Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2010., 22:03   #81
Quote:
ShirleyTemple kaže: Pogledaj post
čovjek bi pomislio da je pametnija. čak joj ni onaj klinac sa početka druge knjige nije trebao.
meni ne smeta toliko to nabrajanje, ali me ubija ono njegovo "bilo je te i te marke". kaj jednostavno nije mogao napisati "platila je karticom" nego baš moram bit VIZA. možda je mislio da će dobit neke pare od vize zato kaj ih promovira. who knows?!
Mene je to s markama živciralo, osobito ona Billy's pizza, ali sam to nakraju naučila ignorirat..
A onaj mali na početku.. a ono, usputna vezica
Nije mi to toliko zasmetalo.
__________________
Put that cookie down!
SwayOdd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 14:01   #82
i joše jedna stvar koja me jako jako zasmetala. ja kužim da kad uvodi nekog bitnog lika za radnju da mora onda i opisati kako je taj lik povezan sa svime. ali brate dragi njegovi opisi one tajne agencije koja je štitila Zalachenka cijelo vrijeme se rasteže na majkemi 30 stranica. onda se sva pogubim i najradje bi bacila knjigu u zid.
mislim da je on trebao izdati još jednu posebnu knjigu samo sa poviješću Švedske (onim dijelovima koji su bitni za radnju) da malo rastereti knjige a bome i moj mozak.
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2010., 00:38   #83
Upravo sam pročitao i treći dio, kao i kod prijašnjih knjiga bez velike muke, što bi trebalo biti nekakva vrlina, ali zapravo je premalo da opravda svu pompu oko trilogije. Prvi dio je dobar krimić, drugi osrednja špijunska zavrzlama, treći čak ni osrednja megašpijunska zavrzlama bez osobite napetosti (iznimka, spoiler: bratsko-sestrinski susret u napuštenoj tvornici, mrtve Ruskinje u vodi - e, toga mi je falilo u drugom i većini trećeg dijela).

I smeta mi Larssonova šlampavost, tj. olako navođenje stvari o kojima očito nije informiran (tako 2006. spominje Jugoslaviju i Jugoslavene, u kontekstu balkanskih ratova devedesetih spominje Ustaše kao službeni naziv zaraćene strane itd.). Takvo neznanje ponekad skrene u predrasude i licemjerje: Larsson kao kritizira desni ekstremizam i rasizam, a onda mrtav hladan napiše da gangsteri srpskog podrijetla izgledaju istočnoeuropski. Objasnite mi: kakav je to istočnoeuropski izgled? Kako temeljem izgleda prepoznati Srbina? Što bi naša ćelava fašistoidna mladež dala da ima tu Larssonovu sposobnost. Ili je mislio na Rome? Ali ovi se prezivaju Nikolić... Vidi se da nije imao kvalitetnog urednika (onda bi i romani ispali kraći).

Bitno je naglasiti da sam čitao njemački prijevod pa ne znam jesu li u hrvatskoj verziji gluposti izglađene. O toj hrvatskoj verziji reći ću samo da im je cijena kriminalno visoka.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 13:16   #84
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
I smeta mi Larssonova šlampavost, tj. olako navođenje stvari o kojima očito nije informiran (tako 2006. spominje Jugoslaviju i Jugoslavene, u kontekstu balkanskih ratova devedesetih spominje Ustaše kao službeni naziv zaraćene strane itd.).
Da, to sam i ja primijetila. Već sam ovdje citirala odlomak o porijeklu Dragana Armanskog:

