Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2019., 12:13   #1
Nova generacija ulazi na tržište rada, trebamo li se zabrinuti?

Quote:
Milenijalci na razvijenim tržištima u pravilu očekuju bolje imovinsko (71 posto) i emocionalno (62 posto) stanje u odnosu na svoje roditelje, što je u potpuno suprotno stanju na zrelim tržištima, na kojima tek 36 posto milenijalaca predviđa da će biti financijski uspješniji od svojih roditelja i 31 posto smatra da će biti sretniji od njih. Jedino zrelo tržite na kojem većina milenijalaca očekuje da će im biti bolje nego njihovim roditeljima su Sjedinjene Američke Države. U samo jedanaest od ukupno 30 zemalja obuhvaćenih ispitivanjem postoji većina koja očekuje da će biti sretnija od svojih roditelja.
Kako vi promatrate stanje kod milenijalaca na domaćem tržištu? Što očekuju od domaćih poslodavaca? Je li misle da će im biti bolje od njihovih roditelja kojima je Jugoslavija bila "laganica" ili pak misle da nema boljeg sutra već je jedino rješenje iseljavanje?

Quote:
New findings from the New York Federal Reserve reveal that millennials have now racked up over US$1 trillion of debt.

This troubling amount of debt, an increase of over 22% in just five years, is more than any other generation in history. This situation may leave you wondering how millennials ended up in such a sorry state.

As important as the debt is how millennials' economic choices vary from the expectations. Millennials are much more conservative than the debt balances may indicate. In fact, in comparison to previous generations this group is significantly more fiscally conservative.
Najzaduženija generacija u povijesti u USA. Egzaktna posljedica djelovanja FED-a i niske referentne kamatne stope.

Idemo malo na generaciju Z, one koji su rođeni poslije 2000ih.

Quote:
Milenijalci su rođeni 80'ih i ranih 90'ih godina prošlog stoljeća. Žele ravnotežu između posla i života, važan im je napredak u karijeri, prijatelji i putovanja, a na poslu žele priznanje za svoj rad, često prekovremeni. Odrasli su s internetom, mobilnim telefonima i društvenim mrežama. Pripadnici generacije Z su rođeni oko 2000. Njih još nazivaju i "Generacija 2020.", jer će otprilike tada ući na tržište rada. S obzirom da su rođeni u hiper-umreženom svijetu, tehnološki su osvješteniji od svojih roditelja. Stalno su online i bežićni internet im je kao zrak. Prema nekim istraživanjima ova generacija vrlo vješto pretražuje informacije, brzo simultano obavlja više zadataka i uči nelinearno. Predviđa se da će biti nepovjerljivi prema korporacijama, zbog čega će biti skloniji promjeni karijere, posla ili poslodavca pa će ih biti teže zadržati. Poslodavcima se preporučuje da uvedu fleksibilne rasporede radnog vremena i organizaciju rada, kao npr. projektni rad i rad od kuće, da omoguće veću ravnotežu između poslovnog i privatnog života zaposlenika, uvedu personalizirane benefite za zaposlenike, donesu politike upravljanja raznolikostima te još više ulažu u rast i razvoj zaposlenika kroz razne oblike edukacija.
Što mislite kakav će utjecaj na ekonomiju imati milenijalci koji su već sada na 40-50% radne snage i generacija Z koja sljedeće godine ulazi na tržište rada?
Alessio Rastani is offline  
Old 18.03.2019., 12:28   #2
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Kako vi promatrate stanje kod milenijalaca na domaćem tržištu? Što očekuju od domaćih poslodavaca? Je li misle da će im biti bolje od njihovih roditelja kojima je Jugoslavija bila "laganica" ili pak misle da nema boljeg sutra već je jedino rješenje iseljavanje?
Jedino što milenijalci mogu očekivati je više rada za manje novca. Sistem je prenapregnut, curi na sve strane, ljudi fali, proizvodnje nema. Gledam na vijestima Kolinda se jadna žali kako su morali popravljati probleme koji su se godinama stvarali i zato nemamo rast od 5%(to je bilo na nekom gospodarskom skupu). E činjenica je da bi milenijalci trebali biti ti koji bi trebali još te probleme rješavati idućih desetljeća, oni neće dočekati plodove svoga rada jer će njihov rad otići na to da eventualno olakša život njihovim unucima. Iseljavanje nije jedino rješenje, nego najbolje rješenje. Možeš ostati i mučiti se.

