Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2004., 01:00   #1
Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Eto jučer sam gledao malo brisani prostor i uspio sam pogledati veći dio reportaže o problemu džamije u Ljubljani.

Već prije je nešto o tome bilo u medijima, ali nisam obraćao osobite pažnje. Ipak, nakononog sinoć malo se probudila znatiželja.

Naime, muslimani su htjeli graditi džamiju na ulazu u Ljubljanu, Mislim da je to na onome drugom ulazu prema centru Ljubljane.
Predali su papire i dobili potrebite dozvole.

Ali, ustali su, čini mi se radikali ili neki njima slični, pa su zaustavili taj proces i sada se organizira referendum o tome da li će se uopće praviti džamija u Ljubljani ili ne.

Zapravo, sada sve to i nije važno.

Interesantna je argumentacija tipa koji je u njihovome parlamentu i koji je najglasniji.
On kaže da gradnja ne dolazi iz obzira zbog više razloga.
Prvo, ta džamija se ne bi nikako mogla uklopiti u arhitektonski izgled Ljubljane, narušavala bi sklad koji postoji već stoljećima. Osobito ne dolazi u obzir lokacija na samome ulazu u Ljubljanu.
A ne treba, veli on, govoriti o činjenici da u Sloveniji nikada nije bilo džamije, a zašto bi bilo sada? Neka se skupljaju i dalje u svojim bogomoljama.

Drugo, najzanimljivije. Čovjek bez dlake na jeziku veli da njima ne treba džamija niti ikakav islamski centar jer je opće poznato da su islamski centri okupljalište fundamentalista i terorista. A ni džamije nisu daleko od toga. I podsjeća na situaciju koja se nedavno dogodila u Njemačkoj kada se otkrilo da se u par islamskih centara obučavalo teroriste. Oni to ne žele!

A što se Europe tiče, tvrdi da im skoro sve zemlje zavide na činjenici da su jedina zemlja u Europi koje nema džamiju na svome teritoriju. Jasno, nitko to ne želi formalno potvrditi jer bi to bilo vrlo neumjesno i diskriminirajuće. Al, eto, njima ipak zavide. Ne moraju strahovati od najezde terorista i fundamentalista infiltriranih u Sloveniju preko islamskog centra i dažmije.

A što kaže hodža o svemu tome?
Čudi se.
Kao, ne može on vjerovati da se to događa u zemlji koja će u svibnju postati punopravna članica EU-a. Što će 50 000 muslimana kada im nisu zagarantirana osnovna ljudska prava? Čak i po slovenskome ustavu imaju pravo na slobodno religijsko opredjeljenje i na ista prava kao i sve druge vjerske zajednice.
Ne može hodža shvatiti kako to da se toliko protive gradnji džamije. a još ga više čudi kako nitko na to sa Zapada ne reagira.

A, Janezi ko Janezi. Boli ih đon. Oni pile svoje. Stvar možda dođe i pred Ustavni sud. Sklon sam mišljenju da bi i sud mogao presuditi protiv gradnje džamije.

E, a ja se pitam zašto su izabrali baš ulaz u Ljubljanu za gradnju džamije i islamskog centra?
Ima li to nekakvo simbolično značenje ili je to puka slučajnost?
I zar nije u Rijeci bio slučaj da su htjeli isto tako graditi džamiju na prestižnome i eksponiranome mjestu?
Znam da su u Rimu htjeli napraviti na jednom od brežuljaka jednu od većih džamija u Europi.

I, da. Hodža se žali kako je sada splasnulo zanimanje investitora. A u Bosni su dobijali silne novce kao humanitarnu pomoć od muslimanskih zemalja. Samo namjena tih novaca se mogla potrošiti u jednu jedinu svrhu. Gradnju džamija i islamskih centara!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 01:27   #2
As you said--- NO,NAY, NEVER,
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 13:47   #3
U sakom slucaju, slovenski parlamentarni radikali tipa Jelincic su puno meksi u odnosu na hrvatske parlamentalne radkale tipa Djapic i Tadic.
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 13:56   #4
Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
101st Airborne kaže:
A u Bosni su dobijali silne novce kao humanitarnu pomoć od muslimanskih zemalja. Samo namjena tih novaca se mogla potrošiti u jednu jedinu svrhu. Gradnju džamija i islamskih centara!
I u kupovanje kuca i stanova izbjeglih Srba i Hrvata.

Koje su prethodno otjerali terorom i zastrasivanjem.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:21   #5
Quote:
Povratak Kralja kaže:
U sakom slucaju, slovenski parlamentarni radikali tipa Jelincic su puno meksi u odnosu na hrvatske parlamentalne radkale tipa Djapic i Tadic.

