Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2007., 20:24   #41
Quote:
wapi kaže: Pogledaj post
Eto da upotrijebimo jedan ateistički alat - logiku.
I muslimani i kršćani se slažu da je bog samo jedan. Ako vjeruju da su u pravu, onda moraju vjerovati da je to isti bog. Prema tome Alah = Jahve.
Grupa A si je umislila da postoji samo jedan djedmraz. Grupa B si je isto umislila da postoji jedan djedmraz. Znaci, jedan djedmraz je nezavisna izmišljotina grupe A i grupe B.
Prema tome:
1) ne zna se da li djedmraz postoji (izmišljen je)
2) ako postoji, ne zna se koliko djedmrazova postoji (jedan od grupe A, jedan od grupe B, oba ili ih ima bezbroj)
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:35   #42
Quote:
Putnik kaže: Pogledaj post
Isus reče: Kad biste mene poznavali, znali biste i tko mi je Otac.

Odsad ga poznajete i vidjeli ste ga.

Filip mu reče: Gospodine, pokaži nam Oca i bit ćemo zadovoljni!

Isus odgovori: Zar ti, Filipe, još ne znaš tko sam ja, čak ni pošto sam toliko vremena proveo s vama?

Tko je vidio mene, vidio je i Oca.

Evanđelje po Ivanu 8: 7

Oca mu znamo a znate li vi možda njegovog dedu...
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:37   #43
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Muslimani inači imaju jaku smješno tumačenje Isusa. Pored nebuloze da je sveto trojstvo Otac, Sin i Marija imaju i nebulozu da je Isus primio neki sveti spis Indjil (ili tako nešto) što je loš prijevod riječi Evanđelje sa grčkog.

sredite vi malo te prevode... pa cemo nastaviti

a sto se tice nas znamo da mu je Allah obecao knjigu a da li je dobio ili ne... to nam vi recite
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:38   #44
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Ih, kako se ne bi moglo odgovoriti... smo ti se ne bi svidelo...
možemo odgovoriti ali ako se najprije iskreno pokajete
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 17:42   #45
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Šteta što nemam vremena piskarati na forumu. Ne znam što mi je slađe, svađati se s ateistima, muslimanima, protestantima ili katolicima.

Pod svađom mislim na argumentiranu i malo žešću raspravu, koju današnji klanjatelji idolu tolerancije (dakle manje-više svi ovdje) slabo podnose, i time ju čine utoliko zanimljivijom.

Slažem se da treba biti tolerantan prema ljudima, pojedincima. Nikoga ne treba napadati ili silom mu nametati svoju "istinu". Druga stvar je otvorena debata kao ovdje na forumu. Svi smo ovdje dobrovoljno i anonimno, uvijek možemo otići, nitko nam ništa ne može silom nametnuti. Raspravljamo o idejama i o istini, a istina je ekskluzivna. Ili je Isus Krist Sin Božji ili nije. Ili je Sveta Crkva jedina prava Kristova Crkva ili nije. Kakva je tu "tolerancija" moguća? Možemo raspravljati i argumentirati, pa ćemo valjda vidjeti čiji su argumenti jači. Čak i o religijskoj i vjerskoj tematici moguće je racionalno i logički raspravljati, jer nerazumna vjera nije moguća. To ne bi bila vjera već ludost. Svaki koji vjeruje, misli; kad vjeruje, misli, i kad misli, vjeruje. Kad vjera nije mišljena, ona je ništa. (Augustin)
koliko ja vidim ti se sa samim sobom svađas... i to ti ko neki argument za...Ja sve znam...jos da je tebi samom jasno sta si htio sa ovim reci sve bi bilo okej...

Quote:
Čak i o religijskoj i vjerskoj tematici moguće je racionalno i logički raspravljati, jer nerazumna vjera nije moguća. To ne bi bila vjera već ludost. [I]Svaki koji vjeruje, misli; kad vjeruje, misli, i kad misli, vjeruje. Kad vjera nije mišljena, ona je ništa
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 12:49   #46
Ne, ne vjeruju. Ali nikako!
Aspasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 17:43   #47
Quote:
wapi kaže: Pogledaj post
Eto da upotrijebimo jedan ateistički alat - logiku.
I muslimani i kršćani se slažu da je bog samo jedan. Ako vjeruju da su u pravu, onda moraju vjerovati da je to isti bog. Prema tome Alah = Jahve.
Ne valja ti logika jer Jahve ni sam nezna dal je jedini ili ih ima vise.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 08:40   #48
Kaj se mene tice Jahve nista ne zna jer je odavno umro od dosade.
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:17   #49
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Otkud ti molim te sigurnost?? Jesu li te tako učili na teologiji ili je to zaključila tvoja mudra glavica?

Ako Muhamed tvrdi da je Isus bio samo prorok, što kršćanin na to može reći doli da je on bio lažac ili neznalica? Ili ti možda misliš da muslimani mogu o Kristu govoriti što hoće, a mi se trebamo pokriti ušima i šutjeti? Zar nije Isus nama znatno više nego njima njihov Muhamed?

