Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 23:51   #281
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
neće sigurno biti (polu)prazna, naselje je krcato trosobnim i četverosobnim stanovima, ne vidim baš da će postati penzionerski kvart.

ovo drugo odlično zvuči, možda i napišem.
raspoložena sam pisati pritužbe i na druge adrese, pa mogu i tamo

meni se čini da je prva dva razreda boravka čisto dovoljno i da smo danas skloni podcjenjivati sposobnosti djece.
djece ima sada gro. ta djeca ce rasti, i ici u vise razrede OS (za 4-5godina) pa nece trebat produzeni boravak. a onda ce ici u srednju pa nit skolu nece trebat.
to su oni koji sada zive u tim, 2, 3 i 4 sobnim stanovima, nece oni odselit niti prije, nit u penziji, da u njihove stanove usele neki novi klinci. ipak smo u hrvatskoj, stan je na 30 godina kredit i dozivotan smjestaj
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:05   #282
@frupy
Slazem se s tobom, ali ovisi i o djetetu.
Neki mogu i od 2.r. sami.

@nosorog
Ne pricam o boravku, kojeg ta skola ima samo za prvi razred (tako je bilo prosle godine, ne znam kako je sad).
Pricam o tome da novoizgradjenoj skoli za sve ucenike fali 40% od trenutnog prostora.
Meni je to nepojmljivo.
Ne vidim smisla izgraditi skolu koja ne pokriva trenutne potrebe kvarta.
I da ta ista skola onda placa najam prostora negdje drugdje i ima nastavu na dva ili vise mjesta.
Nisam cula za prazne skole osim u centru grada.
I ne vidim nista lose u tome da u razredu sjedi 15 ucenika umjesto 30.
Btw, ljudi se i rastaju i prodaju te stanove u koje dolaze druge obitelji s malom djecom
I jos jedan btw, ispada da se slazes s bandicem
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 00:36   #283
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
@frupy
Slazem se s tobom, ali ovisi i o djetetu.
Neki mogu i od 2.r. sami.

@nosorog
Ne pricam o boravku, kojeg ta skola ima samo za prvi razred (tako je bilo prosle godine, ne znam kako je sad).
Pricam o tome da novoizgradjenoj skoli za sve ucenike fali 40% od trenutnog prostora.
Meni je to nepojmljivo.
Ne vidim smisla izgraditi skolu koja ne pokriva trenutne potrebe kvarta.
I da ta ista skola onda placa najam prostora negdje drugdje i ima nastavu na dva ili vise mjesta.
Nisam cula za prazne skole osim u centru grada.
I ne vidim nista lose u tome da u razredu sjedi 15 ucenika umjesto 30.
Btw, ljudi se i rastaju i prodaju te stanove u koje dolaze druge obitelji s malom djecom
I jos jedan btw, ispada da se slazes s bandicem
ti fakat mislis da je itko gradio skolu brojeci kapacitet stanova po kvartu
mozda jesu sedamdesetih u NZ, u ovom stoljecu, sigurno nisu
dorbo je da su ju uopce i krenuli gradit, a onda i dovrsili.

naravno da se mijenja kvartovska dinamika:
ljudi sele iz hrvatske.
biraju privatne skole
voze ih u centar, pogotovo kad ne znju hoce li boravka bit za sve u prvom, a kamoli u drugom razredu.

i jebe se lovricu ili bandicu dal ima dovoljno mjesta ili nema.
oni su skolu otvorili, prerezali crvenu masnicu, slikali se, a ostlo je, jebite se (sto su neki shvtaili doslovce, pa su se i djeca pojavila i sjebala kapacitete skole)

u mojoj OS, 80tih godina proslog stoljeca, boravak je bio do 4 razreda. 3 i 4 razred je uglavnom bio skupa., kome je trebalo. dva razreda su bila boravk, dva razreda obicni. taj treci se vec jedva skupio jedan, a cetvrti pogotovo. vise je to bilo za zbor, tamburice i kad si vec u skoli, da pojedes rucak, iancce je sramota bila da nisi redovna nastava

