Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2004., 18:45   #1
zene u Starom zavjetu

Zanima me sto mislite o polozaju zena u Starom Zavjetu..

Biblijski zapisi opisuju zenu kao bice druge vrste..negdje cak nize i od zivotinja...

dakle kako gledate na sve to?


ja gledam na Biblijske price kao odraz na stanje svijesti vremena u kojemu je Biblija nastala (znam da je nadopunjavana, mijenjana)...

Sto vi mislite o tome?

A mozda je biblija djelo sovinistickog autora, ili vise njih....pa je zbog toga zena prikazana kao najveca pogreska svijeta?!
__________________
Life is like a box of chocholate, you never know what you gonna get..
big_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 19:15   #2
Re: zene u Starom zavjetu

Quote:
big_girl kaže:
Zanima me sto mislite o polozaju zena u Starom Zavjetu..

Biblijski zapisi opisuju zenu kao bice druge vrste..negdje cak nize i od zivotinja...

dakle kako gledate na sve to?


ja gledam na Biblijske price kao odraz na stanje svijesti vremena u kojemu je Biblija nastala (znam da je nadopunjavana, mijenjana)...

Sto vi mislite o tome?

A mozda je biblija djelo sovinistickog autora, ili vise njih....pa je zbog toga zena prikazana kao najveca pogreska svijeta?!
Ma ne.
Žene su uvijek drmale u obitelji.
Muški su pričali i pisali gluposti, jer kada bi došli doma, većih papučara nije bilo! A da to drugi ne saznaju morali su javno omalovažavati žene. To ti njih baš i nije diralo. Bitno je bilo ono doma, u kući. A tamo je oduvijek, baš kao i danas, uglavnom vladala žena!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 19:42   #3
S imenom Allaha, Sveopceg, Dobrocinitelja, Milostivog

U Levijevom zakoniku, 18. poglavlje, u Tevratu koji je do danas sveta knjiga Jevreja i krscana, stoji:

" Ako iz zene nesto izlazi, a to sto izlazi je krv iz njenog mesa, i to krvaranje traje sedam dana, sve sto dodirne u tom periodu postaje necisto... i svako ko dodirne njenu postelju neka opere svoju odjecu i neka se okupa vodom i pored toga ostaje necist do noci. Ako covjek legne s njom dok je u ovom periodu, i on je necist sedam dana, te svaka postelja u koju on legne postaje necista."

"svako ko dodirne postaje necist i ako legne s njom i on je necist sedam dana, te svaka postelja na koju legne postaje necista." Ovako kazu Jevreji, a u tome ih slijede krscani, jer su povezani "starim zavjetom", kako ga krscani i zidovi nazivaju.

Sto se tice Poslanika milosti i ljubavi, Poslanika Islama, Muhammeda alejhisselatu we selam, sina Abdullahovog, on je ljubio svooje zene dok su imale menstruaciju, iskazivao im ljubav, lezao sa njima u istoj postelji. A ako bi se neka od njih izmakla, pozivao je i primicao sebi, te je milovao. Ucio je Kur'an na njihovim krilima bez obzira sto su imale menstruaciju. Pustao bih ih u takvom stanju da mu cesljaju kosu i mazu. Za vrijeme itikafa u dzamiji ( 10 posljednjih dana Ramazana, provedeni nonstop u dzamiji ), legao bi i stavio glavu u njeno krilo, a ona bi pri tome sjedila u svojoj sobi ( ulazak u dzamiju je zabranjen zeni koja ima menstruaciju ).

Ima li igdje ovakve pocasti, samilosti i postovanja?! Nema, tako mi Allaha... Aisa, radijallahu 'anha, je na putu za hadzdz dobila menstruaciju, pa je pocela plakati. Dosao joj je Plemeniti Poslanik, Muhammed, sallallahu alejhi we selleme, i rekao. " Nemoj se zalostiti, to je nest sto je Bog propisao Ademovim ( Adamovim ) kcerima...

