Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2014., 22:16   #81
Quote:
KakaoPakao kaže: Pogledaj post
Neocekivano sam naletio na novo izdanje iz 2011. ''Potraga za neznanim Kadathom'' ( the dream quest of uknown kadath) i nabavio ga za 70kn. Sasvim pristojna cijena za knjigu od 200str.



Ma samo da te nove koje dolaze budu kreativne i kvalitetne, da ih napravi netko tko ima duha i maste i sve super Provjerit cu ove ostale koje ste spomenuli.
Ja imam Kadath, platio 10kn

Ovo što rade, radi frogwares studio, radili su neki serijal o sherlocku holmesu tako da bi moglo valjat.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 22:46   #82
Upravo dovršio "The mound",kraći roman H.P.Lovecrafta o etnologu/arheologu koji istražuje priče o ukazanjima duhova indijanaca u malom gradiću u Oklahomi.Istraga ga dovodi do spoznaje o postojanju drevnog naroda koji je štovao bogove Yg-a i Chtulhua.Kraj je fenomenalan,strava.
Večeras počinjem Whisperer in the darkness.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 12:49   #83
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Upravo dovršio "The mound",kraći roman H.P.Lovecrafta o etnologu/arheologu koji istražuje priče o ukazanjima duhova indijanaca u malom gradiću u Oklahomi.Istraga ga dovodi do spoznaje o postojanju drevnog naroda koji je štovao bogove Yg-a i Chtulhua.Kraj je fenomenalan,strava.
Večeras počinjem Whisperer in the darkness.
Toj prici, whisperer in the darkness odmah dajem bonus posto znam da se spominje jedno, meni vrlo omiljeno bice iz mitova, Shub Niggurath. Ali ga nisam jos procitao.
KakaoPakao is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 19:04   #84
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
Je li King hvaljen u većini slučaja od strane struke?
Ne, nije bio, to je poanta. Njegove knjige su se dobro prodavale, što znači da ga je publika prihvatila objeručke dok ''struka'' i nije. Horor nikad nije bio baš dočekivan raširenih ruku. Tek nakon oho-ho godina dobio je priznanja, ali to je kao slučaj s Blade Runnerom i The Thing. U početku ih nitko nije doživljavao ozbiljno, danas ih struka cijeni kao zlatno jaje, zbog čega se stvara dojam da ti filmovi oduvijek imaju taj status. Ni King ga nije imao.

Quote:
Ne, ovo je pogrešno. Moderna horor literatura počinje sa Kingom koji ju je digao. To su 70-e, tad je i dolazio novi hollywood, a izbačen klasični hollywood sa Boogiem i ostalima. I sad što, The Godfather je nastao u 70-ima, doba novog hollywooda i nije klasik samo zato što nije snimljen u klasičnom hollywoodu. Ne, on jest klasik jer je odolio zubu vremena. Zar to nije klasik, knjiga i pisac koji odole zubu vremena?
Matheson je stvario novi književni smjer. Ne sam samcat, naravno, ali njegov Ja, Legenda je najavio taj novi smjer. George Romero sam govori kako ga je bezočno pokrao za Nož Živih Mrtvaca, a King se na Mathesonov rad referira više nego se mogu sjetiti (uključujući i debelu posvetu njemu i Romeru u Mobitelu). Sad, Matheson nije imao toliku prodaju kao ovaj, ali je imao ''struku'' na svojoj strani i publiku, a i friške ideje koje su razbijale onaj stari koncept horora.

Quote:
I zar po tebi nisu činjenice da su knjige The Shining, The Stand, Carrie, It, Dark Tower klasici literature? Te se knjige i dan danas pamte i bile su i još su dosta utjecajne. Prije The Standa su postojale post apokaliptičke knjige, ali The Stand je to popularizirao na jedan viši nivo. Da ne pričam dalje. Samo ne shvaćam zašto to osporavaš ako se to sve može provjeriti, a znam da nisi tamo neki jer dobro znam da voliš Carpentera što je moj idući primjer.
Znaš da je The Stand bio odbijen od izdavača kao predugačak? Morao ga je skratiti jer ntko nije vjerovao da će netko čitati toliku knjižurinu. Ne osporavam Kingu ništa te knjigu jesu poznate - danas. U vrijeme kad su izašle bile su samo dobro prodavane. Da je King prestao odmah nakon njih pisati ne bi uopće bile spominjane, što, srećom, nije naparavio. A i u tom periodu se svi slažu da je imao itekakvih oscilacija u kvaliteti, pogotovo što se tiče ''It'', gdje je King sam priznao da je to jako neuravnotežena knjiga.

