Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2013., 18:47   #41
Vidim da su se uzburkale strasti oko HPL-a, a evo i moje mišljenje. Najveće mane su slabe karakterizacije likova ( u većini slučajeva nepostojeće), i jako loši ( ako ih uopće ima) dijalozi. Sve to zvuči kad se čita kao da netko čita policijski zapisnik; samo ono bitno je rečeno, ne način na koji je rečeno. Ali s druge strane, dok su pojam horrora bili krv, duhovi i vampiri ( tu i tamo koji eksperiment znanstvenika) on je došao na scenu i donio nam vanzemaljska čudovišta, sluz, bogove koji čekaju da se uzdignu i unište čovječanstvo. Siguran sam da ne bi bilo King-ovog "IT", niti Simmonsovog "Summer of Night" da nije HPL utro staze sa svojim čudovišnim, amoralnim "bogovima". Možda mu stil i način pisanja nije najprimamljiviji, ali siguran sam da njegova mašta nadilazi sve to. Najveći problem po meni je kad danas ljudi prvi put uzmu njegovu priču u ruke gledaju način na koji je pisana, jer već su vidli u knjigama i filmovima sve kaj je on opisao prije skoro 100 godina. Alien, The thing, It, Summer of night, i mnogo drugih filmova/priča gdje se ljudi nađu pred nečim nezamislivim, neshvatljivim i jednostavno - polude
__________________
HR

Winter is coming
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 19:51   #42
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Vidim da su se uzburkale strasti oko HPL-a, a evo i moje mišljenje. Najveće mane su slabe karakterizacije likova ( u većini slučajeva nepostojeće), i jako loši ( ako ih uopće ima) dijalozi. Sve to zvuči kad se čita kao da netko čita policijski zapisnik; samo ono bitno je rečeno, ne način na koji je rečeno. Ali s druge strane, dok su pojam horrora bili krv, duhovi i vampiri ( tu i tamo koji eksperiment znanstvenika) on je došao na scenu i donio nam vanzemaljska čudovišta, sluz, bogove koji čekaju da se uzdignu i unište čovječanstvo. Siguran sam da ne bi bilo King-ovog "IT", niti Simmonsovog "Summer of Night" da nije HPL utro staze sa svojim čudovišnim, amoralnim "bogovima". Možda mu stil i način pisanja nije najprimamljiviji, ali siguran sam da njegova mašta nadilazi sve to. Najveći problem po meni je kad danas ljudi prvi put uzmu njegovu priču u ruke gledaju način na koji je pisana, jer već su vidli u knjigama i filmovima sve kaj je on opisao prije skoro 100 godina. Alien, The thing, It, Summer of night, i mnogo drugih filmova/priča gdje se ljudi nađu pred nečim nezamislivim, neshvatljivim i jednostavno - polude
Predivno si sve to reko.
Jedino to što ti nazivaš manama,tj,to njegovo pisanje bez karakterizacija likova koji su često samo ime na papiru i pisanje bez dijaloga,uopće mi ne izgledaju kao mane jer ostavlja čitatelja da se uživi u njegove priče i horror atmosferu bez suvišnog.Priče i romani su zapravo pisani kao neke kronike.S druge strane opisivanje mu je fantastično,baš uvuče čitatelja u taj njegov bolesni i stravični svijet.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 20:21   #43
Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
Opisivanje? Planine ludila. Ajde ti tako detaljno i medicinski opisi nikad vidjeno bice. Recenice? Koje to recenice? Napisi tu recenicu koja ti ne stima i obrazlozi. Hoffmanna zaboravljas. On je vrlo bitan igrac.
Ma zbog čega bih ti ja pisala rečenice. Piši ti onda meni jer ti je dobar, kužiš. Rekla sam svoje. Slab je na dijalozima, a jedino mu vrijedi atmosfera.


Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
Science fiction and fantasy author Stephen King called Lovecraft "the twentieth century's greatest practitioner of the classic horror tale. Znas engleski pa eto...
I to bi trebalo značiti točno što?


Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
ok, pogledajmo malo tvoj post, Poe je svakako veći pisac od Lovecrafta...King je poznatiji, stoji...ali sam King je rekao da mu je Lovecraft uzor, bez njega ni King nebi bio približno ovakav pisac.
Lovecraft je pisao priče ugođaja, ne lingvističke "proljeve" ili filozofske rasprave, priče.Jesu li tebi kao djetetu čitali Kafku, Dostojevskog ili priče, bajke?
Kingov najveći uzor je Richard Matheson, još jedna horor legenda.

Oprosti, ali ove usporedbe Lovecrafta i Kafke/Dostojevskog su smiješne. Lovecraft je kao pisac slab. A upravo King najbolje opisuje stvari.

Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Gluposti.
Lovecraft je enormno utjecao na horror,ne možeš reći da nije.Štoviše u samom žanru dosego je kultni status.
Puno više je on promjena donio u horror nego Poe,a utjecao je i na Kinga.
Ne samo da nije preuveličan,nego je čak i premalo poznat za ono što zaslužuje.
Sandra, rekla sam ti već. prestani me stalkati na svakoj temi. Di sam napisala da nije utejcao? Ne nameči svoje mišljenje drugima. Lovecraft je utejacajan, ali imam pravo reći da je King utjecajniji, štoviše, najutjecajniji horor pisac svih vremena. Uzdigao literaturni horor žanr iz mrtvih sa svojim klasicima i samim time postao toliko ekraniziran, referenca svih u pop kulturi.

Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Hajde King-fan boy vrati se molim te lijepo na temu posvećenu Kingu,i nemoj širiti svoju netrepeljivost prema drugim dobrim i priznatim autorima na po njihovim temama.Ili se barem dokumentiraj prije toga pa da znaš o čemu pričaš.
A ti mi se prestani ovako obraćati kada ne znaš s argumentima čim netko drugačije misli. Odi čitati šuplje krimiće od Agathe Christie. Eto, to su takvi razgovori. Čim netko drugačije misli, napadaš ljude i to stalno radiš, a da ne govorim što si mi sve prije govorio. Molit ću te da prestaneš više.

Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Vidim da su se uzburkale strasti oko HPL-a, a evo i moje mišljenje. Najveće mane su slabe karakterizacije likova ( u većini slučajeva nepostojeće), i jako loši ( ako ih uopće ima) dijalozi. Sve to zvuči kad se čita kao da netko čita policijski zapisnik; samo ono bitno je rečeno, ne način na koji je rečeno. Ali s druge strane, dok su pojam horrora bili krv, duhovi i vampiri ( tu i tamo koji eksperiment znanstvenika) on je došao na scenu i donio nam vanzemaljska čudovišta, sluz, bogove koji čekaju da se uzdignu i unište čovječanstvo. Siguran sam da ne bi bilo King-ovog "IT", niti Simmonsovog "Summer of Night" da nije HPL utro staze sa svojim čudovišnim, amoralnim "bogovima". Možda mu stil i način pisanja nije najprimamljiviji, ali siguran sam da njegova mašta nadilazi sve to. Najveći problem po meni je kad danas ljudi prvi put uzmu njegovu priču u ruke gledaju način na koji je pisana, jer već su vidli u knjigama i filmovima sve kaj je on opisao prije skoro 100 godina. Alien, The thing, It, Summer of night, i mnogo drugih filmova/priča gdje se ljudi nađu pred nečim nezamislivim, neshvatljivim i jednostavno - polude
Apsolutno se slažem s prvim dijelom posta. Slab je pisac, slab na riječima i spašava ga ta atmosfera i svi ti mitovi. Utjecajan je, ali Poe i King su puno više tog dali samoj literaturi. I nitko nema toliko prepoznatljivih horor klasika kao King. Uostalom, nagrade publike i kritike govore za Kinga puno više nego za druge pisce. Zar nije on dobio onu najznačajniju nagradu koja se može dobiti z pisca? Naravno da jest.

