Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2017., 20:42   #101
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Poštovani, molim za malu pomoć.

Moj muž je imao 2 blaža moždana u kolovozu i rujnu prošle godine. Bio je u Krapinskim toplicama 3 tjedna, a sad ima fizioterapeuta koji dosta neredovito dolazi i vježba s njim povremeno. Muž govori, kognitivne funkcije su u redu, imao je parezu desne ruke i otežano hoda.

Problem je u tom hodanju - radi male, sitne korake i žali se na grčenje mišića nogu i stopala ( spasticitet). Zna li netko zašto dolazi do tih grčeva i kako je to najbolje riješiti?
možda mu je ime S. Uspjeli smo na način da smo promijenili fizioterapeuta i od tada je bilo puno puno bolje. Moja ti je preporuka hodati i samo hodati, i smatraj da je drveni štap prijatelj, znači hodati i samo hodati. Promjenom terapeuta nazvali smo "Zoricu" - napamet to ti je to. promjenio sam ih 3, a više ne koristim usluge. puno sreće želim.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 20:50   #102
Quote:
Freyr kaže: Pogledaj post
Čitao sam vaše teme i suosječam sa vama koji ste to proživjeli i drago mi je za vas koji ste se izvukli jer dajete nadu i budučim bolesnicima da nije sve tako crno.
Ja srečom nisam to prošao, ali sjetio se nečega. Možda nije ništa.
Imam 29 godina, a dok sam bio u 7 razredu osnovne ono u kuhinji sam hodao i odjendom me u stražnom gornjem desnom dijelu glave u jednom trenut zaboljelo i istodobno sam čuo zvuk kao da je nešto ekplodiralo.
Možda čudno zvuči što tek sada pitam, ali ono znatiželjan sam. Što je to moglo biti ??? Bilo je na stražnjem desnoj strani barem 5cm od uha.
I što si čekao? Nisam medicinske struke i nemam pravo komentirati ali vrijeme je da se obratiš LOM. Danas je tehnologija uznapredovala i dobiti ćeš najbolju moguću info
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 21:54   #103
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
možda mu je ime S. Uspjeli smo na način da smo promijenili fizioterapeuta i od tada je bilo puno puno bolje. Moja ti je preporuka hodati i samo hodati, i smatraj da je drveni štap prijatelj, znači hodati i samo hodati. Promjenom terapeuta nazvali smo "Zoricu" - napamet to ti je to. promjenio sam ih 3, a više ne koristim usluge. puno sreće želim.

Hvala puno na odgovoru :-)
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 22:51   #104
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
I što si čekao? Nisam medicinske struke i nemam pravo komentirati ali vrijeme je da se obratiš LOM. Danas je tehnologija uznapredovala i dobiti ćeš najbolju moguću info
Nisam više imao problema sa time, Znam da je napredovala ali zašto da sada idem zbog nečeg sto je bilo prije skoro 14 god.
Mene zanima približno sto bi to moglo biti . Dali bi netko mogao po simptomima prepoznati o čemu je riječ.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 22:58   #105
pogledaj na stranici 8 http://www.slideshare.net/kobas/vene-30189997
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 02:11   #106
Question Proteini nakon moždanog udara

Lijep pozdrav!
E ovako, 2016. godine sa 18 godina sam imala prvi moždani. Av malformacija je u pitanju. Avm je bila prevelika i onda je bilo previše rizično da sve zatvore odjednom pa nisu to uradili. Pustili su me iz bolnice, odlično i normalno sam se osjećala, dok me nije počelo zanositi u lijevu stranu i dok nisu počele vrtoglavice. 16.01.2016. je bio prvi moždani sa 18 godina, drugi je zbog nedovršenog posla i lijekova nastupio 15.07.2016.godine(uspjela sam izaći iz bolnice i proslaviti 19. rođendan prije drugog udara).Nakon što sam izašla iz bolnice poslije prvog moždanog, sama sam izašla hodajući iz bolnice, dok me drugi ostavio sa lijevostraničnom hemiparezom. Polako ide na bolje, čeka me ugradnja plastike na glavi gdje su mi uklonili komad lubanje, bla, bla, bla. Moje stanje je sve bolje i bolje, još uvijek pijem lijekove i imam nekih tegoba na nagle promjene vremena, a htjela sam pitati, je li bih ja smjela piti proteine iako ne vježbam (radim samo najobičniju tjelovježbu da mi mišići ne atrofiraju i da vratim mišićnu masu, ali ništa pretjerano)? Tj. mislila sam samo probati protein, hoće mi to naštetiti ili je u redu?
Hvala puno i lijep pozdrav,
Sara
Blah9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 07:47   #107
To nije nešto kemijsko već uglavnom prirodni sastojci iako nisam stručnjak ne vidim razlog zašto nebi smijela http://www.fitness.com.hr/prehrana/n...-proteina.aspx Drži se više prirodnih sastojaka i nebi smijela imati problema od prekomjernog unosa nečeg što nije prirodno.



Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:24   #108
Naravno da smiješ, dapače

Imaš sad relativno novi pripravak, FortiFit u kojem imaš malo više leucina, pa bi trebao pružati proanabolički&antikatabolički učinak.

To ti može prepisati tvoj nadležni ordinarijus (mislim da mora biti bolnički specijalist, dakle tvoj neurolog/neurologinja), ide na teret HZZO-a.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 00:29   #109
Question Energy piće ili kava/ općenito kofein nakon drugog moždanog

Pozdrav svima!
E ovako, punim 20 godina sad za koji dan i zanima me nešto jer sam to zaboravila pitati doktore. Imala sam dva moždana. Prvi sa 18 godina, a drugi nakon što sam napunila 19. E sad, moje pitanje se radi o energy piću i općenito kofeinu. Inače ne podnosim baš najbolje kofein. Popijem kavu ili energy piće i tresem se kao chiuaua. Ne podnosim baš kofein najbolje, ali volim s vremena na vrijeme popiti energy piće ili kavu. S obzirom na drugi, je li uopće u redu da ja to pijem ili da skroz ostavim to?
Hvala puno unaprijed i lijep pozdrav,
Sara 😄
Blah9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 15:51   #110
Ako imas problema sa srcem onda bi se trebala više brinuti. Tada preporučuju izbjegavati kofein u bilokakvom obliku. A za moždani neznam ja ovo pričam kao totalni amater. Također ako se treses dok to pijes hmm mozda da ne pijes ili da pijes manju dozu ? Tj podnošlivu dozu.
Svako to drugačije podnosi, ja mogu bez problema popiti više limenki redbula ili burn-a moje tijelo je naviknuto Treba uzeti i u obzir kilažu, onaj koji ima više kila tj ogromniji je, bolje podnosi od onog tko je mršav i sitniji.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 13:18   #111
Pozdrav svima! Molim pomoć ako je moguća. Tata mi je 2.07. imao moždani udar, hemoragični na moždanom deblu. Trenutno diše sam, nije na aparatima nikakvim, u komi je bio 27 dana, nakon 27 dana je otvorio oči. Čak je bio u stanju klimanjem glave odgovorit na dva pitanja, dakle bio je svjestan, čuje. Ne može pričati, micati se, no nekako mi je i to logično nakon toliko ležanja. Desnom rukom komunicira, stišće nas. Jučer je pak bio totalno nezainteresiran, otvorenih očiju no bez komunikacije. Hrane ga na sondu.
Dobio je bolničku bakteriju koja se tretira antibiotikom i ona je u opadanju no doktorica je najavila da mu tražimo smještaj negdje. Dom ne dolazi u obzir. Da li postoji neko rješenje gdje ga smjestiti da s njime rade tipa Krapinske toplice? Kako dobiti Krapinske toplice? Da li tamo rade s ljudima koji su polusvjesni? Mogu li se toplice pokriti preko HZZO-a? Koliko znam samo tri tjedna.Vi koji ste bili duže u toplicama o kojim je iznosima bilo riječ kada ste plaćali sami? Imate li neki drugi prijedlog prema iskustvima koja ste imali vi ili s vašim bližnjima? Zahvaljujem unaprijed!
kremica1302 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 16:01   #112
Smije li se osobi, koja je dozivila lagani mozdani, a pusac je preko 40 godina, dati one nikotinske flastere ili nesto drugo sto bi olaksalo odvikavanje?
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 15:58   #113
Quote:
kremica1302 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Molim pomoć ako je moguća. Tata mi je 2.07. imao moždani udar, hemoragični na moždanom deblu. Trenutno diše sam, nije na aparatima nikakvim, u komi je bio 27 dana, nakon 27 dana je otvorio oči. Čak je bio u stanju klimanjem glave odgovorit na dva pitanja, dakle bio je svjestan, čuje. Ne može pričati, micati se, no nekako mi je i to logično nakon toliko ležanja. Desnom rukom komunicira, stišće nas. Jučer je pak bio totalno nezainteresiran, otvorenih očiju no bez komunikacije. Hrane ga na sondu.
Dobio je bolničku bakteriju koja se tretira antibiotikom i ona je u opadanju no doktorica je najavila da mu tražimo smještaj negdje. Dom ne dolazi u obzir. Da li postoji neko rješenje gdje ga smjestiti da s njime rade tipa Krapinske toplice? Kako dobiti Krapinske toplice? Da li tamo rade s ljudima koji su polusvjesni? Mogu li se toplice pokriti preko HZZO-a? Koliko znam samo tri tjedna.Vi koji ste bili duže u toplicama o kojim je iznosima bilo riječ kada ste plaćali sami? Imate li neki drugi prijedlog prema iskustvima koja ste imali vi ili s vašim bližnjima? Zahvaljujem unaprijed!
Sve, sve je bilo kod mene preporučam pročitati moje threadove počevši od broja 80 što je sve istinito.
btv i ja sam imao zlatnu i hranu na sondu(rješiti se što prije )
Obrati se liječniku, -ci opće medicine (LOM) i sa uputnicom odi na komisiju HZZO. Ja sam zbog dijagnoze ostao 4 tjedna I nakon godine dana bio je još jedan zahvat (6 stentova) i to je bilo savršeno. I dan danas imam malo problema s lijevom rukom , ali pilam dašćice ručnom pilom

