Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2021., 06:57   #1
Svinjetina - kako ju učiniti slasnom i mirisnom

Svinjetinu većinom kupujemo u mesnicama gdje većina potječe iz masovnog uzgoja. Većinom nije problem, ali nekada se baš jako osjeti "jaki okus svinjetine".

Nadam se da znate na što mislim. Meni osobno ne smeta toliko, ali ne mogu reći da preferiram. Ali žena ne može jesti.

Najizraženije je u masnim dijelovima, kao carsko meso. Vjerojatno zbog toga jer mast u sebi prikuplja raznorazne spojeve koji su topivi u masti, jeli, a svinje većinom jedu koncentrat. Nisam primjetio u komadima koje ostavimo od domaćih svinja.

Ima li koja metoda koja se koristi da se ublaži taj okus?

Na internetu sam kao najbolje kandidate našao ostaviti u mlijeku preko noći, te blanširanje.

Blanširanje sam čak jedanput i probao, i kao bilo je dobro, ali pošto je smao jedanput, može biti da je i taj komad carskog mesa sam bio već "dobar".


Inače nije problem za većinu jela uopće, ali kada radim "crispy pork belly", carsko u komadu, je.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 07:32   #2
Uf dobra tema.

Meni je danska svinjetina ta mast toliko smrdila da je zavrsila u smecu i nikad je vise nisam kupio. A druge tamo nije bilo.

Ovaj lockdown 2020g je ucinio dobru stvar da nadjem nove izvore mesa, i sada se toga drzim. Mirisa nema, okus odlican i ne mrdam dalje.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 08:10   #3
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Svinjetinu većinom kupujemo u mesnicama gdje većina potječe iz masovnog uzgoja. Većinom nije problem, ali nekada se baš jako osjeti "jaki okus svinjetine".
Ne znam bas koliko je stvar do uzgoja, a koliko do svjezine i starosti svinje.
Opet, svinjska masnoca je sama po sebi dosta intenzivnog okusa i mirisa i nema tu puno pomoci...blanisranje isto prakticiram za carsko, ne vidim drugo rjesenje ako se masnoca ne moze odstraniti prije pecenja.
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 08:41   #4
Quote:
MarkoMh kaže: Pogledaj post
Ne znam bas koliko je stvar do uzgoja, a koliko do svjezine i starosti svinje.
Opet, svinjska masnoca je sama po sebi dosta intenzivnog okusa i mirisa i nema tu puno pomoci...blanisranje isto prakticiram za carsko, ne vidim drugo rjesenje ako se masnoca ne moze odstraniti prije pecenja.
Ima ima. Uzmi ovu na akciji u ducanima i na 2m zna smrditi. Uzmi iz dobrog domaceg uzgoja i da nos stavis do mesa, jedva nesto osjetis.

Dobar poznanik mi je stocarski inspektor pa mi je pricao price. I on na metrima u ducanu i u Metro prepozna kaj je kaj
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 09:23   #5
@e2s, možeš preporučiti neke izvore, da nije zagreb, i da je cijena ok?
M brothers više nemaju svinjetinu. Vjerojatno ima na temi za mesnice, ali 99% rasprave tamo je za mesnice u ZG.

Nažalost nemam opciju uzeti neku manju svinju od seljaka pa u duboki, jer jednostavno ne trošimo toliko, nemam mjesta, a pola stvari koje bih dobio od nje ne bih iskoristio ionako. Na komade naravno da ne ide, lokalno.

@Marko
Vjerojatno su sve faktori, ali mislim da su ipak uzgoj i prehrana najvažniji. Nisu one španjolske šunke od svinja koje jedu žir u šumi najskuplje bez razloga. To po mesnicama su većinom svinje 6 mjeseci, tako da nije do starosti svinje. Svježina isto vjerojatno nije problem, jer uigran je to lanac dosta, nije da stoji neprodano dugo. Često ni nema za kupiti većine komada tamo di inače uzimam, znači ne naručuju viškove pa da se povlači.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 11:16   #6
Meni jako smeta miris (tj.smrad) svinjetine, a nije ni muž preveliki ljubitelj.Rijesila sam to tako da ju ne kupujem
Tu i tamo uzmemo vratinu, pa ju "ubijem" senfom, cesnjakom, ruzmarinom, sta god mi dođe pod ruku.