Quote:
I ja ga volim, ali vidim dosta sličnosti sa Kingom. Carpenter je isto kao King pomogao tom modernom hororu. Stekao je kultan status među gledateljima, strukom, upravo kao što je stekao i King. Isto vrijedi i za njegove filmove to jest knjige u slučaju Kinga.
Pa jest, Caprenter se danas drži rodonačelnikom novog horora. To mu u tim danima nije značilo baš ništa jer je morao rukama, nogama i zubima grebati da dobije novce za idući projekt. Ekranizacija Christine je najamnički posao za koji kaže da ga je prihvatio raditi jer bi pristao snimati bilo što. To je ona poanta koju naglašavam - oni su danas legenda, ali onda nisu bili. Jedva su uspjevali napraviti projekt (Carpenter) i daljnji projekt bi ovisio u uspješnosti prethodnog. Nijedan njegov film nije postao instant kultni materijal (možda jedino Assault on Precinct 13 - u Europi - Ameri ga nisu doživljavali baš nešto posebno) već s godinama, kao i Kingove knjige A da su majstori svaki svog zanata, jesu.

Quote:
I sad će mene netko uvjeravat da se one knjige koje sam gore navela neće pamtiti, a jebemu miša pamte se dan danas i zna se za njih.
Pamtit će se i Sumrak Saga, 50 Nijansi Sive, pa čak i Gola Istina od Nivesice. Što ih nimalo ne čini dobrima. A da ne govorim koliko Lovecrafta tek pamte, ili Poea.

Quote:
Znam da si i ti pisac, jesi pročitao On Writing i što misliš o toj knjizi?
Jok, nikako da mi dođe pod ruku, ali u planu je za čitanje. Tko zna, možda postanem i uspješan nakon nje
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 21:54   #85
Ejč Pi.

Negdje sam čitala, mislim da je čak "Protiv svijeta, protiv života" u pitanju, da je ostavio pozamašan broj naslova za priče, koje je stavio na papir za druge pisce ove mračne fantastike. Sad me ispravite, ako griješim, no malen broj tih ideja je iskorišten. Izgleda da im je dorastao bio jedino sam Lovecraft.

Mogu li se negdje pronaći?
Apple Pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 14:11   #86
Quote:
Apple Pie kaže: Pogledaj post
Ejč Pi.

Negdje sam čitala, mislim da je čak "Protiv svijeta, protiv života" u pitanju, da je ostavio pozamašan broj naslova za priče, koje je stavio na papir za druge pisce ove mračne fantastike. Sad me ispravite, ako griješim, no malen broj tih ideja je iskorišten. Izgleda da im je dorastao bio jedino sam Lovecraft.

Mogu li se negdje pronaći?
Nisam te tocno razumio sto trazis, ali ako mislis na knjigu ''Protiv svijeta, protiv zivota'', autor je Michel Houellebecq. Imas tu knjigu dostupnu u mnogim knjiznicama, nije rijetka.
KakaoPakao is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 14:32   #87
Pročitao sam dvije knjige od Lovecrafta. Planine ludila mi je stvarno super! Ali kad sam pročitao "Potraga za neznanim Kadathom" došlo mi je da plačem. Najlošija knjiga koju sam pročitao i žao mi je šta sam potrošio 50 kn.

Šteta šta mu je čudan način pisanja. Skoro pa da nema dijaloga ali jbg znam da je to napisano prije skoro 100 godina.
__________________
"When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies but the pack survives."
Eddard Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 16:12   #88
Šteta je što ti se Potraga za neznanim Kadathom nije svidjela, meni je bila super. To je mislim jedina takva Lovecraftova priča, sve ostale su više mistike, manje avanture.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 17:52   #89
Quote:
Apple Pie kaže: Pogledaj post
Ejč Pi.

Negdje sam čitala, mislim da je čak "Protiv svijeta, protiv života" u pitanju, da je ostavio pozamašan broj naslova za priče, koje je stavio na papir za druge pisce ove mračne fantastike. Sad me ispravite, ako griješim, no malen broj tih ideja je iskorišten. Izgleda da im je dorastao bio jedino sam Lovecraft.

