Do sada si imao pravo kad god smo pričali o cijeni sata leta, ako je ovo točno i cijana držanja AN 32B u zraku oko 15 000 kuna po satu onda je bilo kakva prodaja ili povlačenje idiotizam... drugo bi bilo da mi imamo kapacitete, ali nemamo fali nam svega... ako nam kao ne trebaju transportni kapaciteti, njih je trebalo modernizirat i proširit im djelokrug primjene... SAR, obalna straža, PP, sekundarni medicinski, transport... mogučnosti ima bezbroj... ja ne vjerujem da je cjena sata leta PC 12 kojeg se tako gura puno manja.... živo me zanima kako su radili računicu da je bilo kakva prenamjena neperspaktivna i preskupa... 707 je ionako trebao remont mogla se na njega ugraditi oprema koja se htjela, a 727 prodavati nakon što je plaćen remont je ludilo svoje vrste... ponovo guraju uštede na najgluplji mogući naćin...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 22:26   #73
Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
Micanje ovih aviona iz sastava HRZ je još veći idiotiztam od prizemljenja Mil Mi 24......... ovi strojevi su u resursu, remontirani, "modernizirani" i potpuno ispravni, imamo ih svega 2 tako da to i nije neki veliki trošak, uostalom mogli su ih iznajmiti skupa s posadama UN-u, UNHCR-u ili kome već, mislim da je netko sebi već dogovorio % tako da
???

Ti avioni zbog načina korištenja i doktrine vojske nisu vratili ni 5% od uloženoga. Zašto?

Evo zašto:

- godinama služili za prijevoz glavešina, nekad čisto privatni letovi (većinom su tome i služili)...more, odmor, poneki sastanak da guzica vidi puta
- slani na remonte (koliko ono njih?) koji su iznosili po remontu 40-50% od stvarne cijene aviona, nakon toga nepravilna i sramotna eksploatacija su ih držale prizemljene, istek resursa ili kvar neke komponente, nenabavljanje nove ispravne, a vremenski resurs aviona je tekao...nakon toga opet remont, opet cijena spomenuta.
- kada su bacali padobrance i vršili njihovu obuku, koliko puta?
- modernizacija, koliko puta su imali namjenske letove zbog kojih je ona stavljena...jel bilo više od 10-ak puta?
- služili kao avioni za spašavanje bolesnika (pojedinca) ili za prijevoz jednoga organa, takav avion sa takvim kapacitetom i cijenom leta...jel to normalno?
- zbog nenamjenskog korištenja lupani školski letovi oko Plesa da se opravda neki ponovni remont kako bi lopine digle pare, jel mu to namjena?!

...

Dalje dodajte po volji...ali jedno je plakanje pojedinaca jer se gubi ova dva apsolutna potrošača, a drugo je realnost stvari...

Nama je i metla skupa...jer ne znamo čemu služi, kamoli avion...

Pozdrav
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 09:07   #74
to sve stoji.... ali umjesto da ih pretvore u ono sto RH fali i treba oni ih rasprodaju za kiki-riki
RH nema FF kapaciteta za pozare na vecim visinama i/ili na udaljenosti leta od mora/jezera
vecoj od 30 km. Evo vam primjer kada gori oko Knina a helikoptera nema.... (a nema)
sto onda?
RH ni nakon 15 godina nema niti jedan emerg. beacon homing sustav na zrakoplovu.
Za sve 4 glavne distress freq (AM aero, Marine 16, Nato, 407 Sarsat), to pise u onoj
znamenitoj Annex 12.
Ima na nekim brodovima ali samo Marine 16, te jedno dva vozila MMPI ali nikada nisu
namjenski koristeni za to...
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 09:29   #75
9aplus izvrsne postove i argumemte dajete. Kao što veseli 16.11.2012 tak veselu tvoji:
- argumentirani postovi.
- preciznost činjenica ( sat leta An-32 B si odradil s odstupanjem od +- 5%) Velu kolege iz transportne.
- Daješ super ideje za kaj bi se ta dva zrakoplova s malo kuna mogli koristiti za ono kaj nemamo: SAR, PP na velikim visinama npr. Problemi kod gašenja požara na Velebitu a ima ih pa gore po 5 dana.
Ove godine gust šuma hrasta na Svilaji na visinama iznad 1400 m.
- Obalna straža ( kolege iz transportne su ovo ljeto radili duž obalne letove u par navrata Pula - Dubrovnik s ciljem probe nisu prevozili ovo kaj pojedinci lažu).

Tak 9aplus pozdrav s jutarnje kafe!
castelo72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 11:03   #76
Hvala....

ja se umorih od popularne zagorske "glave na kup", nitko ne haje....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 12:04   #77
Evo jedan predlog za prenamenu hrvatskih anuski, An-32P, nosivosti 8 tona tekucine u dva rezervoara (moze uraditi dve vodene bombe).
Barem bi se jedan avion mogao prenameniti u ovakvu inacicu.

http://www.youtube.com/watch?v=hN2wlgGtNZU
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 12:13   #78
Cool

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
to sve stoji.... ali umjesto da ih pretvore u ono sto RH fali i treba oni ih rasprodaju za kiki-riki
RH nema FF kapaciteta za pozare na vecim visinama i/ili na udaljenosti leta od mora/jezera
vecoj od 30 km. Evo vam primjer kada gori oko Knina a helikoptera nema.... (a nema)
sto onda?
RH ni nakon 15 godina nema niti jedan emerg. beacon homing sustav na zrakoplovu.
Za sve 4 glavne distress freq (AM aero, Marine 16, Nato, 407 Sarsat), to pise u onoj
znamenitoj Annex 12.
Ima na nekim brodovima ali samo Marine 16, te jedno dva vozila MMPI ali nikada nisu
namjenski koristeni za to...
Poštovani kolega, zar vi mislite da ovi "ogdovorni društveno politički radnici" koji odlučuju o tome, uopće razumiju te skraćenice na stranom (k'o zna št'a piše možda't jbbbbe mater , a ti ne kontaš, a?), ali nema beda tu je Pita i CAA da nas uputi i naputi u ambis....
Proxy1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 14:10   #79
Sve te stručne analize 9aplus i ostalih članova lijepo , pametno i ambiciozno zvuče, ali kaj nam to sve sad znači kad je gotovo. Bagra je svoje rekla i odlučila i dalje sve ostaje sanjarenje. Teško da će oni više svoju odluku mjenjat, kad nešto treba uništit tu uvijek održe svoju riječ do kraja i ustraju u tome. Kad treba nešto korisno stvoriti, onda se riječ ne poštuje i provedba odluke pa makar to bila gradnja autobusne stanice onda gradnja traje 3 godine, ista stvar i za vojsku.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 16:12   #80
Velika slika zadnjeg dijela AN-32 iz lipnja u Češkoj.

http://www.airfighters.com/photo_109421.jpg

Kad ga ovako gledaš kako je fina završna obrada na njemu urađena, naprosto dobiješ dojam kao da je avion proizveden prije svega par mjeseci.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:38.