Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2017., 10:10   #1
Zadržavanje urina i inkontinencija

Cure moje, ja sam u šoku.
Moji problemi su dugotrajni. I čini se da su urinarni problemi samo posljedica.
Ne znam više šta da radim.
Naime, imala sam jednu 'dugotrajnu upalu' svega dolje, sa miomima, doktorima nejasnim bolovima i sl. pa su sve moje smetnje proglasili posljedicom mioma i naveli me da ih operiram.
Sada, kad mioma više nema, moje smetnje i dalje traju.
Radi se od kroničnoj osjetljivosti donjeg dijela trbuha, žarećom boli. Mislila sam da se to moj jadni mjehur budi što ga pritišće maternica koju pritišću veliki miomi, pa sam to išla riješiti brže-bolje.
Međutim, svih tih 9 mjeseci moje patnje (do operacije), uz standardne smetnje koje su se dale objasniti miomima, povremeno sam osjećala tu istu žareću bol iznad stidne kosti. Imala sam feeling da se radi o mjehuru, ali sam to protumačila pritiskom maternice na jadnička, te da će se on oporaviti kad se uklone miomi.
To se nije dogodilo.
Mislim, dogodilo se (u početku), ali nakon 2 mjeseca oporavka, ja pametna digla malo djetešce, i osjetila bol. Materničnu.
Bol je prošla (tamo gdje je bio unutrašnji šav), ultrazvuk je pokazao da je sa maternicom i šavom sve u redu, ali težina dolje se nastavila. I napuhanost.
I sve sam nekako držala pod kontrolom dok nisam morala mami pomagati jer je staričicu trebalo voditi na operaciju mrene. U strahu da joj se šta ne iskomplicira, dan prije sam joj pomagala pakirati se, ja se pakirala (uz pomoć MM), putovanje. Sutradan, MM donio sve teže lonce, ja samo prevrtala meso. Ali stajala sam dosta. Sjedala i ustajala stalno. Nisam ležala. Ali zaboga, 4 mjeseca su prošla od laparaskopske operacije mioma, i odlučila sam malo biti aktivnija. E, to me je koštalo.
Pojavila se opet žareća bol. Mislila sam si, pa šta, ni prvi ni zadnji put vjerojatno. Ali kad sam nakon toga još dva dana hodoćastila s mamom i MM po bolnici (trudila sam se uglavnom sjediti), to žarenje se povećalo. ok, rekoh. Dosta. Neka moj MM malo više dela, odoh ja u krevet.
I ONDA ŠOK - mjehur je sitno počeo puštati urin!!
I onda se sjetim kako je moja ginekologica rekla (kod zadnjeg pregleda) kako mi je mjehur pun, a ja 3 minute prije bila na WC-u!!
I ja njoj to kažem a ona meni: pa nemoguće. Kad Vam kažem. Aha.. a valjda si se onda dosta napila vode prije pregleda.. ajd, ok, mislim si, ali neki crv sumnje je ostao u meni.
I nakon ovog puštanja urina nevoljkog, meni se poslože kockice.
Pa meni mjehur cijelu ovu godinu ne radi kako treba. Ne prazni se do kraja. Uglavnom bi to bila ta bol napred, a ne maternica koja dolazi k sebi, kako sam ja mislila.
I šta sad?
Ništa. Odoh urologu. Vidjet ću šta će dalje biti.
U komi sam. Nakon svih muka po maternici i miomima, sad se otvara jedno sasvim novo grozno polje mojih muka.
Ima li tko kakvih iskustava sa retencijom i nevoljkim pražnjenjem, te koje su mi opcije?
Budem Vam rekla šta je bilo dalje.
Drž'te mi fige, cure..
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 10:17   #2
Ono zbog čega sam posebno u komi je slijedeće: čitala sam da kod tih tegoba ide kateter i da postoji mogućnost da taj kateter bude za stalno..
Ili, ako se otkrije uzrok (a ja mislim da je to moja padajuća maternica - to još nije dokazano), onda ide maternica van!
Mislim, horor.. inkontinencija kao takva, sama po sebi mi nije tako strašnja koliko mi se strašnim čini vađenje maternice, ili nemam pojma šta...

