Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2015., 18:38   #1
M270 MLRS u OSRH

Pošto imamo temu o PzH2000 a prema izjavama ministra Kotromanovića i načelnika glavnog stožera OS RH Drage Lovrića objavljenim u dnevnim novinama, OSRH sljedeće godine nabavlja novu "igračku" - 12 samovoznih višecijevnih lansera raketa M270 MLRS američke proizvodnje (i još 3 komada za kanibalizaciju).

Quote:
Ministar obrane Ante Kotromanović i načelnik Glavnog stožera OS RH general Drago Lovrić potvrdili su za Jutarnji kako će Hrvatska sljedeće godine nabaviti američke samovozne višecjevne lansere raketa (SVLR) M270. Dvanaest operativnih M270 bit će raspoređeno u tri bitnice unutar Topničko-raketne pukovnije, dok će još nekoliko sustava biti kupljeno radi obuke i rezervnih dijelova.


Quote:
M270 je moderni sustav čiji borbeni komplet sadrži 12 raketa kalibra 227 mm, podijeljenih u dva modula od po 6 raketa. Ima veću vatrenu moć i domet te bolju oklopnu zaštitu od SVLR-ova koje danas koristi HV, a koji su temeljeni na kamionskim platformama. M270 je baziran na gusjeničnom oklopnom podvozju, konkretno modificiranom podvozju borbenog vozila M2 Bradley, što mu omogućuje i veću taktičku pokretljivost.

Trenutno najmodernije rakete za M270 su M30 i M31. Zajedno se nazivaju GMLRS (eng. navođeni SVLR) te su navođene inercijskim sustavom potpomognutim GPS-om. Obje imaju domet od više od 60 kilometara, a razlikuju se po bojnoj glavi. M30 sadrži 404 dvonamjenska M85 kasetna streljiva, dok M31 posjeduje unitarnu eksplozivno-fragmentacijsku bojnu glavu od 90 kilograma.

Umjesto jednog raketnog modula može biti stavljen navođeni projektil ATACMS, čije inačice nose kasetno streljivo ili konvencionalnu bojnu glavu. Hrvatskoj bi prvenstveno bila potrebna varijanta MGM-168, koja nosi unitarnu bojnu glavu od 230 kg, a domet joj iznosi 300 km. Time bi Hrvatska vojska stekla sposobnost izvršavanja strateškog raketnog udara po ciljevima daleko u dubini protivnikova teritorija, čime bismo značajno ojačali našu sposobnost vojnog odvraćanja. Od posebne je važnosti da se uz raketne sustave nabavi i odgovarajuća količina modernog streljiva, kako bi HV mogao što preciznije djelovati. U tu svrhu bi se trebala nabaviti značajna količina GMLRS raketa, ali sasvim neophodna je i nabava određenog broja projektila ATACMS.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 18:39   #2
Za vijest

A od koga ćemo nabaviti?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 18:41   #3
Od onoga ko bolje i izdašnije "podmaže"!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 18:51   #4
Za pretpostaviti je da ćemo, kao i kod Pzh2000, nabaviti rabljene primjerke od neke od zemalja NATO-a, pošto se originalni sustav više ne proizvodi, sad je u điru HIMARS, koji dođe sitnicu od jedno 20 mil. USD po lanseru.

Pretpostavljam da je u pitanju Njemačka ili SAD, koji ih imaju povelik broj, mada recimo i UK isto ima sigurno 30+ komada koji su van upotrebe.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 19:12   #5
Pomalo se kreće i u to.

Ha, dosada smo sve nabavljali ili od SAD-a ili Njemačke. Vjerojatno će tako i sada biti.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 19:16   #6
Kolega kojem baš i ne vjerujete puno je već najavio M270.

Konkretno M270B1 koji je prema wiki britanska verzija M270A1 modernizacije.
Blut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 19:59   #7
Quote:
Blut kaže: Pogledaj post
Kolega kojem baš i ne vjerujete puno je već najavio M270.

