Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2015., 10:02   #101
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Naravno da se IT-ovci mogu zaposliti u inozemstvu, ali eto priličan broj ih je odlučio ostati tu (nakon što su prikupili početni kapital i poslove u inozemstvu) i šire se prilično brzo. Te pojavnosti nije bilo prije 6-7 godine kod nas.

Potencijal u visokoj tehnologiji nije naravno u masovnosti zapošljavanja nego u kreiranju 100 tisuća eura dodatne vrijednost po čovjeku, što uz niže troškove života kod nas (i blagodati života na moru recimo) znači potencijal ne samo za ostanak naših ljudi, nego i za dolazak Čeha, Poljaka, Nordijaca (ili kome se već svidi). Ne treba tu ništa masovno, power-low distribucija incoma odraditi će svoje.

Gradovi poput Splita, Rijeke, Zadra, Pule mogu bez velikih ulaganja u infrastrukturu (rast se dosad događao na mikro razini) privlače sasvim drugu vrstu turista, od kojih će neki poželjeti i ostati barem na neko vrijeme. Početi će se stvarati klasteri expat-sa (kao što trenutno imamo u Zagrebu kojima je tu bolje nego doma), i imamo petlju opet.

Npr. Sliema na Malti je puna Nordijaca i Engleza željnih sunca i provoda, koji rade u turizmu i iGaming industriji. Iako su im plaće manje nego doma, troškovi života su im isto puno manji.
Ostali su tu samo zato jer rade na daljinu........inače već odavno ne bi bilo niti jednog........

Izgleda da ćemo turizmu dodati gaming industriju i nastaviti životariti......

Ona tvoja ideja sa otvaranjem par tisuća domova za eu umirovljenike mi se čini puno profitabilnijom.........

To bi dalo i zdravstvu vjetar u leđa, a i Varga bi bio prezadovoljan.......čudi me da se još nije sjetio te ideje jer bi mogao privatizirati sve što ga interesira uključujući i Imunološki.......eto moj doprinos Zokijevoj kampanji........:klap:
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 14.08.2015., 10:22   #102
s obzirom da je ovo novi sexy thread na pdf gospodarstvo bacam ovaj link ovdje

kokanidja ! dok ima para za koku nije nam lose

http://www.zerohedge.com/news/2015-0...et-price-guide
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 14.08.2015., 10:32   #103
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
s obzirom da je ovo novi sexy thread na pdf gospodarstvo bacam ovaj link ovdje

kokanidja ! dok ima para za koku nije nam lose

http://www.zerohedge.com/news/2015-0...et-price-guide
Bez daljnjeg si na pravoj temi .......sad samo ostaje upitno je li Grčić već uključio prostituciju, kriminal i drogu u izračun zadnjeg kvartalnog GDPa ili nije pa će to ubrzati oporavak kad ga uključi......

Btw Recimo ono što mene zanima je slijedeće.......da li će u izračun GDPa ( doprinos crne ekonomije ) ući ona 3,5 mil kuna opljačkanih na Braču? :klap:

i da li će to ući u naš ili crnogorski izračun GDPa? ili oba?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 14.08.2015., 13:21   #104
Flash estimate for the second quarter of 2015
EU GDP up by 1.6% compared with the second quarter of 2014


Ceska +4,4
Poljska +3,6
Madjarska +2,6
Rumunjska +3,7
Slovacka +3,1
Bugarska +2,2

Italija +0,5
Spanjolska +3,1
Portugal +1,5
Grcka +1,4


Austrija +0,6
Njemacka +1,6
Francuska +1,0
UK +2,6

Znaci duznici se pomalo oporavljaju, napokon i Italija, rizici padaju...


http://ec.europa.eu/eurostat/documen...f-64034b4b659b
klapalo is offline  
Old 14.08.2015., 13:30   #105
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Ostali su tu samo zato jer rade na daljinu........inače već odavno ne bi bilo niti jednog........

