Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2016., 11:45   #1141
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Poštovani,
Vaši postovi su širenje mržnje i ne dolikuju ovom forumu. Pa i ime Srbi ispisujete malim slovom. Time ne vređate samo Srbe, već svakog civilizovanog čoveka. Verovatno takav odnos imate i prema velikim naučnicima srpskog korena koji su zadužili ceo svet svojim stvaralaštvom (Milutin Milanković,Nikola Tesla,Mihailo Pupin i drugi) Vređate i kompozitora himne Lijepa naša domovino.
Bilo bi bolje da nađete neki drugi forum iz Male Azije, jer ste zaboravili da je ovaj u Evropi.
Dalo bi se raspravljati o tome da li svi poznati Srbi i Hrvati su od srpskog ili hrvatskog korijena. Hrvatska i srpska historiografija i politika tokom stoljeća je učinila nevjerojatne stvari, poput asimilacije i negiranja etničkog identiteta drugih grupa, koje su bile čak i u većini. Srbe silno zadovoljava pisati Rvati ili rvati umjesto Hrvati, i jedne i druge ijekavski govor, valjda zato što održava njihovo ne-slavensko, već starosjedilačko tj. vlaško porijeklo

Javna je tajna da Mihailo Pupin nije Srbin nego Cincar. O nacionalnosti tj. etničkom identitetu Nikole Tesle se također može raspravljati s obzirom da se na prostore Krajine u povijesnim dokumentima doseljavaju Vlasi (kakogod se termin interpretirao), a ne Srbi. Toliko o njegovom hrvatstvu i srpstvu.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 21:19   #1142
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Dalo bi se raspravljati o tome da li svi poznati Srbi i Hrvati su od srpskog ili hrvatskog korijena. Hrvatska i srpska historiografija i politika tokom stoljeća je učinila nevjerojatne stvari, poput asimilacije i negiranja etničkog identiteta drugih grupa, koje su bile čak i u većini. Srbe silno zadovoljava pisati Rvati ili rvati umjesto Hrvati, i jedne i druge ijekavski govor, valjda zato što održava njihovo ne-slavensko, već starosjedilačko tj. vlaško porijeklo

Javna je tajna da Mihailo Pupin nije Srbin nego Cincar. O nacionalnosti tj. etničkom identitetu Nikole Tesle se također može raspravljati s obzirom da se na prostore Krajine u povijesnim dokumentima doseljavaju Vlasi (kakogod se termin interpretirao), a ne Srbi. Toliko o njegovom hrvatstvu i srpstvu.
Javne tajne i vaša "istraživanja" !?? Ja to posmatram, kako se čovek izjasnio kojoj naciji pripada. Javna tajna je i da je Ivo Andrić hrvatskog korena, ali se čovek izjasnio da je Srbin. Ko može Hrvatu zabraniti da bude Srbin ili Srbinu da bude Hrvat?!
Eto i osnivač Srpske akademije nauka i umetnosti je Hrvat Josip Pančić, te u tome nema ničega lošega. Treba se ponositi Josipom Pančićem, bez obzira kojeg je korena, jer je ceo ovaj prostor zadužio svojim naučnim radom.

Ludački i iracionalno je sejati mržnju ili vređati nekoga zato što je Srbin ili Hrvat, jer je istorija Srba i Hrvata višestruko isprepletana ima više dodirnih tačaka od razdelnica.

