Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2016., 17:30   #2481
Ja već duže godina nemam baš redovitu stolicu, a već me godinu dana izrazito muči nadutost i zatvor. Također, znam imati grčeve prije nego što dobijem stolicu, plinove, a i znam imati jako učestalo mokrenje, naročito kad sam naduta.
Ali od svih problema, nadutost me najviše muči. Pojavi se skoro svakodevno, bar jednom na dan, a nekad i više puta dnevno. Ponekad traje i više dana bez da se potpuno ili skoro potpuno smiri. Znam se i probudit naduta, npr. budem naduta navečer i ostanem sve do, uključujući i ujutro. Ja sam već od toga prilično očajna, jer više od polovice garderobe ne mogu nositi. U sve ja mogu stati, ali kad imam nadutost, to mi je tako neugodno i bolno, i hlače koje su mi ujutro broj veće, ja popodne moram otkopčat, jer me jako boli inače. A ne mogu kupovat hlače 3 broja veće jer će mi padati.

I zna mi se prilično jako naduti, toliko da sam doslovce dobila pitanja jesam li trudna (nisam).

Probala sam popravit prehranu, pit probiotike, espumisan, kreon... Mislim da mi pomaže kad iz prehrane izbacim što je više moguće ugljikohidrata, i jedem meso i što više povrća, ali ne mahunarke i grahorice. Trudim se jest i voće, ali svakakve stvari me napuhuju. Jednom je to jabuka, drugi put ne, jednom jogurt pa drugi put ne. Puno tijesta ili masna hrana me skoro redovito napuhuju. Ali opet, ne mogu pouzdano reći što me napuhuje a što ne, jer jedna te ista hrana jednom izazove nadutost, a drugi put ne, ili je bar takav moj dojam. Također uredno dobijem nadutost ako dugo nisam jela i ako sam jako gladna. Radim si kefir, pa čini mi se da on pomaže, odnosno, ako ne, bar je dobra ideja a doručak koja mi ne smeta previše. Prije nego se to pojavilo, sam zbog zatvora pila donat, ali sam primijetila da me jako napuhuje, i općenito, gazirana pića mi to samo pogoršavaju.

Bila sam kod doktorice, i dala mi je iberogast i colospu retard sad. Nadam se da će to pomoći.

Također, primjećujem da znam dobiti nadutost kad sam nervozna ili u stresu, ali zna mi se desiti i kad sam npr. na godišnjem i bez stresa/nervoze.

Radila sam testiranje na heliobactery i nju nemam. Također, nemam problema s žgaravicom, kiselinom, proljevom, a povraćanje sam imala grozno, ali samo jednom u godinu dana.

Ovo traje preko godinu dana, s tim da imam faze kad je to gore ili kad se situacija malo popravi, naročito kad se trudim poboljšat prehranu, ali to ne nestane potpuno nikada. U biti me zanima, ima li još tko probleme s nadutosti ili i druge slične probleme i ima li šanse da to nestane? I ako vam je nestalo, na koji način. Vidim da većina ovdje ima probleme druge vrste, s proljevom.

Zadnje uređivanje arianne11 : 11.07.2016. at 17:41.
arianne11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 08:08   #2482
Je li za sindrom iritabilnog crijeva normalan sluzav bolan proljev sa sukrvicom?
heyyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 13:01   #2483
sukrvica nije uobičajena za iritabilan kolon kao ni baš "bolan" proljev.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 20:08   #2484
Bok ljudi!
Ja sam na Spasmomenu i ok je! Po potrebi Seldiar iskombiniram i zivi se.
jos da na hranu pripazim, mislim da bi bila ko nova, ali i ovako je ok!

2cool hvala za knjigu!
ledolinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 00:02   #2485
Zanima me kakva su vaša iskustva sa IBS-om i ljubavnim životom?
Imate li partnera? Razumije li vas? Kako se nosite s time?
Bojite li se ući u vezu s nekim jer vas očekuje puno muke, neočekivanih situacija, putovanja i slično???
Bojite li se da će vas potencijalni partner nakon nekog vremena možda odbaciti pa ni ne pokušavate ništa?

