Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li vratiti obavezu služenja vojnog roka?
DA 197 39.96%
NE 296 60.04%
Glasovatelji: 493. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2010., 08:03   #21
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Zašto da plaćam dva puta za isti posao?
Ne.

Za čišćenje kanala i gradnju nasipa plaćene su Hrvatske vode vodnim naknadama i doprinossima.
Za gradnju i održavanje cesta plaćene su državne firme koje se financiraju iz cijene benzina, naknada prilikom registracije i tko zna još otkuda.
Hrvatska vojska plaćena je za nešto drugo.

Sve bi bilo u redu da SAMO rade svoj posao. Svi u ovoj državi.
Je, samo se ne financiraju dovoljno. A i vodstvo im postavljamo ocito krivo.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Old 23.09.2010., 08:16   #22
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Je, samo se ne financiraju dovoljno. A i vodstvo im postavljamo ocito krivo.
Mislim da se financiraju vrlo dovoljno. Samo, kamo se odlijeva novac?
A za vodstvo se slažem... Tako dugo dok će se postavljati podobni a ne sposobni ( u bilo koju instituciju ) rezultati će biti slični.
Smotani2 is offline  
Old 23.09.2010., 08:29   #23
Da, nije dosta to što se ljude dere kao životinje kroz poreze, treba ih još prisiljavati da godinu dana besplatno rade za državu kakve ideje...
clouseau is offline  
Old 23.09.2010., 08:37   #24
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
baš to kaj veliš: ako nam se desi ratno stanje ionako će mobilizirati sve što može pušku drati u rukama


zato što je to apstraktno
no, a se radi o tvom gradu, kvartu, ulici mislim da bi ipak ostao braniti ih
Dode li do rata , tajkuni ce mobilizirati privatne vojske a ja sam s njima i takvima u ideoloskoj opreci tako da bi se eventualno borio protiv njih a ne s njima .

O sluzenju nekoj nacionalnoj vojsci nema ni govora .
werg is offline  
Old 23.09.2010., 09:09   #25
a ti bi ratovao bez pojma i znanja? vidio na tv kako se to radi?

jedino kaj mozes tako usput pokupiti je - metak
ZgSash is offline  
Old 23.09.2010., 09:13   #26
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Mislim da se financiraju vrlo dovoljno. Samo, kamo se odlijeva novac?
A za vodstvo se slažem... Tako dugo dok će se postavljati podobni a ne sposobni ( u bilo koju instituciju ) rezultati će biti slični.
Ni priblizno dovoljno da bi se osigurala kvaliteta obrane od poplava.
A za vodstvo nisam mislio na vodstvo tvrtki, to je sitan problem, a ipak su tu i strucni ljudi, vec jednu stepenicu vise, vodstvo vlasnika tvrtke. A to biramo mi. I ocito nam ovakvi odgovaraju, jer ih eto biramo 80% vremena ove nove mlade drzave.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Old 23.09.2010., 09:20   #27
Quote:
1411 kaže: Pogledaj post
Gledajući malo ove poplave, došao sam do zaključka da bi trebalo vratiti obavezno služenje vojnog roka. Nakon temeljne i specijalističke obuke, nekih pet mjeseci vojska bi mogla čistiti kanale, graditi nasipe, graditi ceste i slično.Neke stvari od javnog interesa. Mislim da bi to bila odlična stvar. Mladi ljudi bi stekli radne navike. Krećem od svog iskustva, jer u vojsci mi je bilo, neću reći odlično, ali bilo je dobro. I još k tome super sam se osjećao fizički jer smo dosta radili. Jest da su u vojsci to bili u najvećem slučaju glupi i nepotrebni poslovi.
Ne zbog javnih radova.
Nego zbog sigurnosti.
U Izraelu i žene služe vojni rok.
Dovoljna su tri mjeseca obuke.
Druga korist je odvlačenje maminih maza od maminih skuta (bar na kratko)i pretvaranje u muškarce.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Old 23.09.2010., 09:20   #28
Quote:
1411 kaže: Pogledaj post
Mladi ljudi bi stekli radne navike.
A da ljudi zaposleni u službama zaduženim za ovakve situacije steknu radne navike i počnu raditi posao za koji su plaćeni??
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Turbofolker is offline  
Old 23.09.2010., 09:21   #29
[QUOTE=Smotani2;2909464
Sve bi bilo u redu da SAMO rade svoj posao. Svi u ovoj državi.[/QUOTE]