Zemi si ga doma.... Mislim, Zmagu, i uživaj u njegovoj "mekoći"...Još bolje, odi raditi i živit' u Sloveniju, jer tamo za strance cvjetaju ruže, dok u nas vladaju "tvrdi" tipa Đapić i Tadić...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:40   #6
Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
101st Airborne kaže:
A u Bosni su dobijali silne novce kao humanitarnu pomoć od muslimanskih zemalja. Samo namjena tih novaca se mogla potrošiti u jednu jedinu svrhu. Gradnju džamija i islamskih centara!
To oni zovu humanitarnom pomoci?? Daju pare za jebeni dzihad.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:49   #7
Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
Phil Lynott kaže:
To oni zovu humanitarnom pomoci?? Daju pare za jebeni dzihad.
skola nije dzihad. placanje stipendija nije dzihad. financiranje sirocadi nije dzihad. o necemu ostalom bi se dalo raspravljati, ali ono troje stoji.. ili ti mislis da se tolika sirocad treba ostaviti na milost i nemilost, samo jer su su muslimani... ne vjerujem da mislis tako nesto.
...ili, u cemu je razlika izmedju mog poznanika mirana koji je otisao u rim studirati teologiju (dobio stipendiju), i mog poznanika elmira koji otisao studirati (dobio stipendiju) na al-azhar. po meni ni u cemu.
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 15:38   #8
Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
_\|/_ kaže:
skola nije dzihad. placanje stipendija nije dzihad. financiranje sirocadi nije dzihad. o necemu ostalom bi se dalo raspravljati, ali ono troje stoji.. ili ti mislis da se tolika sirocad treba ostaviti na milost i nemilost, samo jer su su muslimani... ne vjerujem da mislis tako nesto.
Dzamija i islamski centar nisu nikakve skole niti sirotista. Islamisticka 'edukacija' danas sastoji se od bubanja Korana napamet.


Quote:
_\|/_ kaže:
...ili, u cemu je razlika izmedju mog poznanika mirana koji je otisao u rim studirati teologiju (dobio stipendiju), i mog poznanika elmira koji otisao studirati (dobio stipendiju) na al-azhar. po meni ni u cemu.
Razlika je otprilike 600 godina. Vatikan je svoju inkviziciju i netoleranciju zalijecio prije parsto godina, a Islam svoju katarzu tek treba proci.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 15:40   #9
Vatikan zaliječio svoju netoleranciju?
Pa di ti živiš?

Vatikan je inkviziciju ukinuo, ali se nje nikada nije odrekao.

PA čak i tvorce inkvizicije smatra Svecima, a ne zločincima.

Zato mi se riga po Vatikanu
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 15:47   #10
Quote:
Povratak Kralja kaže:
Vatikan zaliječio svoju netoleranciju?
Pa di ti živiš?

Vatikan je inkviziciju ukinuo, ali se nje nikada nije odrekao.

PA čak i tvorce inkvizicije smatra Svecima, a ne zločincima.

Zato mi se riga po Vatikanu
Pa dokle ti misliš lagati? Papa se je ISPRIČAO, između ostaloga i za zločine počinjene od Inkvizicije, a u ime RKC.

Sramoto jedna, ideš i lažeš po forumima , kao da imaš posla sa primitivcima tvoga ranga koji baš ništa ne čitaju i ne prate na ovom svijetu....
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:00   #11
Quote:
crtica kaže:
Pa dokle ti misliš lagati? Papa se je ISPRIČAO, između ostaloga i za zločine počinjene od Inkvizicije, a u ime RKC.

Sramoto jedna, ideš i lažeš po forumima , kao da imaš posla sa primitivcima tvoga ranga koji baš ništa ne čitaju i ne prate na ovom svijetu....
Ta ispika je zapravo retorika laži. Nije počinjen ni jedan korak da bi se Crkva istinski ogradila od inkvizicije.
Reci ti meni, je li Crkva poništila i revizirala presudu Giordanu Brunu? Nije. Jer još uvijek stoji iza nje.
Je li Crkva proglasila inkvizitore zločincima? Nije.
Je li bar osudila njihova dijela? Nije.
Je li bar rekla da su inkvizitori bili griješnici? Nije.
Što je učinila Crkva? Inkizitore proglasila SVECIMA
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:05   #12
Za sve koji znaju engleski evo djelić isprike od strane Ivana Pavla, a za SVE nepravde i zla nanešena od RKC:

Quote:
The Bull of Indiction of the Great Jubilee of the Year 2000, Incarnationis mysterium (November 29, 1998), includes the purification of memory among the signs “which may help people to live the exceptional grace of the Jubilee with greater fervor.” This purification aims at liberating personal and communal conscience from all forms of resentment and violence that are the legacy of past faults, through a renewed historical and theological evaluation of such events. This should lead - if done correctly - to a corresponding recognition of guilt and contribute to the path of reconciliation. Such a process can have a significant effect on the present, precisely because the consequences of past faults still make themselves felt and can persist as tensions in the present.

