Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2003., 00:27   #1
Mononukleoza

kako se dobije.....i kako se zapravo manifestira?!
__________________
super.star*
zoey. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 01:19   #2
Simptomi su povecana temperatura,uvecani limfni cvorovi i upala grla.Prenosi se poljupcem.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 10:37   #3
Ufffffff

Nije samo poljupcem; prenosi se kao bilo koji virus (znaci ako si u kontaktu sa osobom koja ima mononukleozu mozes je dobiti i bez ljubljenja).

Najgore je kaj simptomi slice na malo jacu gnojnu anginu, ali kod mononukleoze antibiotici nece pomoci (jer djeluju samo na bakterije). Ako je netko malo sretniji dobit ce osip ili malo pozutjeti (jetra)pa ce to upucivati da bas nije samo angina u pitanju.

Postoje dva virusa koja je uzrokuju: citomegalovirus i Epstein-Barr (mislim da sam ovaj drugi malo krivo napisala, nisam sigurna).

Mononukleoza je dosta veliki shit jer uglavnom ljudi misle da imaju "samo" anginu, a ovo sranje ostecuje jetru.

Posljedice mogu biti svakave - kao nakon jace gripe, a prema novijim istrazivanjima moze se javiti i depresija zbog djelovanja gore navedenih virusa.

Cesto se desi da se niti ne dijadnosticira: ali, diferencijalna krvna slika (udio pojedinih vrsta leukocita) moze indicirati da je rijec o mononukleozi; dalje - jetrene probe se uglavnom poremete, a ako nista drugo moze se raditi pretraga na ona gore dva virusa pa se tada zna 100%.

P.S. Kod sumnje na mononukleozu niti slucajno ne piti Amoxil !!! - ako niste sigurni a zelite piti antibiotik bolje uzeti cisti penicilin ili sulfonamid.
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 11:52   #4
Quote:
blondie_30 kaže:
P.S. Kod sumnje na mononukleozu niti slucajno ne piti Amoxil !!! - ako niste sigurni a zelite piti antibiotik bolje uzeti cisti penicilin ili sulfonamid.

ne piti antibiotike kad je viralna upala u pitanju (grrr), osim ako dodje do sekundarnih infekcija i lijecnik ih izricito prepise!

"bolest prvog poljupca":
povecani i bolni limfni cvorovi, povisena temperatura, poremecene jetrene probe, previse leukocita (tako da se covjek moze uplasiti nema li leukemiju). treba lezati, biti na dijeti (zbog jetre) i kontrolirati stanje. nimalo ugodna bolest.
neki ju prebole kao obicno prehladu i tek naknadno se pokaze da je to bila mononukleoza.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 12:05   #5
Quote:
luca kaže:
ne piti antibiotike kad je viralna upala u pitanju (grrr), osim ako dodje do sekundarnih infekcija i lijecnik ih izricito prepise!
Da tocno, antibiotici se ne piju za viralne bolesti, ali kod mononukleoze najcesce dodje do sekundarnih bakterijskih infekcija pa ti onda tvoj dragi lijecnik prepise Amoxil (moj slucaj) a za Amoxill pise debelim slovima da se ne smije davati kod mononukleoze.
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 14:15   #6
uh, grozno je imati nepouzdanog lijecnika. meni nisu prepisivali antibiotike nego lezanje (otprilike 2 mjeseca). jer prvo nisu bili skorz sigurni da nije leukemija. pa onda nisu bili sigurni da mi srce to podnosi itd... naravno da nisam lezala. posizila bih.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 17:28   #7
JA sam se krenula rano ljubitihehe,pa sam mononukleozu dobila sa 10 godina.Doktori iz prve nisu znali kaj je pa su mami rekli da imam leukemiju.NAkon sto su skuzili i kad su mi povadili litre krvi htjeli me ostavit na zaraznoj 2 tjedna.NA to je moja mama popizdila i otpeljala me doma,uzela godisnji i ostala samnom skoro dva mjeseca.Djeta,mirovanje,djeta mirovanje.Jetrene probe,koma i tek nakon dosta vremena se vratilo u normalu.Nakon sto sam se oporavila odmah sam dobila dvije virusne upale pluca u roku dva mjeseca.Mononukleoza se nije za zezat i treba pazit kaj radis.Mirovanje jedino pomaze,zajedno sa djetom.Nista masno,gazirano,alkohola...Isto kao i za sve jetrene bolestine.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 18:57   #8
Ja sam odlezhala na infektima 4 tjedna zbog B-hepatitisa prije dvadesetak godina, pa sam ~ naravno, tamo pokupila i mononukleozu - naravno da se nisam ni s kim ljubila