Ja sam jako nesretan po pitanju te teme i ne znam gdje i kuda krenuti....
Već sam izgubio 2 djevojke zbog svoje ograničenosti i bojim se ulaziti u bilo što novo.
Smatram da bi me mogla razumjeti samo ženska osoba koja pati od slične ili iste bolesti.
Postoje čak i stranice za IBS dating kao ova: https://www.ibssingles.com/ međutim, ni H od hrvatskih članova :P

Neznam da li je već bila slična diskusija u ovoj temi ali se nadam da će netko i nešto napisati.
Vjerujem da je ovo bolna tema mnogih patnika...
Hvala vam
2cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 22:02   #2486
Hahaaa taman razmisljam nakon incidenta koji me, mogu rec, pogodio da pitam jeste li se nasli u situaciji da vam netko kaze da ste mu na teret zbog tog vaseg stanja (da ne kažem s*anja..).
Ja sam se dosta dugo borila s tim osjecajem da zdravi/normalni, kako god, to ne razumiju i ne mogu shvatit pa mi je bilo i bed i nisam htjela smetat i ometat, npr.na pikniku u prirodi jer nema sanse da idem di nema wc-a..
i sad kad sam se konacno malo opustila i zaboravila na neke stresne situacije zbog toga, moj dragi meni kaze na odmoru da moja bolest njega zdravog opterecuje...
valjda potaknut time jer sam nepunih sat vremena prije te izjave trcala s plaze na wc i od 10 dana jednom je bilo da u voznji moramo stat... + smeta ga kljukanje tabletama. Tabletama koje maksimalno izbjegavam i uzimam po potrebi (ko taj put..).
Najgore od svega da su te njegove riječi moje (nekadasnje) misli! I isto sam razmisljala kolko bi se netko sa mnom napatio i propustio, moja djeca isto tako.. ali s druge strane, ako ja imam neki hendikep, ne vidim razlog da ne znam druga strana ne ode npr.na druzenje u prirodu..
sve u svemu, bas me neki jad sad drzi jer mi se samo ta glupa iskrena recenica vrti po glavi :'(
ledolinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 12:27   #2487
Quote:
ledolinica kaže: Pogledaj post
Hahaaa taman razmisljam nakon incidenta koji me, mogu rec, pogodio da pitam jeste li se nasli u situaciji da vam netko kaze da ste mu na teret zbog tog vaseg stanja (da ne kažem s*anja..).
Ja sam se dosta dugo borila s tim osjecajem da zdravi/normalni, kako god, to ne razumiju i ne mogu shvatit pa mi je bilo i bed i nisam htjela smetat i ometat, npr.na pikniku u prirodi jer nema sanse da idem di nema wc-a..
i sad kad sam se konacno malo opustila i zaboravila na neke stresne situacije zbog toga, moj dragi meni kaze na odmoru da moja bolest njega zdravog opterecuje...
valjda potaknut time jer sam nepunih sat vremena prije te izjave trcala s plaze na wc i od 10 dana jednom je bilo da u voznji moramo stat... + smeta ga kljukanje tabletama. Tabletama koje maksimalno izbjegavam i uzimam po potrebi (ko taj put..).
Najgore od svega da su te njegove riječi moje (nekadasnje) misli! I isto sam razmisljala kolko bi se netko sa mnom napatio i propustio, moja djeca isto tako.. ali s druge strane, ako ja imam neki hendikep, ne vidim razlog da ne znam druga strana ne ode npr.na druzenje u prirodu..
sve u svemu, bas me neki jad sad drzi jer mi se samo ta glupa iskrena recenica vrti po glavi :'(

