Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2007., 15:52   #61
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ok. ajmo konkretnije. koja žica (interkonekt) se tebi čini kvalitetna, i za koju lovu? da radi neki pozitivni odmak u zvuku?
Već samo pitanje, ovako sročeno, govori kako ti "iskustvo" koje tako rado spominješ i nije baš neko. Žice u audiu donose promjenu u zvuku, a o "pozitivnom pomaku" možemo govoriti tek kad ju čujemo u sistemu gdje se žica "poklopila" s ostatkom sistema. To zovemo matching.
Ja sam ti već napisao da poslušaš neku od Tasker žica koje možeš kupiti u Chipoteci na metre, i terminiraš ju s najobičnijim cinchevima od 6 kn komad. Poslušaj takav kabel cijene od 80-200 kn i reci ima li pomaka-promjene u zvuku. Kada to ustanoviš odi do "audio zajednice" i reci im da malo korigiraju ta nepisana pravila i da ne lupetaju. ; )

Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
u vrijeme kad sam se intenzivno bavio, čujna kvaliteta počinjala je od Kimber PBJ i od van den hull 102 mkIII,
Razlika bi se čula da si probao spojiti i onaj spominjani Tasker ili bilo koji Hirschmann koaksialac, puuuno jeftiniji po metru od gore navedenih.


Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
samo ti si proglasio da sam dao ikakav savjet. nisam. dao sam samo svoj komentar u području u kojem imam iskustva.
stvar je u tome da ti nemaš nikakvog iskustva u području u kojem si dao "komentar". A što dalje raspravljamo postaje sve jasnije da nemaš pojma ni u stvarima u kojima imaš "ogromno iskustvo" kako sam kažeš.


Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
možda sam naglasio i što bih ja učinio osobno. ali to je daleko od savjeta. i tebi dajem dobronamjeran savjet. svatko ima pravo pisati na forumu što ga je volja. nikakvu dezinformaciju nisam dao, a taman da sam i dao savjet, to je moja stvar. samo me budala može prozivati zbog toga. a savjet tebi je da se više baviš tematikom, a manje ljudima na forumu
Pisao ti komentar ili davao savjet je tvoja stvar, ali intrigantna je pobuda da daješ komentar-savjet i usput pišeš kako nemaš iskustva u tome, ali ipak misliš da bi to moglo biti tako. E sad, što te tjera na takve postupke? Zamisli kad bi svi, imajući pravo pisati po forumima što žele-kako ti tvrdiš, pisali svašta pod izgovorom da "imamo pravo". Tako bih ja mogao davati savjete novopečenim majkama kako da doje djecu, nemam iskustva, ali stavite djetetu sisu u usta i to je to! I djete se uguši...
Ono spominjanje budale govori više o tebi i tvojem ne znanju nego bilo što drugo u tvom postu.
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 16:35   #62
bilo bi lijepo da se vratite na temu "HDMI kablovi-cijene,kvaliteta".

mislim da niste na pravom mjestu zapoceli boj
peco1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 16:47   #63
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Već samo pitanje, ovako sročeno, govori kako ti "iskustvo" koje tako rado spominješ i nije baš neko. Žice u audiu donose promjenu u zvuku, a o "pozitivnom pomaku" možemo govoriti tek kad ju čujemo u sistemu gdje se žica "poklopila" s ostatkom sistema. To zovemo matching.
Ja sam ti već napisao da poslušaš neku od Tasker žica koje možeš kupiti u Chipoteci na metre, i terminiraš ju s najobičnijim cinchevima od 6 kn komad. Poslušaj takav kabel cijene od 80-200 kn i reci ima li pomaka-promjene u zvuku. Kada to ustanoviš odi do "audio zajednice" i reci im da malo korigiraju ta nepisana pravila i da ne lupetaju. ; )
ne volim ručno terminiranje interkonekta (govorim o audiu da se razumijemo)...kad sam imao prilike isprobati i usporediti istu žicu - ručno terminirani kabel i tvornički, to nije bio isti zvuk...prisutno je bilo malo više sibilanata, zvuk je bio malo svijetliji...isto tako, uvjerio sam se u osjetnu razliku u zvuku između pozlaćenih činčeva vulgaris i WBT činčeva...stvar je u kvaliteti materijala koji se nalazi ispod pozlate...

no za video kabel vjerujem da se radi o dobroj ideji. osim toga nepošteno je uspoređivati cijenu ručno terminiranih žica i tvornički terminiranih. naravno da je prvo povoljnije i da po tim premisama možeš za manje pare dobiti kvalitetnu žicu. ja sam pričao o cijenama gotovih kabela. nisam razmišljao o žicama koje radiš. trebao sam napisati, ispod 400-500 kn za gotovu, terminiranu žicu. zadovoljan?

Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Razlika bi se čula da si probao spojiti i onaj spominjani Tasker ili bilo koji Hirschmann koaksialac, puuuno jeftiniji po metru od gore navedenih.
vrijedilo bi se poigrati, isprobati, usporediti

Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Pisao ti komentar ili davao savjet je tvoja stvar, ali intrigantna je pobuda da daješ komentar-savjet i usput pišeš kako nemaš iskustva u tome, ali ipak misliš da bi to moglo biti tako. E sad, što te tjera na takve postupke? Zamisli kad bi svi, imajući pravo pisati po forumima što žele-kako ti tvrdiš, pisali svašta pod izgovorom da "imamo pravo". Tako bih ja mogao davati savjete novopečenim majkama kako da doje djecu, nemam iskustva, ali stavite djetetu sisu u usta i to je to! I djete se uguši...
Ono spominjanje budale govori više o tebi i tvojem ne znanju nego bilo što drugo u tvom postu.
ti si sam sebi proglasio da sam ja davao neke savjete
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 00:10   #64
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ne volim ručno terminiranje interkonekta (govorim o audiu da se razumijemo)...kad sam imao prilike isprobati i usporediti istu žicu - ručno terminirani kabel i tvornički, to nije bio isti zvuk..
Znači, više voliš nožno terminiranje!
??? Nije bio isti zvuk? A cinchevi su bili isti?
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 00:32   #65
Zed_Alive - pilence 9:9
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 08:39   #66
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Znači, više voliš nožno terminiranje!
??? Nije bio isti zvuk? A cinchevi su bili isti?
A da otvoriš novu temu o komparaciji kvalitete audio kablova???
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 23:24   #67
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
A da otvoriš novu temu o komparaciji kvalitete audio kablova???
Nek ju Zed otvori, on ima "golemo iskustvo" u tome!
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2007., 08:04   #68
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Nek ju Zed otvori, on ima "golemo iskustvo" u tome!
Kamo se god okrenem svugdje "pikanja" na osobnoj razini! Ajde da to ostavimo po strani, pa zar na poslu i svakodnevnom životu nema togas dosta?
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2007., 22:11   #69
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Kamo se god okrenem svugdje "pikanja" na osobnoj razini!
Ne kužim, di je tu osobna razina? Pa ja nisam komentirao Zed-a, već njegove napise u kojima dijeli savjete s "ogradom" kako nema iskustva s tim, ali ima sa sličnim stvarima!!!
To ga nije spriječilo da daje savjete i komentira cijene proizvoda te im se čudi, a kad bi stvarno imao takvo iskustvo kakvo spominje, ne bi se čudio nimalo!
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 11:50   #70
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Ne kužim, di je tu osobna razina? Pa ja nisam komentirao Zed-a, već njegove napise u kojima dijeli savjete s "ogradom" kako nema iskustva s tim, ali ima sa sličnim stvarima!!!
To ga nije spriječilo da daje savjete i komentira cijene proizvoda te im se čudi, a kad bi stvarno imao takvo iskustvo kakvo spominje, ne bi se čudio nimalo!
evo. što se tiče audio žica, imam iskustava s nekih 25-30 interkonekata raznih klasa. od čega većinu sam slušao doma u svom sustavu. pokoji je bio rađen u samogradnji, nekoliko sam sam zalemio. trudio sam se analizirati zvuk svakog, na kraju sam izabrao i neke favorite (odnosi se i na zvučničke, no oni nisu predmet diskusije), u smislu modela i u smislu produkcija

u odnosu na audio zajednicu, to je jedno normalno, prosječno iskustvo. no u odnosu na diskutante ovdje, to je ipak veliko iskustvo

i ja sam se ogradio otpočetka, napisao sam sve, ali umjesto toga ti bi se htio svađati. stalno mi pripisuješ da dajem savjete iako sam ja dao samo svoje mišljenje i poglede, čak i preporuke

a preporuka jest: ako hoćete doista maksimalnu kvalitetu, nemojte gledati bandridge, već proizvođače s tradicijom proizvodnje kvalitetnih žica

i mogao bih se naslijepo kladiti da je daleko veća razlika u kvaliteti između npr vdh i bandridge, nego između bandridge i hame ili bandridge i noname HDMI kabla

zašto bi se mogao kladiti? zato što poznam takve proizvođače poput 'bandridge'. obično dobiš običnu žicu, malo kvalitetnije konektore, mrvicu bolju proizvodnju, a ostatak plaćaš njihov marketing i brand

naravno...ono što mi je upitnije jest koliko je uopće isplativo plaćati te skupe žice, u što baš i nisam siguran. btw kupio sam hama HDMI
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2007., 18:01   #71
Nego kad smo kod hdmi kablova, kako da na kucnom kinu podesim rezoluciju tj output, od 480 do 1080p mi se nude opcije
sad znam da su dvd-ovi 576? a što će biti ako stavi 720 ili 1080 - ja neću vidjet razliku neku bitnu, zar ne?

