Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2017., 23:36   #281
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
"ad hominem" (da su neke ideje koje su imali fašisti dokaz da je netko fašist unatoč tome što su se te ideje pojavljivali ranije i koje ne bi obuhvaćale čitavo društvo već samo individualne pojedince koji bi pustili na miru one koji to ne žele).
Jesam ovo ja? Hitler je bio vegetarijanac i protiv pušenja (započeo prvu akciju za zabrane pušenja) i ako imaš te iste ideje ne čine te fašistom jer to nije dio fašizma. Ono što te čini fašistom i/ili nacistom je kada imaš ideje iz te ideologije, recimo o eugenici, antidemokratičnosti, ukidanju ljudskih prava i tako. U biti stvari koje sa libertarijanizmom i nemaju veze. Pročitaj si atlas shrugged pa vidi koliko si blizu kojoj strani.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 06:30   #282
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Jesam ovo ja? Hitler je bio vegetarijanac i protiv pušenja (započeo prvu akciju za zabrane pušenja) i ako imaš te iste ideje ne čine te fašistom jer to nije dio fašizma.
Fašizam je samo jedan od oblika totalitarizma. Uglavnom,čine me totalitaristom a samim time i bliskim fašizmu ako sam protiv zabrane pušenja jer sprečavam nasilno ljude da uživaju u duhanu,travi,hašišu kao i radnicima da to proizvode.

Quote:
Ono što te čini fašistom i/ili nacistom je kada imaš ideje iz te ideologije, recimo o eugenici, antidemokratičnosti, ukidanju ljudskih prava i tako.
Jesu li Spartanci,Francus Galton,Nikola Tesla bili fašisti? Jesu li kraljevi bili fašisti mislim na srednji vijek ili prije Cezari od kojih su fašisti preuzeli pozdrav mjerenja kukuruza? Ovo su ti retorička pitanja. Neke dobre ideje su fašisti preuzeli kao i nacional-socijalisti jer to nisu iste ideje. Sa komunistima imaju zajedničke kontrol-frik ideje dok libertarijanizam to nema i to je polazišna točka. Svatko tko ima kontrol-frik ideje je naš neprijatelj uključujući i demokrate jer nisam za to da meni masa odlučuje što ću ja sa svojim privatnim vlasništvom: novcem,mozgom (ako sam politički nekorektan) i td.

Quote:
U biti stvari koje sa libertarijanizmom i nemaju veze.
Kvalitetan radnik i odstranjivanje lošijih radnika ti je eugeničan princip u kapitalizmu a rezultat je dobar proizvod jer ne znam da li ti je u interesu kupiti strgane patike npr. od strane lošeg radnika. Ja sam spreman prakticirati eugeniku samo za sebe,ti ne moraš ionako su rađena istraživanja da pametniji ljudi imaju manje djece : http://www.index.hr/mame/clanak/znan...e-/827672.aspx Ako te baš zanima,surfajući po ekstremno desnim forumima su lbiertarijanci bili u manjini i napadani od anti-kapitalista,uglavnom nisu se baš proslavili iako su imali rasistička razmišljanja kao i oni pa možeš odahnuti jer niti jedan pro-kapitalist neće dati novac takvim tipovima jer koče biznis.

Uvijek mi je bilo interesantno ono što nije popularno,nije u skladu sa politikom države,onda sam shvatio da i tamo ima kontrol frikova pa je bolje biti libertarijanac npr. nisi dužan financirati imigrante,svatko ako ih želi primiti bi ih primio na svoj posjed,nisi dužan izazivati ratove na tuđi teritorij ili biti protiv istospolnih zajednica na tuđem privatnom posjedu jer to nije tvoja stvar. Našao sam neke pro-tržišno ekstremno desne autore,svi su iz Amerike
koje neću tu reklamirati koji su rekli ok,pustite vi nas samo da govorimo a ako nam nećete dopustiti političku slobodu onda ćemo se na gerilski način boriti za svoje ciljeve i ja se s time složio. Mogu reći da me ta libertarinanska ideja pripitomila jer ne bi baš htio da imam domaćeg kontrol frika jer time nismo riješili ništa. Mi se moramo maknuti totalitarizma i svatko onda po svome kroz slobodan protok kapitala.

