Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2015., 00:32   #281
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Nikefor Brijenije, Mihajlo Devolski... Ivan Skilica spominje narod Srba, kojeg nazivaju i Hrvatima. S obzirom da je kralj Mihajlo vladao i Dukljom i Raškom, to je neki znanstvenik, ne mogu mu se sad sjetit ime, objasnio tako da što je Srbe smjestio u Rašku, a Hrvate u Duklju pa pošto Mihajlo vlada i prostorom Raške i Duklje, zato ih Skilica naziva jednim te istim narodom.

Nikola Akominat i Teodor Skutariota vele da Nemanja osvaja Hrvatsku.


Nemam link na engleskom gdje se spominju Hrvati u Crnoj Gori.
A za Dušana i Pelješac pitaj Fara.
Hvala ti. Jel imaš imena tih pisaca na latinskom? Grčkom? Jel znaš djela gdje to govore?
Jel imaš išta na hrv. gdje se spominju Hrvati u Crnoj Gori?
I plz vidi post 277.
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 01:34   #282
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Ne kuzim zasto zelis da se prepucavas na ovaj nacin kada nitko nikada nece 100% pobijediti. Ja nikada nisam tvrdio da srpski velikasi nisu imali nikakvog utjecaja u povijesti Bosne, samo tvrdim da su zapadno od rijeke Bosne imali vrlo malo a u Hrvatskoj (evo govorimo o sadasnjoj teritoriji) nikakvog (sve do naseljavanja Vlaha i Srba nakon turske okupacije). Kao drugo nervira me taj vas pristup svemu. Jednostavno sve sto se Srba tice logicno je (bez argumenata) dok za Hrvate trazite iste. Hoces primjer. Evo i car Dusan u svojim poveljama razdvaja Rasane i Srbe ali to su sve Srbi kaj ne? To je normala. Kad se negdje spominju Hrvati i Dalmatinci recimo, onda trebaju svi moguci dokazi. Spominje se Srbija, Duklja, Zahumlje sve posebno. Ali vama Srbima je to sve srpsko. Logicno? Ali nelogicno je da Hrvatska i Slavonija bude Hrvatsko. To me licemjerje zivcira a onda se cudite.

Koristite povijesne izvore samo tamo gdje i sto vama odgovara ali one koji nisu bas na vasu stranu negirate iako se redi o istom djelu i autoru.. Recimo..

»Srbi« na jeziku Bizantinaca je riječ koja označava »robove«, a na tom jeziku obično se riječju »serbula« označava obuću robova, a riječ »tzerboulianous« označava one koji nose jeftinu, siromašku obuću. Srbi su to ime dobili jer su postali robovi imperatora Bizantinaca. Pa, poslije nekog vremena, ti su isti Srbi odlučili poći u svoje vlastite kuće (vratiti se), a imperator ih je pustio.

Meni se osobno hebe za vas i sta o vama pise. Ne bih ovo ni postavio da me ne vuces za jezik, jerbo se furate da ste najstariji na svijetu. Doduse rijec serv i postoji jako dugo jer na zalost ljudi su sluge jedni drugima oduvijek.
Na dalje mnogima je bitnije negirati HR povijest no se baviti svojom. To je jako iritantno. Mislim da je suvisno pisati o ranom srednjem vijeku i Hrvatima. Nema obilje dokaza ali u odnosu na druge vrlo vrlo zadovoljavajuce.
Da se ne ponavljamo. Od povelja upisa u kamenu starohrvatskih crkava sa jedinstvanim ornamentom medju Slavenima..
Oduvijek su Hrvati tezili svomu jeziku...
Zaključke sabora trebao je potvrditi tadašnji papa Ivan X., no te 925. to nije učinjeno jer su do pape došla razna izvješća i pisma, a papa i dalmatinski biskupi nametnuli su svoje zaključke neizravnom ucjenom zabranjujući ređenje svećenika koji "rabe slavenski jezik da služi Bogu"

...ali politika je cesto bila iznad svega.