to mi ovisi ako imam neki materijal u toj rezi?
Hru2306 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 14:05   #72
Zanimljivo je čitati što sve ljudi pišu kad su ovakve teme, ali jedna stvar vam mora biti jasna.

A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel. Ako te nule i jedinice stižu s jednog kraja na drugi onda je isto jel materijal i brand vrijede 80kn ili 8000 €.

Kod analognih signala to nije tako i skupi kabeli sigurno vrijede ukoliko imate skupu i kvalitetnu drugu audio i/ili video opremu. Ne bih ulazio u to koliko vrijede, ali kod analognih signala razlike sigurno postoje.

Kod digitalnih, ponavljam, nula je nula, jedinica je jedinica, te ako je kabel ispravan i prenosi ispravno nule i jedinice s jednog kraja na drugi, onda je sasvim svejedno je li od zlata, bakra ili mljeka u prahu s čokolinom. Slika koju vidite bit će ista ako su uređaji na oba kraja kabela isti.

Ima doduše nekih razlika, a to je u materijalima u smislu trajnosti i rukovanja, recimo nije svejedno od čega i napravljen ili kako je zaštićen kabel ukoliko se nalazi u nečem sa pokretnim zglobom, pod nečim teškim ili se pak koristi često na način da ga se stalno uključuje/isključuje, pa to mora izdržati a da se ne prekine. Ako vam tako nešto treba onda fino platite neki brand i kvlitetu izrade. Ali ako vam samo treba da spojite recimo reciver i DVD player/TV i više to nitko neće dirati, onda je najjeftiniji jednak najskupljem.

I svatko ko vam kaže da je skuplji kabel za digitalni prijenos bolji od jeftinijeg po kvaliteti prenesenog sadržaja, ili ne razumije po čemu se digitalija razlikuje od analognog, ili vam pokušava prodati 'spiku' da pokupi lovu.
Mr. N0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 14:09   #73
imaš pravo mr. no1. iz ne znam kojih razloga uopće mi dok sam pisao nije dolazilo u glavu da je HDMI digitalni protokol
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 15:33   #74
Zed--

Dali smatras da je uvjek bolje odvojit zvuk od videa ?
npr. Ako imas s-video izlaz.
Da je bolje povezat tv sa s-video a bijelu i crvenu bananicu posebno. Da ce slika bit kvalitetnija nego da si to sve poslao na schart-schart ?
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 20:30   #75
Quote:
Mr. N0 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je čitati što sve ljudi pišu kad su ovakve teme, ali jedna stvar vam mora biti jasna.

A to je da u svijetu digitalije, sasvim je svejedno od čega je kabel. Ako te nule i jedinice stižu s jednog kraja na drugi onda je isto jel materijal i brand vrijede 80kn ili 8000 €.

Kod analognih signala to nije tako i skupi kabeli sigurno vrijede ukoliko imate skupu i kvalitetnu drugu audio i/ili video opremu. Ne bih ulazio u to koliko vrijede, ali kod analognih signala razlike sigurno postoje.

Kod digitalnih, ponavljam, nula je nula, jedinica je jedinica, te ako je kabel ispravan i prenosi ispravno nule i jedinice s jednog kraja na drugi, onda je sasvim svejedno je li od zlata, bakra ili mljeka u prahu s čokolinom. Slika koju vidite bit će ista ako su uređaji na oba kraja kabela isti.

Ima doduše nekih razlika, a to je u materijalima u smislu trajnosti i rukovanja, recimo nije svejedno od čega i napravljen ili kako je zaštićen kabel ukoliko se nalazi u nečem sa pokretnim zglobom, pod nečim teškim ili se pak koristi često na način da ga se stalno uključuje/isključuje, pa to mora izdržati a da se ne prekine. Ako vam tako nešto treba onda fino platite neki brand i kvlitetu izrade. Ali ako vam samo treba da spojite recimo reciver i DVD player/TV i više to nitko neće dirati, onda je najjeftiniji jednak najskupljem.