Fašisitčka,komunistička,rasistička razmišljanja treba prihvatiti da dio ljudi to ima ali to može jedino imati na svojem bez nasilja a ne da se takvi ljudi teroriziraju od kontro-frik Francuskih revolucionara koji nam oduzimaju zaradu i ne daju da radimo. Demokracija i libertarijanizam? Kako kada je libertarijanizam privatno vlasništvo a tamo nema demokracije ili možeš imati ali samo za sebe ako otvoriš samoupravno poduzeće. U kojoj si ti privatnoj firmi vidio demokraciju? Sve posluju hijerarhijski i takvo upravljanje drži i polreće ekonomiju.

Koje ukidanje ljudskih prava? Temeljno ljudsko pravo je pravo na rad,ja čak i mogu biti fašist ali samo za sebe,ako imam privatno poduzeće,moje je pravo kako ću vrednovati ljude ali ne smijem ugroziti protok kapitala. Libertarijanizam ti daje pravo da budeš totalitarist u svojem dvorištu jer su privatna poduzeća totalitarna i pravo radnika na rad je također totalitarno.

Zadnje uređivanje Detektor : 17.10.2017. at 06:50.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 13:52   #283
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Jesu li Spartanci,Francus Galton,Nikola Tesla bili fašisti? Jesu li kraljevi bili fašisti mislim na srednji vijek ili prije Cezari od kojih su fašisti preuzeli pozdrav mjerenja kukuruza?
Ajd reci da si trol, molim te.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:01   #284
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Naišao sam na internetsima opis u kojem stoji da je libertarijanizam heterogen skup ideja od kojih se barem neke moraju svidjeti racionalnom i dobronamjernom čovjeku, ali sve u totalitetu samo psihopatu

Mislim da si bio spomenuo kako ti se neke stvari kod libertarijanizma sviđaju.
Koju bi literaturu preporučio za upoznavanje s istima?
Odgovorit ću na ovaj upis opširnije u nekoj bližoj budućnosti, trenutno nemam puno vremena za forum... (posao)

No ukratko, što mi se sviđa kod političkog libertarijanizma (barem ovdje u SADu): potencirana osobna odgovornost, smanjenje državnog aparata, birokraciije i poreza, dekartelizacija zdravstva, vanjskopolitički ne-intervencionizam, iskonski fiskalni konzervativizam i klasični kulturni liberalizam. U dosta toga se slažem s njihovim programom, posebice oko abolicije smrtne kazne, dekriminalizacije marihuane, zatvaranja IRS-a i programa smanjenja nacionalnog duga.

Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
Vidim spominje se robotizacija tvornica, zašto
bi to nužno bio problem. I društvo i društvene dogme bi se možda morale mjenjati i ljudi bi na kraju možda živjeli lakše
Problem je u tome što ovaj put roboti u potpunosti zamjenjuju ljudsku radnu snagu i ona će eventualno postati izlišna.

Mnoge korporacije to ne gledaju kroz prizmu općeg dobra već kroz porast profita nauštrb radnštva, bez redistribucije zarađenog.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Hura, imamo insidera.
Teško baš da sam nekakav insider. Samo sam imao tu sreću da radim u grupama koje testiraju neke AI aplikacije unutar mojeg zanimanja i onog čime se bavim u firmi. Bit će toga još, ima li neki topik o AI na forumu? (valja potražiti).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:23   #285
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Bit će toga još, ima li neki topik o AI na forumu? (valja potražiti).
Praktički sve teme na Filozofiji zasrane su AI-jevima.

Možda da otvoriš topic na svom pedeefu? Utjecaj robotizacije na društvo... nešto...?


E: Sad ima.
__________________
#HoldMyRakija

Zadnje uređivanje Leteća : 17.10.2017. at 15:51.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 17:44   #286
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što ovaj put roboti u potpunosti zamjenjuju ljudsku radnu snagu i ona će eventualno postati izlišna.
Netko robote treba pokrenuti,netko popraviti. Paralelno se otvaraju nova radna mjesta. Kako to da u firmi gdje radim ljudski rad unatoč robotizaciji još uvijek postoji i uvjeti su bolji dok sam u državnoj firmi dobio neka kola ko da sam u 19. st. da ručno prevezem teret? Zašto koristite kompjutere kad ste protiv robotizacije kada ste maknuli radno mjesto čovjeku koji se bavio papirologijom pa koristite mail,ili pogledate film ubijajući radno mjesto radniku u videoteci ili idete u trgovinu plaćati robu putem automata,od kuda dolazi novac od potražnje za novom vrijednošću ako je neki kapitalist kupio robota samo za sebe?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:07   #287
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Netko robote treba pokrenuti,netko popraviti...
Znam da se ponavljam ali kad već moram...:

Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post

Postoji jedna vrlo bitna razlika između današnjeg tehnološkog razvitka i prijašnjih - prije su mašine napredovale ali su uvijek iziskivale i interakciju s čovjekom. Danas to prestaje biti tako - mašine prave druge mašine, roboti upravljaju robotima, roboti popravljaju i programiraju robote itd... čovjek postaje suvišan u tim procesima.

