Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2010., 19:05   #221
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Bunjevcima je iskon u Dalmaciji ili Hercegovini a ne južno od Skadra.
Apsolutno točno, samo neki na forumu povezuju Bunjevce sa balkanskim Vlasima.
Bunjevci su da tako kažemo- Dalmatinski Vlasi
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 19:08   #222
Quote:
kipcak kaže: Pogledaj post
Bunjevci su Hercegovci sa Bune kod Mostara.I sta sad stim.
Sta sad stim -falija si cilu poantu, nisu samo oni Bunjevci, odnoso govorimo o širem pojmu te riječi odnosno te skupine naroda
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 19:17   #223
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/Bunjevci

Evo ti mandrile nepismeni nekulturni
Pa ja sta ne znam engleski perfekt al zive u selu mala bosna.Tad nije postojao termin Hercegovina znaci Buna Bosna i sve to kod Mostara.Danas bi bili Hercegovci Katolici.
kipcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 22:29   #224
Šešelj Bunjevac
Već ga vidim kako igra bunjevačko kolo s KUD Nevesinje

Quote:
Hercegovci nisu uopste dalmatinci.Oni su kraj mora iza vlaji,pa Imotski pa hercegovina.BONJEVCI BUNA KOD MOSTARA izbjegli za Turaka na sjever.Aja glupana na forumu.


što je pjesnik želio reći
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 23:22   #225
Quote:
Rašani nemaju veze sa tim nazivm Rišćani. Rišćani je naziv za Kršćanina samo onako malo "seljačkiji". Kakve ti gluposi tu pišeš, gori si od srpskih mitomana.
Quote:
Imaju s tim da se provlaći njiihovo ime na istok a ipak postoji razlika izmežu imena srbin i rašan , a uostalom raška - hrvaška , a da su rišćani kršćani onda bi se ime bunjevac koristilo za muslimane.
Rišćani=pravoslavci...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 23:29   #226
Quote:
kipcak kaže: Pogledaj post
Pa ja sta ne znam engleski perfekt al zive u selu mala bosna.Tad nije postojao termin Hercegovina znaci Buna Bosna i sve to kod Mostara.Danas bi bili Hercegovci Katolici.
Ma žive u tom ali i mnogim drugim selima, iz područja Hercegovine i Južne Dalmacije su se dalje širili. U 17. stoljeću se počinju širiti i odlaze u Senj,Liku, Sjevernu Dalmaciju, ali i ostatak, a zatim nakon toga i u Bačku, Banat ...tamo di i sad žive Bunjevci

To što vi imate u Bosni lokalne nazive to je druga nešto, Bunjevci su narod za sebe odnosno više nešto kao "pleme" , jedan ogranak Hrvata.
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 00:07   #227
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Ma žive u tom ali i mnogim drugim selima, iz područja Hercegovine i Južne Dalmacije su se dalje širili. U 17. stoljeću se počinju širiti i odlaze u Senj,Liku, Sjevernu Dalmaciju, ali i ostatak, a zatim nakon toga i u Bačku, Banat ...tamo di i sad žive Bunjevci

To što vi imate u Bosni lokalne nazive to je druga nešto, Bunjevci su narod za sebe odnosno više nešto kao "pleme" , jedan ogranak Hrvata.
Poseban narod nisu srodni su sa Hercegovcima i Bosancima.Cisto sumnjam da imaju ista zajednickog sa Srbima.
kipcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 00:13   #228
Quote:
kipcak kaže: Pogledaj post
Poseban narod nisu srodni su sa Hercegovcima i Bosancima.Cisto sumnjam da imaju ista zajednickog sa Srbima.


http://hr.wikipedia.org/wiki/Bunjevci
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 00:15   #229
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Ma žive u tom ali i mnogim drugim selima, iz područja Hercegovine i Južne Dalmacije su se dalje širili. U 17. stoljeću se počinju širiti i odlaze u Senj,Liku, Sjevernu Dalmaciju, ali i ostatak, a zatim nakon toga i u Bačku, Banat ...tamo di i sad žive Bunjevci