Izgleda da ćemo turizmu dodati gaming industriju i nastaviti životariti......

Ona tvoja ideja sa otvaranjem par tisuća domova za eu umirovljenike mi se čini puno profitabilnijom.........

To bi dalo i zdravstvu vjetar u leđa, a i Varga bi bio prezadovoljan.......čudi me da se još nije sjetio te ideje jer bi mogao privatizirati sve što ga interesira uključujući i Imunološki.......eto moj doprinos Zokijevoj kampanji........:klap:
I legalizirati prostituciju, otvaranje bordela bi značajno ubrzalo rast ekonomije, a ionako se na crno radi i samo problemi oko toga, žene najmanje zarade tj izrabljivane su od makroa, sex turizam bi bio prava stvar.
Gustavo is offline  
Old 14.08.2015., 13:56   #106
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Flash estimate for the second quarter of 2015
EU GDP up by 1.6% compared with the second quarter of 2014


Ceska +4,4
Poljska +3,6
Madjarska +2,6
Rumunjska +3,7
Slovacka +3,1
Bugarska +2,2

Italija +0,5
Spanjolska +3,1
Portugal +1,5
Grcka +1,4


Austrija +0,6
Njemacka +1,6
Francuska +1,0
UK +2,6

Znaci duznici se pomalo oporavljaju, napokon i Italija, rizici padaju...


http://ec.europa.eu/eurostat/documen...f-64034b4b659b

To im je labuđi pjev..........

http://www.bloomberg.com/news/articl...l-short-on-gdp

While growth will continue, it will slow “as temporary boosts from a weaker euro and lower oil prices fade,” said Jennifer McKeown, an economist at Capital Economics in London. “This underlines the need for the ECB to maintain and perhaps extend its policy support.”
German GDP had been forecast to rise 0.5 percent in a Bloomberg survey. France and Italy were projected to increase 0.2 percent and 0.3 percent, respectively.
Economic growth in the Netherlands also fell short of estimates in the three months through June, at 0.1 percent. Economists had forecast 0.3 percent. Portuguese GDP climbed 0.4 percent, compared with a prediction of 0.5 percent.
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 14.08.2015., 14:11   #107
A joj, ma jel to vama malo krivo što informatičari mlate dolare izvozeći Amerima i u cijeli svijet, a još uz to sjede doma. A i Varginim stomatolozima nestalo implantata kolika je navala strangera za zubala sanirati. Nek se ljudi bogate, bit će i drugima dobro od njihove zarade.

BTW, meni je Španjolska jako zanimljiva s ovim rastom od 3.1% jer je dobar prediktor što će se kod nas događati. Pogledajte usporedbu rasta GDP-a nas i Španjolske.

Rekao bih da sve što se tamo događa kod nas dolazi s vremenskim pomakom od par mjeseci, prije smo se skoro pa podudarali, ali su nam oni sada postali leading indicator.
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 14:40   #108
Lijepo je čitati RealBeara i treba malo optimizma ovoj zemlji, općenito na tržištu optimizam jako puno znači i kad bi narod na valu nekih dobrih predviđanja za budućnost počeo izvlačiti milijarde kuna iz ušteđevina i stavljati ih na tržište to bi značilo čudo za malu ekonomiju poput Hrvatske.

Međutim, neki dobri pokazatelji su Zokiju i ovoj vladi pali s neba, oni nisu ni najmanje zaslužni za isto, dapače, imamo neke dobre rezultate unatoč Kukurikavcima. Poput Staljina koji je za industralizaciju zemlje povećavao kvote žita koje seljaci trebaju dati unatoč tome što su milijuni umirali od gladi, tako je i Zoki propadajućem gospodarstvu povećavao poreznu represiju, s tim da Zoka nije izgradio ništa nego ulupao 100 mlrd u tekuću potrošnju.