Upravo zbog tog svog utjecaja, opisa, stvaranja pamtljivih likova što zlikovaca što heroja, king je prema većini broj 1 i naravno da se onima koji vole Lovecrafta to ne sviđa pa izmišljaju i napadaju samo zato što se drugečije misli.

Isijiavanje, It, Cujo, Carrie, Salem's Lot, The Stand, Pet Semetary, odišnja Doba, Zelena Milja, Dark Tower, Misery... Rijetko koji pisac ima toliko prepoznatljivih klasika koji su redefenirali ne samo horor žanr već i općenito (Zelena Milja, Godišnja doba) i još k tome je King puno raznovrsniji, a mašta mu je jednostavno nenadmašna. Liste govore za sebe. Publika, kritika, nagrade. Ako ćemo objektivno, to je onda objektivno, ta kritika, nagrade i publika.
Bilješka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 22:01   #44
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Vidim da su se uzburkale strasti oko HPL-a, a evo i moje mišljenje. Najveće mane su slabe karakterizacije likova ( u većini slučajeva nepostojeće), i jako loši ( ako ih uopće ima) dijalozi. Sve to zvuči kad se čita kao da netko čita policijski zapisnik; samo ono bitno je rečeno, ne način na koji je rečeno. Ali s druge strane, dok su pojam horrora bili krv, duhovi i vampiri ( tu i tamo koji eksperiment znanstvenika) on je došao na scenu i donio nam vanzemaljska čudovišta, sluz, bogove koji čekaju da se uzdignu i unište čovječanstvo. Siguran sam da ne bi bilo King-ovog "IT", niti Simmonsovog "Summer of Night" da nije HPL utro staze sa svojim čudovišnim, amoralnim "bogovima". Možda mu stil i način pisanja nije najprimamljiviji, ali siguran sam da njegova mašta nadilazi sve to. Najveći problem po meni je kad danas ljudi prvi put uzmu njegovu priču u ruke gledaju način na koji je pisana, jer već su vidli u knjigama i filmovima sve kaj je on opisao prije skoro 100 godina. Alien, The thing, It, Summer of night, i mnogo drugih filmova/priča gdje se ljudi nađu pred nečim nezamislivim, neshvatljivim i jednostavno - polude

Pa ciljano nema karakterizacije likova jer su za Lovecrafta ljudi beznacajni, sitni crvi. Time sto ih ne produbljuje nam ubija svaku mogucu simpatiju spram njih. I na kraju kad lik najebe mi ne osjecamo nista...
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 22:21   #45
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
Ma zbog čega bih ti ja pisala rečenice. Piši ti onda meni jer ti je dobar, kužiš. Rekla sam svoje. Slab je na dijalozima, a jedino mu vrijedi atmosfera.
Pa zato što nisi objasnila zašto je loš, a dijaloga kod Lovecrafta ima ultra malo tako da ti je to promašeno za istaknuti kao konkretan problem. Ponavljas to da je loš kao papiga, što ostavlja dojam naucenog i nepromisljenog. Mozda i neprocitanog.

Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
Lovecraft je utejacajan, ali imam pravo reći da je King utjecajniji, štoviše, najutjecajniji horor pisac svih vremena. Uzdigao literaturni horor žanr iz mrtvih sa svojim klasicima i samim time postao toliko ekraniziran, referenca svih u pop kulturi.
Pa baš i ne... I previše mitiziraš Kinga. Možda da si citala Machena ili Hoffmana smanjila bi tu fascinaciju. Prema njima, kao i prema Lovecraftu, King je nula. Pa i Barker ga ždere. Referenci u pop kulturi ima Lovecraft daleko više, heavy metal je tu fantastican primjer.

Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
King puno raznovrsniji, a mašta mu je jednostavno nenadmašna. Liste govore za sebe. Publika, kritika, nagrade. Ako ćemo objektivno, to je onda objektivno, ta kritika, nagrade i publika.
To ne mora ništa govoriti. Ovo sa njegovom maštom je apsurdna izjava. Iza Kinga je uvijek stajala mašinerija i pisao u vrijeme puno prihvatljivije za plasman takve literature nego npr. Lovecraft. Također stil mu je do besvijesti jednostavan u odnosu na Lovecrafta pa ce tako sigurno privuci vise ljudi. Oprosti ali meni malo znaci glas publike, pogotovo velikom vecinom priglupe americke mladezi. Kriticar isto nisu meritorni, njihov je posao svoj osobni ili potplaceni stav zapakirati u lažnu objektivnost i logicnost. Nagrade ko šljivi, ovise o dvama prethodnim stvarima.


Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
A upravo King najbolje opisuje stvari.
??
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 22:48   #46
Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
Pa ciljano nema karakterizacije likova jer su za Lovecrafta ljudi beznacajni, sitni crvi. Time sto ih ne produbljuje nam ubija svaku mogucu simpatiju spram njih. I na kraju kad lik najebe mi ne osjecamo nista...
ti onda nisi čitala dovoljno HPL-a, jer da jesi, znala bi za jednog lika koji se zove Randolph Carter, koji ne samo da proživi sva čudovišna zbivanja, već i sam ( na neki način) postane čudovište. To kaj ti idoliziraš HPL-a, ne znači da on nije bio imun na narcisoidne porive, te sebe, u književnom obliku, postavio kao najvećog heroja.


Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
To ne mora ništa govoriti. Ovo sa njegovom maštom je apsurdna izjava. Iza Kinga je uvijek stajala mašinerija i pisao u vrijeme puno prihvatljivije za plasman takve literature nego npr. Lovecraft. Također stil mu je do besvijesti jednostavan u odnosu na Lovecrafta pa ce tako sigurno privuci vise ljudi. Oprosti ali meni malo znaci glas publike, pogotovo velikom vecinom priglupe americke mladezi. Kriticar isto nisu meritorni, njihov je posao svoj osobni ili potplaceni stav zapakirati u lažnu objektivnost i logicnost. Nagrade ko šljivi, ovise o dvama prethodnim stvarima.
mislim da ti je pametnije da sutis u nekim stvarima. king je carrie izdao umjesto blaze, knjiga koja je slicna "Of mice and men" nego bilo kojem horroru. Čovjek je sam počeo pisat pod pseudonimom da vidi dal bi opet tako uspio.

Iskreno nemaš pojma o horror književnosti i pametnije bi ti bilo da ne pišeš takve gluposti, kolko god voljela HPL-a. King je nastavio jedan dio horror povijesti koji je niknuo iz folk priča, koje je Poe rafinirao, a Lovecraft redifinirao
__________________
HR

Winter is coming
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 23:27   #47
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
ti onda nisi čitala dovoljno HPL-a, jer da jesi, znala bi za jednog lika koji se zove Randolph Carter, koji ne samo da proživi sva čudovišna zbivanja, već i sam ( na neki način) postane čudovište. To kaj ti idoliziraš HPL-a, ne znači da on nije bio imun na narcisoidne porive, te sebe, u književnom obliku, postavio kao najvećog heroja.
Naravno da znam Randolpha Cartera ali on je iznimka u odnosu na ostale price i ljudske likove.


Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Iskreno nemaš pojma o horror književnosti i pametnije bi ti bilo da ne pišeš takve gluposti, kolko god voljela HPL-a. King je nastavio jedan dio horror povijesti koji je niknuo iz folk priča, koje je Poe rafinirao, a Lovecraft redifinirao
Ti zaista nisi meritorna osoba za ljudima govoris o sto znaju a sto ne znaju. A ovakve bilo bi ti bolje... to je vec primitivizam.
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 23:43   #48
Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
Ti zaista nisi meritorna osoba za ljudima govoris o sto znaju a sto ne znaju. A ovakve bilo bi ti bolje... to je vec primitivizam.
A ti kao jesi? Gledaj, uletiš ljudima jako bahato i bezobrazno samo zato što se drugečije misli. U redu je raspravljati, ali nekog vraga ipak trebaš znati o horor književnosti.

