Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2016., 11:12   #101
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Može, ali da onda prestanemo laprdati o slobodi, demokraciji i ljudskim pravima. Pa onda možemo uvesti muslimanima i žute trake na rukav. Samo zašto se onda ograničiti na muslimane? Ubacimo tu i pravoslavce, ma vjernike općenito, homoseksualce, transrodne osobe, desničare, ljevičare, žene, neobrazovane, bolesne, plavooke, tamnopute, sve koji su drugačiji a od kojih nemamo koristi. Nek nam gore gore Siemens Martinove peći.
Ne bacaj maglu... sve ove manjine, po bilo kojem načelu, koje si spomenuo, nemaju obavezu podvrgavanja nekom posebnom pravnom poretku.

Društveni poredak na Zapadu, načela slobode, demokracije i ljudskih prava, počivaju na uzajamnom priznavanju prava među građanima tih zemalja. Kako u zakonski reguliranom poretku, tako i u razvijenoj kulturi međusobnih odnosa.
Iz osnovnih načela proizlazi, npr. i obiteljski zakonik.
Ne radi se samo o krpicama, daleko od toga... već i o pitanju podvrgavanja (ili ne) cijelog vjerskog pravnog sustava, šarije, građanskom pravu u zemljama Zapada.
Muslimani koji dolaze iz zemalja Bliskog i Srednjeg Istoka, te sjeverne Afrike, migracijom donose taj sustav ovdje, u Europu... njihove vjerske obaveze, koje vrlo često uključuju striktno pridržavanje šarije, ne prestaju dolaskom ovdje.
Građanski pravni i društveni poredak na Zapadu zasnovan je na nacionalnom načelu, dakle teritorijalnom... poštivaš zakone one zemlje čiji si državljanin.

Očito za prije spomenute muslimane to nije slučaj, tako da imaš sukob nadležnosti dva poretka... ni manje ni više, uglavnom velik i složen problem.

Kako bi ti to riješio a da bude vuk sit i koza cijela ?
cestar is online now  
Old 31.08.2016., 12:06   #102
Antički Rim je bio (i za današnje pojmove) slobodoumna država ali, vrijedilo je načelo:
Kad si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin
fgzcvijetic is offline  
Old 31.08.2016., 12:30   #103
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Može, ali da onda prestanemo laprdati o slobodi, demokraciji i ljudskim pravima. Pa onda možemo uvesti muslimanima i žute trake na rukav. Samo zašto se onda ograničiti na muslimane? Ubacimo tu i pravoslavce, ma vjernike općenito, homoseksualce, transrodne osobe, desničare, ljevičare, žene, neobrazovane, bolesne, plavooke, tamnopute, sve koji su drugačiji a od kojih nemamo koristi. Nek nam gore gore Siemens Martinove peći.
pa neka gore, ako nekome nije jasno da se u tudoj kuci ima ponasati kako domacin kaze
a istovremeno u svojoj itekako zahtijeva
progooglaj si tursku glumicu koja je zaradila bicevanje, a takoder je muslimanka
samo kod nas nekako svi imaju prava i samo mi smo iz nekog razloga duzni razumjevati i tolerirati sve
pa onda to "sve" ispada "sve osim vlastite tradicije i kulture"
ZgSash is offline  
Old 31.08.2016., 12:57   #104
Slažem se da se pravo nošenja burke i sličnih pokrivala može ograničiti tamo gdje je potrebna identifikacija, tipa na aerodromu, u policiji, u banci i slično, dakle kad daš osobnu ili putovnicu, dužan si pokazati i facu službeniku koji te želi identificirati.

Ali braniti ljudima da se odijevaju kako žele na ulici, u parku, na plaži i slično je puno previše.

Kakvi zakoni vrijede u arapskim zemljama, Turskoj i slično, me ni najmanje ne zanima.
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 13:26   #105
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Pa onda povlači crtu tako da postojanje te crte štiti nečija prava a ne da ih ograničava i to tamo gdje ne postoji nikakvo opravdanje, već samo strah i negativne asocijacije.

Uostalom nakon kojekakvih grupa koje su isfurale neko svoje izdrkavanje, od rodnih ideologija nadalje ne vidim zašto se ne bi i muslimanima dozvolilo isto.

Nije da vas se nije upozoravalo na ženskom kutku na temi o feminizmu o besmislu takvih ideologija i o potencijalnoj opasnosti muslimanske najezde. Baš je ZgSash imao dosta postova na tu temu pa su se babe sprdale na njegov račun.
Je li ti raspravljao o saš-ovim postovima na nekom drugom pdf-u ili o meritumu ove teme??