Eto, pa i Banovu rodnu kuću više obiđu eskurzije iz Srbije, nego eskurzije iz Hrvatske.
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 23:10   #1143
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Ja to posmatram, kako se čovek izjasnio kojoj naciji pripada. Javna tajna je i da je Ivo Andrić hrvatskog korena, ali se čovek izjasnio da je Srbin. Ko može Hrvatu zabraniti da bude Srbin ili Srbinu da bude Hrvat?!
To tvoje "ja" posmatranje, poput svih ideologija, je subjektivno, podležno manipulacijama činjenica i bez ikakvog temelja da se uzima u obzir. Krv tj. biologija i genetika nije voda. Ne, to je javna tajna u Srbiji i među pukom koje ne zna ili mu se skrivaju činjenice. On nije srpskih nego cincarskih korijena. On nije Srbin nego Cincar. To što su Srbi posrbljavali Cincare je nešto o čemu se u Srbiji ne želi pisati. Ivo Andrić je Hrvat hrvatskih korijena, izjašnjavao se kao Hrvat. i tek onda izjasnio kao Srbin - to ga ne čini Srbinom. On je etnički Hrvat koji je postao nacionalni Srbin, ili Jugoslaven. Čovjek se može izjašnjavati i kao Marsovac, ali to ga ne čini Marsovcem jer kao prvo on niti ne zna što to čini jednog Marsovca, isto tako i Srbina.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 10:55   #1144
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
To tvoje "ja" posmatranje, poput svih ideologija, je subjektivno, podležno manipulacijama činjenica i bez ikakvog temelja da se uzima u obzir. Krv tj. biologija i genetika nije voda. Ne, to je javna tajna u Srbiji i među pukom koje ne zna ili mu se skrivaju činjenice. On nije srpskih nego cincarskih korijena. On nije Srbin nego Cincar. To što su Srbi posrbljavali Cincare je nešto o čemu se u Srbiji ne želi pisati. Ivo Andrić je Hrvat hrvatskih korijena, izjašnjavao se kao Hrvat. i tek onda izjasnio kao Srbin - to ga ne čini Srbinom. On je etnički Hrvat koji je postao nacionalni Srbin, ili Jugoslaven. Čovjek se može izjašnjavati i kao Marsovac, ali to ga ne čini Marsovcem jer kao prvo on niti ne zna što to čini jednog Marsovca, isto tako i Srbina.
I onda je Ivo na dodeli Nobelove nagrade izabrao, da kad prima nagradu, bude puštena muzika-Marš na Drinu!?? O tome vi i ja nismo odlučivali !??
Niti ste vi veči Hrvat, niti ja veći Srbin, od Ive Andrića.

On je sebe ugradio u istoruju književnosti ovog prostora i celog sveta.
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 05:59   #1145
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
I onda je Ivo na dodeli Nobelove nagrade izabrao, da kad prima nagradu, bude puštena muzika-Marš na Drinu!?? O tome vi i ja nismo odlučivali !??
Niti ste vi veči Hrvat, niti ja veći Srbin, od Ive Andrića.

On je sebe ugradio u istoruju književnosti ovog prostora i celog sveta.
Koga briga za mene i vas, o našim odlukama, kada se govori o Andriću. Ivo Andrić je Hrvat. To što je on odlučio ići protiv svojih korijena, što je bio svjetski čovjek, je njegova životna odluka.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 11:48   #1146
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
Koga briga za mene i vas, o našim odlukama, kada se govori o Andriću. Ivo Andrić je Hrvat. To što je on odlučio ići protiv svojih korijena, što je bio svjetski čovjek, je njegova životna odluka.
Tačno, njegovo pravo koje mu niko ne može uskratiti. I nije jedini na ovim prostorima.
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2016., 23:02   #1147
Quote:
MoroHr kaže: Pogledaj post
To tvoje "ja" posmatranje, poput svih ideologija, je subjektivno, podležno manipulacijama činjenica i bez ikakvog temelja da se uzima u obzir. Krv tj. biologija i genetika nije voda. Ne, to je javna tajna u Srbiji i među pukom koje ne zna ili mu se skrivaju činjenice. On nije srpskih nego cincarskih korijena. On nije Srbin nego Cincar. To što su Srbi posrbljavali Cincare je nešto o čemu se u Srbiji ne želi pisati. Ivo Andrić je Hrvat hrvatskih korijena, izjašnjavao se kao Hrvat. i tek onda izjasnio kao Srbin - to ga ne čini Srbinom. On je etnički Hrvat koji je postao nacionalni Srbin, ili Jugoslaven. Čovjek se može izjašnjavati i kao Marsovac, ali to ga ne čini Marsovcem jer kao prvo on niti ne zna što to čini jednog Marsovca, isto tako i Srbina.
Da imas 2 grama mozga ne bi mesao nacionalnost i genetiku...
marval is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 19:17   #1148
Quote:
marval kaže: Pogledaj post
Da imas 2 grama mozga ne bi mesao nacionalnost i genetiku...
Da imaš gram više razumio bi poruku uzrečice "krv nije voda", da etnički korijeni i ponašanje su nešto što se biološki prenosi genima na buduće generacije. Nigdje nisam miješao nacionalnost i genetiku, već etnicitet i genetiku.
MoroHr is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 12:24   #1149
Hvala Romanu Malaricu (kliknite na poveznicu, tamo imate i slike koje se ovdje nisu mogle kopirati):

Quote:
Tijekom austrijsko-turskog rata 1789 godine austrijske postrojbe su zauzele Beograd . Poznato je također da ga je zauzeo austrijski maršal Gideon von Laudon koji se u tom ratu proslavio i oslobađanjem Dubice i Drežnika, zapovijedajući hrvatskim postrojbama, kao i tridesetak godina ranije u sedmogodišnjem ratu. U hrvatskom bibliografskom leksikonu piše da je “nakon smjene Lacyja, zapovijedao habsburškom vojskom u opsadi i osvajanju Beograda i Smedereva, nakon čega su mu priređene svečanosti u Ljubljani, Pešti i Beču“. Postavlja se pitanje je li i u tom pohodu sudjelovala hrvatska vojska?