Znam o cemu pricas... Mene drzi jad obavezno jednom mjesecno... Toliko sam depresivna, tuzna i nemocna zbog svog stanja... A opet s druge strane dok razmisljas mi nismo bolesni! Tvoj dragi vjerojatno nije to ozbiljno mislio sto je rekao, a tebe je naravno to potreslo, jer se i sama tesko nosis s time i jedino sto trebas je jebenu podrsku...
Meni isto fali psiholoske podrske... Naprimjer dok moram ici negdje (ali da to nije s deckom, jer sa njim sam 100% smirena) uvjek mi se javlja jaka nervoza, jako kucanje srca, jednostavno velika uznemirenost i strah da me crijeva ne "izdaju". Trebala bi poceti mozda neke antidepresive ili nesto uzimati da mi pomogne oko toga..
Kako ste vi drugi IBS-ovci rijesili/rijesavate psiholoski utjecaj na crijeva?
Tesko je biti ovoliko ogranicen, pogotovo dok si jos mlad
heyyou is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 18:10   #2488
Eto mene natrag
Više od 3 mj mi je bilo savršeno nakon kure Vivomixxom, mogla sam jesti apsolutno sve. Nema veće srece.
E onda sam prije dva mj. ostala trudna i pošto mi je sve živo dizalo želudac, pogotovo meso, živjela sam skoro isključivo na jogurtu, siru i voću. Sve je bilo ok do prije 2tj kad sam dobila uzasan proljev i odonda mi stalno kuha po crijevima. U međuvremenu sam još jednom dobila proljev nakon čaše mlijeka pa sam sad skroz izbacila mliječne proizvode, ali i dalje reagiram na neke stvari.
Ima li netko iskustva s IBS-om u trudnoći? Što se smije uzimati od pripravaka ili lijekova? Navodno da mogu probiotike, ali htjela bih čuti od nekoga iz prve ruke...
Pokušavam ne očajavati.
Hvala
nixa9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 08:41   #2489
https://www.facebook.com/marko.goreta

On zna mnogo o IBS. Pitajte ga!
reflux expert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 12:41   #2490
Quote:
nixa9 kaže: Pogledaj post
Eto mene natrag
Više od 3 mj mi je bilo savršeno nakon kure Vivomixxom, mogla sam jesti apsolutno sve. Nema veće srece.
E onda sam prije dva mj. ostala trudna i pošto mi je sve živo dizalo želudac, pogotovo meso, živjela sam skoro isključivo na jogurtu, siru i voću. Sve je bilo ok do prije 2tj kad sam dobila uzasan proljev i odonda mi stalno kuha po crijevima. U međuvremenu sam još jednom dobila proljev nakon čaše mlijeka pa sam sad skroz izbacila mliječne proizvode, ali i dalje reagiram na neke stvari.
Ima li netko iskustva s IBS-om u trudnoći? Što se smije uzimati od pripravaka ili lijekova? Navodno da mogu probiotike, ali htjela bih čuti od nekoga iz prve ruke...
Pokušavam ne očajavati.
Hvala
Ne mogu pomoci sto se tice ibs-a tijekom trudnoce ali moram reci da se meni nakon prve trudnoce ibs gotovo u potpunosti povukao. Tolkko da sam doslovno potpuno prestala razmisljati o tome. Dr me upozorila da je nazalost to vjerojatno privremeno no meni se simtomi nisu vratili sve do druge trudnoce, 5 godina sam bila mirna.
__________________
02.2010.  andjelice!!
doubleeć is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 12:51   #2491
da, zato što to ima neke veze s hormonima. znam i po sebi, kad sam imala probleme u menstrualnom ciklusu, njih su pratila pogoršanja s crijevima.

a ovo je baš neobično. obično u trudnoći dolazi do zatvora.
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 12:59   #2492
Ah te trudnoce i klinci sve rastimaju.
Meni nakon prve nestao i ibs i alergije, nakon druge sve natrag.
Morat cu na trecu
No, mene zanima dali je netko probao sa refleksoterapijom ili nesto slicno? Posto ja imam jedan trik iz reflekso koji me spasava u hitnim slucajevima... (Oprostite ako se vec pisalo o tome, zalutala slucajno na temu i priznajem da nisam bas sve procitala)

Vidim da pise nixa da je tek 2 mj trudna, mozda joj to od mucnina vuce. Drzim fige za promjenu drasticnu kad se smire mucnine )
__________________
02.2010.  andjelice!!
doubleeć is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 16:59   #2493
Hvala svima na odgovoru! Drago mi je čuti da su vam unatoč IBS-u trudnoće ok prošle Doduše, koliko vidim, niste imale baš akutni IBS u trudnoći, to je super. Valjda ovo moje neće ustrajati predugo.

Ja se isto nadam da je to vezano za prvi trimestar i mučnine. Kupila sam jogurt i sir bez laktoze pa mi je to ok,ali i dalje mi kuha u želucu čim pojedem neko voće (osim banana).