Zabrana?? Ne ni slučajno nego reciprocitet. Ako moja supruga mora imat neki klinac na glavi ili gdje već tamo i mora hodat iza mene koji metar a ja ne smijem imat križ oko vrata i ne mogu prakticirat svoje vjersko uvjerenje bez da ugrožavam bilo koga onda očekujem pače tražim potpuno isto ponašanje i kod mene doma.

Isti metar za iste stvari i ništa više niti išta manje od toga.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 31.08.2016., 13:41   #106
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Huh?



Ovdje se ne radi o odjeći.
I nije to nikakvo strašenje, već realnost.
Naši postojeći muslimani normalno koegzistiraju kao i ostale etničke i vjerske skupine već stotinama godina. Ovo je naprotiv nasilna promjena kulture kojoj dirigira šerijat u svim segmentima. Ne zato da se šire prava, već da se domicilna ugnjetavaju.
Sorry, pobrkao sam te s drugom forumašicom.

Kako moje nošenje burke ugrožava tvoja prava? Ili misliš da su ugrožena moja prava a burka mi je nametnuta?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 13:44   #107
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Je li ti raspravljao o saš-ovim postovima na nekom drugom pdf-u ili o meritumu ove teme??

Zabrana?? Ne ni slučajno nego reciprocitet. Ako moja supruga mora imat neki klinac na glavi ili gdje već tamo i mora hodat iza mene koji metar a ja ne smijem imat križ oko vrata i ne mogu prakticirat svoje vjersko uvjerenje bez da ugrožavam bilo koga onda očekujem pače tražim potpuno isto ponašanje i kod mene doma.

Isti metar za iste stvari i ništa više niti išta manje od toga.
Strašno.

Ako u Siriji obezglavljuju kršćane ti bi onda u ime reciprociteta obezglavljivao muslimane? Ne? A zašto ne, kad je to u skladu s principima na koje se pozivaš.



Sent from my SM-G920F using Tapatalk
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 13:44   #108
Da, treba. I burke i nikab na javnim mjestima treba zabraniti.
To je pitanje opće sigurnosti a ne specifične vjere, tradicije, kulture, običaja, ili čega već.
Isto kao pitanje zabrane fantomki (balaclava maski). Mislim da i usporedba sa vožnjom bez reg. tablica može proći. Ljudi moraju imati šansu da identifiraju onog tko im našteti (opišu ga na policiji), a kad bi svi hodali pod maskom to ne bi bilo moguće. Počinitelji oportunisti bi prije došli u napast da se okoriste tako da počine štetu drugome.
Vjerski razlog ne može biti nikakva izlika ako nešto ugrožava građansku sigurnost. Bez obzira koja je vjera.
https://en.wikipedia.org/wiki/Anti-mask_laws
Baltazar is offline  
Old 31.08.2016., 13:46   #109
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Sorry, pobrkao sam te s drugom forumašicom.

Kako moje nošenje burke ugrožava tvoja prava? Ili misliš da su ugrožena moja prava a burka mi je nametnuta?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ti to ozbiljno pitaš?
Šator za tijelo je uvreda za cijeli jedan spol, a slijedi ga radikalna vehabistička ideologija koja veze s ovim prostorima nema.
Ne štima ni u jednom segmentu, od građanskog života do kulturnog.

Zapitaj sebe radije zašto se sad o njima toliko piše.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Old 31.08.2016., 13:50   #110
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ti to ozbiljno pitaš?
Šator za tijelo je uvreda za cijeli jedan spol, a slijedi ga radikalna vehabistička ideologija koja veze s ovim prostorima nema.
Ne štima ni u jednom segmentu, od građanskog života do kulturnog.

Zapitaj sebe radije zašto se sad o njima toliko piše.
Da, u nekim slučajevima postoje zlouporabe, ne sporim. Ali mislim da je ipak u pitanju više stvar osobnog odabira.

Kako netko može braniti pravo žene na odabir kod prekida neželjene trudnoće, a istovremeno joj ograničavati pravo da se odijeva kako hoće?
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 13:50   #111
Reciprocitet kao argument je budalaština. Znači, kada bi katolici imali takvu odoru koja prekriva identitet, to bi bilo izuzeto iz zabrane.
"Kako oni, tako i mi", ma krasno. Znači, ako u islamskim državama vješaju kršćane, onda i mi na Zapadu da vješamo muslimane ?
Odbrana identiteta njegovim poništenjem
Baltazar is offline  
Old 31.08.2016., 13:52   #112
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Da, u nekim slučajevima postoje zlouporabe, ne sporim. Ali mislim da je ipak u pitanju više stvar osobnog odabira.