I sad kad gospodarstvo sramežljivo ide gore, ostaju isti problemi uz velike poreze, a to je da sustav sprječava ljude da se bave poduzetništvom s kompiciranim propisima, skupoćom pokretanja posla, pravnom nesigurnošću i čime sve ne. Tako da upitate Zoku ili bilo kojeg njegovog ministra što treba napraviti za otvaranje nekog "vele" biznisa poput autopraone u dvorištu svoje kuće, nitko vam ne bi mogao odgovoriti, jer su to ljudi koji su odrasli u javnom sektoru bez ikakvog smisla za realan život, kao da prikupljeni porezi padaju s neba, a poduzetnik je klasni neprijatelj prema kojem treba biti sumnjičav.

Sve uspješne zemlje su prošle reforme deregulacije, liberlalizacije tržišta rada i poreznog rasterećenja, to je praktički no brainer, nikakvo izmišljanje tople vode ne treba, ali ovima našima ili se to ne da, ili ih nije briga, ili ne znaju. Za najveći apsurd na "desnici" imamo HDZ s Marićem koji priziva Marxa
jammer is offline  
Old 14.08.2015., 15:36   #109
Hvala jammer na lijepim riječima...

Recepti za povećanje konkurentnosti gospodarstva se znaju, ali očito je u javnosti kritična masa onih koji misle da država treba "poticati" i "oporavljati" puno jača od pro-tržišne manjine, a političari se tome prilagođuju. Međutim svaki zarađeni dolar/euro mimo poslovanja s državom im oduzima snagu i tu je razlog za optimizam.

Naravno da tu imamo još i tkz. "agency problem". Odnosno političarima na svim razinama (lokalni šerifi/sitni birokrati prave jako veliku štetu također) se teško odreći moći i benefita koje upravljanje tuđim novcem pruža. Onaj mladi Vuk Vuković je napravio breakthrough s znanstvenim radom o korupciji na lokalnoj razini. Fantomski "stručnjaci" neovisni od politike koji kao pošteno upravljaju su ista pjesma.

E sad kako nije svako zlo za zlo, ljudi su se prilagodili, okrenuli izvozu i taj trend može samo jačati. Taj sekundarni benefit ubrzanog izvoza kojima te poduzetnike čini u mnogome neovisnim od birokrata te političarima izbija vlast/moć/novac iz ruke ne treba zanemarivati.

Znači, otvoreno tržište ulaskom u EU samo po sebi ipak razrješava status-quo i premda polako ipak uzima vlast u svoje ruke.
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 15:39   #110
Zašto se nitko ne pita koje su posljedice povećanja BDP-a iliti oporavka gospodarstva?
sleepyhollow123 is offline  
Old 14.08.2015., 15:46   #111
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
A joj, ma jel to vama malo krivo što informatičari mlate dolare izvozeći Amerima i u cijeli svijet, a još uz to sjede doma. A i Varginim stomatolozima nestalo implantata kolika je navala strangera za zubala sanirati. Nek se ljudi bogate, bit će i drugima dobro od njihove zarade.

BTW, meni je Španjolska jako zanimljiva s ovim rastom od 3.1% jer je dobar prediktor što će se kod nas događati. Pogledajte usporedbu rasta GDP-a nas i Španjolske.

Rekao bih da sve što se tamo događa kod nas dolazi s vremenskim pomakom od par mjeseci, prije smo se skoro pa podudarali, ali su nam oni sada postali leading indicator.
Kaj bi mi bilo krivo kad i sam imam jednog...........

Nego sam samo konstatirao da bi i oni pobjegli od ovih naših sposobnih vlada, ali obzirom da mogu raditi od doma nema potrebe bježati........:klap:

Vremenski pomak od Španjolske do Hrvatske je više od par mjeseci ( godinu do godinu i pol, imho ) što znači da ćemo biti pregaženi kad kod nas stigne novi val krize koji se trenutno nazire na svjetskom horizontu........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 14.08.2015., 16:07   #112
Drago mi je za uspješan podmladak.

