Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2003., 06:39   #121
Rima
u drugom postu, kažeš Aduri da me stavi na Ignore. Neka me stavi na ignore ko god hoće. Isto i ja stavim na Ignore ponekog, a pazi da ti ne odeš na Ignore jedno mjesec dana.

Možda bi bilo dobro i da ti staviš cijeli internet malo na ignore i da uzmeš sebi odmora, nakon svega što si pretrpjela od ludjaka sa IB.

Ja sam siguran da si ti pametna i jaka cura, i da će nakon ovog šoka kojeg si preživjela doći bolja vremena i red u tvoj život. Svako dobro.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 06:55   #122
Cool Urušavanje tamnih nijansi.

Rima, vidim imaš lijepog avatara, tu je i cvijet.
No, ne mogu shvatiti tvoje generaliziranje.
Zar nisu svi putevi do vrha planine dobri?? Možemo li u tom kontekstu baš proglašavati sve muslimane fanaticima?
Ili bez obzira na crveni tulipan, nešto sa tvojom emotivnošću duboko nije u redu??
Vrijeđanjem nećeš ništa postići...
Ljude možeš dobiti istinom, podacima, elastičnošću, svojim vlastitim iskustvom, i nečim što ti još u svom uskom svijetu nisi čula – ljubavlju.
Quote:
Rima
dok je Allah Selam (mir) muslimani su napravili neku novu odvratnu verziju islama u koji nesmijes komsiji nemusliman pozeliti mir
Pogledaj samo na šta liči ova tvoja sentenca, koja prerasta u nebuloznu gnomu.
Tja – zar ne vidiš kakve infantilnosti pišeš.
Zapravo se trebaš čuditi sebi. Svom primitivizmu da ideš da istjeruješ pravdu na IB, koji je ne samo banalizirano izuzetno opskurno primitivan forum, nego je i fašistički.
Ne znam šta si očekivala tamo.
Moramo biti otvoreni pa reći – išla si tamo po svoju pravdu. Kako bi mogla sebi reći… Da oni su svi isti...
No, sa takvima kao što si ti nisu isti. Jer nećeš naći ni jednog muslimana, na nekom od hrvatskih desničarsko-ustaških foruma.
Znači – od muslimanâ možeš učiti. O njihovoj kulturi, potrebi da znaju ko su i šta su a da to ne dokazuju ni pojedincu ni grupi tamo gdje za to nije klima.
No, podatke mi ne daješ.
Ne kažeš mi da je pravoslavna crkva u Rusiji aminovala ubistvo oko 100 milionâ ljudi po Staljinovoj naredbi, čime se Staljin upisao u najvećega tiranina u historiji čovječanstva.
Ne kažeš mi da RKC, Vatikan i Papa – nikad nisu ekskomunicirali Hitlera koji je pobio 10 milionâ Židovâ.
Ne kažeš nam da se Vatikan do danas nije ogradio od Hitlerovih zločina i od vatikanskih pljački jevrejskoga bogatstva i prokazivanja Jevrejâ nacistima, te odavanja podataka o Jevrejima nacistima.
Ne kažeš mi da su kršćanski oci u Južnoafričkoj Republici / Južnoj Africi podržavali i huškali bijelce na društvenu ekskomunikaciju, progone i ubistva crnaca.
Ne kažeš mi da su krstaški ratovi imali nekoliko puta više nekršćana poubijanih , nego što su Osmanlije pobili nemuslimanâ kroz čitavu svoju historiju (a da ne govorim da su Osmanlije ispred Napoleona po kulturno-historijskim i tehnološkim projektima koje su ostavili Evropi i svijetu).
No, treba se naučiti biti čovjek – to je najteže.
I poštivati ono do čega je nekome stalo.
Možeš misliti da je sve laž – ali postoji nešto što se zove tuđa svetost.
Postoji divna priča o rahmetli, svemilosnom, ludom indijskom svecu Ramakrishni (informativno za antiislamiste – Ramakrishna je dio svoga naučavanja na duhovnom putu proveo kod derviša).
Bila je hladna noć. Pred okupljenim poklonicima Ramakrishna je izgovarao svetu mantru om.
Jedna nezrela osoba mu je rekla (parafraziram, a ipak citiram zbog dojma): Ne vidim ništa u ponavljanju toga om. U tom om nema ništa. Zašto nas lažeš?? Ja ponavljam om, i ništa se ne dešava.
Ramakrishna je odgovorio da je to sveti simbol, sveta mantra, i da je samo ponavlja sa drugima pa će saznati ono što mu nije jasno.
Drugi učenici su počeli okretati, guru je ostao miran.
Opet ga je malo kasnije prekinuo. Drugi poklonici su već bili ljuti, no Ramakrishna im nije dopustio da mu fizički naudi.
Ramakrishna mu ništa nije odgovorio.
Iako je bilo prohladno, nervozni tzv. poklonik je bio sve više nervozan, i mada je šutio sve agresivniji, sve se više znojeći.
Noć je padala, balavac je puknuo otprilike: Čuješ li ti mene?? To je laž. Sve je laž. Ti lažeš sve. Nema ništa u tom om. To je glupost. Nemoj me praviti budalom.
Mogao je na raznovrsne suptilne načine to učiniti, no, Ramakrishna je, budali, primitivcu, nekulturnoj i nezreloj osobi rekao (nešto poput): Vidiš li koji su učenici ovdje oko tebe. Pisni još samo nešto, ja ih više neću obuzdvati.
Ni mukajeta sa druge strane.
Poenta priče ima desetine porukâ.
Jedna je – isporučiš drugome silu, sila ti se odmah vrati. I još ostaneš prisiljen da ne možeš ništa reći. A pored svega si ponižen i pred sobom i pred drugima, i pred onim što stvarno jesi.