Totalno sam u komi. Ovo me je sada dotuklo. Nakon 9 mjeseci uglavnom discipliniranog ležanja i mirovanja, pa operacije, pa opet 4 mjeseca mirovanja (uz jednu, izgleda, veliku glupost - nošenje jednogodišnjeg djeteta -KOKOŠ!!), sad - ovo..
Bojala sam se da se nešto nije šavu desilo, da zbog ovog ne dobijem više priraslica (činilo mi se da rastu, s tim sam se teško nosila, ali ajde.. nekako).
Sa svim sam se mirila, ali ovo mi je prestrašno..
Ne znam.. jedva čekam da mi menga prođe, pa da odem giniću i urologu. A kako se kod nas čeka (gin je privatni, muči me urolog), ne znam kome da idem..
Ima li netko nekog dobrog urologa 'na lageru'..?
Pls pls pomozite mi sa iskustvima i preporukom urologa!!
Hvala unaprijed!
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 10:42   #3
Quote:
kayya_d kaže: Pogledaj post
Pls pls pomozite mi sa iskustvima i preporukom urologa!!
Hvala unaprijed!
Nemam osobnog iskustva s njime, ali kad sam prije nekog vremena pretraživala urologe, naišla sam na pozitivne komentare za ovog doktora: http://najdoktor.com/pero-bokarica/d9983
Sretno
sunchica57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:12   #4
Dr. Milko Padovan (Rebro), preporuka od srca za tog divnog ljubaznog i pažljivog liječnika...meni je ugrađivao i uklanjao "double J" stentove..da li je specijaliziran za tvoj problem ne znam ali možeš pitati...
KIKA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 13:18   #5
Jeste li probali raditi keglove vježbe? Ali pravilno ih izvoditi.
Moraju se stezati svi mišići, ne samo oko mokraćovoda nego i oko crijeva. Treba raditi postupno i više puta na dan, i povećavati broj stiskanja i opuštanja. Jako je bitno pravilno opustiti mišiće.
Vježbe se rade svaki dan bez preskakanja. U svim položajima se mogu raditi.

Meni je zbog mioma izvađena mater. Problemi počnu odmah, ali se mora sve staviti pod kontrolu.
Liječnici kod nas ne daju nikakve upute nakon operacija, bar ne pametne.
Niti ne znaju što bi vam rekli, svakavih sam se gluposti naslušala.

Tražeći po net-u sam naišla na uputu bolnice u Australiji za moje stanje. Vrsta vježbi nakon histerektomije je ograničena. Znači ništa ne smijem raditi a da kod vježbe ne mogu stisnuti stražncu i napraviti kegel vježbu. Otprilike moj trbušnjak liči na ovo, u ovom položaju radim trbušnjak uz stezanje stražnjice i tih mišića. [IMG][/IMG]

Vježbanje nakon takvih operacija mora biti i postupno i pravilno.
Mirovanje je jako loše, zato vam se i spuštaju organi.

Trenutno radim sezonu u ugostiteljstvu sve vrste poslova kao multipraktik sam, i to bez ikakvih tegoba i nakon histerektomije.
A tegobe koje sam imala nakon operacije su me strašile. Imala sam i bolove.
Mislila sam da ću završiti na stenovima i dizačima mjehura, ali nisam svojim trudom.

Ključ oporavka nakon tekvih operacija je vježbanje. Od mirovanja nemate koristi sem što će vam svi mišići oslabiti.
Takođe treba se truditi pravilno isprazniti mjehur do kraja. Ako odmah nakon mokrenja ima još zaostale mokraće, treba napraviti odmah vježbu da vrtite u krug kukovima kao da obruč vrtite. I vratite se mokriti opet. Tako dok ne ispraznite sve iz mjehura. To što je ginekolog vidio urin nakon mokrenja je zaostajanje mokraće.
I sve je to vježba i jačanje mišića koji drže na okupu cijelo tijelo.

Problemi mogu dolaziti iz nekih drugih razloga, možda problemi sa kukovima i sl. Priraslice mogu stvoriti problem. Ali mislim da i priraslice, ako se kreće su manji problem.
Trebate paziti i na kilažu, stanje nakon operacija se može pogoršati sa debljanjem. Upravo se kod nekih ljudi jave bolovi.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:36   #6
Cure, puno Vam hvala na informacijama, budem vidjela što ću. Majka mi je tu i zna jednog urologa, pa ćemo s njim probati..
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:42   #7
Draga Petra,

nisam probala Keglove vježbe jer čim bi nešto počnem stiskati (kao, vježbati keglove vježbe), krenu mi mukli bolovi u maternici, tamo gdje je šav unutarnji.. tako da zasad sam odustala, ali definitivno ne zauvijek. Namjeravam raditi te Keglove vježbe čim mi maternica dozvoli. To mi je neka nada.
To govorim o danima prije ovog žarenja i curenja urina. Sada se mukloj boli (ako vježbam ili nosim nešto teže od pola litre) pridružilo žarenje i bol u donjem dijelu trbuha. Kao da imam živu ranu dole. Strašno.. Tako da je vježbanje zasad nemoguće..