The purification of memory is thus “an act of courage and humility in recognizing the wrongs done by those who have borne or bear the name of Christian.” It is based on the conviction that because of “the bond which unites us to one another in the Mystical Body, all of us, though not personally responsible and without encroaching on the judgement of God, who alone knows every heart, bear the burden of the errors and faults of those who have gone before us.” John Paul II adds: “As the successor of Peter, I ask that in this year of mercy the Church, strong in the holiness which she receives from her Lord, should kneel before God and implore forgiveness for the past and present sins of her sons and daughters.”(1) In reiterating that “Christians are invited to acknowledge, before God and before those offended by their actions, the faults which they have committed,” the Pope concludes, “Let them do so without seeking anything in return, but strengthened only by ‘the love of God which has been poured into our hearts’ (Rom 5:5).”(2)
Ostatak je na
link
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:14   #13
Quote:
crtica kaže:
Za sve koji znaju engleski evo djelić isprike od strane Ivana Pavla, a za SVE nepravde i zla nanešena od RKC:



Ostatak je na
link
Tko je re+kao da se papa nije deklarativno ispričao?
A li ti mene nisi demantirala kad sam rekao da papa nije ukinuo sudske (inkvizicijske) presude Brunu i ostalima.
Nisi me demantirala kada sam rekao da je Ivan Pavao II inkvizitore proglasio svecima.

A niti nećeš! Samo ćeš i dalje laprdat o ispraznim govorima crkvenih moralnih ljiga.
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:19   #14
Quote:
Povratak Kralja kaže:
Tko je re+kao da se papa nije deklarativno ispričao?
A li ti mene nisi demantirala kad sam rekao da papa nije ukinuo sudske (inkvizicijske) presude Brunu i ostalima.
Nisi me demantirala kada sam rekao da je Ivan Pavao II inkvizitore proglasio svecima.

A niti nećeš! Samo ćeš i dalje laprdat o ispraznim govorima crkvenih moralnih ljiga.
Promijeni nick u Jakov Blažević i cijepi se protiv bjesnoće.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:20   #15
Quote:
Povratak Kralja kaže:
Tko je re+kao da se papa nije deklarativno ispričao?
A li ti mene nisi demantirala kad sam rekao da papa nije ukinuo sudske (inkvizicijske) presude Brunu i ostalima.
Nisi me demantirala kada sam rekao da je Ivan Pavao II inkvizitore proglasio svecima.

A niti nećeš! Samo ćeš i dalje laprdat o ispraznim govorima crkvenih moralnih ljiga.
ma pusti crticu...laže čim zine...to ti je hadezeovka na dužnosti...
SvogaTelaGospodar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:22   #16
Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
_\|/_ kaže:
skola nije dzihad. placanje stipendija nije dzihad. financiranje sirocadi nije dzihad. o necemu ostalom bi se dalo raspravljati, ali ono troje stoji.. ili ti mislis da se tolika sirocad treba ostaviti na milost i nemilost, samo jer su su muslimani... ne vjerujem da mislis tako nesto.
...ili, u cemu je razlika izmedju mog poznanika mirana koji je otisao u rim studirati teologiju (dobio stipendiju), i mog poznanika elmira koji otisao studirati (dobio stipendiju) na al-azhar. po meni ni u cemu.
Pa sigurno da i među muslimanima ima onih koji ulažu novac pametno. Ima i onih koji se uistinu bave humanitarnim radom.

Ali veći broj je onih koji financiraju izgradnju džamija i islamskih centara samo zbog čistog širenja i utvrđivanja islama na nekim prostorim i širenja fundamentalizma.