Odgovor nam daju tadašnje novine “The European Magazine, and London Review” gdje je objavljena vijest o pokretu austrijske vojske u tri kolone do Rume u Srijemu gdje je spojena sa hrvatskom vojskom koja je tamo bila ulogorena.

c_a_b

Nakon toga, vojska ukupne snage 20.000 ljudi je krenula na Beograd kojega je zatim i osvojila. Zanimljiva je također i vijest iz 1790 iz knjige na njemačkom jeziku “Elegie an den sterbenden Kaiser Joseph II. Den 26. Februar 1790” koja opisuje što su Laudonovi hrvatski vojnici radili u Beogradu nakon što su ga u sklopu austrijske vojske u munjevitom ratu i zauzeli.

c_a_b1

Naglasak je na glagolu “zechen” što ostavljam čitatelju da potraži u rječniku.
http://roman-malaric.from.hr/2016/07...u-1789-godine/

Ako je suditi po njemackome osvajanju Beograda 1941. godine, Hrvati su bome lijepo lumpovali :klap:.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 12:40   #1150
^
Čekamo da počne jeftina promidžba kako su Hrvati bili bečki konjušari i da se to ne može računati kao ulazak hrvatske vojske u Beograd

Inače, jako dobar post ZK.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 12:43   #1151
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
^
Čekamo da počne jeftina promidžba kako su Hrvati bili bečki konjušari i da se to ne može računati kao ulazak hrvatske vojske u Beograd

Inače, jako dobar post ZK.
A kad ono, u izvoru im lijepo pise "Croatian army" .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 13:18   #1152
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
A kad ono, u izvoru im lijepo pise "Croatian army" .
Novo objašnjenje će biti kako se to odnosi na teritorij, a ne na naciju. Tako onda možemo zaključiti da su sigurno većinu te "Croatian army" činili stari dobri krajišnici, naravno Srbi.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 14:06   #1153
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Novo objašnjenje će biti kako se to odnosi na teritorij, a ne na naciju. Tako onda možemo zaključiti da su sigurno većinu te "Croatian army" činili stari dobri krajišnici, naravno Srbi.
Srpsko-srpski građanski rat
Da ih slučajno ne bi hr. osvojila, da ne kažemo oslobodila od turskog jarma
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 19:37   #1154
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Srpsko-srpski građanski rat
Da ih slučajno ne bi hr. osvojila, da ne kažemo oslobodila od turskog jarma
Hr tada nije ni postojala. A ako pročitate Krležine novele Hrvatski bog mars, biće vam jasno status Hrvata u AU vojnoj sili!!?? Kako on kaže-Zagorski tati i Podravski kokošari!?? Koga oni da oslobode!?
"Oslobađali"su Srbiju u WWI, pa kako su prošli!??

Ničim niste veći, ako drugog unižavate i neposredno vređate!!
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:11   #1155
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Hr tada nije ni postojala. A ako pročitate Krležine novele Hrvatski bog mars, biće vam jasno status Hrvata u AU vojnoj sili!!?? Kako on kaže-Zagorski tati i Podravski kokošari!?? Koga oni da oslobode!?
"Oslobađali"su Srbiju u WWI, pa kako su prošli!??