Dakle, trenutno mi je mjehur najveći problem. Cure moje, još mi je gore nego jučer.. našla sam nekog urologa (majka mi ovdje, podrijetlo mu je iz našeg mjesta), ali taj me prima samo na razgovor i to tek ovu nedjelju, a onda će on vidjeti kad i šta, ne može niš preko telefona. Fer. Samo, meni nakon tog razgovora još lošije..ne znam hoću li dočekati nedjelju, a kamoli dan kad će me naručiti.. jooj!
Menga mi prolazi, sutra će vjer.biti skroz gotova, mogla bi na preglede. A onaj donji dio žari i žari, baš kao prava rana.
Sve se bojim da ću morati na hitnu, a onda nek mi Bog pomogne.. Onda će mi specijalizanti i početnici gurati kateter..
Nadam se da ću uspjeti dočekati nedjelju. I slijedeći ponedjeljak, a da ne završim na hitnoj. Najradje bi da me ova veza doktor odmah primi.. Držite mi fige da ga uspijemo nekako nagovoriti na to..
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:29   #8
@petra00, imas li mozda link na tu stranicu gdje si nasla te vjezbe? Puno ti hvala unaprijed..
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 00:14   #9
Ne stižem sve pogledati, nisam ni vidjela vaš post.

Kako je prošao pregled?
Ja sam te vježbe gledala prije možda 2-3 godine pa je teško pronaći iste stranice.

Ovo je nešto što sam si zabilježila i prevela sa goletovim prevodiocem.

Vježba Režim
Zategnite mišiće polako unutra kao tvrdo kao možete, zadržite napetost za 5 sekundi i opustite se za 10 sekundi. Ponovite ove korake 10 puta svako jutro, svako poslijepodne i večer. Možete brzo napraviti istu ugovaranje i opuštajuće bez čekanja. Postupno porastao 15 kontrakcije (spor i drugi brza) 3 puta na dan; 20 kontrakcije nakon 3 puta dnevno, nastavljajući s 4 puta po 20 kontrakcija dnevno plus 20 ekstra kada je to moguće.

Raditi vježbe najmanje tri puta dnevno. Da li ih svaki dan u tri položaja: ležeći, sjedeći i stojeći. Možete napraviti vježbe ležeći, sjedeći za svojim stolom, ili kako stoji u kuhinji. Ih u sve tri pozicije jača mišiće. Molimo budite strpljivi. Nemojte ih zaustaviti. Jesu li samo pet minuta, tri puta dnevno.


Kegelove vježbe bi trebala i pročitati kako se rade, malo si uzmi vremena. Bitno je da se pravilno rade, stezanje i pravilno opustiti se. Pokušaj i stranice na engleskom, bolje je objašnjeno.

Meni se čini da svi ti problemi, pa i pojava mioma dolaze od hormona koji ne funkcioniraju dobro. Ja sam 5 godina bila na Dijane 35 i to je bio dobar period u moj životu, svi problemi su nesali. Prije tih lijekova sam vječito imala problem sa mjehurom , tad je nakon par mjeseci sve nestalo što me godinama mučilo. I nikavi čajevi nisu pomagali. I ne samo to nego mi se cijeli niz alergija povukao.

Na žalost i to je prestalo djelovati pa sam zbog mioma imala histerktomiju. I patila se godinu dana pokušavajući biljne nadomjesteke. Ništa to nije pomoglo, sad sam opet na hormonima koji nadoknađuju estrogen i preporođena sam.
Primjećujem da mi kilaža pogoršava stanje i da je bolje kad smršavim.

Konroliram se zbog uzimanja hormona. I ponovila bi jednu stvar koja mi je rečena da je šteta od hormona kod nekog manje važna, koliku korist čine ako je nešto poremećeno. Pa i za štitnjaču troše hormone. Želim provesti život u miru, a ne mučenju. Meni je nadomjesna terapija donijela mir i ravnotežu.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 00:32   #10
Draga Petra,

puno ti hvala na odgovoru! Pokušat ću sve to kada dođe vrijeme..

E, bila kod urologa. Na hitnoj, nisam izdržala.. retencija se u međuvremenu povukla, isforsirala sam da ponovo normalnije mokrim..
Napravili testove neke, pa cistoskopiju. Srećom, nema polipa ni tumora, jedino na jednom mjestu znakovi kronične upale.

I puste oni mene opet doma bez ikakve terapije. Mirovati.. ma dokle?!
Ne kužim.. Pa nakon mirovanja i jedne greškice se vidno pogoršalo to s mjehurom.. pa trebali su mi barem neke protuupalne ljekove dati.. ma..

Ali eto, dobra vijest je da nije ništa unutra. Premda nisam to niti očekivala. Mene je samo zanimalo kako zaustaviti daljnje 'propadanje' mjehura pod utjecajem svih tih upalnih procesa u zdjelici.. Da mi dadu nešto da pomognemo da se smanji ta kronična upala (koja to kao nije), neki protuupalni ljekovi, da smanjimo vjerojatnost da se nešto dalje loše događa.. a ono ništa.. ti miruj.. a Bože..