Unutar Katoličke Crkve imaš sektaša (tj. krivovjernika) koliko hoćeš, od kardinala i biskupa do svećenika i vjeroučitelj(ic)a, o čemu IPII jasno progovara na početku enciklike Veritatis Splendor.

Iz kršćanske perspektive, činjenica da je netko za života bio musliman ništa ne doprinosi njegovom spasu.

For those too who through no fault of their own do not know Christ and are not recognized as Christians, the divine plan has provided a way of salvation. As we read in the Council's Decree Ad Gentes, we believe that "God in ways known to himself can lead those inculpably ignorant of the Gospel" to the faith necessary for salvation (AG 7). Certainly, the condition "inculpably ignorant" cannot be verified nor weighed by human evaluation, but must be left to the divine judgment alone. For this reason, the Council states in the Constitution Gaudium et Spes that in the heart of every man of good will, "Grace works in an unseen way.... The Holy Spirit in a manner known only to God offers to every man the possibility of being associated with this paschal mystery" (GS 22).

It is important to stress that the way of salvation taken by those who do not know the Gospel is not a way apart from Christ and the Church. The universal salvific will is linked to the one mediation of Christ. "God our Savior...wants all men to be saved and come to know the truth. And the truth is this: God is one. One also is the mediator between God and men, the man Christ Jesus, who gave himself as a ransom for all" (1 Tim 2:3-6). Peter proclaimed this when he said: "There is no salvation in anyone else" and called Jesus the "cornerstone" (Acts 4:11-12), emphasizing Christ's necessary role at the basis of the Church.

This affirmation of the Savior's "uniqueness" derives from the Lord's own words. He stated that he came "to give his own life in ransom for the many" (Mk 10:45), that is, for humanity, as St. Paul explains when he writes: "One died for all" (2 Cor 5:14; cf. Rom 5:18). Christ won universal salvation with the gift of his own life. No other mediator has been established by God as Savior. The unique value of the sacrifice of the cross must always be acknowledged in the destiny of every man.

Since Christ brings about salvation through his Mystical Body, which is the Church, the way of salvation is connected essentially with the Church. The axiom extra ecclesiam nulla salus"--"outside the Church there is no salvation"--stated by St. Cyprian (Epist. 73, 21; PL 1123 AB), belongs to the Christian tradition. It was included in the Fourth Lateran Council (DS 802), in the Bull Unam Sanctam of Boniface VIII (DS 870) and the Council of Florence (Decretum pro Jacobitis, DS 1351). The axiom means that for those who are not ignorant of the fact that the Church has been established as necessary by God through Jesus Christ, there is an obligation to enter the Church and remain in her in order to attain salvation (cf. LG 14).
(Ivan Pavao II)
Želio bih te samo upitati od ćega se spašavate?
Imate komplex straha od života i tražiš spas od Boga (kazna paklom),od vraga
(vuće te u pakao) o nekog umišljenog grijeha koji vam je neko natovario.
Kada se oslobodiš straha od nekog imaginarnog grijeha,"prvotnog grijeha",
tek tada ćeš biti slobodan čovjek?!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:44   #50
Quote:
Bosniac kaže: Pogledaj post
Želio bih te samo upitati od ćega se spašavate?
Imate komplex straha od života i tražiš spas od Boga (kazna paklom),od vraga
(vuće te u pakao) o nekog umišljenog grijeha koji vam je neko natovario.
Kada se oslobodiš straha od nekog imaginarnog grijeha,"prvotnog grijeha",
tek tada ćeš biti slobodan čovjek?!
"Prvotni grijeh" je DEBELO PODVUCEN" i u tom vasem Kura'anu jednako, neznalico gresna.

A taj se sastoji u NUZNOSTI UMILJAVANJA I POSLUSNOSTI "UZVISENOM".
Elem, hoce reci da takav kakav upravo jesi NISI ALLAHA VRIJEDAN, pa da ga hebes.
Ista trta mrta i u vas i u kaurina. Gdje ces ti onda biti "slobodan covjek", Bosniace?

SLOBODAN je samo onaj insan koji niti predozbe o slobodi vise nema.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 22:47   #51
Quote:
Bosniac kaže:
Želio bih te samo upitati od ćega se spašavate?
Imate komplex straha od života i tražiš spas od Boga (kazna paklom),od vraga
(vuće te u pakao) o nekog umišljenog grijeha koji vam je neko natovario.
Kada se oslobodiš straha od nekog imaginarnog grijeha,"prvotnog grijeha",
tek tada ćeš biti slobodan čovjek?!
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
"Prvotni grijeh" je DEBELO PODVUCEN" i u tom vasem Kura'anu jednako, neznalico gresna.

A taj se sastoji u NUZNOSTI UMILJAVANJA I POSLUSNOSTI "UZVISENOM".
Elem, hoce reci da takav kakav upravo jesi NISI ALLAHA VRIJEDAN, pa da ga hebes.
Ista trta mrta i u vas i u kaurina. Gdje ces ti onda biti "slobodan covjek", Bosniace?

