Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 11:32   #1
DHA i EPA Jel Mi Treba?

Ovako, pisem clanak na ovu temu za jedan blog. I potrebne su mi informacije, ako je netko mozda istrazivao ovaj problem koji je IMO sulud.

Kaze da je DHA i EPA kiselina bitna za mozak, za zastitu krvozilnog sustava, cak da je preventiva raku prostate, alzeheimeru i sta ti aj sve neznam sto.

Drugim rijecima, jedite ribu u abnormalnim kolicinama i biti cete zdravi ko dren.

Ajmo biti ozbiljni, pa pola svijeta ne jede ribu, ne jede je jer smrdi, nije fina, nemozes se je najest ili je gotovo nema (Afrika). I sta sad?

Pola svijeta je bolesno?
I kako to da veganska prehrana koja slovi na najzdraviju prehranu, i gdje ljudi dozivljavaju debelu i zdravu starost to naprave bez DHA i EPA?

Jedini razlog je mozda sto vegani imaju DHA i EPA kojeg dobiju iz drugih izvora?
naprimjer ALA se pretvara u DHA i EPA (ali ne dovoljno, cca 0-8% ovisi o covjeku), sto niej dovoljno ako pogledamo kolicine koje se unose ribom.

Suplementirati ili ne?
Ok, razumijem problematiku B12, B12 vise ne psotoji u prirodi, osim kod krava i zivotinja koje jedu na otvorenom, a takvih nema, znaci i stoka dobiva B12 kroz smjesu i ona se suplementira, i mi se suplementiramo jer cistimo hranu pa tako pocistimo i B12. ALI zasto DHA i EPA? Kako to da ga nemam?

Pa ne jedu svi ljudi ribu, riba kod nekih anroda uopce nije na jelovniku. Zasto onda suplementirati DHA i EPA?

Recimo Tibetanci, tamo visoko u planinama su vegetarijanci koji ne unose EPA i DHA u nikakvim kolicinama, a em slove za jako pametne ljude i zive stoljecima...

Eto pa ako je entko istrazivao nek mi lupi neke linkove da se educiram.
P.S. zgooglao sam sve i svasta i nisam bas zadovoljan.
beeganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 12:20   #2
Jedenje ribe osim omege-3 donosi i hrpu necistoca. Mora su nam sporka i riba i riblje ulje nije najsretnije rjesenje jer se unosi u tijelo velika kolicina toksina (cak i prociscena riblja ulja nisu skroz cista). A preporucene kolicine su ogromne, pogotovo ako se uz to jede meso (velike kolicine omege-3 su potencijalno stetne).

Ako se zelis suplementirati, bolja opcija je omega-3 iz algi iz kontroliranog/izoliranog uzgoja.


ALA se moze naci u biljkama i po nekim istrazivanjima ljudi je mogu iskoristiti/pretvoriti u EPA/DHA puno vise nego sta se to ranije mislilo (mozda zato vegani/vegetarijanci ne pate zbog nedostatka).


Sad jel ti potrebno ili nije je tesko reci. Ja uziman malu kolicinu EPA/DHA (300mg EPA+DHA) cisto zbog sigurnosti.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 12:27   #3
Od kud ti podaci da se moze Ala vise pretvoriti u DHA i EPA?

Ajd mi daj link na tu studiju ili barem neki smjer kako da dodjem do toga.
beeganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 12:58   #4
Google is your friend.


http://www.nutraingredients-usa.com/...on-fish-eaters
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 13:06   #5
Ok hvala, googlao sam sve i svasta, gdje si to iskopao, vidim da to niej ensto novo, 2010. Sad cu se bacit na citanje, mozda je ovo lifesaver link.
beeganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:06   #6
Nema nesto interesa o ovoj temi, ali eto ostavit cu link na sto sam iskopao:
http://www.beegans.com/dha-epa-omega-3-acids/

Evo ovo su moja istrazivanja na tu temu i ugrubo, ako zivite zdrav zivot i jedete raznovrsno i dovoljne kolicine Omega 3 ALA masne kiseline (kao sto ih ima u lanenim sjemenkama) i ne jedete ogromne kolicine Omega 6 ( to je sve sto ej rpzeno na obicnom ulju, fast food, procesuirani proizvodi, cips je abnormalno zlo jer sadrzi ogromne kolicine ulja) onda nebi trebali iamti problema.

Hvala na onom linku od nejga sam dosao da samih studija i istrazio ih u detalje, slika o svemu tome mi je puno jasnija.
beeganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 19:20   #7
Ne kuzim u cemu je problem? Pa ima Omege 3 u biljnog porijekla, nisu ribe jedini izvor...

svi orašasti plodovi, avokado, masline, ulja, sjemenke...

pa onda i u povrću poput graha, bundeva, čak i zelenog lisnatog povrća, brokuli, cvjetači,

pa onda u voću: maline, kupine i sve berries, mango, dinja...

pa vjerojatno i neke žitarice kao divlja riža, pir i sl.

itd.
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 13:09   #8
Ima vise vrsta Omege-3, ALA, DHA i EPA. U biljama postoji ALA, koju tijelo pretvara u potonje, ali je pretvorba mala, pa se zato suplementira.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 15:57   #9
Hvala na info, nisam nikad išla za tim.
A suplementi - jesu li veganski ili uzimate riblje ulje?

Znam da su DHA i EPA zaista korisne, znam da su neki pomoću njih (velikih terapijskih doza) riješili neke "neizliječive" psihičke bolesti.

Može li se negdje provjeriti putem nekog testa koliko ima DHA i EPA u tijelu?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 10:20   #10
Ja uziman iz algi. Sta se tice testa, to ne bi zna.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 21:56   #11
A mogu li onda jesti alge? i koliko algi bi trebalo?
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 14:16   #12
Najbolje da pogledas sastav.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 14:59   #13
Potaknuta ovom temom, danas sam jela salatu od wakame algi
I evo sad citam, imaju 188 mg omege 3 (ne pise koje) i to iznosi "cak" 1% DV. jeeej :/
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 18:16   #14
Nema garancije da sve što se unese uistinu i apsorbira.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 10:50   #15
Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
I evo sad citam, imaju 188 mg omege 3 (ne pise koje) i to iznosi "cak" 1% DV. jeeej :/
Ovisi koji DV gledas.

Neki preporucuju pola grama, neki nekoliko grama. Ja san vise za manje vrijednosti.


Na koncu, najbitniji ti je omjer omega-3 naprema omega-6, a ne apsolutna vrijednost.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 09:43   #16
Prije oko 15 godina sam čitao knjigu Omega RX u zoni i ako se dobro sjećam tamo je pisalo da od riječnih riba jedino pastrmka ima omega 3 masnih kiselina, a sada čitam po internetu da ih ima i šarani i skoro sva riječna riba, izgleda da je po natpisima sve oko nas puno omega 3 masnih kiselina
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2019., 22:16   #17
Uzimam omegu iz algi, 200mg dha od Royal Green iz Bio Bio. Zbog onog "kontroverznog" karagenana u gel kapsulama, pregrizem istu i samo posisam sadrzaj... uz to jos zlicu mljevenog lana i chia sjemenki i/ili malo oraha u zobenoj kasi za dorucak.

Poslano sa mog HTC One M9 koristeći Tapatalk
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2019., 10:16   #18
Čujem kako je uljana repica dobra zamjena za ribu, a i sadrži sve tri vrste omega kiselina. Koliko je više ili manje skupo njezino ulje od maslinovog?
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.