Mi smo trejderi, znamo najbolje koliko je teško predviđati budućnost, pa i uz najbolje leading indikatore poput stope rasta španjolskog GDP-a, ali to nas ne spriječava da špekuliramo.

Mi ovdje govorimo o vjerojatnostima i matematičkim očekivanjima, jel možeš kvantizirati vjerojatnost sloma i njegovu magnitudu? Ili samo govoriš da je moguć low probability katastrofičan urušaj, aka negativni "black swan"?
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 16:16   #113
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Kaj bi mi bilo krivo kad i sam imam jednog...........

Nego sam samo konstatirao da bi i oni pobjegli od ovih naših sposobnih vlada, ali obzirom da mogu raditi od doma nema potrebe bježati........:klap:

Vremenski pomak od Španjolske do Hrvatske je više od par mjeseci ( godinu do godinu i pol, imho ) što znači da ćemo biti pregaženi kad kod nas stigne novi val krize koji se trenutno nazire na svjetskom horizontu........
Da istaknemo: Vremenski pomak od Španjolske do Hrvatske je više od par mjeseci ( godinu do godinu i pol, imho ) što znači da ćemo biti pregaženi kad kod nas stigne novi val krize koji se trenutno nazire na svjetskom horizontu........

Amen to that brother
sleepyhollow123 is offline  
Old 14.08.2015., 16:18   #114
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Drago mi je za uspješan podmladak.

Mi smo trejderi, znamo najbolje koliko je teško predviđati budućnost, pa i uz najbolje leading indikatore poput stope rasta španjolskog GDP-a, ali to nas ne spriječava da špekuliramo.

Mi ovdje govorimo o vjerojatnostima i matematičkim očekivanjima, jel možeš kvantizirati vjerojatnost sloma i njegovu magnitudu? Ili samo govoriš da je moguć low probability katastrofičan urušaj, aka negativni "black swan"?
Matematika mi je na prvoj godini studija malo štekala, a statistika 4 pa sad....mogao bih i ja probati sa špekulacijama ???
sleepyhollow123 is offline  
Old 14.08.2015., 16:25   #115
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Drago mi je za uspješan podmladak.

Mi smo trejderi, znamo najbolje koliko je teško predviđati budućnost, pa i uz najbolje leading indikatore poput stope rasta španjolskog GDP-a, ali to nas ne spriječava da špekuliramo.

Mi ovdje govorimo o vjerojatnostima i matematičkim očekivanjima, jel možeš kvantizirati vjerojatnost sloma i njegovu magnitudu? Ili samo govoriš da je moguć low probability katastrofičan urušaj, aka negativni "black swan"?

Dao sam ti presjek dijela argumenata na kojima baziram procjenu.......e sad vjerovatnost i te pihdarije mi nikad nisu bile simpatične za učiti, ali ako moram rekao bih da imamo 35-40 % vjerovatnosti za ozbiljan poremećaj u svjetskoj ekonomiji......sa svim posljedicama za burze i realnu ekonomiju.......

Nikad neću zaboraviti riječi singapurskog ministra financija ( 2010 ili 2011. g ) na nekom globalističkom skupu, gdje su sve vodeće ekonomske sile svijeta govorile o tome kako će se izvući povećanim izvozom.......pa ih je on pitao: "dobro a tko će uvoziti........"

The GDPNow model forecast for real GDP growth (seasonally adjusted annual rate) in the third quarter of 2015 was 0.7 percent on August 13, down from 0.9 percent on August 6. The previously reported nowcast of 1.0 percent for August 6 was revised down due to a minor adjustment in the method for nowcasting investment in computers and peripherals. Since a week ago, the nowcast for the contribution of inventory investment to third-quarter real GDP growth has declined from -1.8 percentage points to -2.2 percentage points. This decline more than offset an increase in the nowcast of the third-quarter growth rate in real consumer spending from 2.9 percent to 3.1 percent after the release of this morning’s retail sales report from the U.S. Census Bureau.

