Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2015., 15:02   #41
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Alpinos nisam probao, ali ni vrabasco ni brutalero nisu me se dojmili... U o'hari ih imaju pa sam probao nekoliko varijanti.
ovih alpinjosa ima svakakvih vrsta, od razlicitih papricica, razlicitih ljutina. zena recimo drma jalapeno i red savinu, dok meni pasu klasici tipa bhut jolokia i habanero
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:15   #42
Ah, red savina, nekadašnji rekorder odličnog okusa i ljutine s 577.00 SHU.
Pored Caroline i Moruge s preko 2.000.000 SHU, pa brojne varijante jolokie i 7 pota, jedva da više i pripada u najljuće
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:28   #43
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
tog mađarskog Pištu sam viđao u Kauflandu, ne znam jel ga još uvijek ima
Jel? Nisam vidio, baš bum pogledal. To ide ko alva kad se jednom ima.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:29   #44
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ah, red savina, nekadašnji rekorder odličnog okusa i ljutine s 577.00 SHU.
Pored Caroline i Moruge s preko 2.000.000 SHU, pa brojne varijante jolokie i 7 pota, jedva da više i pripada u najljuće
ok - jedna o mana alpinjosa da broj zvjezdica ne docarava dobro ljutinu. npr, savina je oznacena sa 3 zvjezde, a nije nesto pretjerano ljuta (valjda je tako rodila)

pretproslogodisnji habanero je ubijao, dok je proslogodisnji sasvim ugodan. s bhut jolokijom je obrnuto

no, ne uzimam to previse za zlo
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 15:34   #45
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
ok - jedna o mana alpinjosa da broj zvjezdica ne docarava dobro ljutinu. npr, savina je oznacena sa 3 zvjezde, a nije nesto pretjerano ljuta (valjda je tako rodila)

pretproslogodisnji habanero je ubijao, dok je proslogodisnji sasvim ugodan. s bhut jolokijom je obrnuto

no, ne uzimam to previse za zlo

Pa da, to je normalno za svojevrsni ''domaći'' umak.
Teško ga je standardizarati jer uz istu recepturu i namirnice, ne možeš u potpunosti utjecati na ljutinu papričica koja zna dosta varirati, čak i na istoj biljci plodovi dosta variraju.

Savina inače varira od 300.000 - 600.000 SHU, tako da razlika može biti i poprilična
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:34   #46
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Slicno je i sa sambalom iz metroa, inace fenomenalan okus, ali za mene koji i inace ne volim puno soliti, to je jednostavno preslano. Jos prodje za neki dip, snack uz cugu.
Meni je Sambal Oelek iz metroa puno ukusniji od Eroš Pište, i nije mi toliko slan. S obzirom da volim ljuto (za razliku od ostalih ukućana), super mi je uzeti SO i pomiješati ga s bolonjezom (u svom tanjuru), namazati ga na lazanje isl. A s EP uopće ne znam što bih radio - kad ga koristim na gore opisane načine, bude mi preslano, a za zaljutiti fiš i čobanac postoje puno efikasnije metode.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 16:55   #47
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Meni je Sambal Oelek iz metroa puno ukusniji od Eroš Pište, i nije mi toliko slan. S obzirom da volim ljuto (za razliku od ostalih ukućana), super mi je uzeti SO i pomiješati ga s bolonjezom (u svom tanjuru), namazati ga na lazanje isl. A s EP uopće ne znam što bih radio - kad ga koristim na gore opisane načine, bude mi preslano, a za zaljutiti fiš i čobanac postoje puno efikasnije metode.
Pištu nisam probao,a sudeći po ovom i nema potrebe

Meni je taj SO iz metroa okusom jedan od najboljih ljutih soseva takvog tipa s komadima papričica. Ali u nekim jelima jednostavno sol previše dođe do izražaja, a ja uvijek solim minimalno pa me to smetalo. Doduše, dok nisam počeo raditi SO doma, redovito sam ga kupovao i konzumirao.

U dipovima za tortilja čips, umaku za pizzu i slične varijante mi je bio super, ali bolonjez, variva i sl, previše bih sol osjećao.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 17:01   #48
e pa zato uopće ništa ne soliš kad ga dodaješ u hranu
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 17:02   #49
Eh, zajeb je kad drugi ne jedu ljuto pa si ti dodatno zaljućuješ
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 18:35   #50
Quote:
BigDaddy kaže: Pogledaj post
Meni je Sambal Oelek iz metroa puno ukusniji od Eroš Pište, i nije mi toliko slan. S obzirom da volim ljuto (za razliku od ostalih ukućana), super mi je uzeti SO i pomiješati ga s bolonjezom (u svom tanjuru), namazati ga na lazanje isl. A s EP uopće ne znam što bih radio - kad ga koristim na gore opisane načine, bude mi preslano, a za zaljutiti fiš i čobanac postoje puno efikasnije metode.
Baš ću probat taj SO, meni ta sol iz EP ne smeta niti kad ga na kruh tanko namažem a ja EP trošim u svemu kaj jedem sa žlicom (osim juhe).
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 18:46   #51
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
meni ta sol iz EP ne smeta niti kad ga na kruh tanko namažem a ja EP trošim u svemu kaj jedem sa žlicom (osim juhe).
pa kumek u tome ima 10% soli
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 20:19   #52
Evo upravo sam pojeo tanjur kelja sa žlicom pište

Genijalno!