To što vi imate u Bosni lokalne nazive to je druga nešto, Bunjevci su narod za sebe odnosno više nešto kao "pleme" , jedan ogranak Hrvata.
Također,jako puno ljudi na području Karlovca i Pokuplja ima bunjevačka prezimena.Danas mnogi Riječani također potječu od Bunjevaca,posredno,zbog selidbi iz okolnih ruralnih krajeva.I u Istri ima dosta bunjevačkih.
Sve u svemu,selili su se oni posvuda.Eno i Čačić,fetivi Varaždinec,je dalekim porijeklom Bunjevac
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 00:25   #230
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Također,jako puno ljudi na području Karlovca i Pokuplja ima bunjevačka prezimena.Danas mnogi Riječani također potječu od Bunjevaca,posredno,zbog selidbi iz okolnih ruralnih krajeva.I u Istri ima dosta bunjevačkih.
Sve u svemu,selili su se oni posvuda.Eno i Čačić,fetivi Varaždinec,je dalekim porijeklom Bunjevac
Točno tako. A ljudi su se selili kako bi se reklo trbuhom za kruhom. A Čačić vuče korijene iz sela Bruška , Varaždinec domovine sin, ... dobro, ne želim reći da nije Varaždinac
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 00:48   #231
Još jednom ću napisat :

BUNJEVCI su se širli sa područja južne Dalmacije i dijela južne Hercegovine po ostalim dijelovima Hrvatske. OKVIRI kojima su se kretali nisu PRELAZILI granice Hrvatske. U vrijeme kada su naselili po Dalmaciji i Bih nije bilo Turaka. Turci su kasnije neke protjerali po otocima,Istri, neke u Bačku (Bunjevački Hrvati) Ne...Bunjevci nisu dolazili i odlazili sa Turcima, oni su bježali. Danas dijele i prezimena sa ljudima iz Dalmacije, Zagore.
Ne, Turci nisu raselili sve Bunjevce, normalno da su neki ostali. Turci su doselili neke druge vlahe kada su došli u 16. st. I ti vlasi i bunjevci su vlasi, ali ne ista "vrsta" da ako kažem.


Ne možeš reći da su Bunjevci Arumunji....

Za ove druge Vlahe možeš. Rumunji se smatraju u većem omjeru potomci rimskih kolonizatora a u nekom manjem broju potomci starosjedilačkih naroda. Ista stvar je kod pravoslavnih Vlaha (tih koji stižu s Turcima). A Bunjevci su vlaškog porijekla u smislu da je sam korijen tog naroda romaniziran ali male veze imaju sa baš tim kolonizatorima zbog kojih i zovemo nekoga Rumunjom/ Arumunjom. Ne može biti Arumunj ako nema gene tih kolonizatora.

Zadnje uređivanje 2plus2 : 19.03.2010. at 00:53.
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 07:17   #232
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post

Ne možeš reći da su Bunjevci Arumunji....

Za ove druge Vlahe možeš. Rumunji se smatraju u većem omjeru potomci rimskih kolonizatora a u nekom manjem broju potomci starosjedilačkih naroda. Ista stvar je kod pravoslavnih Vlaha (tih koji stižu s Turcima). A Bunjevci su vlaškog porijekla u smislu da je sam korijen tog naroda romaniziran ali male veze imaju sa baš tim kolonizatorima zbog kojih i zovemo nekoga Rumunjom/ Arumunjom. Ne može biti Arumunj ako nema gene tih kolonizatora.
Tu bih se složio,samo sumnjam da su Rumunji najviše potomci kolonizatora jer je to nacija koja je nastala iz bazne romanske skupine, tu se asimiliralo dosta Slavena,Gota,koječega...isto kao što smo mi asimilirali Ilire,Romane etc. jer smo prije svega imali političku vlast na ovom prostoru.Naravno,bio je Hrvata i velik broj,ali nacija je nešto drugo od 'plemena' poput Vlaha kao takvih.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 15:29   #233
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Tu bih se složio,samo sumnjam da su Rumunji najviše potomci kolonizatora jer je to nacija koja je nastala iz bazne romanske skupine, tu se asimiliralo dosta Slavena,Gota,koječega...isto kao što smo mi asimilirali Ilire,Romane etc. jer smo prije svega imali političku vlast na ovom prostoru.Naravno,bio je Hrvata i velik broj,ali nacija je nešto drugo od 'plemena' poput Vlaha kao takvih.