A da je roditeljima juga bila laganica, je, i sad kad im nije više lagano, očekuju od milenijalaca da ispuni njihova komunjarska očekivanja, jedu svoju djecu. Kaže ti to milenijalac koji je to osjetio na vlastitoj koži. I bit će samo gore kako populacija stari, i kako se omjer mijenja zbog iseljavanja. Demografske mjere možda poluče uspjeh za generaciju, dvije.
Eksiloner is offline  
Old 18.03.2019., 12:58   #3
Velika mana milenijalaca je nedovoljna fokusiranost i zainteresiranost za posao koji rade. To je rezultat te hiperumreženosti gdje zapravo gomila vremena odlazi na beskonačno i beskorisno komuniciranje sa internet frendovima umjesto na kritičko razmišljanje i učenje.
Koncentracija milenijalaca je katastrofalna (dokazuju istraživanja) i općenito gledano milenijalci su loši i razmaženi radnici. Traže sve moguće beneficije i fleksibilno radno vrijeme ali output im je neusporedivo lošiji od prijašnjih generacija.
Općenito gledano, milenijalci su previše površni i razmaženi.
Nisu oni krivi sami po sebi nego su jednostavno produkt konzumerističkog društva, medija koji pumpaju stvarnost drugačiju od realne i interneta koji potiče besmislenu aktivnost.
Rezultat su gomile influencera, youtubera, instant zvijezdi i gomile ljudi (mladih milenijalaca) koji ih aktivno prate i komentiraju trošeći vrijeme koje nije neograničeno i nepovratno je.
I ja sam bio mlad ali na svu sreću u moje doba nije bilo razvijenog interneta jer bi i ja vjerojatno podlegao tom medijsko-internetskom pranju mozga.

Ili ćemo se kao društvo othrvati tom trendu ili ćemo kao civilizacija propasti jer ja zaista nemam povjerenja u doktora/inženjera koji je preko pola svog života proveo na komentiranju spotova, funny filmića, u besmislenoj facebook/twitter komunikaciji ili fotkanju selfija.
Degeneracija društva se već dobrano osjeća a bit će još gadnije. Film Idiocracy kao da je proročanski i pokazuje društvo u koje se pretvaramo. ( https://www.imdb.com/title/tt0387808/?ref_=nv_sr_1 )
Kerefek76 is offline  
Old 18.03.2019., 13:05   #4
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Velika mana milenijalaca je nedovoljna fokusiranost i zainteresiranost za posao koji rade. To je rezultat te hiperumreženosti gdje zapravo gomila vremena odlazi na beskonačno i beskorisno komuniciranje sa internet frendovima umjesto na kritičko razmišljanje i učenje.
Koncentracija milenijalaca je katastrofalna (dokazuju istraživanja) i općenito gledano milenijalci su loši i razmaženi radnici. Traže sve moguće beneficije i fleksibilno radno vrijeme ali output im je neusporedivo lošiji od prijašnjih generacija.
Općenito gledano, milenijalci su previše površni i razmaženi.
Nisu oni krivi sami po sebi nego su jednostavno produkt konzumerističkog društva, medija koji pumpaju stvarnost drugačiju od realne i interneta koji potiče besmislenu aktivnost.
Rezultat su gomile influencera, youtubera, instant zvijezdi i gomile ljudi (mladih milenijalaca) koji ih aktivno prate i komentiraju trošeći vrijeme koje nije neograničeno i nepovratno je.
I ja sam bio mlad ali na svu sreću u moje doba nije bilo razvijenog interneta jer bi i ja vjerojatno podlegao tom medijsko-internetskom pranju mozga.