Mene osobno fascinira AI. Od cca 2013./2014. imao sam priliku sudjelovati u nekim testovima apliciranja AI na proizvodne i uslužne procese, dakle ne govorim ovdje o mass consumer market proizvodima. Fascinantna tehnologija, koja je i dobrano financirana (pogotovo u SAD-u gdje je gro uspješnih AI startupova).

Dolazimo do toga da će mašine biti sposobne raditi i ono što se danas smatra kompleksnim, relativno sigurnim i dobro plaćenim poslovima (odvjetnici, liječnici, kirurzi itd...).
I pola minute googlanja pokaže da je već taj netko tko će robote popravljati - neki drugi robot ili taj isti koji će popravljati sebe sam:

Robots can now heal themselves

Self-Repair Techniques Point to Robots That Design Themselves

Damaged Robot Can 'Heal' Itself in Less Than 2 Minutes

Robot, heal thyself: Dextre becomes the first robot to repair itself in space

---

A o ovom drugom, evo nekaj s MIT Technology Review, od prošle godine još. Nadam se da je homeschooling engleski dobar pa možeš dobro si prevesti:

The Artificially Intelligent Doctor Will Hear You Now
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 17.10.2017. at 18:24.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:21   #288
I neće biti stvaranja novih vrijednosti? Uvijek ih je bilo,ako čovjek nauči proizvoditi ih,moći će ih imati svatko i izmislit će još veću tenologiju,ljudi se postepeno privikavaju na nova znanja npr. sada e-mailom čovjek sam pošalje poštu a prije je trebala ona proći kroz nekoliko ruku. Ti valjda misliš ta će roboti zavladati svijetom,sve me to podsjeća na propagandu filma Matrix gdje upravljači robotima niti nisu ljudi,ljudi su samo oni koji su protiv njih mahom iz neciviliziranih dijelova svijeta dok kapitalisitički ljudi rade na finim poslovima i iskorištavaju jadan ljudski puk iz trećeg svijeta i td. tako nas oni vide ukjlučujući i ISIl,misle da su naše vrijednosti došle slučajno. Zato treba uništiti stvaratelje vrijednosti i njihove konzumente kako bi se spasio planet Zion (zanimljivo ime) što se i danas događa gdje siromašni proleteri hrle u bogatije zemlje u rušenju kapitala a potpomažu im domaći komunisti skupa sa kršćanima,islamistima,ideja koje su europski mislioci (sve njihove pristaše imaju korijene u cionizmu koji koristi ljude kao alat za spašavanje cionisitčkog planeta za njihovu a ne za društvenu korist što je opasna ideja za libertarijanizam koji je protiv bilo kojeg nacionalizma koji putem nasilja želi ostvariti svoje ciljeve ) odbacili i objasnili funkciju postojanja ljudi kroz Darwina,Galtona,Smitha. Pogledajte obavezno film Matrix pa mi objasnite svoje viđenje toga,je li ti istina ili je to propaganda.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:31   #289
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I neće biti stvaranja novih vrijednosti?
Hoće, bit će, ali za koga?





Ako misliš da će biti i za tebe... OK, ,misli, tvoje pravo... nada nek ti umre posljednja.


Otišli smo previše u off topik. Vratimo se na temu.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 18:43   #290
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Hoće, bit će, ali za koga?
Gdje piše da robotma neće upravljati prosječan čovjek npr. automatskim vođenjem kamiona vozač? Radnici su se već danas navikli na robote pa se nije desilo ništa,to je teško ljudima govoriti kada je privatni sektor kod nas izvor svih zala i mislimo da nas netko prodaje kada nešto privatizira,rađe želimo plaćati državne usluge skuplje nego što bi privatne bile jeftinije.