Evo jedan friški primjer.
Vraćajući se skoro iz Sarajeva naišao sam na čovjeka koji je stopirao sa sinom u naručju. Išao je u neko selo pokraj Odžaka.
Ja ga povezem. Onako kroz priču, a znate kako su ljudi iz tih krajeva pričljivi i gostoljubljivi, dotakli smo razne teme. Tako i humanitarnu pomoć za vrijeme rata a i poslije. I kaže on kako je u selu odakle je njegova žena prije dvije tri godine sagradjena džamija iako je postojala u susjednome selu nekih kilometar - dva džamija još iz turskih vremena, koja je renovirana prije rata.
Čojvek je musliman, pa kaže da mu nije jasno zašto je podignuta ta džamija, u koju je prema njegovoj procjeni utrošeno oko pola milijuna maraka, kada postoji ta džamija i kada u tom selu ima dvadesetak ljudi. A ne zna da li je nakon otvorenja hodža više pohodio tu džamiju.

NO, gorčina tog čovjek je više usmjerena prema onima koji šalju novac za pomoć. I on govori kako dobar dio ljudi misli da taj novac uglavnom ide na izgradnju džamija, al o tome nitko da progovori. Što je još gore, veli da nema nikakve pomoći humanitarnog vida kao što je stipendija djece ili studenata. Osim izabranima. Pa je navodio mnoge primjere iz Zenice. K tomu kaže da se samo stipendira školovanje islama iliti islamske teologije.

Koliko je to istina ne znam. Al znam da postoje čvrste indicije i provjerene informacije da se velika količina novca slijevala u Bosnu za vrijeme rata iz islamskih zemalja. di je taj novac?
Mnogi kažu da je potrošen na obuke mudžahedina, izgradnje džamija i islamskih centara. Ponajmanje na humanitarnu pomoć.

A možda ponešto o tome govori i činjenica da je za vrijeme ratu u BiH u Hrvatsku izbjeglo oko pola milijuna muslimana. Najveći teret njihova zbrinjavanja podnijela je naša država i humanitarne udruge sa Zapada. Vrlo malo sa Istoka.
Čast Polumjesecu!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:24   #17
Quote:
crtica kaže:
Promijeni nick u Jakov Blažević i cijepi se protiv bjesnoće.
Njemu su puna usta Vatikana, a o svojoj sramotnoj, srpsko-pravoslavnoj crkvi, nerado govori.
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:26   #18
Quote:
BroadwayBlueshirt 68 kaže:
Njemu su puna usta Vatikana, a o svojoj sramotnoj, srpsko-pravoslavnoj crkvi, nerado govori.
pa zašto bi samo on, i ti si vjernik iste...daj nam ti nešto objasni...vaši popovi se mogu ženit...jel tak?
SvogaTelaGospodar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:43   #19
Quote:
Povratak Kralja kaže:
Ta ispika je zapravo retorika laži. Nije počinjen ni jedan korak da bi se Crkva istinski ogradila od inkvizicije.
Reci ti meni, je li Crkva poništila i revizirala presudu Giordanu Brunu? Nije. Jer još uvijek stoji iza nje.
Je li Crkva proglasila inkvizitore zločincima? Nije.
Je li bar osudila njihova dijela? Nije.
Je li bar rekla da su inkvizitori bili griješnici? Nije.
Što je učinila Crkva? Inkizitore proglasila SVECIMA
Daj malo ohladi!

Što bi sada Crkva trebala uraditi?
Po tvojoj logici trebali bi ispravaljti svaki krivi i pogrešno vođeni procesi da bi se iskupili? Po tvojoj logici onda bi se i svi civilni procesi ponovno trebali provesti, poništiti ili revizirati?
Npr. trebaju se nama Austrijanci ispričati i poništiti proces protiv Frankopana!

Papa se u ime Crkve sasvim jasno i glasno ispričaoi zatražio oprost. To što si ti gluh i sijep za takve stavri tvoj je problem. Vidi se da ne znaš prihvatiti ispriku i kajanje. A isto tako vidi se da ne znaš što je inkizicija.

Bilo bi mi drago kada bi naveo imena opakih inkizitora koji su proglašeni svetima.

I, napominjem ti, da ovdje nije tema inkvizicija, te te molim da se pokušaš držati toga. Otvori si topic i piši o tome kakvegod hćeš gluposti!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:53   #20
Paralelni svjetovi

Quote:
101st Airborne kaže:
Čojvek je musliman, pa kaže da mu nije jasno zašto je podignuta ta džamija, u koju je prema njegovoj procjeni utrošeno oko pola milijuna maraka, kada postoji ta džamija i kada u tom selu ima dvadesetak ljudi. A ne zna da li je nakon otvorenja hodža više pohodio tu džamiju.
Isto se tako mnogo katolika iz sjeverne Bosne pita zašto su im u nekim mjestima prvo sagradili crkve, a bilo je mnogo prečih stvari.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.