Zadnje uređivanje kanjar : 05.08.2017. at 17:18.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 18:24   #114
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Sve, sve je bilo kod mene preporučam pročitati moje threadove počevši od broja 80 što je sve istinito.
btv i ja sam imao zlatnu i hranu na sondu(rješiti se što prije )
Obrati se liječniku, -ci opće medicine (LOM) i sa uputnicom odi na komisiju HZZO. Ja sam zbog dijagnoze ostao 4 tjedna I nakon godine dana bio je još jedan zahvat (6 stentova) i to je bilo savršeno. I dan danas imam malo problema s lijevom rukom , ali pilam dašćice ručnom pilom
Hvala na javljanju i odgovoru Bilo je kaotično od mog zadnjeg upita pa se nisam stigla javiti.Tatu smo ipak stavili u dom koji nam je 5 minuta od kuće s njime smo cijeli dan.Ispalo je bolje nego ustanova gdje bi mogli za vikend doći samo.S njime rade fizioterapeuti tri puta tjedno i mi ostatak tjedna. Zanima me ovo skidanje sa sonde.Danas smo dobili neke naznake u tom smjeru i ukazala se stručna pomoć koja bi ga skinula sa sonde da krenemo s gutanjem. Tko je vas skinuo?Kako je to teklo?Imate li danas problema s jelom i gutanjem?On guta slinu i kako dosta kašlje guta i tu sluz. On još uvijek nije niti riječ progovorio tako da nakon toga krećemo s logopedskim vježbama.
kremica1302 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 21:17   #115
svojvremeno sam napisao što ranije vaditi sondu ako je to moguće jer može doći do sraštanja stranog tijela sa ranom. Supruga mi je pričala da je vađenje (izvlačenje) sonde bilo gnojno i hroptavo,gadno, ali su to učinili u bolnici prije toplica.. Nakon toplica bio sam prebačen u rezidenciju Kastelan i oni su krenuli sa miksanom hranom. i nakon tri tjedna sam postao gladan i počeo tražiti krutu hranu i jeo pod nadzorom medicinske sestre. Je curilo je pored usta a obriše se. Što se tiče tragova traheotomije ponekad me malo svrbi na mjestu ožiljka i zaleti mi se hrana u pluća ali polako. Sluz je sastavna tvorevina našeg tijela. Veliki problem je s logopedima - nema ih. Danas sam se pristojno posvađao sa zamijenskom LOM na njenu izjavu da izmišljam da imam 6 stentova u moždanim vijugama jer bi umro ali kad je sestra potvrdila zašutila je. Šta ćeš mozak je tempirana bomba ali moj tika taka je krenuo o nule i neka ga.
Da li ima naznaka kretanja ili pokušaja micanja nogu? Čovjek je naučio hodati možda je rano ali hodanje je me diglo i hodanje po crti posebno
Puno sreće život ide dalje sa ponekim preprekama
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 22:49   #116
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
I dan danas imam malo problema s lijevom rukom , ali pilam dašćice ručnom pilom
