Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2017., 15:29   #421
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Jel to tvoj novi đender? Lajkam!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 25.06.2017., 17:22   #422
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel to tvoj novi đender? Lajkam!
Kad vec spominjes, malo mi je izgledao gay taj ples gorile
addx is offline  
Old 26.06.2017., 00:55   #423
https://heatst.com/world/venice-gets...der-gondolier/

A feminist who battled to become the first ever woman gondolier in Venice, Italy, is undergoing sex-change surgery to become a man.



Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Old 26.06.2017., 21:27   #424
https://www.poemhunter.com/poem/kral...s-king-of-may/

(Jednostavko, znam da imaš problema s engleskim, pa ako te zanima, postat ću i prijevod. Javi, nije problem...)
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 26.06.2017., 21:39   #425
Nije ni ova loša:
https://allpoetry.com/poem/9881623-P...Allen-Ginsberg

(koga ja zajebavam, loša je u p...u m......u. Al' baš zato je dobra.)
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 26.06.2017., 21:44   #426
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
https://www.poemhunter.com/poem/kral...s-king-of-may/

(Jednostavko, znam da imaš problema s engleskim, pa ako te zanima, postat ću i prijevod. Javi, nije problem...)
Dobra je, dobra. Što ju više čitam to mi je sve bolja. Pitam se samo, jesu li "lying policemen" ležeći policajci (popularni "hemoroidi") ili lažući policajci? Uočite sličnost dvije ekspresije dva značenja u dva jezika! Je li to slučajno?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 26.06.2017., 21:46   #427
Koji kurac? Opet ste svi otišli u disko? A čak nije ni subota.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 26.06.2017., 21:50   #428
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
https://www.poemhunter.com/poem/kral...s-king-of-may/

(Jednostavko, znam da imaš problema s engleskim, pa ako te zanima, postat ću i prijevod. Javi, nije problem...)
Otkad nisam čuo za Ginsberga. U mladosti sam čitao "Kontrakulturu", ako se dobro sjećam tamo je cijelo jedno poglavlje bilo o njemu. Pošalji prijevod, hvala unaprijed.
Jednostavko is offline  
Old 26.06.2017., 22:11   #429
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nije ni ova loša:
https://allpoetry.com/poem/9881623-P...Allen-Ginsberg

(koga ja zajebavam, loša je u p...u m......u. Al' baš zato je dobra.)
Oh là là !



__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 26.06.2017., 23:07   #430
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Otkad nisam čuo za Ginsberga. U mladosti sam čitao "Kontrakulturu", ako se dobro sjećam tamo je cijelo jedno poglavlje bilo o njemu. Pošalji prijevod, hvala unaprijed.
Ola, Jednostavko. Evo ga:

Kral Majales

A komunisti nemaju što ponuditi osim debelih
obraza i naočala i lažljivih (ležećih?) policajaca
A kapitalisti nude napalm i novac u zelenim
kuferima golotinji,
A komunisti stvaraju tešku industriju ali i srce je
isto tako teško
i lijepi inženjeri su svi mrtvi, tajni tehničari
kuju zavjeru za svoju vlastitu slavu
u budućnosti, u budućnosti, ali sada piju votku i
žale Snage sigurnosti,
I kapitalisti piju džin i viski u avionima ali puštaju
indijske smeđe milijune da gladuju
i kada se komunistički i kapitalistički šupci spetljaju, Pravedni je čovjek uhapšen
ili opljačkan, ili mu je odrubljena glava,
ali ne kao Kabir, i pušački kašalj Pravednog čovjeka iznad oblaka
u sjajnoj sunčanoj vedrini je pozdrav zdravlju plavog neba.
Jer bijah tri puta uhićen u Pragu, jednom jer pijan pjevah na Narodnoj ulici,
jednom me na ponoćni pločnik srušio brkati agent koji je urlao BOUZERANT,
jednom jer sam izgubio svoje bilježnice neobičnih snovitih mišljenja seksualne politike,
pa su me poslali iz Havane avionom s detektivima u zelenoj uniformi.
pa su me poslali iz Praga avionom s detektivima u čehoslovačkim poslovnim odijelima,
Kartaši kao na Cezzaneovoj slici, dvije čudne koke koje su ušle u sobu Josepha K ujutro
ušle su i u moju i jele su za mojim stolom i gledale u moje bilješke,
i slijedile me noćima i jutrima iz kuća ljubavnika do kafića u centru -
I ja sam Majski kralj, koji je moć seksualne mladosti,
i ja sam Majski kralj, koji je duga kosa Adama i Brada mog vlastitog tijela
i ja sam Majski kralj koji je Kral Majales na čehoslovačkom jeziku,
i ja sam Majski kralj, koji je stara Ljudska poezija, i 100.000 ljudi je izabralo moje ime,
i ja sam Majski kralj, i za nekoliko ću trenutaka sletjeli na londonski aerodrom,
i ja sam Majski kralj, dakako, jer sam slavenskog podrijetla i budistički Židov
koji štuje Sveto Srce Isusovo plavo tijelo Krišne ravna leđa Rame
bisere Čanga nigerijca koji pjeva Šiva Šiva na način koji sam ja sam izmislio,
i Majski je kralj srednjeeuropska čast, moja u XX stoljeću
usprkos svemirskim brodovima i Vremeplovu, jer sam u viziji čuo Blakeov glas
i taj sam glas ponovio. I ja sam Majski kralj koji spava s tinejdžerima koji se smiju.
I ja sam Majski kralj, da mogu protjeran biti iz svoga Kraljevstva s počastima, kao od starih,
da pokažem razliku između Cezarovog Kraljevstva i Kraljevstva ljudskog Maja -
i ja sam Majski kralj, paranoid, jer Kraljevstvo Maja previše je lijepo da bi trajalo duže od mjesec dana -
i ja sam Majski kralj jer sam svojim prstom dotakao svoje čelo
pozdravljajući blistavu tešku djevojku drhtavih ruku koja je rekla "samo trenutak, gospodine Ginsberg" prije no što se debeli mladi policajac u civilu postavio između naših tijela - ja odlažah u Englesku -
jer ja sam Majski kralj koji se vraća da vidi Bunhill Fields i da šeta po Hampstead Heathu,
i ja sam Majski kralj, u divovskom mlažnjaku koji slijeće na Albionov aerodrom dršćući od straha
dok avion riče do sive betonske stajanke, drma se i ispuhuje zrak, i polako se kotrlja do pristaništa pod oblacima s djelićem još vidljivog plavog neba.
I premda Majski sam kralj, marksisti su me tukli na ulici, držali me cijelu noć u policijskoj stanici, slijedili me kroz Proljetni Prag, tajno me pritvorili i deportirali me avionom iz našega kraljevstva.
Napisah ovu pjesmu na sjedalu mlažnjaka usred Neba.

https://www.youtube.com/watch?v=cvq9iP_i_8U
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."

Zadnje uređivanje Sigmund : 26.06.2017. at 23:30.
Sigmund is offline  
Old 26.06.2017., 23:59   #431
Samo bih još dodao jednu važnu stvar: nemojte dopustiti da vas ovo "majski" zavede. Jer, recimo, kod mene u ovo doba godine unaokolo lete ogromni hruštevi veličine štakora, koje zovu, zamislite, "majske bube". A ja ih nikada nisam vidio u svibnju nego uvijek u lipnju. A ove godine ih nisam vidio uopće. Ne znam zašto. A u prošlih 10 godina su se pojavljivali redovno u lipnju. Kažu da su očajni gladni ljudi nekada jeli te majske bube. Ove godine ih nema, jbg. Osim toga, tu je i Miša Majski kojega sam jedne godine slušao u atriju Kneževog dvora u Dubrovniku dok je svirao Brahmsa (volite li Brahmsa ?) al to mora da je bilo jako davno.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.06.2017., 14:13   #432
Čitam (pored Hegela ) knjigu ZANAT SLOBODE - O otkriću vlastite volje - njemačkog filozofa Petera Bierija.

Jel netko to čitao?

(Bieriev psuedonim je inače Pascal Mercier ... )

U predgovoru knjige stoji citat:
"Postoje dvije vrste filozofa kojima ne vjerujem. Jedni su tehničari, koji za uzor uzimaju točnost matematike i koji vjeruju da jasnoća leži u formuli. Drugi su hagiografi, u čijim rukama filozofija postaje beskrajnim tumačenjem svetih tekstova. Ako bi doista trebalo biti filozofskog uvida, onda bi se on morao postići na drugi način: razmišljanjem čija bi se jasnoća, točnost i dubina sastojala u blizini iskustvu koje svatko stječe sa samim sobom a da ga stvarno ne primjećuje i da ga ne razumije"
Pedro Vasco de Almeida Prado (1899)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 27.06.2017., 15:40   #433
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ola, Jednostavko. Evo ga:

Kral Majales

A komunisti nemaju što ponuditi osim debelih
obraza i naočala i lažljivih (ležećih?) policajaca
A kapitalisti nude napalm i novac u zelenim
kuferima golotinji,
A komunisti stvaraju tešku industriju ali i srce je
isto tako teško
i lijepi inženjeri su svi mrtvi, tajni tehničari
kuju zavjeru za svoju vlastitu slavu
u budućnosti, u budućnosti, ali sada piju votku i
žale Snage sigurnosti,
I kapitalisti piju džin i viski u avionima ali puštaju
indijske smeđe milijune da gladuju
i kada se komunistički i kapitalistički šupci spetljaju, Pravedni je čovjek uhapšen
ili opljačkan, ili mu je odrubljena glava,
ali ne kao Kabir, i pušački kašalj Pravednog čovjeka iznad oblaka
u sjajnoj sunčanoj vedrini je pozdrav zdravlju plavog neba.
Jer bijah tri puta uhićen u Pragu, jednom jer pijan pjevah na Narodnoj ulici,
jednom me na ponoćni pločnik srušio brkati agent koji je urlao BOUZERANT,
jednom jer sam izgubio svoje bilježnice neobičnih snovitih mišljenja seksualne politike,
pa su me poslali iz Havane avionom s detektivima u zelenoj uniformi.
pa su me poslali iz Praga avionom s detektivima u čehoslovačkim poslovnim odijelima,
Kartaši kao na Cezzaneovoj slici, dvije čudne koke koje su ušle u sobu Josepha K ujutro
ušle su i u moju i jele su za mojim stolom i gledale u moje bilješke,
i slijedile me noćima i jutrima iz kuća ljubavnika do kafića u centru -
I ja sam Majski kralj, koji je moć seksualne mladosti,
i ja sam Majski kralj, koji je duga kosa Adama i Brada mog vlastitog tijela
i ja sam Majski kralj koji je Kral Majales na čehoslovačkom jeziku,
i ja sam Majski kralj, koji je stara Ljudska poezija, i 100.000 ljudi je izabralo moje ime,
i ja sam Majski kralj, i za nekoliko ću trenutaka sletjeli na londonski aerodrom,
i ja sam Majski kralj, dakako, jer sam slavenskog podrijetla i budistički Židov
koji štuje Sveto Srce Isusovo plavo tijelo Krišne ravna leđa Rame
bisere Čanga nigerijca koji pjeva Šiva Šiva na način koji sam ja sam izmislio,
i Majski je kralj srednjeeuropska čast, moja u XX stoljeću
usprkos svemirskim brodovima i Vremeplovu, jer sam u viziji čuo Blakeov glas
i taj sam glas ponovio. I ja sam Majski kralj koji spava s tinejdžerima koji se smiju.
I ja sam Majski kralj, da mogu protjeran biti iz svoga Kraljevstva s počastima, kao od starih,
da pokažem razliku između Cezarovog Kraljevstva i Kraljevstva ljudskog Maja -
i ja sam Majski kralj, paranoid, jer Kraljevstvo Maja previše je lijepo da bi trajalo duže od mjesec dana -
i ja sam Majski kralj jer sam svojim prstom dotakao svoje čelo
pozdravljajući blistavu tešku djevojku drhtavih ruku koja je rekla "samo trenutak, gospodine Ginsberg" prije no što se debeli mladi policajac u civilu postavio između naših tijela - ja odlažah u Englesku -
jer ja sam Majski kralj koji se vraća da vidi Bunhill Fields i da šeta po Hampstead Heathu,
i ja sam Majski kralj, u divovskom mlažnjaku koji slijeće na Albionov aerodrom dršćući od straha
dok avion riče do sive betonske stajanke, drma se i ispuhuje zrak, i polako se kotrlja do pristaništa pod oblacima s djelićem još vidljivog plavog neba.
I premda Majski sam kralj, marksisti su me tukli na ulici, držali me cijelu noć u policijskoj stanici, slijedili me kroz Proljetni Prag, tajno me pritvorili i deportirali me avionom iz našega kraljevstva.
Napisah ovu pjesmu na sjedalu mlažnjaka usred Neba.

https://www.youtube.com/watch?v=cvq9iP_i_8U


Obožavala sam 'Howl', 'Kaddish' i 'Ameriku'. Ovo mi je novo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 27.06.2017., 15:58   #434
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Dobra je, dobra. Što ju više čitam to mi je sve bolja. Pitam se samo, jesu li "lying policemen" ležeći policajci (popularni "hemoroidi") ili lažući policajci? Uočite sličnost dvije ekspresije dva značenja u dva jezika! Je li to slučajno?
lezeci policajci su na engleskom speed bumps
addx is offline  
Old 27.06.2017., 17:47   #435
Osim toga, nekako sumnjam da je u Čehoslovačkoj postojala potreba za ležećim policajcima, ali nećemo bit picajzle.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 27.06.2017., 22:21   #436
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Osim toga, nekako sumnjam da je u Čehoslovačkoj postojala potreba za ležećim policajcima, ali nećemo bit picajzle.
Ae...
Čudi me da familija Topalović nije nalijetala na ležeće policajce dok su jurili trideset na sat...

