Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2012., 14:46   #81
uh, evo mene na ovoj temi, potpuno neplanirano! mm me pitao što mislim o tome da se javi na neki posao..finska je u pitanju.
pa sad razmišljam.
prvo sam išla na gugl maps vidit di je točno to šalim se..

nego..mda. daj zamisli koji glupi osjećaj doći negdje di bi uskoro trebao normalno funkcionirati, oformiti si život, posao, prijatelje, dom.. hmm

__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 15:03   #82
finska mi je super, ali jezik...
i ljudi su malo hladni pa za neka druzenja/prijateljstva treba vremena
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 16:34   #83
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
uh, evo mene na ovoj temi, potpuno neplanirano! mm me pitao što mislim o tome da se javi na neki posao..finska je u pitanju.
pa sad razmišljam.
prvo sam išla na gugl maps vidit di je točno to šalim se..

nego..mda. daj zamisli koji glupi osjećaj doći negdje di bi uskoro trebao normalno funkcionirati, oformiti si život, posao, prijatelje, dom.. hmm

Oni imaju vrh obrazovni sustav, ako ti je to neki faktor (s obzirom na to da je topik o emigriranju s djecom, mislim da je bitno, meni bi bilo).
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 02:42   #84
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Oni imaju vrh obrazovni sustav, ako ti je to neki faktor (s obzirom na to da je topik o emigriranju s djecom, mislim da je bitno, meni bi bilo).
plus, njeno dijete je jos jako malo i s jezikom ne bi imalo problema.
no, to dijete ipak ne moze odrasti samo u toj Finskoj, stoga je jako, jako bitno gdje stoje muz i ona s jezikom, koliko im je potreban za posao. pretpostavljam da muzu nije jezik uvijet (ili ga vec zna, kad mu nude posao) no tu se postavlja pitanje mogu li zivjeti i kako s njegovom placom, tj koje su njoj sanse da nadje neki posao nevezan uz jezik. jer sumnjam da ce finski svladati u par mjeseci

meni je jezik veliki faktor, zato se i interesiram za emigraciju iskljucivo u englesko govorno podrucje. doduse, da mi se ponudi posao u nekoj drzavi gdje se govori drugi jezik, ali da mi je posao na materinjem (recimo, vrtic za 'rvacke iseljenike ) ili engleskom, vjerojatno bih i tu opciju uzela u obzir (afkors, ako je drzava okej, a ne da se radi o, stajaznam, sjevernoj koreji )
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 16:02   #85
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
jer sumnjam da ce finski svladati u par mjeseci
Ne znam koliko je finski nama težak, ali čini mi se da je netko na forumu negdje napisao da je godina dana vrijeme koje se smatra potrebnim da naučiš kineski dovoljno da na njemu možeš studirati, posvetiš li se tome temeljito.

Štajaznam, razmišljanje u stilu "neću jezik svladati u par mjeseci" djeluje mi samosabotažnim.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 22:22   #86
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je finski nama težak, ali čini mi se da je netko na forumu negdje napisao da je godina dana vrijeme koje se smatra potrebnim da naučiš kineski dovoljno da na njemu možeš studirati, posvetiš li se tome temeljito.

Štajaznam, razmišljanje u stilu "neću jezik svladati u par mjeseci" djeluje mi samosabotažnim.
a cuj, sve to ovisi. normalno da mo's svladati jezik (vjerujem, svaki) do mjere da se mo's sporazumjeti u ducanu i slicno. ionako se jezik lakse usvaja kada si okruzen izvornim govornicima.
no, ukoliko ti je posao vezan uz jezik, i jezik je zaista vazan, onda to ne ide bas samo u par mjeseci.
recimo, u mojoj struci jezik je bitan jer sam ja govorni model djeci. tak da se ja preselim u finsku, ziher ne bih mogla raditi u struci.