Ili ćemo se kao društvo othrvati tom trendu ili ćemo kao civilizacija propasti jer ja zaista nemam povjerenja u doktora/inženjera koji je preko pola svog života proveo na komentiranju spotova, funny filmića, u besmislenoj facebook/twitter komunikaciji ili fotkanju selfija.
Degeneracija društva se već dobrano osjeća a bit će još gadnije. Film Idiocracy kao da je proročanski i pokazuje društvo u koje se pretvaramo. ( https://www.imdb.com/title/tt0387808/?ref_=nv_sr_1 )
Hahaha. Jesi siguran da su generacije prije tebe o tvojoj generaciji imali bolje mišljenje? Ja sam uvjeren da nisu. Nemoj zvučati kao stari prdonja, ne treba ti to.
T-3000 is offline  
Old 18.03.2019., 13:13   #5
Djeca su kriva jer se ne prilagođavaju obrazovnom sustavu iz 19. stoljeća i organizaciji rada iz davno propalog socijalizma? Nekako mislim da je obrnuto.
FuzzBall is offline  
Old 18.03.2019., 13:46   #6
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Velika mana milenijalaca je nedovoljna fokusiranost i zainteresiranost za posao koji rade. To je rezultat te hiperumreženosti gdje zapravo gomila vremena odlazi na beskonačno i beskorisno komuniciranje sa internet frendovima umjesto na kritičko razmišljanje i učenje.
Koncentracija milenijalaca je katastrofalna (dokazuju istraživanja) i općenito gledano milenijalci su loši i razmaženi radnici. Traže sve moguće beneficije i fleksibilno radno vrijeme ali output im je neusporedivo lošiji od prijašnjih generacija.
Općenito gledano, milenijalci su previše površni i razmaženi.
Nisu oni krivi sami po sebi nego su jednostavno produkt konzumerističkog društva, medija koji pumpaju stvarnost drugačiju od realne i interneta koji potiče besmislenu aktivnost.
Rezultat su gomile influencera, youtubera, instant zvijezdi i gomile ljudi (mladih milenijalaca) koji ih aktivno prate i komentiraju trošeći vrijeme koje nije neograničeno i nepovratno je.
I ja sam bio mlad ali na svu sreću u moje doba nije bilo razvijenog interneta jer bi i ja vjerojatno podlegao tom medijsko-internetskom pranju mozga.

Ili ćemo se kao društvo othrvati tom trendu ili ćemo kao civilizacija propasti jer ja zaista nemam povjerenja u doktora/inženjera koji je preko pola svog života proveo na komentiranju spotova, funny filmića, u besmislenoj facebook/twitter komunikaciji ili fotkanju selfija.
Degeneracija društva se već dobrano osjeća a bit će još gadnije. Film Idiocracy kao da je proročanski i pokazuje društvo u koje se pretvaramo. ( https://www.imdb.com/title/tt0387808/?ref_=nv_sr_1 )
Isto tako milenijalci nisu krvi za dugove koje su nagomilale generacije prije njih, nisu krivi za prenapuhane kvadrate nekretnina ili za korupciju za koju su starije generacije krive. A za korupciju su krive stare generacije jer ili su je stvarale ili su šutile dok se odvijala.

Inače si ok lik i komentator ali nekad ga baš znaš i usrat (kao sada). Nisu ti svi milenijalci debili koji zure u ekrane i instagrame, ima tu i pametne djece. Pričam o mlađima od sebe jer nemam instagram

