Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2013., 21:39   #21
Samo se dobrotom, dobrim djelima može promijeniti loše...ako je to loše svjesno svoga zla , ako nije oholo i ako je dovoljno zrelo.
Dapače...uvijek treba pokušati.
No ako je to nešto istinski loše, sebično, ograničeno, egoistično ili tvrdoglavo i teško itd.nema šanse.Smatrati će to atakom na svoju presvetu ličnost ili neće skontati.A onda i nama škodi.
Zato ne.Nikako.
I Bog je zlo istjerao iz svoje kuće.Nije ga beskrajno tolerirao ili pokušao pronaći nekaj dobro...ili shvatiti.
Pametnome dosta.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 22:50   #22
Quote:
skrava kaže: Pogledaj post
Riječ je o ljudima.

Treba li zle ljude učiti dobru ili je to štetno?
To inače i radimo, kao društvo:



Ako je zlo preveliko, neke društva to ovako rješavaju
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 01:33   #23
Quote:
skrava kaže: Pogledaj post
Ima li više štete ili koristi od učenja zla dobru?
Čemu uopće zlo učiti dobru?
Zlom se definira činjenjem koje se posljedično kažnjava,sankcionira ili ograničava..
Izvan tog konteksta čemu se uopće zlom baviti?
Quote:
skrava kaže: Pogledaj post
Riječ je o ljudima.
Treba li zle ljude učiti dobru ili je to štetno?
Isti odgovor.Čemu se njima uopće baviti?
Negativno djelovanje se rješava kaznom ili ograničenjem djelovanje,i to je optimalna kalkulacija štete i koristi..

Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
nisam sklona tome da se zlo veže uz osobu, nego uz njezina djela.
Vjerojatno ne postoji osoba koja je potpuno zla niti potpuno dobra.
Zapravo uopće ne postoje dobre ili zle osobe nego osobe dobra i zla činjenja te dobronamjerne i zlonamjerne osobe...
S tim da se ni zlonamjerne osobe ne može gledati kao zle dok nešto ne učine kao potvrdu toga..
Hoće li zlonamjerne osoba preće u zlo činjenje je vrlo upitno,tako da se takve nema čemu učiti,a za ove zlog djelovanja je krena predočio metode koje se već primjenjuju.
Quote:
Noiser kaže: Pogledaj post
po meni je covijek ili zao ili dobar...
Imaš previše crno-bijelo mišljenje.
To je ujedno i nezdravo razmišljanje.
Nema zlih ili dobrih ljudi,postoje samo osobe koje su na skali dva polariteta-apsolutno negativnih karakteristika i ponašanja i apsolutno pozitivnih karakteristika i ponašanja porazbacani negdje po sredini s tim da neki više gravitiraju ka jednom polaritetu,a drugi ka drugom..

Ali ipak ono što je najveći prokazatelj zlih ljudi je igranje (ili izigravanje) Boga i podmuklost.

Zadnje uređivanje Justmarriedbaby : 22.03.2013. at 02:02.
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 13:36   #24
Quote:
Justmarriedbaby kaže: Pogledaj post
Čemu uopće zlo učiti dobru?
Zlo kao zlo čini zlo dobru. Razlog bavljenja zlom je da ga se sprijeći da ćini zlo dobru.
__________________
Yin Yin
skrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 14:40   #25
Quote:
skrava kaže: Pogledaj post
Zlo kao zlo čini zlo dobru. Razlog bavljenja zlom je da ga se sprijeći da ćini zlo dobru.
Pa ne mora se nečim ujedno i bavit da se to spriječi.Jednostavno se uoči i spriječi
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 15:25   #26
Quote:
Justmarriedbaby kaže: Pogledaj post
Pa ne mora se nečim ujedno i bavit da se to spriječi.Jednostavno se uoči i spriječi
Kako spriječiti ako ne obraćaš pažnju na njega (ako se ne baviš njime)?
__________________
Yin Yin
skrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 16:48   #27
Quote:
skrava kaže: Pogledaj post
Kako spriječiti ako ne obraćaš pažnju na njega (ako se ne baviš njime)?
Tako da se uočava ono ključno iz definicije što je zlo.
S obzirom da si spomenuo zlo kroz "zle" ljude,slijedi pitanje što bi uopće bilo zlo u ljudima?

Ja sam napisala da se zlo u ljudi prezentira kao zlo misli ili potencijalne namjere i zlo djela odnosno činjenja.
Sa prvima se ne može ništa,a druge se može sankcionirat,ograničit ili kaznit.
Prve se nema čemu učit jer je upitno dal će ikad proći barijeru ili put od zle misli odnosno namjere do zlodjela,a za druge već postore zatvorske rehabilitacije,resocijalizacije i tomu slično.
Da li postoji šteta ili korist ovisi o pojedincu koji uči i pojedincu kojeg se uči..a ne generalno o svim "učenicima" ,"učiteljima" ili društvu u cjelini.