P. S. Mir s tobom. A prvenstveno mir u tebi.
 
Odgovori s citatom
Old 01.02.2003., 07:23   #123
Rima: dok je Allah Selam (mir) muslimani su napravili neku novu odvratnu verziju islama u koji nesmijes komsiji nemusliman pozeliti mir

Dream: Rima, Pogledaj samo na šta liči ova tvoja sentenca, koja prerasta u nebuloznu gnomu.
_________________________



Dream,
vjerovao ili ne, ali doista neki muslimani kažu da je haram (zabranjeno) nemuslimanima nazvati pozdrav "Mir sa tobom" i čak da je težak haram da im se čestita praznik. Govore i mnogo ružnije stvari, i sve čak i na internetu... Štampaju čak i knjige o tome. Ova bolesna pošast dolazi od vehabijskog establišmenta u saudi arabiji, gdje je njihov trenutni centar. Odatle tone knjiga putuju u sve djelove svijeta sa žigom "BESPLATNO". Neke takve knjige su i do mene došle.

Prema tome, ja, kao neko ko sebe smara muslimanom, tebi svjedočim, da je ovo što je Rima rekla ISTINA! Doista su neki muslimani (npr. mnogi na islam-Bosni) takvi. Ali, hvala Bogu nisu i svi muslimani takvi, pa se nadam da Rima valjda nije poistovjetila sve muslimane sa tim vehabijama i talibanima.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 22:43   #124
El-vehhab - jeli to povezano sa vehabijama. Bez uvrede stvarno me zanima.
 
Odgovori s citatom
Old 14.03.2007., 23:18   #125
Quote:
Thundermaker kaže: Pogledaj post
El-vehhab - jeli to povezano sa vehabijama. Bez uvrede stvarno me zanima.




Jedno od Allahovih lijepih imena jeste i El-Wehhab sto u prijevodu znacenja glasi ONAJ KOJI MNOGO DARUJE. Tako da je nazivanje muslimana nadimkom "vehabije" pogrdno i nijedan musliman takav naziv ne voli. Tako neke zovu muslimani opet neki iz mrznje i netrpeljivosti prema njima, drugi opet iz neznanja, treci da bi zavadili i napravili razdor medju muslimanima, cetvrti iz razloga sto su od drugih culi pa i oni samo ponavljaju a u to se razumiju koliko i baka o upravljanju kosmickog broda, itd.

Kada nekome se kaze da je "wehabija" ispadne kao da mu je rekao "Allahic" ne'uzubillah, sto je veoma pogrdno i sasvim neodgovorno nazivati tako muslimane.

Dakle, odgovor je da to nema nista sa time sto si pitao.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 18:19   #126
Nastavak "ija" ne označava deminutiv nego pripadnost, koliko ja znam.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 18:38   #127
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Nastavak "ija" ne označava deminutiv nego pripadnost, koliko ja znam.
Koliko ja znam oznacava, a Allah najbolje zna.

El-Wehhab
Wehab-ije.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:44   #128
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post


.....

Kada nekome se kaze da je "wehabija" ispadne kao da mu je rekao "Allahic" ne'uzubillah, sto je veoma pogrdno i sasvim neodgovorno nazivati tako muslimane.

Dakle, odgovor je da to nema nista sa time sto si pitao.
Muhamed Wehab,jedan uvrnut Arapin,osnovo je jednu sljedbu koja nije kompatibilna sa Islamskom vjerom,čiji se sljedbenici zovu wehabije,koja je ortodox. i nazadna,i vraća svoje sljedbenike unazad 13-14 vjekova.
Vrlo su malobrojni,u Bosni ih ima svega nekoliko stotina,i ljudi se drže podalje od njih,zbog njihova nazadnjaštva i nasrtljivosti.
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:43.