Da imaš vremeplov i dođeš u 18. stoljeće i dovedeš se automobilom,gledali bi te ko člana više klase ili da dođeš u Srednji vijek i imaš struju,bio bi bogatiji od kralja. Auti su izmišljeni za sve i novi se stvaraju a starijima pada cijena i mogu se kupiti pa tako bi i robotima,bilo bi sasvim normano da svatko ima robota npr. da ide saditi nešto u dvorište,već sad bolji traktori imaju veći učinak i općenito su se ljudi u poljoprivredi prilagodili na strojeve i nije se desio kaos.

Protiv toga su pojedinci koji shvaćaju kako bi se pojednostavila administracija,ljudi bi bili pametniji pa bi država mogla grabiti manje. Nema ništa gore od ljubomore na izumitelja npr. Edison na Teslu,ovo što ti imaš je edisonsko razmišljanje koji nije imao nikakve argumente protiv njega,rađe bi zeznuo ljude zbog vlastitog precijenjenog ega baš kao i uhljebi dok tržište govori da preplaćeni pojedinac ne vrijedi toliko. Tako naši ljudi danas,ljubomorni na onoga što je izmislio pametne klupe,Rimca a kako će vrijeme odmicati,njihove inovacije će biti široko dostupne jer će se stvoriti nove. Dakle,teorija nulte sume je izmišljotina zbog toga jer će što si i sam potvrdio postojati stvaranje novih vrijednosti pa umjesto da uništimo pametnu klupu,redistribuiramo Rimca i nakon toga ne stvorimo ništa,imat ćemo rađe svi to,netko bolji a netko lošiji model no lošiji model je opet bolji od prijašnjeg. Rađe idemo mi redistribuirati vrijednost kroz povrat naših novaca od strane države,dati ljudima da rade i stvaraju i skinuti s vrata državne eksploatatore.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 02:05   #291
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Gdje piše da robotma neće upravljati prosječan čovjek npr. automatskim vođenjem kamiona vozač? .
My, oh, my

Vidiš li ti uopće koliko sam sebi kontradiktiraš u ovoj izjavi???
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 08:45   #292
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Odgovorit ću na ovaj upis opširnije u nekoj bližoj budućnosti, trenutno nemam puno vremena za forum... (posao)

No ukratko, što mi se sviđa kod političkog libertarijanizma (barem ovdje u SADu): potencirana osobna odgovornost, smanjenje državnog aparata, birokraciije i poreza, dekartelizacija zdravstva, vanjskopolitički ne-intervencionizam, iskonski fiskalni konzervativizam i klasični kulturni liberalizam. U dosta toga se slažem s njihovim programom, posebice oko abolicije smrtne kazne, dekriminalizacije marihuane, zatvaranja IRS-a i programa smanjenja nacionalnog duga.
I meni lijepo zazvoni ne-intervencionizam, smanjenje birokracije, aboliciju smrtne kazne...
S druge strane, počesto mi naglasak na "filantropiju" umjesto sustavnih socijalnih programa djeluje u najbolju ruku naivno, a u najgoru-cinično.

Kako je i meni znanje o libertarijanizmu ograničeno na Randovu i, blago rečeno, sumnjive proponente istog sa raznih foruma, rado bih pročitao nešto više kad nađeš vremena.


Quote:
A o ovom drugom, evo nekaj s MIT Technology Review, od prošle godine još. Nadam se da je homeschooling engleski dobar pa možeš dobro si prevesti:

The Artificially Intelligent Doctor Will Hear You Now
Jao

Za svakog pacijenta kojem je dr. Google pomogao da brže i kvalitetnije dođe do dijagnoze a meni olakšao život, postoji barem dvadeset koje je isti liječnik uvjerio kako su smrtno bolesni radi banalnih simptoma

Nije tema, ali navedeno je u članku kako je bitan kontekst i ljudska komunikacija, interesantno će biti promatrati kako će se AI snaći u tome.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 09:36   #293
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
I meni lijepo zazvoni ne-intervencionizam, smanjenje birokracije, aboliciju smrtne kazne...
S druge strane, počesto mi naglasak na "filantropiju" umjesto sustavnih socijalnih programa djeluje u najbolju ruku naivno, a u najgoru-cinično.

Kako je i meni znanje o libertarijanizmu ograničeno na Randovu i, blago rečeno, sumnjive proponente istog sa raznih foruma, rado bih pročitao nešto više kad nađeš vremena.