Ali ok. Imam ja strpljenja.. ako sam ležala godinu dana, mogu još jednu..

A vjerojatno ću posjetiti privatno uroginekologa da utvrdimo položaj zdjeličnih organa (da oni slučajno ipak ne pritišću mjehur ili da se on nije ipak spustio..) i da mi on dade nešto protuupalno.. ne idem od njega dok to ne dobijem..!
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 00:25   #11
Meni nitko od urologa nije znao pomoći. I kod mene je bilo tako nešto nekakva fleka kod svinktera mjehura. Lijekovi nisu pomogli. Liječio me dr koji je doktor nauka sada i ravnatelj jedne privatne poliklinike.

Međutim slučajno se pojavile ciste na janicima i Dr Gusić, koji je radio u poliklinici Sunce tada, mi je rekao da su u mom stanju hormoni prijeka potreba a ne hir. Nakon nekih15 godina muke i agonije, sa hormonima mi je prosjalo sunce. Urinarne tegobe su nestale kao da ih nije ni bilo nikada. Nešto je falilo i blo u neravnoteži.
Inače kod nekih poremećaja i nedostataka u organizmu možemo doći u stanje kao da smo u klimakteriju, stjeneke mokrađovoda mogu se istanjiti ili podivljati kao u intersticijskom cistitisu.
Vani se to liječi i hormonima i mazanjem hormonalnih krema, a kod nas ne znaju ni o čemu se radi.
Krvna slika ne mora pokazivati nikakav dizbalans hormona, a da on postoji negdje u organizmu u nekim tkivima. Isto kao i kod policističnih jajnika. Hormoni u krvi idealni vi ćelavi, brkati i rutavi sa švicarskim sirom od jajnika.
Ja došla kod Gusilća zbog silnih tegoba, a on odma sa vrata kaže ja sumnjam kod vas problem. Došla sam zbog rasturajućih bolova da li od mioma (koji je bio mali) ili cista ne znam. Uglavnom čovjek me vratio u normalu.

Možda bi bilo dobro da nekog zamoliš da ti propiše Linoladiol kremu koja ima estrogen u sebi i da to pokušaš koji mjesec redovito mazati. Može ti i sama krema puno pomoći. Ako bude bolje super, bar bi se znalo u čemu je problem.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 02:33   #12
Činiš mi se kao netko tko bi profitirao od tretmana fizioterapeuta specijaliziranog za dno zdjelice. Provjeriti postoji li prolaps te za početak stanje muskulature dna zdjelice uz edukaciju kako to poboljšati.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 21:19   #13
@lahor,
gle.. nemam pojma.. nekako sam prebolnog stanja za bilo kakav napor, bilo kakve vježbe.. da imam 'samo' problem inkontinencije ili sl, nema problema, idemo vježbati!
Ali kod mene je problem osjećaja 'uvećanog' i bolnog (više - osjetljivog na dodir, na trešnju.. ma na sve) mjehura.. kao da je težak i smeta sam sebi..

A kao nije mi ništa.. po urologu.. samo je malo iziritiran (konstantnim pritiskom zbog mioma, ili..?). I onda od težine (koja dođe zbog najmanjeg napora, pogotovo višekratnog - a definicija napora za moj mjehur je presmiješna), e onda dođe pritisak na mokrenje.. ko u trudnice, kad im je mat. preteška.. samo ja osjećam da ovdje maternica ne stišće ništa, nego da mjehur sam sebi smeta.. sad je on u glavnoj ulozi.. siroče..
Eto.
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 21:21   #14
@Petra.. nekako mi se čini da bi moji problemi MOGLI imati veze sa hormonima.. nekako su mi menge postale čudne zadnjih par mjeseci.. skratile se za pola i smanjile za pola.. da nisam ja u f... predmenopauzi..? pa malo rano.. a i nije možda.. 47 god.. to bi moglo već možda..
Budmo vidli.. Kad mi prođe ova menga, odo ja kod urinoginekologa privatno na jedan sveobuhvatni ultrazvuk ležećki i stoječki, da vidimo mi pritišće li tu šta mjehur, ili je on možda propao..
Jedna informacija više, pa ćemo biti malo pametniji.. bliži istini..

A muko moja.. je vas izdavi ja.. a šta da radim.. od jedne aktivne zdrave žene već godinu dana ja invalid, moram je malo izjadati.. jer sam se zalila ledenom vodom po bedrima na zadnji dan menge.. i tu su počele moje patnje.. zato svim ženama koje ovo čitaju želim poručiti: one priče vaših baka da se čuvate za vrijeme menge.. nisu uopće babske priče.. fakat se treba čuvati za vrijeme tih dana.. da sam barem na to mislila ranije.. ali eto. Nisam.
Ma.. valjda će biti bolje.. idemo korak po korak.
kayya_d is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.