danas u toj istoj skoli, boravak je za svu djecu u prvom, pola djece u drugom, a u trecem i cetvrtom nema.
mama koja je preselila dijete u privtnu skolu, izmedjuostalog i radi toga sto nema boravka u trecem, pricala je da su oni kroz vijece pokusali trazit boravak za sve u drugom i bar jedan razred u trecem, pa im je receno da u prvom razredu uzimaju boravk i oni kojima treba i oni kojima ne treba, pa onda nema fizickog prostora za one kojim treba u drugom razredu. meni to negdje i ima smisla, jer realno, da bas svih 100 roditelja upisane djece u toj generaciji radi? realno da bas nitko nema bake i dede? da su bas sva dejca kompletno nesamostalna?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 07:48   #284
Ubacujem se... Nama je škola još daleko, ali baš sam išla pogledati do kad je kod nas boravak. Samo prvu razred. Možda se za koju godinu to promijeni dok će curka ići... Ne znam hoće li nam boravak trebati ili ne, ali bome bi bilo dobro imati opciju da boravak postoji još barem u drugom razredu. Barem.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 08:29   #285
Ja se slazem da neki kvartovi kontinuirano imaju dosta djece. I da ce Vrbani 3 jos dugo imati puno djece a 99% roditelja ipak ne zeli voziti djecu u drugi kvart ili uz kredit za stan placati privatnu skolu.
Kod nas u kvartu (iz osamdesetih) su razredi od po 24 djece, boravak do 2. razreda, generaciju prije je nego je moja upisala skolu bilo 5 razreda prvasica pa je jedan razred u medjusmjeni ( jer nema dovoljno ucionica) smjenski je rad. I jos uvijek se grade nove zgrade (u koje doseljavaju obitelji s malom djecom), jos uvijek je skoro pa zgoditak na lutriji kupit cetverosobni stan a da nije cetvrti kat bez lifta (vrlo brzo se prodaju ako cijena nije prevelika). U vrticima grupe od 24 djece u mladjoj jaslickoj do 28 u vrtickim, svi dodatni prostori prenamijenjeni u dodatne sobe za dodatne grupe, iznajmljeni dodatni prostori za vrtic u stambenim zgradama - uglavnom ne vidim da ce u iducih 10 godina biti ista manje djece u kvartu nego je sad. Ali naravno nitko ne planira prosirenje skole nego smo sretni da su makar promijenili parket u dvorani.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:48   #286
Nosorog, ispalo je kao da odobravas gradnju skole neadekvatnih kapaciteta jer kvartovska dinamika ovoono.
Kao sto proab kaze, u starom je kvartu dalje od centra i stanovnistvo samo raste, ergo, skola sigurno ne moze biti prevelika.

I ne, nisam ocekivala da politucari donose dobre odluke, samo komentiram kako je bedasto sto to ne rade.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 09:21   #287
Quote:
tisi kaže: Pogledaj post
Nosorog, ispalo je kao da odobravas gradnju skole neadekvatnih kapaciteta jer kvartovska dinamika ovoono.
Kao sto proab kaze, u starom je kvartu dalje od centra i stanovnistvo samo raste, ergo, skola sigurno ne moze biti prevelika.

I ne, nisam ocekivala da politucari donose dobre odluke, samo komentiram kako je bedasto sto to ne rade.
ne znam ja iz cega si ti iscitala to.
ne odobravam uopce gradnju divljih i urbanisticki neisplaniranih naselja, kao sto jesu vrbani 3.
ali, osim sto su neki gradski uhljebi stavili potpise na urbanisticke planove zgrada koje su nicale pocetkom stoljeca, tako su isto brojni gradjani te planove podrzavali kupnjom stanova u tim zgradama, i to debelo preskupih stanova, prodanih jos u nacrtima.

na forumu sam od 2003, i pratila sam debelo stnovanje, vrbani 2 i 3 su bile top lokacije za kupnju, a nakon sto su ljudi kupili stanove, poceli su kukati kak nema vrtica, nema skole, ne mogu dijete upisat u normalan DZ, a sve vise ih muci sto se prometom duze putuje. ono, nemojte zajebavat. nije da to niste znali kupnjom stana.