Za svakog pacijenta kojem je dr. Google pomogao da brže i kvalitetnije dođe do dijagnoze a meni olakšao život, postoji barem dvadeset koje je isti liječnik uvjerio kako su smrtno bolesni radi banalnih simptoma

Nije tema, ali navedeno je u članku kako je bitan kontekst i ljudska komunikacija, interesantno će biti promatrati kako će se AI snaći u tome.
Postoji distantna razlika između mojeg poimanja libertarijanizma od onog koje je predstavljeno hrvatskoj javnosti te tu na ovom forumu. Iz jednostavnog razloga - tog što živim u SADu, i realno, to je stranka koju najviše podržavam (ali ne apsolutno sve). Ayn Rand je... recimo to tako - tu prevaziđena.

Socijalni programi u SAD-u ni ne trebaju čekati na promjenu vlasti - već sad su prilično disfunkcionalnii. Najveći problem - zdravstvo... Obamacare vs. Trumpcare ili kako će se već zvati - leže na klimavim postulatima gdje premalo ruku drži previše moći. To će se kad- tad skršiti. Libertarijanci imaju drugačiji pristup - kroz tržišnu ekonomiju. Ron Paul je to objašnjavao na Liberty reportu. Ukratko - umjesto kartelizacije reforma kroz tržišne zakone. To, po mojem mišljenju, nije nezdrav pristup rješavanju problema.


Obamacare’s Best Allies: The Courts and the Republicans

https://www.lp.org/issues/healthcare/


Ovaj AI startup-doktor. Što misliš koliko će biti to poboljšano za smo 10ak godina?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 09:45   #294
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
I meni lijepo zazvoni ne-intervencionizam, smanjenje birokracije, aboliciju smrtne kazne...
S druge strane, počesto mi naglasak na "filantropiju" umjesto sustavnih socijalnih programa djeluje u najbolju ruku naivno, a u najgoru-cinično.
U XIX. stoljeću je filantropija funkcionirala, barem u smislu ublažavanja socijalnih problema.
Rađanjem masovne proizvodnje, institucija i društva na prijelazu u XX. stoljeće, rodila se nada kako država može rješavati problem socijale "odavde do vječnosti" ("welfare state").
Ljevica (ali i desnica) se potpuno predala tom uvjerenju... a već od prije više desetljeća se sve više pokazuju negativne strane takvog načina.
Neoliberalizam je uglavnom odgovor viših društvenih slojeva na navedeno...

Došli smo dotle da nam Warren Buffet može mirno poručiti... "Klasni rat postoji, i mogu reći kako ga moja klasa upravo dobiva."

Vrijeme je za promjenu težišta prema "small is beautiful" načelu... solidarnost, samopomoć, samodovoljnost manjih zajednica (ne apsolutna, to se može dozirati), održivi razvoj...
To bi trebao biti jedan od mogućih odgovora "nižih klasa", ne samo nekakvih eko-frikova i "trećesvjetske sirotinje".

Quote:
Kako je i meni znanje o libertarijanizmu ograničeno na Randovu i, blago rečeno, sumnjive proponente istog sa raznih foruma, rado bih pročitao nešto više kad nađeš vremena.
Hayek (dobro, on je baš neoliberal), Nozick, Rothbard...

https://en.wikipedia.org/wiki/Libertarianism

Libertarijanski socijalizam, anarhizam, kršćanstvo...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 09:48   #295
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Postoji distantna razlika između mojeg poimanja libertarijanizma od onog koje je predstavljeno hrvatskoj javnosti te tu na ovom forumu. Iz jednostavnog razloga - tog što živim u SADu, i realno, to je stranka koju najviše podržavam (ali ne apsolutno sve). Ayn Rand je... recimo to tako - tu prevaziđena.

Socijalni programi u SAD-u ni ne trebaju čekati na promjenu vlasti - ve
sad su prilično jadni i disfunkcionalnii. Najveći problem - zdravstvo... Obamacare vs. Trumpcare ili kako će se već zvati - leže na klimavim postulatima gdje premalo ruku drži previše moći. To će se kad- tad skršiti. Libertarijanci imaju drugačiji pristup - kroz tržišnu ekonomiju. Ron Paul je to objašnjavao na Liberty reportu. Ukratko - umjesto kartelizacije reforma kroz tržišne zakone. To, po mojem mišljenju, nije nezdrav pristup rješavanju problema.
Ovakav kakav je, "sustav" je spoj najgoreg od socijalnog i privatnog zdravstva.
Ima sličnosti sa hrvatskom stanogradnjom i pokušaja države da kreditira kartele u istoj.
Reforme u bilo kojem pogledu teško će ga pogoršati.