Srbi jednostavno prelako sve pripisuju sebi i to, iako je ne potkrijepljeno i napamet, vec rekoh iritira i prosto tjera da se upustamo u neke Sizifove napore ne bi li gluhima i slijepima nesto dokazali. Argumenata ima ali rekoh slijepci i gluhi ne kuze.
JA nikad nisam negirao Hrvate. I moje je mišljenje da zapadno od rijeke Bosne nema istorijsih izvora da su tu bili Srbi. Ali, prvobitna Bosna je od Sarajeva do Vlašića i to je vrlo mali dio gornjeg toka Bosne ii tu je negdje i razgraničenje Srba i Hrvata.
Za Dukljane nisam ništa ni rekao, pošto je to poprilično nejasno. Najstariji izvori ih kao DAI spominje Dukljanima, a kasnije se spominju i kao Srbi i kao Hrvati. Što se tiče značenja pojma Srbi za Porfirogenita, možda to njemu znači, ali nije on Srbima dao ime.
Što se tiče pojma Rašani, njih isključiv koriste zapadni izvori.Ja ne znam za Dušanovo pominjanje Rašana i Srba, pa ako možeš navedi mi izvor i eventualno link.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 01:47   #283
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Prvo, ako je tebe majka nazivala tim masnim nazivom nema potrebe da to dalje siris. Shvatili smo da si tako odgojen u velikosrpskom i cetnickom duhu i da ti je mater tako tepala kao malom pa nikako da odrastes.

Drugo, ti vrijedjas konstantno, nespotrebno, nemas nikakvih argumenata da bi Srbi imali povjesnu ulogu u Bosni osim mozda par zena koje su se udavale za hrvatske kraljeve u Bosni. Monarhije su odavno propale pa kako se Hrvatska ne poziva na njeno vjecno pravo vracanja Bosne i Hercegovine u njen sastav doista nema razloga da bi Bosnu mogli svojatati Srbi samo zato jer je Tvrtko jebo neku Srpkinju. Pametnom dosta.

Konacno, pravoslavni u Bosni se do 1905. godine deklariraju kao grcki pravoslavci a ne srpski pravoslavci. Vec manje od 90 godina nakon toga pocinju masakri u Bjeljini, Srebrenici, Zvorniku i Foci koji cine tvoji Srbi pridosli iz Srbije u ime presvetog srpstva te otvoreno lazu da Srbi imaju pravo na Bosnu. Osim cetnistva iz dvadesetog stoljeca u Bosni nema nikakvog traga prava na Bosnu, te nisi uspio dokazati kakvo bi to pravo imali Srbi iz Srbije na Bosnu. Ali ono cega ima, ima srpskih lazi. Na tome vam svaka cast, rijetko tko moze tako bezocno lagati.

A ova tvoja navlacenja nazad u raspravu su vec komicna, pa zar ne vidis da pravis budalu od sebe i Srba opcenito? Ima toliko normalnih Srba koji su se odavno odrekli Monarhije, Karadjordjevica, srpskog polaganja prava na Bosnu, ekspanzije presvetog srpstva te ideologije velike Srbije ili mantre 'Srbi svi i svuda' tako da su tvoje lamentavije nepotrebne. Ako vec jesi srpski nacionalist, reci to otvoreno kao muskarac a ne ko pipica tu izvrtat rijeci i glumit budalu. Cemu to? Mislis da ce ti itko iz Hrvatske ili iz Svijeta reci 'ma bravo, sjajno ste to polozili pravo na Bosnu 1992.g. s svom silom naoruzanja i JNA na vasoj strani, lijepo ste cinili masakre.' Nece nitko, to je vasa ljaga i sramota, zato se radije pokri usima nego da se dalje pravis bedast da ne shvacas.

Ako ne glumis da ne shvacas, evo ti crtam.
1. Hrvatska ima povjesno pravo na Bosnu ali je ne svojata nego ju priznaje kao cjelovitu, samostalnu, nedjeljivu i suverenu zemlju koliko god to kostalo Hrvate u BiH.
2. Srbija nema povjesno pravo i nikad ga nije imala ali svojata dio Bosne, proglasava neke republike Srpske i slala je tamo cetnike da posrbljuju narod i da ih tjera da se bore protiv jucerasnjih susjeda.