a i velis, posvetiti se temeljito.. tesko je to cak i ljudima koji su solo te imaju pregrst vremena, a s malom djecom u stranoj zemlji sigurno je jos teze biti temeljit
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 01:23   #87
Ne znam čime se katjes bavi, a ne znam ni otkuda par mjeseci o kojima se priča, jedino što sam htjela je napomenuti uzornost finskog obrazovnog sustava (što bi recimo meni bio bitan faktor da emigriram s malim djetetom). Naravno da neće ići ako ne mogu živjeti od njegove plaće ili bi se ona hitila s mosta prije nego provela život kao kućanica, a tamo ne može dobiti posao.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 10:51   #88
meni bi kod finske bilo bitno gdje u finskoj. ako je to helsinki, zasto ne. ali ako je u pitanju rodno mjesto dida mraza o tome bi vec dobro razmislila. pretpostavljam da i finci kao i svi skandinavci jako dobro pricaju engleski. u mojoj struci srecom jezik nije bitan, ali je u svakodnevnom zivotu jako dobro znati jezik zemlje. daje ti ako nista drugo dobar feeling. i kad imas malo dijete ide to brzo. dijete uci, i ti uz njega. hoces neces ako ide u vrtic krenes stretat druge mame-tate, pa usput pokupis i ti. ili zbilja krenes u vecernju skolu. kao sto rekoh, ja bi odmah u startu odbila samo one zemlje koju su na bilo koji nacin opasne, militante, extremne, vjerski restriktivne... o svemu drugom bi dobro razmislila.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 17:54   #89
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
ja bi odmah u startu odbila samo one zemlje koju su na bilo koji nacin opasne, militante, extremne, vjerski restriktivne... o svemu drugom bi dobro razmislila.
imam isto misljenje kao i ti. uz uvijet, naravno, da me posao tamo "ceka" (ili muza) tj da mozemo zivjeti s tim primanjima.
al ja volim promjene, ma kako drasticne one bile
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 11:45   #90
Sto se tice jezika, moze ga se nauciti u par mjeseci. Skoro pa svaki (recimo, za baskijski kazu da se moras roditi kao Bask da bi ga naucio). Naravno, uvjet je da ga svaki dan slusas i pokusavas pricati. Zato ces ga puno prije nauciti kada si u stranoj drzavi prisiljen ga pricati nego ako ga ovdje u Hrvatskoj ucis uz knjigu.
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 11:55   #91
oh..nitko ne predstavlja učenje jezika kao problem u smislu svakodnevnog funkcioniranja nego u smislu obavljanja posla na tom jeziku. meni stvarno super idu jezici i brzo učim no teško da bi mogla nakon par mjeseci raditi na finskom. ima zanimanja u kojima je jezik presudan - nema šanse da bi la luna mogla biti teta u vrtiću i govorni model djeci na finskom nakon par mjeseci, da se može predavati, pisati, raditi sa strankama na stranom jeziku nakon par mjeseci...ima poslova za koje je presudno poznavanje specifične terminologije, zakonodavstva, društvenog uređenja... (pravo, knjigovodstvo, medicina...)
nije baš da se to može svladati u par mjeseci komuniciranja s ljudima pri odlasku u dućan.

ovo za što MM-a vrbuju su, na sreću, internacionalni timovi u kojima se onda komunicira na engleskom.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 11:16   #92
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
mi smo nasoj djeci buduci da su rodjeni u DE napravili putovnice odmah po rodjenju, jer im je trebalo za dozvolu boravka. te putovnice vaze na 5 godina, iako je u njima slika bebe od par tjedana. zahtjev za novu putovnicu predajete u cro ambasadi/veleposlanstvu, sve je to super organizirano. traje duze nego u cro, jer se putovnice salju u domovinu i tamo se i izradjuju.
a djeca imaju hrvatsko drzavljanstvo ili mogu imati dvojno?
ivana-nj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2012., 19:09   #93
Quote:
ivana-nj kaže: Pogledaj post
a djeca imaju hrvatsko drzavljanstvo ili mogu imati dvojno?
imaju samo hrvatsko, jer njemacka ne dozvoljava dvojno s hrvatskom.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2013., 22:54   #94
podizem temu
konacno je i muzu (nakon sto zadnjih tjedana radi vise od 12 sati posao koji nije njegov, i to u terminu od 03 do 15 - 16 h, i jos traze od njega da radi 7 dana u tjednu bez slobodnog dana - a pogadjate, placen nije za taj rad, tj, za prosla dva tjedna kaze da ce mu se mozda "osjetiti" nekih stotinjak kuna vise na placi) doslo iz guzice u glavu da ovdje buducnosti nema. i da je zena u pravu
dobro, i politicka dogadjanja umazad mjesec dana odigrala su odredjenu ulogu, ali vise na mene nego na njega.