to je bit čitave stvari
novac odlazi u džepove lopova i nitko im ga ne želi oduzeti.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Old 23.09.2010., 09:22   #30
Quote:
Panonicus kaže: Pogledaj post
Ne zbog javnih radova.
Nego zbog sigurnosti.
U Izraelu i žene služe vojni rok.
Dovoljna su tri mjeseca obuke.
Druga korist je odvlačenje maminih maza od maminih skuta (bar na kratko)i pretvaranje u muškarce.
Da? I to sve na teret poreznih obveznika? Nisam primjetila da svi koji su služili npr. JNA sve muškarčine ? Dalje ne idem ..
__________________
ja volim te, to priznajem
al' drugo slabo pamtim
anastacia is offline  
Old 23.09.2010., 09:24   #31
Quote:
Turbofolker kaže: Pogledaj post
A da ljudi zaposleni u službama zaduženim za ovakve situacije steknu radne navike i počnu raditi posao za koji su plaćeni??
Kakve situacije? Drzat cemo tisuce ljudi potrebnih zaposlene na drzavnoj, tj nasoj sisi da bi ih se jednom u 50 godina iskoristilo?
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Old 23.09.2010., 09:25   #32
Quote:
Panonicus kaže: Pogledaj post
Ne zbog javnih radova.
Nego zbog sigurnosti.
U Izraelu i žene služe vojni rok.
Dovoljna su tri mjeseca obuke.
Druga korist je odvlačenje maminih maza od maminih skuta (bar na kratko)i pretvaranje u muškarce.
Pa moze obuka, ja nisam protiv. Ali ne da to bude vojnicki dril, nego vise edukacija.
Izivljavanje isfrustriranih nizih casnika mjesecima nad mladima, ne hvala.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Old 23.09.2010., 09:39   #33
zar vi stvarno mislite da se u par mjeseci može obučiti kvalitetan vojnik?
a s druge strane, par mjeseci je puno previše za občavanje o civilnoj zaštiti
da ne spominjem koliko bi bacane novaca taj model bio

i dajte, molim vas, zar da na odgoj koji se trebao napraviti kod kuće ( radne navike i sl ) trošimo novce koji bi se možda mogao uložiti u zdravstvo, obrazovanje, socijalnu skrb...
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 23.09.2010., 09:45   #34
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
zar vi stvarno mislite da se u par mjeseci može obučiti kvalitetan vojnik?
a s druge strane, par mjeseci je puno previše za občavanje o civilnoj zaštiti
da ne spominjem koliko bi bacane novaca taj model bio

i dajte, molim vas, zar da na odgoj koji se trebao napraviti kod kuće ( radne navike i sl ) trošimo novce koji bi se možda mogao uložiti u zdravstvo, obrazovanje, socijalnu skrb...
po nekima ako posao odgoja nisu napravili mama i tata..onda će vojska (ha ha...ona treba poslušne i one koji puno ne razmišljaju) i to sve na teret družavnog proračuna

joj što volem takve bisere
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Old 23.09.2010., 09:45   #35
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Ja sam za vračanje služenja obaveznog vojnog roka.
I to da bude malo stroži, malo konkretniji i duži nego je bilo pred ukidanje.
OK - Nemojmo mješati kruške i jabuke. Obavezni vojni rok jednostavno nije funkcionirao. Da jest danas bi Europom vladale zemlje bivšeg istočnog bloka, a mi bi kolonizirali zapad a ne oni nas.

Ja se slažem s tobom da se vojna komponenta promiče i stimulira - ali ne snagom Zakona, nametnute obaveze i prijetnjom sankcijama onima koji je jednostavno ne žele izvršavati - već pozitivno stimulirati one koji je žele. A to znači prije svega plaćanjem - konkretnim ali ne pretjeranim - svih onih koji odluče služiti vojni rok. A onda i njihovim stimuliranjem pri studiranju, zapošljavanju itd.

Ljudi trebate doista proučavati britanska rješenja, pogotovo u onim dijelovima u kojima su superiorna sličnim kontinentalnim rješenjima. U Britaniji vojni rok već više od 40 godina nije obavezan - međutim svaki zdravi momak koji odrasta izvan Londona u vojsci će drage volje provesti godinu ili dvije. I kad to završi "kao nekim čudom" dobit će i stimpedije za studij i ponude za radna mjesta, a sve to bez stresa i takozvanog "tržišnog nadmetanja". Nigdje ta njegova "privilegiranost" nije zakonski definirana i nitko se nema na temelju čega protiv njegove "privilegiranosti" buniti - sve je to šuš-šuš i potiho odrađeno - pa opet nesumnjivo je da privilegiran jest.
PowerLock is offline  
Old 23.09.2010., 10:00   #36
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Pa moze obuka, ja nisam protiv. Ali ne da to bude vojnicki dril, nego vise edukacija.
Izivljavanje isfrustriranih nizih casnika mjesecima nad mladima, ne hvala.
Bez drila nema automatizma, bez automatizma nema vojske. Ne prizivajte vojsku ako niste u stanju to podnijeti.
Pokušaj održati na okupu 30 nadobudnih mladaca koji su prvi put otišli od kuće, i to "edukacijom". To više ne pali ni u osnovnim školama...
Isto tako ne očekujte neku mobiliziranu vojsku sastavljenu od ljudi koji nisu prošli nikakvu vojnu obuku. Ti su opasniji za sebe, bolje odmah kapitulirati.