Kako netko može braniti pravo žene na odabir kod prekida neželjene trudnoće, a istovremeno joj ograničavati pravo da se odijeva kako hoće?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Dvije različite stvari, ona nema 'pravo' takvog odijevanja, izbor tu i baš nema neke veze kad zagazi u radikalni islam.
To proizlazi iz samog njezinog položaja.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Old 31.08.2016., 13:57   #113
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Zapitaj sebe radije zašto se sad o njima toliko piše.
Pa to se i pitam, još od prvog posta. Čemu zabrana. Nije bilo incidenata vezanih uz burku, nikab, muslimane. Nije bilo nasilja, nije bilo provokacija.

Tri su moguća razloga obijesno povođenje za trendovima sa zapada, sukob s religijom općenito, pa su sad došli muslimani na red ili želja da se, kad već nema incidenata, isti isprovociraju.
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 14:02   #114
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Strašno.

Ako u Siriji obezglavljuju kršćane ti bi onda u ime reciprociteta obezglavljivao muslimane? Ne? A zašto ne, kad je to u skladu s principima na koje se pozivaš.



Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Prvo si mi dužan odgovor na upit u prvoj rećenici.

Drugo ne stavljaj mi ni misli ni djela na teret jer pažljivom čitaču, a ti to očito nisi, ne proimiče bit mog posta a njegov sukus je u onoj staroj "kad si u Rimu ponašaj se kao rimljanin".
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 31.08.2016., 14:03   #115
Jel će se onda i babama po Dalmaciji zabranit šudari i marame? Ne vidim nikakve razlike između nikaba i šudara.
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 14:08   #116
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Prvo si mi dužan odgovor na upit u prvoj rećenici.

Drugo ne stavljaj mi ni misli ni djela na teret jer pažljivom čitaču, a ti to očito nisi, ne proimiče bit mog posta a njegov sukus je u onoj staroj "kad si u Rimu ponašaj se kao rimljanin".
Nisam ti ja ništa dužan a ponajmanje ti odgovarati na pitanja za koja držim da su retorička.

Highlight tvog posta je reciprocitet, a budući da nisam jedini koji je tako shvatio tvoj post, možda je pametnije da umjesto mojih kognitivno intelektualnih kapaciteta preispitaš svoje izražavanje.

A ako tražiš i želiš isprovocirati povod za karton i ban, nemoj se mučiti, odradi ono što misliš da moraš a ja se neću buniti.
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 14:15   #117
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post
Nisam ti ja ništa dužan a ponajmanje ti odgovarati na pitanja za koja držim da su retorička.

Highlight tvog posta je reciprocitet, a budući da nisam jedini koji je tako shvatio tvoj post, možda je pametnije da umjesto mojih kognitivno intelektualnih kapaciteta preispitaš svoje izražavanje.

A ako tražiš i želiš isprovocirati povod za karton i ban, nemoj se mučiti, odradi ono što misliš da moraš a ja se neću buniti.
Nisi ti to dobro shvatio ali OK tvoja stvar i ne komentiraj moderaturu ni uvijeno ni u vicu jer za to nemam baš strpljenja. Nemoj ovo komentirat i slobodno ovaj post smatraj obojenim u mod boju.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Old 31.08.2016., 14:39   #118
Quote:
iDroid kaže: Pogledaj post

Kako moje nošenje burke ugrožava tvoja prava? Ili misliš da su ugrožena moja prava a burka mi je nametnuta?
naravno da ti je nametnuta. naravno ne tebi, jer si muško, nego
ženama. izabrale svoju slobodu, kako da ne...

kad čujem poneku od njih gurnutu pred kamere s ciljem da objasni da je odabir burke ili nikaba/hidžaba njena sloboda, doživljavam to kao svojevrsnu varijantu štokholmskog sindroma.


ovi, ni muško ni žensko, ne kuže da je to pitanje njene slobode? i nije joj nametnuto kao što ti tvrdiš?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svije...ositi/4568318/
aryna is offline  
Old 31.08.2016., 14:45   #119
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
naravno da ti je nametnuta. naravno ne tebi, jer si muško, nego
ženama. izabrale svoju slobodu, kako da ne...

kad čujem poneku od njih gurnutu pred kamere s ciljem da objasni da je odabir burke ili nikaba/hidžaba njena sloboda, doživljavam to kao svojevrsnu varijantu štokholmskog sindroma.


ovi, ni muško ni žensko, ne kuže da je to pitanje njene slobode? i nije joj nametnuto kao što ti tvrdiš?

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svije...ositi/4568318/
Ček, ako žena koja ne nosi burku dobije 25 udaraca bičem po leđima ti onda misliš da je rješenje u zabrani burke?

Valjda bi se trebalo zalagati za slobodu izbora, a ne zabranu.
iDroid is offline  
Old 31.08.2016., 14:46   #120
nekad je teheran bio jedna od svjetskih prijestolnica mode i okupljaliste jet-seta
ZgSash is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.