Konkretno M270B1 koji je prema wiki britanska verzija M270A1 modernizacije.
Pa njemu ništa ne vjeruju,a on ipak piše ono što je istina i nema što se nije do danas potvrdilo.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 20:59   #8
ajde de...neka,neka...može,može...i nadam se da ono" tri primjerka predviđena za kanibalizaciju " da je to samo na papiru...ono kao to su za djelove...he,he,he.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 21:31   #9
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 10:00   #10
Fantastična vijest jer je to zaista močno, učinkovito i precizno oružje.
Evo jedna snimka MLRS, preciznosti i učinkovitosti u realnim uvjetima

Quote:
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 11:49   #11
PA ja iskreno nisam siguran koliko nam ovo treba... odnosno cak bih bio sretniji da smo za cijenu kupili jos Panzerhaubica i specijalnog streljiva... osima ako MLRS nije stigao dzabe naravno...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 12:25   #12
Mene isto interesira kakvu bi primarno rolu ovakav sistem imao kod nas. Što se tiče nevođenih raketa sa kasetnim streljivom kakve su bile originalno korištene u ovakvom sustavu, nije li se Hrvatska obavezala da će izbaciti takvo streljivo iz uporabe?

Ostaje nam M31 GMLRS jer koliko vidim nekakva nevođena (i jeftinija) varijanta sa unitarnom bojevom glavom ne postoji. Po karakteristikama mi se čini dosta bolja od M982 Excalibur streljiva za PzH 2000, a cijenom po komadu su tu negdje, cca $100,000.

I, naravno, ATACMS što je klasa sama za sebe, de facto bi to bilo strateško naoružanje za zemlju poput nas.

Znači nekakvi precizni udari sa prilično skupim raketama bi bili mogući, ali da li to stvarno zahtijeva kompletne bitnice od 4 komada u svakoj? Bitnice mi nekako više imaju smisla za saturacijsko bombardiranje kasetnim punjenjima.
failzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:07   #13
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
PA ja iskreno nisam siguran koliko nam ovo treba... odnosno cak bih bio sretniji da smo za cijenu kupili jos Panzerhaubica i specijalnog streljiva... osima ako MLRS nije stigao dzabe naravno...
To je definitivno strateško naoružanje a pogotovo za naše podneblje i iskustvo prošlosti. Svojim karakteristikama če sigurno odvračati namjernikee na moguće nepromišljene aktivnosti. Pogledajmo samo domete ali i učinkovitost. Vrlo vjerojatno če to biti donacija SAD.

Btw; broj pzh 2000 za mirnodopske uvijete je i više nego dovoljan, bitno je usvojiti tehnologiju i strategiju a u možebitnim ratnim uvijetima se količina povečava po potrebi. Nemože se usporediti MLRS i pzh 2000


Zadnje uređivanje Mateu : 12.10.2015. at 13:25.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 15:02   #14
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
To je definitivno strateško naoružanje a pogotovo za naše podneblje i iskustvo prošlosti. Svojim karakteristikama če sigurno odvračati namjernikee na moguće nepromišljene aktivnosti. Pogledajmo samo domete ali i učinkovitost. Vrlo vjerojatno če to biti donacija SAD.

Btw; broj pzh 2000 za mirnodopske uvijete je i više nego dovoljan, bitno je usvojiti tehnologiju i strategiju a u možebitnim ratnim uvijetima se količina povečava po potrebi. Nemože se usporediti MLRS i pzh 2000
Kako se u možebitnim ratnim uvjetima povećava količina po potrebi? Interventnim uvozom iz Njemačke?
Scenario jedan: Ruska prijetnja. Nijemcima trebaju sve koje mogu osposobiti za vlastitu odbranu, ne mogu prodavati.
Scanario dva: XII. Balkanski rat. Nijemci izoliraju lokalna plemena i puštaju ih da se malo ispušu.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 15:06   #15
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Kako se u možebitnim ratnim uvjetima povećava količina po potrebi? Interventnim uvozom iz Njemačke?
Scenario jedan: Ruska prijetnja. Nijemcima trebaju sve koje mogu osposobiti za vlastitu odbranu, ne mogu prodavati.
Scanario dva: XII. Balkanski rat. Nijemci izoliraju lokalna plemena i puštaju ih da se malo ispušu.
Scenario tri: SAD, kako če dostavljati projektile dostaviti če i MLRS ili slično i ne zaboravi da smo članica NATO a govorio sam o našem iskustvu u skoroj prošlosti. Dakle u tom scenariu nema agresije Rusa a ako i bude, budi siguran da u RH neče biti samo HV već i vojske saveznika NATOa konkretno mislim na SAD. Zato je bitno usvojiti tehnologiju i strategiju, kompatibilnost, ... Ta priča sa lokalnim balkanskim plemenima ti ne drži vodu. SAD, danas oružano pomaže lokalna arapska plemena a di neče državu članicu NATO saveza ali i EU.Što se tiče njemaca i hipotetske ruske agresije dakako da če kompletnu industriju preorijentirat na proizvodnju oružja. Budi siguran da Rusi nebi napali samo na jednom frontu a svakako je jednostavnije njemcima proizvesti pzh 2000 ili... te dati saveznicima da drže dio fronte. To nije novost već je poznato u povijesti.
A najbitnije trebaš znati da na balkanu postoje narodi i države a od ex YU su samo HR i SLO članice NATO i EU što je ogromna razlika od tvoga scenarija i kako si nazvao "balkanskih plemena"