No nikakvu terapiju nisam imala osim pojachane posebne ishrane i Esentiale Forte.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 19:03   #9
10 dana u bolnici zbog mononukleoze
definitivno ju nisam dobila preko poljupca - prije preko prljave čaše (kako to idiotski zvuči )
temperatura, jako otečeno grlo, limfni čvorovi, jako otežano gutanje... u početku su mi i kapci jako oticali pa su mi oči djelovale poluzatvoreno, k tome još i asimetrično pa sam se doslovno uplašila svog odraza u ogledalu
slezena, jetrene probe, bla bla..
najviše sam ljuta na doktore zato što su mi rekli da moram "DOBRO JEST" odnosno jest sve šta i inače.. i svi moji me obasipali slatkim, masnim, itd.. kao, da dođem k sebi, delicija do delicije...
i tako sam se gadno udebljala.

naravno da sam mnogo kasnije saznala da sam trebala bit na dijeti. idioti.

tako da ono, dijeta, mirovanje (zbog slezene) i to je to. i ne se žvaljakat tako skoro
i ne možeš poslije dat krv, mislim 2 godine
~Jesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 19:21   #10
Na rubu smrti..

Imala sam mononukleozu sa 16 god i bilo je pakleno..ne ponovilo se ..!!! Zapravo, neće se ponoviti jer se stječe trajni imunitet nakon preboljene bolesti, txanx God!!
Imala sam otečene lomfne čvorove po cijelom tijelu, čak i kvge na glavi, u kosi, jetra mi je bila povećana, temperatura oko 40 i tako 2 tjedna, a najgore od svega je bilo što mi se je zatvorilo grlo tako da nisam mogla ništa progutati, a žlijezde slinovnice su potpuno izgubile funkciju. Sjećam se neopisive žeđi, a nisam mogla progutati niti jedan gutljaj vode. Katastrofa!! Pravim sa čudom izbjegla traheotomiju, pazilo se na mene dan i noć da se ne ugušim..i evo me danas žive i , knock on wood, zdrave i bez ožiljka na vratu..
Sila necista is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 04:26   #11
ajmo sad,ko je imao vece linfne cvorove?Meni u povjesti bolesti pise da su mi na vratu cvorovi bili velicine veceg jajeta a u preponama,graha.NEXT
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 12:24   #12
Limfni čvorovi

Nisi Rita napisala kojeg jajeta..i noj nese jaja
All in all, više se nikad od toga nećemo razboljeti..whata feeling
Sila necista is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2003., 07:55   #13
Kokosjeg,ali od prave koke,ne neko krzljavo
NEXT?
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 15:00   #14
Question

blondi_30,
ja sam imun na Epstein-Barr virus a cini mi se i ovaj citomegalovirus, mogu provjeriti tocno, znaci da sam imao infekcije, (damn girls! never again! ) al fora je da nisam opce primjetio, valjda zato jer sam u konstantom stresu, pa sam mislil da je neka prehlada or something.

u svakom slucaju, vrijednosti jetre su mi sve u redu, bila je samo jedna malo poremecena;
no uvijek imam blago povishenu razinu bilirubina, a niko mi nezna zakaj. slezena i probe jetre su isto sve ok..one GOT i to ak ti to kaj veli. dal to moze ipak imati veze s preboljelom mononukleozom?
ja sad to svodim na kolicinu stresa - jetra->bilirubin, iako on ne nastaje u jetri.
eto ak si tak nice pa me nekaj napishes na ovo?

a, ok, neznam kolko imash veze s medicinom, al mozhe i neko drugi ak ima!?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 17:45   #15
jimmy;
istina je da moze proc kao najobicnija prehladica (eto, ti si sretnik ), ali najcesce se zakomplicira.