Quote:
Dragan Armanskij imao je pedeset i šest godina i bio je rođen u Hrvatskoj. Otac mu je bio armenski Židov iz Bjelorusije. Majka mu je bila bosanska Muslimanka grčkog podrijetla. Ona je bila odgovorna za njegov kulturni odgoj i tako se on kao odrastao našao u velikoj heterogenoj skupini koju su mediji definirali kao Muslimane. Ali začudo, Ured za useljeništvo upisao ga je u svoje knjige kao Srbina.
Pretpostavljam da prosječnom švedskom čitatelju ne smeta što je Larsson smiješao hrpu istočnoevropskih etniciteta u čušpajz, ali za naše pojmove je nerealno i smiješno.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 20:53   #85
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Upravo sam pročitao i treći dio, kao i kod prijašnjih knjiga bez velike muke, što bi trebalo biti nekakva vrlina, ali zapravo je premalo da opravda svu pompu oko trilogije. Prvi dio je dobar krimić, drugi osrednja špijunska zavrzlama, treći čak ni osrednja megašpijunska zavrzlama bez osobite napetosti (iznimka, spoiler: bratsko-sestrinski susret u napuštenoj tvornici, mrtve Ruskinje u vodi - e, toga mi je falilo u drugom i većini trećeg dijela).

I smeta mi Larssonova šlampavost, tj. olako navođenje stvari o kojima očito nije informiran (tako 2006. spominje Jugoslaviju i Jugoslavene, u kontekstu balkanskih ratova devedesetih spominje Ustaše kao službeni naziv zaraćene strane itd.). Takvo neznanje ponekad skrene u predrasude i licemjerje: Larsson kao kritizira desni ekstremizam i rasizam, a onda mrtav hladan napiše da gangsteri srpskog podrijetla izgledaju istočnoeuropski. Objasnite mi: kakav je to istočnoeuropski izgled? Kako temeljem izgleda prepoznati Srbina? Što bi naša ćelava fašistoidna mladež dala da ima tu Larssonovu sposobnost. Ili je mislio na Rome? Ali ovi se prezivaju Nikolić... Vidi se da nije imao kvalitetnog urednika (onda bi i romani ispali kraći).

Bitno je naglasiti da sam čitao njemački prijevod pa ne znam jesu li u hrvatskoj verziji gluposti izglađene. O toj hrvatskoj verziji reći ću samo da im je cijena kriminalno visoka.
Ja sam čitala talijanski prijevod ali gluposti nisu bile izglađene baš.. nešto malo jesu.
Općenito mi nije bio jasan Armanskijev opis, kojeg ste već quotali, niti taj istočnoeuropski izgled. Nekako mi je to smetalo.
Mislim da je tu nastalo dosta pogrešaka, kao što je logično da nastane oko tako opsežnih knjiga, ali čudno mi je da nitko-od Larssona samog pa njegovih lektora, izdavača i sl. nije provjerio neke činjenice.
__________________
Put that cookie down!
SwayOdd is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 18:37   #86
Quote:
SwayOdd kaže: Pogledaj post
Ja sam čitala talijanski prijevod ali gluposti nisu bile izglađene baš.. nešto malo jesu.
Općenito mi nije bio jasan Armanskijev opis, kojeg ste već quotali, niti taj istočnoeuropski izgled. Nekako mi je to smetalo.
Mislim da je tu nastalo dosta pogrešaka, kao što je logično da nastane oko tako opsežnih knjiga, ali čudno mi je da nitko-od Larssona samog pa njegovih lektora, izdavača i sl. nije provjerio neke činjenice.
mislim da su bili prezauzeti brojanjem silnih milijona kruna koje su se slijevale na račune nakon izlaska prve knjige

dobro je još kaj je Armanski predstavljen kao balkanac, zato jer je pozitivan lik, jer su obično (i u knjigama i u filmovima) najgori kriminalci i ubojice balkanskog podrijetla.
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 16:50   #87
Quote:
Suvii kaže: Pogledaj post
Što kažate na dodjelu uloga za film "The Girl with the Dragon Tattoo ";