Ovo što mi trenutno imamo je par tisuća sitnih požara koji pojedinačno ne izgledaju zabrinjavajuće........ali kad se spoje u jednu frontu biti će je nemoguće zaustaviti.......

Japan machinery orders tumble in June, add to second quarter GDP contraction fears
http://www.reuters.com/article/2015/...source=twitter

14.08.2015. U.S. Containerized Exports Fall Off the Chart
wolfstreet.com/2015/08/13/us-container-f...nttra-ocean-freight/
Many of our major trading partners are experiencing stalled or slowing economies, and the strength of the US Dollar versus other currencies is making US goods more expensive in the export market.

14.08.2015. The eurozone's growth wasn't as strong as analysts expected during the second quarter or the year, and pretty much every country missed what was forecast.
Overall, GDP rose by 0.3%, slightly slower than the 0.4% recorded in Q1. That figure leaves the economy 1.2% larger than it was one year ago, a pretty modest pace of growth.
http://www.businessinsider.com/euroz...q2-2015-2015-8


14.08.2015. Nafta na najnižoj razini u zadnjih šest godina
http://www.seebiz.eu/wti-nafta-na-na...ina/ar-117498/
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Old 14.08.2015., 16:56   #116
Ma za mene su sve to projekcije ne, doduše ja priznajem samo houdini 4 pro, tako da, sve je drugo fake.
Cijenu nafte ruše da ubiju konkurenciju u samom začetku, moje prepreskromno mišljenje.
metaata is offline  
Old 14.08.2015., 17:09   #117
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Dao sam ti presjek dijela argumenata na kojima baziram procjenu.......e sad vjerovatnost i te pihdarije mi nikad nisu bile simpatične za učiti, ali ako moram rekao bih da imamo 35-40 % vjerovatnosti za ozbiljan poremećaj u svjetskoj ekonomiji......sa svim posljedicama za burze i realnu ekonomiju.......

Nikad neću zaboraviti riječi singapurskog ministra financija ( 2010 ili 2011. g ) na nekom globalističkom skupu, gdje su sve vodeće ekonomske sile svijeta govorile o tome kako će se izvući povećanim izvozom.......pa ih je on pitao: "dobro a tko će uvoziti........"
Ja se trudim biti trejder koji se bavi meta-analizama. Odnosno analiziram tuđe analize, procjene, statističke modele i naravno pokušavam okriti rupe i "group-thinking", te procjeniti mogućnost zarade na istima. Tako da su mi vjerojatnosti prilično bitne za stavljanje stvari u kontekst, pogotovo u slučaju hedga od nenadanih i brzih slomova.

Zbog "unknown unknowns" i rizika u budućnosti sam opetovano naglašavao da se država mora zaduživati dugoročno masovno u inozemstvu dok može povoljno i likvidirati dobar dio domaćeg kratkoročnog duga u trezorcima (koliko god trenutno povoljno kamate tamo bile). U slučaju rasta kamatnih stopa/inflacije postojala bi dobra zaliha povoljnog dugoročnog duga koji bi otišao u negativan realan prinos. Još nije kasno da se nešto uradi na tom planu.

I naravno da nije rješenje u povećanju izvozu svih na Mars, nego u povećanju obujma trgovine. U našem slučaju i roba i usluga, tj. bio bi red da informatičari/stomatolozi/iznajmljivači krenu opet kupovati aute i dionice, a ne da sjede na cash-u i plaše se Armagedona koji samo što nije.

Korekcije, niska nafta, recesije kod proizvođača sirovina, valutne promjene sve je prilično bezazleno jer kao što sam više puta naveo spriječava naglo dizanje kamatnih stopa. Volcker efekt iz 80-tih (koji je uzrokovao slom onih koji su bili dužni u dolarima) je bio borba protiv inflacije koje trenutno nema.
RealBear is offline  
Old 14.08.2015., 17:19   #118
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Ja se trudim biti trejder koji se bavi meta-analizama. Odnosno analiziram tuđe analize, procjene, statističke modele i naravno pokušavam okriti rupe i "group-thinking", te procjeniti mogućnost zarade na istima. Tako da su mi vjerojatnosti prilično bitne za stavljanje stvari u kontekst, pogotovo u slučaju hedga od nenadanih i brzih slomova.