planski gradjenih naselja (kao sto je bio NZ 80tih) nazalost u zagrebu nema vise nema.
i to podrzavaju gradjani, najvise oni sto se bune na sve, al na izbore ne izadju nikad, ili mozda jednom. (ne kazem da ima kandidata, svi su ionak isti, ali izlaznost je takva, da sve sto bandic radi, moze radit, jer zna da ljdue nije briga, dok god ostaju doma. onih 50% koji glasaju za njega, odlucuju. a realno, za njega glasa sveukupno 12-15% svih gradjana grada zagreba, jer ih je na izbore izaslo 25%)

kolko sam ja skolu svetog covjeka vidla u kvartu, ne znam kolko ona fizicki moze bit veca, a da djeca ne gledaju u tanjur stanarima okolo ili d ane sjede u podrumu zgrade? (postoje, cini mi se planovi kolko katova skola moze imat)
e sad. tam je bila i ledina na kojoj se mogla sagraditi jos jedna skola, ali se sagradio konzum i socijalni stanovi, koje onda popunjavaju obitelji s djecom, pa trebaju skolu. jbg.

on topic. roditelji koji zaista trebaju produzeni borvak i ne prepustaju slucaju od 25% ili 50% da ce imat srece u prvom, a pogotovo drugom razredu, razvazaju djecu okolo.
i to nije novina zadnjih 10 godina, kada skole po centru izumiru, a imat dijte u boravku je IN, nego je tako bilo i prije 30. u mom razredu je 1/3 djece bila izvan upisnog podrucja, jer su roditelji trebali produzeni boravak. doduse, razredi su bili po 30-35 ucneika, i to nikome nije smetalo.

a sto se tice opremljenosti skola, trebalo bi iskopat podatke koje skole i koliko izvlace love iz EU fondova, jer neke ne izvlace uopce, a neke cudesa. to ovisi o volji i sposobnosti ravnatelja. onaj koji ja zasjeo na stolicu u kvartu di ima djece na izvoz, jebe mu se, odradit ce svoj mandat i eventualno rpomijenit parkete, onaj koji mora privuc djecu da popuni jedan razred, mora nesto i ponudit i trudit ce se znatno vise.

imas roditelje koji ce pisat ravantelju, gradu, isusu, imas one koji ce sutit, i imas one koji ce diejte upisati ili preselit u skolu di ne moraju nis pisat, i di, kak je jedna forumasica pisala, ce te i ponudit kavom.jedino sto se diejte nece druzit s djecom iz kvarta.
al ce se druzit na boravku prva 3 ili 4 razreda, pa dodje na isto.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:21   #288
na stranicama grada, al je word dokument pa ne mogu linkat, izlistane su skole s infom o produzenom boravku. iznenadjujuce puno skola ima do 3. razreda a 4 skole imaju i u 4. razredu.
ne znam koliko su tocne informacije, al sve skole imaju do 2. razreda.
e sad...kak je to organizirano i dal je jedan drugi razred po generaciji od 6 upisanih, nemam pojma, al ovak slucajnom prolazniku bi moglo zvucat da je u zagrebu prica s produzenim odlicna.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 20:12   #289
Tu piše koja škola do kada ima dnevni.

http://www.zagreb.hr/userdocsimages/...novneSkole.doc

Moj ide i ja sam super zadovoljna. Napiše svu dz pa i engleski. To bi kao svi trebali doma raditi a moj kaze pa napisao sam u skoli da ne moram doma. Dakle, uciteljica im ostavi vremena za engleski.
Wellisia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 01:02   #290
Quote:
Wellisia kaže: Pogledaj post
Tu piše koja škola do kada ima dnevni.

http://www.zagreb.hr/userdocsimages/...novneSkole.doc

Moj ide i ja sam super zadovoljna. Napiše svu dz pa i engleski. To bi kao svi trebali doma raditi a moj kaze pa napisao sam u skoli da ne moram doma. Dakle, uciteljica im ostavi vremena za engleski.
vidim da dosta škola ima produženi za sva 4 razreda
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 06:23   #291
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
vidim da dosta škola ima produženi za sva 4 razreda
dosta skola?
gledamo li mi isti popis?

inace, ovo je trenutno stanje. na papiru.
u praksi se vec iduce godine sve moze promijeniti.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:44   #292
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
dosta skola?
gledamo li mi isti popis?

inace, ovo je trenutno stanje. na papiru.
u praksi se vec iduce godine sve moze promijeniti.
Trebala je napisati neke. manje id 5% skola ima i 4. razred, a to je stvarno malo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:36   #293
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
dosta skola?
gledamo li mi isti popis?