Ničim niste veći, ako drugog unižavate i neposredno vređate!!
Opet se ponavljam, ali nema veze.
Ja tebe u potpunosti razumijem. Govoriti da Hrvatska ne postoji puno lakše je nego suočiti se s činjenicom da Hrvati imaju Kraljevinu Hrvatsku dok Srbi nemaju ni svoj pašaluk.
Miješaš 20. st. s 18. stoljećem. Odnos snaga nakon Austro-ugarske odnosno Hrvatsko-ugarske nagodbe je puno drukčiji nego u doba prije spomenuto.
Da bi ti malo lakše objasnio, evo ti primjer. Hrvati su za vrijeme Tridesetogodišnje rata preko HRVATSKOG sabora ODOBRAVALI odlazak HRVATSKE vojske na bojišta u Njemačkoj.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:26   #1156
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Opet se ponavljam, ali nema veze.
Ja tebe u potpunosti razumijem. Govoriti da Hrvatska ne postoji puno lakše je nego suočiti se s činjenicom da Hrvati imaju Kraljevinu Hrvatsku dok Srbi nemaju ni svoj pašaluk.
Miješaš 20. st. s 18. stoljećem. Odnos snaga nakon Austro-ugarske odnosno Hrvatsko-ugarske nagodbe je puno drukčiji nego u doba prije spomenuto.
Da bi ti malo lakše objasnio, evo ti primjer. Hrvati su za vrijeme Tridesetogodišnje rata preko HRVATSKOG sabora ODOBRAVALI odlazak HRVATSKE vojske na bojišta u Njemačkoj.
A protiv koga su ratovali ti Hrvati na bojištima u Nemačkoj!?? I za koga!??
Nemam ja ništa protiv Hrvata i Hrvatske, no vi u svojim postovima podrugljivo i nekorektno se izražavate o Srbima i Srbiji, a koliko sam pročitao pravila ovog foruma, to nije baš dozvoljeno.

I drugo sloven sa najvišim činom(Borojević)u AU vojsci je srpskog korena, koji se izjasnio kao Hrvat ( kršten u pravoslavnoj crkvi), pa ništa strašno. A mnogima je strašno što se Ivo Andić izjasnio da je po nacionalnosti Srbin. E radi tih ljudi i njihovih dela, nekorektno je zbijati neslane i nekorektne "šale" ili cinične postove o Srbima,Srbiji,Hrvatima i Hrvatskoj.
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:32   #1157
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
A protiv koga su ratovali ti Hrvati na bojištima u Nemačkoj!?? I za koga!??
Nemam ja ništa protiv Hrvata i Hrvatske, no vi u svojim postovima podrugljivo i nekorektno se izražavate o Srbima i Srbiji, a koliko sam pročitao pravila ovog foruma, to nije baš dozvoljeno.

I drugo sloven sa najvišim činom(Borojević)u AU vojsci je srpskog korena, koji se izjasnio kao Hrvat ( kršten u pravoslavnoj crkvi), pa ništa strašno. A mnogima je strašno što se Ivo Andić izjasnio da je po nacionalnosti Srbin. E radi tih ljudi i njihovih dela, nekorektno je zbijati neslane i nekorektne "šale" ili cinične postove o Srbima,Srbiji,Hrvatima i Hrvatskoj.
Za Habsburgovce koji su tada bili hrvatski kraljevi. Ratovali su protiv protestanata i za katoličanstvo.
Nema ovdje niti jedne riječi protiv Srba. Ovdje se ismijavaju srpski mitomani koji negiraju sve hrvatsko. Stalno se povlači teza po Srbiji da Hrvatska nakon 1102. ne postoji.

Zašto ga onda Srbi svojataju?
Isto pitanje je zašto i Hrvati svojataju Andrića nakon što se on počeo izjašnjavati Srbinom.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:59   #1158
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Za Habsburgovce koji su tada bili hrvatski kraljevi. Ratovali su protiv protestanata i za katoličanstvo.
Nema ovdje niti jedne riječi protiv Srba. Ovdje se ismijavaju srpski mitomani koji negiraju sve hrvatsko. Stalno se povlači teza po Srbiji da Hrvatska nakon 1102. ne postoji.

Zašto ga onda Srbi svojataju?
Isto pitanje je zašto i Hrvati svojataju Andrića nakon što se on počeo izjašnjavati Srbinom.
Dakle oslobađali su Nemaču od Nemaca, a u ime jedne verske verzije!!!
A ti hazburgovci, koje su nacije!?? Koliko znam nisu Hrvati!??

Bilo je i u Otomanskoj imeperiji, da su Srbi vazali ratovali za interes Otomana!??

Pa time se danas nije baš za hvaliti!!??

Nigde u Srbiji nisam čuo za tezu o kojoj vi pričate!? Stavovi ciničnih pojedinaca i isfrustriranih pojedinaca, nisu općeprihvaćeni stavovi u Srbiji.
Eto mi smo i ponosni što nam je osnivač SANU veliki naučnik Josip Pančić, Hrvat mislim iz Like. Ponosni smo i na dela velikog hrvatskog vajara (skulptora) Ivana Meštrovića, čija skulptura Pobednik, krasi Beograd..itd.
I samo primitivan i glup čovek, ako uzmete samo ova dva velikana Hrvata, može biti ciničan i podrugljiv prema Hrvatima.