I svatko ko vam kaže da je skuplji kabel za digitalni prijenos bolji od jeftinijeg po kvaliteti prenesenog sadržaja, ili ne razumije po čemu se digitalija razlikuje od analognog, ili vam pokušava prodati 'spiku' da pokupi lovu.
to je u pravilu tocno ali, uvijek postoji ali...nije bas sve tako crno bijelo

Da bi se sve ovo ispostovalo prijenosne linije moraju biti impedancijski medju uredjajima potpuno jednake. U protivnom se dogadja jitter. jitter je vremenska pogreska u signalu. sta se dogadja? npr. i sam znas da se snaga sa pojacala na zvucnik prenosi maksimalno ako si spojio jednake impedancije (4ohm na 4ohm itd...)
ako taj uvijet nije ispunjen energija koja se nije potrosila na prilagodjenom kraju se vraca nazad do uredjaja od kojeg je krenula, pa se od njega odbije i opet se vrati do trosila (ovo je slikovito. ali se moze ovako docarati jer je to sve ista teorija propagacije signala)
Posto signali bilo digitalni ili analogni putuju brzo trosilo vidi jedan te isti signal "2puta" (jedan je onaj prvi, a drugi je onaj koji se opet pojavio nakon refleksija).
To je jitter i u tom trenutku uredjaj ne zna kako protumaciti ispravno informaciju. on je protumaci ali zasigurno nesto drugacije nego inace i tu nastaju razlike medju kabelima.
ja nisam pristasa ultra skupih kabela ali sam za kvalitetne kabele koji moraju imati koliko toliko cisti vodic bez primjesa zraka i sl., moraju imati kvalitetnu izolaciju i dobar oklop.za ovo mislim da ne trebam pisati razloge zasto to treba biti dobro. osim toga konektori takodjer moraju biti dobri da se ne dogodi ispravljanje signala. kod losih konektora, koji imaju nekvalitetnu pozlatu i sl. zastitne kontaktne slojeve, se na njima izvana zbog interakcije sa zrakom uhvati oksidni sloj koji ima jednake elektricne osobine kao i poluvodic, a svi dobro znamo sta dioda radi sa signalom - dakle ispravlja ga. sve to moze rezultirati nekvalitetnijom slikom, zvukom i bilo kakvom drugom informacijom i komunikacijom medju uredjajima
__________________
Ne Slušaj narodnjake! Umri prirodnom smrću!
<Charlie> is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 17:56   #76
slažem se charli u potpunosti s tobom a i mister no skače sam sebi u usta kad spominje da ipak nakon čokolina spominje materijale i trajnosti itd...
tzv jeftiniji kabeli bi morali biti stavljeni i ne dirani u savršenim uvjetima da bi bili kvalitete srednje kategorije kabela i sam se na kraju posta slozio da ima nešto u izlocaiji kvaliteti metrijala..
nije isti i ne može biti samo je stvar ko je s čim zadovoljan
hrvoje30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 10:22   #77
ako je HDMI kabel los moze doci do gresaka u slici zbog toga sto ne dolaze izvorni podaci ali to se vidi kao greska ili jednostavno nema slike...ali da je kvaliteta slike drigacija-glupost...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 13:04   #78
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
Zed--

Dali smatras da je uvjek bolje odvojit zvuk od videa ?
npr. Ako imas s-video izlaz.
Da je bolje povezat tv sa s-video a bijelu i crvenu bananicu posebno. Da ce slika bit kvalitetnija nego da si to sve poslao na schart-schart ?
meni je sve to slično, te žice su i na ovaj i na onaj način odvojene
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 13:08   #79
ima nešto u ovom što govori charlie...pao mi je na pamet jitter, ali ne poznajem teoriju kod prijenosa digitalnih signala pa ne bih znao objasniti. u svakom slučaju rekao bih da je utjecaj kabla kod prijenosa digitalnih signala daleko manji nego što je to kod prijenosa analognih signala
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 13:29   #80
Ajd ljudi ostavite se bacanja novca na gluposti, radije si uzmite 500kn i donirajte za afriku nego bacat na kabele. Kod digitalnog slanja bitno je jedino da kabel bude što kraći, tj da se nestavlja bespotrebno kabel preko 1,5m, HDMI kabel je čisto sranje, obični kabel ko i svaki drugi samo drži cijenu zbog toga što je to "HDMI" (nešto novo) , za godinu dana (kad proizvođaći hdmi kabela shvate da se saznalo što je hdmi kabel) kabeli koji koštaju danas 500kn će koštati 25kn.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.