P. S. Ne računajte na nas!

Zadnje uređivanje Sarrazin : 18.03.2019. at 14:00. Reason: Sitnice
Sarrazin is offline  
Old 18.03.2019., 14:04   #7
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Velika mana milenijalaca je nedovoljna fokusiranost i zainteresiranost za posao koji rade. To je rezultat te hiperumreženosti gdje zapravo gomila vremena odlazi na beskonačno i beskorisno komuniciranje sa internet frendovima umjesto na kritičko razmišljanje i učenje.
Koncentracija milenijalaca je katastrofalna (dokazuju istraživanja) i općenito gledano milenijalci su loši i razmaženi radnici. Traže sve moguće beneficije i fleksibilno radno vrijeme ali output im je neusporedivo lošiji od prijašnjih generacija.
Općenito gledano, milenijalci su previše površni i razmaženi.
Nisu oni krivi sami po sebi nego su jednostavno produkt konzumerističkog društva, medija koji pumpaju stvarnost drugačiju od realne i interneta koji potiče besmislenu aktivnost.
Ima tu dosta istine iako ja ne bih bio tako kritičan, no svaka generacija ima ljudi koji su odgovorniji i onih koji su neodgovorni. Doduše istraživanja pokazuju da su danas mladi većinom površni, sebični u smislu da gledaju samo svoju korist i kratak im je fokus tj nepouzdani su u smislu zadržavanja na istom radnom mjestu i vjernosti kompaniji. Jedan od uzroka koji se navode je da su svjesni opće nesigurnosti u društvu od radnog mjesta nadalje pa se prilagođavaju i žive od danas do sutra tj žele sve odmah.

No ako kritički pogledamo starije generacije ja znam lijep broj ljudi koji su studirali samo da ne moraju puno raditi, to znači da je i prijašnja generacija imala puno slabije korisnih članova.

Moj zaključak je da će dio nove generacije biti odgovoran kao i prijašnje generacije, možda manji postotak nego prije ali će ih biti. Ionako nas čeka pojačano raslojavanje na 'raju' i povlašteni sloj. Sumnjam da u vrhu ima puno mjesta jer vještine koje se traže su sve kompliciranije, nema svatko ambiciju i motivaciju za to. Temeljni dohodak je jedna od slamki spasa, ako ne bude smišljeno nešto drugo.

Možda nove generacije i ne budu morale raditi po cijele dane već budu igrali igrice i uživali a temeljni dohodak bude sjedao na račun. Nisam siguran da je to baš toliko lošije od toga da radiš ko konj cijeli život
rolandus is offline  
Old 18.03.2019., 14:07   #8
Quote:
Eksiloner kaže: Pogledaj post
Iseljavanje nije jedino rješenje, nego najbolje rješenje. Možeš ostati i mučiti se.
Problem je da nemaš kamo iseliti jer ista situacija čeka sve države. Ako u britanskom Amazonu ljudi rade kao crnci za minimalac, šta da očekuju u drugim državama. Nije rješenje preseliti se nego izboriti se za ulazak u povlašteno društvo što se obično radi velikim radom i učenjem. A ta borba nije laka vjeruj na riječ, moraš biti bolji od najboljih.
rolandus is offline  
Old 18.03.2019., 14:10   #9
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Možda nove generacije i ne budu morale raditi po cijele dane već budu igrali igrice i uživali a temeljni dohodak bude sjedao na račun. Nisam siguran da je to baš toliko lošije od toga da radiš ko konj cijeli život
Ti stvarno želiš da se poveća ionako već visok udio depresivnih ljudi u populaciji? Nema rada + nema feedbacka = atrofija neuronske mreže i propadanje u spiralu depresije i anksioznosti. Slažem se da ne treba radit ko konj ali neka forma "rada" mora postojati jer je to utkano evolucijskim procesom. Zamislimo samo da se pračovjek u špilji cijeli dan igrao s kamenčićima umjesto da je lovio životinje i ubirao plodove po šumi da prehrani svoje potomke...
Alessio Rastani is offline  
Old 18.03.2019., 14:19   #10
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Ti stvarno želiš da se poveća ionako već visok udio depresevnih ljudi u populaciji? Nema rada + nema feedbacka = atrofija neuronske mreže i propadanje u spiralu depresije i anksioznosti. Slažem se da ne treba radit ko konj ali neka forma "rada" mora postojati jer je to utkano evolucijskim procesom. Zamislimo samo da se pračovjek u špilji cijeli dan igrao s kamenčićima umjesto da je lovio životinje i ubirao plodove po šumi da prehrani svoje potomke...
Slažem se iako pračovjek nije najbolji primjer, on je morao raditi. Nismo još na dovoljnom stupnju svijesti da odredimo što je to rad koji je dobar. Zašto volontiranje ili briga za prirodu ne bi bila koristan rad koji će pojedincu donijeti zadovoljstvo. Pa i natjecanje u igricama ne mora biti puno različitije od natjecanja u stolnom tenisu ili šahu, u smislu osobnog zadovoljstva.