odluka je pala. ovaj mjesec skupljamo sve potrebne papire i nosimo ih na prijevod kod sudskog tumaca.
ja izlazim na IELTS ispit.
pocetkom sijecnja (ili kasnije; ovisi je li mi IELTS potreban odmah pri predavanju papira ili ga mogu predati kasnije jer je prvi termin za polaganje u Zagrebu 18.1.) predajemo zahtjev za permanent residence u Saskatchewanu; Canada.
to je najbolja opcija.
ona najgora je da dok cekamo odgovor (a ceka se i do godinu dana ) trazimo i on i ja posao negdje u saskatchewanu na LMO ugovor, pa preko takve vrste rada skupljamo dovoljan broj godina staza u kanadi za trazenje permanent residence-a.

kako god, ovdje ne ostajemo i intenzivno ulazemo (sto novcano, sto edukacijski) u odlazak.

dijete ima nepune 2 i pol godine, ako ce sve teci onako kako se nadamo, sletjet cemo u Kanadu prije njenog 4. rodjendana. taman da se tu godinu zivota prirpemi, privikne i navikne na jezik prije nego krene s 5 godina u njihov kindergarten. engleskim je okruzena odmalena kroz pjesmice, crtice, babytv i boomerang. vjerujem da njoj u ovoj dobi promjena nece tako strasno pasti.

kako cemo se priviknuti na 4+ mjeseca temperatura oko -30, well, to je vec sasvim drugi par... buca

u svakom slucaju, odluka je donesena. vec samim time osjecam se bolje, jer ovdje mi se sve totalno gadi. politika, nezaposlenost, besperspektivnost, grozan obrazovni sustav, pomankanje svega; u koji god sektor zavirimo - svugdje su problemi i pomankanje sto ljudstva sto materijala za rad... mentalitet ljudi me gusi i jednostavno se nikako ne mogu zamisliti da ostajem ovdje. nikako. brijem da bih s vremenom pukla k'o oni ameri, uzela pusketinu i pocela nasumice pucat' po markovom trgu

ne, nije smijesno
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 07:19   #95
La luna, cestitke na hrabrosti.
Ja sam oduvijek zivjela u uvjerenju da bi se preko noci mogla preseliti na drugi kraj svijeta s 2 najlonske vrecice u ruci...
Ali kad ti se prilika stvarno ukaze, onda malo vazes, preispitujes, stavljas na papir pro i con...
U zadnje 2 godine dobili smo triput ponudu za preseljenje u inozemstvo (2 razlicite drzave) i nakon pomne analize i milijun razgovora, odlucili smo da zasad ostajemo ovdje.
Ne zbog domoljublja, boze me sacuvaj, nego zbog cinjenice da nigdje ne tece med i mlijeko i da bi financijski taman nekako spojili kraj s krajem, buduci da ja sa svojom diplomom u bijelom svijetu mogu riticu obrisati.
mm-u su nudili stvarno fenomenalnu placu (iz nase trenutne perspektive), njemu su posao i radno mjesto bili itekako privlacni, on govori 2 jezika, ja 4, ali opet...
Kad uzmes u obzir sve troskove (stan, hrana, prijevoz, avionske karte za hr par puta godisnje, ostale potrepstine za dijete) i cinjenicu da bi mm OPET bio stalno na putu ili u uredu po 10-12 sati dnevno, a ja vrlo vjerojatno kucanica bez puno mogucnosti da se zaposlim i budem u kakvom-takvom kontaktu s ljudima...
hm...
Ostajemo ovdje do daljnjega.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 15:00   #96
Pojede mi post!