Ovi koje nazivas 'Srbima' u Bosni su se uglavnom osjecali Bosancima prije rata a vi iz Srbije ste ih isli uvlaciti u sukob koji nisu htjeli, namjerno, zbog cilja stvaranja velike Srbije. Postoje zapisnici stranih nevladinih udruga gdje su Srbijanci ubijali pravoslavne Bosance/Srbe koji su se smatrali Jugoslavenima ili su odbijali ubijati svoje susjede Hrvate i Muslimane. Ima Srbijanaca koji su jako ponosni na takva djela. Mi to zovemo zlocinom protiv covjecnosti a vi to zovete junastvom. Ne znas tko su veci junaci, tvoji Srbi koji su napravili masakre u Srebrenici, Bijeljini, Foci i Zvorniku ili Nizozemci koji su ko pipice stajali i okretali glavu na drugu stranu. Isto ste htjeli napraviti s Bihacem i Cazinom ali je Hrvatska intervenirala i zastitila doticne ljude od sigurnog masakra. To su ljudi, bez obzira na vjeru, bili ljudi katolici, muslimani, pravoslavci, zidovske vjere ili ateisti, svejedno. Ljudi. I da vas nisu Amerikanci spasili te zaprijetili Hrvatskoj sankcijama ne bi stala Hrvatska vojska i HVO pred oslobadjanjem Banja Luke nego bi isli sve do Drine. U Slavoniji je bila spremna vojska za Operaciju Grom, oslobadjanje cijele Slavonije i prebacivanja bojista prema Beogradu da se izazove puni rat te da Hrvatska vojska dodje u domet Beograda da bude ravnoteza. Pa da vide i Srbi iz Srbije malo kako izgleda rat iz iskustva primanja projektila a ne samo iz cetnicke perspektive kad.nkom 'junaci' gaze civile. Amerikanci su mislili da je bolje da to oni naprave jer ce se Svijetu pokazati kao globalna sila ali malo su se preracunali, nije srpska vojska uopce bila slabo naoruzana ili uvjezbana. I sad kad to sve zbrojim i oduzmemo, ti doista mislis dalje tupit da Srbija ima pravo na Bosnu? Ma nabijem i tebe i takve price da ti ne velim kako. De majke ti nemoj me vise uvlaciti nazad u te svoje gluposti, pa dosta vise. Sta vam treba jos da se i Vojvodina odcjepi da shvatite da treba cijeniti i to sto imate a nensvojstat sve oko sebe? Ovo je retoricko naravno, odoh iz ove besmislene rasprave.
Jeli ti stvarno misliš to što pišeš ili naprosto lupaš gluposti.
Samo dvije neistine da ispravim:
1. Ja živim u BiH i Srbin sam iz BiH.
2. Tvrtko je je..vao kako ti kažeš Bugarku. Supruga mu je bila Doroteja.Vidinska.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 01:53   #284
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
da zato u starim postovima vrvi od srbizama hahahah



znaju oni to u bih su trcali nama se predat mjesto muslimanima


https://www.youtube.com/watch?v=HRynRy4j0wU
A kome su se predavali bojovnici iz HVO-a u Varešu i Travniku? Kako se odbranio Kiseljak i Žepče od ARBIH? Ali ovo nije tema za ovo mjesto.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 02:11   #285
I jel jesu Srbi nekad bili Hrvati ili ne? Kaj Vi mislite? S obzirom da pričaju srpsko hrvatski a mi samo hrvatski ja bi rekao da jesu.
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 02:15   #286
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
To je istina da je Dukljanin dosta konfuzan, ali njegove tvrdnje potvrđuju i ti bizantski kroničari koji spominju Hrvate u Duklji, imamo o kroničara koji govori kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".