Ipak ionako više futurista predviđa povećanje dokolice, depresije, zloupotrebe alkohola, droge tableta te religije.

Osobno nisam toliki pesimist. Uvijek si ljudi nađu nešto za raditi, bio to hobi ili nešto što ga zanima. Zašto bi čovjek morao biti portir ili blagajnica da budu zadovoljni. Mogu volontirati čišćenjem šume ilili pošumljavanjem parka a popodne skladati, slikati ili igrati igrice. Puno nam je toga još nepoznato.

Ali pokušaj odgovoriti zašto je DANAS toliko depresivnih. Izgleda nešto nije u redu niti sa našim sistemom koji zagovaramo, tako da nismo baš najbolje pozvani da određujemo kriterije za nove generacije. Po meni dobar dio depresije je pomanjkanje cilja koji čovjeka veseli, to nema veze sa generacijama.

Držim da jako mali broj ljudi u ponedjeljak ujutro rado kreće na posao. Znači nešto ne štima niti kod naše generacije.
rolandus is offline  
Old 18.03.2019., 14:26   #11
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Problem je da nemaš kamo iseliti jer ista situacija čeka sve države. Ako u britanskom Amazonu ljudi rade kao crnci za minimalac, šta da očekuju u drugim državama. Nije rješenje preseliti se nego izboriti se za ulazak u povlašteno društvo što se obično radi velikim radom i učenjem. A ta borba nije laka vjeruj na riječ, moraš biti bolji od najboljih.
Te države to znaju i imaju manevarskog prostora da nešto poduzmu, HR ima jako malo, treba krpat rupe još desetljićima prije nego nam se oslobodi opcija za napredak. A itekako znam da treba učenja i truda, i to je u redu, ako to rezultira boljim životnim uvjetima, u HR je ta veza slaba. Izašao sam iz svoje profesije i ulazim u IT, znam da nema svatko mogućnost da to izvede, ali svejedno, da, bit će teško, ali u HR puno teže.
Eksiloner is offline  
Old 18.03.2019., 15:52   #12
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ima tu dosta istine iako ja ne bih bio tako kritičan, no svaka generacija ima ljudi koji su odgovorniji i onih koji su neodgovorni. Doduše istraživanja pokazuju da su danas mladi većinom površni, sebični u smislu da gledaju samo svoju korist i kratak im je fokus tj nepouzdani su u smislu zadržavanja na istom radnom mjestu i vjernosti kompaniji. Jedan od uzroka koji se navode je da su svjesni opće nesigurnosti u društvu od radnog mjesta nadalje pa se prilagođavaju i žive od danas do sutra tj žele sve odmah.

No ako kritički pogledamo starije generacije ja znam lijep broj ljudi koji su studirali samo da ne moraju puno raditi, to znači da je i prijašnja generacija imala puno slabije korisnih članova.

Moj zaključak je da će dio nove generacije biti odgovoran kao i prijašnje generacije, možda manji postotak nego prije ali će ih biti. Ionako nas čeka pojačano raslojavanje na 'raju' i povlašteni sloj. Sumnjam da u vrhu ima puno mjesta jer vještine koje se traže su sve kompliciranije, nema svatko ambiciju i motivaciju za to. Temeljni dohodak je jedna od slamki spasa, ako ne bude smišljeno nešto drugo.