La_LuNa, a ja sam te očekivala na ovoj temi

Prošle godine mi se jedan prijatelj vratio iz Kanade (zaljubio se čoek), po svemu što sam čula od njega (dosta je realan tip osobe) Kanada zvuči ok. Radiš I imaš za pristojan život. S obzirom na to da gore živi dosta Hrvata domoljubnih entuzijasta, ne bih se začudila da nađeš posao u struci.

Kod nas ima još dosta ALI razgovora, iako bih ja rado otišla u Kanadu.

Sretno vam

Edit: Frupy, moja životna filozofija prvih 12 god samostalnog života bila je da u svakom trenutku imam mogućnost spakirati se u jedan auto I otići negdje drugdje živjeti. Muž, pak, pati od sindroma hrčka. Meni to smeta jer živimo u malom stanu pa mu nekad znam reći: "Hoćeš da se sad spakiram pa da vidiš da još uvijek stanem u jedan auto, tebi ni teretni vlak nije dovoljan?!". Susjedi sigurno uživaju ljeti u takvim našim raspravama (stan nam je iznad ulaznih vrata zgrade)

Evo jedne mudre na tu temu: "Ako na put ponesem premalo morat ću zastajati da nadoknadim ono što nedostaje, ako ponesem previše morat ću zastajati zbog nepotrebnog tereta."

Zadnje uređivanje Ćufta : 09.12.2013. at 15:15.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 15:33   #97
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
avionske karte za hr par puta godisnje
say WHAT?! par puta godisnje? ne pada mi na um!! postoje debeli, ruzni razlozi zbog kojih bjezim odavde, zar da navracam par puta godisnje i opet se komiram zbog svega sto me okruzuje, i usput na to ulupam nemalu lovu?
uostalom, karte su ionako jeftinije odavde. ja tu nemam vise sto gledati, ali bake, djedovi, tetke i stric bi bome uzivali u iskustvu drugog kontinenta (ne svi odjednom, naravno )
doduse, ne znam o kojoj ti destinaciji pricas, ako se radi o Europi mogu jos shvatiti to letenje "doma" par puta godisnje, ali cim je drugi kontinent u pitanju... pa tko to radi a da nije, stajaznam, selebriti?
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Pojede mi post!

La_LuNa, a ja sam te očekivala na ovoj temi
bit ce, bit ce - jedan inozemni plus to je sada prioritet.
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
Prošle godine mi se jedan prijatelj vratio iz Kanade (zaljubio se čoek), po svemu što sam čula od njega (dosta je realan tip osobe) Kanada zvuči ok. Radiš I imaš za pristojan život. S obzirom na to da gore živi dosta Hrvata domoljubnih entuzijasta, ne bih se začudila da nađeš posao u struci.
bold - to je zaista sve sto ja ocekujem od Kanade. ni manje ni vise. idem realne i hladne glave, znam da nigdje nije "raj na zemlji", samo zelim normalno zivjeti od svog/naseg rada a da ne moram strepiti hocemo li sutra dobiti otkaz bez neke mogucnosti pronalaska novog jer posla jednostavno - nema; da ne moram brinuti hoc eli mi placa biti dovoljna za rezije i hranu.
ne sanjam o velikom bogatsvu, zaradnjivanju za gradnju vile na jadranu (ako odemo, ne planiramo se vracati) i o ne znam nit ja cemu.
samo o prilici za normalan zivot.