inace, ovo je trenutno stanje. na papiru.
u praksi se vec iduce godine sve moze promijeniti.
Npr. u našoj školi piše da ima boravak do 3. razreda, a ove godine ga ipak nema jer kažu da nemaju dovoljno učionica jer su upisali jedan razred boravka prvašića više nego prethodnih godina.
Yin&Yang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:11   #294
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
dosta skola?
gledamo li mi isti popis?

inace, ovo je trenutno stanje. na papiru.
u praksi se vec iduce godine sve moze promijeniti.
pa meni se i 4 skole cinilo puno, a sad vidim da ih je pet.
pa to je, cak i u odnosu na broj skola u zagrebu puno, a kamoli u odnosu na skole kad se maknes par kilometara van zagreba.

ne znam, kuzim logiku da se navodno ide na ruku roditeljima koji klince furaju izdaleka,a klinci pohadjaju muzicku prek puta (ili u skoli) pa da ne gube vrijeme na putovanje izmedju jeden i druge skole i rucak i zadacu odrade u skoli, na toplom su dok cekju muzicku, al ne mislim da tih roditelja ima ne znam kolko, pa opet ispada d je to cuvanje djece stare 10 godina, i to mi je, onak ...ne znam zapravo koji bi pravi termin upotrebila
okej, radi se o skolama koje imaju prostorne uvjete, i stvar je "samo" zaposljavanja uciteljice, iako u tome djelomice sudjeluju i roditelji


Quote:
Yin&Yang kaže: Pogledaj post
Npr. u našoj školi piše da ima boravak do 3. razreda, a ove godine ga ipak nema jer kažu da nemaju dovoljno učionica jer su upisali jedan razred boravka prvašića više nego prethodnih godina.
ma da, to se i meni cini, da te stvarno lutrija potrefi (na stranicama idealno izgleda)
a jbg, 2008-2011 je, prema statistikama, bio baby boom....dalje se navodno, smanjuje ta brojka.

drugi je detalj, sto je lovric izjavio da ce osigurat boravak za sve prvasice, a onda jbg, netko mora bit na gubitku, pogotovo ak nema prostora.
ak ima prostora, a oni izvode cirkus sa seljenjem po razredima, odn dijeljenjem djece, uzasno.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:38   #295
reci to u Kanadi u kojima ti mogu oduzeti dijete jer se dijete mlađe od 12 godina po zakonu ne smije ostaviti samo

a tu se zgražavamo jer se čuvaju djeca od 10 godina
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:59   #296
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
reci to u Kanadi u kojima ti mogu oduzeti dijete jer se dijete mlađe od 12 godina po zakonu ne smije ostaviti samo

a tu se zgražavamo jer se čuvaju djeca od 10 godina


Potpis.
Moja ide u boravak (3.r) i ići će do kraja 4. jer naša škola ima tu mogućnost.
Što se ne bi čuvali klinci od 8-9-10 godina?
Ne mislim doslovno "čuvali" od, ne znam, gutanja lego kockica i igranja sa šibicama, nego ono...
Netko tom djetetu treba dati i skuhati ručak.
Netko treba zagrijati stan ili kuću - ok ne kod svih ali mi se grijemo na drva.
Nisam oduševljena da mi dijete od nepunih 9 loži vatru u kaminu, niti da rukuje sa indukcijskom pločom, koliko god da volim poticati samostalnost.
Doma sam tek oko 4 popodne, btw.
Mislim, razumijem da je mogućnost za korištenje boravka do 4.razreda iznimka a ne pravilo, ali kad već imam tu mogućnost isto mislim da bi bilo glupo ne koristiti je.
Ili se čuditi čuvanju desetogodišnjaka.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 09:04   #297
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Trebala je napisati neke. manje id 5% skola ima i 4. razred, a to je stvarno malo.
A koliko % ih ima a da nisu u samom centru grada gdje je depopulacija jako uzela maha? Kad se tako postavi vidi se da ne postoji realna mogucnost boravka do 4-og za veliku vecinu roditelja neovisno o njihovim zeljama.
Ja bi npr moje morala voziti u cvjetno jer tamo je jedina skola koja mi je usput - centar grada mi je izrazito van ruke.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 13:34   #298
i ja smatram da nije nuzno za samostalnost da dijete kuha s 9-10 godina. ili da budu sami satima. i da imam opciju mala bi ziher isla do 3. razreda.
u 4. bi ju vjerojatno ispisala da se prije 5. navikne
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 20:52   #299
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
A koliko % ih ima a da nisu u samom centru grada gdje je depopulacija jako uzela maha? Kad se tako postavi vidi se da ne postoji realna mogucnost boravka do 4-og za veliku vecinu roditelja neovisno o njihovim zeljama.
Ja bi npr moje morala voziti u cvjetno jer tamo je jedina skola koja mi je usput - centar grada mi je izrazito van ruke.
3 skole su centar, 1 novi zagreb, 1 trnje/cvjetno