Možda nove generacije i ne budu morale raditi po cijele dane već budu igrali igrice i uživali a temeljni dohodak bude sjedao na račun. Nisam siguran da je to baš toliko lošije od toga da radiš ko konj cijeli život
Gle ako odgajaš djecu u kapitalizmu i učiš ih da je pohlepa dobra kao i akumulacija novca pod br. 1 stvar u životu, da su mu drugi konkurencija, a ne prijatelji onda se ne treba čuditi ako djeca takvima i ispadnu. Sebična, lakoma i bezosjećajna.
Ne možeš ih kao društvo puniti svim najgorim ljudskim osobinama i očekivati da ti isti potomci na to daju sve najbolje od sebe. Djeca ispadnu točno onakva kakvima ih se odgoji. Pa valjda su te neke osnovne stvari jasne. Druga je stvar što je to neugodna spoznaja za suočiti se ali jbg. to je realnost.
T-3000 is offline  
Old 18.03.2019., 17:52   #13
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Koncentracija milenijalaca je katastrofalna (dokazuju istraživanja) i općenito gledano milenijalci su loši i razmaženi radnici. Traže sve moguće beneficije i fleksibilno radno vrijeme ali output im je neusporedivo lošiji od prijašnjih generacija.
Da.

I?

Zahtijevaju vise prava i beneficija za manje rada. Kao i svo covijecanstvo od doba kad smo se mlatili toljagama u pecinama. Komfor (u usporedbi s proslim radnim vremenima) koji ti trenutno uzivas na svom radnom mjestu rezultat je "losih i razmazenih" radnika prije tebe i njihovih "prohtjeva".

Siguran sam da su i ondasnji Kerefek-i govorili: "Vid, ekipa bi da ima jedan dan u tjednu slobodno i da radi pisljivih 8 sati dnevno! Otic ce sve tako u p*** materinu, ja ti kazem"

Dakle, ti bi da mladi NE TALASAJU, da "pljunu u ruke" i da se prime posla...a ne da traze neke tamo bolje radne uvjete?
Jer meni to tako izgleda. A cudi me sto to dolazi od tebe buduci da inace drugu pjesmu pjevas, kolega moj cijenjeni!

A ako mislis da nema lufta da ekipa manje rade, ima manji output i bude vise placena i sa boljim beneficijama, sjeti se samo da 3% ljudi drzi 97% svjetskog bogatstva.
Ima stari moj lufta da ekipa trecine tvojih znanja i sposobnosti radi za 10000 ojra mjesecno svega 120 sati.

Al za to treba talasat
DK-RH is offline  
Old 18.03.2019., 18:10   #14
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Al za to treba talasat
a gdje to talasate, baš me zanima?
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is online now  
Old 18.03.2019., 19:01   #15
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Ima stari moj lufta da ekipa trecine tvojih znanja i sposobnosti radi za 10000 ojra mjesecno svega 120 sati.
Mislim da nema jer konkurencija je danas bespoštedna. Prije su bila zaštićena tržišta, zatvorena ekonomska područja kao EU, danas toga nema više.

Primjer koji sam neki dan naveo, Uber nema svoj vozni park i traži 3Kn po km, Cammeo i Eko taxi imaju park i traže 6 Kn, čini se ekonomski ok jer ljudi moraju nabavlajti aute i davati plaće. Ali sada su Cammeo i Eko snizili isto na 3Kn, tko će kupovati i održavati park sa tim, tko će na leđima iznijeti ili platiti taj manjak.

Konkurencija daje sve manje mjesta za neku veću zaradu. Tu ne računam mastodonte kao Google koji nema konkurenciju pa radi što hoće i nabija kako hoće, oni bi mogli platiti ljude puno, ali oni i plaćaju puno.