Mogu li se negdje pronaći?
Postoje priče koje nisu do kraja rzvijene,napisane više kao fragmenti li natuknice.Pretpostavljam da bi ih se moglo naći u nekom bolje opremljenom izdanj njegovih djela.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 20:05   #90
Quote:
Eddard Stark kaže: Pogledaj post
Pročitao sam dvije knjige od Lovecrafta. Planine ludila mi je stvarno super! Ali kad sam pročitao "Potraga za neznanim Kadathom" došlo mi je da plačem. Najlošija knjiga koju sam pročitao i žao mi je šta sam potrošio 50 kn.

Šteta šta mu je čudan način pisanja. Skoro pa da nema dijaloga ali jbg znam da je to napisano prije skoro 100 godina.
Ne lezi svakome sve. Meni je, recimo, bila greska sta sam citao Planine ludila, prvu. Ideja mi se svidjela, mjesto radnje pogotovo. Zapinjao sam sa citanjem. Bilo mi je tlaka citat nakon 30str. Onda opet dok se nisam odmorio negdje oko 100str, imao sam volju nastavit dalje. Vjerujem da tad jos nisam navikao na Lovecraftov stil pisanja. I osjecao sam da je prica nepotrebno razvucena. Svidilo mi se iz kojeg je kuta ispricana (kao neki dokumentarac). Ali jedino sto me guralo da je procitam do kraja je bio poriv za tim da otkrijem koja je to velika opasna misterija koja lezi u tim planinama. To sa shoggothima je ispalo solidno, ali ocekivao sam neku krajnju napetost koju nisam dozivio bas. Moglo je to bolje ispast. Mozda bi stekao bolji dojam da je sad citam po prvi put. Ovako bih joj dao 3 i pol zvjezdice od 5.

Meni se Kadath zasad sviđa. Ali mislim da je Kadath onaj tip djela koji ce neki obozavat a neki jednostavno mrzit. Nije stvar koja je omiljena među svima ali nije smatrana ni najslabijom karikom. Kako kome.

Call of Cthulhu bi mi bila mozda i najdraza prica da je simbolizira neko drugo mitsko bice, jer stvarno nisam neki fan tog Cthulhua. Razumijem ideju iza nj. ali ne osjecam nikakvu zlocudnost ili pretjeranu stravu u tom bicu (prvo dolazi u obzir vanjština).

Zasad prvo mjesto drzi Color Out of Space. Na drugom mjestu bih smjestio Glazbu Ericha Zanna.
KakaoPakao is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 20:26   #91
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Postoje priče koje nisu do kraja rzvijene,napisane više kao fragmenti li natuknice.Pretpostavljam da bi ih se moglo naći u nekom bolje opremljenom izdanj njegovih djela.

Ovo. Misliš da bi?



Google is no help.
Apple Pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 23:35   #92
Quote:
Eddard Stark kaže: Pogledaj post
Pročitao sam dvije knjige od Lovecrafta. Planine ludila mi je stvarno super! Ali kad sam pročitao "Potraga za neznanim Kadathom" došlo mi je da plačem. Najlošija knjiga koju sam pročitao i žao mi je šta sam potrošio 50 kn.

Šteta šta mu je čudan način pisanja. Skoro pa da nema dijaloga ali jbg znam da je to napisano prije skoro 100 godina.
Tu je jako loš. Zna lijepu atmosferu stvorit, ali stil je dosta slab. Jako naporan za čitanje
Bilješka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 02:29   #93
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
Tu je jako loš. Zna lijepu atmosferu stvorit, ali stil je dosta slab. Jako naporan za čitanje
Neka je tebi naporan za citat, ali mu pisanje bar nije u rangu McDonaldsa kao u Kinga.
KakaoPakao is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 01:41   #94
Quote:
KakaoPakao kaže: Pogledaj post
Neka je tebi naporan za citat, ali mu pisanje bar nije u rangu McDonaldsa kao u Kinga.
Ovakvu glupost već dugo nisam pročitao. Dal si ti čitao HPL-a? Na engleskom mislim. Svaka čast čovjeku na maštovitosti i idejama, ali stil pisanja je jako težak za čitanje. A ovo za McD bi ti se onosilo na ove nove hitove sumrak, 50 nijansi i nives celzijus.
__________________
HR

Winter is coming
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 04:05   #95
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Ovakvu glupost već dugo nisam pročitao. Dal si ti čitao HPL-a? Na engleskom mislim. Svaka čast čovjeku na maštovitosti i idejama, ali stil pisanja je jako težak za čitanje. A ovo za McD bi ti se onosilo na ove nove hitove sumrak, 50 nijansi i nives celzijus.
Ako ti je već do čitanja gluposti, vrati se na prijašnje stranice i pročitaj svoje komentare.

Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
King je nastavio jedan dio horror povijesti koji je niknuo iz folk priča, koje je Poe rafinirao, a Lovecraft redifinirao
Koje folk priče? Šta je to Poe rafinirao, a Lovecraft redefinirao? Koje izražavanje, još da znaš šta pišeš. Ajde malo mi to opširnije objasni, baš me zanima pogotovo od nekog ''iskusnog'' kao ti.

Pročitaj koji interview sa Kingom. Ne znaš puno o njemu. On je sam poistovjetio svoje pisanje sa vrijednosti BigMaca. Šta misliš zašto se nije usporedio sa gurmanskim mesom?

Lovecraftov stil pisanja sigurno nije težak zbog nedostatka dijaloga. Težak je, jer paragrafi znaju bit pretrpani rečenicima, nepravilno posloženim (tj. inverziji), suvišnim upotrebljavanjem definicijama, nama nepoznatima za naše vrijeme (tu bi mu progledao kroz prste), njegov horor nije konstantni ''jump scare'' sa jeftinim trikovima, pa ljudima postane dosadan. Poanta je da njegove knjige nisu ''easy to get sucked into'' kao što je to slučaj kod Kinga ili Anne Rice.

Ako ne razumiješ njegov stil, možeš zapeti na jednoj stranici 20 minuta, ako ga razumiješ, ne bi trebalo bit teško. Osim toga, slažem se sa izjavom šta je netko rekao na forumu već da ''stječe averziju prema stvarima koje svaki šljam može pročitati. Ja ga volim čitat takvog kakav je. Nekad se i zadržim na jednoj stranici malo duže da stvorim sliku u glavi (jer kao što si i ti rekao prije; ima nevjerojatnu maštu), a za tu maštu treba posvetit malkice strpljenja.
KakaoPakao is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 19:50   #96
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Ovakvu glupost već dugo nisam pročitao. Dal si ti čitao HPL-a? Na engleskom mislim. Svaka čast čovjeku na maštovitosti i idejama, ali stil pisanja je jako težak za čitanje. A ovo za McD bi ti se onosilo na ove nove hitove sumrak, 50 nijansi i nives celzijus.
Pripazi malo, tu ti se ne dopušta drugačije mišljenje i onda ide sa šupljim argumentima to što je King jednom rekao o Big Macu i to uzimaju kao argument ali zato ne prihvaćaju sve one činjenice koje sam navela. Činjenice koje su istinite i koje se mogu provjeriti. To komotno odbace, ali zato sebi si daju odušak za neke tvrdnje

Nekom paše, nekom ne. Lovecraft zna stvorit atmosferu, ali to je to. Stil pisanja je jao naporan za čitat i već se ovdje navodilo na temi ne samo od mene, Lovecraft ima jako slab stil pisanja. Mislim, nitko ne spori utjecaj, kao što i nitko ne bi trebao sporit utjecaj Kinga ili Poea, ali ako se nekom nešto ne sviđa, na nametat kao neki ovdje. Lovecraft je mnogima naporan za čitanje i što sad

Ima dosta slabo napisanih priča, a šteta, vidi se dosta potencijala.
Bilješka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 23:49   #97
Pa opce je prihvaceno misljenje da Lovecraft nije bio osobit stilist. Cak ni Houllebecq to ne osporava, ako se dobro sjecam.
Prototype21c is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 00:33   #98
Evo jednog odlicnog teskta na kojeg sam nedavno naletio na internetu, odgovor na pitanje zbog cega tocno Lovecraftova cudovista djeluju tako zastrasujuce i nepojmljivo te zasto kontakt s njima kod protagonista izaziva stanje ludila.