Da, jako se osjeti ona iz lidla i kauflanda, rekla sam muzu da je vise ne kupuje tamo. Dok je u lokalnoj mesnici bas dobra.
Nedavno smo kod muzevih jeli pečenog odojka, meso domace, stvarno se osjeti razlika, mirisa skoro nije ni bilo.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 11:32   #7
Ja u pravilu ne osjetim često, ali na carskom mesu kada se peče u komadu, low and slow, a da nije dimljeno, se osjeti najčešće.
Kinezi su najveći potrošači svinjetine, oni imaju izraz za to baš, Xing wei.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 12:25   #8
Ali oni si bogme pomognu i raznim karakternim umacima, oces slatkasto-ljutim, oces kiselkastim, oces slanastim na bazi soja sosa...
Uz vec spomenuto blansiranje zvuci mi kao dobra ideja kako neutralizirati izvorni miris i okus (a pogotovo ako vam nije privlacan).
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 12:54   #9
Izgleda da je taj miris kao i okus individualna stvar. Tazbina u istocnoj slavoniji uzgaja domaće prasce hranjene s kukuruzom i sl. sto uzgajaju na svojoj njivi... Al to smrdi, ubiboze. S druge strane kolega uzgaja duroke (izvozi za italiju za parmske sunke) i tovi ih mjesovito (proizvode svoju hranu), to mi pak nema nikakav miris...
Sad ti znaj.

Poslano sa mog M2007J17G koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 13:12   #10
Vidis, a covjek bi bas rekao da ce biti obratno.


Ma, nema toga sto dobar rostilj ne moze nafilati mirisom drvenog ugljena i presusiti (meso) tako da vise nema ni natruhe loseg mirisa
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 13:16   #11
Nije to los miris po kemiji sto je kod ovih akcijskih, vec po meni preintenzivan miris po prascima.

Poslano sa mog M2007J17G koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 13:58   #12
Kakogod bilo, oba prejaka mirisa (bilo da je kemija, bilo da je preintenzivan miris mesa) valja onom koji to ne moze podnijeti pokusati ublaziti na neki nacin. Ili nek trpi
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 15:23   #13
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post
Vidis, a covjek bi bas rekao da ce biti obratno.





Ma, nema toga sto dobar rostilj ne moze nafilati mirisom drvenog ugljena i presusiti (meso) tako da vise nema ni natruhe loseg mirisa
Ma na roštilju to nije problem.

Npr uzeo sam po izgledu lijepu tablu carskoga.
Pola sam toplo dimio za američku slaninu, i to je bilo super. Ali, bilo je začinjeno i salamureno tjedan dana u vakum vrećici.
A drugu polovicu pekao u rerni jučer i baš se osjetio taj šmek.

Meni nije bas po volji, ali mogu jesti, ali žena nikako. Pa tražim način. Jer volimo inače tako pripremljeno, sa extra hrskavom kožicom.

Druga opcija mi je kupiti samo kože
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 15:29   #14
Promijeni ženu, to ti je jednostavnije ;-)
__________________
𝙸𝚐𝚗𝚘𝚛𝚎: 𝚓𝚞𝚍𝚘𝚕𝚒𝚗𝚘!
Kunguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 15:39   #15
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Imam savjet za vas koji bi jeli svinjetinu a kojima smeta miris svinjetine.
Jedite piletinu.
Baš sam ja tako nešto pomislio kad sam vidio uvodni post i temu. Iskreno, mislim da se tu ne može nešto posebno napraviti. Ako dodaš začine, senf itd. promijenit ćeš okus jela, što je OK samo ako to i želiš, a ovo prethodno prokuhavanje, blanširanje će dovesti do gubitka okusa.
Hiawatha87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 16:21   #16
Ovisno o receptu ju natapam preko noći u pivi i onda ubijem senfom i ostalim začinima sutradan.
Ne mogu ni ja taj miris/okus svinjetine zato ne kupujem više i rijetko jedem.
U restoranskim mljevenim uratcima s roštilja mogu ponegdje, a tu i tamo čak i lungić.
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 21:00   #17
Onda vi ni janjce/svinje ne štrojite, divljač ne marinirate i sl? Mora biti "izvorno"?