Quote:
Ovaj AI startup-doktor. Što misliš koliko će biti to poboljšano za smo 10ak godina?
Sigurno će ga poboljšati, i ne sumnjam da će imati svoje mjesto.
Slažem se sa skepsom oko komunikacije.
Vjeruj, izvući iz pacijenta podatak u formi koja je pogodna za provući kroz neki dijagnostički algoritam nije jednostavna stvar, bez da mu sugeriraš odgovor.
Interesantno će biti pratiti razvoj AI u tom kontekstu.

Mislim, da mi je netko prije desetak godina rekao kako ću u dva mjeseca moći naučiti osnove stranog jezika preko aplikacije na mobitelu, nasmijao bih mu se u lice.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 10:12   #296
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
U XIX. stoljeću je filantropija funkcionirala, barem u smislu ublažavanja socijalnih problema.
Rađanjem masovne proizvodnje, institucija i društva na prijelazu u XX. stoljeće, rodila se nada kako država može rješavati problem socijale "odavde do vječnosti" ("welfare state").
Ljevica (ali i desnica) se potpuno predala tom uvjerenju... a već od prije više desetljeća se sve više pokazuju negativne strane takvog načina.
Neoliberalizam je uglavnom odgovor viših društvenih slojeva na navedeno...

Došli smo dotle da nam Warren Buffet može mirno poručiti... "Klasni rat postoji, i mogu reći kako ga moja klasa upravo dobiva."

Vrijeme je za promjenu težišta prema "small is beautiful" načelu... solidarnost, samopomoć, samodovoljnost manjih zajednica (ne apsolutna, to se može dozirati), održivi razvoj...
To bi trebao biti jedan od mogućih odgovora "nižih klasa", ne samo nekakvih eko-frikova i "trećesvjetske sirotinje".



Hayek (dobro, on je baš neoliberal), Nozick, Rothbard...

https://en.wikipedia.org/wiki/Libertarianism

Libertarijanski socijalizam, anarhizam, kršćanstvo...
Nisam siguran da je "filantropija" ikad funkcionirala na sustavan način, i inzistiranje kako ista može zamijeniti sustavne socijalne mreže mislim da je ili naivno ili u svrhu propagande. (Ne tvrdim da to ti činiš).

Nadalje, globalizacija u modernom smislu (shvaćena kao slobodan protok kapitala) je definitivno otežala državama upliv u vlastitu ekonomiju i stabilizirane iste, no ne bih to tumačio kao negativne strane socijalne države.

Dapače, te "negativne strane" su u diskursu zastupljene upravo obrnuto proporcionalno sa zastupljenošću i atraktivnosti komunističkih i socijalističkih ideja.

Socijalna država na Zapadu počinje u vrijeme formiranja socijalizma kao političke snage (Bismarck), širenje nakon Oktobarske revolucije a ekspoloziju nakon II. svj. rata.
Propast i "negativne strane" počinju s kolapsom SSSR, već vidlivom u 70tima.

Također, ne mogu pomiriti "small is better" princip sa kompleksnim, stratificiranim društvom i podjelom rada. Isti mi djeluje prilično utopijski.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:31   #297
Zašto postoji kroni kapitalizam?

Sjedimo mi na radničkoj pauzi i filozofiramo o teškim temama koliko nam vrijeme dopušta i vidio sam svu neobrazovanost među istom. Vidio sam to i prije ali koncentrirat ću se generalno na ono što postoji u mišljenju radnika:

1. Naslijeđe je stečeno krađom

Nema nikakvih argumenata za to i njihov mozak im brani gomilanje kapitala.

2. Sve one koji su rasprodali državu treba uhititi

Ovdje se nastoji objasniti da su kapitalisti neprijatelji unatoč tome što radimo u privatnoj firmi i što država ima još uvijek prevelike ovlasti a kada sam to spomenuo,dobio sam svesrdno branjenje onih koji te nisu zaposlili.