mogu razumjet zelju da dijete bude na toplom/ako doma nema uvjete za to, zato i socijala ima cesce prednost za boravak, u bilo kojem razredu/, mogu razumjet da dijete treba nesto odraditi negdje, za vrijeme dok ceka trening, muzicku, balet i korisno potrosi vrijeme koje bi inace potrosilo na putovanje/i zato ima smisla da je organiziran boravak za djecu koja nisu u kvartu/...i super mi je da im se ponudi neki prostor gdje bi u miru odradili zadacu, al bez obzira na dob (jer treninge nastalvjaju i u petom, ili ako u drugom turnusu imaju informatiku) i skroz mi je okej da ostanu samostalno na skolskom igralistu kolko hoce (i bez nadzora ili da ih tjeraju iz kruga skole), al ne kuzim potrebu organiziranog produzenog boravka s uciteljicom razredne nastave za djecu od 10 godina.
jos dodaj odgode skola, pa zaokruzi na 11.

bilo bi super da postoji mogucnost rucka za sve razrede, neovisno o boravku, al to ovisi o tome dal skola uopce ima kuhinju i dal ima kapaciteta za organizirat za svu djecu (pogotvo ak je odjednom)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 00:25   #300
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
3 skole su centar, 1 novi zagreb, 1 trnje/cvjetno

mogu razumjet zelju da dijete bude na toplom/ako doma nema uvjete za to, zato i socijala ima cesce prednost za boravak, u bilo kojem razredu/, mogu razumjet da dijete treba nesto odraditi negdje, za vrijeme dok ceka trening, muzicku, balet i korisno potrosi vrijeme koje bi inace potrosilo na putovanje/i zato ima smisla da je organiziran boravak za djecu koja nisu u kvartu/...i super mi je da im se ponudi neki prostor gdje bi u miru odradili zadacu, al bez obzira na dob (jer treninge nastalvjaju i u petom, ili ako u drugom turnusu imaju informatiku) i skroz mi je okej da ostanu samostalno na skolskom igralistu kolko hoce (i bez nadzora ili da ih tjeraju iz kruga skole), al ne kuzim potrebu organiziranog produzenog boravka s uciteljicom razredne nastave za djecu od 10 godina.
jos dodaj odgode skola, pa zaokruzi na 11.

bilo bi super da postoji mogucnost rucka za sve razrede, neovisno o boravku, al to ovisi o tome dal skola uopce ima kuhinju i dal ima kapaciteta za organizirat za svu djecu (pogotvo ak je odjednom)


Nisam socijala ali mogu odgovoriti.
Ne radi se uglavnom o tome da doma nema uvjeta za "biti u toplom" ili štogod, nego doma jednostavno - nema nikoga.
Satima.
Kako da na poslu normalno i sabrano funkcioniram ako mi dijete od 9 ( ili 10, whatever) godina od 11:45 do 16:30 baulja po školskom igralištu s kojeg je "nitko ne tjera"?
Po buri, kiši, suncu. Jedina alternativa je prazna ucionica gdje može odraditi zadaću.
Šta znači organizirani produženi boravak?
Jednostavno, nakon škole zadaća, ručak i onda slobodno vrijeme. Ako je vrijeme ok onda su vani, ako ne onda slažu puzzle, bojaju, nadoknađuju gradivo koje im ne ide.
Učiteljica je obično u učionici, po potrebi objasni neko gradivo ili sjedne sa učenikom koji ima problem u zadaći.
Sve jednostavne stvari koje bih ja obavljala sa djetetom da sam doma.
Ne vidim da na ikoji način koči razvoj samostalnosti.
Što se tiče boldanog dijela o učiteljici razredne nastave koja organizirano čuva djecu, to je zato jer djeca te dobi i pripadaju pod razrednu nastavu. Ne znači da se zbog toga učiteljica ponaša kao teta u vrtiću, jer iz mog iskustva to nije ni približno tako.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.