Zbog "unknown unknowns" i rizika u budućnosti sam opetovano naglašavao da se država mora zaduživati dugoročno masovno u inozemstvu dok može povoljno i likvidirati dobar dio domaćeg kratkoročnog duga u trezorcima (koliko god trenutno povoljno kamate tamo bile). U slučaju rasta kamatnih stopa/inflacije postojala bi dobra zaliha povoljnog dugoročnog duga koji bi otišao u negativan realan prinos. Još nije kasno da se nešto uradi na tom planu.

I naravno da nije rješenje u povećanju izvozu svih na Mars, nego u povećanju obujma trgovine. U našem slučaju i roba i usluga, tj. bio bi red da informatičari/stomatolozi/iznajmljivači krenu opet kupovati aute i dionice, a ne da sjede na cash-u i plaše se Armagedona koji samo što nije.

Korekcije, niska nafta, recesije kod proizvođača sirovina, valutne promjene sve je prilično bezazleno jer kao što sam više puta naveo spriječava naglo dizanje kamatnih stopa. Volcker efekt iz 80-tih (koji je uzrokovao slom onih koji su bili dužni u dolarima) je bio borba protiv inflacije koje trenutno nema.
Oprosti nam na stupidnost. Ali zašto onda MMF objavljuje inflaciju za svakoga ponaosob a tečaj je poprilično neusklađen?
Ah, ...under the premise that these activities do not benefit banks’ customers.
Baš sam si high
cerek
metaata is offline  
Old 14.08.2015., 17:45   #119
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
I naravno da nije rješenje u povećanju izvozu svih na Mars, nego u povećanju obujma trgovine. U našem slučaju i roba i usluga, tj. bio bi red da informatičari/stomatolozi/iznajmljivači krenu opet kupovati aute i dionice, a ne da sjede na cash-u i plaše se Armagedona koji samo što nije.
Generalno pravilo je da svatko za sebe misli da je savršen i da drugi ljudi trebaju mijenjati svoje ponašanje ne bi li svijet postao bolji. U ovom konkretnom slučaju to znači da ti za sebe misliš da dobro i savjesno obavljaš svoj posao koji je jako važan za dobrobit čovječanstva, a stomatolozi, informatičari i iznajmljivači, koji nisu educirani kao ti i ne znaju šta je bitno u životu, sjede na parama i time škode ekonomskom razvitku.

No, ako bi informatičare, stomatologe i iznajmljivače pitali što ne valja u današnjem svijetu, oni bi rekli da bi svijet bio bolje mjesto za život ako bi se trgovci automobilima i mešetari sa dionicama ostavili čorava posla i primili se motike.
vamvam is offline  
Old 14.08.2015., 17:48   #120
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Generalno pravilo je da svatko za sebe misli da je savršen i da drugi ljudi trebaju mijenjati svoje ponašanje ne bi li svijet postao bolji. U ovom konkretnom slučaju to znači da ti za sebe misliš da dobro i savjesno obavljaš svoj posao koji je jako važan za dobrobit čovječanstva, a stomatolozi, informatičari i iznajmljivači, koji nisu educirani kao ti i ne znaju šta je bitno u životu, sjede na parama i time škode ekonomskom razvitku.

No, ako bi informatičare, stomatologe i iznajmljivače pitali što ne valja u današnjem svijetu, oni bi rekli da bi svijet bio bolje mjesto za život ako bi se trgovci automobilima i mešetari sa dionicama ostavili čorava posla i primili se motike.
Kompleksi onih koji to nisu. Mogu se kladit da onaj koji se fura na to nije ništa od toga.
mig
Ti ljudi su se nagledali svinjarija, da prostiš, u svojoj crkvi.
metaata is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:13.