Ovo sa Dubrovčane kao Vlahe je točno, ali ja sam se krivo izrazio. Zaboravih napisati ključnu rečenicu, a to je da se Dubrovčani kao Vlasi ne spominju ni u jednom dokumentu između Bosne i Dubrovnika.



Ja sam o ovom već ranije napisao post. Zašto je velikohrvatstvo tvrdnja da je granica Hrvatskog kraljevstva u doba njezinih najmoćnijih vladara(Tomislava, Krešimira IV. i Trpimira) bila na Drini? Koliko to utjecaja ima na sadašnjost? Od 9. do 10. stoljeća su se deset puta izmijenile vlasti nad Drinom i sam etnički sastav tog Podrinja.
Ja nisam vidio da se itko buni od Hrvata što se granica Časlavove Srbije stavlja na Vrbas. U tom trenutku je tako bilo, Hrvatsku je potresao građanski rat i to je to.
Spominju Vizantijski hroničari i Srbe u Duklji, ali to ne znači da je Duklja baš srpska. Tačno je da Niketa Honijat kaže za Stefana Nemanju "... poče osvajati Hrvatsku i sebi prisvajati vlast nad Kotorom", ali na drugom mjestu kaže "Kotorani su Srbi". Skilica brka nekad Hrvate i Srbe, isto kao i oni koji su prepisivali od njega - Zonara i Kedrenos. Ali što ćemo sa Kekaumenosom, Kinnamosom i Komninom koji nedvosmisleno pišu da su Dukljani Srbi, a ne Hrvati?
U pravu si za povelje.
Što se tiče granica, ako u ono doba Hrvatska ima vlast nad Bosnom, ne znači da je do Drine, zato što je Bosna u to doba od Sarajeva do Vlašića.Što se tiče Srbije Časlava Klonimirovića, ja mislim da granica Srbije nije na Vrbasu, nego maksimalno do rijeke Bosne , jer ako Časlav drži Bosnu, to je tadašnja Bosna.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 02:19   #287
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Ne zanima mene što kaže Lučić, već što kažu izvori.
Lučić negira Crvenu Hrvatsku, ali arapski geograf Al-Idrisi veli da je Dubrovnik zadnji grad Hrvatske. Kažu bizantski kroničari da u Duklji ima Hrvata i da Nemanja "počne osvajati Hrvatsku i osvoji Kotor". Evlija Čelebi spominje Hrvate u planinama Crne Gore.

Aham, dakle u pitanju Srbije logična granica su velike planine i rijeke, ali u pitanju Hrvatske to nije tako, jel...
Dušanova prodaja Pelješca... dalje? Hoću još
Nisam prozvan ali nije ti ni Čelebija neki izvor.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 02:20   #288
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
Tulkas
Portugalci i danas zovu Srbiju Servia ali koji to Bizantski autori povezuju Srbe i robove? Gdje itko kaže da su Srbi podrijetlom robovi?
DAI poglavlje 32.-Konstantin Porforigenit.

Zadnje uređivanje bubica74 : 21.03.2015. at 02:31.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 02:24   #289
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
Koji to izvori navode Hrvate koji se zobu Srbima i obratno?
Jel me možeš uputiti gdje mogu pogledati tu povelju Ninoslava?
Jovan Skilica "Kratka istorija", isto kao i oni koji su prepisivali od njega - njegov nepoznati nastavljač, Zonara, i Kedrenos jednom.
Možeš u Dubrovačkom arhivu ili ukucaj na google Povelje Bana MAteje Ninoslava (ima ih tri i slične su) pa će ti izaći ili slika povelja na ćirilici ili njihov prepis na moderni jezik.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 02:28   #290
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
Tulkas,