Ali uopće ne sumnjam da neki filozof ima suvisao odgovor na to!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 28.06.2017., 09:22   #437
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
lezeci policajci su na engleskom speed bumps
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Osim toga, nekako sumnjam da je u Čehoslovačkoj postojala potreba za ležećim policajcima, ali nećemo bit picajzle.
Tako sam i mislio. Dakle analitički smo pokazali da je ispravan prijevod "lažljivi policajci".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 28.06.2017., 20:02   #438
Još kao klinac sam čitao "Klaonicu-pet" Kurta Vonneguta. Sad sam ju čitao po drugi put. Pročitao sam ju za dva dana. Završio sam jučer. Je li čitao netko? Zabrinulo me to što sam imao neku predodžbu o toj knjizi na temelju prethodnog čitanja, ali ta se predodžba potpuno, ali potpuno, urušila nakon drugog čitanja od prije dan-dva. Drugo čitanje nema apsolutno nikakve veze s predodžbom o prvom čitanju, a prvo čitanje je bilo negdje krajem 1970-ih godina, što isto valja uzeti u obzir. To su dvije potpuno različite stvari. Podsjeća me na one nedavne rasprave o konfabulaciji kao bitnoj odrednici ljudske samosvijesti. Inače, knjiga je mrak, preporučam ju svim srcem. Tako mu je to.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 28.06.2017., 21:12   #439
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Još kao klinac sam čitao "Klaonicu-pet" Kurta Vonneguta. Sad sam ju čitao po drugi put. Pročitao sam ju za dva dana. Završio sam jučer. Je li čitao netko? Zabrinulo me to što sam imao neku predodžbu o toj knjizi na temelju prethodnog čitanja, ali ta se predodžba potpuno, ali potpuno, urušila nakon drugog čitanja od prije dan-dva. Drugo čitanje nema apsolutno nikakve veze s predodžbom o prvom čitanju, a prvo čitanje je bilo negdje krajem 1970-ih godina, što isto valja uzeti u obzir. To su dvije potpuno različite stvari. Podsjeća me na one nedavne rasprave o konfabulaciji kao bitnoj odrednici ljudske samosvijesti. Inače, knjiga je mrak, preporučam ju svim srcem. Tako mu je to.
Taj mi je promaknuo. Zapravo, ništa od Vonneguta nisam čitala dvaput. Sada sam u dilemi da li da poslušam preporuku ili se ponovno uhvatim Galapagosa, recimo. Ili Mehanički pijanino, iz kojega se sjećam samo jednog odlomka, a ni za njega nisam sigirna da je iz tog romana. Uglavnom, izaslanik iz nekog niskotehnološkog društva dolazi u državu kojom jurcaju robotići i o njima govori "vaši robovi". Kad mu malo pojasne situaciju, ispali nešto u stilu - roboti, robovi, isti kurac...natječete se s njima za poslove i što ste onda vi?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 28.06.2017., 21:41   #440
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Taj mi je promaknuo. Zapravo, ništa od Vonneguta nisam čitala dvaput. Sada sam u dilemi da li da poslušam preporuku ili se ponovno uhvatim Galapagosa, recimo. Ili Mehanički pijanino, iz kojega se sjećam samo jednog odlomka, a ni za njega nisam sigirna da je iz tog romana. Uglavnom, izaslanik iz nekog niskotehnološkog društva dolazi u državu kojom jurcaju robotići i o njima govori "vaši robovi". Kad mu malo pojasne situaciju, ispali nešto u stilu - roboti, robovi, isti kurac...natječete se s njima za poslove i što ste onda vi?


bas sam danas po putu doma razmisljao nesto, kako mi kao drustvo istovremeno cijenimo rad, marljivost kao iznimno bitnu vrijednost, a s druge strane nam se skoro pa univerzalno ne radi. I prvo iduce sto mi je palo na pamet je omen4 i njegove radilice, hranilice ili sta vec
addx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:42.