Sa druge strane mi smo ponosni i na Josifa Runjanina koji je konponovao himnu-Lijepa naša. I mnogo je bliskih pozitivnih primera i veza koje treba ceniti i uvažavati, a i daleko ih je više od loših pojedinaca i loših stvari koje se u poslednje vreme forsiraju u našim međusobnim odnosima.

Eto i Stepinac u svojoj biografiji ima toliko i pozitivnih dela i postupaka, koji i pored trvenja iz doba WW2, imaju i pozitivnih stvari gledano iz ugla oba naroda.
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 21:14   #1159
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Dakle oslobađali su Nemaču od Nemaca, a u ime jedne verske verzije!!!
A ti hazburgovci, koje su nacije!?? Koliko znam nisu Hrvati!??
Koliko znam postoje Nijemci protestanti i katolici.

Koje nacije je bila Hannoverska dinastija kada je stupila na englesko prijestolje? Kakve to veze ima kakve je tko nacije?
Pa Mađari 1527. biraju Hrvata Zapolju za svog kralja, a Hrvati biraju Ferdinanda Habsburškog. Znači li po toj logici da su se Mađari podredili Hrvatskoj?

Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Bilo je i u Otomanskoj imeperiji, da su Srbi vazali ratovali za interes Otomana!??

Pa time se danas nije baš za hvaliti!!??
Uspoređivati odnos Srba naspram Osmanskom Carstvu i odnos Hrvata naspram Hasburgovca je krajnje glupo.

I naravno da se vi ne trebate hvaliti s tim jer zna se ipak tko je omogućio kod Nikopolja 1396. da opstanu u Europi.

Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Nigde u Srbiji nisam čuo za tezu o kojoj vi pričate!? Stavovi ciničnih pojedinaca i isfrustriranih pojedinaca, nisu općeprihvaćeni stavovi u Srbiji.
Eto mi smo i ponosni što nam je osnivač SANU veliki naučnik Josip Pančić, Hrvat mislim iz Like. Ponosni smo i na dela velikog hrvatskog vajara (skulptora) Ivana Meštrovića, čija skulptura Pobednik, krasi Beograd..itd.
I samo primitivan i glup čovek, ako uzmete samo ova dva velikana Hrvata, može biti ciničan i podrugljiv prema Hrvatima.

Sa druge strane mi smo ponosni i na Josifa Runjanina koji je konponovao himnu-Lijepa naša. I mnogo je bliskih pozitivnih primera i veza koje treba ceniti i uvažavati, a i daleko ih je više od loših pojedinaca i loših stvari koje se u poslednje vreme forsiraju u našim međusobnim odnosima.
Povjesničari u Srbiji forsiraju tezu da je Hrvatska 1102. osvojena te da je samo dio Ugarskog kraljevstva. To stajalište je napustilo čak i dobar dio mađarskih povjesničara.
Za sve ostalo šti si napisao, nemam ništa drugo osim riječi hvale

Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Eto i Stepinac u svojoj biografiji ima toliko i pozitivnih dela i postupaka, koji i pored trvenja iz doba WW2, imaju i pozitivnih stvari gledano iz ugla oba naroda.
Svaka čast, ali dobro je poznat odnos Srba prema Stepincu. Izjave političara i medijski natpisi u zadnje vrijeme dovoljno govore. Čast pojedinicima.
ĐakaNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 21:30   #1160
ĐakaNG

Kao i u Hrvatskoj imate ispolitizirane povjesničare (istoričare) i prave-naučno egzaktne istoričate. E ko ozbiljno svata ove ispolitizirane, taj ima prvo problem sam sa sobom.

Da je ta Hazburška monarhija nešto valjala, nebi se raspala!?? Već bi opstala. I ne vidim niti i jedan razlog da se njome diče Hrvati.

Glupo upoređivati vazalni odnos Hvata i Srba u tuđim carevinama!?? Pa vazal je uvek vazal i ništa više od toga!?
Razlika može biti samo koji je imao više koristi (finansijske). Šta je od toga imao običan narod!? Ništa!!
Kakva je sirotinja bila u Dalmaciji i drugim krajevima Hrvatske!?? Kakva je pravda za narod bila!??

A kakav je interes u Hrvata da ide u Nemačku i da ubija Nemce protestante, osim plaćenog posla!??
Znate to su ružne stvari, koje nisu za ponos. A takve imaju i Srbi u svojoj istoriji!? I kao Srbin se time ne ponosim!

S poštovanjem
bg011 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:39.