Uzviseni Bog ( Allah ) je za menstruaciju rekao: "I pitaju te o mjesecno pranju. Reci: To je neprijatnost . Zato ne opcite sa zenama za vrijeme mjesecnog pranja, i ne prilazite im dok se ne okupaju. A kada se okupaju, onda im prilazite onako kako vam je Allah naredio. Allah zaista voli one koji se cesto kaju i voli one koji se mnogo ciste." (El-Bekare:222 )

Nazvao ju je obicnom neprijatnoscu, nikako necistocom ili odvratnoscu, niti bilo kakvim drugim pogrdnim imenom. Zeni je olaksano i umanjene su joj duznosti u periodu trajanja menstruacije. Tako kod muslimanke, ne mora da klanja-obavljati molitvu, ne poste u vrijeme menstruacije, vec te dane naposte kad menstruacija prestane. Naredjuje njenom muzu da joj ne prilazi u tom periodu zbog obostrane neprijatnosti koju izaziva.

Ovo je bilo nesto ukratko o menstruaciji kod zena i polozaja u tom periodu kod Jevreja, krscana i muslimana.
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 19:58   #4
Re: zene u Starom zavjetu

Quote:
big_girl kaže:
Biblijski zapisi opisuju zenu kao bice druge vrste..negdje cak nize i od zivotinja...

dakle kako gledate na sve to?

He.

Sve što piše može se tumačiti na više načina. Jedan je ovaj koji si navela i mislim da je i to ispravno - to je slika nekog starog, prošlog vremena, to je dokinuto. Ali nije zaboravljeno i to je isto točno tako kako treba biti. Slabi smo učenici mi ljudi. Ne - mi žene - mi oduvijek ZNAMO.

Što god da pisalo u svetim knjigama ovog ili onog vremena - mi ZNAMO kako stoje stvari. Neke elementarne se ipak nisu promijenile.


I ne mogu nam ništa.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 20:30   #5
Re: Re: zene u Starom zavjetu

Quote:
Blaise kaže:
He.

Sve što piše može se tumačiti na više načina. Jedan je ovaj koji si navela i mislim da je i to ispravno - to je slika nekog starog, prošlog vremena, to je dokinuto. Ali nije zaboravljeno i to je isto točno tako kako treba biti. Slabi smo učenici mi ljudi. Ne - mi žene - mi oduvijek ZNAMO.

Što god da pisalo u svetim knjigama ovog ili onog vremena - mi ZNAMO kako stoje stvari. Neke elementarne se ipak nisu promijenile.


I ne mogu nam ništa.
Blaise, nije važno znati , već moći promjeniti.

Biblija nije iznimka, sva povijest svijeta odiše mitom žene, a konkretno su žene pripadnice druge klase, roblje ili strojevi za reprodukciju. Navodno previše materijalne da bi bile duhovne i po bogu stvorene da bi rađale i trpile.....ili zadovoljavale muškarce (mada to njima i samima dobro ide).

No problem je u tome što je naša duša bez spola ali svaka od tih malih dušica koje dolaze na zemlju u materijalnom obliku mora proći iskustvo žene kao spola, što je razumljivo jer u muškom svijetu je sve osim njih muškaraca stavljeno pod marginu.
Zato je to dvostruko teži zadatak biti žena i izgraditi se u duhovno biće, kada su svi elementi izgradnje upitni.

Imala li ona neke privilegije za vrijeme menstruacije ili ne, izraz je lažne skrbi, prikrivenog straha ili nerazumijevanja, žena je uvijek i samo žena, ponižena ili uzdignuta, marginalizirana ili favorizirana (sama se pitam gdje to, možda kao sablasni lik anoreksičarke na modnoj pisti?).

Uzmi mit o majčinstvu koje je dovedeno do božanstva, a prenešeno iz starih kultova prirodnih religija, nastalo iz straha ili nepoznavanja ciklusa rađanja i nastajanja novog života, ideju majke zemlje Gea-e, i svih tih ugaslih kultova boginja...sve do današnje žene.....sve je to rezultat nekih promišljanja koje nemaju ženu za uzor, ne gledaju njenu ulogu u povijesti, već joj nadomještaju mitom njen položaj koji joj samo djelomnično zaslugom i pripada. Gdje su imena žena iz povijesti koje nisu imale mogućnosti, niti smjele se izraziti, stvarati, misliti...biti čovjekom, ljudskom bićem.