Eto drago mi je da se slažeš, pa to što kažeš je u redu, možda bi se neki Rumunj dao u raspravu, mislim da oni smatraju da su najviše potomci kolonizatora,ali dobrim dijelom su i potomci Tračana,( I dosta su se međusobno miješali Tračani sa Romanima) dakako da su se i neki drugi narodi tu uklopili s vremenom, ali recimo da su "očuvali" to romanstvo i da su sve druge koji bi im došli romanizirali,možda jer su bolje razvijeniji a uz to i brojniji, ali po meni su jedan od najvećih mikseva u Europi uz Mađare, Grke,pa čak i nas, Španjolce u davnija vremena, ne znam,...što ti misliš?
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 16:01   #234
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Eto drago mi je da se slažeš, pa to što kažeš je u redu, možda bi se neki Rumunj dao u raspravu, mislim da oni smatraju da su najviše potomci kolonizatora,ali dobrim dijelom su i potomci Tračana,( I dosta su se međusobno miješali Tračani sa Romanima) dakako da su se i neki drugi narodi tu uklopili s vremenom, ali recimo da su "očuvali" to romanstvo i da su sve druge koji bi im došli romanizirali,možda jer su bolje razvijeniji a uz to i brojniji, ali po meni su jedan od najvećih mikseva u Europi uz Mađare, Grke,pa čak i nas, Španjolce u davnija vremena, ne znam,...što ti misliš?
Pa da,oni su sigurno jedan veliki miks.Rumunji,Mađari...Grci mi baš i nisu neki izmješani,skoro su uniformno istočno-mediteranske fizionomije.
Kao i Španjolci što su uniformno mediteranci. Oni su bili dosta odsječeni od glavnih gibanja.
I mi smo naravno mješanci,ali smo daleko od Mađara jer oni imaju puno te egzotične komponente u svom izgledu:
http://www.youtube.com/watch?v=nWPCVMEsyeM

No dobro,kažem,ja mislim da Bunjevci nemaju veze s Rimljanima.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2010., 18:04   #235
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post

No dobro,kažem,ja mislim da Bunjevci nemaju veze s Rimljanima.
Da, i ja mislim, to ne znači da današnji Hrvati nemaju veze s Rimljanima, odnosno dosta "onih" Vlaha je postalo Hrvatima, Bunjevce je bezveze zvati Arumunjima upravo iz tog razloga što nisu povezani s Rimljanima krvno.

Ali nazivani su Morlacima sa strane Venecije jer to Morlak znači Vlah, a bili su vlasi u tom smislu.

Ali tko zna možda su se ranije izmiješali sa ovim Vlasima
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:35   #236
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post

Možda navika južnopanonskih Desidijata da gone blago na sezonske pašnjake u zemlju panonskih Breuca, sačuvana u vremenu u tradiciji nekih novih čobana koji su ih naslijedili. Što je tu čudno?
Iz kojeg se povijesnog izvora saznaje da je Desidijatima bila navika da sezonski gone stoku u Panoniju? Ili je to samo mašta?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:45   #237
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Iz kojeg se povijesnog izvora saznaje da je Desidijatima bila navika da sezonski gone stoku u Panoniju? Ili je to samo mašta?
ma mašta

poruka je bila namjenjena individui koja je nema uopće

Zadnje uređivanje Liburn : 22.03.2010. at 13:54.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 14:10   #238
evo, svašta sam o Bunjevcima pročitao, moj prvi komentar je, molim bez omalovažavanja moga truda,
Bunjevci su još jedna srpska izmišljotina
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 05:42   #239
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
Bunjevci su još jedna srpska izmišljotina.
Nije točno. Bunjevci su etnička skupina, koja se spominje već više od 400 godina. 1570. zabilježeno je prezime Bunjevac u Baranji. Zabilježena su sela s imenom Bunjevci kod Trebinja, Ogulina i Moravica (u Gorskom kotaru).

Nema nikave logike u tvojoj tvrdnji da su ta imena izmislili naši istočni susjedi.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 06:44   #240
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nije točno. Bunjevci su etnička skupina, koja se spominje već više od 400 godina. 1570. zabilježeno je prezime Bunjevac u Baranji. Zabilježena su sela s imenom Bunjevci kod Trebinja, Ogulina i Moravica (u Gorskom kotaru).

Nema nikave logike u tvojoj tvrdnji da su ta imena izmislili naši istočni susjedi.
Valjda misli novokomponoranu naciju Bunjevaca u Vojvodini
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.