Rooney Mara ... Lisbeth Sanders
Daniel Craig ... Mikael Blomkvist
Stellan Skarsgård ... Martin Vanger
Robin Wright ... Erika Berger
kažem da je ovo offtopic i da mu je mjesto na podforumu film a ne književnost.
__________________
She says it helps with the lights out.
ShirleyTemple is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 20:04   #88
Quote:
ShirleyTemple kaže: Pogledaj post
kažem da je ovo offtopic i da mu je mjesto na podforumu film a ne književnost.
A ja dodajem da je ovo zadnji put da brišem bez dijeljenja kartona.
__________________
Listen to the thunder
Mr Smoogj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:07   #89
Što se više približavam kraju prvog dijela tiorlogije to sam uvjereniji da knjigaje možda dobra u opisu društva i nekih društvenih problema,politike i novinarstva,ali ni po čemu mi ne ostavlja dojam dobre krimi priče.čak mi fali one napetosti svojstvene za one kvalitetne krimiće (čitaj Agatha Christie,Elizabeth george,P.D.James,dan brown,...) koja te tjera da knjigu ne ispustiš iz ruke i da jedva doćekaš razriješenje tajne i otkriš ko je ubojica.mislim da je Larsson više posvetio vremena konstruiranju kvalitetne i dinamične krimi priče,a manje pisao o ostalim stvarima,da bi knjiga bila puno bolji krimić-ovako ispada da se radi možda o dobroj društveno-političkoj drami s elementima krimića u pozadini.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 15:11   #90
Upravo sam zavrsio prvi dio triologije MKMZ i moram se sloziti sa vecinom da me dugo neka knjiga nije toliko prikovala za stolicu/kauc ..nesto.
No, sad na kraju prica je lijepo zaokruzena i nekako imam dojam da ce mi preostale dvije sve samo pokvariti, ne znam , nadam se da cu vec sutra demantirati sam sebe jer me druga knjiga vec gleda sa stola.

Javim dojmove...

P.S. mozda je Larrson patio od OCD-a pa nabraja sve kao u inventuri nekim redom...
__________________
That's a very fine chardonnay you're drinking. I want you to clean your vagina.
Sportivo24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 13:33   #91
ja ipak mislim da nakon što završim prvi dio uzet ću si stanku od te triologije,i bacit ću se na čitanje novog trillera dan browna koji mi se čini mnogo zanimljvijim i napetijim.Mislim da MKMŽ bi bila nogo bolja knjiga da je 200-stranica kraća i da mnaje piše o nekim sporednim stvarima.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 15:48   #92
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
ja ipak mislim da nakon što završim prvi dio uzet ću si stanku od te triologije,i bacit ću se na čitanje novog trillera dan browna koji mi se čini mnogo zanimljvijim i napetijim.
eh ja bas dokrajcio the lost symbol prije pola sata


nego..ja sam gledao sve tri filma.. ima li uopce smisla poceti citati Stiga Laršuna?
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 13:06   #93
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
eh ja bas dokrajcio the lost symbol prije pola sata


nego..ja sam gledao sve tri filma.. ima li uopce smisla poceti citati Stiga Laršuna?
neznam kakvi su filmovi,kolko su vjerni knjigama,pretpostavljam da i ne odmići previše od glavne priče pa ako si ih već pogledao i znaš kako sve ide,tko koga zašto i kada,nema baš puno smisla mučit se s čitanjem knjige.a mislim da bi filmovi mogli čak biti zanimljiviji od knjige u ovom slučaju jer često u filmovima se izbacuju oni nepotrebni dijelovi kako bi radnja brže tekla.A ovdje su romani puni nepotrebnih dijelova koji usporavaju radnju.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 12:41   #94
sad sam si skinuo mkmž film i malo sam ga odgledao,izgleda mi puno zanimljiviji od knjige.Malo je brži.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 12:47   #95
Quote:
ShirleyTemple kaže: Pogledaj post
Na prijedlog člana Listopada Stieg Larsson dobiva svoj zasebni topic jerbo se puno o njemu govori na "Što čitamo..." i ja mislim da čovjek zaslužuje svoj komad virtualnog prostora na forum.hr.