a domoljubni entuzijasti? tenkiju, bat nou tenkiju. hajmo reci da su takvi jedan od faktora koji me tjera odavde.
Tamo kamo mi apliciramo nemam pojma ima li uopce neki iole znacajan broj Hrvata. jebiga, nece njezni balkanci na -30 do - 50 5 mjeseci u godini
i muzic je imao malo blijedu facicu kad sam mu ocitala zimske temperature. al sabrao se brzo. bumo nakupovali potkapa na tone
neka, bolje za mene, vece su nam sanse
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje La_LuNa : 09.12.2013. at 15:39.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 17:20   #98
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
say WHAT?! par puta godisnje? ne pada mi na um!! postoje debeli, ruzni razlozi zbog kojih bjezim odavde, zar da navracam par puta godisnje i opet se komiram zbog svega sto me okruzuje, i usput na to ulupam nemalu lovu?
uostalom, karte su ionako jeftinije odavde. ja tu nemam vise sto gledati, ali bake, djedovi, tetke i stric bi bome uzivali u iskustvu drugog kontinenta (ne svi odjednom, naravno )
doduse, ne znam o kojoj ti destinaciji pricas, ako se radi o Europi mogu jos shvatiti to letenje "doma" par puta godisnje, ali cim je drugi kontinent u pitanju... pa tko to radi a da nije, stajaznam, selebriti?
Pa i da odem na drugu planetu, ne bih htjela da mi dijete prekine sve veze s rodbinom i prijateljima.
Osim toga, i ja bi se sigurno rado vise puta godisnje nalazila sa svojim frendicama.
Imam i podosta frendova u emigraciji (europa) koji dolaze u hr 2-3 puta godisnje, nije to nista cudno.
Nama bi u slucaju preseljenja bilo lakse financijski podnijeti put u hr i nazad nego dovlaciti rodbinu (vrrrlo brojnu) i osiguravati im nekakav smjestaj.
Radilo se o dvjema sjevernoeuropskim zemljama. Nije drugi kontinent, ali svejedno nije bas blizu da mozes autom/busom/vlakom kad god se sjetis.

Dobro, ako ti imas neke debele i ruzne razloge za odlazak glavom bez obzira, onda je to nesto drugo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 19:09   #99
dobro, kad je EU u pitanju ipak je lakse, em sto su letovi jeftiniji (postoje low budget kompanije), em su trajanja letova sat - dva - tri. u mom slucaju let traje preko 10h s vise presjedanja (provincija nema direktnu vezu s europskim aerodromima). bas bi to bilo veselo izvoditi vise puta godisnje s malim djetetom mene vec sad brine kako ce ona uopce zdurati taj dugi let u jednom smjeru, o nekim putovanjima turisticki nazad u RH uopce ne razmisljam i mislim da nam nece biti prioritet prvu godinu - dvije, mozda i dulje.
za kontakt s ljudima odavde postoji skype. mobilni operateri u kanadi nude velik broj besplatnih minuta medjunarodnih poziva za prilicno prihvatljive novce. mnoge ljude do kojih mi je iznimno stalo ionako vidjam rijetko jer smo rastrkani diljem RH, ono, nije da je preseljenje na drugi kontinent kraj ikakvog kontakta ikad

ali da, to je jedna od jako bitnih stvari kad se ljudi odlucuju za emigraciju. ja zbilja jesam spremna ostaviti sve "iza sebe". normalno, ne mogu reci da mi ljudi odavde nece faliti, sludo bi bilo to tvrditi. i trudit cu se stedit lovu koliko mogu da doprinesem za placanje aviokarte ili platim u cijelosti onima koje zelim vidjeti, za koje zelim da dodju u posjetu.
ali kad se crta podvuce, prioritet mi je moja obitelj, moje dijete i moj muz. nasa buducnost, nas zivot i bolje sutra. nostalgiju cu prezivjeti. inace nema smisla uopce odlaziti ako ce covjek citavo vrijeme zaliti za ljudima ili necim vec sto je ostavio iza sebe. cemu sve ako si nesretan i zapravo u startu znas da ces biti nesretan?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 20:06   #100
pa evo, ja bi otisla kad bi znala da mogu 3-4 puta godisnje doci u zg. naprosto nisam spremna prerezati kontakte. dva put s familijom i bar dva puta bez njih da tulumarim i druzim se ovdje
i to je to za mene.
sto se mma tice, on bi otisao da i mamu ne vidi vise od jednom u dve godine
on odavno druka za kanadu, debelo prije krize
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:45.