Zar nema niti jednog manastira zapadnije od Vrh Bosne do Turske okupacije?
Pa zar nema pravoslavnih crkvi nigdje gdje je nekad bilo Srpsko carstvo ili Kraljevstvo? U blizini mora?
U Bosni zapadnije od rijeke Bosne najvjerovatnije da nema. Pisalo se za manastire Krku, Dragović i Krupu ali veliko je pitanje da li je to istina da su iz XIV vijeka. u Hercegovini ima.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 02:30   #291
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
I jel jesu Srbi nekad bili Hrvati ili ne? Kaj Vi mislite? S obzirom da pričaju srpsko hrvatski a mi samo hrvatski ja bi rekao da jesu.
I ti pričaš srpsko-hrvatski.
bubica74 is offline  
Old 21.03.2015., 17:18   #292
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
A kome su se predavali bojovnici iz HVO-a u Varešu i Travniku? Kako se odbranio Kiseljak i Žepče od ARBIH? Ali ovo nije tema za ovo mjesto.
nisam tebi pisa! kome? srbima? pa i ja bi se predo prije bosanskim srbima nego el muđahidu i to,ko nebi? to je koda se ISIL-u predas ili orkovima iz Mordora!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 21.03.2015., 17:23   #293
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
Đaka,

znam da davim ali zbilja želim naučiti. Jel mi možeš reći gdje Laonik Halkokondyles naziva Stjepana kralja Ilira?
Tko je Aali?
Također gdje Mehmed Sokolović kaže da od Budima do Dubrovnika žive Hrvati?
tariqi ali mescini turski povjesnicar,zivio u bosni
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 21.03.2015., 17:24   #294
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
Tulkas,

Zar nema niti jednog manastira zapadnije od Vrh Bosne do Turske okupacije?
Pa zar nema pravoslavnih crkvi nigdje gdje je nekad bilo Srpsko carstvo ili Kraljevstvo? U blizini mora?
nije bilo srbsko carstvo u bih! samo su usli,izasli i to je to nije nikad taj car vladao cim je otisa sa vojskom poklali mu ljude i po starom krenuli
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 21.03.2015., 17:30   #295
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
I ti pričaš srpsko-hrvatski.
nene,nemoze se jezik koji je stvorio hrvatski narodni preporod sintezom hr dijalekata zvati hrvatsko srbski!! vec ga ti ne zoves nikako neg pitas tvorce koji je to jezik,a zagrebacke glave kazu to je hrvatski a taj vuk sta je radio od njega i kako ga je imenovao nas nepika!
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 21.03.2015., 19:57   #296
pa nećemo sad kulturu i genetiku u isti koš. ako se ne varam svi jezici u evropi i euroaziji potječu od indoevropskog. i jamajkanci su katolici i govore engleski.
inkpink is offline  
Old 21.03.2015., 21:58   #297
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
nene,nemoze se jezik koji je stvorio hrvatski narodni preporod sintezom hr dijalekata zvati hrvatsko srbski!! vec ga ti ne zoves nikako neg pitas tvorce koji je to jezik,a zagrebacke glave kazu to je hrvatski a taj vuk sta je radio od njega i kako ga je imenovao nas nepika!
Ma kakva crna sinteza hrvatskih dijalekata!?
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 22.03.2015., 01:37   #298
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ma kakva crna sinteza hrvatskih dijalekata!?
ajde ti faro na drugim temama na moja pitanja tebi odgovorit???

__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 22.03.2015., 09:16   #299
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ma kakva crna sinteza hrvatskih dijalekata!?
No sikiriki. Mislio je srpskih
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 22.03.2015., 11:34   #300
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Boldao sam ti tvoje riječi, sam si odgovorio na svoje pitanje. Što se tiče kulture, hrvatska je kultura iznimno bogata, a najviše što je ustvari multikulturalna i to je njeno bogatstvo. Nekulturni mogu biti pojedinci koji se redom smatraju najvećim i najispravnijim rvatinama, uzornim katolicima, a ustvari se ponašaju i razmišljaju kao da su jučer izišli iz najgore balkanske krčme. Takve ne zarezujem pola posto.

Istra je specifična kultura, i kao takva treba i ostati, i kao takvu ćemo ju i braniti.
Svaka regija u Hrvatskoj je specificna, ne samo Istra.
Takve trebaju i ostati.
Sadokann is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.