Dakle, svi vi koji ste čitali/čitate jednu od njegovih knjiga i koji ste se toliko jako navukli na brilijantno fantastičnu Lisbeth Salander i malo manje fantastičnog Mikaela Blomkvista evo mjesto di ih možete dizati u nebesa i liječiti svoju zaluđenost
Nisam baš oduševljena. Preduga mi je priča. Mislim da se to moglo malo i konciznije napisati. Posebno oni dijelovi gdje se na valjda 10-ak stranica raspreda o povijesti tajnih službi... To mi je stvarno bilo teško probavljivo. Recimo da sam se više fokusirala na glavnu temu, a to sporedno čak nisam ni pohvatala od nezainteresiranosti.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:01   #96
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Nisam baš oduševljena. Preduga mi je priča. Mislim da se to moglo malo i konciznije napisati. Posebno oni dijelovi gdje se na valjda 10-ak stranica raspreda o povijesti tajnih službi... To mi je stvarno bilo teško probavljivo. Recimo da sam se više fokusirala na glavnu temu, a to sporedno čak nisam ni pohvatala od nezainteresiranosti.
Slažem se stobom.Čitam prvi dio i tek sada,sto stranica pred kraj počinje biti zanimljivo.Roman je tolko slojevit da su svi ti slojevi zgurali ono glavno uz rub.A prvi mi je dio izgledao po priči i najbolji,jer nije baš da me priče o krijumičarenju ljudi i o švedskoj politici baš zanimaju.
A ne kužim po čemu je ta Salander tolko posebna.Nije da je baš nešto originalna,a podsjećame na Lucy iz romana o KAy Scarpetti.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 17:14   #97
Pročitala sva 3 dijela,a ne znam što bih rekla,1.dio-dobar,2.dio-solidan,a 3.-a brate skoro sam se ubila od dosade i doslovno ga pročitala napreskokce,i to samo zato da vidim kakav će biti kraj....ovaj 3.dio i nije morao baš razvući na 700-tinjak stranica...
La roux is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 20:58   #98
ja sam treći dio počeo čitati prošle godine,prije nego što sam pročitao ostalo.Slučajno sam nabasao na njega u knjižnici,na talijansko izdanje,i posudio.Mislio sam d su knjige svaka za sebe,da svaka ima svoju zaokruženu radnju s nekim elementima koji se protežu iz jenog dijela u drugi.čitajući shvatio sam da je zapravo treći dio 600 stranica dugi epilog drugog dijela,izravni nastavak.zapravo već na kraju drugog ti znaš tko je krivac,a tijekom trećeg se zapravo sve zna,bez nekih otkrića kolko sam shvatio.ma bezveze.neznam zašto govore da je cijela serija odličam krimić kad nije.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 09:33   #99
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
ja sam treći dio počeo čitati prošle godine,prije nego što sam pročitao ostalo.Slučajno sam nabasao na njega u knjižnici,na talijansko izdanje,i posudio.Mislio sam d su knjige svaka za sebe,da svaka ima svoju zaokruženu radnju s nekim elementima koji se protežu iz jenog dijela u drugi.čitajući shvatio sam da je zapravo treći dio 600 stranica dugi epilog drugog dijela,izravni nastavak.zapravo već na kraju drugog ti znaš tko je krivac,a tijekom trećeg se zapravo sve zna,bez nekih otkrića kolko sam shvatio.ma bezveze.neznam zašto govore da je cijela serija odličam krimić kad nije.
To sam i ja mislila. Isto sam najprije počela s 3. dijelom, samo njemačko izdanje!
Ma žali Bože vremena.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 21:07   #100
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
To sam i ja mislila. Isto sam najprije počela s 3. dijelom, samo njemačko izdanje!
Ma žali Bože vremena.
Slažem se.Stvarno mi nije jasno što su ljudi u tiom knjigam vidjeli da ih je prikovalo za stolicu.očekivao sam od prvog dijela kvalitetni obiteljski krimić u kojem će se postepeno razotkrivati tajne i spletke.Ali niš od toga.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.