A Hrvatske vode, šume, ceste, sve što u tituli nosi prefiks "Hrvatski" raspolažu tolikim novcem da je to za ne vjerovati: danak plaća svaka tvrtka, pojedinac. Gdje su prihodi od sječe, od oborinskih, otpadnih voda, raznoraznih naknada, od toga se glatko da isfinancirati održavanje.
Ali ne, službenike tih tvrtki najbolje poznaju najskuplji ugostitelji, njihovi ručkovi se sastoje od toliko slijedova da bi im pozavidjeli i francuski carevi.
Primjera radi: novozaposleni vodi kolege na ručak, za 3-4 osobe ceh je cca 14.000,00 Kn, to je stara praksa...
Da ne govorim da su pojedinci morali sami dati otkaz, jer je i takva uprava popizdila da pojedini predmeti stoje godinama nerješeni, a radno vrijeme se koristi za zaradu u fušu.
električni_zec is offline  
Old 23.09.2010., 10:06   #37
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
OK - Nemojmo mješati kruške i jabuke. Obavezni vojni rok jednostavno nije funkcionirao. Da jest danas bi Europom vladale zemlje bivšeg istočnog bloka, a mi bi kolonizirali zapad a ne oni nas.

Ja se slažem s tobom da se vojna komponenta promiče i stimulira - ali ne snagom Zakona, nametnute obaveze i prijetnjom sankcijama onima koji je jednostavno ne žele izvršavati - već pozitivno stimulirati one koji je žele. A to znači prije svega plaćanjem - konkretnim ali ne pretjeranim - svih onih koji odluče služiti vojni rok. A onda i njihovim stimuliranjem pri studiranju, zapošljavanju itd.

Ljudi trebate doista proučavati britanska rješenja, pogotovo u onim dijelovima u kojima su superiorna sličnim kontinentalnim rješenjima. U Britaniji vojni rok već više od 40 godina nije obavezan - međutim svaki zdravi momak koji odrasta izvan Londona u vojsci će drage volje provesti godinu ili dvije. I kad to završi "kao nekim čudom" dobit će i stimpedije za studij i ponude za radna mjesta, a sve to bez stresa i takozvanog "tržišnog nadmetanja". Nigdje ta njegova "privilegiranost" nije zakonski definirana i nitko se nema na temelju čega protiv njegove "privilegiranosti" buniti - sve je to šuš-šuš i potiho odrađeno - pa opet nesumnjivo je da privilegiran jest.
Ovo prati priča filma "Starship troopers": oni koji odsluže vojsku imaju status građanina, ostali su "civili" bez prilike da sudjeluju u vođenju države. Dobro, jako karikirano, ali zar i ameri ne rade slično sa sportskim stipendijama, vojnim akademijama: uvijek postoji izlaz za one koji ne mogu isfinancirati školovanje...
električni_zec is offline  
Old 23.09.2010., 10:09   #38
Od zadnje velike vježbe "Ništa nas ne smije iznenaditi" tamo početkom 80.-ih??, ne sjećam se Civilne zaštite, a znam da je postojala kao služba za vrijeme DR-a, štoviše, bila je sklonište za one s vezom koji su htjeli izbjeći mobilizaciju u HV. Postoji li ta služba danas?
električni_zec is offline  
Old 23.09.2010., 10:09   #39
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Bez drila nema automatizma, bez automatizma nema vojske. Ne prizivajte vojsku ako niste u stanju to podnijeti.
Pokušaj održati na okupu 30 nadobudnih mladaca koji su prvi put otišli od kuće, i to "edukacijom". To više ne pali ni u osnovnim školama...
Isto tako ne očekujte neku mobiliziranu vojsku sastavljenu od ljudi koji nisu prošli nikakvu vojnu obuku. Ti su opasniji za sebe, bolje odmah kapitulirati.
Nije stvar da se ne moze podnijeti, nego da nema svrhe. Barem dok nema kontrole i uvjeta. Vojni rok se u zadnjim godinama pretvorio u sprdacinu, s jedne strane zbog jadnih uvjeta zbog ogranicenih financija, s druge strane zbog isfrustriranih jadnika koji su tu obuku trebali provoditi. Vracanje takvog sustava nema svrhe, bolje bi bilo da se radi na civilnoj zastiti i edukaciji oko toga, ako je vec potrebno imati narod obucen za krizne situacije.

Nadobudne mladce se vrlo efikasno drzi na okupu. Pitaj bilo koju tvrtku kako.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Old 23.09.2010., 10:11   #40
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Pa moze obuka, ja nisam protiv. Ali ne da to bude vojnicki dril, nego vise edukacija.
Izivljavanje isfrustriranih nizih casnika mjesecima nad mladima, ne hvala.
Nažalost, nema vojske bez drila.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.