Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih kućnih životinjica
Podforum: Plava šapa, Fotoalbum ljubimaca

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2017., 07:35   #7141
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Mene zanima jel oni znaju s kime dokle daleko mogu ici?
Čini mi se, kao i ljudi: netko će te maltretirati onoliko dugo koliko mu to dopustiš.

Mi nismo imali loših iskustava, čak ni po parkovima i livadama. Dapače, ja sam zaustavljala ljude da ne sprečavaju svoje pse u igri s Juckom. Jedina mala krvožednica bila je jedna akita na štenećem tečaju - ta nije pokazivala nikakvu namjeru da odustane prije nego što Jucki ne otrgne uho. No u školici je drugo: vlasnici su koncentrirani na pse, a i trenerica nas je upozoravala kada treba intervenirati. Sitko je, međutim, uvijek žrtva: dugonoga plavuša pa se svi neodgojeni napaljenci zalijepe na nju iako je sterilizirana prije osam godina. Onda se obično ja posvađam s vlasnicima jer ne dam da joj skaču po kukovima, a ona samo stoji i gleda.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 08:55   #7142
Ok onda. Iako sam vidila da ima i blesavih pasa, da se vrate nazad dosađivati iako je očigledno da se onom drugom psu to ne sviđa i ne reagiraju baš na gazdino ne. Jel bi bilo okrutno u takvoj situaciji ako procijeniš da onaj drugi pas neće ozlijediti tvoga pustiti da ga onaj malo cvakne?

Ovog mog je jedna kujica malo bila cvaknula jer joj je htio oteti granu dok ju je ona gulila i bome joj ne otima grane više, za sada. Pasica je manja od njega i cvaknula je onako za upozorenje, a ne za ozbiljno i imam osjećaj da to ima puno više efekta nego da sam mu ja tisuću puta rekla ne kad krene na njenu granu.
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:39   #7143
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jel bi bilo okrutno u takvoj situaciji ako procijeniš da onaj drugi pas neće ozlijediti tvoga pustiti da ga onaj malo cvakne?
Po mojem sudu, otprilike jednako okrutno kao da klinca pustiš da trči, padne i razbije koljena. Ne znam više tko je napisao, Smartie, mislim, da smo kao klinci bili non-stop blatni, prašnjavi i izgrebeni. I nije problem u kompjuterima i mobitelima, bilo je i u ono vrijeme intelektualnih igara i knjiga, nego u roditeljima i općoj atmosferi koja postaje sve sterilnija.

No da puno ne filozofiram, kad se sjetim gdje sam nedavno vidjela filmić u kojemu je lijepo prikazana razlika između normalne igre i bullyinga, stavit ću link - zorni prikaz uvijek je bolji od stotinu verbalnih objašnjenja.

Uglavnom, u normalnoj igri psi se hrvaju, valjaju se po tlu, jedan drugome otimaju igračke, grane, trče jedan za drugim, hvataju se za repove, uši, noge, ali se uloge pritom izmjenjuju - čas jedan mazne lopticu, a drugi ga lovi, pa onda prvi spusti lopticu i izaziva drugoga da je uzme, recimo. Pa tko prvi stigne. Ako je jedan uvijek dolje, a drugi ga tlači i ne obazire se na to što prvi cvili, onda je to bullyinga pa, ako zlostavljačev vlasnik ne reagira ili sliježe ramenima uz nonšalantno "oni će se dogovoriti", najbolje se maknuti i od vlasnika i od psa.

Kod čvakanja i ugriza uvijek postoje stupnjevi, dakako, kod normalnih pasa: pas kojemu se nešto ne sviđa uglavnom se prvo pokuša maknuti, onda nabere njušku, pa tiho zagunđa, zatim zareži - možda odmah glasno, a možda najprije ispotiha, iza toga malo digne usnice da pokaže zube, pa čvakne po zraku - sve su to opomene. Ako drugi bedak ne kuži ili se pravi blesav, dolazi do ugriza. Vrijedi i za pse i za ljude pa onda ispadne da je pas napao bez razloga, uglavnom zato što nitko nije pratio znakove, a istina je i da se vrlo brzo smjenjuju.

Ne znam koliko sam bila jasna, a koliko sam te zagnjavila.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:59   #7144
Tnx Didi, pojasnila si mi neke stvari.

Ja sam počela malo gledati filmiće na yt-u baš vezano uz te znakove jer mi je to u biti totalna nepoznanica, nisam baš razlikovala ta njihova šteneća natezanja i žvakanja od neke ozbiljnije situacije.