Imati stav o sebi i o svojoj ulozi je najbitnij dio svijesti žene, koji obuhvaća opću pismenost i edukaciju, mogućnost rada i jednake zarade, odluke o vlastitom tijelu...u krajnjem slučaju odlučivanju o sudbini vlastitog života....sve su to elementi koji moraju nastati da bi se svijet mijenjao ne samo ka privilegiji jednom spolu, već na korist već svima.
A nažalost na stotine miliona žena NEMAJU ta prava.

Zato ne treba znati- možda je to prvi korak, već treba djelovati.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 20:35   #6
Ma nije uopće tako... mislim, da Bog žene smatra "nižim" bićima, i to se vidi savršeno jasno iz Postanka. Jednom sam pisala o tome, trebala bih naći tu temu; ali ne mogu sad... Možda poslije uspijem uhvatiti vremena.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 20:48   #7
A da uzmete u obzir kad je Biblija nastala i kakav je bio status žena u to vrijeme (kod bilo kojeg tadašnjeg naroda, a ne samo Židova).
Ako to znamo, izjava da je autor Biblije bio šovinist, postaje apsurdna.

On je šovinist iz današnjeg kuta gledišta, dok je za svoje vrijeme on jednostavno opisivao situaciju kakva je ona bila. Sukladno tome žene su stavljene u društveni položaj u kojem su se u to doba stvarno i nalazile.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 21:04   #8
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
U Levijevom zakoniku, 18. poglavlje
يا الله

Ovdje se radi o ritualnoj cistoci, a ne o tjelesnoj .
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 21:11   #9
Quote:
rambi kaže:
يا الله

Ovdje se radi o ritualnoj cistoci, a ne o tjelesnoj .
Aha ( to se da primjetiti u citatu iz Tore )
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 21:31   #10
.يا الله

Aha; ako se cita nekoliko stihova prije i nekoliko nakon ovog i to na hebrejskom, jer na hebrejskom se ni ne upotrebljava cisto i necisto.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 21:39   #11
Quote:
rambi kaže:
.يا الله

Aha; ako se cita nekoliko stihova prije i nekoliko nakon ovog i to na hebrejskom, jer na hebrejskom se ni ne upotrebljava cisto i necisto.
Bismillah

Sad se ona izvlaci, kad god zapadne u grizu onda nama namece hebrejski, ko mi ne znamo ga, pa misli kako da moze kako hoce vuci za nos nas . Pametno mislis, ali ne i mudro . Ono sto pise gore, je iz "Starog zavjeta", pa ti pricaj sta hoces
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 21:41   #12
Re: Re: Re: zene u Starom zavjetu

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Imati stav o sebi i o svojoj ulozi je najbitnij dio svijesti žene, koji obuhvaća opću pismenost i edukaciju, mogućnost rada i jednake zarade, odluke o vlastitom tijelu...u krajnjem slučaju odlučivanju o sudbini vlastitog života....sve su to elementi koji moraju nastati da bi se svijet mijenjao ne samo ka privilegiji jednom spolu, već na korist već svima.
A nažalost na stotine miliona žena NEMAJU ta prava.

Zato ne treba znati- možda je to prvi korak, već treba djelovati.
Ovo je ipak jedna druga dimenzija, otisla si daleko dublje od mog poluzafrkantskog odgovora. Koji opet odaje sliku kakvi smo.
Svijet gledamo iz svoje perspektive, a nesrecu drugog - ne vidimo. Tako si ukazala na jedan "sloj" istine da ce zena previdjeti nesrecu druge zene. Oglušit će se. I to je slika kakvi smo.

Kod tog djelovanja ima jedan malo "problem". Jer, i ti si upala u istu zamku. Govoris o svijesti zene, a to mozes ti - obrazovana zena na zapadu. Recimo. A i ti i ja smo se mogli rodit u Nigeriji i svijet bismo vidjele sasvim drugacije. Znale bismo samo da nam je tesko i osjecale bismo nepravdu, ali - bismo li je mogle izraziti ovako? Kako imati stav o sebi u Nigeriji ili Afganistanu? Je li to uopce moguce? Covjek je kao "polovica" bacen na zemlju - i sto sad? Bira li gdje? Bira li u kojem spolu? Bira li u kojoj vjeri?