Zadnje uređivanje Mateu : 12.10.2015. at 15:47.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:21   #16
za siću ili ne, lipo bi bilo to nabavit. odvraćanje potencijalnog napadaća zasigurno. imamo li mi novaca za to? moje skromno mišljenje (ako nije donacija koju triba nadograđivat nego dar) da nam to trenutno ne triba.

ono šta bi nama još lani triba je PZO sistem srednjeg dometa, i nešto za obranu PzH slično pantsiru. oće li to bit nabava izraelskog, korejskog sustava, kupnja sistema ruskog porjekla iz neke od zemalja koje nisu na crnoj listi, meni svejedno. ali nije mi svejedno da mi te mogućnosti nemamo. naše RZ bez valjane PZO nema smisla, i trribaju djelovat ka jedna cjelina. i zašto turpijan i zapadne i istočne. zar mislite da su grci i turci glupi zato šta su nabavili oba sistema i nisu u sustavu NATO/OTAN zajedničke obrane,već imaju jednu svoju i jednu od saveza?

nije mi namjera spamat i davit,ali mislin da imamo prišnijih stvari za sredit,a nije baš da imamo problema sa suficitom.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:29   #17
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
To je definitivno strateško naoružanje a pogotovo za naše podneblje i iskustvo prošlosti. Svojim karakteristikama če sigurno odvračati namjernikee na moguće nepromišljene aktivnosti. Pogledajmo samo domete ali i učinkovitost. Vrlo vjerojatno če to biti donacija SAD.
Ali s kojim sreljivom? Kasetnim koje smo se dogovorili ne koristiti? Koliko toga cemo uopce nabaviti? Mozemo li si priustiti saturacijski bombardirati nekoga recimo 15 dana neprestano? VBR-ovi su OK kada imas lokalnu proizvodnju jeftinih raketa... udri misko... ali kada si ogranicen na projektila od 100 000+ dolara po komadu... I radi toga moras uvoditi u naoruzanje, i odrzavati skup kompliciran sustav... nisam siguran koliko to ima smisla...

Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
Btw; broj pzh 2000 za mirnodopske uvijete je i više nego dovoljan, bitno je usvojiti tehnologiju i strategiju a u možebitnim ratnim uvijetima se količina povečava po potrebi. Nemože se usporediti MLRS i pzh 2000
Po cemu si zakljucio da je broj Pzh-a optimlan za mirnodopske uvjete? Sta ce nam Pzh u mirnodopsmim uvjetima, ne treba nam... moda 2 komada za obuku... ali ni to, simulator je dosta... A i kako si zamislio povecati kolicinu u ratnim uvjetima, copy/paste metodom?

1. U jednom hangaru parkirati sve Pzh 2000.
2. Selektirat sve Pzh 2000
3. Pejstati ih u drugi hangar (opciono selektirati i hangar, pa se mogu pejstati i na ledinu...)
4. Ponavljati radnju dok se broj ne poveca na zadovoljavajuci?