Quote:
"Big ugly squid." I wish I was still that innocent, still unaware of what...they really are. Once you know, once you really understand - or if you are among those damned to witness it yourself - once you know, you will never forget. It keeps me up at night, and if not for my physician's pity I would never sleep at all.
Squids. It's charming, frankly - the Old Gods, with bloated and frowning faces writhing with tentacles like the beard of Neptune. Like a God of Egypt, with a man's body and an animal's head. A curiosity, and little more.
The truth...well, I cannot tell you the truth, not properly, as a man of science should. These things are beyond our science. Still, I understand things about them that explain some of the reports, and perhaps you can carry on my research now that I can no longer pursue it.
It comes down to dimensions. We possess three - height, width, and depth. Grip a billiard ball, feel your fingers wrap around it, and you will understand. Now imagine a creature that existed in only two of those three dimensions, in a universe that described a simple plane through our own. To that creature, the billiard ball would appear to be a simple circle, growing and shrinking as it passes through the plane of the creature's universe. Imagine how our hand would look - strange fleshy circles filled with pulsing fluids, shards of bone, glistening meat. The creature could never understand what it was really seeing, as it could no more conceive of a hand than it could imagine a creature like us, moving freely in three dimensions and gripping billiard balls on a whim.
The Abominations, as you aptly described them, are to us as we are to that benighted creature. They exist in dimensions beyond our own, whose nature we can hardly guess. When they appear to us, we see only fragments of their bodies - long stretches of writhing flesh, glistening with juices that should not exist outside of a body, which whip through the air and vanish back where they came from in a way that our minds simply refuse to accept. Witnesses have tried to describe these as great tentacles, words failing them in the presence of such incomprehensibility. Those who heard the stories seized on this, and explained them as resembling cephalopods. This is a comforting lie, as there is nothing in the most stygian depths of the darkest sea that is not our beloved brother compared to the horrors of the Abominations.
This is a creature who is incomprehensibly alien, and our only glimpse is a sickening flash of writhing, elongated flesh that slips into our world and back out. Worse than the appearance of the creature, though, is its disappearance - your mind knows, on some level, that this creature - this hateful, hungry god of a creature - is not moving it's body between "here" and "away", but between being a glimpse of a writhing horror, and a horror that watches unseen.
Imagine our two-dimensional creature again, and imagine yourself to be a cruel child. If you chose to torment the creature, it would be powerless to resist. It cannot perceive you unless you chose to intersect its plane - you can watch its every move, and it cannot hope to escape your gaze. It would be the simplest thing in the world to push a pin through it, like a butterfly on a card. Take a glass of water and push it into the creature's plane and it will find itself trapped, drowning, in an inescapable sea. The creature is entirely at your mercy, and always will be.
Same as you. Same as me.
Prototype21c is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 12:53   #99
Quote:
Bilješka20 kaže: Pogledaj post
Pripazi malo, tu ti se ne dopušta drugačije mišljenje i onda ide sa šupljim argumentima to što je King jednom rekao o Big Macu i to uzimaju kao argument ali zato ne prihvaćaju sve one činjenice koje sam navela. Činjenice koje su istinite i koje se mogu provjeriti. To komotno odbace, ali zato sebi si daju odušak za neke tvrdnje

Nekom paše, nekom ne. Lovecraft zna stvorit atmosferu, ali to je to. Stil pisanja je jao naporan za čitat i već se ovdje navodilo na temi ne samo od mene, Lovecraft ima jako slab stil pisanja. Mislim, nitko ne spori utjecaj, kao što i nitko ne bi trebao sporit utjecaj Kinga ili Poea, ali ako se nekom nešto ne sviđa, na nametat kao neki ovdje. Lovecraft je mnogima naporan za čitanje i što sad

Ima dosta slabo napisanih priča, a šteta, vidi se dosta potencijala.
Pa dobro,tebi ne leži njegov stil i njegovo pisanje,nemoj ga čitati i to je to.Al ne možeš doći ovdje i zbog toga govoriti drugima da je loš pisac kao da je neka objektivna stvar kad i to proizlazi iz tvog osobnog stajališta i nesviđanja prema tom autoru.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 16:03   #100
Tebi sam već rekla da me prestani stalkat i spominjat neke stvari od kojih mi se kosa diže na glavi. Može te sram biti da toliko netko može biti iskompleksiran jer netko drugačije misli. Čisto jednoumlje.

I da, te činjenice koje se provjere na netu ste samo odbacili, ali važno da vi tvrdite bez ikakvih argumenata, a odbacujete činjenice koje su kako kažem, mogu provjeriti pa slobodno izvolite.

@Prototype21c,

Pa to je to

I ne vidim problem u tome. Opće je prihvaćeno i što sad. Nekom paše, nekom ne, big deal. Ali definitivno su mi smiješne neke njegove priče koliko su slabo napisane
Bilješka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.