Samo nastavi. Najgore je sjesti i ostati sjediti. Moj tata je imao moždani, tj., seriju moždanih, ali sada već ima 10 godina. Bio je u komi 2 tjedna, a sada, hvala Bogu sam može otići u grad kada nešto treba obaviti. Nadam se samo da se ne će ponoviti.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 00:09   #117
bilježim se sa štovanjem, nada, umire posljednja
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:13   #118
Dakle sondu su izvadili u bolnici i kako ste onda jeli?Miksanu hranu tek spominjete u rezidenciji Kastelan.Zanima me sto nakon vadjenja sonde?Kako izgleda prvi sljedeci obrok? Tata miče desnom nogom i rukom i vec je dobio dosta snage u njima.Lijeva strana šteka. Fizioterapeuti ga posjedaju kod svakog vjezbanja i vidi se razlika od prvog posjedanja,stabilniji je no ne može glavu držati.Čak su ga i ispravili par puta.Danas je zbilja stajao tom desnom nogom!Ide polako.Stupili smo u kontakt s dr.s Rebra koja je spe ijalizirana za probleme s gutanjem tako da ce ga ona pogledati u srijedu i ići ćemo na to da ga skinu sa sonde i onda dalje logopedske vježbe.Nažalost nismo uspjeli naći nikakav način komunikacije.Ne priča,no može čitati,ali ne zna pisati😕
kremica1302 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:40   #119
Da, trideset dana sam gladovao u Krapinskim toplicama i većinom bio drogiran (haldolom) i vezan putovao nebom- možda je takov postupak
drag mi je ,napredak, jer ja sam prve korake napravio nakon 55 dana, biti će bolje. Ipak ne kaže se uzalud da je mozak jako kompliciran
i svaki moždani udar je poseban
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 19:57   #120
Quote:
kremica1302 kaže: Pogledaj post
Nažalost nismo uspjeli naći nikakav način komunikacije. Ne priča, no može čitati, ali ne zna pisati��
To ne mora značiti ništa. Moj tata također nije znao ni pisati ni pričati, a sada može sve. OK, ne baš sve, ne piše lijepo kao prije i potpis mu ne izgleda kako je izgledao prije. Ali riječ je o dugotrajnom procesu. Nama je jedan doktor rekao da napredak nakon moždanog udara ide po broju 3. Prva promjena stanja je nakon 3 dana (to je nešto što se prijeti valjda samo aparatima), zatim 3 tjedna (to se već vidi i na oko), pa 3 mjeseca (to je manje primjetno jer se čini da nema nekog znatnog pomaka), pa onda 3 godine. Nakon 3 godine tata nije mogao baš dobro pisati, pa smo ga tjerali riješavati križaljke.
Doista je riječ o vrlo dugotrajnom procesu.

@ Kanjar - Krapinske su - ako ćemo realno - pakao. Imam utisak da nema stručnog osoblja, svi su bahati, a pacijente ne hrane, nego im šutnu tanjur sa porcijom, a kako će oni to pojesti to ih se ne tiče. Ne tvrdim da su svi takvi, ima i vrlo dobrih i brižnih sestara, ali one ne stignu sve napraviti jer je bolnica pretrpana.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.