Recimo skontala sam kod svoga kad se dočepa grane ili igračke da se ne zeza i ne igra, da on zaozbiljno upozorava drugu stranu da se makne. Prvo se smrzne, stavi uši prema nazad i gleda šta će drugi pas napraviti. Onda zna krenuti režati i tjerat sa njuškom tog drugoga. Da ja ne uskočim, a ovaj drugi nastavi se ovome zaletavati na gran/igračku mislim da bi sljedeći korak bio ugriz i fajt.

Jučer mi je išlo na živce, ovaj moj čvalji granu, zalijeću mu se drugi na tu granu, ja ga smirujem da ne pizdi i kad mu hoću dat nagradu jer je na moje pusti pustio granu nasere mi se njih par i pokušavaju mi uzet poslasticu iz ruke (samo čekam da mi pas zamrači na to jednog dana i to sa punim pravom). Da mi nije žao moga točno bi ga pustila da brani svoju granu pa nek se pofajtaju.

Jel vi svojima branite ovakva ponašanja, da brane svoje grane/lopte/igračke ili režete to u startu? Ne znam jel trebam to korigirati, meni se baš ne sviđa to čuvanje resursa jer on mazne u igri granu i onda je ne da nikome.
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:06   #7145
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
No da puno ne filozofiram, kad se sjetim gdje sam nedavno vidjela filmić u kojemu je lijepo prikazana razlika između normalne igre i bullyinga, stavit ću link - zorni prikaz uvijek je bolji od stotinu verbalnih objašnjenja.
Ne mogu naći pravi filmić, ali pogledaj ovo. Naslov je, dakako, ironičan, nije to pravi bullying. Potkraj filmića u jednom trenutku (1.40) manji pas stavlja labu šapu u usta: da se zbilja tuku, ne bi se ta šapa nikada tu našla, a kad bi se i našla, bome bi ostao bez nje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:23   #7146
E tako se ovi naši igraju, čvalje se međusobno i izmjenjuju se koji je dolje na podu. Samo što kad se tako igraju moraš stalno paziti šta rade jer u sekundi igra pređe iz nečeg nevinog u fajt. Samo počela sma primjećivati da nisu svi vlasinici oduševljeni s takvom igrom pa ga zaustavljam sa onim psima di vlasnici ne vole to. Jedino što mislim da njemu nije baš jasno zašto nekad smije a nekad ne, al jebiga.

Vidim da ima tih videića, morat ću to malo pogledati.
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 10:42   #7147
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Po mojem sudu, otprilike jednako okrutno kao da klinca pustiš da trči, padne i razbije koljena.
Čitam i mislim si da sam ja fakat nemajka, dijete mi je cijelo proljeće i ljeto imalo kraste po koljenima jer je često padalo. I dizalo se.

Didi je sve odlično objasnila. Promatraš svog psa i vidiš kad mu je nelagodno. Uvijek puštam Bellu da se sama snađe i makne od pasa ili ljudi, ali ako počinje pokazivati znakove tipa uzmiče se, a ne uspjeva, počinje se sakrivati iza mene itd. onda reagiram. I mrak mi je kada se psi lijepo hrvaju i onak glasaju da neupućenim prolaznicima zvuči ko klanje, a pesonje se samo lijepo zabavljaju.

Ovaj video koji je Didi stavila, Dog Park bullying, meni je nešto najnormalnije. Valjda sam navikla. Zapravo, video mi je mrak!
Old 02.11.2017., 13:15   #7148
Nisi nemajka!

Joooj, poludit ću sa tom djecom! Djeca MORAJU PADATI! Nemajka je osoba koja PRETJERANO ŠTITI svoje dijete i ne da mu da nauči samo. Kod djece se inteligencija razvija upravo fizičkim kretanjem, trčanjem, penjanjem, padanjem.

Leeloo, ja svojoj ne dam nikave rekvizite kad su drugi psi tu - ako je drugi pas tu nek se igra s njim ili idemo dalje. Nema rekvizita pa niti nema fajta.

Jednako tako kad vidim nekog sa lopticom i psom - ne idem tu jer neću smetati ako sam druga došla.
Old 03.11.2017., 20:18   #7149
Buba, nadam se da bar navraćaš ovamo pa ćeš vidjeti filmić. Mislim da sam te pitala što pas jede pa možda možeš razmisliti o prehrani.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 00:16   #7150
pogledala, hvala!
buba-e is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.