Uz takvo razmišljanje dobijemo stanje kroni kapitalizma jer se radi u privatnoj firmi a brani kočničar privatnog vlasništva koji ne zapošljava tj. država. Rasterećenjem privatnika bi dobili bolje strojeve i veću zaradu a oni koncentrirani na državu koja oduzima zaradu i čude se kako je problem u državi. Podsjećaju me na muža koji vjeruje ženi koja ga vara. Kapitalisti preko donacija dobe svoje skupa sa svojim agentima u parlamentu i uspjeli su ljude uvjeriti da je ok da imaju što manje privatnika kako bi što više gmizali do pozicije putem ogromne države. Očekuju da će netko drugi riješiti problem umjesto njih samih,da su interesi običnih ljudi kako nas vole nazivati isti unatoč tome što nema tu ničeg definiranog. Unatoč svemu,ne vide da se svaki čovjek ravna po osobnom interesu i da za to ljudima ne treba davati nikakvu prisilnu financijsku pomoć za one koji bi trošili više nego što imaju.

Zadnje uređivanje Detektor : 19.10.2017. at 12:07.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 16:56   #298
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
1. Naslijeđe je stečeno krađom

2. Sve one koji su rasprodali državu treba uhititi
Ajde da i od tebe čujem jednu pametnu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 22:52   #299
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajde da i od tebe čujem jednu pametnu.
Znači dok roditelji koji su marljivo radili za svojeg potomka umru,potomak nema pravo nasljedstva? Naravno da ima,na sve je plaćen porez a kapital je stečen pametnom investicijom koja se bazirala na štednji tj. odricanja u nečemu dok su roditelji onoga tko nije ništa naslijedio trošili svu plaću (to mi je priznao jedan radnik kako je živio kao mladić kad su roditelji pokrivali osnove) na gluposti i sami su dobrovoljno dali novac nekome tko je zarađivao na njima i tko se nije ponašao tko oni.

Kada govorimo o krađi države,govoro o kapitalizmu preformulirano na hrvatski jezik. Tu dolazimo od one prve početne teze naslijeđa gdje je onaj sa više kapitala nešto kupio ili mu je dodijeljeno prema hijerarhijskoj društvenoj poziciji pa su tako crveni buržuji dobili najviše a one niže klase u komunizmu najmanje (nije mi jasno kako su u besklasnom društvu postojale niže klase? Ah,da plaće moraju biti nejednake u javnom a ne u privatnom sektoru a plaća temelj klase što crveni ignoriraju). Interesantno je kada ljudi govore o kapitalizmu dok pričaju od Todoriću koji je dobio ogromne donacije nama poznatih stranaka a carstvo je gradio na redistribuciji kapitala što je socijalizam. Lekcija komu možemo dobiti od tog fenomena je ta da država ne zna redistribuirati kapital u društvenu korist jer svaki pojedinac radi za sebe i investira onako kako on misli da je najbolje za njega.

Kroni kapitalizam funkcionira na način da kroni-kapitaljare pošalju svoje agente u Sabor,naprave kampanju putem donacije npr. za Bandića koji je dobio nezamislive donacije za prosječnog čovjeka samo za kampanju i onda država stopira konkurenciju i nudi izbor zaposlenja prema prisilno raspoređenom kapitalu u državi ili kod nekog kapitalista koji uzima poticaje i tu sad oni koji nisu umočeni u to trebaju reagirati tako da šire libertarijansku misao jer pomoć ne možeš očekivati niti od kronera,niti od države. Evolucija već radi svoje u smanjenju nataliteta,to je toliko parazitska ekonomija da je samodestruktivna po sudionike same. Mi smo kornjače a oni su škorpioni koje nosimo na leđima,evanđelje po Ezopu.

Dakle kada neki protivnik privatizacije priča o krađi,on misli da vrijedi više jer je uhljebljen,protiv svih onih sudionika na tržištu koji nose ekonomiju ,protiv običnog puka koji bježi u zemlje koje malo bolje redistribuiraju kapital i koji troše 50% manje na uhljebe u odnosu na nas pa kad ga kapitalizam svede na realnu vrijednost onda je to udarac na njegov ego. Tko vrijedi,ne mora se bojati privatizacije,ona je pljačka isto kao što su i radničke plaće u Njemačkoj pljačke. Ili naše plaće u odnosu na nekoga iz Afrike.

Zadnje uređivanje Detektor : 19.10.2017. at 23:07.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 12:24   #300
Kakve li ovo veze ima s libertarijamizmom?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:13.