PS. Zivi kao da ce 100 godina biti mir, pripremaj se kao da ce sutra biti rat.
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:34   #18
Quote:
failzor kaže: Pogledaj post
Po karakteristikama mi se čini dosta bolja od M982 Excalibur streljiva za PzH 2000, a cijenom po komadu su tu negdje, cca $100,000.
Tocno... ali... PzH moze danima ispaljivati obicno streljivo koje je i dalje vrlo efikasno, i kosta parsto dolara po komadu (ako budemo dovoljno inteligentni naraviti tvornicu za istu), i onda ukoliko se pokaze potreba, ispaliti 7 M982 na protivnika, te zatim nastaviti za saturacisjkim bombardiranjem obicnim glupim granatama... sve to bez dodatno troska uvodjenja novog sustava u naoruzanje...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 21:49   #19
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
Scenario tri: SAD, kako če dostavljati projektile dostaviti če i MLRS ili slično i ne zaboravi da smo članica NATO a govorio sam o našem iskustvu u skoroj prošlosti. Dakle u tom scenariu nema agresije Rusa a ako i bude, budi siguran da u RH neče biti samo HV već i vojske saveznika NATOa konkretno mislim na SAD. Zato je bitno usvojiti tehnologiju i strategiju, kompatibilnost, ... Ta priča sa lokalnim balkanskim plemenima ti ne drži vodu. SAD, danas oružano pomaže lokalna arapska plemena a di neče državu članicu NATO saveza ali i EU.Što se tiče njemaca i hipotetske ruske agresije dakako da če kompletnu industriju preorijentirat na proizvodnju oružja. Budi siguran da Rusi nebi napali samo na jednom frontu a svakako je jednostavnije njemcima proizvesti pzh 2000 ili... te dati saveznicima da drže dio fronte. To nije novost već je poznato u povijesti.
A najbitnije trebaš znati da na balkanu postoje narodi i države a od ex YU su samo HR i SLO članice NATO i EU što je ogromna razlika od tvoga scenarija i kako si nazvao "balkanskih plemena"
Sve gornji scenariji su nerealni. Nije mi baš jasno kakvu to mi točno novu sposobnost stječemo uvođenjem MLRSa M270. Imamo li love da krkamo iz toga? Inače kod nas se on može zvati SVBR M270. Zašto smo i duge cijevi 128ica prebacili na 122? Bilo je pun furgon jeftinih raketa! Još jedna stvar, mi smo inače zemlja izvoznik višecjevnih bacača raketa proizvedenih u RH, kupci više država i terorističkih grupacija. :-)
I budi siguran da nas Nijemci smatraju "balkanskim plemenima" ni manje ni više. Jer u usporedbi s njima, ovako kako se mi ponašamo kao društvo, prodavanjem vlastite kože za sumnjive interese, mi ni nismo ništa više od toga, smiju nam se iza leđa. (Ameri nas ne smatraju "balkanskim plemenom". Ne zamaraju se oni uopće takvim kvalifikacijama.) A to što si umišljamo neke stvari je ono od čega prijeti opasnost.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:37   #20
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Sve gornji scenariji su nerealni. Nije mi baš jasno kakvu to mi točno novu sposobnost stječemo uvođenjem MLRSa M270. Imamo li love da krkamo iz toga? Inače kod nas se on može zvati SVBR M270. Zašto smo i duge cijevi 128ica prebacili na 122? Bilo je pun furgon jeftinih raketa! Još jedna stvar, mi smo inače zemlja izvoznik višecjevnih bacača raketa proizvedenih u RH, kupci više država i terorističkih grupacija. :-)
I budi siguran da nas Nijemci smatraju "balkanskim plemenima" ni manje ni više. Jer u usporedbi s njima, ovako kako se mi ponašamo kao društvo, prodavanjem vlastite kože za sumnjive interese, mi ni nismo ništa više od toga, smiju nam se iza leđa. (Ameri nas ne smatraju "balkanskim plemenom". Ne zamaraju se oni uopće takvim kvalifikacijama.) A to što si umišljamo neke stvari je ono od čega prijeti opasnost.
Naravno da mi je poznata naša proizvodnja VBR kao i projektila ali te pitam da li smo toliko bogati da vodimo dugi i iscrpljujući možebitni rat sa nepreciznim i zastarijelim naoružanjem. Siguran sam a složiti če se svi kompetetni da sa suvremenim i preciznim oružjem ne samo da se rat može brzo okončati, već što je i svrha kupnje takvoga naoružanja da odbije potencijalne problematike od takve namjere. Mislim da je to najjeftinija varijanta od skupljanja zastarijelčoga naoružanja te streljiva. Sa druge strane i ja imam veliko iskustvo sa njemačkom i ne slažem se sa tobom. Nema tu nikakvih kvalifikacija a najmanje si mi umišljamo išta, jednostavno želimo suvremenu vojsku u skladu sa NATO standardima čija i jesmo članica. MLRS je svakako odličan odabir. Na kraju kupnjom pzh 2000 OH 58D te ako je istina za MLRS nazire se doktrina i smjer HV. Mislim da je to svakom jasno. Bez dobroga naoružanja nema ni dobre diplomacije a živimo sa nezgodnim susjedom koji svake noći sanja jedan te isti san desetljećima.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:01.