No takvi su u manjini, većina se bori za zrak u bari punoj krokodila.
rolandus is offline  
Old 18.03.2019., 19:07   #16
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ima tu dosta istine iako ja ne bih bio tako kritičan, no svaka generacija ima ljudi koji su odgovorniji i onih koji su neodgovorni. Doduše istraživanja pokazuju da su danas mladi većinom površni, sebični u smislu da gledaju samo svoju korist i kratak im je fokus tj nepouzdani su u smislu zadržavanja na istom radnom mjestu i vjernosti kompaniji.
Ti govoriš kao da su "vjernost kompaniji" i "zadržavanje radnog mjesta" neke vrline i svetinje čemu bi svi trebali težiti? Kao što je kompaniji radnik potrošna roba, jednako tako je i kompanija radniku.


Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Osobno nisam toliki pesimist. Uvijek si ljudi nađu nešto za raditi, bio to hobi ili nešto što ga zanima. Zašto bi čovjek morao biti portir ili blagajnica da budu zadovoljni. Mogu volontirati čišćenjem šume ilili pošumljavanjem parka a popodne skladati, slikati ili igrati igrice. Puno nam je toga još nepoznato.

Ali pokušaj odgovoriti zašto je DANAS toliko depresivnih. Izgleda nešto nije u redu niti sa našim sistemom koji zagovaramo, tako da nismo baš najbolje pozvani da određujemo kriterije za nove generacije. Po meni dobar dio depresije je pomanjkanje cilja koji čovjeka veseli, to nema veze sa generacijama.

Držim da jako mali broj ljudi u ponedjeljak ujutro rado kreće na posao. Znači nešto ne štima niti kod naše generacije.
Premalo rada, šteti jednako, ako ne i više od previše rada. Medicinska istraživanja su dokazala kako je za porast depresije, i drugih psihičkih bolesti kriv nedostatak fizičkog rada. U rudniku nema depresivnih.

Nitko ne kreće rado na posao, ali većina ljudi bi se sigurno frustriarnija i tužnija ustajala bez posla.
JohnDoe-25 is offline  
Old 18.03.2019., 19:24   #17
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Mislim da nema jer konkurencija je danas bespoštedna. Prije su bila zaštićena tržišta, zatvorena ekonomska područja kao EU, danas toga nema više.

Primjer koji sam neki dan naveo, Uber nema svoj vozni park i traži 3Kn po km, Cammeo i Eko taxi imaju park i traže 6 Kn, čini se ekonomski ok jer ljudi moraju nabavlajti aute i davati plaće. Ali sada su Cammeo i Eko snizili isto na 3Kn, tko će kupovati i održavati park sa tim, tko će na leđima iznijeti ili platiti taj manjak.
Pa oni će kupovat aute i održavat vozni park. Uber ima abnormalnu maržu za "drek" od usluge. Tako da ima tu još "lufta" za snizit cijene.
Freek is offline  
Old 18.03.2019., 19:55   #18
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Da.

I?

Zahtijevaju vise prava i beneficija za manje rada. Kao i svo covijecanstvo od doba kad smo se mlatili toljagama u pecinama. Komfor (u usporedbi s proslim radnim vremenima) koji ti trenutno uzivas na svom radnom mjestu rezultat je "losih i razmazenih" radnika prije tebe i njihovih "prohtjeva".

Siguran sam da su i ondasnji Kerefek-i govorili: "Vid, ekipa bi da ima jedan dan u tjednu slobodno i da radi pisljivih 8 sati dnevno! Otic ce sve tako u p*** materinu, ja ti kazem"

Dakle, ti bi da mladi NE TALASAJU, da "pljunu u ruke" i da se prime posla...a ne da traze neke tamo bolje radne uvjete?
Jer meni to tako izgleda. A cudi me sto to dolazi od tebe buduci da inace drugu pjesmu pjevas, kolega moj cijenjeni!

A ako mislis da nema lufta da ekipa manje rade, ima manji output i bude vise placena i sa boljim beneficijama, sjeti se samo da 3% ljudi drzi 97% svjetskog bogatstva.
Ima stari moj lufta da ekipa trecine tvojih znanja i sposobnosti radi za 10000 ojra mjesecno svega 120 sati.

