Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2004., 17:10   #21
Re: Paralelni svjetovi

Quote:
preatorian kaže:
Isto se tako mnogo katolika iz sjeverne Bosne pita zašto su im u nekim mjestima prvo sagradili crkve, a bilo je mnogo prečih stvari.
Misliš obnovili! A to je razlika!

Za razliku od humanitarne pomoći koja je bila namjenjena samo muslimanima odnosno gradjenju njihovih džamija i samo tome, Hrvati nisu imali jednostrano namjenjenu pomoć!
A svjedok sam tome sam!

No, u nekim stvarima i po nekim pitanjima koja su povezana sa tvojom tvrdjom mogli bi smo se složiti.
Sličnih slučajeva je bilo i kod Hrvata. Ali nikada nije humanitarna pomoć namjenjena Hrvatima bila namjenjena samo u jednu svrhu. Npr. novac iz jedne naše misije u Njemačkoj, bio je namjenjen u više svrha, za jednu župu u srednjoj Bosni. Izgradnju vrtića, te obnovu crkve koja je bila oštećena od granatiranja. I takvih primjera ima daleko više nego onih gdje je novac namjenjen samo za crkvu.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 17:13   #22
Mala škola Inkvizicije

Kad se već načela Inkvizicija i optužbe da su njeni začetnici sveci kojih se RKC nije odrekla.

Kod Inkvizicije treba razlikovati:

1. španjolsku - nezavisna je od tzv. srednjevjekovne papinske (nastale u Italiji). Osnovali su je 1478. u Španjolskoj Ferdinand i Isabella, papa Sixtus IV ju je odobrio, no uz negodovanje. Glavni inkvizitor je bio Tomas de Torquemada (nije svetac). Ova je institucija proganjala i samog Ignatia de Loyolu (svetac), začetnika reda Isusovaca.

2. srednjevjekovna nastala 1233 u Italiji pod palicom Pape Grgura IX (nije svetac), i koja je predana u ruke Dominikanskog reda.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 17:18   #23
Re: Re: Paralelni svjetovi

Quote:
101st Airborne kaže:
Misliš obnovili! A to je razlika!
Za razliku od humanitarne pomoći koja je bila namjenjena samo muslimanima odnosno gradjenju njihovih džamija i samo tome, Hrvati nisu imali jednostrano namjenjenu pomoć!
A svjedok sam tome sam!
Negdje obnovili, a negdje i nove sagradili.Pošto spominješ Odžak, vjerujem da imaš dovoljno dodira sa tim krajem, pa sigurno znaš kako su u određena sela obnavljane crkve umjesto da su obnavljali škole ili pokušali pokrenuti nekakvu privredu. Non stop se priča kako se Hrvati nisu vratili na svoja ognjišta u Bos. Posavini, a zaboravlja se činjenica da se ti ljudi nemaju na šta vratiti. Odselili su se u druge krajeve gdje su im djeca počela ići u školu i gdje su oformili nove živote. To će vjerovatno i tako ostati. Za očekivati je jedino da će se u ta mjesta vraćati stariji ljudi.
Da bi se potakao povratak mlađih ljudi, treba stvoriti perspektivu, a za to je puno bolje otvoriti jedan proizvodni pogon od obnove crkve.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 17:42   #24
Re: Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
Phil Lynott kaže:
Dzamija i islamski centar nisu nikakve skole niti sirotista. Islamisticka 'edukacija' danas sastoji se od bubanja Korana napamet.
otkud ti to. nisam znao da si teolog ili orjentalist ili pak vjerski osvjesten musliman, ili si zapravo samo zapjenjen i ne mozes se zaustaviti u komentarima onog o cemu bas i ne znas puno (ali to ne priznajes, jer ipak... to si ti ha..).



Quote:
Phil Lynott kaže:
Razlika je otprilike 600 godina. Vatikan je svoju inkviziciju i netoleranciju zalijecio prije parsto godina, a Islam svoju katarzu tek treba proci.
zbilja.... jos kad bi koju kvalificiranu rekao na tu temu. moze li bez etiketa, plz.
bte: tijekom nesretnog rata, nisam imao priliku uvjeriti se da se svecenstvo ponasa razlicito od hodza, ni u javnosti, a ni na nekoj "mikrorazini" (onoj koju sam mogao i sam vidjeti i cuti osobno ili od onih kojima vjerujem).
bilo je i dobrih i losih postupaka na obje strane.
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 19:02   #25
Re: Paralelni svjetovi

Quote:
preatorian kaže:
Isto se tako mnogo katolika iz sjeverne Bosne pita zašto su im u nekim mjestima prvo sagradili crkve, a bilo je mnogo prečih stvari.

