Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2007., 22:03   #221
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Odnos sa strahom isključuje svaku drugu možebitnu emociju.
Ne obavezno. Primjerice, možeš imati nepravednog oca koji te kažnjava zbog svega i svačega, a da opet osjećaš stanovitu povezanost s njim. Ali ako si mislila da odnos temeljen na strahopoštovanju isključuje ljubav - tu si u pravu.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 08:01   #222
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Ne obavezno. Primjerice, možeš imati nepravednog oca koji te kažnjava zbog svega i svačega, a da opet osjećaš stanovitu povezanost s njim. Ali ako si mislila da odnos temeljen na strahopoštovanju isključuje ljubav - tu si u pravu.
Ne, nisam se srela sa situacijom da nekog volim i da ga se bojim u isti čas.
Za tu kombinaciju dva posve različita emotivna stanja koja se isključuju, mislim da stvaraju nered u onome koji ih nastoji pomiriti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 20:29   #223
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Ne obavezno. Primjerice, možeš imati nepravednog oca koji te kažnjava zbog svega i svačega, a da opet osjećaš stanovitu povezanost s njim. Ali ako si mislila da odnos temeljen na strahopoštovanju isključuje ljubav - tu si u pravu.
Ljubav u sebi ima sve. U pravu si ne treba joj strah.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 21:33   #224
Krivo definirate strahopostovanje. To je potpuno razlicit osjecaj od straha prema nekome ili od nekoga. I usko povezano s ljubavlju. Jednostavno: Svaki covjek je nesavrsen, kao takav ima sklonost prema grijehu. Ako netko ima ljubav prema Bogu, onda je logicno da se boji da ga ne povrijedi, tj. da ne zgrijesi. Ne boji se kazne, nego se boji toga da svojim postupkom nebi prouzrocio bol Bogu, jer mu je iskreno stalo do Njega. To je prava ljubav, bozanska ljubav, ona ukljucuje strahopostovanje.
Ali odmakli ste od teme. Bio sam napisao post kao direktan odgovor na pocetno pitanje, i ne mogu vam opisat koliko mi je zao sta mi je post propao, jer sam dugo pisao pa me je automatski odspojilo.
Sad sta je tu je...
rally304NZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 00:06   #225
Quote:
rally304NZ kaže: Pogledaj post
Bio sam napisao post kao direktan odgovor na pocetno pitanje, i ne mogu vam opisat koliko mi je zao sta mi je post propao, jer sam dugo pisao pa me je automatski odspojilo.
Drugi put se jednostavno ponovno ulogiraj, a onda se pomoću tipke "Back" na svom pregledniku vrati na odgovor i pošalji ga.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 00:12   #226
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Ljubav u sebi ima sve. U pravu si ne treba joj strah.
Pročitao sam svoj post nekoliko puta i nisam uspio otkriti zbog čega ste me i ti i Nemruth krivo shvatile.
Nevermind, objasnit ću se konkretnije. Moj odnos s Bogom temelji se i na strahu i na strahopoštovanju. Da se temelji na ljubavi, onda se ne bi temeljio na strahu ili strahopoštovanju. Ali za ljubav je potrebno razumijevanje. A ja Boga ne razumijem (štoviše, ne razumije Ga nitko, ali ima onih koji misle da Ga razumiju), pa Ga zbog toga, a i zbog toga što je nepravedan, ja ne mogu niti voljeti. Stanovita poveznaost koju sam naveo, ne može se nazvati ljubav. Čak niti prisnost.
Moj odnos s Njim može se usporediti s odnosom roba i robovlasnika. On od mene može raditi što hoće, a ja se mogu samo truditi što bolje izvršavati Njegove zapovijedi. Nažalost. Štoviše, sudeći po onome što je stvorio (a još je Isus rekao da se svako stablo poznaje po svojim plodovima) opis Boga više priliči onome što ljudi nazivaju vragom. Ali što je tu je, nisam ja stvroio Njerga, nego On mene, pa mi ne preostaje ništa drugo nego da Mu se pokoravam dok me ne odriješi te obaveze (ako me odriješi).
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 08:24   #227
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Pročitao sam svoj post nekoliko puta i nisam uspio otkriti zbog čega ste me i ti i Nemruth krivo shvatile.
Nevermind, objasnit ću se konkretnije. Moj odnos s Bogom temelji se i na strahu i na strahopoštovanju. Da se temelji na ljubavi, onda se ne bi temeljio na strahu ili strahopoštovanju. Ali za ljubav je potrebno razumijevanje. A ja Boga ne razumijem (štoviše, ne razumije Ga nitko, ali ima onih koji misle da Ga razumiju), pa Ga zbog toga, a i zbog toga što je nepravedan, ja ne mogu niti voljeti. Stanovita poveznaost koju sam naveo, ne može se nazvati ljubav. Čak niti prisnost.