Al za to treba talasat
Ja sam prvi za uvođenje fleksibilnog radnog vremena, za uvođenje 6 satnog radnog dana, za veća prava prilikom otkaza (usporediva sa bogatijim EU zemljama) te za bolje radne uvjete.
I spreman sam za to talasati.
Iako sam generacija X koja je već poprilično u godinama (stariji od 1980-tog godišta).
Ono što me razlikuje je da sam ja spreman za to izači na ulicu i nemam iluzija o tome da će samo moje mišljenje promijeniti išta bez konkretnog djelovanja.

Generacija Z tj. mlađi milenijalci rođeni od 1994-te (postoji i generacija Y tj. stariji milenijalci, godišta 1980-1994) su pak izrazito introvertirani, izraženog ega i razmaženiji. Upravo ta introvertiranost je glavna stvar koja spriječava bilo kakav otpor sustavu jer se više od 5 mlađih milenijalaca može skupiti samo na facebook grupi te o protestima i demonstracijama ne može biti ni govora.
Pa pogledajte tko su žuti prsluci - srednjovječni i stariji ljudi.
Pogledajte bilo kakve prosvjede osim onih šarenih lakrdija tipa LGBT parada - prosvjeduju uglavnom stariji ljudi.
Sve revolucije, demonstracije i prosvjede u povijesti su činili pretežito mladi ljudi i sad po prvi put u povijesti imate situaciju gdje su mladi totalno nezainteresirani za bilo što osim za ostavljanje komentara po internetu kako im ne paše to i to.
Sorry ali to je za mene totalni poraz cijele generacije.
Je, mladi danas manje piju, manje se drogiraju, manje rade nerede, manje izlaze i sve je to dobro ali brate mili gdje je ta živost koju su imale prijašnje generacije? Ovi danas su totalni pasivci gdje ja sa 43 izgledam ko divlji mangup u usporedbi sa mlađarijom koja sjedi i pimpla po smarthphonima.

A što se tiče informatičke pismenosti tu odgovorno tvrdim da je zadnja generacija Z informatički polupismena usprkos tome što svi mislite. Odrasli su na idiotskim app-ovima a palac im je glavni alat interakcije. Sa palcem, da prostite, možete se samo čohati po guzici i nikakav konkretan posao ne možete napraviti. Ja na poslu mlađima redovito moram podešavati osnovne stvari tipa podešavati rezoluciju ekrana, raspored menija u profesionalnim aplikacijama, objašnavati osnovne stvari oko drivera i sličnoga. A sve redom mladi ljudi izašli sa faksa 21 stoljeća sa profilima na facebooku i twitteru.

Ja koji sam, tek izašao sa faksa, objašnjavao starijima kako upotrebljavati kompjutor jer nisu odrasli sa njime sam došao do toga da mlađima sad objašnjavam iste stvari jer su poglupavili od tih svih silnih beskorisnih touch app-ova koji ne služe ama baš ničemu.

Budu vam takvi lijepili pločice ili napravili odvod na kadi, samo moraju instalirati app na Androidu KitauBila 20.0

Zvučim možda previše oštro i negativno ali ja vidim kuda to vodi i što će biti za nedalekih 10-20 godina.
Kerefek76 is offline  
Old 18.03.2019., 20:07   #19
Kerefek ....Milenijalci postali spasitelji irskih proizvođača viskija...

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...viskija-351174

Samo se loče fini viski i filozofira, vidimo to i po forumu hehe
Pametan Nick is offline  
Old 18.03.2019., 20:24   #20
Quote:
Pametan Nick kaže: Pogledaj post
Kerefek ....Milenijalci postali spasitelji irskih proizvođača viskija...

http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...viskija-351174

Samo se loče fini viski i filozofira, vidimo to i po forumu hehe
Predvidiv trend koji je ugrađen u evolucioni proces društva. Selekcija gdje se sposobniji riješavaju konkurencije za položaj u društvu i normalnu egzistenciju.

Sve je u redu, netrebamo biti zabrinuti.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.