SLOBODAN je samo onaj insan koji niti predozbe o slobodi vise nema.
Vidim,MAJSTOR Ivane, da si nešto čitao iz Kurana Časnog o napuštanju Adema i njegove družice Have iz Dženeta-Raja ,ali to ipak nisi dobro skonto! Ipak govoriš u Biblijskom kontekstu.
Nije to bio počinjen strašan,po nagovoru žene -zavodnice,za kojeg je kazna smrt za oboje (možda vcješanjem za ono drvo) ili izgon na planetu Zemljicu,na prisilan rad,i porod žene u jauku.
Sve je potpuno drugćije,u skladu sa Božjom Mudrošću.Neda mi se sada objašnjavati onom ko nezna.
Svaki dan molim dragog Allaha da me obasja Milošću svojom,u tome si u pravu.
Pročitaj šta Ibn Arebi govori o molitvi (namazu), zar nije slično tako nešto i kod kršćana.Za Jevreje ne znam.
Znaj,da Bog za prijatelja (Sebi bliska-vidiš ne znam se izraziti na ovom b/h pastirskom jeziku) svoga uzima samo slobodna i umna čovjeka,koji slijdi
po Njemu pokazani Put.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 17:41   #52
[QUOTE=zanimljivo2007;7225255]Vjeruju li muslimani i kršćani u istog Boga? QUOTE]


Bas me zanima kako krscanski arapi kazu Bog ??
Kako,kada su u crkvi i kada se mole i Boga spominju,koje ime za boga koriste.


Isus je pricao aramejski,ako se ne varam na aramejskom se Bog kaze Allah.
ters is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 15:59   #53
Quote:
ters kaže: Pogledaj post
Isus je pricao aramejski,ako se ne varam na aramejskom se Bog kaze Allah.
Varas se.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 22:42   #54
Imao sam neki dan jedan fin dijalog sa skupinom učenih krščana raznih frakcija i sekti krščanskih. I to baš na ovu temu.

Zaključak: Da, to je isti Bog, ukoliko se negira da Bog ima organskog/tjelesnog sina.

Jedni vele da Isus uopšte i nije Bog po krščanstvu, drugi tvrde da je to samo metafora, dok treći tvrde da se tu misli na bukvalnost i da baš bog ima sina.

Isto tako oko trojstva, mnogo objašnjenja.

Tako sagledavajući ljude te, vidio sam da neke od njih i mene gledanu na ovu temu, malo šta razdvaja, dok sa drugima nemam ništa zajednički.

Dakle, onako suptilno mogu reći da oni koji su duže i intenzvije krščani itekako su spoznali da je to metafora i istog trena prihvate to da negiraju da Bog ima organskog sina.

Među njima je bilo i onih koji do u dubine noći čitaju Kur'an. Dakle nema se tu šta plaho pametovati, oni koji su spoznali, znaju za istinu, a oni koji nisu Bogu pripisuju druga i tu debelo po meni griješe.

Neka je mir sa vama.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 22:43   #55
[QUOTE=ters;7558489]
Quote:
zanimljivo2007 kaže: Pogledaj post
Vjeruju li muslimani i kršćani u istog Boga? QUOTE]


Bas me zanima kako krscanski arapi kazu Bog ??
Kako,kada su u crkvi i kada se mole i Boga spominju,koje ime za boga koriste.


Isus je pricao aramejski,ako se ne varam na aramejskom se Bog kaze Allah.
Krščani Arapi kažu Allah i mole se sa riječju Allah.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 22:58   #56
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post

Krščani Arapi kažu Allah i mole se sa riječju Allah.
samo oni koji imaju liturgiju na arapskom. Sirijski i iracki krscani, kao i dio libanonskih i izraelskih, imaju liturgiju na aramejskom. Recimo, sveti duh im je ruha hu de kudsha, sto je aramejski prevod hebrejskog ruah ha kodesh. Bog im je Elohim. Egipatski imaju liturgiju na koptskom jeziku, ali ne znam kako se na koptskom kaze Bog. Alah koriste bliskoistocni katolici i pravoslavci. Istocne crkve ne. Njihova liturgija je starija od islama dobrih 200-300 godina.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 23:18   #57
BOG je jedan, religije su mnoge.
Yeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 23:23   #58
u bibliji, bog je milosrdni otac, i obraca se ljudima kao prema djeci. U kuranu je gospodar koji se obraca ljudima kao prema robovima.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 23:50   #59
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
u bibliji, bog je milosrdni otac, i obraca se ljudima kao prema djeci. U kuranu je gospodar koji se obraca ljudima kao prema robovima.
Što ispada da su isti.Sve osobine u istom.Takvi ste i sami.




ja vanzemaljac
Asgard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 04:07   #60
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
u bibliji, bog je milosrdni otac, i obraca se ljudima kao prema djeci. U kuranu je gospodar koji se obraca ljudima kao prema robovima.
I šta je sad tu teško podnjeti? Da smo robovi? Ccc, eee, čoro.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:05.