Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2014., 19:19   #1
Nakladništvo

Mislite li da je nakladništvo doista u teškoj situaciji kako pričaju po medijima? Mislite li da se situacija može poboljšati? Voljala bi raditi u nakladniškoj kući, pa pitam.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 10:13   #2
Mislim da bi se situacija nakladnika mogla poboljšati ako ponude e-knjige, iako nisam sigurna kako bi to fukcioniralo dok ljudi piratiziraju sadržaj. Situaciju definitvno otežava to što ljudi ne čitaju knjige: istraživanje.


Nedavno sam bila na predavanju gdje su bile osobe iz nakladničke kuće Ljevak koje su rekle da bi se situacija mogla popraviti da imamo književnu kritiku. Slažete li se s tom tvrdnjom?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 12:24   #3
Realno, nismo baš obrazovana nacija, što ima direktan utjecaj na naviku čitanja knjiga. S druge strane, u današnje vrijeme nam gomila drugih stvari odvlači pažnju, pa vrijeme koje bismo mogli odvojiti za čitanje knjiga koristimo za forum, facebook, farmwille, youtube i sl.

Izuzev "kiosk izdanja", većina knjiga je preskupa s obzirom na "ono što nudi". Npr. kratki romani koje pročitam za jedno kraće popodne po 100 kn. Ako nakladnici žele da se takva izdanja prodaju, moraju znatno sniziti cijenu. Nakladnici često prevedu samo neke knjige iz serijala (o čemu se ovdje često priča) ili prijevod bude toliko loš da požalim što sam kupio knjigu.

Knjiga u medijima gotovo uopće nije zastupljena. Osim par emisija (Pola ure kulture), sezonskih članaka u novinama tipa "što čitati ovo ljeto", Interlibera i marginalno obrađene poneke dodjele književnih nagrada, o knjigama se gotovo uopće ne piše i ne govori. Školska lektira je pak posebna priča zbog koje mnogi zamrze knjigu.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 12:30   #4
I ponuda je u nas dosta slaba.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2016., 22:21   #5
Prošle godine moja je profesorica sa studija informacijskih znanosti rekla da je u 2015 nakladnička industrija bila na trećem mjestu po udiu u gospodarstvu. Loše sam to sročila, ali ono što ej htjela reći da je nakladnička industrija zaradila dovoljno da bude na trećem mjestu od svih gospodarstvenih djelotnosti.

Tu je i Francuska, čija kulturna industrija zarađuje više od tvornice automobila.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 16:20   #6
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Prošle godine moja je profesorica sa studija informacijskih znanosti rekla da je u 2015 nakladnička industrija bila na trećem mjestu po udiu u gospodarstvu. Loše sam to sročila, ali ono što ej htjela reći da je nakladnička industrija zaradila dovoljno da bude na trećem mjestu od svih gospodarstvenih djelotnosti.

Tu je i Francuska, čija kulturna industrija zarađuje više od tvornice automobila.
To u Hrvatskoj? Nakladnici u HR dobro stoje najviše zbog školskih udžbenika.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 17:25   #7
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Prošle godine moja je profesorica sa studija informacijskih znanosti rekla da je u 2015 nakladnička industrija bila na trećem mjestu po udiu u gospodarstvu. Loše sam to sročila, ali ono što ej htjela reći da je nakladnička industrija zaradila dovoljno da bude na trećem mjestu od svih gospodarstvenih djelotnosti.

Tu je i Francuska, čija kulturna industrija zarađuje više od tvornice automobila.
Vjerojatno zbog udžbenika koji su dobra lova.
Knjige su pale zadnjih nekoliko godina nevjerojatno puno, zilijun malih kuća je propalo.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.