Daj udri mi poveznicu na blokiranje gradnje đamije u Ljubljani.
__________________
I Love U
hehehoho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 21:08   #26
Re: Re: Paralelni svjetovi

Quote:
hehehoho kaže:
Daj udri mi poveznicu na blokiranje gradnje đamije u Ljubljani.
Trebali bi zvati Slovence da nam se malo jave na ovu temu.

A ne bi bilo loše čuti kako razmišljaju muslimani koji žive u Sloveniji.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 23:55   #27
Quote:
Povratak Kralja kaže:
U sakom slucaju, slovenski parlamentarni radikali tipa Jelincic su puno meksi u odnosu na hrvatske parlamentalne radkale tipa Djapic i Tadic.
-lud čovek lud čovek keve mi :asshole: totalno lud čovek
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 22:50   #28
Ako Zagreb ima džamiju i nikome ne smeta niti je previše upadljiva zašto je i slovenci ne bi imali. Zar toliko volimo slovence, pa ih moramo mi štititi. Neka se oni brini za svoja posla i neka nam vrate pare i Svetu Geru, a mi se ne zamarajmo njihovim problemima.
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 23:08   #29
Quote:
Povratak Kralja kaže:
U sakom slucaju, slovenski parlamentarni radikali tipa Jelincic su puno meksi u odnosu na hrvatske parlamentalne radkale tipa Djapic i Tadic.
Uzmi ubij pa se pistolj/.Jesi li ti cist?Kako mores Tadica sa Jelincicem usporedjivat?
Eric Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 23:55   #30
Ma dzamija ce biti izgradena u to budite uvjereni. Inace u Sloveniji su vec postojale dvije dzamije ali su ih slovenci srusili. Inace ovo pitanje se povlaci preko 30 godina;
http://www.soskafronta.com/soskafron.../clanek003.htm

No ko sto netko rece to su njihovi problemi i neka oni nama vrate NASE pare!. I usput licno misljenje; imam osjecaj da su se slovenci mnogo uzdigli i da se malo previse "^reseravaju" a to bi im se moglo obiti od glavu.+
DEPRESIJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 11:54   #31
Re: Re: Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
_\|/_ kaže:
otkud ti to. nisam znao da si teolog ili orjentalist ili pak vjerski osvjesten musliman, ili si zapravo samo zapjenjen i ne mozes se zaustaviti u komentarima onog o cemu bas i ne znas puno (ali to ne priznajes, jer ipak... to si ti ha..).
A ne? Ne buba se Koran? Uci se kemija, fizika, biomedicina, filozofija?

Pa daaaa! Kako sam glup. Uspio sam previdjeti sva silna znanstvena dostignuca koja su izisla iz muslimanskih zemalja u zadnjih 500 godina.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 12:08   #32
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
Phil Lynott kaže:
A ne? Ne buba se Koran? Uci se kemija, fizika, biomedicina, filozofija?

Pa daaaa! Kako sam glup. Uspio sam previdjeti sva silna znanstvena dostignuca koja su izisla iz muslimanskih zemalja u zadnjih 500 godina.
...sam si rekao sto si... iako, ne dijelim tvoje misljenje, samo bih rekao da si iz nekog razloga kivan na nekog ili nesto, a da nisi pretjerano obrazovan pa da dijelis okolo argumetirane packe, lakse je lijepiti etikete+transparente - po inerciji.

to je samo moje misljenje (koje moze biti i pogresno jer te ne poznajem)

da, i ne znam za teoloske fakultete (nisam strucnjak za ta podrucja, pa moze biti da nisam u pravu) s kojih dolaze molekularni biolozi, maheri za fiziku cvrstog stanja, ili strucnjaci za umjetnu inteligenciju, inzenjeri strojarstva.
kakva je veza teologije s tenzorima, impulsnim silama i naprezanjem materijala... zar se tamo ne ozucavaju neke druge stvari
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 13:24   #33
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
_\|/_ kaže:
...sam si rekao sto si... iako, ne dijelim tvoje misljenje, samo bih rekao da si iz nekog razloga kivan na nekog ili nesto, a da nisi pretjerano obrazovan pa da dijelis okolo argumetirane packe, lakse je lijepiti etikete+transparente - po inerciji.

to je samo moje misljenje (koje moze biti i pogresno jer te ne poznajem)

da, i ne znam za teoloske fakultete (nisam strucnjak za ta podrucja, pa moze biti da nisam u pravu) s kojih dolaze molekularni biolozi, maheri za fiziku cvrstog stanja, ili strucnjaci za umjetnu inteligenciju, inzenjeri strojarstva.
kakva je veza teologije s tenzorima, impulsnim silama i naprezanjem materijala... zar se tamo ne ozucavaju neke druge stvari
Kvaka je u tome sto su u krscanskim zemljama teoloski fakulteti samo jedan (vrlo mali) dio edukacijskog sustava, a u muslimanskim zemljama (velikoj vecini) islamski centri su jedini izvor edukacije upravo onako kako je to u krscanskom svijetu bilo prije 500-600 godina.