Pa ja nisam ni rekla da Lovecraft nije utjecajan već da mi nije rang najvećih. Svi njegovi cthulhu mitovi su utjecajni i pomogao je horor žanru, ali shvati da ima drugih horor pisaca koji su još više utjecali poput Poea ili Kinga. Kažeš da iza Kinga stoji mašinerija? A da se pitaš zašto? Pa nabrojala sam ti sve one klasike. Literaturni horor je pao na najniže grane. Bilo je tu pisaca, ali King je počeo i stvorio moderni horor žanr. On je stvorio tu mašineriju koja je kažeš iza njega. Uzimao je obične ljude i stvarao heroje. Uzimao obične detalje i složio od toga nevjerojatne opise.

Sve one klasike koje sam nabrojala, a to upravo jesu, prihvaćeni su tako i od publike i od kritike. Pa valjda su oni releventni, a ne neka osoba na forumu hr koja želi samo diskredirati pisca koji je sve to oživio.

O maštu mu ne treba govoriti koje je sve svjetove i unikatne likove stvorio.
Bilješka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 23:53   #49
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
A ti kao jesi? Gledaj, uletiš ljudima jako bahato i bezobrazno samo zato što se drugečije misli. U redu je raspravljati, ali nekog vraga ipak trebaš znati o horor književnosti.

Pa ja nisam ni rekla da Lovecraft nije utjecajan već da mi nije rang najvećih. Svi njegovi cthulhu mitovi su utjecajni i pomogao je horor žanru, ali shvati da ima drugih horor pisaca koji su još više utjecali poput Poea ili Kinga. Kažeš da iza Kinga stoji mašinerija? A da se pitaš zašto? Pa nabrojala sam ti sve one klasike. Literaturni horor je pao na najniže grane. Bilo je tu pisaca, ali King je počeo i stvorio moderni horor žanr. On je stvorio tu mašineriju koja je kažeš iza njega. Uzimao je obične ljude i stvarao heroje. Uzimao obične detalje i složio od toga nevjerojatne opise.

Sve one klasike koje sam nabrojala, a to upravo jesu, prihvaćeni su tako i od publike i od kritike. Pa valjda su oni releventni, a ne neka osoba na forumu hr koja želi samo diskredirati pisca koji je sve to oživio.

O maštu mu ne treba govoriti koje je sve svjetove i unikatne likove stvorio.
Nitko ne zeli diskreditirati Kinga, ali ga ti mitiziras. Uostalom ovo nije tema o njemu a ti si krenula s njime radeci komparaciju izmedju njega i Lovecrafta sto je mozda samo po sebi krivo. Ne nastupam bahato i smijesno je da ponavljas misli svoga neonacistickog prijatelja odozgo ( prvo o dijalozima sto si odmah prosrala cim je to on izjavio a sad i ovo: nekog vraga trebas znat? zato sto nisam crv sa wikipedije i ne sakupljam informacije o izdavanju knjige nego ju ekšli citam), a ti nemas argumente vezano striktno za ovu temu s koje skreces stalno. King je skriboman. I zadnje, nikad ne znas tko je ta neka osoba na forumu, a što se tice publike i kritike, masama nije mudro vjerovati.
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 23:57   #50
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
A ti kao jesi? Gledaj, uletiš ljudima jako bahato i bezobrazno samo zato što se drugečije misli. U redu je raspravljati, ali nekog vraga ipak trebaš znati o horor književnosti.

Pa ja nisam ni rekla da Lovecraft nije utjecajan već da mi nije rang najvećih. Svi njegovi cthulhu mitovi su utjecajni i pomogao je horor žanru, ali shvati da ima drugih horor pisaca koji su još više utjecali poput Poea ili Kinga. Kažeš da iza Kinga stoji mašinerija? A da se pitaš zašto? Pa nabrojala sam ti sve one klasike. Literaturni horor je pao na najniže grane. Bilo je tu pisaca, ali King je počeo i stvorio moderni horor žanr. On je stvorio tu mašineriju koja je kažeš iza njega. Uzimao je obične ljude i stvarao heroje. Uzimao obične detalje i složio od toga nevjerojatne opise.