O zlu i dobru je valjda rečeno već sve što se ima za reć.

Zadnje uređivanje Justmarriedbaby : 22.03.2013. at 16:53.
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 05:39   #28
Quote:
skrava kaže: Pogledaj post
Riječ je o ljudima.

Treba li zle ljude učiti dobru ili je to štetno?
Mi zle ljude teško možemo naučiti dobromu. Često zli ljudi nisu svjesni da su zli pa misle da su u pravu kad nekome čine zlo. NJih jedino može opametiti kad se njima samima dogodi zlo pa iz toga nešto nauče. Ima i onih koji svjesno drugima čine zlo. Ja mislim da za takve nema pomoći. Takvima i kad se zlo dogodi oni postaju još zločestiji.
sizif 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 05:53   #29
Zlo najčešće proizlazi iz naše ljudske slabosti i želje da problem riješimo idući linijom manjeg otpora i da problem što manje nas okrzne. Pa onda tako spašavajući sebe naštetumo drugima. Što se tiče zlih događaja oni služe da nas ojačaju i da iz njih učimo. Obično to ne možem shvatiti jer toga nismo svjesni ali naša duša je tog svjesna i točno zna svrhu patnji koje iz tih problema nastaju.
sizif 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 10:54   #30
Quote:
sizif 7 kaže: Pogledaj post
Zlo najčešće proizlazi iz naše ljudske slabosti ...
i neznanja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 12:14   #31
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
i neznanja.
Yap.No što je točno neznanje ako svjesno iz koristi nekome nanosimo zlo , kao pojedinci ili društvo ?
Hm...nezgodno.

Zlo ponekad proizlazi iz slabosti, povrijeđenosti, ranjivosti, neznanja i očaja te nemogućnosti drugačije percepcije ali .....pravo podmuklo zlo je dijete egoizma.

Zlo kod većine rađa iz sebičnosti, koristoljublja ...nezrelosti.
Onaj tko radi zlo ako nije iz neznanja ..uvijek uglavnom to radi iz želje za korisnšću od zlog postupka.Zbog različite koristi.
Od preživljavanja, želje za prihvaćanjem i pripadanjem, materijalizma, ugađanja egu itd.

Stoga najčešće ne rade ljudi koji to rade iz neznanja, već svjesno oni sa manjkom suosjećanja i viškom ja i ja..meni i meni....baš me briga za druge.
Energija zla je povratna energija i brzo se širi ako se ne zaustavlja.U čovjeku i van čovjeka.
No namjerno (ne iz neznanja ) zlo iz egoizma, uvije se vraća pošiljaocu ...ma koliko mi negirali ili sebi opravdavali egoistične, zle postupke...ono nađe put natrag.
Kada ne očekujemo.I udara ravno u pleksus.To zovemo bedasto..karma.
Učimo dok ne naučimo.

Zato..činimo dobro!
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 12:24   #32
[QUOTE=pozitivax;44266141]
Quote:
Yap.No što je točno neznanje ako svjesno iz koristi nekome nanosimo zlo , kao pojedinci ili društvo ?
Hm...nezgodno.
Onda to nije neznanje već smo svjesni i znademo što činimo. To je velika razlika.

Quote:
Zlo kod većine rađa iz sebičnosti, koristoljublja ...nezrelosti.

Zlo je glupo i zaboravno, predmijeva da će imati dugoročno koristi od vlastitog ne-djela, zaboravljajući da što niz vodu puštaš, vraća ti se kad-tad.



Quote:
Stoga najčešće ne rade ljudi koji to rade iz neznanja, već svjesno oni sa manjkom suosjećanja i viškom ja i ja..meni i meni....baš me briga za druge.
Ima i zla zbog neznanja. Tanka linija između dobra i zla. U svakom zlu ima i dobra i obratno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 13:56   #33
Prema Platonu postoje dvije duse, jedna koja proizvodi dobro, a druga koja proizvodi zlo, ujedno je smatrao da je su za ljudske mane odgovorni ljudi sami. Slazem se s njim.

Treba razlikovati zlo u religiji od zla u filozofiji. Zlo u religiji se veze za grijeh/grijesenje. Pojam "zloca" se vezuje za namjernu ljudsku nakanu da se nekog "ozlijedi".