Popila sam ujutro jedan Prolife i sad popodne opet kad mi je opet počelo svirati u crijevima nakon voćke. Ne bih htjela skroz izbaciti voće zbog bebača.
Valjda neće bit nekih posljedica. Našla sam na par mjesta da je čak poželjno piti probiotike u trudnoći, ali tko bi ga znao. Nadam se da cu uspjeti izdrzati samo na tome.
Javim kak će bit u drugom trimestru, možda se smiri. Sad pijem dodatni progesterom, možda to još potencira probleme sa želucem.
Hvala još jednom na odgovorima. Ne bih htjela opet zapasti u konstantno razmišljanje o IBS-u sad kad se ne smijem nervirati
nixa9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2016., 09:40   #2494
Vjerujem da ce sve biti super
Ja sam svoje dvije trudnoce i dojenje 3 klinca prosla na svakakvoj prehrani a bome i duljim periodima prakticki nejedenja i sve super. Izvuku oni iz tebe ono sto njima treba
Ne kazem naravno da se ne treba truditi ali nece bit nista strasno ako ces zbog sebe izbaciti neku hranu. Samo uzivaj
__________________
02.2010.  andjelice!!
doubleeć is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 10:39   #2495
Evo, samo da se kratko javim. Mislim da sam pronašla krivca za svoje tegobe - laktoza.
Otkad sam u potpunosti izbacila proizvode s laktozom (dobro, jedem stvari na kojima piše da je laktoza u tragovima), preporodila sam se.
Još uvijek se nadam da je to samo prolazno u trudnoći jer sam ovisnik o sirevima (što smrdljiviji, to bolji). Al eto, zasada djeluje i puno mi je lakše
nixa9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 11:39   #2496
@nixa9, to da te voće iritira može bit od fruktoze. Dijeta s manje fruktoze može pomoć. Najviše fruktoze je u jabukima, hruškama, mangu, medu...
studenec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:28   #2497
Quote:
studenec kaže: Pogledaj post
@nixa9, to da te voće iritira može bit od fruktoze. Dijeta s manje fruktoze može pomoć. Najviše fruktoze je u jabukima, hruškama, mangu, medu...
ma otkad sam izbacila laktozu,smirio mi se želudac i sad mogu svo voće jesti bez problema. Čak i suhe šljive koje inače otvaraju.
Ne znam, probat ću kroz par tjedana pojesti malo sira ili Bioaktiv da vidim reakciju.
nixa9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 21:08   #2498
Je li moguće da cigarete budu okidač za ovo stanje? Kakva su vaša iskustva.

Ja nemam dijagnozu IBSa, ali imam 3 mjeseca proljevaste stolice i povremene grčeve. Specijalist mi je radio uzv.abdomena, sve ok, krvna slika-urin također ok. sigmoidorektoskopija (mislim da se tako zove) blagi spazmi i koljenasta presavinuća (zna li netko sto to znaci) i meteorizam. Dao mi je colospal, controloc i probiotik. Pokusavam si pomoći koliko god znam i umijem jer znam da ako opet odem doktoru, da ce me poslati na kolinoskopiju

Terapija vise-manje ok, ali nije to to. Nije me izljecilo. Pokusavao sam izbaciti mlijeko, nije do toga. Proljev i dalje (jednom dnevno)
Također gluten, voće, lakše mi je puno ali nije do toga.

Zadnjih dana sam izbacio kavu, cigarete, gazirano i slične gluposti i simptomi su gotovo nestali. Kažem gotovo jer i sada nekad imam blage grčeve ali je stolica normalna. Pomogao mi je jako flobian kojeg koristim od neki dan i domaći kefir. Odličan je. To morate probati. Tamani sve loše bakterije u crijevima.

To je ukratko moja priča. Ima li netko nesto slicno da je prosao? Pricajte, sta vam smeta, sta dobro podnosite. Jeste li anksiozni?
Zabranjeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 11:41   #2499
Quote:
Zabranjeni kaže: Pogledaj post
Je li moguće da cigarete budu okidač za ovo stanje? Kakva su vaša iskustva.

Ja nemam dijagnozu IBSa, ali imam 3 mjeseca proljevaste stolice i povremene grčeve. Specijalist mi je radio uzv.abdomena, sve ok, krvna slika-urin također ok. sigmoidorektoskopija (mislim da se tako zove) blagi spazmi i koljenasta presavinuća (zna li netko sto to znaci) i meteorizam. Dao mi je colospal, controloc i probiotik. Pokusavam si pomoći koliko god znam i umijem jer znam da ako opet odem doktoru, da ce me poslati na kolinoskopiju

Terapija vise-manje ok, ali nije to to. Nije me izljecilo. Pokusavao sam izbaciti mlijeko, nije do toga. Proljev i dalje (jednom dnevno)
Također gluten, voće, lakše mi je puno ali nije do toga.