Sve one klasike koje sam nabrojala, a to upravo jesu, prihvaćeni su tako i od publike i od kritike. Pa valjda su oni releventni, a ne neka osoba na forumu hr koja želi samo diskredirati pisca koji je sve to oživio.

O maštu mu ne treba govoriti koje je sve svjetove i unikatne likove stvorio.
Daj se smiri,nitko ne želi diskreditirati nikog.Osim toga ovo je tema o Lovecraftu,a ne natječaj koji je pisac bolji u horroru.Ako ti se on ne sviđa ok,u redu,ali prestani s nametanjem svog osobnog stava kao jedinog ispravnog.

Sent from my ST15i using Tapatalk 2
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 17:54   #51
Quote:
evilinvader kaže: Pogledaj post
Naravno da znam Randolpha Cartera ali on je iznimka u odnosu na ostale price i ljudske likove.

Ti zaista nisi meritorna osoba za ljudima govoris o sto znaju a sto ne znaju. A ovakve bilo bi ti bolje... to je vec primitivizam.
nije RC u samo jednoj priči, već u više njih, tako da ne stoji da je to jedna priča, jedna iznimka.

tebi je primitivizam, a sama pišeš kako ne osjećaš ništa??? čemu onda čitati priče u kojima ne osjećaš ništa? to su, po meni, loše priče.

i nisam ti napisao bilo bi ti bolje, već, bilo bi ti pametnije. ja sam pročitao jako puno horrora, od gotičkog do današnjeg, modernog. mislim da imam pravo dati svoje mišljenje na temelju svega kaj sam pročitao, makar se tebi ono sviđalo ili ne. i inače, HPL nije pisao samo "cthulhu mytos"-e, ima on i drugih, jednako kvalitetnih priča
__________________
HR

Winter is coming
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 19:01   #52
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
nije RC u samo jednoj priči, već u više njih, tako da ne stoji da je to jedna priča, jedna iznimka.

tebi je primitivizam, a sama pišeš kako ne osjećaš ništa??? čemu onda čitati priče u kojima ne osjećaš ništa? to su, po meni, loše priče.

i nisam ti napisao bilo bi ti bolje, već, bilo bi ti pametnije. ja sam pročitao jako puno horrora, od gotičkog do današnjeg, modernog. mislim da imam pravo dati svoje mišljenje na temelju svega kaj sam pročitao, makar se tebi ono sviđalo ili ne. i inače, HPL nije pisao samo "cthulhu mytos"-e, ima on i drugih, jednako kvalitetnih priča
Znam, ciklus o snovima mu je bolji od mythosa. Vec prije sam spomenuo srebrni kljuc koja je fantasticna prica u kojoj je Carter glavni lik. Naravno da ima vise sa Carterom ali su to iznimke u odnosu na ostale price. ja ne pricam da ne osjecam nista nego je to ciljani efekt koji proizlazi iz njegova teksta.
evilinvader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 08:30   #53
Upravo sam pročitao zbirku "Kroz dveri snova", lijepo podsjećanje i vrlo dobar prijevod. Nadam se da će Zagrebačka naklada i ove godine na Interliberu objaviti novu zbirku.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 20:18   #54
Meni na lageru stoje dvije monumentalne zbirke: "Necronomicon" i "Eldritch Tales", ali nikako da ih započnem. Mislim da je u njima sve što je Lovecraft napisao (bar od proze). Dosta toga sam pročitao, ali nikad na engleskom.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 21:18   #55
Quote:
Wild Horses kaže: Pogledaj post
Meni na lageru stoje dvije monumentalne zbirke: "Necronomicon" i "Eldritch Tales", ali nikako da ih započnem. Mislim da je u njima sve što je Lovecraft napisao (bar od proze). Dosta toga sam pročitao, ali nikad na engleskom.
Pripremi rječnik, čeka te zanimljivo putovanje
Lovecraft je fenomenalan horror pisac, ali virujen da ga se potpuno može doživit baš u originalu. Ima (malo je reć) osebujan stil, npr. lako ga je imitirat/parodirat itd. (Kingov Jerusalem's Lot je primjer priče koja je napisana potpuno lovecraftovskim stilom, kao neki hommage, tribute štajaznam). Eldritch Tales nisam čitala, Necronomicon je odlična zbirka-obuhvaća sve priče iz Cthulhu mitologije + dosta probranih priča vremenski izvan Cthulhu svemira. Ja kad sam čitala HP Lovecrafta, nije mi bilo ugodno ugasit svjetlo i zaspat , nakon Kinga-bez problema. Oba su mi super iz drugih razloga i na drugi način. Tako se glupo prepirat o nečemu ovakvom
p.s.
Btw, opak rasist je bio, kroz neke priče to zna jako izać ("The Horror at The Red Hook") i zna jako smetat uživljavanju. Tu priču nisam ni dovršila čitat, ipak su to njegove specifične fobije bile.