Moj odnos s Njim može se usporediti s odnosom roba i robovlasnika. On od mene može raditi što hoće, a ja se mogu samo truditi što bolje izvršavati Njegove zapovijedi. Nažalost. Štoviše, sudeći po onome što je stvorio (a još je Isus rekao da se svako stablo poznaje po svojim plodovima) opis Boga više priliči onome što ljudi nazivaju vragom. Ali što je tu je, nisam ja stvroio Njerga, nego On mene, pa mi ne preostaje ništa drugo nego da Mu se pokoravam dok me ne odriješi te obaveze (ako me odriješi).
Ha Kotačko....slušaj ovo; moj odnos sa Bogom se temelji da sa ja ovdje na tvrdoj materiji zbog nečeg, a Svijest koja me je ekspedirala ovdje ima neke planove sa mnom. Ona je od mene jača ima moć nad mnom, pa se ne mogu s njome uspoređivati. Ja je se ne bojim jer strah je najgore što se može nastati između dvije strane koje nisu suprotstavenje, znam da se i ona (Svijest) mene ne boji , ali se boji za mene da ne sprčkam svoj plan pa mi šalje svoje službenike da me vode...vjerovatno sam u nekoj čudnoj milosti ili na kraju reikarnacijskog kruga.
Naš odnos nije odnos roba i robovlasnika kako ti kažeš, već odnos moći i nemoći od pamtivjeka, pa se ja mogu samo buniti i protestirati ionak će bit kako ja neću.
Moja jedina moć je da samo kažem da nešto neću, a praksa pokaže da moram. Znam da ima samnom puno posla, ali izazovi su loši đaci a ne štrebersko bubanje. Ljubav je široki pojam ovdje i svi se za nju kače, ali je meni u našem slučaju posve obična, normalna, uobičajena.....
Mala njegova mrvica mora proći što joj je dano, pa to i prolazi. U dobru i zlu, Svijest je sa mnom tu, nije joj lako i ima puno posla ionako, ali nema između nas prostora za strah. Što mi se nakraju uopće može dogoditi osim da me opozove i vrati kući?

Zato pitanje; treba li se bojati Boga...?

Zašto, pa nije tvoj Izvor Kerber ili monstrum, nije moć automatikom za tebe loša-osvetoljubiva i strašna.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 18:04   #228
Quote:
Anicet kaže: Pogledaj post
1. Nema nikakvih dokaza da je Isus uopće postojao, ni da je umro na križu.
2. Ako je Isus bog, kako može umrijeti? Ovo je potpuna besmislica. Teisti će vjerojatno reći da je umro čovjek u njemu, ali Isus nije bio samo čovjek, nego svemogući bog, koji je mogao izvoditi čuda i bilo što drugo što je htio. Znači, njegova "smrt" je samo farsa.
1. Ima dokaza da je Isus postojao. Reci mi koliko drugih povijesnih licnosti je prihvaceno zato sto za njih postoje pisani dokazi, nekakvi izvjestaji o njihovom zivotu, ili dokumenti? Osim Evandjelja, i cijelog novog zavjeta uopce, postoje razni rimski dokumenti iz 1. stoljeca, ili izvjestaji zidovskog povjesnicara Josipa Flavija, koji govore ili direktno o Isusu ili o krscanima, tj. sljedbenicima Puta, kako su rani krscani bili poznati i sami sebe nazivali.
2. Pocetna pretpostavka u ovoj tvojoj 'formuli' je apsolutno kriva. Isus nije svemoguci Bog, on je njegov Sin, on je sasvim druga osoba (da ne raspravljam sad o Trojstvu), on je prvi stvoren od Boga. Ta cinjenica vec prilicno mijenja stvari, zar ne? Npr. Isus nije sam od sebe izvodio cuda 'i bilo sto drugo sto je htio, koliko puta je sam potvrdio, jasno dao do znanja, da je Bog taj koji mu daje moc i da samo zahvaljujuci Njemu moze cinit cuda 'i bilo sto drugo sto zeli'.
Znaci, njegova smrt je povijesna cinjenica. I nije nimalo nevazna, dapace, za svakog od nas je puuuno vaznija od uskrsnuca.
rally304NZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 18:26   #229
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Primjenimo li tvoju teoriju na čovjeka paraliziranog od rođenja doći ćemo do zaključka da on ima slobodnu volju i situaciju u kojoj NE MOŽE sagriješiti sve i da hoće, ali ipak pati. Dakle čovjek koji NE MOŽE zgriješiti (pravednik) pati. Smisao njegove slobodne volje tako se gubi i tvoja teorija postaje sasvim nesuvisla, osim ukoliko ne razgovaramo o nepravednom Bogu koji dozvoljava da nedužni ljudi pate.