I što točno treba mijenjati?

I samo se nižu slojevi nerazumijevanja ili nemoći, uvijek negdje udarim o zid. Naravno, slažem se s onim što si iznijela. Ali, opet - istovremeno će se u našem svijetu "kult" majčinstva bezobrazno iskorištavati ili krvavo plaćati. Ne treba ići daleko da se vidi da niti mi ništa ne razumijemo.

Jednako kao što ćemo vidjeti, slušati i čitati čestite muževe koji pričaju o ženama, menstruaciji, rađanju. Biblijske priče.

Našalila sam se s jednim aspektom "kulta" žene i u tome, kao i u tvom izlaganju vidi se jedna - nadmoć. Na koju nikako nemamo pravo, ne samo zbog tisuća, milijuna žena koje nemaju te mogućnosti niti tih prava. Zbog zablude. Ljudske.


Slažem se da su svi elementi duhovne izgradnje žena upitni i zato je nama teže se izgradit u "duhovna" stvorenja. I - nisi li sama rekla - nevažan je položaj i odnos prema ženi - ona je uvijek samo žena, ništa više. Ali - niti manje. Nije li to u kontradikciji s onim gore? Ne ukazuje li Biblija na to? I SZ i NZ?

Odnos Boga prema ženama nema nikakve veze s odnosom muškaraca (i drugih žena - priznajmo to) prema njima. Ne ukazuje li Biblija i na to?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2004., 22:19   #13
Quote:
Musliman_Allahov rob kaže:
...onda nama namece hebrejski, ko mi ne znamo ga, pa misli kako da moze kako hoce vuci za nos nas
Vidim kako znas ; vec sam ti bila odgovorila na ovo pitanje; ti ga opet ponavljas. S obzirom da tebe plasi svaki drugaciji odgovor, od onog koji nalazis u svojim dawa prirucnicima, ja ti ne mogu pomoci, jer su ti tvoji polupismeni sheici jednostavno krivo shvatili biblijski tekst, a zaboravili su konzultirati i Usmenu Toru s tim u vezi.

Prema tome, za ostale link, kao i citat iz Talmud Bavlija (Niddah 31b):
Quote:
It was taught: R. Meir used to say: Why did the Torah ordain that a woman should be niddah for seven days? Because being in constant contact with her, he might develop a loathing towards her. The Torah, therefore, ordained: Let her be unclean for seven days in order that she shall be beloved by her husband as she was on the day of her marriage
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 04:10   #14
Biblija veli: "Sve čega se dotakne, u tom periodu, postaje necisto!"


U ritualu i van rituala! Dakle, dodirne čašu čaša automatski postaje uprljavana! Nesmije doticati muževljevo odijelo, čak ni u namjeri da ga ušije, jer i ono će postati nečisto (onda ga mora još prati). Ona, dakle, ne smije ništa doticati u tom stanju.


(Morat ću uzet kurs hebrejskog, da mi ovo bude sasvim jasno).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 04:33   #15
Da vidimo što, prema Bibliji, Jahve kaže svom izabranom narodu, o ženama zarobljenicama.

Kad odeš u rat na svoje neprijatelje,
pa ih Jahve, Bog tvoj, preda u ruke tvoje te ih zarobiš,
ako medju zarobljenicima opaziš lijepu ženu i u nju se zagledaš, uzmi je za ženu!
Dovedi je svojoj kući, pa neka obrije glavu, i neka obreže nokte, I neka odbaci haljine u kojima je zarobljena.
Neka provede mjesec dana u tvome domu oplakujući svoga oca i svoju majku.
Poslije toga možeš joj pristupiti kao muž, tvoja je.
A ako ti kasnije ne bi bila po volji, pusti je kuda joj drago.

-----------









Šišam "naćelavo", po hebrejskom priručniku! Imal' koja dobrovoljka?!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 05:30   #16
Možda Dominatrix?!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 05:48   #17
Quote:
rambi kaže:
Vidim kako znas ; vec sam ti bila odgovorila na ovo pitanje; ti ga opet ponavljas. S obzirom da tebe plasi svaki drugaciji odgovor, od onog koji nalazis u svojim dawa prirucnicima, ja ti ne mogu pomoci, jer su ti tvoji polupismeni sheici jednostavno krivo shvatili biblijski tekst, a zaboravili su konzultirati i Usmenu Toru s tim u vezi.