E da ne zaboravim:

Phnglui mglw nafh Cthulhu R'lyeh wgah nagl fhtagn.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.

Zadnje uređivanje Guns of Brixton : 17.08.2013. at 21:24. Reason: Inspirational quote :)
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 04:19   #56
Geekovski pozdrav u Rusiji: "Cthulhu fhtagn!" - "Vaistinu fhtagn"!
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 15:19   #57
Nisam dugo nista citala od H. P. Lovecrafta, ali ostao mi je odlicnom sjecanju. Niti jedan pisac horrora me nije znao tak prestrasiti kao on, posebno se sjecam "The Statement of Randolph Carter" trebalo mi je par minuta da dodjem k sebi nakon te price, nikada me nije uhvatila takva jeza. Slicno sam se samo osjecala dok sam citala Salem's Lot. Izavati takvo osjecaje s pricom od samo par stranica... stvarno rijetko tko to moze.
Nazalost ne posjedujem niti jednu njegovu knjigu, sve su to bile posudjene knjige jednom procitane, ali stvarno se moram potruditi da ih nabavim i ponovo procitam.
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 16:30   #58
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Geekovski pozdrav u Rusiji: "Cthulhu fhtagn!" - "Vaistinu fhtagn"!
Prejako!
Quote:
mary89 kaže: Pogledaj post
Nisam dugo nista citala od H. P. Lovecrafta, ali ostao mi je odlicnom sjecanju. Niti jedan pisac horrora me nije znao tak prestrasiti kao on, posebno se sjecam "The Statement of Randolph Carter" trebalo mi je par minuta da dodjem k sebi nakon te price, nikada me nije uhvatila takva jeza. Slicno sam se samo osjecala dok sam citala Salem's Lot. Izavati takvo osjecaje s pricom od samo par stranica... stvarno rijetko tko to moze.
Nazalost ne posjedujem niti jednu njegovu knjigu, sve su to bile posudjene knjige jednom procitane, ali stvarno se moram potruditi da ih nabavim i ponovo procitam.
Čisti horror. (Da sam lik u nekoj horror priči, radije bi da me snađe sve od Kinga ikad, može i u isti dan - znam da bi se nekako izvukla! I još bi mi bilo zabavno i zanimljivo. Kod Lovecrafta, SPOILER * izbor ti je ili smrt ili ludilo-nema nikakve nade). SPOILER *
"The Statement..." je i meni super, ali trenutno bi rekla da je najveći efekt imala "The Shadow Over Innsmouth" od novela a od kraćih priča "Outsider", "Dagon" i "The Music of Erich Zahn" (ova mi je sva poetična ).
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 17:50   #59
"Shadow over Innsmouth" je uzeta koa baza za jednu odličnu igru od prije nekoliko godina.Meni je Strava iz Dinwicha bila prva njegova priča kju sam pročitao i zaprepastila me.Tada nisam ništa znao o ovom autoru,ali odtada sam počeo tražiti sve njegove priče.Na netu sam si nabavio knjigu koja sakuplja apsolutno sve što je napisao,pa si je čitam malo po malo.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 09:57   #60
A mene je prvi puta HPL zaintrigirao sa omota ploče Maidena "Live After Death", gdje je bilo napisano

"That is not dead which can eternal lie
Yet with strange aeons even death may die."

lappino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.