Stoji mi mjesecima u frižideru jer je totalno na mjestima abnornalno slan, pa ga nisam koristio.
Ovako ubaciti ga u čušpajz mi nije palo na um.. Hvala na tipu :-)
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 10:07   #53
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
meni nisu dobri niti oni s octom, niti fermentirani, al tu su zato 'obicni' alpinjosi koji su mi genijalni. steta sto ih vise ne mogu jesti
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 10:37   #54
ne znam što smatraš pod "obični alpinjosi", al ovi koje nalazim po netu svi redom imaju octa u sebi
Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 10:56   #55
Nisam siguran da ćete uopće naći shelf product takvog tipa bez octa.

Jendostavno, kiselost koju daje ocat je najjednostavniji način čuvanja takvog proizvoda jer se u takvom okruženju neće kvariti. Eventualno ga se može zamijeniti sokom limuna (skuplja zamjena).

Za ovakve rijetke soseve ocat je skoro neizbježan, a okus octa se može maskirati šećerom ili voćem.

Za guste soseve s komadićima papričica češće se koristi sol, ali gore spomenutih 10% soli je po meni ipak previše. Već 2-3% soli je dovoljno, bilo za fermentirani, bilo za sirovi sos.

Ukuhani sambal oelek s 2 % soli i 15% octa na ukupnu koiličinu papričica, češnjaka i đumbira je meni stajao u fridžu otvoren više od godinu dana bez da je pokazivao ikakve naznake kvarenja.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:03   #56
Do sada sam sve umake na bazi ljutih paprika radio isključivo uz dodatak par režnjeva češnjaka ( prirodni antibiotik i konzervans) , bez kuhanja, soli i octa. Čuvam u flašici/teglici u frižideru i nema kvarenja.
Ako se uz neko određeno jelo u ljutom umaku poželi drugih sastojaka lako ih je dodati u manju količinu prije korištenja. Sve ostale kombinacije sa sastojcima koji u sebi imaju prirodnog šećera prije će ili kasnije početi fermentaciju a onda je kiselost garantirana.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:07   #57
Kako ih radiš i što stavljaš, ako nije problem napisati..
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:17   #58
Quote:
Levistej kaže: Pogledaj post
ne znam što smatraš pod "obični alpinjosi", al ovi koje nalazim po netu svi redom imaju octa u sebi
imaju, ali nije primaran u okusu kao sto je to slucaj sa vrabascom, npr
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:28   #59
Quote:
chillout23 kaže: Pogledaj post
Kako ih radiš i što stavljaš, ako nije problem napisati..
Desetak ljutih pažljivo očistim od sjemenki pazeći da ne odstranim sjemene lože u kojima je najveća ljutina, 3-4 režnja češnjaka i sve zmiksam štapnim mikserom. Ako je smjesa presuha za miksanje dodam par komadića rog paprike za ajvar ili žlicu-dvije vode.
Takav umak je prilično gust pa ga onda prije korištenja doradim s dodacima po želji ( neko voće, ketchup, paradajz...) u količini koja je potrebna.
Jedna od kombinacija je dodavanje maslinovog ulja tako da je gotov umak teglici pokriven slojem ljutog ulja koje se može koristiti po potrebi a ispod je umak kojeg ulje dodatno čuva.
Ako se potroši sve ulje s vrha, dodaš žlicu dvije dobro promiješaš.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:30   #60
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Do sada sam sve umake na bazi ljutih paprika radio isključivo uz dodatak par režnjeva češnjaka ( prirodni antibiotik i konzervans) , bez kuhanja, soli i octa. Čuvam u flašici/teglici u frižideru i nema kvarenja.
Ako se uz neko određeno jelo u ljutom umaku poželi drugih sastojaka lako ih je dodati u manju količinu prije korištenja. Sve ostale kombinacije sa sastojcima koji u sebi imaju prirodnog šećera prije će ili kasnije početi fermentaciju a onda je kiselost garantirana.
Ja uglavnom radim po istom principu, ali dio i zakuham jer mi ne stane sve u fridž

Prekjučer baš napravio jedan friški:
20 murupi amarela papričica, 1 slatka crvena (za boju), par režnjeva češnjaka prstohvat soli, malo octa, šećera i soka do limete. Taman za jednu malu bočicu. Sve dobro izblendano i stoji u fridžu. Ja uglavnom dodajem malo jabučnog octa ili od slada jer mi paše okus.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.