Ja obožavam okus svinjetine. Ovo za što sam ja pitao nije pravi okus svinjetine, već neugodan vonj. Razlika između komada koji ju ima i nema je očita.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 21:22   #18
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Onda vi ni janjce/svinje ne štrojite, divljač ne marinirate i sl? Mora biti "izvorno"?

Ja obožavam okus svinjetine. Ovo za što sam ja pitao nije pravi okus svinjetine, već neugodan vonj. Razlika između komada koji ju ima i nema je očita.
Vec neko vrijeme nabavljam svinjetino preko fino hr. Uvijek fina, dobro obradjena i ne smrdi. Kada ih kontaktiras na mail, kazu s kojeg je opga i koja pasmina svinja bude. Sve je to i blize tvom kraju ali je prodaja u ZGu. Ne znam kako je za dostavu tebi u Sl Brod.

A ovo Konzum Lidl Kaufland svaki drugi smrdi ili dva od 3. Interspar malo manje ali nije niti on nesto bolji.

Kakvi su mesari kod tebe da uzmes iz mesnice?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2021., 12:45   #19
jednom sam kupila carsko u supermarketu i nikad više, morala sam te komade utopiti u bbq umaku da ih uspijem progutati i ne bacim u smeće.
jedem to rado tu i tamo s roštilja i na mesnim platama po restoranima, ali sam zaključila da mi je nemoguće išta takvog rekreirati kod kuće od industrijski proizvedenog materijala a da bude jestivo, pa ne kupujem.

vratina, file i but su ok, prasetina također. kod carskog baš imam taj osjećaj da masnoća mnogo više upije aromate i tvari iz prehrane životinje i radije preskočim i pripremim nešto drugo nego da strepim hoću li dobiti gag refleks od miomirisa.
par puta mi se desilo da je but imao drugačiji i jak miris, pomislila sam da je bilo meso od nerasta, ne znam jesam li u pravu? radila sam sekelji gulaš pa je kiseli kupus to nekako prekrio, srećom ne naletim često na takvu svinjetinu od buta.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 03:22   #20
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Vec neko vrijeme nabavljam svinjetino preko fino hr. Uvijek fina, dobro obradjena i ne smrdi. Kada ih kontaktiras na mail, kazu s kojeg je opga i koja pasmina svinja bude. Sve je to i blize tvom kraju ali je prodaja u ZGu. Ne znam kako je za dostavu tebi u Sl Brod.

A ovo Konzum Lidl Kaufland svaki drugi smrdi ili dva od 3. Interspar malo manje ali nije niti on nesto bolji.

Kakvi su mesari kod tebe da uzmes iz mesnice?
Ma kod nas ima više manje jedna mesnica "glavna". Oni opskrbljuju barem interspar većim djelom, neznam za ostale.
U pravilu je ok meso, u kontekstu low cost mesnica. Nije butik, već obična mesnica. Sve meso je budget, prilagođeno lokalnoj platežnoj moći. Nema u ponudi, tko želi platiti, bolje svinjetine i junetine. Imaju mali frižider za dry age, ali komade koje stavljaju unutra su standardni ramsteci bez mramoriranosti.
Za grill, pogotovo veći, to je ok, whatever. Ali eto nekad bih se i počastio.

Gledao sam fino.hr, ali nemaju nešto u ponudi. Ima neki paket mješanog mesa, ali nema npr carsko i sl po komadima.

Bit će red za svinjokolju uzeti dodatnog nekog prasca, možda crnu svinju ako nije predebela, odvojiti više za frižider, pa ostalo očistiti i samljeti. Ali nije lako ni naći domaću svinju da je tako neka "bolja" pasmina a i da je uzgojena "pravilno". Crna svinja je okusom fantazija, pogotovo jer ih u pravilu bolje hrane od hibrida. Ali svi koje ja znam ih isto uzgajaju u zatvorenom, pa se jako udebljaju, nema ništa od nje kad se mast oguli.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:28.