Osim toga na teoloskim fakultetima se studira filozofija, uci se grcki, latinski, a nisam siguran da islamski centri poklanjaju paznju icemu drugome osim Koranu i Islamu.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 13:25   #34
Osim toga, humanitarna pomoc koja dolazi iz krscanskih zemalja ne salje se za izgradnju crkvi. I to je isto sicusna razlika.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 13:53   #35
Quote:
Kvaka je u tome sto su u krscanskim zemljama teoloski fakulteti samo jedan (vrlo mali) dio edukacijskog sustava,
a jos je veca fora sta u hrvatskoj ne daju da bude dio sveucilista, kao u nekim normalnim zemljama... ili cak u onoj blesavoj srbiji!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 13:56   #36
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Džamija na ulazu u Ljubljanu - malo sutra!...ili?

Quote:
Phil Lynott kaže:
Kvaka je u tome sto su u krscanskim zemljama teoloski fakulteti samo jedan (vrlo mali) dio edukacijskog sustava, a u muslimanskim zemljama (velikoj vecini) islamski centri su jedini izvor edukacije upravo onako kako je to u krscanskom svijetu bilo prije 500-600 godina.
sorry na izrazu, ali lupas gluposti. osobno imam nekoliko kolega (bavim se znanoscu) iz islamskih zemalja, i znam kakvo su predznanje donijeli. itekako oni imaju dobra sveucilista i institute, i komentirajuci tvoj komentar u zagradi - u manjini su zemlje koje nemaju dobre institute. (npr. ndonezija, koje jest siromasna, ali unatoc tom ima dobre fakultete, ili pakistan - koji su uspjeli napraviti i atomsku bombu, ili iranska sveucilista s kojih stizu strasni fizicari, ali istovremeno npr. na "afganistanski fakultet" bi se dalo danas i nasmijati..)

Quote:
Phil Lynott kaže:

Osim toga na teoloskim fakultetima se studira filozofija, uci se grcki, latinski, a nisam siguran da islamski centri poklanjaju paznju icemu drugome osim Koranu i Islamu.
nisi siguran, ili ne znas.... zasto mi se cini da je u pitanju ono drugo
ili da postavimo pitanje i s neke druge tocke gledista... mislis li da taoisti koji ne uce latinski ne vrijede.... (ako da, znaci li to da je zapadna civilizacija jedino sto vrijedi i da se prema ostalim treba ponasati kao sto su se spanjolci ponasali "donoseci civilizaciju" u latinsku ameriku).
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 14:04   #37
Zar trebamo žaliti muslimane. Ni krščanske niti muslimanske civilizacije nisu se veoma razlikovale prije 600 godina. Ali razlike u strategijama dovele su do uspona krščanskih zemalja. Sada kada imaju novce, muslimani nemaju pametne vođe, niti ne iskorištavaju svoj potencijal zbog svog konzervativizma. Pogledajte Kinu ili Indiju. Gdje su dospjeli i kraj silnog siromaštva u zadnjih 50 godina.
Muslimani trebaju ne duhovnog vođu već svjetovnog. A njega nemaju jer su glupi.
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 23:07   #38
Aha. Jedino je tuzna cinjenica da je vecina muslimanske intelektualne kreme ili obrazovana na zapadu ili djeluju kao disidenti na zapadu. A iz muslimanskih zemalja u posljednjih 500 godina nije doslo ama-bas-nista.
Phil Lynott is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 00:06   #39
Slažem se Phil
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 11:43   #40
Quote:
Phil Lynott kaže:
Aha. Jedino je tuzna cinjenica da je vecina muslimanske intelektualne kreme ili obrazovana na zapadu ili djeluju kao disidenti na zapadu. A iz muslimanskih zemalja u posljednjih 500 godina nije doslo ama-bas-nista.
opet pricas iz svoje uske perspektive. i to netocno. neke moje kolege nisu skolovane na zapadu, vec na istoku, i mogu ti reci da su itekako strucni, vrhunski strucnjaci.... dalje, jesi li ti neobrazovan ako ne govoris farsi (ipak je to jezik civilizacije.. zar ne, ili ....) ili ne pa bi netko ko ga govori za tebe opravdano rekao da si divljak...
medjutim, tebi su plakatiranja bliza od argumenata - pa ti necu odgovarati.
ako zelis, samo nastavi ali sam sebi
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:52.