Zadnjih dana sam izbacio kavu, cigarete, gazirano i slične gluposti i simptomi su gotovo nestali. Kažem gotovo jer i sada nekad imam blage grčeve ali je stolica normalna. Pomogao mi je jako flobian kojeg koristim od neki dan i domaći kefir. Odličan je. To morate probati. Tamani sve loše bakterije u crijevima.

To je ukratko moja priča. Ima li netko nesto slicno da je prosao? Pricajte, sta vam smeta, sta dobro podnosite. Jeste li anksiozni?
Moguce je. Na ibs lose utječu i kava i alkohol i cigarete. Sve to iritira probavni sustav. Jos ako se uz to doda losija prehrana eto sranja....doslovno.
Sto se tice ovih drugih stvari procitaj malo temu za savjete oko prehrane itd.
__________________
And it's over and I'm going under
But I'm not giving up
I'm just giving in
the queen 23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 00:25   #2500
Evo da ja podjelim svoje iskustvo. Odkad znam za sebe, a posebno u predškolsko i školsko doba, posebno u gimnaziji i na faksu, muci me problem s IBS-om. Svi nalazi uredni, zdrav kao dren, ali jednostavno taj problem ostaje. Moja majka doktorica, cak trigiranje tog stanja pripisuje i teškoj rota virozi koju sam dobio sa par mjeseci života i doslovce bio na rubu svoje egzistencije. Traženje wc-a po skoli, kad su ispiti 15 stolica na dan, grčevi i sl, izmjena rijetke i tvrde stolice. Sjećam se da sam jednom morao zaustaviti bus na autocesti Karlovac - Zagreb jer nisam više mogao trpiti te grčeve i zelju za iznenadnom defekacijom. Trenutno imam 28 godina. Majka mi je uvijek govorila da svaki čovjek u svome organizmu ima jednu lošu točku. Nekome su to sinusi, nekome je tlak, nekome je to srce, nekome probava i sl. Meni su ranjiva točka i loša karika bila uvijek crijeva. I tu bi me čak i boleštine najčešće udarale. Dok su svi oko mene šmrcali, gušili se od punog nosa, patili od alergija, mene bi ponekad strefilo isključivo u crijeva. Bitno je da čovjek toga bude itekako svjestan. I da konačno krene osluškivati svoje tijelo i paziti na taj problem. Prije dvije godine, stanje mi se bilo jako pogoršalo, rođenje djeteta, promjena ritma zivota, odselio se od roditelja, posao neovisan, novi posao, 2 selidbe u godinu dana itd. Stanje je bilo katastrofalno, izgubio sam gotovo 10 kg, zivio na rizi i piletini i nisam vidio dalje nikakav izlaz. Žena je isto bila na rubu radi mene i mog stanja. Znao sam nalaziti komade hrane u stolici(vlakna povrća), čak i krv. Izbjegavao sam dosticaj s ljudima jer su se pojavili komentari kako lose izgledam. Čak sam znao zaplakati kad bi vidio da traperice koje su mi prije pucale od jakih nogu, doslovce vise s mene. Znao sam čak jesti što je više obroka moguće na dan samo da se udebljam, vagao se 100 puta na dan ali kilaže nikako nije isla gore, cak je padala. Demotiviran iza treniranje. Kako su svi nalazi bili dobri (bitno je da se isključi Chron i Ulcerozni) a moderna medicina na ovo stanje zapravo i nema neki lijek, odlučio sam drastično promjeniti način života a pod time i mislim na prehranu. Sada nakon te dvije godine, mogu reći da sam se potpuno preporodio, bude mi muka od same pomisli kad se sjetim kako je izgledao jedan moj dan i menu i što sam smio a što nisam smio jesti. Ono što je kod mene bilo ključno i unijelo je neku prekretnicu je:

- izbaciti, svesti na minimum gluten u prehrani/ ja ga nisam u potpunosti izbacio, popijem tu i tamo koju pivu, ili neki kolač ili neko mješano pecivo ALI, nema više bijelog kruha, bijele tjestenine od Barille, lepinja uz ćevape, bureka, pizza, peciva iz Mlinara i sl. I ništa u kontinuitetu! Dana za dan da ga unesem. Došao sam do zaključka da moje tijelo ima neki gornji limit koje količine tog proteina moze obraditi. A najčešće se overdoze očituje 3 dan od kumulativnih obroka koji imaju glutena u sebi. Naime, radio sam plan prehrane i namjerno kada mi je duze vremena bilo bolje uvodio ga lagano kroz obroke dan po dan i primjetio pogoršanje. Kašasta stolica, kruljene u crijevima i sl. A jeo sam gotovo uobičajeno što i inače. Nije nikakav placebo. Na testovima intolerancije nisam imao skoro nikakva antitijela na Igg Igt i sl.

- jesti polako, više žvakati hranu, usitniti, jesti mirno bez stresa, jesti male obroke tokom dana, izbjegavati izgladnjivanje, izbjegavati onda i prejedanje, piti dovoljno tekućine. U mladosti sam stalno znao izaći iz kuće bez obroka, pa jesti piz* po putu i sl. Preskakati obroke pa ne jesti ništa po 5 sati pa se doma izubijati od unosa hrane. O žvakanju da i ne govorim. Nikad nisam imao vremena za jesti, štoviše bi usisao hranu, znali si mi govoriti da nisam normalan kojom brzinom bi ja to sažvakao i unio u sebe. U međuvremenu sam otkrio da sam krvna grupa 0, a ona je poznata po jakoj želučanoj kiselini, što sam i sam identificirao, te čim preskoćim neki obrok, doslovce želudac onda lagano lući kiselinu jer je prazan i time iritira crijevo i ja to osjetim kao blago grčenje. Ne dovesti se u situaciju da se ne konzumira neki obrok dulje od 4 sata.

- jušni temeljac; jedno 2 mjeseca od početka neke moje interne terapije sam jeo raskuhane juneće kosti tj. sluz i rezidue koje ostanu u lonci u obliku želea nakon višesatnog kuhanja, par puta na dan u komadićima

- izbaciti mlijeko i sve što ima veliki udio laktoze u prehrani ali ne kefir i jogurt i sl. Kefir i jogurt kupujem od jedne male mljekare (inače radim u bliskoj branši) i odkad sam to uveo, rekao bih da mi se još dodatno popravilo stanje. Ne kupovati free from proizvode bez laktoze i sl. tamo je sve ubijeno što se ubiti da. Kefirne kulture i jogurti imaju bakterije koje se prirodno hrane laktozom i praktički je eliminiraju. Moj trik je da kad kupujem to kupujem ih praktički dan-dva prije isteka roka trajanja jer znam da su one već u tome laktozu gotovo svele na minimum što tijelo može probaviti bez problema. Ili ih kupim više pa drzim u hladnjaku i konzumiraj par dana kasnije itd. A benefiti takvog proizvoda sa živim bakterijama su višestruki.

- paziti na unos masne hrane i masnoća u jednom obroku, rasporediti to na više obroka tokom dana. Ne jesti mljeveno, tj ne jedem mljeveno meso koje nisam sam samljeo. Uveo sam kokosovo djev. ulje kao dodatak shakeovima i sl, dorucku itd. Od klasičnih začina dodajem samo sol, kurkumu, đumbir i cimet.

- izbjegavati hranu s visokim udjelom vlakana posebno celuloze i onih neprobavljivih jer iritira crijevo - avokado, zob, leća, slanutak i sl. Kako sam bio sportaš, svaki dana bi za doručak jeo zobene i svakakve integralne žitarice s jogurtom u enormnim količinama misleći da si činim dobro. Integralno ovo, integralno ono. Samo integralno. Mjera je ključ. U razgovoru s mojim gastroenterologom koji je zapravo rekao jednu jako dobru stvar a to je - da današnja moderna prehrana pretjeruje; integralno i raw je sada ''in'' a niti ne shvaćaju da se ljudsko crijevo nije tisućama godinama promjenilo i da nema kapacitete i probavni trakt kao govedo da obrađuje takve materije, svakodnevnim unosom u nekoj većoj količini ta neprobavljiva vlakna raubaju crijevo i s njega skidaju taj fini film od bakterija, vilija i sl. Kako mi je sam rekao '' ljudi su pop', za par godina ćemo brstiti kao ptice, koru s drveća''