Ja bih ovako rekla citirajuci :

"Znao sam da je dobro kao i zlo samo stvar navike, da se ono privremeno produžava, a ono što je spoljno upija, i da maska tokom vremena postaje lice."
Selimović
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 15:53   #34
Možda treba krenut od početka zašto je zlo postalo zlo .. Vidit di je uzrok. Najčešće zbog ne ljubavi. Šta svi "prosvijetljeni" govore, ne postoji tama, samo odsutnost od svijetla je tama. Pitanje je samo hoće li neko zlo vječno postojati. Možda dok ga hranimo. I zašto govore ljudi da postoji vječni pakao te da i ti možeš završiti tamo, zauvijek. Da li odabirom i ne prihvaćanjem ljubavi jer zlo to odabralo i ne želi više bit dobro ono bude vječno izolirano od svijetla. I ako je tako strašno tamo kao šta netko govori, iznad ljudske mašte onda zašto ne žele ić ka svijetlu. I zašto uopće postoji zauvijek loše ili zlo. Mene zanima koje su to duše koje su zle i ostanu takve, jesu i one od boga nastale ..
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 16:33   #35
ne, ne treba. crkvetinarstvo treba zatrti do temelja.
džavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 22:56   #36
Svako djelo se radi isključivo i uvijek sa ciljem da se stvori dobro, a ne zlo.
I zato je važno pitanje sa koje razine se neko djelo čini.
Ako se čini sa razine u koju su uključeni svi sudionici na koje će djelo imati utjecaj tada ono rezultira kao "dobro".
Ako se čini sa bilo koje druge razine gdje je samo netko izostavljen tada je veliki rizik da djelovanje ispadne "zlo".
Da se ne spominje da su najčešći primjer strogo individualne perspektive sa velikim kolateralnim štetama u svrhu realizacije isključivo vlastite koristi.

Ne može zlo da nauči dobru.
Ako je tako tada to nije zlo, već dobro.
Kao djelovanje iz samoobrane.

Ili drugim riječima ona konačna korist/rezultat razabran između svih mogućih djelovanja određuje dali je samo djelo dobro ili zlo.
Djelo po sebi ne može da bude zlo ni dobro, već se mora staviti u odnos.
Ispravan odnos.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 23:12   #37
Dobro i zlo su pojave u svijetu dualnosti ,koje nastaju prosudbom neke osobnosti.
U stvarnosti ne postoje.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 00:17   #38
Ne postoji ni zlo, ni dobro, već postoji ljubav i izostanak ljubavi. Sve ostalo je relativno.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 14:30   #39
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Zlo se može učiniti dobrim jer dobro i zlo proizlaze iz bipolarnosti materijalnog svijeta.
Materija je sad ovakva, sutra je onakva
Točno.
__________________
Ianus Christius je urednik i autor web stranice za promociju kreativnosti, samospoznaje i kritičkog načina razmišljanja.

***više na https://www.facebook.com/libertasnova/
ianusc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 14:33   #40
Quote:
lost shadow kaže: Pogledaj post
Postuliramo li da je zlo nedostatak dobra (kao što je tama nedostatak svjetla primjerice) to bi značilo da zlo izvire iz dobra. Ili barem iz onoga gdje je dobro prije bilo. Jer ako nestanak prvoga (dobroga) znači pojavu drugoga (zla) to znači da je ono prvo koje je bilo sveopće svojim nestankom omogućilo nastup drugoga.

Dakle, prema ovome, povratak dobroga u njegovu prvobitnu sveobuhvatnost oduzima mogućnost postojanja zlu. A hoće li dobro biti dostatno u nekom bitku ovisi o onome tko tim bitkom u slobodi upravlja. Isto tako, hoće li inteligencija tog bitka dopustiti nedostatnost u samome sebi - dakle hoće li biti zlo.

Dobro samo po sebi nije bitak, kao što nije niti zlo. Ono je način na koje bitak jest.
Točno.

Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
nisam sklona tome da se zlo veže uz osobu, nego uz njezina djela.
Vjerojatno ne postoji osoba koja je potpuno zla niti potpuno dobra.
Kako svi imamo slobodnu volju tako sami odlučujemo hoćemo li i kada činiti dobro ili zlo,
samim time smatram da je uzaludno postavljati se iznad nečije slobodne volje (pa makar ta osoba odlučila činiti zlo),
jedino što možemo je kontrolirati našu reakciju na tuđe zlo, maknuti se ili uzvratiti ako je to nužno da se obranimo(ovdje sam upotrijebila sinonim zmija za zlo i štap za samoobranu)
Točno. Svaki čovjek odlučuje kako će i kada postupiti, a da li će njegove akcije biti pozitivne ili negativne ovisi i o njegovoj slobodnoj volji. Naime, slobodna volja nam daje pravo na odabir našeg životnog puta; i što god napravili ide nama na dušu.
__________________
Ianus Christius je urednik i autor web stranice za promociju kreativnosti, samospoznaje i kritičkog načina razmišljanja.

***više na https://www.facebook.com/libertasnova/
ianusc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.