Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2016., 13:30   #1
Novi popis lektire

Ne znam koliko pratite recentna zbivanja, ali predložen je novi popis lektire.

Popis

Oko 200-ak naslova, od čega je 80-ak naših autora, a ostalo je svjetska književnost.
(Mnogi profesori to ne odobravaju, smatraju da je trebalo biti više made in Cro književnosti.)

Ali, opet - koji bi omjer bio idealan, odnosno, najpravedniji? Fifty-fifty domaće naspram stranoga? Ili, možda, 89,99 domaćeg i samo desetak posto stranog?
Ili 25 posto svjetske književnosti, itd., možemo predlagati različite omjere unedogled.

Mnogi kritičari zamjeraju što su iz popisa izbačeni Marulić i Judita, pa Cervantes, Vergilije (Eneida) i još neki.

Vidljiv je pomak prema suvremenim, recentnim djelima (Tolkein, Anne Rice, Chuck Palanhiuk, Patrick Süskind - dakle Gospodar prstenova,
Intervju s vampirom, Klub boraca, Parfem...). Od domaćih, između ostalih: Jergović, Julijana Matanović, Ante Tomić te Kristian Novak s kajkavskim romanom Črna mati zemla (2013.),
pa Dubravka Ugrešić, Slavenka Drakulić, Irena Vrkljan itd.

Nije da starih klasika nema (uvršteni su Držić, Plandovanja I. B. Vučića), pa Ante Kovačić, Šenoa, Gjalski (nisam obožavatelj njegova opusa), Mažuranić, Matoš...
Od stranih 'evergreen' autora: Shakespeare, Moliere, Dante, Petrarca, Boccaccio, Eshil, Sofoklo, Euripid, Ezop... pa prema Oscaru Wildu, Camusu, Brogesu, Brechtu..., onda Jaroslav Hašek (satira i humor! ), Haruki Murakami, Agatha Christie & A. C. Doyle (kriminalistički romani očito više nisu trivijalna književnost).

Uvršteni su i Branimir Johnny Štulić te Arsen Dedić.

Dakako, svakom se popisu može prigovoriti - uvijek će nešto biti suvišno nekome, a drugome će faliti pojedini autori/djela.

Napominjem da ovaj popis nije konačan, to je samo prijedlog, otvoren za raspravu.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 28.03.2016. at 14:07.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 15:42   #2
Žao mi je što nema Zagorke, ali vrijeme je za promjenu lektire. Ono što je najbolje u cijeloj toj reformi jest to da će učenici sami birati lektiru na temelju predloženog popisa. I što je uvršten Tolkien. I žao mi je što na popisu nema Zvjezdane Odobašić.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 16:28   #3
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Žao mi je što nema Zagorke, ali vrijeme je za promjenu lektire.
Slažem se, mislim da je Zagorka bitnija od Kšavera Gnjavatora Gjalskoga.
I to ne samo kao književnica, nego i kao feministica te novinarka.
Bilo bi dobro da se srednjoškolci upoznaju s njom (npr. njen autobiografski tekst Što je moja krivnja?) u kojem opisuje kako je bila onemogućavana u svom radu, ponajviše zbog toga jer je bila
žena i pobornica hrvatskog jezika naspram madžarskog i njemačkog.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:23   #4
Pitanje je koliko će ovaj novi popis proći pored nove konzervativnije vlade. S tim da se ljudi malo zalijeću s tim da će učenici sami birati lektiru, dio kanona svakako ostaje, a dio će biti na izbor u dogovoru s nastavnikom i naravno, prema dostupnosti. Gledala sam malo taj popis, ima djela koja nisu baš dostupna u zagrebačkim knjižnicama, ili su u spremištu, 20 primjeraka u cijelom gradu. Mogu misliti kakva je tek onda situacija u ostatku zemlje.

Mene malo strah da će opet dio starijih profesora obrađivati po starom programu, jer ne da im se gnjaviti s novotarijama, a dio će nametati vlastiti ukus/svjetonazor. Iluzorno je za očekivati da su baš svi čitali sve knjige, pogotovo ako imaš nekoga tko ne voli određenog pisca ili žanr. Moja profa u srednjoj je mrzila fantasy, mislim da ne bi bilo šanse da se Tolkien njoj na satu obrađuje.

Zadnje uređivanje violent_violet : 28.03.2016. at 17:39.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 18:47   #5
po kakvim su to kriterijima miro gavran, jergović, tomić i sl. na novom popisu, a boris maruna ne?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:37.