Oprostite sta ovako upadam, ali ne mogu odolit
Nije slobodna volja (ili sklonost da cinimo greske) jedini razlog zbog kojeg ljudi danas pate, tj. nije svaki covjek uzrok svojoj patnji. Osim naseg naginjanja prema grijehu, patimo iz jos dva glavna razloga:
1. Ljudska nesavrsenost
2. Sotona ili Djavao i zla duhovna bica utjecu na zbivanja u svijetu(ratovi itd...)
Primijeni to na tvoj primjer čovjeka paraliziranog od rođenja. On pati prvenstveno zbog svoje bolesti, i to nije nesto cemu je on sam kriv. To je nesto sta se dogodilo zbog ljudske nesavrsenosti, jer zbog prvog grijeha Adama i Eve nesavrsenost(koja ukljucuje i smrt i bolesti) se prosirila na svo danasnje covjecanstvo, jer smo od njih svi potekli, cista genetika...
A to da takav covjek NE MOZE sagrijesiti, mislim da si tu u krivu, i to jako... Nije grijeh samo odredjeni postupak, djelo. Moze se, i svatko od nas to napravi u danu tko zna koliko puta, zgrijesiti i u srcu, u mislima. Sjecas se onoga sta je Isus rekao da je covjek koji samo pogleda na tuđu zenu sa zeljom, da je vec napravio preljub u svom srcu? Logicno, jer svaki konkretan postupak, bilo kriv bilo ispravan, potjece iz srca i uma, jer tamo se razvijaju motivi i poticaji da se nesto ucini. Dakle, taj paralizirani covjek nije bez grijeha, sam si rekao, 'ne moze sagrijesiti sve i DA HOCE'. E, pa cim hoce, ima zelju, vec je u biti sagrijesio. Mozda iz neznanja sta je ispravno, ali ipak je sagrijesio. No to ne znaci da ce zbog toga zavrsit u 'paklu' ili nesto slicno, imat ce i on svoju priliku u savrsenom tijelu, sa svom potrebnom spoznajom na raspolaganju, i tada ce se pokazat. Pa bumo videli
Sorry na upadu
rally304NZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 18:45   #230
Zanimljivo.
Vidim da nitko nije obradio verziju da uistinu nije umro po priči koja crkva (novi zavjet njezinih ruku djelo) "predaje". Dosta ljudi sa svih strana dopiru do medijske pozornice i spominju upravo takve teze (dakle nije umro na križu, bio je Rabi u židovskoj vjerskoj zajednici a to nalaže obred ženidbe??, bio član esenske zajednice, izmislio drveni stol, a tek teorija potomstva preko Karla Velikog dalje na EU kraljevske obitelji i neke druge). Odluke o stvarnosti donosimo na temelju stečenog znanja iz poznate okoline. Kada i ako takvu okolinu neko kontrolira da li će pokusne živine shvatiti to i na koji način? Nikako najkompleknije radnje zahtjevaju najjednostavnije metode kontrole i tako svi mislimo o tome ali misao neide dalje već stane. Tako opet i opet...
LikNaGensu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:29   #231
Quote:
easyboy kaže: Pogledaj post
Ubojstvo Isusa bilo je politički motivirano.
Odakle znas da je ubijen,jesi li sigurna u to, ima li nekih dokaza o tome. Tko ti je to rekao..Ako je ubijen,kako ce se onda vratiti na zemlju, tko ce ga ozivjeti da bi se vratio i zatvorio krug...
koritnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:48   #232
Quote:
rally304NZ kaže: Pogledaj post
Sjecas se onoga sta je Isus rekao da je covjek koji samo pogleda na tuđu zenu sa zeljom, da je vec napravio preljub u svom srcu? Dakle, taj paralizirani covjek nije bez grijeha, sam si rekao, 'ne moze sagrijesiti sve i DA HOCE'. E, pa cim hoce, ima zelju, vec je u biti sagrijesio.
Tako je! Taj paralizirani od rođenja primio je zasluženu kaznu jer je pohotno pogledao tuđu ženu. Sad uviđam da je Bog ipak pravedan i nepogrešiv!
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:57   #233
Quote:
rally304NZ kaže: Pogledaj post
1. [B]
2. Pocetna pretpostavka u ovoj tvojoj 'formuli' je apsolutno kriva.

Isus nije svemoguci Bog, on je njegov Sin, on je sasvim druga osoba (da ne raspravljam sad o Trojstvu), on je prvi stvoren od Boga. Ta cinjenica vec prilicno mijenja stvari, zar ne? Npr. Isus nije sam od sebe izvodio cuda 'i bilo sto drugo sto je htio, koliko puta je sam potvrdio, jasno dao do znanja, da je Bog taj koji mu daje moc i da samo zahvaljujuci Njemu moze cinit cuda 'i bilo sto drugo sto zeli'.

Znaci, njegova smrt je povijesna cinjenica. I nije nimalo nevazna, dapace, za svakog od nas je puuuno vaznija od uskrsnuca.
Možeš li malo detaljnije pojasniti navode iz ovog tvog prvog pasusa?
Ova druga tvrdnja da li je zaista tako!?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.