Prema tome, za ostale link, kao i citat iz Talmud Bavlija (Niddah 31b):
Musliman_Allahov rob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 08:21   #18
Re: Re: zene u Starom zavjetu

Quote:
Blaise kaže:
I ne mogu nam ništa.
Mogu, mogu. Nije stvar u vremenima nego u muskarcima. Vremena su se promjenila kad je muskarcima pocelo vise bit stalo do pitschke (il ne daj boze nekih emocija ) nego do vjere. Pa ih imaju cime ucjenjivat. Zato ne vole fanatike. Jer fanatiku zena nije na prvom mjestu pa ako pocne nesto previse filozofirat bajbaj. E sad kako zenama ni kad su fanatici nije tako lako bajbaj muskom drustvu (i drustvu opcenito) da vidis kako odma postanu dobre u takvom svijetu

Drugim rijecima di ima duhovnosti, vjere, cistoce, nevezanosti (za svjetovno) isl nece se zene bas usrecit
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 08:31   #19
Re: Re: Re: Re: zene u Starom zavjetu

Quote:
Blaise kaže:
Ovo je ipak jedna druga dimenzija, otisla si daleko dublje od mog poluzafrkantskog odgovora. Koji opet odaje sliku kakvi smo.
Svijet gledamo iz svoje perspektive, a nesrecu drugog - ne vidimo. Tako si ukazala na jedan "sloj" istine da ce zena previdjeti nesrecu druge zene. Oglušit će se. I to je slika kakvi smo.

Kod tog djelovanja ima jedan malo "problem". Jer, i ti si upala u istu zamku. Govoris o svijesti zene, a to mozes ti - obrazovana zena na zapadu. Recimo. A i ti i ja smo se mogli rodit u Nigeriji i svijet bismo vidjele sasvim drugacije. Znale bismo samo da nam je tesko i osjecale bismo nepravdu, ali - bismo li je mogle izraziti ovako? Kako imati stav o sebi u Nigeriji ili Afganistanu? Je li to uopce moguce? Covjek je kao "polovica" bacen na zemlju - i sto sad? Bira li gdje? Bira li u kojem spolu? Bira li u kojoj vjeri?

I što točno treba mijenjati?

I samo se nižu slojevi nerazumijevanja ili nemoći, uvijek negdje udarim o zid. Naravno, slažem se s onim što si iznijela. Ali, opet - istovremeno će se u našem svijetu "kult" majčinstva bezobrazno iskorištavati ili krvavo plaćati. Ne treba ići daleko da se vidi da niti mi ništa ne razumijemo.

Jednako kao što ćemo vidjeti, slušati i čitati čestite muževe koji pričaju o ženama, menstruaciji, rađanju. Biblijske priče.

Našalila sam se s jednim aspektom "kulta" žene i u tome, kao i u tvom izlaganju vidi se jedna - nadmoć. Na koju nikako nemamo pravo, ne samo zbog tisuća, milijuna žena koje nemaju te mogućnosti niti tih prava. Zbog zablude. Ljudske.


Slažem se da su svi elementi duhovne izgradnje žena upitni i zato je nama teže se izgradit u "duhovna" stvorenja. I - nisi li sama rekla - nevažan je položaj i odnos prema ženi - ona je uvijek samo žena, ništa više. Ali - niti manje. Nije li to u kontradikciji s onim gore? Ne ukazuje li Biblija na to? I SZ i NZ?

Odnos Boga prema ženama nema nikakve veze s odnosom muškaraca (i drugih žena - priznajmo to) prema njima. Ne ukazuje li Biblija i na to?

Ma mozete vi filozofirat kolko ocete al istina je jednostavna - nema vam spasa ni duhovnog napretka dok ne prihvatite gospodara i u poniznosti i poslusnosti ispunite svoju duznost i mozda na taj nacin, stekavsi milost svog muskog gospodara steci i milost onog gore koji ce, sazalivsi se nad jadnim vasim spolom dati vam kad ste tak dobre povoljno musko rodjenje.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2004., 08:35   #20
+
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.