- kura od min 3 mj probiotika Bio-Kult onaj najjači sa 12-ak sojeva bakterija

- izbaciti svu hranu koja djeluje iritabilno i koja vam smeta i od koje ste sigurno da imate svakakve nuspojave

- naviknuti crijeva (barem je u mome slucaju tako postalo) na neki uobicajeni ritam praznjena, meni je to uvijek ujutro bilo kao računalno isprogramirano

- izbaciti do daljnjega voće s visokim udjelom fruktoze (jabuke, lubenice i sl.) umjesto njega ubaciti bobičasto voće tipa maline, kupine i sl, voće s manjim udjelom šećera. Vjerojatno i med. Meni je izbacivanje lubenice, bilo nesto najteze sto sam morao napraviti.

- izbaciti vegetu i sve što ima pojačivače okusa u sebi, suhomesnate proizvode; kulene, podriguše, razne kobasice iz trgovina, pune aditiva i kvazi mesa, ako konzumiram, onda biram isključivo domaći špek

- ne piti kolu, gazirana ušećerena kvazi pića, ako već moram nešto naručiti u restoranu pijem rađe obicnu mineralnu ili crni caj posto je kava isto zabranjena

- kad bi se javili grčevi i sl. posegnuo bi za čajem od stolisnika i majčine dušice

- ubaciti tu i tamo obrok koji ima mljevenog rogača u sebi. Posebno u dane kada ima stresa i kada bi moglo biti opasno. Rogač navlači vodu na sebe i čini stolicu tvrđom. Djeluje kao ljepilo. U vrijeme kada sam dolazio k sebi jeo sam ga svaki drugi dan sa rižinim pahuljicama da normaliziram stolicu.

- crveno meso max 2-3 puta tjedno, nikako više, ubaciti više ribe, po mogućnosti bijele, ne plave, nikako ne jesti ribu iz konzerve bez obzira na vrstu, jesti perad rađe. Ja sam podrijetlom Dalmatinac pa mi je riba na 100 načina normalna stvar. Riblji proteini su tzv brzi proteini koje tijelo iznimnom lakoćom probavi, ne opterećuje crijevo, gušteraču i probavu, zasiti ali ne stvaraju onaj osjećaj težine. Inaće svi sportaši na natjecanjima jedu isključivo ribu prije.

- ne piti lijekove protiv grčeva, tegoba i sl. Poboljšavaju samo privremeno, ne liječe uzrok, bacanje novaca

- biti dosljedan u primjeni, prihvatiti jedan novi način funkcioniranja kao gotovu stvar, ne raditi greške u koracima.

- stres; ovo je jako teško i nezaobilazno. Mene je moj problem natjerao da se rjesim stresa tako sto sam poceo raditi na uzrocima istog, ne odgađati ono sto treba rjesiti, rješavati probleme kada se dogode, izboriti se za sebe, cijeli zivot reagiram iz 10-e pa se to onda očituje na mojoj probavi jer crijeva kad dođe 5 do 12. Zeludac kako kazu su drugi mozak u tijelu i reagiraju na najmanje podražaje.
- sport i sportske aktivnosti, san, spavanje i lijeganje na vrijeme
- vrijeme

Nakon 2 godine, stanje se u potpunosti promjenilo, štoviše ne da sam vratio kilazu i tonus, nego čak sam i premašio težinu koju sam cijeli zivot imao.Nisam nikad pušio, alkohol jako rijetko. Očito se nešto dogodilo s mojom probavom kada ono može bolje iskoristiti uneseno. U početku ove moje terapije je bilo strašno, gotovo nikakvu vlaknastu hranu nisam mogao tolerirati osim mrkve i rize a kako je vrijeme islo i mjeseci su odmicali tako bi se okuražio nešto novo probati uvesti i primjetiti pomake u toleranciji određenih namirnica. Bitno je to da i sada ako zgriješim s nećim ili dođe neka stresna situacija, simptomi ostaju isti ali niti priblizno istog inteziteta i stanja. Ja sam osobno to shvatio kao stanje tijela koje je dugoročno prisutno ali ga treba znati na kvalitetan način praktički ''utišati'' i svesti na minimum minimuma.Ispričavam se ako sam ponavljao možda nešto već rečeno ovdje i što je moj post poduži, nadam se da će barem nekome pomoći. a ja
JayJ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.