kod mene je isto bilo skroz atipicno, jako upaljeno grlo, ali temperatura svega 37,5, jetrene probe (AST i ALT) i GGT su mi bili izmedju 2 i 5 !!! - to je skroz nisko (trebalo bi bi biti jako poviseno), bilirubin 10, sedimentacija 2, leukocita 20 000 ?!?! - nikome nije bilo jasno o cemu se radi ...

imala sam uzasne mucnine, povracala, imala proljev, bila na gastroskopiji, izgubila 10 kg u mjesec dana, dobila petehijalna krvarenja (to su one male crvene tockice u nakupinama)po cijelom tijelu --> zavrsila na hematologiji

onda me poslali u zaraznu prvo na parazitologiju --> nista; onda na HBV, HBC, HIV --> nista, zadnje su mi radili CMV i to je bilo to...

zato kazem - skroz atipicno (mene je dodatno s**ebao Amoxill)

dok su nasli sto mi je ja sam vec bila OK

btw. malo povisen bilirubin moze biti i normalno stanje organizma; takodjer postoji jedan genetski poremecaj (nista opasno) zove se anemija srpastih stanica --> kod tih bolesnika bilirubin je uvijek povisen a istovremno i broj eritrocita (inace ljudima je OK). ako su ostale vrijednosti OK (AST, ALT, GGT) sam bilirubin ne mora zbilja nista znaciti...
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 17:59   #16
hey ok thnx! "prilicno" iscrpan odgovor za povrshno zensko bice!

e da, moguce da su mi se za vrijeme infekcije GGT probe posamerile, al radim opsirne testove redovito (kemija, sedimentacija, virusi plus, bla bla), svake godine oko 3 put na godinu, i sve je uvijek bilo ok.

ovu anemiju srpastih stanica(koje su to?) nemam jer su mi eritrociti ok!. kao sto rekoh i ostale jetra-vrijednosti, to je valjda i razlog zakaj mi svi nonshalantno odgovaraju da je sve ok heh

huh tebi je bilo gadno, kaj nema neki test gdje se testiraju svi ti "generic" virusi najedanput!? al glavno da je sad sve ok!

budem pogledal bilirubin i ostale ggt-eje kak se meni kretalo i kolko mi je sad..zapravo trebal bi ponovo napraviti opet jedan testic al se bojim igle i svaki put mi je slabo cim vidim sve one epruvete
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 18:14   #17
Quote:
jimmy kaže:
[B
ovu anemiju srpastih stanica(koje su to?) nemam jer su mi eritrociti ok!. kao sto rekoh i ostale jetra-vrijednosti, to je valjda i razlog zakaj mi svi nonshalantno odgovaraju da je sve ok heh
[/B]
ovo garant nemas
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 18:19   #18
Quote:
jimmy kaže:
kaj nema neki test gdje se testiraju svi ti "generic" virusi najedanput!?
naravno da ima; al mene su malo po malo testirali na kraju sam cijelo ljeto hodala na duge rukave jer sam izgledala ko na igli (vene su mi popucale i podlile se na obje ruke a i 46 kg na 170 ne izgleda bas najbolje ) - jos mi je samo falilo da me na neki narko - test odfuraju

btw. GGT ti moze skociti nakon bolje papice pogotovo ak si jos nekaj cugnes (i onda se jako brzo vratit na normalu), pa par dana prije nego to radis vodi racuna o tome
blondie_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 16:47   #19
blondy_30, za btw- meni je GGT uvijek na donjoj granici - 6, ako su skale iste, posto se ja ne testiram u Hr.

kaj to znaci, osim da bash i ne cugam? and stressed out.
probe su uvijek bile nataste . huh a za citomegalovirus mi je vrijednost(da sam ihmao, ne da sad imam) na granici. a epstein-barr definitvno preboljeo.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 14.01.2003. at 17:51.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2003., 22:06   #20
Ne prenosi se samo poljupcem, moj brat ju je dobio sa 6-7 godina.
Ili je bio tako napredan a ja nisam znala
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.